OPRUIMING in Kerkelijke Diensten schaats WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN van 20 tot en met 26 jan. Hofstraat 10 if "i. POUWELS Julianasingel 2 VRIJDAG 18 JANUARI 1963 No. 3 VIER EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS I TEL. 1512 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 1.50 (buiten Venray 1.75) PAROCHIEKERK VENRAY Priester v. d. week: Kapl. Bors Zondag: 2e zondag na Driekonin gen. 6 30 Sj. Maessen; 7.30 W. Swin- kels (Langeweg); 8.30 Gertr. Gerrits; 9.30 Hoogmis voor de parochie; 11 uur Leonardus Jenneskens; 6 uur Hendrina Bogaers-Baken. Maandag: 7.30 Antoon van Osch; 8.15 Elisabeth Janssen-van Diepen; 8.15 Henrica van Well-Voermans; 9 uur J. Coenen. Dinsdag: 7.30 Pouwels-Driesen en overleden familie; 8.15 Martinus Wismans en echtgen.; 8.15 Maria Rongen-van Kessel; 9 uur Ed. Gom- mers. Woensdag: 7.30 Wilhelmina Swag- hofer en overleden kinderen; 8.15 Grad Arts-Claessen en overleden ouders; 8.15 J. Coenen; 9 uur be stelde jaardienst, Nelly Buissen- Cuypers. Donderdag: 7.30 Jan Oudenhoven en echtgenote; 8.15 Antoon van Mil; 8.15 overleden familie Hanssen- Boots; 7.30 Deken Hanraets; 0 uur Petronella van Megen. Vrijdag: 7.30 Helena Hanraets; 7.30 Th. Pouwels8.15 Fr. Aerts; 8 15 ze kere intentie R.; 9 uur Willem Loo- nen en Elisabeth van Heyster. Zaterdag: 7.30 overleden familie Janssen-Deters; 8.15 Ferdinand van Els; 8.15 Arnold Verstraeten; 9 uur plechtig huwelijk Hendriks-Peeters. Zaterdag: biechtgelegenheid van 5.30—7.30. Om 7 uur Lof. Memisakollekle Vanaf zondag a.s. zal de Memisa kollekle gehouden worden. Wij ver trouwen erop dat deze kollekte voor de Medische Missie Aktie in uw al ler belangstelling zal staan. BELANGRIJK! Te beginnen met maandag 21 ja nuari a.s. zal voorlopig geen II. Mis meer zijn om kwart voor 7. De H. Missen zullen dan zijn om 7.30 eer ste mis, 8.15 en 9.00 uur. Het Ange- lusklokje zal dan 's morgens om 7 u. luiden. Wij mogen wel verwachten dat door deze verandering verschillende huismoeders en anderen in de ge legenheid zijn cm de H. Mis van 9 u. bij te wonen. Christelijke Moeders Denkt U aan de 22e januari a.s. Wij verwachten U allen op onze buitenkerkelijke vergadering om half 8 in San Damiano. Er zal een spreker zijn en een frater-zanger die zichzelf zal bege leiden op z'n guitaar. RECTORAAT PATERSKERK Priester der week: Pater Primalcl Tel. 1973 b.g.g. 1502 Zondag: 2e zondag na Driekonin gen. H. Missen om 6.30, 7.45, 9.00 en 11.45. De Hoogmis om 10.15. De kol lekte (2 in 11 voor kerk en kerken bouw (zie beneden); 7 uur lof met ovei-weging. Maandag: H. Agnes, maagd en martelares. Dinsdag: H. Vincentius en Anas- tasius, martelaren; 7.30 Lof met ge beden; 8.15 cursus voor 18-jarigen, dus niet maandag, maar dinsdag. Woensdag: H. Raymundus, .belij der. Donderdag: H. Timotheus, bis schop en martelaar. Vrijdag: Bekering van St. Paulus, laatste dag der bidweek; 7.30 lof met gebeden. Zaterdag: H. Polycarpus, bisschop en martelaar; 8.30 gezinsmis. Van 38 gelegenheid om het Sacrament der Biecht te ontvangen. Kerkenbouw Mogen we U rustig doch drin gend herinneren aan de 1200,die ons Rektoraat nu per kwartaal moet opbrengen voor de kerkenbouw van het Bisdom? Laten de gezinnen die echt en eer lijk niet meer kunnen geven 50 ct. op de schaal leggen vandaag en de andere gezinnen één gulden, anders komen we er onmogelijk. Mogen we op U rekenen? Vergeet U niet dat de kollekte ook nog voor de eigen kerk is. Memisa Deze week zal bij U worden aan geklopt voor de medische missie- aktie. Pracht werk! Steunt dit werk royaal. Bidweek Van vrijdag 18 jan. j.l. tot en met a.s. vrijdag 25 jan. is de jaarlijkse Bidweek. Heel belangrijk, nu er zul- l^e grote dingen te gebeuren staan door het Concilie. Bidden we goed! Kom een keertje extra naar de Mis deze week. Gezinsweek Donderdagmorgen 7 uur schijnt geen geschikte tijd voor de gezins mis, wat moeten we doen? We vin den het toch van veel belang om 'n Mis te lezen voor zegen over al onze gezinnen. Komt zaterdag 8.30 beter uit voor meerderen? Goed dan. We beginnen zaterdag 26 januan a.s. 8^50 Gezinsmis. Komt dan ook voor uw gezin en alle gezinnen van ons Rektoraat Gods zegen vragen? Dank U! Is deze tijd voor enkele trouwe bezoekers of bezoeksters van de ge zinsmis te laat, dan kunnen deze ge rust een vroegere Mis meedoen met dezelfde intentie. Plaatsen-pacht Vandaag, zondag 20 januari, zal het Kerkbestuur zitting houden voor het innen van de pachtgelden. Na de Missen van 7.45, 9.00, 10.15 en 11.45, in het gastenkwartier van het klooster. Zoals U weet heeft men geen recht op de gepachte plaats in de mis van 11.45, dan zijn alle plaasen vrij. Familieleden van de genen, die de plaatsen pachten, hebben geen recht op die plaatsen. Dienbeurten Acolythen 6.30 B. Peters, H. Bosch, A. Derks en H. v. Gend; 7.45 G. Philipsen, G. Verschuren, J. Philipsen en G. v. d. Berg; 9.00: J. Naus, K. Jeuken, J. Jeuken en J. Rongen; 11.45 J. Evers, C. Evers, J. Meesters en M. v. Rooy. Vrij: H. Janssen.' Misintenties Zondag: 6.30 Karei Hendriks; 7.45 Antonia Francisca Hendriks-Sey- kens; 9.00 overl. ouders Egelmeers- Vullings-Clephas; 10.15 uit dank baarheid; 11.45 Hendrika v. d. Beu ken-Peters (buurt). Maandag: 6.30 zijaltaar Antoinette Rammelmans-Elsevier; 7 uur Cor nelia Hoeben-Lenssen; 7.45 Lam bert Niemeyer; 8.30 Martinus van Aarssen. Dinsdag: 6.30 zijaltaar Eva Wil helmina Rojer; 7 uur Herman-Metz; 7 uur zijaltaar Cornelia Houben- Lenssen; 7.45 Willem v. d. Munck- hof, Johanna Tammerveld en klein zoon Arie; 8.30 Catharina Müller- Ehren. Woensdag: 7 uur ter ere van de H. Geest; 7.45 Cornelia Houben- Lenssen; 8.30 Catharina Müller- Ehren. Donderdag: 7 uur Cornelia Hou- ben-Lenssen; 7.45 geen intentie; 8.30 Gerard Kemps. Vrijdag: 6.30 zijaltaar Cornelia Houben-Lenssen; 7 uur overleden ouders Tonen-Vermeulen; 7.45 geen intentie; 8.30 Jeanette Esser. Zaterdag: 7 uur Mathilda Was- scher; 7.45 Cornelia Houben-Lens sen; 8.30 Gezinsmis. PAROCHIEKERK OOSTRUM Zendag: 2e zondag na Driekonin gen. 7 ur Parochiemis; 8.30 Leesmis voor Wilhelmina Reijnders-Coerien (Boerinnenbond); 10 uur Hoogmis tot zekere intentie (K.). Maandag: 7.30 gest. gez. jaardienst overleden familie Berden-van Deur zen. Dinsdag: 7.30 gest. gez. jaardienst overleden familie Grispen. Woensdag: 7.30 Gerard Arts. Donderdag: 7.30 gest. gez. jaar dienst Pastoor v. d. Berg. Vrijdag: 7.30 gest. gez jaardienst Willem v. d. Berg, echtgenote en kinderen. Zaterdag: 7.30 gez. jaardienst Pe tronella Thoone-Lamers en Marga- retha Thoone-Seiler. Biechten van 67 uur. Deze week rondgang voor de Me misa. PAROCHIEKERK OIRLO Zondag: 2e zondag na Driekonin gen, 3e zondag der maand. Leesmis- sen om 6.30; 7.30 kindermis; 8.30 2e H. Mis; parochiehoogmis om 10 uur; 3 uur rozenkrans en lof ter ere van O.L. Vrouw van Altijddurende Bij stand. Eerste kollekte voor de kerk; 2e kollekte voor Bisdom. Aan de kerkdeur kollekte voor de Memisa. Maandag: 7.30 maanddienst Anto- nitta Smits. Dinsdag: 7.30 Stichting Leonardus Heidens. Woensdag: 7.30 Stichting Jan Cus- ters, Wilhelmina Vergeldt en Ber nard Custers. Donderdag: 7.30 Stichting Joannes Heidens, Maria Bots. Vrijdag: 7.30 H. Mis ter ere van St. Machutus. Zaterdag: 7.30 H. Mis voor een overledene (V.); zaterdagavond ge legenheid om te biechten van 5-7 u. VOOR ROUWDRUKWERKEN VAN DEN MUNCKHOF N.V. PAROCHIE CASTENRAY Zondag: 2e zondag na Driekonin gen. 7.30 leesmis; 10 uur Hoogmis voor de parochie; 2.30 Kruisweg en Lof. Maandag: 7.30 le zeswekendienst voor Lamb. Friesen-Friesen. Dinsdag: 7.30 gezongen H. Mis van dankzegging ter ere van O.L. Vrouw van Altijddurende Bijstand vanwege fam. Wismans-Aerts. Woensdag: 7.30 gestichte gezongen jaardienst voor Willem Thielen en Lamberdina Weys. Donderdag: 7.30 gezongen H. Mis van dank v. fam. Kuypers-Pouwels. Vrijdag: 7.30 gest. gez. jaardienst voor H. Baeten-Jeurissen. Zaterdag: 7.30 H. Communie; 9 u. gezongen H. Mis van dankzegging bij gelegenheid van 25-jarig huwe lijk van Arts-Stevens. Biechtgelegenheid van 5.30-6.30; om 6.30 Lof. Kerkpoetsen: Miep Slrijbos en Toos Strijbosch. Misdienaars: Groep I, 2. PAROCHIE YSSELSTEYN Zondag: 2e zondag na Driekonin gen. 6.30 leesmis voor zekere inten tie; 8.10 leesmis voor Maria Jans- sen-Winnen, besteld door de Boerin nenbond; 9.15 kindermis; 10.15 Hoogmis, bestelde jaargang voor Antoon Jenniskens en Wilhelmina van de Pas. 2 uur lof, na het lof congregatie voor de meisjes. Maandag: 7.30 leesmis voor pater Jacob van Meyel; zijaltaar voor de overleden familie Willemse-Spreeu- wenberg. Dinsdag: 7.30 leesmsi voor de over leden familie Verstappen-Vervoort; zijaltaar leesmis voor overleden ouders Weyers. Woensdag: 7.30 leesmis voor de overleden familie Arts-Gielen; zij altaar leesmis voor Maria Verhoe ven en overleden familie. Donderdag: 7.30 maanddienst vooi Maria Janssen-Winnen; zijaltaar leesmis voor de overleden familie Lemmens-Poels. Vrijdag: 7.30 leesmis voor de over leden fam. Claassens-Jenneskens. Zaterdag: 7.30 leesmis uit dankb. voor de fam. Geurts-Peeters; zij altaar leesmis voor Henricusei>j Theo v. cf. "Ven. Gelëgénhëïd om" fê biechten van 67 uur. Misdienaars van deze week: Vul- lings, Flinsenberg, Geurts en Rooy- akkers. ei> 1 a (e ~vra. PAROCHIEKERK LEUNEN Zondag: 2e zondag na Driekonin gen. Om 6.45 leesmis; 8 uur leesmis voor de parochie; 9.15 Hoogmis, ge sticht jaargetijde voor Antoon Jen niskens en Wilhelmina v. d. Pasch; 10.30 leesmis voor pastoor Voster- mans; 3 uur lof. Maandag: 7.30 gezongen jaarge tijde voor Harry Martens; 8 uur leesmis voor Martinus Heesen v.w. de buurt. Dinsdag: 7.30 leesmis voor Johan na Jenniskens-Friezen, kindermis v. d. meisjes; 8 uur leesmis voor Tneo- dorus Pouwels. Woensdag: 7.30 leesmis voor de overleden fam. Litjens-Claessens; 8 uur leesmis voor de overleden fam. Janssen-Michels. Donderdag: 7.30 leesmis voor de overleden familie Voermans-v. Mil, kindermis voor de jongens; 8 jur leesmis tot bijzonder intentie. Vrijdag: 7.30 gesticht jaargetijde voor Peter Antoon Smits en Petro nella Claessens; 8 uur leesmis voor Theodoor Bouten. Zaterdag: 7.30 leesmis voor Jo hanna Beclet; 8 uur leesmis voor Gertruda van Rens-Litjens. Biechtgelegenheid van 45 en van 6.30-7 \uur. Daarna lof. Kerkpoetsen: Anny Peeters en Mietje Weijs. Acolythen: 6.45 G. Martens en J. Jenniskens; 8 uur Piet Liljens en H. Claessens; 9.15 J. v. Ooi, G. Cor- nelissen, J. van Vegchel en B. Loe- nen; 10.30 A. Loonen en L. Jennis kens. Deze week dinsdag om 8 uur 3e en laatste les van de kursus voor jonggehuwden in café Martens. PAROCHIEKERK MERSELO Zondag: 2e zondag na Driekonin gen. 6.30* Communieuitreiken; 7 uur leesmis ter ere van de H. zmtonius- Abt (Arts-van Meyel); 8.15 leesmis overleden fam. de Groot-van Well; 10 uur Hoogmis ter ere van de H. Geest (Janssen). Onder de H.H. Mis sen preek en kollekte voor het Una Sanctawerk te Rotterdam, de kol lekte ten zeerste aanbevolen. Geen lof. Maandag: 7.30 gest. jaargetijde v. Anna Maria Wismans-Poels. Dinsdag: 7.30 gezongen H. Mis v. Peter Johannes Bistervels. Woensdag: 7.30 gezongen H. Mis voor de parochie. Donderdag: 7.30 leesmis voor Hen ricus van Helden. Vrijdag: 7.30 leesmis voor eerst volgende overledene. Zaterdag: 7.30 gesticht jaargetijde voor Martinus Arts-Jeuken cn Ge- rardus Gerrits-Arts. 4 uur biechten voor de kinderen van het 5e en 6e schooljaar, daarna voor anderen tot 6 uur. Geen lof. A.s. zondag speciale maandelijkse kollekte voor de noden van onze kerk. RECTORAAT VREDEPEEL Zondag: 2e zondag na Driekonin gen. 7.30 Vroegmis tot intentie van de leden der KVP; 10 uur hoognrs voor de zielerust van overledenen; 2.30 lof met gebedsoefening interna tionale Bidweek. Door de week H. Mis om 7 30. Maandag: tot intentie van de fam. Cornelissen-Jacobs. Dinsdag: voor de zielerust van Harry en Herman Eibers. Woensdag: voor de overledenen v. fam. Bloemen-Brienen. Donderdag: voor de overledenen v. fam. Loenen-Cruijsen. Vrijdag: voor de zielerust van Wed. van Veghel-Claassen. Zaterdag: tot intentie van fam: Pouwels-v. d. Steeg; 19.30 Lof ter ere van Maria, Koningin van de Vrede. Biechtgelegenheid: dagelijks vóór H. Mis; zaterdag vóór en na Lol'. Zondag: kerkdeur-kollekte voor de Memisa. RECTORAAT HEIDE Zondag: 2e zondag na Driekonin gen. 7.30 H. Mis voor Willem Loo nen en Elisabeth van Heijster; 10 u. Hoogmis voor het rectoraat. Kerk- deurkollekte t.b.v. Memisa. Acolythen: P. van Osch en J. De- rikx. Lof te 3 uur. Misdienaars van de week: Tonny Poels en Naud Gielens. Maandag: 7.30 H. Mis voor overle den vader Engelbertus Nellen. Dinsdag: 7.30 H. Mis tot bijz. int. Woensdag: 7.30 H. iMs voor de overleden familieleden Droesen- Janssen. Donderdag: 7.30 H. Mis tot zekere intentie. Vrijdag: 7.30 H. Mis ter ere van het H. Hart. Zaterdag: 7.30 H. Mis ter ere van O.L. Vrouw. Biechtgelegenheid om 7 uur; Lof om 7.30. Katechismus: De klassen 1 en 2 les 10, de klassen 3, 4, 5 en 6 geen igen. RECTORAAT VEULEN Zondag: 2e zondag na Driekonin gen. 7 uur gelegenheid tot commu niceren; 7.30 leesmis overleden fam. van Meyel-Poels; 10 uur hoogmis voor de bekende intenties, waarbij we bijzonder insluiten de gezinnen waarvan man of jongen op retraite is; 2.30 Derde Orde. Maandag: leesmis om genezing te krijgen voor een ziek kind. Dinsdag: leesmis tot intentie van de fam. Kuipers-Wolters. Woensdag: leesmis voor overleden fam. Derks-Pijls. Donderdag: leesmis tot dankzeg ging voor de genezing van 'n zieke. Vrijdag: leesmis tot intentie. Zaterdag: leesmis voor de ver volgde christenen; 7 u. nam. avond oefening. A.s. zondag komt de rector van de Vredepeel preken en kollekteren .voor zijn nieuwe kerk. Daar wij reeds zoveel jaren hebben kunnen steunen op de financiële hulp van heel de omgeving, zal het voor onze mensen niet moeilijk zijn te begrij pen, dat een nog veel kleinere ge meenschap met jonge gezinnen niet in Staat is om hun nieuwe kerk, die in aanbouw is, alléén te financieren, zeker nu niet, nu het slechte jaar deze jonge boeren veel meer schade doet dan een gezeten boerenbevol king. Laten vooral zij, die dit jaar voor hun eigen kerk krenterig ge weest zijn, het goed maken bij de kollekte voor de Vredepeel. Acolythen voor a.s. zondag: Ger- rit Reintjes, Martin van Staveren en Willy Erben. Kerkpoetsen: Mien Nijssen en Ma- riet Geerets. RECTORAAT SMAKT Zondag: 2e zondag na Driekonin gen. 7 uur H. Mis tot zekere in tentie; 8.30 tot dankzegging; 10 uur Hoogmis voor overl. fam. Koepen- Coppus. In de kapel om half 9 M. Mis vcor de schooljeugd. Na de H.H. Missen kollekte voor de Memisa. Maandag: 6.30 voor de gelovige zielen; 7.30 voor een zieke. Dinsdag: 6.30 voor zegen in ge- ziri; 7.30 voor Joh. Hub. v. d. Win kel. Woensdag: 2e van de 9 woensda gen ter ere van St. Jozef. 6.30 ge lezen H. Mis; 7.30 gezongen H. M s ter ere van St. Jozef. Donderdag: 6.30 ter ere van het H. Sacrament; 7.30 voor Pastoor Assel- berghs Vrijdag: 6.30 voor de eenheid; 7.30 voor de wereldvrede. Zaterdag: 6.30 ter ere van O.L. Vrouw; 7.30 voor de missie. Van 5 tot half 6 gelegenheid om te biech ten, tevens voor en na het lof van half 8. VAN WANNEER DATEERT DE Er is wel eens beweerd, dat de ijzeren schaatsen in de middeleeu wen nog niet bekend waren. In overoude tijden moet men zich be diend hebben van benen schaatsen. Zulke „benen" zijn toch overvloedig gevonden bij het afgraven of afpel len van terpen of vluchtheuvels cn werden o.a. ook in Linge, te Wijk bij Duurstede, Katwijk, Haarlem, enz. gevonden. IJzeren schaatsen zouden het eerst gebruikt zijn in 1572, toen de Wa tergeuzen op schaatsen de soldaten van Alva aanvielen. Muiier noemt deze opvatting in zijn boek, waaraan we de gegevens ontlenen, onjuist, daar in Hol- landsch roem in Kunst en Weten schappen", vermeld staat, dat het rijden op het ijs met een soort schoeisel van gladde en scherpe ijzers voorzien, een kunst is, die hier bepaald thuis hoort en reeds in de 14c eeuw beoefend werd. Dit berust niet cp losse gronden, immers in de Koninklijke Biblio theek te 's-Gravenhage is een hand schrift aanwezig, naderhand in 1487 en eindelijk nogmaals in 1090 uit gegeven, waarin beschreven staat, hoe de II. Lydwina van Schiedam in het jaar 1395. toen zij op het ijs op „Atscoloeden" reed, van de been ge raakte en zich lelijk bezeerde, zodat zij jarenlang bedlegerig moest blij ven. „Wat doe si opt leste van haer XV jaeren was, ghinc si op scolootsen met haeren even oude maechden op het ijs spelen omtrent onser vrou wen lichtmisse ende daer quam een van haere geellinnen riden opt ijs ende raeck haestelic Liedv. i. also sij viel op een hoop scollen ijs ende brac een corte ribbe in haer rechter side." Al in het Saxo-Frankische tijd perk maakten onze voorvaderen ijzeren en bronzen voorwerpen, die bestand waren tegen geweld. Bo vendien werden deze voorwerpen vaak kunstig versierd, getuige de armringen, halssieraden, gordels, wapens, enz. in onze musea en deze voorwerpen dateren reeds uit de lijd van voor Karei de Grote. Zouden dan de ijzeren schaatsen niet date ren van veel vroegere tijden dan do 14e eeuw? In elk geval werd in het laatst der 16e eeuw hier te lande gereden en de Haarlemse schaatsers konden al vlug op de schaats vooruit komen, want, ondanks de Spaanse kogels, brachten zij proviand in de benarde veste. Het ijsvermaak is nauw met ons volk verbonden. De taal ontleende er spreekwoorden aan, poëten von den er stof voor hun gedichten en rijmen. De letterkunde werd ver rijkt door de indrukken, dio cle win ter achterliet in het dichterlijk ge moed en het penseel van de kunste naar maalde menig ijstal'ereeltje al'. Avercamp penseelt enkele stuk ken die ons een tip doen zijn van het voorvaderlijk ijsvermaak. Berchem, Molenaar, De Noler, zij allen schenken ons kijkjes in de ze den uit de vóór-tijd, terwijl Ostade met glimlachend gelaat naar de een of ander boerenkermis trekkende de lollige boeredronkenlappen en. hun. dikke echtgenoten met een paar geestige penseelstreken van net ijs oppakt om ze later weer tot een vrolijk geheel te kneden in een pa neeltje, zoals alleen hij en Terneer ze wisten te geven. Van alles lieten de oude schilders op hun doeken parideren, o.a. rij dende boeren, die de baan onveilig maakten door hun slierende slingers. Ook zakt er gewoonlijk meestal een oude vrouw of een flinke dik kerd in de traditionele bijt. Iets verder ziet men verkleumde bijthok- kers aan het werk. Ginds stoat eer. koek- en „zoopie"-kraampje met verversingen. Weer een ander tafereeltje stelt een kermis voor, waar gedanst en gereden wordt, waar een ar voorbij draaft waarin een fraai geklede da me terwijl een koetsier met een ve derbos op de hoed ment. 1

Peel en Maas | 1963 | | pagina 5