GOMMANS Langstraat 49 zevenslaper V Zij, die aan rheuma wisten te ontkomen, hebben de verwarmde ZEVENSLAPER genomen. Verschillende soorten van hoofdpijn Denkt aan de vogels Terug uil Australië V.C.ROOY M.H.C. VENRAY ZWEMMEN HANDBOOG vh. Coopmans De wereld, ontstaan door ont ploffing, vergaat over 15 miljard jaar ^2) JULIANASINGEL41'tekf. 1061 (K47S0) 3 ZEVENSLAPER matrassen electrisch verwarmd LAAT HET SLIKKEN VAN TABLETTEN GEEN NIEUWE ZIEKTE WORDEN Het aantal mensen dat geregeld aan hoofdpijn lijdt, is moeilijk te schatten. Die hoofdpijn is'niet al leen heel vervelend voor de lijder zelf, maar ook voor zijn naaste omgeving. Zulke mensen zijn immers meestai humeurig en prikkelbaar, waar door er in de dagelijkse omgang dikwijls moeilijkheden ontstaan. Enkele van de meest voorkomende vormen van hoofdpijn zullen wij hier bespreken. NIET ALLE HOOFDPIJN IS MIGRAINE Vrijwel alle acute ziekten, vooral de infectieziekten, gaan met hoofd pijn gepaard. Er zijn echter ook tal van andere toestanden waarbij deze pijn een zeer geregeld begeleidend verschijnsel is: chronische nierziek ten, vergiftigingen, obstipatie. Hier gaat het er natuurlijk steeds om de oorzaak van de eigenlijke ziekte te bestrijden. Tegen de zeer bepaalde vorm van hoofdpijn, die migraine wordt ge noemd, bestaan thans geneesmidde len, die soms voortreffelijk helpen. Het is echter niet juist om bij elke hoofdpijn dadelijk van migraine te spreken, want die benaming is ge reserveerd voor een zeer bepaalde ziekte. MAAR AAN ééN KANT Met migraine wordt een zeer be paalde vorm van hoofdpijn bedoeld, die meestal erfelijk is en die daar om ook vaak bij verschillende le den van één familie wordt aange troffen. De hoofdpijn bij migraine is dikwijls éénzijdig. De patiënten zijn echt ziek. Niet zelden gaan de aan vallen gepaard met misselijkheid en braken. Is migraine een voorbeeld van een ziekte, die soms met succes kan wor den behandeld, er zijn ook hoofd pijnen waarvan ditzelfde helaas nog niet kan worden gezegd. Hiertoe zijn die ernstige vormen van hoofd pijn 1e rekenen, die de dokter regel matig te zien krijgt na een „ver waarloosde hersenschudding". Letwel, niet verwaarloosd door 'n arts, die de ziekte destijds behan delde, maar verwaarloosd door de patiënt zelf. Met een hersenschud ding dient men namelijk plat dat is zonder hoofdkussen! in bed te blijven liggen tot de klachten ver dwenen zijn. Maar ook daarna zijn nog enkele wekën bedrust nu is een hoofdkussen toegestaan ab soluut noodzakelijk. De patiënten roet 'n hersenschud ding die zich na een paar clagen al weer zo lekker als kip voelen, slaan de doktersvoorschriften in de wind: zij komen te vroeg.uit bed. Het treu- rige gevolg daarvan is, dat sommi gen na jaren en jaren nog rondlo pen met een barstende hool'dpijn: lie gerangschikt moet worden in de rubriek „resttoestand na hersen schudding" en waaraan zoals gezegd maar heel weim'g te doert is. En tot slot dan de „gewone" hoofd pijn, die iedereen wel eens heeft. Tegen die huis-, tuin-, of keuken hoofdpijn kan men natuurlijk n as- perine of een ander pijnstillend ta- TE VROEG ÏJIT BED bietje innemen, wanneer men zich daarbij maar hoedt voor het niet ongevaarlijke pyramidon. Dit wil geenszins zeggen, dat wij al die tablettenslikkerij op eigen houtje willen aanbevelen of in de hand willen werken. Integendeel: het gebruiken van tabletten is lang zaamaan een ziekte op zichzelf ge worden. SNOEPEN UIT EEN BUISJE Er zijn namelijk al veel te veel mensen die voortdurend snoepen uit een buisje met het een of andere medicament. Wie „gewone" hoofd pijn heeft, kan ook wel een slokje water drinken of een poosje plat gaan liggen in een koel en verduis terd vertek. Dat is een advies, dat niet bijzon der geleerd klinkt, maar het helpt heel vaak en dat is toch maar de hoofdzaak. Bovendien is het beslist niet schadelijk, hetgeen van al die „middeltjes" niet gezegd kan wor den, want voor iemand het weet is er een verkeerde gewoontevorming ontstaan en is er een verslaving op getreden ALS DE GRIEP BINNENKOMT Het gevaar van iedere winter, de griep, dreigt weer, vooral na de zon- loze zomer van 1962. Wat kunnen we doen om de griep tegen te gaan, of wanneer er een lid van de fami lie door wordt aangetast, dit tot dat ene familielid te beperken: Ten eerste veel vitaminen in het eten te verwerken. Veel groenten en fruit. Geef in plaats van een ver snapering een appel. Komt er toch iemand hangerig thuis, houd zijn bord dan even apart en overgiet het met kokend water, voordat het in het algemene afwasteiltje komt. Laat de griepaptiënt vooral de eerste twee dagen zoveel mogelijk alleen als de ziekte hem niet erg treft. Bent U zelf vatbaar, bind dan een katoenen zakdoek voor Uw ge zicht, voordat U de kamer met de hoestende en proestende patiënt be treedt. Geef hem (of haar) uitsluitend licht verteerbaar voedsel en veel warm drinken. Een koortsthermometer kan voor meerdere patiënten ge bruikt worden,indien deze iedere keer na gebruik met alcohol afge wassen wordt. Is er een patiënt, bij wie koorts via de mond gemeten wordt, dan is een eigen thermometer noodzakelijk. De wereld is ongeveer 5 miljard jaar geleden met ongelooflijk lawaai ontstaan. Zij is het resultaat van 'n reusachtige onvoorstelbare explosie, .waarbij de stukken als zonnen en sterren de ruimte werden ingeslin- gerd en waarin zij nog steeds ten gevolge van die explosie voortijlen. Dit is de huidige theorie over het ontstaan van kosmos, die door me tingen van een Amerikaans Explo rer-satelliet de laatste tijd aan waarschijnlijkheid heeft gewonnen. Het heelal is, ondanks de ruimte vaarten, nog steeds een groot vraag stuk. Toch bestaat er wel enige ele mentaire kennis omtrent het heelal, die op de scholen onderwezen wordt. Zo bijvoorbeeld dat het sterren stelsel of de melkweg, waarin ook onze aarde zweeft, ongeveer 200 miljoen sterren omvat; dat deze on geveer 80.000 lichtjaren in doorsnee telt. De zon, die een miljoen maal groter dan de aarde is, is verhou dingsgewijs niet groter dan een stuifmeelkorrel wanneer we de grootte van onze melkweg met die van moeder parde gelijk zouden ma ken. Er bestaat echter niet alleen de ons bekende melkweg, maar Nou, precies weten we het niet. Maar de grootste telescoop van on ze aarde ,de radiotelescoop in Mount Palomar in de V.S. heeft ongeveer een miljard melkwegen geregis treerd de anderen zijn voorlopig niet waar te nemen. Het zou echter onjuist zijn uit deze gegevens le concluderen dat er een gedrang dei- sterrenstelsels in het heelal zou be staan. Bij een gemiddelde doorsnee van 15.000 lichtjaren onze „eigen" melkweg behoort dus tot de „gro ten" van het heelal zijn de melk wegen gemideld 2 miljoen lichtja ren van elkaar verwijderd. In het heelal, zo meent eeri der prominentste geleerden op dit ge bied: Raymond Cartier nemen de sterrenstelsels dus niet meer ruimte in dan bijv. de grote hoofdsteden van Europa op een kaart van dit continent. De overige ruimte is „onbezet". Het kan daarbij zelfs voorkomen dat twee melkwegen met miljoenen sterren elkaar kruisen, zonder dat ook maar twee sterren elkaar ra ken. Zo is het enige tijd geleden een Amerikaanse foto-astronoom geJukt met behulp van de Palomar-toles- coop op e enafstand van 280 miljoen lichtjaar twee in elkaar geraakte melkwegen te fotograferen. Hoe verbazingwekkend deze op name ook was, nog wonderbaarlij ker was het dat de plaats der pas sage reeds voordien door de Engel se radio-astronoom F. G. Smith was berekend, en wel op grond van „Sig nalen uit het. Heelal". De radio-astronomie is de modern ste manier van verkeer met het heelal. Zij luistert het heelal me thodisch afen ontvangt duizend voudig antwoord. Met deze metho den zijn de mensen nu 1,1 miljard lichtjaren ver in de kosmos doorge drongen, waarbij iedere miljoen voor een -vliegtuig met een snelheid groter dan het geluid, duizend mil jard jaar vliegen zou betekenen. Met behulp der radio-astronomie en andere technische middelen heeft men nu al rekenend en combinerend vastgesteld, dat de melkwegen zich met razende snelheid van de aarde en van elkaar verwijderen. Met an dere woorden: het heelal dijt nog steeds uit. Het groeit. Het gedraagt zich dus geheel anders dan Linstein meende, in wiens theorie het heelal eindig en statisch was. De passende theorie bij dit phe- nomeen heeft de Belgische priester George Lemaitre geleverd, oen zeer bescheiden man, die zich in de kos mos thuisvoelt als in zijn eigen leun stoel. Pater Lemaitre kwam op 't stout moedige idee, dat er zich bij liet be gin van de wereldgeschiedenis een machtige explosie moet hebben voorgedaan. Daardoor werden de melkwegen als de splinters van een ontplofte granaat in het wereldruim geslingerd waar zij zich nog voort durend voortbewegen. Verbazing wekkende conclusie: het universum is met één geweldige klap ontstaan! Lemaitre ziet het zo: De gezamen lijke materie en alle energie waren in een verhoudingsgewijs zeer klei ne massa samengedrongen tot een soort reuzenatoom, die mogelijk niet eens de grootte van een ster had. De dichtheid zou dientengevolge zo enorm geweest zijn dat ongeveer een kubieke centimeter van de ma terie honderdmiljoen tonnen woog. Tengevolge van deze onvoorstel bare comprimering der materie be reikte de teenperatuur daarvan mil jarden graden. De theorie vermeldt verder dat, toen een bepaalde grens bereikt was waarboven temperatuur en dicht heid der massa klaarblijkelijk niet meer konden stijgen ,de oer-wereld explodeerde. Deze theorie van de kosmische donderslag is natuurlijk niet zo maar aanvaard. Een opponent van deze theorie is de kleine grijze heer die als sieraad der sterrenwacht van Cambridge geldt. Fred Hoyles' hy pothese is echter niet minder fan tastisch. Ook hij gaat er van uit dat de melkwegen met duizelingwekkende snelheid vliegen. Maar waarheen? Hoyle meent dat zij het heelal ver laten, of tenminste dat, wat wij' het heelal noemen. Zij verlaten dat deel der ruimte, hetwelk de mensen kunnen waar nemen. De grens van ons vermogen om in de ruimte waar te nemen meent Hoyle precies te kunnen aan geven. Zij ligt naar zijn mening op een afstand van twee miljard licht jaren. Op die afstand ongeveer be reiken de sterrenstelsels de snelheid van het licht en kunnen zij voor taan niet meer worden waargeno men. Voor ieder „verloren" melkweg, aldus Hoyle, drukt echter een nieu we op. „De altijddurende schepping vult de gaten weer op.... En met de grote paukenslag houdt deze eeuwige beweging op gang, maar de vruchtbaarheid der natuur, die de atomen weer vervangt, evenals ze knoppen en broedsel steeds weer opnieuw schept". Lemaitre en zijn aanhangers ge loven niet aan deze onbegrensde ex pansie. Het merendeel der weinige deskundigen, die over dit onderwerp eventueel nog zouden kunnen mee praten, houden het universum voor sferisch (bolvormig), dus eindig. Zij menen te kunnen aantonen, dat de expansie van een miljard lichtjaren geleden zich sneller heeft voltrok ken. Noodzakelijkerwijs zal dus op zekere dag het ogenblik komen waarop de wederzijdse aantrek kingskracht dus de zwaartekracht weer de overhand krijgt. Dat zou dan betekenen dat de sterren stelsels elkaar weer moeten nade ren. „De angstdroom der mensheid,: het einde der wereld, zou dan in vervulling gaan: de hemel stort' neer. de" sterren vallen van het fir mament om haar te stenigen, het! heelal sluit zich om haar tesamen! om haar te evrdrukken en te ver-: stikken". „Maar wij behoeven, aldus des kundigen, ons nog geen zorgen te maken: waarschijnlijk zal'dat op; zijn vroegst over 15 miljard jaren gebeuren." Dinsdagavond was het 2e dames team van V.C. Rooy op bezoek bij Resia te Wellerlooi. Resia was nog steeds ongeslagen en ook de dames van V.C. Rooy 2 hebben hierin geen verandering kunnen brengen. V.C. Rooy 2 heeft uitstekend tegenstand geboden, maar Resia won de wed strijd verdiend met 30. Het le damesteam leverde, uit spelend, prima werk door in Venlo, bij Valuas 3, de volle winst te grij pen. De eerste twee sets werden vlot met 11-15 en 7-15 door V.C Rooy gewonnen. In de 3e set kwam Va luas 3 met 15-13 aan de winst Valuas 3 rook de kans op een ge lijkspel, maar zover lieten de V.C. Rooy-dames het niet komen, want met 9-15 won V.C. Rooy de set. Een verdiende 13 overwinning voor de Venrayse dames. Het 3e herenteam heeft zaterdag voor dè verrassing van de dag ge zorgd, want met 30 werd koplo per Hovoc 2 (Horst) geklopt. De le set werd met 15-7 gewonnen, maar in de tweede en derde set waren de teams volkomen aan elkaar ge waagd. Uitslagen van 16-14 en 15-13 spreken voor zich. Door deze over winning heeft V.C. Rooy 3 zich aan de kop van de 3e klasse genesteld. Uitstekend werk van de jeugdige V.C. Rooy-ploeg! Het 2e herenteam van V.C. Rooy stond zaterdagavond aangetreden voor de wedstrijd tegen VCT 1, maar er waren toen geen zes Tege lenaren, zodat deze wedstrijd jam mer genoeg geen doorgang kon vin den. Het le herenteam moest zaterdag de reis naar Helmond maken om Sios te bekampen. Na 2 seis had V.C. Rooy met 02 de leiding ge nomen. Sios was toen nog geen ge slagen ploeg, want 6-15 en 12-15 was zeker niet geflatteerd, maar toen ging de V.C. Rooy-ploeg op volle toeren draaien en met 0-15 werd Sios van het veld geveegd. De 0-3 zege van V.C, Rooy bracht 2 kostbare puntjes op. A.s. zaterdag zal het Voor V.C. Rooy 1 niet zo gemakkelijk zijn als PSV 2 op bezoek komt in- Venray, maar als de V.C. Rooy-mannen vechten voor wat ze waard zijn, hebben ze beslist kansen tegen de Philipsmensen. Voor de overige zestallen zijn wedstrijden vastgesteld. Programma Heren: 19-1 V.C. Rooy 1—PSV 2 aanvang 20.00 uur; 26-1 Valuas 2 V.C. Rooy 1, aanvang 20.00 uur. Dames: 26-1 V.C. Rooy 1Valuas 3, aanvang 19.00 uur. De laatste uitgave van Hockey Sport, het officiële orgaan van de Koninklijke Nederlandse Hockey Bond, publiceerde op de voorpagina een complex hockeyvelden onder 'n dik pak sneeuw met daaronder de veelzeggende tekst: „Hoe lang nog?" Inderdaad, wij beginnen ons zo langzamerhand ook af te vragen hoe lang deze gedwongen rustpauze die nu al vanaf 11 november duurt, nog voortgaat. Het ergste van alles is echter dat er met geen mogelijk heid getraind kan worden. Vooral de conditie zal door te lang stil lig gen, zeer veel schade ondervinden. In verband met het naderende carnavalsbal van onze club willen wij er iedere belanghebbende op wijzen dat de kaarten voor dit bal uitsluitend in voorverkoop verkrijg baar zullen zijn. Hierdoor wordt de Feestcommissie een enorme hoop werk bespaard en wij hopen op de medewerking dit aangaande van al de feestelingen. De voorverkoop zal gehouden wor den op vrijdag 25 januax'i in Res taurant Verheugen. Daar iedereen nu natuurlijk reeds alle mogelijke moeite doet om met een zo origineel mogelijk costuum voor de dag te komen, willen we alvast vermelden dat op het pro- gromma van het bal om 9 uur het défilé de la troupe gepland is. Het démasqué zal hierop volgen, terwijl om 10 uur de neutrale jury de uitslag bekend zal maken en de prijzen uitreiken. Voor diegene die nog geen idee voor een costuum hebben, de vol gende suggestie: Probeert U 't eens met de nieuwe clubkleuren9 DAMESZWEMCLUB HZPC Gymnastiek Maandag 21 januari a.s. heeft groep 3 les van 56 uur n.m. in de gemeentelijke gymnastiekzaal te Horst. Op donderdag 24 januari zijn de oudere leden en gehuwde dames weer aan de beurt, maar dan van 89 uur nam. in bovengenoemde zaal. Zwemtraining te Venlo Wij gaan a.s. zondag 20 jan. a.s. voor een extra training naar het Venlose sportfondsenbad. Dan ver trekken wij om half twee vanaf de Gymnastiekzaal aan de Groene- woudstraat te Horst. Met de dames gaan wij op dins dag 29 jan. a.s. voor een extra zwemavond naar Venlo. Zwemwedstrijden te Maastricht Op 27 januari a.s. organiseert Kim- bria te Maastricht een zwemwed strijd, ook onze zwemvereniging heeft voor deze wedstrijden een uit nodiging ontvangen. Wij hebben de ze aangenomen en er zullen onge veer een 25 meisjes de kleuren van Horst verdedigen. Zaterdagavond waren de Batavie ren uit Castenray te gast op de binnenbanen van „St. Anna"' te Venray. Er werden 25 pijlen geschoten, uitslag was over de 12 hoogste schutters: Castenray 2136 punten en St. Anna 2399. St. Anna won dus met een ver schil van 264 punten. De werld lijkt op een nieuwjaars kaart onder die vracht sneeuw en op de 4 Uutersten voelt men zich als in Beyeren op wintervakantie. Allemaal heel mooi en fraai, maar de lijst von ongelukken en ongeval len door datzelfde weer veroorzaakt wordt met de dag langer en ernsti ger En op diezelfde 4 Uutersten kan men wat dode vogels vinden, zo maar ergens neergevallen en gestor ven van honger en door de sneeuw. Hun voedsel vdrdween onder dat dikke tapijt en ze hebben geen mil de gevers kunnen vinden, die brood, hardvoer, graan, kaaskorstjes of iets dergelijks voor hen hebben neerge zet. De Vereniging voor Dierenbe scherming heeft zich het lot van de vogels en het wild aangetrokken. Zo heeft ze via de scholen afgelopen week een voedselcampagne gehou den, die dank zij de medewerking van het onderwijzend personeel en vooral van de spontane jeugd ruim 300 kg brood en vogelvoer oplever de. Dat brood is allemaal kort ge sneden vermengd met hardvoer wat ook al weer beschikbaar gesteld is door de Venrayse graanhandelaren en dit is dan op 17 plaatsen in Ven ray uitgestrooid. In Venray-kom, even goed als in de barre peelvlak- ten, waar men op verschillende plaatsen reeds dode vogels heeft aangetroffen. Vooral de zaadetende vogels als vinken e.d. hebben bet zwaar te verduren en hoe schuw ze anders zijn, op de voederplaatsen laten ze zich zelfs niet door de men sen verjagen. Ook in de streek Oostrum-Oirlo wordt gevoederd en het is opmerke lijk hoe snel de vogels vooral het uitgestrooide voer weten te vinden. Rond het Defensiekanaal hebben zich nogal wat watervogels genes teld, wier toestand ook niet bepaald grandioos is. Ze vinden geen open water met voedsel en moeten zich dus behelpen met wat ze vinden in de sneeuw. Dat is niet veel en daar om was dringende hulp hier nodig. In Ysselsteyn heeft men zelfs de allerkleinsten mee laten helpen om voedsel te strooien en het was een hartverkwikkend gezicht de kleine hummels van de kleuterschool het voer te zien strooien. t' Om voedsel te brengen, voedsel plaatsen sneeuwvrij te houden en voldoende voer bij elkaar te krijgen blijft echter een vrij moeilijke op gave, temeer waar zulks door vrij willigers gedaan moet worden. Gelukkig stelt de gemeente een wagen beschikbaar voor transport. De Dierenbescherming vraagt drin gend om waar maar mogeiijk is voer te strooien voor wild en vogels en neemt graag giften in natura en in geld in ontvangst om haar werk te kunnen blijven voortzetten TERUG VAN WEGGEWEEST Toen in oktober 1955 wachtmees ter van Eyk afscheid nam van de Rijkspolitie te Venray voelde hij zich met zijn 59 jaren nog te jong om van dolce far niente te gaan genieten. Integendeel, zowel hij als zijn vrouw hadden hun plannen al lang klaar, namelijk even op bezoek te gaan bij hun twee getrouwde dochters ,die aan de andere kant van de wereld in Australië een nieu we toekomst aan het opbouwen wa ren. Toen dus de politiekepi voorgoed aan de kapstok hing stapte het echt paar van Eyk op de boot om via het Suez-kanaal naar Australië te olU «mtsrtng» ftypötfwltf/i financiering, reizen. Het was een voorspoedige reis en het weerzien in Melbourn met hun kinderen en kleinkinderen was een hartelijk feest. Ze brachten een tijdje door in een van de voor steden van Melbourne (Mount Wa- verly) waar hun schoonzoon Harry Vollebergh bedrijfsleider was in een grote grossierderij om vandaar uit verder te reizen naar Everlyn waai de andere schoonzoon Jacq. v. d. Werf electriciën is. Deze laatste plaats beviel hem bijzonder. Ze is gelegen in bergachtig terrein, met een prachtige natuur en omgeving en een bijzonder mild klimaat. De heer van Eyk had hier spoedig vrienden geworven, ondanks het feil dat zijn engels niet te perfekt was en aangezien het stilzitten bepaald zijn vak niet was kon hij al gauw een baan krijgen op een kabelfa- briek, die hem wel aanstond, mede door de goede verdienstmogelijkhe- den en aangename sfeer die hier heerste. Hij leerde daar mensen kennen van verschillende nationali teiten, emigranten en Australiërs en kon zijn geluk helemaal niet op, toen op de koop toe een aardig huis je kon huren, waarin het echtpaar, hoewel dicht bij de kinderen, loch zelfstandig hun leven konden lei den. De verdiensten waren goed, de omgeving prettig en dus werd de terugkomst naar Nederland rustig uitgesteld. Hij ontmoette daar ver schillende Venrayers, als Thomas Voesten, Jan Hoedemakers, L. Win- tels, G. den Holder, W. Relou en Pa ter Versluys, terwijl ook verschil lende families uit Horst en Deurne al gauw eens kwamen aankloppen bij het echtpaar van Eyk, dat ver schillende mensen nog kon helpen met deviezen-kwasttes en aangele genheden van sociale verzekeringen In maart 1961 kreeg Australië met een depressie te kampen, dia oor zaak was van werkloosheid e.d. In de kabelfabriek van Mount Evelyn werden de ouderen ontslagen, die recht op pensioen hadden. Aangezien de heer van Eyk geen pensioenrecht had, betekende dat, dat da inkoms ten daalden. Van de andere kant be gon het oude vaderland ook weer „ergens" te wenken en zo besloot men indertijd op zijn gemak eens uit te kijken naar een retourreis. Deze werd uiteindelijk dan gepland einde van vorig jaar, toen de reis via Nieuw Zeeland, Haïti, Panama kanaal, Cuba enz. huiswaarts ging, nu langs de andere helft van de we reld. Op 22 december was het echtpaar weer in Nederland en sinds enige dagen woont het nu weer in Ven ray, waar ze niet uitgekeken raken op de sneeuw een ongekend iets in Australië, op de vooruitgang van ons aller woonplaats en waar ze meteen kennis maken met de wo ningnood. De heer van Eyk kan uiteraard uren vertellen over zijn wereldreis en belevenissen in Australië. Mis schien is later eens gelegcnhc-id hierop nader in te gaan. Wel heeft hij duidelijk gesteld dat emigreren een vak op zich is, waarvoor men zich terdege moet voorbereiden. Niet alleen de man, maar ook de vrouwen, die het in deze vreemde landen soms zo bitter moeilijk heb ben. Emigreren is vaarwel zeggen aan het oude leven en een geheel nieuw gaan beginnen in een ander land, met ander zeden en gewoonte, met minder sociale zekerheden en met meer moeilijkheden. Om dat al les goed te kunnen opvangen moet men vooral geestelijk zijn voorbe reid en moet men niet beroerd zijn de handen uit de mouwen te sleken, ook voor karweitjes waar men thuis zich beslist te fijn voor zou achten. SUS 10 ROTTERDAM GIRO 1961

Peel en Maas | 1963 | | pagina 8