WELSTAHDSCOMMISSIE Geen Yenray's tuónin^ci&ück H.K.W. in Limburg Kerstavond St. Liduina Moederloze veulens voedings- voornemens 20 milj. kg melk WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Werkgelegenheid Gevonden voorwerpen BROMFIETSEN Adverieer in Peel en Maas VRIJDAG 4 JANUARI 1963 No. 1 VIER EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 1.50 (buiten Venray 1.75) Minister J. van Aartsen gelooft niet, dat de woningnood in 1970 zal zijn opgelost. Bij het debat in de Tweede Kamer over de begroting van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, sprak de minister zijn twijfel uit over de cijfers, genoemd in de bouwnota van het Economisch In stituut van de Bouwnijverheid. De bewindsman twijfelde er niet aan of er zal natuurlijk in 1970 een belangrijke vooruitgang zijn, maar hij gelooft nie£, dat problemen zo als krotopruiming dan zijn opgelost, en nog minder dat er dan sprake zou zijn van een overcapaciteit in de bouwnijverheid. Mr. van Aartsen voelde weinig voor 'n suggestie tot uitbreiding van het aantal premiewoningen. „Iets meer dan 70 pet. van de bouw wordt nu gesubsidieerd. In de vrije sector is het aantal aanvragen meer dan verdubbeld en er liggen er nog 58.000 te wachten op rijksgoedkeu ring. Die wordt het eerst gegeven voor goedkope woningen". De minister onderschreef, dat de woningbouw de hoogste prioriteit verdient, „maar er moet evenwicht worden gevonden met de andere sectoren. De bouw voor handel, in dustrie en verkeer is toch ook uiter mate belangrijk voor ons nationale leven", meende hij. De minister deelde mede, dat het bouwprogramma van 90.000 wonin gen niet te verwezenlijken is, als er geen arbeidsbesparende methoden worden gevonden. Waar het gaat om het aanwenden van arbeidsbesparende methoden kondigde de minister de spoedige bouw aan van twee fabrieken voor de industriële bouw en wel één in Venray en één in Zaandam. Ter aanmoediging worden toeslagen ge geven voor de systeembouw, waar door mogelijk 15.000 huizen kunnen worden gebouwd. Dit zou men een korte samenvat ting kunnen noemen van het mi nisteriële antwoord bij de begro tingsbehandeling van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid. Degenen, die zich gelukkig prijzen dat er in Venray een nieuwe fa briek zal komen en dan nog wel een „woningfabriek" hebben we al eer der teleur moeten stellen, want zelfs de Minister had het verkeerd, deze fabriek komt namelijk in Helden- Beringen en jammer genoeg niet in Venray. Wel heeft 't aanne mingsbedrijf J. P. A. Nelissen N.V. uit Venray bij de totstandkoming van dit project een grote rol ge speeld. SYSTEEMBOUW Reeds in febr. van 't afgelopen jaar hebben wij in dit blad iets verteld over de voorgeschiedenis van deze fabriek. Hieruit bleek dat men in De afgelopen maanden is door de Ned. Kath. Bond van Administratief, Verkopend- en Verzekeringsperso- neel St. Franciscus van Assisië veel geschreven en gepubliceerd, zowel aan de leden als aan niet-leden. Dat dit een doel had was alom bekend in Limburg. Het doet de or ganisatie dan ook een groot genoe gen, dat zoveel zo spontaan geant woord hebben. Vele hebben zich de moeite getroost, om met hun onge organiseerde collega's van gedachten te wisselen en hun aan te sporen, zich ook bij hun aan te sluiten. Dat Limburg nu ook volwaardig mee kan doen met andere provin cies stemt tot voldoening. Dit jaar hebben wij 'n eigen districtskantoor gekregen in Maastricht, met als ver tegenwoordiger de heer G. de Heus. Ook in het Bondsbestuur zijn wij nu vertegenwoordigd door de heer J. Koop uit Venlo. Bij de verkiezing vorige maand door de leden, zijn als afgevaardigden voor Limburg in de nieuwe Bondsraad gekozen de heren Ch. Gemmeke, Maastricht en H.A. van Valkengoed, Venray. De samenwerking van de H.K.W. met de zuster-organisaties is prima. Vele problemen worden samen be sproken en waar mogelijk, opgelost. Vooral een woord van lof voor de middenstandsverenigingen voor de spontane en sympathieke samen werking. De middenstandsverenigin gen van Venray kunnen andere tot voorbeeld zijn. Als wij allen bewust zijn van on ze dienende taak in de maatschappij en alle broederlijk samenwerken, dan kan de HKW in Limburg nog veel bereiken voor werknemers, werkgevers en middenstand. Frankrijk o.m. verschillende syste men kent voor woningbouw. Een daarvan is het vervaardigen van grote beton-elementen in bepaalde fabrieken. De betonelementen wor den op speciale vrachtwagens naar de bouwplaats gebracht en daar door een zeer klein aantal betrekke lijk vlot in elkaar gezet en klaar- is-kees. In deze elementen namelijk (en één element is b.v. een wand) is alles al meteen ingegoten. Niet al leen ramen en deurkozijnen, maar ook gas, waterleiding- en electrici- teitsbuizen, zodat in een minimum van tijd, na het aan elkaar beves tigen van de verschillende elemen ten het bouwwerk kant en klaar is. Het is dus een volledige industria lisatie van de woningbouw, waarin de beton de baksteen vervangt en trouwens ook verder geheel andere principes gelden In Nederland heeft de Dura uit Rotterdam een van deze systemen overgenomen en o.a. enkele straten met deze nieuwe woningen gebouwd. Daartoe was nodig dat daar een hele fabriek gebouwd werd met de meest ingenieuze betonmachines en dat men eerst volkomen ingespeeld was op de eisen, die deze nieuwe „bouw methode" met zich bracht. Het zal duidelijk zijn dat bepaalde standarriseringen nodig zijn, maar ook dat een dergelijke fabriek eerst lonend wordt, indien er voldoende van deze woningen „gegoten" of indien U dat liever wilt, gebouwd, kunnen worden. Havenwerken in Amsterdam en Nelissen uit Haarlem-Venray voel den ook reeds langer voor het idee langs mechanische weg huizen te gaan bouwen. Dat hield dus in dat men daarvoor fabrieken zou willen stichten, maar dan was het van de andere kant nodig dat de Minister van Volkshuisvesting aan deze pro jecten ook zijn medewerkingt zou moeten verlenen. De drie bedrijven hebben al 'n hele tijd nauw contact met elkaar gehad, voorbereidings plannen gemaakt en contact gehad met de bouwinstanties van het mi nisterie. Dat ze resultaat hebben mogen boeken blijkt wel uit het antwoord van de Minister die dus de vestiging van twee nieuwe fa brieken heeft aangekondigd, wat dus inhoudt, dat hij zijn steun geeft aan dit soort systeembouw en daar voor de nodige vergunningen af geeft. WAAROM NIET IN VENRAY Het is jammer, maar deze indus trie gaat Venrays neus voorbij. Wel iswaar had men hier de beschikking over het nodige industrieterrein, maar het ontbreken van kanalen of rivieren heeft de doorslag gegeven. Bij deze fabriek moet namelijk uiteraard veel zand, kiezel, grind e.d. worden aangevoerd, wat het goedkoopst per schip gebeuren kan. Bovendien moet bij de afvoer der elementen rekening gehouden wor den met de hoogte die in veel ge vallen hoger is dan 4 meter en dus ook per schip moet gebeuren. Dit is de aanleiding geweest dat de N.v. Nelissen heeft moeten be sluiten elders een plaats te zoeken voor deze industrie en als die plaats is nu uitgekozen Helden-Beringen. Het is spijtig maar er is nu een maal niets aan te doen. Het feit dat de Venrayse betonfabriek van Nelis sen nog wel eens bij een en ander betrokken zal worden, is misschien een pleister op de wond. IN NEDERLAND STIJGT HET MEEST De economische ontwikkeling van de EEG zal in de periode 196070 een groei van het bruto nationale produkt opleveren van naar raming 59 percent tegen 53 percent in de periode 195060. Voor Nederland wordt een grcei van 57 pet. in de jaren 196070 mogelijk geacht, tegen 54,9 pet. in de voorgaande tien jaar. Tot deze conclusie is een gfoep onafhanke lijke deskundigen uit de zes landen gekomen, die in opdracht van de EEG-commissie een studie van dit vraagstuk heeft gemaakt. De ramingen van de economische groei variëren van land tot land met de verwachte ontwikkeling van de beroepsbevolking en de oroduk- tiviteit. Nederland staat er wat de ontwikkeling van de werkgelegen heid btereft goed voor met een ge raamde stijging van 14,1 pet. tegen een gemiddelde van 7 pet. voor de EEG als geheel. De bevolking van de Gemeenschap zal waarschijnlijk stijgen van 169 miljoen in 1960 tot 182 miljoen in 1970 en de aktieve beroepsbevolking van 73,3 tot 77,9 miljoen. Lijst van gevonden voorwerpen, die sinds 12 november zijn opgege ven. 1 paar herenhandschoenen, bruin, gekleurd, Basten, Oranjestr. 4; da mesmantel, regenjas, kindermantel In zaal Wilhelmina hield de Kath. Invaliden Bond St. Liduina, Dek. afd. Venray haar jaarlijkse Kerst avond. Op deze avond waren aanwezig de en sjaal, Gossens, Wilhelminastr. 23n H E. Heer Deken Loonen, Wethou- 1 p. grijze winterhandschoenen, Jan- ^er van Dijck namens het college sen, Burg. v. d. Loostr. 8; regen- j van B. en W. ,het bestuur van KAV broek, Gasstraat 5a; herenzakmes, en a^e helpsters van de poppenaktie Swüste, Kempwegl7 1 paar bruine^ zowel van de kerdorpen als van de herenhandschoenen, Goumans, St.kom. Odastraat 5; 1 sleutel, Bureau; da-! mesbeurs .gebroken wit, met inhoud,Nadat de voorzitter, de heer Bar- Mayflower, Grotestr. 21grijze kin- ^e^s» de avond geopend had, zong derhandschoenen, armbandje, bu-het verpleegsterskoor van huize St. reau; wollen sjaal, M. Borghs, Burg. kerstliederen, las Geestelijk v. d. Loostr. 20; nieuwe klompen m. 29, Munckhoff, Laagriebroek 8, Leu nen; witte wollen sjaal, Verheijen, Akkerweg 10; fietsleuteltje, Rongen, Brukske 7; bos sleutels (5 stuks) bu reau; 1 plaat zachtboard, Schols, Schoolstr. 11; bedelarmband je, Schaeffers, Wilhelminastr. 22; 1 bankbiljet 10,Arkstraat 4; da- mesbril licht montuur met rood randje, Ewals, Kruisstraat 8; zilve ren rozenkrans, Esdoornstraat 11; 1 paar militairgroene dames hand schoenen, lang, J. Rutten, Land- weertweg 12; wit-geel gekl. kinder sokjes, bureau; boekentas, inhoud fles en broodtrommel, Swinkels, Gasstraat 5; 1 dameshandschoen, rood, grijze handschoen, Lips sleu tel no. 13114, notitieboekje, bureau; witte kinderhandschoen, rechts, Sie- bers, Min. Charles Ruysstraat 1; gouden trouwring met initialen HV- JJ, alsmede datum, Appels, Hofstr.; stalen koker met bril, bureau; bank biljet van 50,van Mil, Jan Hen- senstraat 10; slipover, zwart, Hen- drix, Nieuwlandstraat -1; grijze handschoenen binnenzijde grijs le der, bureau; boekentas, bruin leder, Van Els, Eindstraat 9; dames zegel ring met initialen, Wismans, Hors- terweg 47, Castenray; bruine beurs, inhoud 55 ct.' M. Vollenberg, Lange- weg 38; gele beurs, inhoud 47 ct, A. Voesten, Bevrij dings weg 16; riem met fluit, Brouns, Kolkweg 1; plas tic afvoerpijp 8 cm, 4 m lang, M. Vollenberg, Langstr. 33c; sleutel Lips no. 47, bureau; dameshorloge, portier ziekenhuis Venray; plastic bal, oranje, Smits, Stationsweg -46; damespyama, Jacobs, Maasheseweg 18; sleutle opschrift: (ces mee 377 30) E. Verstegen, Gasstraat 3a; grijze herenhandschoenen, blauw kinder wantje, bureau; 2 bankbiljetten van 25,Ontv. Belastingen, Stations weg; rodekruismuts m. insigne, etui met inhoud en set schroevendraai ers, bureau; 1 paar herenhandschoe nen, Dupont, Zuidsingel 39; heren handschoenen 1 paar en wanten, Postkantoor Venray; 1 witte hand schoen rechts, van Dijk, Laagheidse- weg 18; bruine beurs met rits, in houd 13,04, Mevr. v. d. Broek, Vlak- waterweg 30; lichtbeige herenbeurs met inhoud, bureau; zwarte dames handschoen, van Es, Maasheseweg 60; crèmekleurige damesbeurs met inhoud, Flinsenberg, Merseloseweg 76, Merselo; 1 paar bruine lederen handschoenen, Zuidsingel 165; munt biljet van 25,Barents, Nieuw landstraat 20; rozenkrans, bureau; wit plastic regenjas, van Dijk, Lang straat (sigarenwinkel); 1 paar he renhandschoenen, Houwen, Pastoor Gerardstraat 6, Oirlo; damesbeurs wit, met inh., Rongen, Heistr. 36; kinderbeurs met papieren rijksdaal der, Hagelaar, Smakterweg 44; he renhandschoen, leder links, Linders, Deumeseweg 12; 1 jongensstropdas, bureau; 1 aardappelschilmesje, bu reau; 1 paar nylon kousen, m. 9Vs- 10, H. Bouten, Akkerweg 19; rozen krans, St. Odastraat 6; wieldop VW H. vna Mil, Landweertweg; 1 order boek, bureau; 1 vierkanten staaf ijzer, dik 3J/s cm en 1 m lang, Tac- ken, Schoolstr.; lederen ceintuur, zwart, Th. Rutten, Landweertw. ,12; herenbeurs, inhoudende 6,47, div. buskaartjes en imitatie ring, Rijks politie Well. De Union-bromfietsenfabriek in Den Hulst heeft een enquête gehou den onder bromfietsers en conclu deert tevreden, dat de grote meer derheid van de bromfiets niet van veel lawaai houdt en evenmin van uitbundige versieringen op hun brommer. Dit soort enquête heeft behalve voor de fabrikant weinig nut, om dat het alleen iets waardevols zegt over de smaak van het bromfiets rijdend publiek. De fabrikant kan hiermee zijn voordeel doen. Maar de vraag, of ze van veel lawaai houden zal praktisch iedereen met nee be antwoorden. Zeker de mensen, die tot de jaren van gezond verstand gekomen zijn. Het heeft weinig be tekenis om te zeggen, dat er weinig lawaailiefhebbers zijn. - Dat weet iedereen, ook zonder enquête. Het is het kleine percentage van jeugdige brommers ,dat knalpijpen afzaagt om hun onverstand te de monstreren met veel lawaai. Over de rustige brommers heeft niemand een kwaad woord, wel over de lawaaischoppers. Adviseur Pater Rektor Thomas Pot- 'hof 'n kerstboodschap en het kerst verhaal voor. Ook de H.E. Heer De ken sprak de aanwezigen toe. Mevr. Arts, voorzitster van de K.A.V. Venray, voerde het woord en bood namens hun organisatie een enveloppe met inhoud aan, hei re sultaat van een loterij. Mevr. Arts vertelde ,dat hun bestuur en leden besloten hadden jaarlijks, tijdens hun jaarvergadering, een loterij te houden en het bedrag hiervan te bestemmen voor de Venrayse Inva- 'lidenbond. Deze geste werd door de aanwezigen zeer op prijs gesteld en een daverend applaus was het be lwijs, dat deze aktie van de KAV insloeg. De voorzitter dankte mevr. Arts hartelijk namens bestuur en leden en beloofde, dat het bedrag een goe de bestemming zou vinden in ons aanschaffingsfonds. Dit fonds ver leent steun aan gehandicapten bij aanschaf van invalidewagens, .pro thesen en dergelijke. De voorzitter dankte aan het ein de van het eerste gedeelte alle spre kers, koor en alle aanwezigen voor hun komst en deed een extra woord van dank uitspreken aan de hulpen van de poppenaktie en hoopte vol gend jaar weerom op hun hulp en steun. In 't tweede gedeelte liet het or- iïi J.o yan Els zich van zijn beste zijde kennen en konden de danslief hebbers hun hart ophalen. Ook tra den nog op het bekende goochelpaar Albertino en Tiny. Zij deden de aan wezigen versteld staan van hun kunnen en ook zij oogstten telkens een daverend applaus. Veel te vlug was het twaalf uur, waarna de voorzitter, na nogmaals allen bedankt te hebben, deze ge slaagde avond sloot met alle aanwe zigen een goed einde en een voor spoedig 1963 te hebben toegewenst. De afdeling Paardenhouderij van het Landbouwschap verleent elk jaar haar bemiddeling bij het on derbrengen van moederloze veulens op adressen waar een merrie aan wezig is waarvan het veulen is ge storven. Hiertoe bewijst de Service Telefoon Centrale in Den Haag goe de diensten. In 1962 zijn vijftig mel dingen binnengekomen van moeder loze veulens (49 in 1961). Van deze vijftig veulens konden er twintig met succes worden on dergebracht bij een pleegmoeder. In Vijf gevallen slaagde men er niet in de dieren onder te brengen bij een pleegmoeder, waarna de veulens kunstmatig zijn opgefokt. In zeven tien andere gevallen was geen pleegmoeder beschikbaar, zodat ook deze veulens kunstmatig zijn opge fokt. Daartoe werd een vouwblad verstrekt omtrent het kunstmatig opfokken van een veulen. Vier veu lens zijn gestorven en van vier an dere is het resultaat onbekend ge bleven. De Service Telefoon Centrale ont ving 246 aanvragen voor een moe derloos veulen. In 1961 was dit aan tal 252. Het totaal aantal meldingen (dus aanvragen voor moederloze veulens en de meldingen van moe derloze veulens samen) bedroeg in 1962 286, het jaar daarvoor 301 en 277 in 1960. INGEZONDEN Geachte redaktie. De Wedstandskommissie ('n mooie naam voor een nuttige instelling) leidt al jaren een welvarend be staan in ons aller Venray, want ze heeft er nu al een respektabel aan tal jaren vruchtbare estetische wel zijnszorg opzitten. De resultaten hiervan zijn her en der met wel doende hand rondgestrooid. Ik zal me nu niet gaan verdiepen in de kansen die men direkt na de oorlog bij de wederopbouw van Venray heeft waargenomen t.a.v. enkele strukturele veranderingen (ik denk hierbij o.a. aan het niet meer opbouwen van verwoeste huizen in de Hofstraat, waardoor ongekende perspektieven geopend werden m.b.t. een vrij zicht op de Grote kerk). Wat de argeloze wandelaar door onze straten sprakeloos doet staan, dat zijn de architektonische kunst stukjes, die er de laatste tijd zijn uitgehaald. Ik bedoel op de eerste plaats het vindingrijk gebruik ma ken van de ruimte onder een ge deelte van het Raadhuis. Nauwelijks had ons kranig politiekorps de hie len gelicht of onze ijverige ambte naren maakten van de gelegenheid TIEN GOEDE Als u hoort tot degenen, die een nieuw jaar met nieuwe moed en goede voornemens willen beginnen, komen wij enige suggesties brengen op het gebied van de voeding. Mis schien kunt u een of meer van on derstaande reëels in uw plannen- lijstje een plaats geven of houdt u er zich al aan? 1. Wanneer u na de feestdagen op de weegschaal gaat staan en ziet dat de wijzer wel wat erg ver door slaat neem u dan voor om minder vetten en zoetigheid te gaan eten en niet te bezuinigen op (karne melk, vlees, vis en eieren, groente en fruit. 2. Wanneer u een kleuter thuis hebt ,die niet wil eten, geef hem dan kleinere porties en maak u niet bezorgd wanneer hij eens naar uw smaak wat erg weinig eet. Uw ogen zijn vast veel gfoter dan zijn maag. Als een kind aan de maaltijden geen trek heeft ,komt dat in vele geval len doordat hij „tussendoor" teveel heeft gegeten. 3. Zorg ervoor, dat geen van de ge zinsleden zonder ontbijt en zo nodig ook zonder gezellig en vol doende lunchpakket of broodtrom meltje de deur uit gaat. 4. Wanneer u aan het ontbijt al leen zoete beleggingen op de boter ham geeft en thee of koffie drinkt, stap dan eens over op hartig beleg: kaas, pindakaas, ei of vleeswaren en geef bij voorkeur melk 1 in een of ander vorm (melkdrank, pap of yog hurt) 5. Wanneer u een dochter van 14, 15 jaar hebt, die een goede eetlust heeft en aan de lijn wil doen, laat het haar dan niet zoeken in een be perking van de maaltijden, in min der eten en drinken van het gewone voedsel dus ,maar in meer lichaams beweging. 6. Beschouw vitaminepreparaten niet als een bestanddeel van het dagelijks menu. Zorg, dat de voe ding ook zonder die preparaten goed is: voldoende gevarieerd en samen gesteld uit normale levensmiddelen kan hij dat zeker zijn. Alleen vitamine D moet u de kin deren apart geven. U weet het: R in de maand, dan levertraan óf een vitamine D-preparaat óf hoogtezon. Niet alle tegelijk. 7. Wanneer uw kinderen nog niet aan snoep verslaafd zijn, neem u dan voor, ze er ook niet aan te wen nen. Willen ze iets tussendoor, geef ze dan bijvoorbeeld wat rauw fruit, rauwe groente, rozijnen of nootjes (als ze zich er niet meer in kunnen verslikken). Als zoetigheid is koek en biscuitjes bij een beker thee, melk of vruchtesap te verkiezen bo ven zuurtjes en dergelijke kleverige lekkernijen. 8. Zorg, dat de maaltijden niet al leen uit slappe, zachte kost bestaan zoals stamppot en pap en zorg dat er ieder dag iets hards ie kauwen is ook voor de volwassenen; werk voor de tanden en kiezen, ook werk voor de darmen. 9. Neem u voor om 's winters net zo veel verse groente te eten als 's zomers, van alle beschikbare soor ten gebruik te maken en ze met evenveel zorg toe te bereiden. 10. En lest best: gebruik de maal tijden niet om klachten en standjes te spuien. Maak ze vooral gezellig! gebruik hun steeds talrijker woi- dende schare een ruimer onderko men te bieden. Dat hiermee een wezenlijke aanslag gepleegd is op de struktuur van het gebouw is een veronderstelling die elke gegrond heid mist, temeer daar de Wel standskommissie zich natuurlijk in tens met deze verbouwing heeft be zig gehouden, vooral omdat het hier gaat om een van de weinige ge bouwen in Venray met enige allure. Dat onze meer dan 300-jarige La tijnse school ook de tekenen des tijds verstaat, wordt op een treffen de wijze gesymboliseerd in 't enige tijd geleden gereed gekomen bouw werk, dat zo vloeiend aansluit bij 't oude kompleks. Vooral de imposan te hoofdingang geeft ons een ver rassende kijk op de hedendaagse op vattingen over de monumentale funktie van openbare gebouwen. De Welstandskommissie heeft ons hier voor de zoveelste maal behoed voor smakeloos zo-maar-wat-raak-bou- wen. Ze heeft zeer goed gezien, dat een architekt op de eerste plaats bij z'n ontwerp rekening dient te hou den met de omgeving waarin het bouwwerk wordt geplaatst. In tijd van nood mag en moet ieder een bouwen. Een goedwillende ar chitekt moet er ook zo over gedacht hebben ,want toen hij belast werd met de verbouwing van het pand hoek Marktstraat-Schoolstraat, heeft hij kennelijk zo'n haast gehad, dat hij vergeten is een gedeelte van het oude degelijke burgtCmanshuis te laten afbreken. Toen hij na de vol tooiing van dit vernuftig stukje ar- chitektuur de situatie ter plaatse in ogenschouw nam (deze vorm van belangstelling voor hun geesteskin deren komt bij architekten wel eens voor) moeten hem evenals de be langstellende leek de tranen in de ogen geschoten zijn. Hier is nl. op een gelukkige manier een harmonie tot stand gebracht tussen een bouw werk uit een voorbije kuituurperio de en een van de meest gedurfde voorbeelden van eigentijdse bouw kunst. Wat iedereen voor onmoge lijk heeft gehouden is gebeurd. On der 't bezielend toekijken van de Welstandskommissie is Venray een zakenpand rijker geworden dat de steeds talrijker wordende toeristen uit Overloon en St. Tunnis een ogenblik geroerd van de fiets doet afstappen. We kunnen nu wel kankeren op SVV en het betreuren da\ de duiven het slachtoffer dreigen tï worden van een hanengevecht; daartegen over kunnen we met vreugde in ons hart en met een blij vertrouwen de verder bouwkunstige kaprülen ter plaatse tegemoet zien, wetende, dat onder de gedurfde en stimulerende leiding van de Welstandskommissie, Venray nog heel wat unieke projek- ten te wachten zullen staan. Venray, 28 november 1962, op de feestdag van de H. Oda, patrones van Venray. Luc. Poels P.S. Bij menig rechtgeaard Ven- rayer komen wel eens de aan de H. Oda toegeschreven woor den in de herinnering, die ze sprak staande op de plaats waar nu 't aan haar toegewijde kapelletje staat, terwijl ze nog eens uitkeek over Venray: Rooi zal vur veul lieët gespaart blieve mer 't zal duk gebrek kriege an eikeholt en goeie raot. Wegens omstandigheden kon dit ingezonden stuk nu pas geplaatst worden. COOP. ZUIVELFABRIEK VENRAY Vorige week vrijdag werd aan de Zuivelfabriek 'n mijlpaal bereikt; zij ontving nl. de 20 miljoenste kg. melk in 1962. Deze jaaraanvoer werd in de ge schiedenis van deze coöperatie neg nimmer behaald. In het jaar 1923 bedroeg de totale jaar-aanvoer 5 miljoen kg.; 25 jaar daarna in 1948 was deze ge stegen tot 10 miljoen kg. per jaar; 12 jaar later op 22 november 1960 bereikte ze de 15 miljoenste kg. melk en thans dus de 20 miljoenste kg. melk in 1962. De 20 miljoenste kg. melk werd geleverd door de Wed. H. Goumans, Moostdijk 7 te Ysselsteyn en werd aangevoerd door melkrijder H. Koo nings, Ysselsteyn. Het betreffende lid ontving een attentie in de vorm van esn pakket zuivelprodukten .hetwelk door het dagelijks bestuur en direkteur per soonlijk aan dit lid werd overhan digd. Ook het personeel en de melkrij ders werden getrakteerd.

Peel en Maas | 1963 | | pagina 5