mei geheimen. Mensen in nood.... Chroesjtjow neigt naar; kapitalisme... Hieuw orgel Ingezonden GAAT U MEE Kerslkaarsenactie Vrijdag 7 december 1962 No. 49 Drie en tachtigste jaargang PEEL EN MAAS druk en uitgave van den munckhof N.V. venray WPPlfRT AH UOHP VPMP A V HMQTPPlfPlM advertentieprijs 8 ct. per mm. ABONNEMENTS grotestraat 28 postbus 1 tel. 1512 giro 1050652 VV luLtiVOLiiU V UUA V LtlllV/i I EflV UIVIO 1 prijs per kwartaal 1.50 (bulten Venray 175 s (meting Wat B. en W. bewogen heeft met al die geheimzinnigheid, die men in de vorige raadsvergadering opvoer de, weten we niet. Maar vreemd is en blijft het aandoen, terwijl het op verschillend terrein o.i. tegen de kennelijke bedoeling is van degenen, die bij hun wetgevende arbeid inder tijd de openbaarheid van bestuurs handelingen voorop stelden De punten welke wij bedoelen zijn het zgn. bouwverbod in de kom van onze gemeente én de aankoop van het pand Hanraets tegen een nog nader vast te stellen bedrag. Voor dat laatste werd B. en W. gemach tigd dit bedrag vast te stellen met de Commissie van Openbare Wer ken. Wie nu gelooft dat geen der raadsleden weet wat voor bedrag B. en W. voor ogen zweeft, weet waar schijnlijk niet dat zulks in geheime vergadering netjes uit de doeken is gedaan. Maar daar hebt U en ik en niemand verder wat mee te maken. Weliswaar juichen B. en W. in beginsel de algemene bekendheid omtrent hun handelen toe, maar in dit practische geval, nu dit pand verworven moet worden, willen ze zich schijnbaar aan de mogelijkheid van publieke controle onttrekken. Men heeft voor deze handelingen natuurlijk alle mogelijke argumen ten van grondspeculatie, tot over- bieding toe, maar zo kan men voor ieder agenda-punt nog wel argu menten aanvoeren om het licht on der de tafel te laten schijnen i.p.v. daar boven op. En dat is we herhalen het nog maar eens be slist tegen de bedoeling en de zin van de wetgever, die de openbaar heid noodzakelijk achtte, ter beves tiging en tot uitbouw van het de mocratische leven. Dit alles viel des te meer op, om dat staande deze vergadering een ander punt aan de orde kwam, dat van groot belang is. Desniettemin werd de raad nauwelijks 10 uur van te voren ingelicht en kon de pers na afloop van de vergadering eerst de toelichting krijgen, die B. en W. op dit punt gaf. Ze kwam in het kcrt gezegd hierop neer dat er een bouwverbod komt voor het cen trum van Venray. Geen zinnig mens die hier be zwaar tegen heeft, omdat men al een vreemdeling in Jerusalem moet zijn al men niet weet dat er plan nen op stapel staan voor „sanering'1 van de kom. Iets wat noodzakelijk is geworden in een uit de kluiten geschoten Venray, waarin het eer tijds opgestelde wederopbouwplan intussen achterhaald is door de vlotte evolutie, die Venray mee maakt. Het werd trouwens tijd ook, want men voelde zich ietwat griezelig worden als men dan deze straat en dan die straat hoorde betitelen als „winkelstraat" om van verschillen de doorbraken pleinen, parkeerplaat sen, „hartvormingen" en dergelijke dingen dan maar niet te spreken. Het bleek dus wel dat er iets „broeide", maar hoe en wat, daar kon geen mens meer wijs uit. Het saneringsplan zou en zal al deze denkbeelden in ieder geval op pa pier brengen en hieruit zal dus blij ken of bijv. een Veldstraat nu win kelstraat moet worden ja dan nee en wat men denkt te doen met de omgeving van de toekomstige schouwburg. Dit plan eist studie, dat is zo vast als een huis. En het is vrij logisch dat het zijn tijd duren zal voordat men kan zeggen: zus. of zo zal het centrum van Venray gaan worden en langs die of die lijnen zullen we dit trachten te bevorderen.... Zo is het ook logisch dat het ge meentebestuur in gevallen waarin misschien die toekomstige op- en uitbouw door bouwplannen-van-nu doorkruist kan worden, de macht moet hebben om eventueel een bouwverbod op te leggen. Een vrij gevaarlijke macht overigens, zeker als men nog in het ongewisse is over de plannen. Dat ongewisse doet menigeen wat onpleizierig aan. Op onze vraag of de aankoop van het pand Hanraets bedoeld is voor een eventuele door braak van Grotestaat naar School straat, werd ons geantwoord dat zulks niet zeker was, omdat nog geen plannen bekend zijn. Maar het pand is nog altijd zijn prijs waard, was het bondige bescheid, waarbij men zich blijkbaar niet realiseerde dat dus de gemeente ook ergens speculeert, wat men anderzijds via bouwverboden en allerlei geheim zinnigheid bij de burgerij denkt te voorkomen.... Quod licet Jovi, non licet bovi De zakenlui van Venray vragen zich - om op dat ongewisse terug te komen - b.v. af, of met hun be langen wel ernstig rekening wordt gehouden. Men kan dat even af wimpelen met de opmerking: eigen belang, maar dat eigenbelang heeft intussen dan in de afgelopen jaren geen klein steentje bijgedragen tot de opbloei van Venray en daarvoor hebben die „eigenbelangers" niet weinig offers gebracht. Men heeft zo tusen deur en drem pel 't gevoel dat de plannenmakers „scharmen" met prachtige winkel straten, zonder zich bijzonder diep er in verdiept te hebben of de hui dige winkelstand onvoldoende is voor Venray en te weinig ontplooi ingskracht heeft om een toekomsti ge uitbreiding en vraag te beant woorden. Dat ongewisse blijkt ook als men een middenstandsconsulent op een vergadering sprekende over de plannen voor de bouw van winkels in de Schoolstraat de aspirant bouwers voor krankzinnig hoort verklaren, terwijl toch officieel de Schoolstraat winkelstraat is (wordt). Kortom, men heeft in het cen trum maar al te dikwijs het gevoel en dat wordt door al die geheim zinnigheid niet weinig aangewak kerd dat wel wordt beslist over hen, doch zonder hen. Nu is niet iedereen van zijn vak stedebouw- kundige die precies weet zonder raadpleging van de daarbij betrok kenen wat en hoe het gebeuren moetDit des te meer als we zien hoe de reeds vroeger opgestel de plannen dikwijls zijn achterhaald door de feiten. Een goed contact en goed onderling overleg waarbij we ons niet verhelen dat dit moei lijk te organiseren zal zijn, lijkt ons een heel wat betere oplossing dan geheimzinnigdoenerij, die thans nog te veel de betrokkenen het idee geeft van buiten gesloten te zijn met daarbij de kans dat hij deson danks het gelag moet betalen. VENRAYS RIJKDOM Wanneer men zich de moeite geeft een wandeling te maken in de on middellijke omgeving van Venrays kom, zal het U steeds meer en meer opvallen, hoe rijk Venray met prach tige natuur bedeeld is. Zo is o.a. het gehele stuk tussen de Deurneseweg en de Merselose- weg een bijna maagdelijk stuk na tuur dat zo spoedig mogelijk tot een natuurreservaat gemaakt dient te worden. Het bedoelde gebied heeft mo menteel bijna geen begaanbare pa den en men kan er nog vrij door de bossen en zandheuvels dolen. Dit kan nu nog, daar er slechts weini gen deze schoonheid gaan bewonde ren. Dit komt waarschijnlijk cok door dat er geen wandelpaden zijn, waar door o.a. bejaarden zich moeilijk in dat gebied zullen kunnen bewegen. Maar juist omdat er nog geen paden zijn, is het er zo fantastisch. Fr is echter een gevaar dat dit niet zo zal blijven en wel om de volgende reden. Aanleunende tegen deze prachtige natuur gaat men binnenkort begin nen met plan west. Binnen enkele jaren zullen er dan ongeveer 1800 mensen in die omgeving gaan wo nen. Dit zal dus inhouden, dat ve len van die nieuwe buurtbewoners gelukkig ook de schoonheid van hun onmiddellijke omgeving zullen ont dekken. Dit zal dan ook inhouden, dat het drukker en drukker zal wor den in dit maagdelijk stukje Venray en het is dus niet uitgesloten dat men spoedig kan zeggen „er was eens maagd". Wanneer ik goed ben ingelicht, zijn er grote plannen om van dit natuurschoon een recreatieoord te maken en dat is buitengewoon Wanneer er meer mensen dit stuk zullen gaan bezoeken zal er om vervuiling en vernieling tegen te gaan, regelend opgetreden moeten worden. Daarom zou ik in overwe ging willen geven om reeds nu een aanvang te maken met het aanleg gen van wandelpaden, het plaatsen van rustbanken en papierbakken. Iedere vorm van verkeer zal van het begin af uitgebannen dienen te worden en men zal er op toe moe ten zien, dat kinderen die spoedig de overigens ideale speelplaats daar zullen ontdekken toch maar naar de speeltuin verwezen dienen te worden. Dit alles ter bescherming van de prachtige natuur, die, gezien de ervaringen elders, recht heeft op bescherming. Het zou jammer zijn, wanneer er vervuiling en vernieling plaats zou vinden, omdat dit zelfs met veel kosten meestal nog niet goed te ma ken is. Voor de mensen in plan West kan het dan ook niets anders dan een vreugde worden een wan delpark in hun naaste omgeving te hebben waar de natuur zoveel mo gelijk ongerept is en waar rust en stilte blijven bestaan. Natuurlijk is iedere vorm van dirigisme aanvecht baar, maar dikwijls is het wel nood zakelijk. We hebben nu toch eigen lijk een mooi park met bos en duin dat door aanleg van paden etc. voor velen opengesteld kan worden. Ik besef goed dat dit evengoed nog veel geld zal kosten, maar hoe lan ger men er mee wacht hoe meer het zal gaan kosten. Wanneer men nu geen maatrege len neemt, zal het met 1800 nieuwe mensen in de buurt mogelijkerwijze aangetast kunnen worden. Zoals nu in het wilde weg door de bossen wandelen is ideaal, doch als velen dit gaan doen wordt het een chaos. x Daarom moeten die wandelpaden er zo spoedig\mogelijk konten en laten we hopen \iat er voorap geen afbakeningen met prikkeldraad1 ge zet worden, want dan zal het ge hele park zijn charme verliezen. Bij een goed onderhöud zal het park door iedereen gerespecteerd worden en we hebben dan in Venray een prachtig recreatieoord, dat gezien de toenemende vrije tijd een grote aan winst zal blijken te zijn. MODEL SPOORWEGBOUW Zoals ieder jaar heeft de Goed Heilig Man in vele huiskamers weer een elektrische trein achtergelaten voor zoonlief. Maar in vele geval len wordt papa er zo door gefas cineerd, dat hij er al heel gauw met zijn zoon hele avonden aan spen deert. In het begin blijft het bij rondjes rijden. Al heel vlug komen er een of meer wissels en dan wordt het pas interessant. Dan wordt er ge reden tussen de fabrieken en de stations. Zo is dan het begin gemaakt van een hobby die erg boeiend is en die hoe langer men er mee bezig is, meer gaat betekenen. Want als papa jarig is koopt z'n vrouw hem een cadeau in de vorm van een wagon die hij zo mooi vond en voor haar zoon enkele rails. Zo wordt hij dan grotejr en greyer, bij stukjes en beetjes. Want model spoorwegbouw is 'n hobby die nog al wat investering be hoeft. De aanschaf van het rijdend materieel, de rails en het voedings apparaat zijn de grootste kosten. Gaat men beginnen aan een grote baan en heeft men de beschikking over een kamer of een deel van een zolder, dan kunnen vader en zoon naar hartelust gaan bouwen en kun nen dan voor weinig kosten ook veel dingen zelf maken. Maar daar over een andere keer meer. Ik zelf ben een verwoed model bouwer. Vijf jaar ben ik er mee bezig en steeds weer word ik er door gegrepen. Dit is een liefheb berij waar je nooit genoeg van krijgt en waar je zelf steeds nieuwe mo gelijkheden in ziet. Vooral als je verschillende andere banen gezien hebt. Daar kun je veel ideeën van opdoen. Tot slot van dit eerste artikeltje een vraag. Zijn er hobby-isten die graag een andere baan willen be kijken of inlichtingen hierover wil len hebben, dan kunnen - zij zich wenden tot J. Ariaens, Grotestraat 18, Venray Tel. 1253. OPEN BRIEF AAN HET GEMEENTEBESTUUR De beslissing van Venrays ge meenteraad, om met algemene stem men het voorstel van B. en W., hiertoe geadviseerd door de finan ciële commissie, de belasting op vermakelijkheden op filmvoorstel- len terug te brengen van 25 tot 15°/o, werd door ons met bijzondere waar dering ontvangen. Wij geloven oprecht, dat het ge meentebestuur met deze beslissing grote realiteiten en begrip heeft getoond, waardoor het een particu lier mogelijk wordt gemaakt zijn exploitatie te blijven leiden zoals dat nodig wordt geacht. Zonder deze verlaging zou het ons onmogelijk geweest zijn, zoals in het verleden grote of belangrijke films naar Venray te halen, omdat de kosten hieraan verbonden, ont stellend zijn. Zonder dat wij naar voren hebben gebracht de aanvoer van grote films stop te zetten, in dien de belasting niet naar beneden zou gaan, heeft de commissie en het gemeentebestuur zelf door een rea listische kijk op de zaak te nemen de onredelijkheid van een hoge be lasting ingezien. Het brengen van kwaliteitsfilms gaat gepaard met zeer hoge kosten en wij betalen inderdaad de hoog ste prijzen die op de Nederlandse markt mogelijk zijn. Het gevaar dat Retraitehuis „Manresa" te Venlo Retraite voor de mannen van Ysselsteyn, Heide, Veulen donderdagavond 17 januari 8 uur tot zondagmorgen 20 januari 10 uur. Gaat U mee Een van de mooiste manifestaties der Naastenliefde. Wij willen ook dit jaar kaarsen ontsteken om licht en warmte te brengen in de harten van mensen, die overal tevergeefs aanklopten en van wie na degelijk onderzoek vaststaat, dat ze werkelijk in nood verkeren. Voor hen is de actie Mensen in Nood dikwijls een laatste kans. Ook bij U komen ze deze week aan de deur met kaarsjes. U koopt toch ook een kaarsje Mocht er onverhoopt bij U nie mand geweest zijn, dan kunt U nog te recht Schoolstraat 16, tel. 1579. Prijzen kleine kaarsen 10 ct., grote 25 ct., tafelkaarsen 50 ct. De eerste januari 1964 lijkt de on derhandelaars in Brussel een zeer geschikte datum om de Britse toe treding tot de E.E.G. te laten in gaan. Dat is nog een hele tijd en het verschaft de Engelsman Heath en zijn zes gesprekspartners aan de andere kant van de tafel nog het prettige gevoel dat ze niet overijld te werk hoeven gaan. Ze hebben er zelfs voor gezorgd dat weer enige overeenkomsten zijn bereikt over dergelijke wereldschokkende zaken als ingeblikt kangoeroevlees, wat m olb «tmttringn ,t AKM Avpotluk» ikütav, fi»<»Ki«rf«9«o y JUUANA5INGEL41 'tekf.M] (MBO) wij een andere weg zouden moeten kiezen door de te hoge belasting, die de emmer eigenlijk deed overlopen, was niet denkbeeldig. Wij kunnen nu door deze verla ging, waarvoor wij uitzonderlijk dankbaar zijn maar die wij moe ten zien als een begin, omdat wij en de Nederlandse Bioscoopbond prin cipieel naar volledige afschaffing ijveren gelukkig doorgaan op de manier zoals wij die vijf jaar heb ben gedaan. Niemand zal ons een film aan kunnen wijzen die goed of belangrijk is, die niet in Venray vertoond werd of wordt. Alleen het beste van wat de stad te bieden heeft achten wij goed genoeg om in ons programma opgenomen te wor den. Wij durven onomwonden te zeggen, dat er weinig plaatsen in Nederland zijn, waar zulke goede en geselecteerde films in vertoning worden gebracht Het goede wat de stad brengt komt onherroepelijk in Venray, terwijl het nog niet eens zeker is, dat al het goede wat in Venray komt inderdaad ook wel in de stad komt. Met meerdere thea ters achter ons hebben wij een be hoorlijke machtspositie waardoor wij kunnen krijgen wat we willen, mits we ervoor betalen. Wij betalen dit graag zolang ons dat mogelijk is. Door de verheugende beslissing van Venray's gemeentebestuur is de goe de filmprogrammatie gelukkig ver zekerd. Directie Luxor. voor de Britten misschien van ge mak geweest is bij de paar tussen tijdse verkiezingen, waarbij uiter aard de E.E.G. danig meespeelde. Men vergeet hierbij dat de moei lijke problemen door het uitstel dat hun te beurt valt, er niet gemakke lijker op worden. Integendeel, de vraagstukken over de landbouwpro- duktie van de gemenebestlanden met een gematigd klimaat Cana da, Australië en Nieuw-Zeeland kunnen alleen maar verder gaan nijpen. Het enige wat de onderhan delaars kunnen hopen, is, dat die landen over een jaar meer gewend zijn aan het vooruitzicht dat ze een veer moeten laten en dus een min der felle oppositie gaan voeren. Wellicht ook dat ze in die tijd voor hun afzet elders, waar ze toch op aangewezen zijn, een paar kansen hebben gegrepen die hun de bittere pil van Europese toetreding tot de E.E.G. verguldt. Door het rustig aan van de Brus selse onderhandelingen wordt nu min of meer gecamoufleerd hoe moeilijk het is om een ver geïndus trialiseerd land als Groot-Brittannië op te nemen in een blok waar de economische samenwerking al ver is gevorderd en tot kracht gekomen. CHROESTSJOW JALOERS Dit feit geeft nadruk aan de om vang van wat de EEG tot stand heeft gebracht en dat meer is dan degenen die erin zitten en het ont staan geleidelijk aan hebben mee gemaakt zelf wel beseffen. Het bes te compliment hiervoor komt wel uit de in dit opzicht van vleierij be slist niet verdachte mond van Chroestsjow die in artikelen en op vergaderingen thans rondweg er kent dat de Oosteuropese tegenhan ger van de EEG, de Comecon, aan zienlijk minder geslaagd is. En dat terwijl men toch zou aannemen dat in het communistisch kamp, waar een gezagswoord veel gepraat kan vervangen en men beslist wel erva ring heeft met volgens plan bedrij ven van economie, de moeilijkheden aanzienlijk geringer zouden zijn. Een van de oorzaken die Chroest sjow aanwijst als een hinderpaal voor de Comecon is de onrealisti sche prijspolitiek, waarbij niet de kosten en een redelijke winstmarge bepalend zijn voor wat berekend wordt, maar wat politiek het nut tigst is. In een nationale economie kan er nog wat te zeggen zijn voor het hoog houden van een bepaalde prijs om met de extra-inkomsten ander artikelen zo te subsidiëren dat ze in feite met verlies worden verkocht. Maar zodra men dan aan export denkt, komt men tot de on aangename conclusie dat men of geld toegeeft bij de uitvoer of een prijs bedingt waar anderen royaal onder kunnen gaan. Dit curieuze feit heeft de Rus gedwongen zich ernstig te gaan be raden op in de vrije, dus kapitalis tische, markt gebruikelijke koele overwegingen van rendement. En daarbij moet hij dus ook het in mar xistisch principe verwerpelijke winstelement wel ten tonele voeren. WORDT CHROESTSJOW KAPITALIST? Het is nog niet zover maar Chroest sjow wijst al de weg die de Come con moet gaan om het succes van de EEG enigermate te evenaren. En dat is doodgewoon een aantal van de kapitalistische handel over te nemen. Al deze uitingen worden vaaglijk en nog met weinig nadruk gelanceerd. Zo af en toe gaan ook voorzichtige proefbalonnetjes op over een eventuele associatie van het meest westerse land achter het ijzeren gordijn. Polen, en Joegosla vië met de EEG. De konsekwentie van een en an der is overigens wel duidelijk, al moet men zich over het tempo van deze geestelijke revolutie geen illu sies maken: hoe meer de communis tische economie in omvang toe neemt, hoezeer zuiver economische overwegingen die uit de praktijk voortkomen, de overhand krijgen op steriele, theoretische leerstellingen. Juist door de opbloei van zijn eco nomie gaat het verschil in karakter en ook het verschil in de belangen van de blokken aan beide zijden van het ijzeren gordijn vervagen. Al is het dan pas in een verre, heel verre toekomst de eerste ja ren zal men nog geen Russische on derhandelaars in de stoel van mi nister Heath zien zitten in Brussel, zo ooit toch plaveit de door de technologie geïnspireerde welvaart die aan beide zijden van het ijzeren gordijn toeneemt, een weg naar de wereldvrede, waarvan men voorlo pig alleen moet hopen dat de staats lieden die willen bewandelen. ^-In-Bljtterswijck ligt -«en klein kerkje, êigëhööm-sr» Godshuis van de protestants christelijke gemeen te, waaronder ook Venray ressor teert. Een intiem klein gebouwtje, waarin de eredienst een belevenis op zich is. Ook de protestanten uit Venray gaan hier ter kerke en heb ben mede de zorg voor het onder houd van dit gebouw. Nu gebruikt men bij de protes tantse eredienst veel het orgel, dat het psalmenzingen begeleidt en de eredienst muzikaal opluistert. Doch dit orgel is door ouderdom volko men versleten en het is voor de kleine protestantse gemeenschap 'n hele zware opdracht om dit zo nood zakelijke instrument te vernieuwen. Het is per slot van rekening een kleine groep, die ook op ander ter rein reeds grote offers moet bren gen. Het is daarom een goede gedachte geweest van enkele katholieken om mee te willen helpen bij de vervan ging van dit orgel. Men wilde in de tijd dat er zoveel gepraat wordt over de eenheid van alle christenen door een kleine daad van die een heid getuigen en meehelpen dat on ze christelijke broeders ook in hun Godshuis hun eredienst zo luister rijk mogelijk kunnen houden. Daar om hebben zij het orgelcomité dat gevormd is intussen al «eholpen met enkele bedragen, om zodoende een fundament te krijgen voor de op bouw van dit orgel. Hoe kan het anders dan dat ook de R.K. Geestelijkheid en autoritei ten sympathiek tegenover deze plannen staan en we kunnen ons voorstellen dat ook verschillende in woners van Venray metterdaad hun christen-broeders willen helpen. Voor hen bestaat die mogelijkheid bij de Ned. Credietbank alhier waar een rekening geopend is t.b.v. de aktie een nieuw orgel in een oude kerk. We zullen U op de hoogte houden van de resultaten van deze aktie, die we gaarne aanbevelen. Zondagsdienst huisartsen Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagochtend 7 uur Dr. VAN DEN HOMBERGH Oostsingel 6 Telefoon 1393 Van zondagochtend 7 uur tot zon dagnacht 2 uur Dr. VAN THIEL Patersstraat 30 Telefoon 1887 Uitsluitend voor spoedgevallen 1 ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS Zr. J. Janssen Leunen tel. 1361 Albionstraat 15 Zuigelingen-bureau voor de Kom.

Peel en Maas | 1962 | | pagina 1