Keelpijn itóïCjm in de Vredepeel Zondag kollekte voor hel Concilie MERSELO hees de vlag ASPRO se Wordt Nederland leeggehaalde Europese spaarpot? Een nieuw orgel voor een oude kerk neem Roest.... Abonné's Vrijdag 14 december 1962 No. 50 Drie en tachtigste jaargang - EN Mi GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1050652 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMST1 De lucht hangt grijs en grauw boven de VredepeelDe win ter is op komst en de natuur is doods en stil. Het klinkt ver over de Peel als een zware Diesel wagen Brabant intrekt en het geluid van troffel en steen bij de bouw van de kerk klinkt hel der in de vrieskoude lucht In een herderlijk schrijven, dat zondag in de kerken is voorge lezen, werd door Kardinaal Alfrink en de bisschoppen van Ne derland een beroep op de gelovigen gedaan om ter bestrijding van de zeer grote kosten van het Concilie een stoffelijk blijk van dankbaarheid en medeleven te geven aan de Paus. Het is de be doeling, dat komende zondag voor dit doel in alle kerken en ka pellen zal worden gekollekteerd. Sprekende over het Concilie, waarvan de eerste zittingsperiode zaterdag is geëindigd, zeggen de kardinaal en de bisschoppen onder meer het volgende. De aanwezigheid van het gehele wereldepiscopaat te Rome heeft op ons allen een zeer diepe indruk ge maakt. Wij weten uit de vele con tacten, die wij met bisschoppen uit vrijwel alle landen mochten hebben, dat velen van hen slechts ten koste van de grootste offers naar Rome zijn gekomen. Zij komen uit landen, waar de Kerk slechts sinds korte tijd wortel heeft geschoten, uit lan den, die leven in grote armoede of aan de grens van de nood, uit lan den, waar de Kerk zo weinig bewe gingsvrijheid heeft, dat de gelovigen hun bisschoppen niet stoffelijk kun nen steunen. Zij allen en hun getal is groot zijn aangewezen op de steun van de H. Vader. Zonder deze steun zouden zij niet hebben kunnen ko men, zonder deze steun zullen zij in de komende zittingsperioden niet aanwezig kunnen zijn. De H. Stoel, die de zorg heeft voor de noodzake lijke enorme organisatie van het Concilie, kan deze steun niet in vol doende mate geven. Dit is een van de redenen, waarom wij ons tot u richten met het verzoek de Paus 'n gave aan te bieden, die een werke lijke verlichting van de financiële zorgen betekent. Wij durven u dit vragen, omdat wij dagelijks geconfronteerd worden met de grote zorgen van vele bis schoppen. Wij zijn ervan overtuigd, dat in deze periode van het Concilie de solidariteit met de wereldkerk bij U nog is gegroeid; deze solidariteit is Êen eer van de katholieken van Nederland, getuige de vele Neder landse missiebisschoppen en missio narissen, getuige de missionaire geest van ons volk. Het is niet onmogelijk, dat het Concilie een lange tijd zal duren. Er moeten nog vele onderwerpen ter sprake komen ,die alle ten doel heb ben de Kerk steeds meer de Kerk van Christus in onze tijd te doen zijn. Wij hopen, dat u het geduld niet zult verliezen als de resultaten niet direct zichtbaar zullen zijn. Met ons moogt u ervan overtuigd zijn dat de beraadslagingen en de onderlinge kontakten van alle leden van het wereldepiscopaat voor de Kerk uiterst vruchtbaar zijn. Maar ons werk vraagt de voortdurende kracht van de H. Geest. Met de meeste aandrang vragen wij U daarom ook ons met Uw gebed te blijven steunen." Minister Zijlstra heeft de Nederlandse belastingplichtigen nu enkele jaren voorgespiegeld dat het niveau van de bestaande ta rieven voor inkomstenbelasting te hoog is. Hij heeft "echter dit peil slechts op bescheiden schaal kunnen verlagen. Ook in het komende begrotingsjaar is er nog geen verdere verlaging van de tarieven te verwachten. Wij mceten het voorlopig doen met vage beloften. Ze schieten goed op met de kerk en de aannemer knikt tevreden. On geveer drie weken voor op het bouwprogramma en als het weer 'n beetje meevalt is de kerk voor (Kerstmis onder de pannenis zijn bescheid. Dan kan ze met Pasen ingewijd worden, rekent een ander, maar wijst op de grijze lucht, die sneeuw voorspelt en regen en kou Maar achter de kachel is het nu goed en daar komen de tongen los. Want ook hier achter in de Peel kent men zijn problemen. „Men praat over probleemgebieden en zo...." zegt er een, „maar is dit geen probleemgebied?" We hebben moeten wachten op een gemeen schapshuis, de kranten hebben vol gestaan met griezelverhalen over water en waterleiding, 't heeft jaren geduurd voordat de kerkplannen in kannen en kruiken warenTrou wens met die waterleiding zit het nog niet snor. GRAVEN. Dan is het hoge woord er uit. Want het drama „waterleiding in de Vredepeel" is nog steeds niet aan een eind. Minister Mansholt mag dan bij de opening van de Vrede peel in een gulle bui beloofd heb ben dat hij die watergeschiedenis wel eens even in orde zou maken, de goede man heeft het in Brussel nu veel te druk met de EEG cm zich hierover nog bar moe te maken. Dat; hebben alle mogelijke instanties wel gedaan, maar het heeft jaren geduurd voordat de Provinciale Sta ten eindelijk de knoop doorhakten en het onrendabele gedeelte voor hun rekening namen. Dat was dan eindelijk en ten lange leste de kans om van het smerige water in de Vredépéel af te komen. Water, waarover in de hele lande lijke pers en via radio en televisie verhalen zijn opgehangen, het een nog gruwelijker dan het het ander. Terecht trouwens, want nog al rijd stinkt dat water en is het voor con sumptie ongeschikt, laat staan om te wassen. De volksgezondheid wordt daardoor ernstig geschaad We hebben de verhalen gelezen over het watertransport vanaf de Zuivelfabriek en we hebben later onze luchtmacht de helpende hand zien reiken met een tankwagen, die op gezette tijden goed leidingwater kwam brengen Maar dat was allemaal nog maar nood en daarom was men wat blij, dat er nu inderdaad waterleiding ging komen. De conditie, dat ter besparing van de kosten de Vrede- peelbewcners zelf de sleuven moes ten graven nam men op de koop toe, omdat men van al de soesah af wou zijn. Maar ambtelijke molens malen langzaam en voordat alles in kannen en kruiken was en de bui zen daar waren, was de zomer in het land en vroeg de arbeid op de akkers en velden zoveel tijd van de inwoners der Vrej dat ze probeer den het graafwerk uitbesteed te krijgen. Dat lukte aanvankelijk maar half, totdat de gemeente de helpende hand toestak en het aan nemingsbedrijf van Klomp de op dracht gaf voor het graven van de sleuven Goed, men begon daarmee en de buizen gingen langzaam maar zeker de grond in, richting vliegveld, waar de pompen staan klaar, helder en koel water. De buizenleggerij had pech. Toen men ze voor de eerste keer afperste, begonnen er fonteinen te spuiten en moest de zaak weer open. Toen die operatie klaar was, kwam er een zware vrachtwagen en die zorgde dat er ook weer enkele pijpen een deuk kregen, zodat de zaak weer open moest en tenslotte alle goe de dingen in drieën kwam er er gens anders ook weer een fontein omhoog spuiten, zodat de derde maal gelast moest worden. Maar toen was de zaak dan klaar, de gra vers vertrokken, maar de mensen hadden geen water. Herhaalde tele foontjes waar de huisleidingen ble ven hadden geen resultaat, dat bleek namelijk bij de aanneming niet bij te zitten. Ja, en zo ver staan we thans. Vlak voor de winter, zal men zelf de zij sleuven moeten gaan graven, vanaf de hoofdleiding naar huis. Nu zal die operatie wel lukken, als er tenminste geen vorst gaat komen. Daarom draait men nu in de Vrej met zijn duimen, dat de Waterlei dingmij. voldoende mensen kan af staan voor aanleg van de buizen en dat het weer open blijft, want an ders Anders.... weliswaar staat nu de tankwagen nog trouw vol water bij de school, maar als het gaat vrie zen dan is dat afgelopen. Want er is al een tank kapot gevroren en de luchtmacht is beslist niet van plan met al de hulp die ze al zo lang bieden dat ook nog op de koop toe te nemen. Dan wordt het twee emmertjes water halen op het vlieg veld.... En laten we eerlijk wezen, daar is beslist geen mens happig op. Wandelen mag dan gezond wezen, maar dit wordt teveel van het goe de. En daarom duimt men dat de vorst even wegblijft en hoopt men dat de Waterleidingmy spoedig het sein zal geven voor de graverij. Dan kan eindelijk een punt achter deze geschiedenis gezet worden, al vraagt men zich wel af wat een en ander .gaat kosten. Want hoe vreemd het 'ook klinkt over die graverij, weet nog niemand bescheid. Maar dat is dan een kwestie van later "org. De problemen van nu zijn, dat de kerk voor Kerstmis onder dak komt en dat de huisaansluitingen voor de vorst letterlijk en figuurlijk binnen zijn.... En daar hopen ze nu weer op daar in de koude Vredepeel Ons bericht van vorige week over de plannen en de moeilijkheden van onze protestantse broeders i.v.m. 'n niéuw orgel in hun kerkje te Blit- terswijck heeft allerwege reacties gewekt. Gelukkige reacties, want het comité heeft al enkele mooie giften ontvangen die als basis kun nen dienen voor de verdere uitbouw van deze aktie. U weet waarom het gaat. In Blitterswijck staat een kleine kerk waarin de protestanten hun eredienst houden. Een eredienst waarbij het orgel een noodzakelijke rol spéélt. Het oude orgel heeft het echter begeven en de kleine gemeenschap is te klein om de kosten voor een nieuw orgel geheel zelf te dragen. Daarom heeft zij een beroep gedaan op alle mensen uit deze streek om hen te helpen een nieuw orgel bij een te brengen voor dit kerkje. Daarbij is men van de gedachte uitgegaan dat men zo ook de een heid tussen de Christen kan demon streren, die elkander helpen in hun aoden en moeilijkheden. Welnu dit beroep is niet tevergeefs geweest. Verschillende mensen hebben hulp beloofd en reeds giften geschonken Ook de Derde Orde Venray heeft ieze aktie aangegrepen om metter daad aan te tonen dat de tijden voorbij zijn, dat men alleen keek. naar de dingen, die ons van elkaar scheiden, in plaats van de nadruk ar op te leggen dat we allen chris tenen zijn. De Derde Orde heeft voor dit doel een loterij op touw gezet, waarvoor verschillende goede prijzen beschik baar zijn gesteld en men zal daar mede niet alleen volgende weck langs alle deuren komen, maar ook verenigingen en instellingen bezoe ken. Laten we nu rond Kerstmis eens een goede daad stellen en onze mede-christenen helpen in hun moeilijkheden. Niet omdat de grote pers en vooral de protestantse pers zo opgetogen over deze aktie schrijft niet omdat we de smoesjes uit de wereld willen helpen dat hier in deze katholieke streek protestanten en met name de Ambonezen niet kunnen „aarden" vanwege de ge- loofsver-schillen, maar alleen al om het feit dat we zo metterdaad aan tonen dat we allen een zijn rond de kerststal. Zorg dat die loterij prompt uit verkocht raakt en dat op de kerst viering die op 3 januari a.s. in San Damiano gehouden wordt een ge<- zamenlijke viering waarop ook de loterij zal trekken, aan het orgel - comité een flink bedrag ter hand kan worden gesteld. En voor het overige wijzen we U nog graag op de bankrekening bij de Ned. Credietbank waar men on der het motto: een nieuw orgel voor een oude kerk, ook gaarne Uw gift zal bijschrijven. Tot volgende week en vergeet niet wat loten te kopen De bewindsman beroept zich bij zijn uitstel naar de toekomst op de steeds stijgende staatsuitgaven, die naar zijn en naar de mening van anderen niet drastisch kunnen wor den verlaagd. Hij vergeet er echter bij te vermelden dat ook zijn in komstenniveau zich steeds meer op een hoger peil beweegt en dat wel licht daarin de gronden kunnen worden gevonden voor een verla ging van de tarieven der dïrekte be- astingen. Reeds is er meermalen op gewezen dat ook het uitgavenniveau een schijnbeeld vertoont, omdat een deel van die betalingen rustig uit leningen zou kunnen vorden gefi nancierd. Daarop willen wij de schijnwerper echter ditmaal niet richten. MINDER VERLIES Het loont de moeite enige aan dacht te schenken aan de sterke vermindering van het nadelig saldo van het Landbouw Egalisatie Fonds. Deze verliespost zal in het komende jaar met meer dan 100,miljoen dalen. Dit is mogelijk omdat aan ex porteurs van vlees en eieren een ge ringere uitkering als exportsteun zal worden gegeven overeenkomstig de bepalingen van het voortschrijdende E.E.G.-verdrag. Daartegenover worden er heffin gen gelegd op het tot nu toe ge ïmporteerde broodgraan. Het is dui delijk dat deze heffing op buiten lands graan ,dat tot heden tegen wereldmarktprijs werd ingevoerd, ten laste komt van de consumenten in Nederland. Wij hebben dat reeds gemerkt in de stijging van de brood prijs. Hierdoor wordt per saldo het bedrag aan indirecte belastingop brengst voor de staat vergroot. Voorheen werd een deel van de hoge opbrengst der direkte belastin gen aangewend voor subsidies aan boeren, thans wordt dit achterwege gelaten, terwijl er nog een E.E.G.- heffing bijkomt. Onze hoge direkte belastingen werden dikwijls goed gepraat met het argument dat onze indirekte heffingen toch maar laag waren. Aan deze toestand is intus sen een einde gemaakt en voor zo ver dit nog niet het geval is, zal dit in de toekomst geschieden. DE STEUNVERLENING Er kan worden opgemerkt dat de inkomsten uit de E.E.G.-heffing toch maar moeten worden doorge geven aan het E.E.G.-oriëntatie- en garantiefonds voor de landbouw.In de toekomst is dit inderdaad het geval, maar in de eerste jaren zijn het vooral de heffende staten, die profiteren. Pas na 1965 zullen de heffingen geheel in de Europese kas verdwijnen. Uit deze kas betaalt de Europese Commissie bijdragen aan de boe renstand van landen, die hulp no dig hebben om de structuur van hun agrarische wereld te verbeteren en verder wordt dit geld gebruikt om steun te bieden aan de uitvoer van landbouw- en veeteeltover schotten naar derde landen. De Ne derlandse medewerking voor dit sys teem is verkregen omdat mogelijk in een later stadium onze zuivel- afzet met subsidies zal worden ge steund. Geheel zeker is dit echter niet, want de beslissing daarover wordt niet automatisch genomen als gevolg van een bepaalde mini- mum-prijsopbrengst maar door in grijpen van de Europese Commis sie. In het aanvangsstadium zal het vooral Frankrijk zijn dat profiteert. Dit land heeft belangrijke graan overschotten en daarnaast een ach terlijke landbouwstructuur. Voor beide doeleinden mag subsidie uit het Europese fonds worden gegeven. WIJ GAAN FRANKRIJK STEUNEN De Nederlandse burgers worden voor de merkwaardige konsekwen- tie gesteld dat zij via heffingen op broodgraan mogen helpen om de Franse export te stumuleren en ver der mogen zij; helpen de structuur van de Franse landbouw te verbe teren met bijdragen uit hun eigen beurs. Wie deze economische voor delen voor Frankrijk goed op zich laat inwerken, die zal het beslist niet verwonderen dat De Gaulle zo'n klinkende stembusoverwinning heeft behaald. Zijn starre houding immers heeft dit voordeel voor Marianne afgedwongen. Zijn dege lijke financiële politiek heeft daar naast de Franse economie op ande- re fronten weer op de been gehol pen. Wij hebben nu een begin gemaakt met het verhogen van de indirekte belastingen. Alweer dus oen verho ging, die echter niet geneutraliseerd wordt door een verlaging van de direkte heffingen, althans niet ter stond. Waarom dit uitstel? Tot onze belangrijkste indirekte belastingen behoort de omzetbelas ting. Die heffen wij in Nederland krachtens een progressief systeem. Zouden wij dit handhaven, dan zou de heffing in ons land lager blijven dan in de partnerlanden. Een aan passing ligt dus in de lijn der ver wachting, want wij zijn er altijd bij wanneer het gaat om het opleggen van hogere lasten. Gaan wij Frank rijk volgen in zijn heffing van om zetbelasting? Dan komt er meer geld in de staatskas. Volgen wij de Belgen bij dit soort heffing? Dan profiteert het ministerie van finan ciën met ca. 700,f 800, miljoen. Nederland dient te bedenken dat NIEUWE BOERENLEENBANK GEOPEND. Geen tevreder mens was er dins dag in Merselo te vinden dan de heer P. Pubben. Deze oud wet houder en ere-voorzit ter van de Boerenleenbank in Merselo zag naast de nieuwe boerenbondsge bouwen nu ook de nieuwe boe renleenbank. En dat juist 45 jaren nadat ze in dit kerkdorp is opge richt en hij tot een der bestuurs leden van deze boeren-organisatïe werd gekozen. Een feestelijk gebeuren voor hem, maar ook voor de hele Merselose gemeenschap, die hier in dit nieu we mooie gebouw de groei en de bloei van hun dorp op zulk een voortreffelijke wijze geïllustreerd zagen. Merselo heeft met dit nieuwe ge bouw van de boerenleenbank een nieuw, statig, gebouw gekregen dat de bezoeker wijst op de vooruitgang in dit dorp. Want toen vijf en veer tig jaren terug de initiatiefnemers, de heren M. Arts, J. v. Osch, P. Marcellis, S. Muysers, J. Janssen, L. en M. Poels, besloten om naast de boerenbond ook een boerenleenbank op te richten, besefte men weliswaar dat deze instelling: „het nodige geld voor zou schieten en gelegenheid gaf om veilig te beleggen", maar heeft er toch niemand aan durven denken dat vijf en veertig jaren daarna een keurig bankgebouw nodig zou zijn en nog minder dat er nu bijna drie miljoen gulden zijn ingelegd, voor meer dan een miljoen credieten uit staan en een jaaromzet van 35 mil joen gulden genoteerd staat. Ook P. Pubben niet, die met J. v. Osch onder voorzitterschap van M. Arts deel uitmaakte van het eerste bestuur dat in 1917 over de belan gen van 76 leden moest waken. Toch moet men over die eerste jaren ook niet te min denken. De Raad van Toezicht bestaande uit de heren H. Bardoel, J. Lemmens en A. Ver- straaten kreeg in 1918 al een omzet te beoordelen van 3 ton en men vond dat beslist niet weinig. Inte gendeel het onderstreepte alleen maar het nut van deze bankinstel ling voor deze dorpsgemeenschap, die in die na-oorlogse jaren het ook al soms niet gemakkelijk had. Zo is dan deze bank langzaam gaan groeien, in ledental ,in omzet, in betekenis. Men kan nu hartelijk la chen bij de nieuwe kluis, waarvan de deur aleen 3 ton weegt, als men leest dat men in de twintiger jaren menig keer vergaderd heeft over de aanschaf van een brandkastje, maar het begin was er en het resultaat is nu te zien in een fraai nieuw BANKGEBOUW Een bankgebouw dat de architect Spoelstra midden in de kom van Merselo heeft ontworpen en door de aannemers Gielen-Arts daar In be trekkelijk korte tijd verwezenlijkt is. Bijna 17 meter glasfront geeft 'n doorzicht naar de ruime kantoren, met 5 loketten, de bestuurskamer, de kluis, archiefruimte e.d. En het was geen wonder dat het huidige bestuur de heren H. van Rijswijck, G. Muysers en J. Arts hun gasten dinsdag bij de opening trots welkom heette. Voorzitter van Rijswijck herdacht het werk van zijn voorgangers en noemde met name Pastoor De Bot, die ook een tijdlang kassier geweest is, als opvolger van de heer Ewals. Hij prees het werk van andere kassiers als de heren Arts en het beleid van de heer Cox, de huidige kassier, onder wiens leiding deze nieuwbouw klaar kon komen. De Raad van Toezicht t.w. presi dent J. Wilms en de heren L. van Dijck en J. Michels, alsmede het be stuur had op de receptie vele ge lukwensen in ontvangst te nemen, ook van Mr. Claessens van de Cen trale Boerenleenbank uit Eindhoven, die in zijn openingsrede nog eens bij de reorganisatie der belastingen in het eenwordende Europa de fi nanciële draagkracht van de deel nemende naties bewust of onbewust in de voorstellen zal worden be trokken. De financieel-gezonde lan den zullen de meeste offers moeten brengen. Wij zijn weer bezig ons als voorbeeld op te werpen van dege lijkheid. Daar valt straks weer van te plukken. Laat onze regering, nu zij nog de volledige beslissingsbevoegdheid heeft ,op eigen gezag de fiscale druk verlagen. Dan komt zij in een gun stiger onderhandelingspositie aan de Europes tafel. Dan behoeven wij er achteraf geen pijn over te voelen dat onze gezonde staatsfinanciën worden gebruikt om Europa te sa neren. De Duitsers hebben in 1940 ook gesmuld van onze sterke eco nomische positie en die leeg gemol ken. De inkomsten- en loonbelasting moeten zo spoedig mogelijk dras tisch omlaag. De Europese organen zullen wel zorgen dat er elders ver hogingen komen. nadrukkelijk stelde het grote belang van een behoorlijke bankinstelling voor onze landbouw, zeker in een tijd van evolutie en omschakeling, in een tijd van Europese eenwor ding nu van de boeren naast vak manschap en koopmansbeleid ook een gezonde financiering van hun bedrijf gevraagd wordt. Aan deze plechtige opening ging een H. Mis vooraf, opgedragen door Pastoor Vercoulen voor de overle den en levende leden der bank, als mede de plechtige inzegening. In de avonduren was er in zaal Arts een grote feestvergadering, waaraan al le leden met hun dames deelnamen. Wij vragen nog steeds PERSONEEL geschoold en ongeschoold Aanmelden dagelijks - ook na werktijd - aan de fabriek, bij de portier N.V. INALFA VENRAY GROTE VIJAND VAN UW MACHINE In een vorig artikel hebben wij erop gewezen dat er jaarlijks kapi talen verloren gaan in de land- en tuinbouw door corrosie. Het is wel opmerkelijk, dat juist in de land en tuinbouw aan deze gevaarlijke vijand, voor de ingebruik zijnde kostbare machines, zo weinig aan dacht wordt besteed. De levensduur van onze land- en tuinbouwmachines kunnen aanmer kelijk worden verlengd, wanneer 't onderhoud maar voldoende is. Goed onderhoud verlaagt de reparatiekos ten en verhoogt de bedrijfszeker heid. Op vele bedrijven laat dit te wensen over en vaak gebeurt het, dat er zelfs helemaal niets aan ge daan wordt, men laat de machines maar roesten. Men hoort dan ook dikwijls de vraag, wat is er eigenlijk aan cor- rosiebestrijding te doen, 't helpt veelal-toch niet, het is ieder jaar een terugkerende ergernis, met veel werk en het resultaat is dikwijls toch nog zeer gering. Gelukkig dat de onderzoekingen op het gebied van corrosiebestrij- ding niet stilstaan en dat de weten schap reeds» zover gevorderd is, dat men kan zeggen dat ook dit pro bleem tot het verleden behoort. De verfchemie heeft thans een nieuwe vinding ontwikkeld. COL- TURIET genaamd, waarmede de corrosie met sukses kan worden be streden. De behandeling van de machines is evenwel niet zo eenvoudig en hier ligt dan ook meer een taak voor de fabrikant. Een taak, die voornamelijk inhoudt het aanbren gen van het Colturiet-systeem di- rekt op de nieuw gebouwde machi nes. Men vraagt zich dan ook af, waarom vraagt de boer of tuinder nooit bij aankoop van zo'n dure machine of deze voldoende tegen corrosie beschermd is. Het zou toch zo eenvoudig zijn, wanneer de fabrikant hiermede bij aflevering van de machine rekening zou willen houden, dan was een groot probleem opgelost. De moge lijkheden zijn thans aanwezig, zaak is het nu om er gebruik van te ma ken! Willen zij die gewend zijn hun abon nementsgeld voor Peel en Maas over te schrijven te storten op postrekening 1050652, dit doen vóór 29 dec. a.s., aangezien anders na die datum een kwitantie op bun naam zal worden uitgeschreven.

Peel en Maas | 1962 | | pagina 3