klopt bij U aan.... VERGADERING GEMEENTERAAD NIEUWJAARSREDE van Ven rays ïïlediscke ïïliAAie-aktie VRIJDAG 11 JANUARI 1963 No. 2 VIER EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1050652 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 1.50 (buiten Venray 1.75) De nieuwjaarsrede van Burgemeester mr. Custers op de eerste raadsvergadering van 196'; toonde aan dat er in bet afgelopen jaar weer veel bereikt is. Dat we groeien in getal en last is slechts een van de conclusies. Dat er nog veel werk te wachten ligt een andere. Maar oordeelt U zelf. Hieronder volgt een sa menvatting van deze nieuwjaarsrede. Na een persoonlijke nieuwjaars wens tot de leden van de Raad en daaroverheen tot de bevolking van Venray gaf de Burgemeester aller eerst een overzicht over de: LOOP DER BEVOLKING OVER 1962. s (tussen haakjes: 1961) Aantal inwoners op 1 januari 1962 11.221 m., 10.694 v., totaal 21.915 Veranderingen in de loop van 1962: geboorten 503 505) overlijdens 173 179) -f vestigingen 1053 (1173) vertrekken 886 930) (Voorlopig) inwonertal per 1-1-1963: 11.493 m., 10.919 v., totaal 22.412 gesloten huwelijken 204 (150) echtscheidingen 0(2) OPENBARE ORDE EN VEILIGHEID Ten aanzien van de openbare orde en veiligheid gaf de Burgemeester de volgende cijfers: aantal uitgereikte rijbewijzen 890 792) aantal geconstateerde verkeersovertredingen 1675 (1934) overtredingen Algemene Politieverordening 97 0) aant. verkeersongevallen 201 209) aantal doden 5 5) aantal gewonden 73 97) De onderbezetting van het politie corps ter plaatse duurt nog steeds voort, (sterkte volgens plan: 26; feitelijke bezetting: 14). Aantal malen dat werd uitgerukt door de brandweer: 49 33) (waarvan 11 voor branden van ern stige aard en 6 voor schoorsteen branden). De reorganisatie van de Bescher ming Bevolking heeft heel wat hoofdbrekens in dé nieuwe kring gekost. Verwacht mag worden dat thans de aanpassing van de zelfbo- schermingsorganisatie voortgang zal vinden. VOLKSHUISVESTING Wat betreft de Volkshuisvesting en Bouwnijverheid gaf .spreker de volgende cijfers: a. verloop huisvesting in 1962. Ingeschreven in 1962: 560 woningzoekenden afgevoerd in 1962 414 woningzoekenden Toename: 146 woningzoekenden Stand per 1 jan. 1962: 318 woningzoekenden Stand 31 dec. 464 woningzoekenden Toename: 146 woningzoekenden Gemiddeld werden er maande lijks 46 woningzoekenden inge schreven en 34 afgevoerd. b. Aanvragen van buiten gemeente: 108 gezinnen - 26 alleenstaanden afgevoerd 90 gezinnen 26 alleenstaanden Toename: 18 gezinnen - 0 alleenstaanden c. Stand van woningzoekenden el ders wonend: per 1 jan. 1962 65 aanvr. per 31 dec. 1962 83 aahvr. Toename: 18 aanvr. d. In 1962 werden toegewezen 39 woningwetwoningen en 25 pre miewoningen waarvan aan industrie 10 woningen, ten behoeve van de industriële ontwikkeling 10 woningen; aan voorkeurswoningen 2 wo ningen; aan andere woningzoekenden 42 woningen. WONINGBOUW a. toewijzingen: woningwetsector 122 (114) premiesector 37 62) ongesubsidieerde sector 45 17) Totaal aantal toegewezen woningen: 204 (177) b. realisering woningbouw: 1. in aanbouw ^p 1-1-1962 99 (waarvan w.w.: 35) 2. gereedgekomen in 1062 138 (waarvan w.w.: 67) 3. in aanbouw op 31-12-1962 225 (waarvan w.w.: 208) 4. nog niet in aanbouw, waar voor op 31-12-1962 beschik king, c.q. machtiging tot gun ning en of bouwvergunning was verleend: 70 (waarvan w.w.: 36). 5. Nog te Maastricht of Den op 31-12-1962 in behandeling zijnde woningbouwplannen: 77 premiesector 81 ongesubsidieerde sector 158 totaal OVERIGE BOUWNIJVERHEID a. Afgifte Rijksgoedkeuringen (Maastricht en Den Haag): Aant. Bedrag Weg- en Waterbouw 1 1.098.100 Boerderijen en overige agrarische geb. 3 228.500 Bedrijfsgebouwen voor handel, nijverheid en verkeer 6 1.050.744 Gebouwen voor gezondheidszorg 1 280.000 Overige gebouwen (scholen, gemeen schapshuizen e.d.) 9 1.914.966 Totaal aantal 1962: 20 4.572.310 1961: 22 1.485.300 b. In behandeling zijnde rijksgoed- keuringsaanvragen (Maastricht en Den Haag) buiten woningsec tor per 31-12-1962: Weg- en Waterbouw 9 3.729.186 Boerderijen en overige agrarische gebouwen 5 208.595 Bedrijfsgebouwen voor handel, nijverheid en verkeer 17 2.084.724 Gebouwen voor gezond heidszorg 4 4.045.433 Overige gebouwen (scho len, gemeenschapshuizen e.d.) 9 3.071.267 Totaal aantal 1962: 44 13.139.205 1961: 41 11.143 190 c. Aantal aanvragen bouwvergun ningen 1961: 491 1962: 408 d. Totale bouwsom verleende ver gunningen 1961: 7.044.164 1962: 7.295.260,50 Als de belangrijkste Openbare Werken en Voorzieningen, gereed gekomen in 1962, noemde burge meester Custers: Provinciale weg door Leunen; Openbare werken Notarisberg: le gedeelte openbare rwerk<:-t> Bie- zenvenneke en Beekweg. INTERNE SITUATIE GEMEENTELIJK APPARAAT a. aantal ambtenaren per 1-1-1962: ambtenaren 39 ambtenaren-werklieden 63 Totaak 102 b. aantal besluiten van burgemees ter en wethouders en de raad: 1241 (1344). In 1962 werd het organisatie-on derzoek voor de gemeentesecretarie 'en de dienst gemeentewerken afge sloten. Ten aanzien van de gemeen te- secretarie heeft het onderzoek geen aanleiding gegeven tot belangrijke wijzigingen in de huidige organisa tie-opzet. Derhalve blijft de gemeente-se cretarie verdeeld in 5 afdelingen t.w.: 1. Algemene Zaken (nieuwe Junc tionals: plaatsvervangend hoofd in 1963 aan te stellen). 2. Bevolking, Burgerlijke Stand, Militaire Zaken en Verkiezingen. 3. Sociale Zaken (in de loop van dit jaar te voorzien in de vakature van afdelingshoofd en uit te breiden met een maatschappelijk werker als nieuwe functionaris). 4. Financiën, Onderwijs en Perso neelsaangelegenheden (in 1962 uitgebreid met 1 nieuwe functio naris). 5. Interne Zaken (in 1962 uitgebreid met 1 nieuwe functionaris). Met betrekking tot de dienst ge meentewerken heeft het onderzoek aanleiding gegeven tot een nieuwe organisatie-opzet waarbij op deze dienst te te verrichten werkzaam heden zullen worden verdeeld over 3 afdelingen t.w.: a. Stedebouw, Bouw- en Woning toezicht, Grondzaken en Teken kamer; b. uitvoering en onderhoud; c. administratie. Van deze drie afdelingen bestend slechts de afdeling Administratie. De beide ander afdelingen zijn der halve nieuwe afdelingen waarvoor reeds plannen zijn opgesteld. Zes nieuwe functionarissen zullen worden aangewezen. De kwestie van werkruimte speelt hierbij een grote rol. Hiervoor zullen op korte termijn voorzieningen moe ten worden getroffen. De Burgemeester waarschuwde dat de resultaten van het organisa tie-onderzoek nog wel even op zich zullen laten wachten. Intussen wordt het bestaande corps zeer ern stig belast; een belasting die het ambtenarencorps echter, ondanks c.e moeilijke situatie, steeds weet te meesteren. Hiervoor sprak hij na mens het College zijn dank uit. 1962 In januari werd plan West 1 aan gekocht (voor zo ver mogelijk), als- med het industrieterrein te Oos trum. De bouw van het gemeenschaps huis in de Vredepeel werd door 'n ruime subsidie mogelijk gemaakt, terwijl de Rdad bij de opening van de Christelijke school aanwezig kon, zijri. In FEBRUARI werd besloten tot aankoop van gronden op hot Des- selke, tot de aanleg van straatver lichting in Zuid en werd een sub sidie verleend voor de bouw van een gemeenschapshuis te Leunen. In deze maand werd de plaatse lijke commissie voor de ruilverka veling „Lollebéek" geïnstalleerd. In MAART werd een subsidie beschikbaar gesteld voor de Stich ting Werkplaats Venray. De her ziening van de bewegwijzering van Venray-centrum kwam in orde.. Daarnaast werden nog voorbereid dingsbesluiten genomen voor nieu we uitbreidingsplannen: t.w. Dessel- ke, Landweert en Veltum. In deze maand overleed helaas plotseling het lid van de raad, de heer A. J. M. Derickx. In APRIL werd overgegaan tot aankoop van grond voor een sport terrein te Oirlo. De straten in Vre depeel alsmede aan de bungalow- wijk Biezenvenneke en de wijk No tarisberg kregen nieuwe namen. In MEI werd met de ontginning van de Heidse Peel een aan vang gemaakt. In deze maand vond ook de opening plaats van de Huis houdschool-uitbreiding. In JUNI werd een aanvullende subsidie verleend voor het sport park. Eveneens werd crediet be schikbaar gesteld voor de verbete ring van de Stationsweg, terwijl voorts werd besloten tot het voeren van rechtsgeding tot het in eigen dom verkrijgen van gronden ter behoeve van de buiKv vin ftci C'ui tureel Centrum. In JULI werd besloten lot uit breiding van de straatverlichting, tot herziening van het uitbreidings plan Zuid II en tot aanleg van rio lering te Ysselsteyn. In AUGUSTUS werd besloten tot het geven van namen aan enkele straten in Ysselsteyn, toe het be schikbaar stellen van credieten voor het opmaken van een plan vcor rio lering te Oirlo, voor de verbetering van de Gussenstraat en het kerk plein in Leunen terwijl ook werd besloten tot aankoop van gronden in de uitbreidingsplannen Leunen en Oirlo. In SEPTEMBER deed de raad in zijn nieuwe samenstelling zijn in trede in het gemeentelijk leven. In deze maand werd tevens besloten tot instelling van een viertal com- m ssies van bijstand voor B. on W t.w.: de gemeentelijke ontwikkeling, financiële aangelegenheden, land- bcuwaangelegenheden en openbare werken. In OKTOBER werd voor de twee de maal in één jaar een tentoon stelling georganiseerd, thans in de oude patronaatszaal van Leunen, en wel door hier ter plaatse geves tigde kunstenaars. In NOVEMBER werd een nieuwe verordening op de hondenbelasting vastgesteld, terwijl een wijziging werd gebracht in de verordening voor de vermakelijkheidsbelasting ten behoeve van de bioscopen. Ver der werd besloten tot verbetering van de Castenraysestraat en 't plein bij de uitmonding van die straat op de provinciale weg en tot verbete ring van de Heidse Peelweg en de Deputé Petersstraat, beide laatstge noemde in aansluiting aan de .ruil* verkavelingswerken welke tot uit voering komen. Ook werd nog besloten tot ver lening van voorschotten op de te verwachten subsidies van rijkswege voor de bouw van een kerk te Vre depeel en in de parochie Christus Koning, terwijl tenslotte nog een voorbereidingsbesluit werd genomen voor een algehele wijziging van het wederopbouwplan Venray-centrum. WENSEN EN VERLANGENS Na nogmaals de secretaris en het ambtenarencorps dank te hebben gebracht voor de door hen verrichte arbeid, wees hij op de nog altijd levende verlangens. WONINGBOUW Deze is wederom in een nieuwe fase getreden nu Gedeputeerde Sta ten hebben medegedeeld dat geen speciale toewijzing van contingenten voor 1963 zal plaats vinden, maar dat een drie jaren-programma voor continu woningwetbouw opgesteld moet worden. Overigens is gebleken dat voor de woningbouw van alle sectoren-wo ningwet, premie- en vrije sector vanaf 1 januari 1963 meer gelet .zal worden op: beschikbaar zijn van bouwrijpe j: gronden; capaciteit van aannemingsbèdrij- J ven. Dit voert vanzelf tot de noodzaak van voldoende uitbreidingsplannen, grondbezit en bouwterreinen-ont sluiting. Waarbij speciaal te denken •s aan Desselke, West I en II. Vel tum. Tevens mag in dit verband aan gestipt worden de zo gewenste op lossing van de huisvesting der Am bonezen. ONDERWIJSVOORZIENINGEN In deze sector bestaat nog steeds overvloed aan dringende wensen: \r- nieuwe lagere school in Venray-* West en uitbreidingsbehoefte o.a. in Venray-Zuid en Ysselsteyn; nieuwbouw kleuterscholen in r Venray-West en Castenray, uit- i breidingsnoodzaak in Venray- Zuid; uitbreiding b.l.o.-school; nieuwbouwplannen landbouw- school. Levensschool en Mater Amabilisschool, gymnastiekzaal huishoudschool. MAATSCHAPPELIJKE VOORZIENINGEN VAN VERSCHILLENDE AARD Zwembadplan. Cultureel centrum. Spreker hoopte dat hierop een j rijmpje van toepassing zou zijn j dat als volgt zou kunnen luiden: I „Lang gewacht (op rijksgoedkeuring) Allerminst stil gezwegen t Dikwijls gedacht.... In 1963 eindelijk gekregen?" Ziekenhuisuitbreiding. Hiervoor mag de rijksgoedkeu- ring nog slechts kort duren. Nieuwbouw gemeenschapshuis Leunen. Rijks en provinciaal subsidie zul- len nu op zeer korte tennijn be- i slist worden, naar uit recente mededeling is gebleken. Dan komt ook hier de krachttoer van het overwinnen van de laatste hindernis: de rijksgoedkeuring Sporttereinvoorzieningen in ver- :chillende kerkdorpen, waarbij 'goede particuliere initiatieven. samenspel en financiële mogelijk heden doorslaggevend zullen zijn. Voor de overige voorzieningen en gebouwen van algemene aard, deed de Burgemeester een vrij willekeu rige greep uit een veelheid van gro te en kleine zaken: Kerkenbouw in Venray-west, Heide en Vredepeel. Groene Kruisgebouw. Muziekschool-oplossing. Bejaardenvoorzieningen. Nieuwbouw Gewestelijk Arbeids bureau. Verdere uitbreiding en verbete ring wegennet, riolering en straatverlichting. Verkeersmaatregelen in Venray- Zondag 20 januari en in de week van 20 tot 27 januari zal op U weer een beroep worden gedaan voor de Medische Missic- Aktie, de Memisa. De zoveelste kollekte hoor ik U al zuchten, maar wie zich even realiseert wat deze aktie inhoudt, die zal niet zuchten, maar met gulle hand geven, dankbaar dat hij geven kan. Want vraag het eens aan die Venrayse missionarissen, die fei telijk namens heel onze gemeenschap Christus geloof gaan ver breiden onder vreemde volkeren. „Gaat en onderwijst alle vol kerenheeft Christus gezégd, ook tegen U en mij. En wij hebben als onze vertegenwoordigers en vertegenwoordigsters aan dat Missiefront die mannen en vrouwen gezonden, die wij dan onze missionarissen noemen. Zij vervullen ook voor ons de zware taak Gods Woord te brengen, daar waar het nooit ge hoord is. Dat wij deze mensen helpen is dus vanzelfsprekend. Maar als wij van hen horen, dat zij bij die verkondigingen van dat Gods Woord praktisch dagelijks geconfronteerd worden niet zieke en hongerige mensen, dan is het duidelijk dat preken over naastenliefde en barmhartigheid geen zin heeft, als hij niet metterdaad bewijst daf hij en degenen, die hem gezonden heb ben (en dat zijn wij) niet werkelijk naastenliefde en medeleven tonen. Een van die mogelijkheden wordt dan geboden in de Memisa, in de aktie, die zorgt dat onze missionarissen vooral medische artikelen krijgen waarmede mensen te helpen zijn. Zeven Venrayse missionarissen, waaronder twee zusters, hebben in het afgelopen jaar dank zij onze bijdragen een flink pakket medicamenten ontvangen en men moet de opgetogen brieven lezen van deze mensen om ook maar enigermate te kunnen be grijpen hoeveel goed ze daar mee kunnen doen. De ellende die U daaruit leest is voor onze begrippen onvoorstelbaar en zelfs het feit dat men in een „ziekenhuis" pasgeboren kinderen in kistjes en dozen moet leggen die als wieg dienen, zegt ons te weinig. Maar zekei; is, dat er weinig akties zijn, die zoveel goeds doen als de Memisa, die onze missionarissen uitrust met zoveel mogelijk praktische medische artikelen. Venray heeft gelukkig in het verleden altijd bewezen deze ak tie meer dan een goed hart toe te dragen. En ook dit jaar ver wacht men weer dat het Venrayse publiek toont dat ze zijn taak kent. Geeft goed. geeft veel, want de nood is groot en juist hierdoor kan hulp en redding gebracht worden aan ontelbaar velen. Laat de kollektanten niet zonder meer vertrekken. Denk aan Uw eigen rijkdom. Uw gezondheid, Uw goede medische ver pleging, het geluk van Uw eigen kinderen en help iets van al dat goede ook te brengen daar, waar nood en ellende het de mensen zo moeilijk maakt te geloven aan een God van Liefde. Geeft dus en wie geen kollektant gezien heeft of anders nog wat wil deen, wordt nog gewezen op het correspondentieadres van de Memisa in Venray: Mevrouw Janssen-Westen, Bongerd straat 3, waar men graag Uw giften in ontvangst neemt.... centrum en kerkdorpen. Voortgang met de voorbereiding en vaststelling van 'net sanerings plan voor het centrum, onmis baar voor de winkelbouw en de stréëkverzorgingsfunktie van Venray. Verdere ontsluiting industrieter reinen. Verbetering gemeenteclassificatie. Huisvesting gemeentelijke diens ten. Over gebrek aan wensen of werk behoeven wij. aldus de Burgemees ter, in 1963 zeker niet te klagen! I BEROEP De Burgemeester besloot zijn nieuwjaarsrede met de vraag om be grip en erkenning voor het vele te verzetten werk. In dit verband vroeg hij ook begrip vvan de pers, die in het afgelopen jaar wel eens dingen over Venray heeft gepubliceerd, die z.i. niet het werkelijk belang en de goede naam van Venray hebben ge diend. Hij vroeg van de persmensen begrip voor menselijke tekortkomin gen en erkenning van het inzicht dat de gemeente beslist niet alles in handen heeft, maar dat ook andere overheidsorganen en het particuliere gemeenschapsleven een beslissende rol spelen. De eeiste raadsvergadering van het nieuwe jaar duurde 4 ge slagen uren. Twee en half d aarvan waren openbaar, anderhalf uur geheim Ze begon met een herdenking van de overleden Koningin Wilhel- mina en eindigde met een rondvraag, die in z(jn huidige \orm niet meer gehouden zal worden.Bovendien hield de Burge meester zijn nieuwjaarsrede, waarvan U elders in dit blad meer vindt. De vergadering werd geopend met een herdenking van H.M. Koningin Wilhelmina, die door de raadsleden staande werd aanhoort. De VOORZITTER wees op de grote kwaliteiten van de overleden Vorstin en haar diep geloof. Hij bracht in herinnering hoe de over ledene bij haar bezoek aan Venray in augustus 1946 kennis genomen had van de verwoesting en weder opbouw en vroeg een kort gebed voor haar zielerust. Na enkele minuten stilte in acht genomen te hebben, sprak de VOORZITTER - de nieuwjaarsrede uit, waarvoor wij U naar een apart artikel in dit blad verwijzen. VERKOOP VAN GRONDEN Dan sloeg de Raad aan het werk. De verkoop van een strook grond aan de Vlakwaterweg aan J. Lens- sen, die deze strook nodig h^éft cm een garage langs zijn woning te kunnen bouwen, kreeg zonder meer zijn beslag. Het zijn 8 m2 ad I 11, per m2. De verkoop van een perceel bouw grond in het bungalowpark Biezen venneke aan P. Verstappen, Kemp- weg 32 werd ook zonder meer goed gekeurd. Het betreft hier een per ceel van 1260 m2 a 7,per m2. Datzelfde gebeurde met een bouw terrein aan het Nassauplein aan A. J. Noyens, Prinses Irenestraat 4. Het perceel ré groot 469 m2 en de grondprijs 10— per m2. Bij de verkoop van een bouwter rein in het uitbreidingsplan van Ys selsteyn aan L. Janssen, Peelweg 5. in Ysselsteyn, vroeg BERKHOUT of in de prijs van 5,50 per m2 ook alle openbare voorzieningen, die daar ter plaatse nog getroffen moe ten worden al berekend zijn, af dat koper later nog met baatbelasting te maken krijgt. De VOORZITTER vertelde dat in deze prijs alle openbare voorzienin gen (nutsvoorzieningen, trottoirs, riolering e.d.) inbegrepen zijn. Dat de man nooit meer met baatbelas ting te maken krijgt is een andere zaak. Dat ligt er aan, wat men bui ten de normale dingen nog wil. Toen was ook deze kwestie in orde. De verkoop van bijna 6000 m2 stroken gemeentegrond aan de pro vincie voor de verbetering van de weg Oostrum-Well ontlokte BERK HOUT de vraag of die in andere ge meenten in zulke gevallen ook slechts 1,per m2 betaalde. De VOORZITTER meende van wel, maar zou voorzichtigheidshalve nog informeren. Bleek men elders meer te geven, dan zou ook Venray meer vragen. Met die belofte ging de raad er mee akkoord. AANKOOP VAN GRONDEN Ten behoeve van de verbetering van de Handrikweg moet van een 9-tal mensen in Merselo enkele strookjes grond aangekocht worden. De raad vond het goed dat hiervoor 1,per m2 wordt betaald. Dat- Zwembed 'n stapje verder Nieuwe regeling woning toewijzing brengt zorgen Rondvraag in huidige vorm gaat verdwijnen zelfde gold voor de aankoop van strookjes grond voor verbetering van de Merselosepasweg, waar liefst 11 grondeigenaren aan te pas ko men. Dat waren dan de „grond-punten", waarbij dan nog een verpachting komt van 9,4 ha grond aan M. C. Gommers uit Zundert, die de boer derij heeft overgenomen van L. Janssen, Peelweg 5, de oude pach ter van deze gemeentegronden. Ook de heer Gommers zal 85.per jaar per ha dienen te betalen. SCHOLEN De school in Ysselsteyn vroeg de nodige medewerking van de ge meente om een nieuwe verwar mingsketel aan te kunnen schaffen. Normaal moet het schoolbestuur de ze uit eigen kas betalen, maar in dit geval heeft de ketel voortijdig het leven gelaten en is i.o.v. de Inspec teur gevraagd of de gemeente niet de helft van de kosten voor haar rekening kan nemen. Een nieuwe ketel komt 3280. BERKHOUT had toch wel be zwaar om zo maar zonder meer ak koord te gaan. Is er niets te verha len op de fabriek, die deze nu ondeugdelijk gebleken ketel gele verd heeft en heeft men daar geen overleg mee gepleegd. Spreker vond het wel wat veel van het goede als de gemeente nu maar voor alles op moet draaien.

Peel en Maas | 1963 | | pagina 1