JAAROVERZICHT DE MELKVLOED OVERSPOELT ONS Verkoud heid ASPRO' F, Uit Peel en Maas >L VERKWIK- Belangrijke films in Venray WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Komt in 1963 de 2000ste woning klaar Geestelijk artikel ft Voorkom -£r Rillerig? Onprettig? Vlug: VRIJDAG 18 JANUARI 1963 No. 3 VIER EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 1.50 (buiten Venray 1.75) Het cijfermateriaal wat we vinden in de nieuwjaarsrede van de Burge meester in de eerste raadsvergade ring van het nieuwe jaar toont in alle nuchterheid enkele opmenteiij- I ke dingen. TOENAME.. Op de eerste plaats blijkt Ven- ray's bevolking, waarin de mannen nog steeds de toon aangeven in '62 gegroeid te zijn met 351 mannen en 219 vrouwen. Dus ook hier weer een „overschot" aan mannen. Het tantal geboorten blijft vrij constant rond de 500 staan, terwijl ook de sterf gevallen zich blijven bewegen rond de 170-175. Het aantal vestigingen is teruggelopen van 1173 in 1961 naar 1053 in 1962, maar daar staat tegenover dat er ook minder mensen naar elders zijn vertrokken nameiijk van 930 in 1961, 886 in 1962. Op merkelijk is het aantal huwe lijken dat in 1960 170 paren te zien gaf, in 1961 160 en in 1962 204. Een belangrijke stijging, die toch moei lijk verklaarbaar is uit de naoorlog se geboorte-piek, want deze zal zich eerst de komende jaren laten mer ken. Opmerkelijk is wel dat de groei van de bevolking t.o.v. voorafgaan de jaren is teruggelopen. Bedroeg deze in 1961 bijv. nog 4,5 pet. t.o.v. 1960, thans ternauwernood 2,3 pet. t.o.v. het jaar 1961. VERKEER Wie het aantal uitgegeven rijbe wijzen bekijkt, dat van 497 in 1960 opliep tot 792 in 1961 en 890 in 1962, die vraagt zich toch wel even af, waar dat heen moet. Als dit. een voorteken is van de motorisering, die aanstaande is, dan mag met recht gevraagd worden dat hiervoor bij wegenaanleg en stadsplanning de nodige aandacht aan besteed zal worden. Het aantal verkeersovertre dingen is gelukkig iets teruggelopen, evenals het aantal verkeersongeval len, waarbij mogelijk hgt verkeers- onderwijs op de scholen vruchten gaat afwerpen. Het feit echter dat de eerste 14 dagen van dit jaar reeds twee do delijke verkeersongevallen in onze gemeente zijn voorgevallen, toont duidelijk aan dat veilig verkeer steeds opnieuw onze voortdurende aandacht moet hebben. Dat daar bij de steeds meer ongelukken eisende Deurneseweg de nodige aandacht vraagt is na het afgelo pen jaar wel duidelijk geworden. Fietspaden langs deze weg zijn be slist geen overbodige luxe, even min als verbetering van de toe stand nabij de Rouwkuilen. WONINGBOUW De bouwactiviteit, gemeten naar de totale bouwsom van verleende vergunningen is in het afgelopen jaar weer gegroeid: 1962: 7.295.261,— 1961: 7.044.164,— 1960: 6.982.633,— De vraag is of voor dit bedrag hetzelfde gebouwd is kunnen wor den als in I960 en 1961. De woningbouw in 1962 valt tegen. In zijn nieuwsjaarsboodschap van het vorig jaar sprak de Burgemees ter de verwachting uit dat er in 1962 257 woningen gereed zouden komen. Het overzicht van dit jaar toont echter aan dat er slechts 138 klaar zijn gekomen. Weliswaar zijn er nog 225 in aanbouw, maar dat vërhindert toch niet dat 1962 ver beneden de verwachting ri geble ven. De noodzaak van grondverwerving spreekt hier wel overduidelijk uit. Want grondgebrek was immers de oorzaak dat het bouwcontin- gent van 1962 (dat al bij al van 177 in 1961 tot 204 in 1962 geste gen is) niet gehaald werd. Of hier bij het gebrek aan stucadoors nu een grote of kleine rol gespeeld heeft, blijve dan verder buiten be schouwing al zal zeker de pendel van de bouwvakkers niet groter moeten worden wil men niet meer van dergelijke onverkwikkelijke geschiedenissen beleven. 2.000 WONINGEN Een teleurstellende ontdekking, zeker nu weer gebleken is, dat het aantal woningzoekenden gestegen is tot bijna 500, een record aantal, dat in feite wel op de meest droevige wijze demonstreert hoe ver we in Nederland en speciaal hier in Ven ray achterop raken, ondanks de niet geringe pogingen, die gedaan worden enig soulaas te brengen. Men vraagt zich af, waar een en ander heen moet. Het enigste licht straaltje in deze precaire kwestie is dat een record aantal woningen t.w. 225 woningen nog in aanbouw zijn. Een ongekend groot aantal, dat wind en weder dienende in 1963 ter beschikking komt. Daarbij komen ook nog de 70 woningen, waarvoor de goedkeuring al ontvangen is, zo dat afgezien van het nieuw toe te wijzen woningcontingent we nu al de zekerheid hebben dat er komend jaar 295 woningen betrokken kun nen worden. Als we goed gerekend hebben, zal Venray dit jaar het feit vieren en we zeggen uitdrukkelijk vie ren, omdat zulks toch wel de moeite waard is dat zowel in de sector van de Wederopbouw als de particuliere bouw de lUOOste woning klaar komt, even zo goed als in de woningwet-sector ook de 1000ste woning klaar zal komen. De mijlpaal van 2000 woningen zal in 1963gezet kunnen worden en dat feit is toch zeker een feest waard. Er zijn dan bijna evenveel weningen bijgebouwd als Venray voor de oorlog kende. RIJKSGOEDKE URINGEN Het bedrag waarvoor toestemming gegeven is te bouwen buiten de wo ningsector is in het afgelopen jaar gegroeid van 22 gevallen voor bijna 1,5 miljoen, tot 20 gevallen van ruim 4,5 miljoen gulden. Een ver heugend feit omdat in deze sec tor juist bedrijfsgebouwen, scholen e.d. vallen. Dat er intussen nog 44 aanvragen op rijksgoedkeuring wachten voor het respectabele be drag van ruim 13 miljoen gulden is de andere kant van de spiegel en toont wel aan dat er nog vele wen sen, waarvan de plannen al klaar zijn, nog steeds niet vervuld kun nen worden. Dan praten we nog maar steeds niet over alle andere wensen, die nog uitgewerkt moeten worden We praten ook niet over reeds jaren geleden opgestelde plannen, waarvan de financiële opzet irn tussen zodanig is gewijzigd door verhoging van bouwkosten en an ders omstandigheden, dat van de oorspronkelijke opzet praktisch niets meer overblijft. Hoe het daar DE H. GEEST WERKT IN ALLE VOLKEREN Degene, die meer leest dap alleen maar een krant, een tijdschrift of een simpel romannetje, komt in zijn leven allicht wel eens in aanraking met een bijzonder bceiend gebied van de cudste wereldliteratuur. Ik bedoel hiermee de sagen en legen den, die bij talrijke volkeren mon deling en, vroeg of laat, schriftelijk overgeleverd zijn van geslacht tot geslacht. Vaak is deze overlevering duizenden jaren oud. Zij bevat eindeloos gevarieerde verhalen over de wezenlijke vragen, die de mensheid bezighouden: zijn oorsprong, liefde, dood. Talloos zijn de versies, die de mensheid aan haar eigen schepping heeft gegeven, aan de zondeval, aan haar verlossing van angsten en kwaad. Bij eerste lezing ziet men alleen verschillen met het Bijbelverhaal, zoals dit aan de Christenen is over geleverd na eeuwenlang door de Joden te zijn bewaard. Maar dan herkent men onder die variaties en afwijkingen vaak eenzelfde grond patroon. Het Oppei-wezen, die de mens schept, die hem verlost en uit eindelijk opneemt in zijn eeuwig heid. In sommige „wetenschappelijke" boeken wordt het dan zó voorge steld alsof de Bijbel dan slechts één van die vele versies is, waaraan niet meer gelooft behoeft te worden ge hecht dan aan de andere. Men kan echter ook de andere en juiste con clusie trekken en zeggen, dat in al die verhalen uit de oudste tijden de Geest Gods spreekt. Het christelijk geweten voelt intuitief aan, dat de Geest Gods die volken niet kan heb ben verlaten, maar dat Hij ze voort durend voorbereidt op het delen in de volle heilswerkelijkheid. Deze zienswijze opent wijde pers pectieven in oecumenische en mis sionaire zin. Het legt de wereld open voor Christus, de bron van alle Waarheid, het licht van de we reld. Vanuit deze zienswijze kan men de niet-christenen op positieve wijze benaderen. Het sluit ook de weg af voor elke hoogmoedige zelfverheffing om het bezit van de waarheid. Trouwens, het beter kennen van de waarheid is voor ons alleen maar reden tot ne derigheid, want wij kunnen ons cp bijzonder weinig voor laten staan. Met St. Paulus kunnen wij alleen maar roemen op onze zwakheden, omdat daarin Gods kracht en goed heid tot -hun recht komen. mee moet, is helemaal een raadsel. Al met al is er het afgelopen jaar veel gebeurd op onze Venrayse bouwmarkt. Of er meer had kun nen gebeuren met het aanwezige po tentieel is geen vraag meer, als men bij vele bouwondernemingen zijn cor te luisteren legt. Moge 1963 dan brengen dat dit potentieel nog meer dan in het vei-leden ingezet kan woi-den tot leniging van ue woning nood op de eerste plaats en tot ver vulling van vele wensen die nog le ven op het terrein van de zgn. in- fra-structuur, zo noodzakelijk in on ze zich steeds meer industrialiseren de gemeente. Het feit dat we in de afgelopen jaren 2000 woningen konden bou wen, bewijst dat de mogelijkheden, die hier zijn nog lang niet zijn uit geput. voor 65 jaren De bevolking van Venray bedroeg op 31 december 1897: 3040 manne lijke en 3112 vrouwelijke inwoners, totaal 6152 inwoners, tegen 6040 op 31 december 1896. Er werden 19 huwelijken voltrok ken. Geboren: 201, waarvan 113 mannelijke en 88 vrouwelijke. Over leden: 99. Levenloos aangegeven: 5. Ingekomen: 250 personen. Vertrok ken 240. De wind-graanmolen, genaamd St. Antoniusmolen, gelegen te Lull, is heden in werking getreden. Te vens werd nog door dezelfde mole naar de Leunse molen aan de Mo lenhof bediend. Uit het jaarverslag van de Melkfabriek St. Jan te Merselo blijkt, dat vanaf de oprichting 5 fe bruari tot 31 dec., dus in 11 maan den tijd, aan de handkrachtfabriek geleverd werden: 427.491 liter melk, waarvan werden verkregen 31.646 kg. boter, welke opbrachten 16.610,38. Aantal leden 52. Inge schreven koeien 190. De onderlinge veeverzekering telt 88 leden met 313 ingeschreven koeien. De onder linge paardenverzekering telt 43 leden met 43 paarden. Aan 't kantoor der direct be lastingen en accijnzen te Venray is gedurende het afgelopen (1897) jaar betaald aan accijnzen: Gedistilleerd 10135; Bier 5049; Geslacht 2395. Wij berekenen, dat tegen een ac cijns van 1 gulden per 100 liter bier, alzco in Venray zijn gedronken 504.900 liter bier, ofwel ruim ander half miljoen glazen; dat is per hoofd ongeveer 84 liter of 252 glazen. van zaterdag 18 januari 1913 Wegens de sneeuw kon de paar dentram op zondag en maandag niet rijden. Door rijtuigen en wagens werd eenigszins in de behoefte van de reizigers voorzien. We vernemen, dat tengevolge der gladheid deze week in de gemeente Venray niet minder dan 5 vrouws personen gevallen zijn, die hierbij ook allen een armbreuk opliepen. De Coöp. Zuivelfabriek H. Ma ria te Oostrum zal op 28 jan. a.s. plechtig ingezegend worden, terwijl daags daarna de fabriek in volle werking zal treden. De landbouwerszoon D. aan het Hoogriebroek had het ongeluk dooi de gladheid te vallen en onder de wielen van zijn kar te geraken. Zijn toestand was zodanig, dat hij niet naar huis mocht worden vervoerd. In de jaarlijkse vergadering van den Boerenbond Oirlo-Caslen- ray, werd rekening en verantwoor ding afgelegd over het afgelopen jaar 1912. Hieraan ontlenen wij het volgende: Aan kunstmeststoffen werden ge leverd: 465.000 kilo themosmeel; 320.000 kilo kainiet; 180.000 kilo kluitkalk; 15.000 kilo super en 6.500 kilo ammoniak. Aan brandstoffen: 105.000 kilo briketten en 30.000 kilo mager stuk kolen. Aan veevoeder: 70.000 kilo mais; 30.000 kilo haver; 40.000 kilo soya- meel en 5.000 kilo vleesmeel. Totaal ruim 1.200.000 kilo voor 'n waarde van 30.000, De voorzitter vond, dat door de secretaris in het afgeloopen jaar te veel gedaan was voor deze bloeiende organisatie, nl. te veel en bijgevolg te goedkoop aan menschen buiten den bond had geleverd en te veel naar eigen inzicht had gehandeld, hetgeen den secretaris ontkende. Bij de bestuursverkiezing werden 74 stemmen uitgebracht, waarvan 4 blanco. Tot bestuursleden werden gekozen J. H. Geurts 63; P. Weijs 57; H. Strijbos 56, P. Steeghs 44, M. Dinghs 41; P. J. Steeghs 37 en H. Baeten 34, die de funkties onderling zullen verdelen. van zaterdag 25 januari 1913 Venray's Fanfarescorps zal op zondag 2 en maandag 3 Februari a.s. een concert met toneeluitvoering geven met medewerking van de meer dan dertig maal bekroonde hu morist Christien van Bussel uit Weert. Entree le rang 60 ct., 2e rang 30 ct. Wie van records houdt, die gaat bij de runderen in stal of weide. Dit is niet bedoeld als schimpscheut cp sportliefhebbers; het is de letterlijke waarheid. Want bij ons voornaamste huisdier beleven wij elke dag een nieuw record. De oorzaak is, dat het aantal run deren, en dan afgezien van de mestkalveren met name het aan tal melkkoeien, voortdurend stygt. Iedere dag opnieuw kan men zeggen: „Nog nooit in de geschiedenis i's er op deze datum van het jaar zoveel melk aangevoerd en geproduceerd". De voorzitter van het produkt- schap voor zuivel, ir. B. van Dam, wees er in zijn nieuwjaarsrede van 9 januari j.l. natuurlijk óók op. In het kalenderjaar 1962 steeg de hoe veelheid geproduceerde melk tot de recordhoogte van ruim 7,25 miljard kg., dat is meer dan 600 kg voor ieder Nederlander, van zuigeling tot grijsaard. Het is een stijging met 5 pet t.o.v. 1961. Aan de fabrieken werd 6.5 miljard kg aangevoerd; dat is een stijging van 6 pet. De melk veestapel breidde zich uit met 3,5 pet en de produktie per koe verbe terde met bijna 1 pet. Op zichzelf zou dat alles zeker re den tot verheuging geven. Maar de garantieprijs was 28,10 en de ge middelde opbrengst van alle melk, dus inclusief zuivelfondsuitkeringen en bijbetaling van 4,(alles per 100 kg) uit het Landbouw Egalisa tiefonds, was slechts 25,85, zodat er heel wat bij moest. Het gega randeerde kwantum was overigens „Slechts" 5,1 miljard kg. Intussen is de garantieprijs vervangen door 'n richtprijs en het staat nog niet vast, wie van de onrendabele overvloed de zwaarste lasten zal krijgen te dragen, de consument of de staat. ZUIVELZORGEN Zoals wel vanzelf spreekt, blijkt ook de kaasproduktie alle records weer te hebben geslagen, doch de moeilijkheden bij de afzet waren ve le. Men maakte 223.000 ton kaas, doch 17.000 ton daarvan kwam te récht bij het V.I.B. (Voedselvoorzie- nings- In- en Verkoopbureau) ofte wel bij de regering. Het produkt- schap veer zuivel bezint zich nu op maatregelen om verdere uitbreiding van de kaasproduktie tegen te gaan. Merkwaardig genoeg ging hel bij vk.. boter beter. Men maakte 101.500 ton (ook weer 5 pet. meer dan in 1961), maar op 1 januari 1962 lag er nog 14.000 ton in de koelhuizen zo dat er 115.000 ton beschikbaar was. Boven verwachting was, dat men daarvan 97.000 ton heeft weten sf te zetten (63.000 ton in het. binnen land en 34.000 ton elders). Niettemin zat er in oktober 1.1. nog 31.000 ton in de koelhuizen, thans nog 18.000 ton en dat is nog steeds teveel van het goede. De afzet van melkpoeder en ge condenseerde melk herstelde zich, zij het niet in volle omgang Wat sinds jaren niet meer voorkwam is nu een feit: het V.I.B. heeft geen magere poeder meer in voorraad. De teruggang in het verbruik van drinkmelk kwam schijnbaar tot stil stand. De gestegen omzet van kof fiemelk herleidende tot gestandaar diseerde melk komen wij op 'n ver bruik van 186 kg per hoofd per jaar, wat ook in 1961 bereikt werd. Laat ons hopen, dat dit getal niet verder daalt. GEEN WOORD OVER DE MELK Te betreuren, doch wel te begrij pen, was dat ir. Van Dam geen woord wijdde aan de betreurens waardige stand van zaken t.o.v. de kwaliteitsregeling van de aan fa brieken aangevoerde melk. Doch dit is een grote chaos en een vraagstuk op zichzelf. Zal de E.E.G. betere boter- en kaasprijzen mogelijk maken? Zal zij de afzet verruimenIr. Van Dam was op dit punt zeer pessimistisch. Stellig zal 1963 ons de invoering van het E.E.G.-zuivclbeleid brengen, maar voorlopig is daar weinig voor deel van te verwachten. Wij dach ten een markt van 170 miljoen men sen te winnen, maar dat pakt an ders uit. Italië hindert d.e boterin- voer, West-Duitsland hindert de in- vcer van poeder d.m.v. een heffings stelsel. Frankrijk treuzelt lang met AAA de natuurzuivere de opheffing van de kaasinvoercon tingenten en België verhoogt zelfs de invoerheffing op kaas. Omdat wij driekwart van onze produktie moe ten afzetten in de E.E.G., is dat ver re van aangenaam. Ir. Van Dam stelde, dat in het Verdrag van Rome en de Resolutie van Stresa de bescherming van het inkomen van de boer (in dit geval dus van de veehouder) het uitgangs punt was voor de bepaling van het landbouwbeleid. STEDELING BETAALT Wij leven nu in de overgangsfase en als men dan per se heffingen wil toepassen, dan dienen die gebaseerd te zijn op het prijspeil van de grond stoffen, dus veevoeders, kunstmest enz. alsmede op le pachtprijzen enz. Want dan is een eerlijke concurr en tie mogelijk, d.w.z. dat hij het mees te verdient, die het goedkoopste pro duceert. Wat ziet men thans echter9 Men baseert de heffingen op de prijzen van de eindprodukten, een systeem dat eindeloos geharrewar oplevert, omdat die prijs (zie ons eigen sys teem) nauwelijks objectief vast te stellen is. De bedoeling is echter zeer duidelijk: men wil niet alleen de veehouder in het invoerende land doch ook de agrarische handel en de industrie aldaar beschermen. Zij krijgen dan immers tijd om zich aan te passen aan industrie. Aldus nivel leert men echter het concurrentie vermogen van de uitvoerende lid staten. Dat dit absoluut niet in het belang is van de consument, ziet men nog te weinig in. Ronduit gezegd: men laat de ste deling betalen voor de verouderde en ondoelmatige produktiemethoden .in de landbouw in zulke importe rende landen." Dat daarentegen niet meer protesten opklinken, juist van de zijde der consumenten, komt doordat men dit spel niet doorziet. Op dit punt gekomen zijnde, kun nen wij echter terugkeren naar eigenland. Ook daar is nog wel wat te doen. DE CHAOS TEGEMOET De voorzitter van het produkt- schap voor zuivel ziet de toekomst met grote zorg tegemoet. Ook in 1963 zal de melkproduktie vermoe delijk weer aanizenlijk stijgen, men schat van 3 pet. Daarvan komt één procent voor rekening van de ver beterde produktie per koe en twee procent voor rekening van het gro tere aantal koeien. Dan zal er zo'n 200 miljoen kg melk meer voortge bracht worden, een plas waaraan niemand behoefte heeft. Nu moet men goed bedenken, dat de invoerende E.E.G.-landen (Duits land en Italië dus) doch Frankrijk evenzeer, alles op alles zetten om óók tot een „doelmatige produktie en verwerking van melk" te komen. Dat betekent, dat men daar de produktie zeer dx-astisch zal zoeken te verhogen.Er is nu al een Europees melkoverschotvraagstuk de achtergebleven gebieden buiten beschouwing latende kan men zelfs spreken wan een (wereldprobloem. Aldus rennen de E.E.G.-landen, ver blind door eigen belang ,de volledige zuivelchaos tegemoet. Nog enkele jai-en kan men het spelletje voortzetten van de hoge prijzen binnen de eigen grenzen en de uitvoer-tegen-afbraakprijzen van het overschot, maar weldra zal men zelfs dat overschot niet meer kwijt kunnen. Wij zien dus, dat de over gangsfase van de E.E.G. ook wel bi zarre economische dwaasheden te zien geeft. MELKSTROOM INDAMMEN? Niettemin weet ieder best, wat er moet geschieden. De dwaze melk stroom moet ingedamd worden. Mil joenen twijfelachtige stukken wei land zouden als bouwland renda beler zijn dan thans, als men maar de geëigende maatregelen nam. De Groninger bouwboeren moeten vruchtwisseling toepassen om de graanteelt in stand te kunnen hou den. Peulvruchten, vlas en kool zaad zouden prima passen, doch ze zijn niet rendabel. Dus gaat men kunstweiden aanleggen en melkvee houden. En de melkstroom zwelt aan. De gemengde bedrijven leggen bijna alles in gras, omdat d$ melk een vaste prijs opbrengt. Het gevolg is hetzelfde. Zo is er nog veel meer. De hoofdoorzaak van al deze mis standen is, dat wij er niet in slagen binnen EEG-verband al onze agra rische produkten tegelijk aan pas sende regelingen te onderwerpen. Zoals vanzelf spreekt zal een zekere mate van autarkie gewenst zijn om de landbouwers 'n bestaan te waar borgen. Maar wij zijn het nog niet eens over de. mate van deze autar kie en over de wegen die wij daar toe zullen bewandelen. Zo kiest men tijdelijke oplossingen voor allerlei produkten en er onstaan bizarre wanverhoudingen, die weldra mil jarden gaan kosten. Het mag dan waar zijn, dat men binnen de EEG niet plotseling de eigen landbouw aan de volle concurrentie der ande re landen kan blootstellen, men zal toch moeten inzien, dat het uitscha kelen van deze concurrentie bijzon der ongezond is en tot wanverhou dingen aanleiding geeft. Conclusie: onze veehouderij staat voor een paar moeilijke jaren en de sombere visie van de voorzitter van het produktschap was waarschijn lijk zeer gerechtvaardigd. De ti-oost, dat moeilijke omstandigheden het vernuft scïierpen en de efficiency bevorderen is voor onze veehouders een bijzonder schrale. Afhankelijk van prolongaties el ders worden in de eerstkomende weken in Venray een aantal films verwacht die veler belangstelling zullen genieten. Bijna alle films worden aanslui tend op de grote steden in Venray in vertoning gebracht en daarom heeft Luxor momenteel geen vast omlijnd programma omdat ze de belangrijkste films op het vlugste moment eruit wil pikken. Vanaf de volgende week is er gro te kans dat de nieuwste Nederland se film DE OVERVAL welke met Kerstmis in wereldpremière ging, reeds in Venray vertoond zal wor den. Deze film is volgens de Neder landse pers de beste film die ons land ooit heeft afgeleverd. 7n de enkele weken dat de film in ons land rouleert hebben bijna een half mil joen Nederlanders de film gezien. Een groter succes is nauwelijks denkbaar. De tweede stootfilm die in Ne- derland alle records verplettert is DE LANGSTE DAG. Ook deze film heeft nog geen vaste datum, maar een der eerst vrijkomende copieën is voor Venray gereserveerd. Het kan dus best gebeuren dat in de komen de weken, zonder enige aankondi ging deze film meteen haar Vem*ays roulement begint. Afgezien van deze twee films wor den binnenkort verwacht ET DIEU CREA LA FEMME met Brigitte Bardot. ECHTSCHEIDING OP ZIJN ITA LIAANS met Marcello Mastroianni. PEPE met Cantinflas en 35 topster- ren. CARTOUCHE met de opvolg ster van B.B. nl. C.C. Claudia Car- dinalle. VLAMMENDE JAREN de eerste Russische^70 mm kleurenfilm die het succes van Cannes werd in '62. DE INSPECTEUR, naar de roman van Jan de Hartogh. Dit is slechts een kleine selectie omdat plaatsgebrek ons niet moge lijk maakt al die films, welke de aandacht verdienen, op te sommen. Het zal dus best mogelijk zijn, dat aangekondigde films plotseling ver vallen, omdat Venray een copie krijgt toegewezen van De Overval of De langste dag. Venray zal traditie getrouw weer een der eerste kleine plaatsen zijn, die zulke grote films uitbrengen.

Peel en Maas | 1963 | | pagina 7