Was wer Carneval i Venray's Raad vergaderde Openbare bekendmaking VRIJDAG 1 MAART 1963 No. 9 VIER EN TACHTIGSTE JAARGANG ^PEEL EN MAAS 11 DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY WFPïTRT ATï VHOP VTMMD A V "PIM nMQTRPITPlSI ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. per mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1050652 lilillDL/iU VUUA V CrllA/i 1 E/il UiVlO 1 ACtlVIwil PRIJS PER KWARTAAL 1.50 (buiten Venray 1.75) De kinderbals in Venray-kom en op enkele kerkdorpen hadden aan belangstelling geen gebrek. Trouwens er was vrijwel geen enkel kind dat niet verkleed door deze carnavalsdagen hoste en dat belooft veel voor de toekomst van Venrays carnaval. De Boerenbrulleft op dinsdagmiddag was op 'n nieuwe leest geschoeid, wat tot gevolg had dat een groter aantal personen deelnam. De publieke belangstelling had echter wel wat groter kunnen zijn. m*m\ wn i i M De Burgemeester der gemeente Venray maakt bekend, dat op het gemeentehuis voor een ieder ter in zage ligt de beschikking van de Mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening van 29 oktober 1955, no. L/PA 670, zoals deze gewij zigd is bij de beschikkingen van 24 november 1956, no. L/PA 3001 en van 15 december 1961, no. L/PD 921, alsmede de bij eerstgenoemde be schikking behorende op deze ge meente betrekking hebbende kaar ten en lijsten, waarop zijn aangege ven de gebieden en/of terreinen waar het krachtens artikel 3, twee de lid, van het Besluit bestrijding aardappelmoeheid verboden is te telen: 1. aardappelen en tomaten; 2. bloembollen en -knollen, boom kwekerij prod ukten, koolraap- planten, koolplanten, stekbieten en andere planten, die met de ondergrondse delen worden ge rooid, een en ander voorzover zij kennelijk bestemd zijn om te worden uitgeplant. In de aanwijzing is sinds de vori ge bekendmaking op 12 januari 1962 geen wijziging gekomen. Bij eerdergenoemde beschikking L/PD 921 is bepaald dat in tuinen, gelegen binnen als besmet aangewe zen gebieden en/of terreinen, de teelt van aardappelen van „A.M.-resisten- te rassen" is toegestaan, mits daar bij onderstaande bepalingen in acht worden genomen: 1. de in enig jaar in de tuin met A.M.-resistente aardappelrassen beteelde oppervlakte mag niet meer bedragen dan 1/3 gedeelte van de totale beteelbare opper vlakte van de tuin; 2. indien 1/3 gedeelte van de tota le beteelbare oppervlakte van de tuin groter zou zijn dan 3 are, mag de in enig jaar met A.M.-re sistente aardappelrassen beteelde oppervlakte niet meer bedragen dan 3 are; 3. op dat gedeelte van de tuin, waarop in enig jaar A.M.-resis tente aardappelrassen worden ge teeld, mogen eerst in het derde daaropvolgende jaar opnieuw aardappelen van A.M.-resistente rassen worden geteeld. Onder A.M.-resistente rassen" worden verstaan: de aardappelras sen, welke voor het betreffende teeltjaar door de Rijkscommissie voor de samenstelling van de ras- senlijst voor Landbouwgewassen zijn aangemerkt als met resistentie tegen het aardappelcystenaaltje. De desbetreffende lijsten liggen voor belanghebbenden ter inzage op het gemeentehuic, alsmede op de dis trictskantoren van de Plantenziek- tenkundige Dienst. Venray, februari 1963. De Burgemeester voornoemd, Mr. M. M. L. G. M. CUSTERS. De Commissie: Goed Weer van de Vastelaovesvereniging heeft succes gehad. Een prachtig zonnetje verdreef op de afgelopen drie dolle dagen de ochtend-koude en maakte alles nog kleur rijker dan het was. En kleur was er met deze dagen, zowel in de intocht, de kinder optocht en de grote optocht, als in de boerenbrulleft. Terwijl iedereen vreesde dat het „dun" zou zijn vanwege de steeds aan houdende koude en het vorstverlet van velen, bleek naderhand dat het cafébezoek niet minder was dan andere jaren en dat ook verschillende dansgelegenheden in kom en kerkdorpen niet over belangstelling hoefden te klagen. ZONDAG Het begon zondag al met de zon, toen Prins Paul I op het stadhuis door Burgemeester Custers en de wethouders werd ingehuldigd. In 'n geestig speechje merkte de Burge meester dat hij met belangstelling als ambteloos burger de ver richtingen van zijn opvolger-voor- drie-dagen zou volgen en hij hing hem daarbij een ambtsketen om, die er zijn mocht. Met het tekenen van de bul, die om een of andere duistere reden ditmaal niet voorgelezen werd, en het aanbieden van de erewijn was het „interne" gedeelte dan besloten en ging men naar buiten, waar de Prins hartelijk werd toegejuicht door zijn Piëlhaeskes. Zijn Venrays mocht dan misschien voor menige ras-Venray er een tikkeltje vreemd klinken, reeds toen al bewees hij er „toch wat van te kunnen" en dat be wijs heeft Prins Paul de gehele vas- telaovend wel geleverd, toen hij de schier onmogelijke opgave volbracht behalve enkele kerkdorpen ook alle café's in het centrum te bezoeken. De aanbieding van de sleutels, de onderscheiding van de Burgemees ter verliep allemaal in vlot tempo en weldra verkondigde het Haze stekt de start is ien de locht, vertolkt door Jan Verstegen en zijn mannen dat Vastelaovend 1963 officieel be gonnen was. Het officiële vastel- aovesmonument mocht dan zoek geraakt zijn bij alle voorbereidingen, dat verhinderde toch niet dat Ven rays hope en glorie in een lange, lange, stoet maar nog altijd met te weinig muziek langs Prins Paul marcheerde. Een altijd weer keurig en fleurig begin van de Venrayse vastelaovend, dat besloten werd met een snoepuitdeling. De dan volgende receptie bracht een ware lintjes regen, terwijl het bezoek van Prins Paul aan Prins Harrie 2 van het Veulen en Jan 3 van Ysselsteyn dan al weer aan de beurt was. Intussen was in Merselo al de optocht gehou den en hadden de kinderen daar hun bal al achter de rug. Ook in Oos trum was het zondag de dag van de kinderen, die Prins Gerrit 1 hun hulde brachten. In Leunen was Prins Jacq. het middelpunt van het feest, dat daar begon met een optocht en kinder- tractatie. Aan het hoofd van de Spurrie- mökke van Oirlo stond Haai 1, die met de blaoskapel voorop naar een druk bezocht receptie trok. In Castenray was de Raad van XI aan het voetballen en had Prins Haai 2 de leiding in handen, terwijl op het Veulen Prins Harrie 2 zijn veulens aanvoerde, in een wedstrijd voor de schooljeugd. OPTOCHT De maandag begon voor wat het centrum betrof met een kinderbal in zaal Wilhelmina en de Siebenge- waldse tent. Wie hier de jeugd bezig ziet, die hoeft al niet meer te vra gen of de vastelaovend-gedachte er hier in zit, beter dan bij de groten, die bij de grote optocht het „werk" alleen maar overlaat aan de deelne mers. Wat de optocht betreft mogen we ook dit jaar weer terugzien op een grote verbetering van de inhoud. Ex- waren keurige prinsenwagens, maar en dat is feitelijk veel voornamer ook bijzonder aardige en zelfs pittige ideeën, die men naar voi'en bracht, waarin zowel Generaal de Gaulle als de nieuwe poetsmachine over de hekel werd gehaald. Een lange stoet, die terecht de te stille aandacht trok van 'n duizendkoppig publiek, dat van heinde en ver gekomen was om de ze door zon overgoten optocht te zien. Daarna was en bleef het druk in de café's en dansgelegerxheden tot ver na het nachtelijk uur. De po litie was bijzonder coulant, maar was van haar kant ook tevreden over de medewerking die over het algemeen gegeven werd. BOERENBRULLEFT Dinsdag, de dag van de boere- brulleft. Dit jaar grootser en uitge breider, dan we in jaren hebben ge kend. De oude boerenkarren deden het nog maar wat goed en dat de stemming er best in zat was voor een groot deel te danken aan de muzikanten van Jan Verstegen, die in deze dagen onverdroten partij gaven. Dat hun aantal te gering was om de hele boerebrulleft met muziek te voorzien, was ook de enige kri tiek. die men hierop kon hebben. Voor het overige was het maar wat gezellig bij de huwelijksvoltrekking. Bruidegom en bruid bleken goed van de tongrief gesneden en gaven vlot antwoord op de vele vragen, die Prins Paul hen stelde, voordat men aan de echtverbintenis door Vorst Karei toe was. In zaal Wilhelmina was het bruiloftsmaal en vandaar uit zwierf men dan Venray door, waar de drukte ook op deze dag niet onbelangrijk was. Tegen 12 uur werd de Haas om ver gehaald schoten vuurpijlen de lucht in en was het feest weer uit. Een feest dat gelukkig geen wan klank kende. Leunen was wel een moment zijn Prins kwijt en alle Prinsen hun stem, maar ook dat komt weer goed. Vastelaovend 1963 is voorbij en 't oude spul gaat weer de zolder op tot komend jaar. Henschenius heeft een ogenblik ook nog het masker op gehad en de knapzak om, maar de schutters van Het Zandakker von den dat men onze geleerde Jezuiet geen vastelaovesfiguur moet maken en x-uimden dus op bevel van de Prins de overigens aardige ver momming op Donderdag vergaderde Venrays gemeenteraad. Een verslag van deze vergadering hopen wij volgende week op deze plaats te brengen. Op de agenda stond o.a. de ontbin dingen van enkele pachtcontracten met de families van Rijswijck uit Merselo, welke gronden nu verpacht werden aan de familie Thissen. De Gebr. Schueler (Barneveldse Eierhandel) hebben indertijd een Foto's op deze pa gina werden ge maakt door Bij de installatie werd Prins Paul I toegesproken door Burgemeester Mr. M. M. L. G. M. Custers, in een feestelijk ver sierde raadszaal. Prins Paul I bezocht reeds voor de carna valsdagen diverse bals welke door en kele verenigingen werden gehouden. Hier zien we hem op het M.H.C.V.-junio renbal waar hij zich ontpopte als drum- Be optocht was dit jaar stukken beter verzorgd dan vorige jaren, niet in het minst door de goede deelname van de kerkdorpen. Hier een van de bekroonde deelnemers uit Leunen. Een van de vele aardige en goed verzorgde groepen in de optocht was een „hulpkreet" van Pastoor Geeits bij zijn bouw van de Vredeskerk. Zyn we goed ingelicht, dan was dit groepje zelfs voor de bouwpastoor een verrassing. stuk industrieterrein gekocht van 3600 m2. Thans verzoeken zij alsnog een stuk terrein naast de gestich te fabriek te verkopen van 1275 m2. De commissie van advies als be doeld in art. 8 van de Woonruimte- wet moest ook weer herkozen wor den. Tot heden hadden zitting de heren: H. van Gerven, H. Janssen, P. van Opbergen en P. Steeghs. Verder stond op de agenda de verkoop van een bouwterrein aan de Gussenstraat te Leunen aan P. J. A. Koonings, Veulenseweg 1. Het be treft hier 375 m2 a 4,per m2. 48 woningwetwoningen kunnen thans ook weer gebouwd worden. Hiervan komen 4 eengezinswoningen met 4 slaapkamers in Oostrum, 4 in Leunen en 4 in Oirlo. 24 van de ze woningen en 12 bejaardenwonin gen komen nog op het Desselke er bij, terwijl in Leunen, Oostium en Ysselsteyn elk nog 4 bejaardenwo ningen gebouwd worden. De wo- ningverenigng St. Oda vroeg voor deze bouw de nodige voorschotten. De voorbereiding van een sane ring en reconstructieplan van Ven ray centrum maakt een aanvullende conserverende stedebouwkundige maatregel voor het niet in het; we- deropbouwplangebxed begrepen ge deelte van de stedebouwkundige kom van Venray nodig. Aan de Raad werd thans een der gelijke verordening voorgelegd. Verder werd een crediet gevraagd voor een onderzoek naar de behoef te aan sportaccomodaties in onze gemeente door een adviesorgaan van de Vereniging voor Nederlandse ge meenten. Dit rapport zal in apial reeds verwacht kunnen worden. Voor de bestrijding van de zgn. exploitatie-uitgaven zijn thans nieu we bedragen per leerling voorge steld voor het lager onderwijs. Deze cijfers luiden thans 55,voor het g.l.o. (vroeger 43,f i5voor het v.g.l.o. 50,en f 70,voor het u.l.o. 60, In het kader van het ruilverkave lingsplan Lollebeek wordt. o.m. het kruispunt van de weg Veulen-Schoor -Oirlo-Wanssum met de weg Venlo- Maashees verbeterd. Iix de kosten van deze verbetering moet ook de gemeente een aandeel dragen. Hoe veel dat uiteindelijk zal worden is nog niet bekend, maar voorlopig wordt een crediet aangevraagd van 13.625,—. De bouw van het zwexnbad schijnt toch werkelijkheid te gaan worden. B. en W. stelden immers voor om in een officieel raadsbesluit vast te leggen, dat men het plan wat wij reeds eerder publiceerden voor ak koord verklaart. Dit omvat dus hel overdekte gedeelte met de gemeen schappelijke, voor beide baden te gebruiken entree, met kassa's en dienstruimten, 14 wisselkabines, gro tere kleedlokalen voor dames en heren, garderobes, douches en toilet ten en de overdekte en te verwar men zwemzaal. Daarnaast dan het openluchtgedeelte, met het zgn. kleedlokaal, waarin 40 wisselcabines en garderoberuimte, met het diep bassin, het ondiep bassin en 't kleu terbassin. Daarnaast 1,5 ha speel- en ligweide. De veranderingen op het gemeen tehuis hebben voor wat het sous- terrain betreft, dus zonder de bogen 53.000,bedragen. Nu wil men de afdeling Algemene Zaken en Finan ciën onder handen gaan nemen. Een en ander zal 14.000,kosten. Van gemeentewerken zullen de afdelin gen stedebouw, bouw- en woning toezicht en grondzaken overgebracht worden naar het pand Marktstraat, voorheen waterschap. Dan kan het kantoor Onder de Boog ook iets veranderd worden, maar dat alles kost ruim 33.500,-. B. en W. merken daarbij op dat hier door de eerste 5 jaren voldoende vooi-zienirxgen zijn getroffen, maar dat men daarnaast met voortvarend heid blijft werken aan een werke lijk definitieve oplossing door de bouw van nieuwe kantoorruimten. Hiervoor zullen binnen afzienbare tijd nieuwe planen op tafel komen. Tegen H. Verhaag in Merselo zal verweer gevoerd worden. Genoemde Verhaag heeft de gemeente een rechtsgeding aangedaan terzake grondruil voor verbetering van de zandweg, lopende van het St. Jans kapelletje te Merselo tot aan de weg Merselo in noordelijke richting naar de Endepoel. Hier zou Verhaag grond inbrengen en grond terugkrij gen, maar nu maakt hij bezwaar dat de gemeente de hem toebehorende grond in gebruik heeft genomen voor de wegverlegging zonder tegen prestatie. Hierover is hij een rechts geding begonnen en heeft de ge meente gedagvaard. De aankoop van een stuk grond van 11450 m2 voor 17.000 van Th. Strijbosch in Castenray voor de aan leg van een voetbalveld aldaar be sloot de agenda.

Peel en Maas | 1963 | | pagina 5