PENDEL MOOREN MOOREN Plan West begonnen De strijd tegen roest V.C.R00Y ZWEMMEN St. Christoffel Brief van een Venrayer uit Amerika laat de TV-kijker nooit in de steek! MENSEN DIE HET GOED BEKIJKEN ARISTONA Vrijdag 23 november 1962 No. 47 Drie en tachtigste jaargang PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N/V. VENRAY WT+T+ICM VHOR UPMR A V TT TM HMQTPPïfRlVI ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. per mm ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1050652 L<L^IVUL/1L/ V I VJIVIO 1 IXiwIVUil PRIJS PER KWARTAAL 1.50 (bulten Venray 175) Onze nabuurgemeenten Horst en Deurne hebben schijnbaar met de zelfde moeilijkheden te kampen als de gemeente Venray. Een van de problemen is de uitgaande pendel. Burgemeester Hoebens van Deur- n^ pleit voor industrialisatie in zijn gemeente, ook al omdat vandaag aan de dag op iedere 10 man. die in Deume de kost verdienen in de in dustrie, 4 daarvan die kost elders moeten gaan halen. Deze mensen moeten in eigen plaats werk vin den Waarschuwend schrijft Burge meester Hoebens in de Deurnese krant naar aanleiding van de pen del: Tcch is de dag dat een verande ring in de conjunctuur zal optre den en de vraag naar arbeids krachten zal afnemen vanwege de verminderde afzetmogelijkheden der produkten, misschien dichter bij dan velen vermoeden! En in verband met dit laatste zou ik een ernstig woord van waar schuwing willen richten tot de helaas nog velen, die zich laten verleiden om tegen een schijnbaar hoog loon zelfs over de lands grenzen te gaan werken. Zij die nen zich degelijk te beraden over de sociale zekerheid waarmede hun werk ginds omgeven is, maar zij dienen er wel zonder meer op te rekenen dat, als bovengenoem de conjunctuur-omslag komt, hun cntslagbewijs al bij voorbaat ge reed ligt en afgegeven zal worden op een dag dat de werkgever, die thans thuis op hen wacht, zal vra gen: „Waar waart gij gisteren? Vandaag zit ik niet om U verle gen". In Horst heeft de raad een heel onderzoek laten instellen naar de pendel en daaruit is o.m. vast ko men te staan dat 16 pet. van de totale Horster beroepsbevolking zijn werk buiten Horst vindt. Dit is voor diezelfde raad aanleiding geworden om industrialisatie van Horst te be pleiten. HOE IN VENRAY Het is intussen al een oud liedje geworden als we constateren dat Venray met ditzelfde euvel zit. Bij de laatste bevolkingstelling bleek dat meer dan 700 mannen buiten Venray hun werk zochten. (We la ten de dames even buiten beschou wing). Dat was toendertijd ongeveer 12 pet. van onze beroepsbevolking. Een van de redenen voor deze vlucht was dat men in Venlo, in Tegeien en in Helmond (om de drie voornaamste pendelplaatsen te ne men) meer kon verdienen. Naast reisgelden die betaald werden en worden (waar ook wel wat mee te „versieren" is) is de gemeente-klas- sificatie nog altijd oorzaak dat men in deze plaatsen een heel wat groter bedrag in zijn loonzakje krijgt dan in onze plaats. Dat deze pendel af breuk doet aan de opbouw yan de eigen industrie, die om personeel blijft vragen, is vanzelfsprekend. Trouwens we hebben al eerder ge wezen op de wel uiterst dwaze si tuatie dat Venrayse fabrieken, Bel gen, Spanjolen en Grieken naar Venray moeten halen om hun pro- duktie op peil te houden of te kun nen uitbreiden. We hebben daarnaast gezien dat er zo'n kleine 200 mensen nog in Duitsland werken, voor 90 pet. bouwvakkers, en de consequenties daarvan voor onze woningbouw hebben aan de lijve ondervonden. Gelukkig mogen we constateren dat de uitgaande pendel daalt, terwijl daarnaast de inkomende pendel, vooral uit Oost-Brabant toeneemt. De voortdurende reclame, die de Venrayse i ndustrie aldaar maakt om werkkrachten aan te trekken, blijkt goede resultaten te hebben. Een voorzichtige schatting toont aan dat het percentage van de man nelijke beroepsbevolking dat thans nog buiten Venray werkt, gedaald is tot 8 pet. Een gelukkige daling, want al willen we de woorden van de Deurnese burgervader niet tot de onze maken, het is en blijft al tijd beter dat de beroepsbevolking in eigen plaats en in eigen omge ving werk vindt en krijgen kan Er is dus sprake van een zij het zeer langzame evolutie, die al leen maar versneld kan worden door een gelukkiger regeling van de gemeenteklassificatie. MOTIE Venrays raad heeft zich enkele vergaderingen geleden nog zeer boos gemaakt over de jongste be slissing van het College van Rijks bemiddelaars, dat op vele verzoeken om indeling in een hogere klasse negatief had beslist. Men heeft van deze boosheid" zelfs uitdrukking gegeven in de bekende motie Bar- tels, waarin deze namens de raad zijn misnoegen over deze beslissing uitsprak en het College van Rijks bemiddelaars alsnog verzocht om op de dwalingen zijns weegs terug te komen en zo 't nu niet mogelijk was, dan tcch zeker het komende jaar deze materie nog eens in studie te willen nemen. De raad heeft er in toegestemd dat voordat deze motie ter kennis werd gebracht van het College eerst nog eens met afgevaardigden van de Rijksbemiddelaars gesproken zou worden. Intussen heeft bij ons we ten dit gesprek nog steeds niet plaats gehad en de motie dreigt niet alleen in de mottenkist terecht te komen, maar heeft bovendien o.i. veel van zijn eerste vuur reeds in geboet. Dat men met dit uitstel veel is opgeschoten, believen we voor als nog niet te geloven. Integendeel het heeft er alle schijn van dat we wederom in een verloren hoek ko men zitten en dat ook het komende jaar aan de bestaande situatie wei nig zal veranderen .Daarom is het goed dat onze nabuurplaatsen door hun aktie ons weer eens wijzen op een van de voornaamste gronden van de pendel, de onrechtvaardige gemeenteclassificatie. En misschien dat daardoor de motie Bartels ook inderdaad zal worden geadresseerd aan het adres waar ze al lang had moeten liggen Het is nauwelijks voor -te stellen welke grote bedragen ook in de land- en tuinbouw verloren gaan als gevolg van het roesten van metalen voorwerpen. Vooral op de boerderij is het wel opvallend hoe weinig aandacht ge schonken wordt aan die voorwerpen welke onderhevig zijn aan roest. Roest of wel corrosie, doet onop vallend zijn vernietigend werk en de gevolgen daarvan zijn dikwijls zeer kostbaar. De corrosiebestrijding is dan ook niet zonder reden een gebied van de moderne techniek ge worden, dat een steeds belangrijker rol gaat spelen. De metaalbescher ming is daarbij tot een wetenschap uitgegroeid. De pogingen om diverse vormen van corrosie onder de knie te krijgen zijn dan ook niet zonder succes gebleven, hetgeen voor de boer van groot belang is. Vooral in de winter is er veel tijd beschikbaar om eens wat meer aandacht te besteden aan gereed schappen en machines. Het is zon der meer duidelijk dat vooral ma chines en gereedschappen regelma tig een goede beurt moeten hebben omdat ze een deel van het jaar zeer intensief gebruikt worden. De omstandigheden waaronder zij' gehanteerd worden zijn vaak zeer ongunstig: als het werk gedaan moet j werden kijkt de boer niet op een buitje regen en ook als de grond nat is wordt er doorgewerkt. Voor het staal van de verschillende land bouwwerktuigen en gereedschappen is het zeer nadelig en roest is het gevolg. Gelukkig heeft de moderne che mie verven ontwikkeld waarmede corrosie volledig kan worden be streden. De behandeling met een der Colturiet-systemen heeft steeds het gewenste resultaat. Het moeizame werk van vroeger, waarbij slechts een matig en zeer tijdelijk succes werd geboekt, be hoort tot het verleden. In een vol gend artikel komen wij op dit be langrijke ondei-werp nader terug. Het tweede zestal van de dames bracht zaterdagavond een bezoek aan Valuas 4 in Venlo. Veel plezier hebben ze aan dit bezoek niet be leefd, want kansloos werd V.C. Rooy 2 met 3—0 geklopt. Het 3e herenzestal was eveneens in Venlo te gast en wel bij TVC 4. De 3e zestallers die de laatste we ken een beetje van slag waren ge raakt, herstelden zich prachtig en met 13 werd de jeugdige Tuin- dersploeg geklopt. Setstanden 15-17, 15-7, 7-15 en 2-15. Het le herenteam had het ge duchte VCM uit Eindhoven op be zoek. In de vijf jaren dat V.C. Rooy bestaat is er in Venray geen beter of spannender volleybalduel gele verd als zaterdagavond j.l. Twee ploegen die volkomen aan elkaar gewaagd waren, hebben meer dan een uur gevochten voor de punten. Uiteindelijk was het VCM, dat met 23 aan het langste eind trok. De le set was voor VCM 8-15. In de tweede set stond V.C. Rooy met 1410 voor, maar toch kwamen de Eindhovenaren naast V.C. Rooy 14- 14 en zelfs de set ging naar VCM met 14—16, 0—2 voor VCM. Het zag er niet zo best uit voor V.C. Rooy, maar in de 3e set was het al lemaal V.C. Rooy wat (de klok) sloeg en met 157 werd de achter stand op 12 teruggebracht. In de 4e set keek V.C. Rooy al spoedig tegen een 110 achterstand aan en niemand gaf V.C. Rooy nog een schijn van kans, maar langzaam kwam V.C. Rooy bij. Het werd 5-10, 9-10, 10-10, zelfs 14-10, VCM kwam gelijk met 14-14. Het werd toen 15- 14, 15-15. Zeker tien minuten is het 15-15 gebleven. Toen lukte het V.C. Rooy, onder enorme spanning, om het zestiende en zeventiende punt te scoren. 17-15. Stand 2-2. Vijfde en beslissende set werd ondanks felle tegenstand van V.C. Rooy, door VCM met 11-15 gewonnen. Zo eindigde deze spannende en sportief gespeelde wedstrijd in een 23 VCM-zege. V.C. Rooy krijgt ondanks deze nederlaag er toch 'n punt bij, voor de 2 gewonnen sets wordt nl. 1 winstpunt toegekend. Programma: Dames: Zaterdag: Valuas 3V.C. Rooy 1 19.00 u. V.C. Rooy 2Tupos 2 19.00 u. Heren: Donderdag: ResiaV.C. Rooy 3, aanvang 21.00 uur. Zaterdag: V.C. Rooy 1—Were Di 1 20.00 u. 21.00 u. V.C. Rooy 2—PSOV 1 Gymnastiek dameszwemolub IIZFC Maandag 26 november a.s. gym nastiek voor groep IV in de ge meentelijke gymnastiekzaal aan de Groenewoudstraat te Horst van 5 tot 6 uur nam. Wintertrainingen Zondag 25 november a.s. training in het Sportfondsenbad te Venlo voor de jeugdige leden. Vertrek om half twee vanaf de gemeentelijke gymnastiekzaal te Horst. Dinsdag 27 november training voor gehuwde dames en oudere le den. Vertek cm kwai*t vóór negen vanaf het Lambertusplein te Iiorst. Op 24 november is voor de aspi rant-leden geen gymnastiekles, in verband met het examen voor de vaardigheidseisen. De lessen van woensdag zijn ge wijzigd. Zie hiervoor de adverten tie elders in dit blad. Thans wordt een kleutergroep toe gevoegd op woensdagmiddag. Op de gehouden bestuursvergade ring van dinsdag j.l. werd de heer Jo Michiels benoemd als 2e secreta ris. Voor de afdeling Wandelclub is voorlopig alleen de eer-ste zondag van de maand training, bijeenkomst om half elf aan de gymzaal. Dit geldt alleen voor de wintermaanden. Trouwe opkomst wordt verwacht. Op velerlei verzoek zal St. Chris toffel starten met een kleutergroep meisjes. Herhaalde malen werd ons van de zijde der ouders gevraagd of hun kleintjes ook op de gymnastiek kon den komen. Steeds moesten wij hun teleurstellen daar wij er geen uur meer bij konden krijgen in de zaal. Thans is er een uur vrij gekomen en hebben dit met beide handen aangenomen. We zullen met onze kleutergroep aanvangen op woensdag 28 nov. van 2—3 uur. De ander groepen schui ven dan allen een uur op. Wij wensen deze nieuwe loot aan de boom van St. Christoffel, welke onder deskundige leiding staat, veel succes. Oostrum 1 heeft diep het hoofd moeten buigen voor het hooggeno- teerde Ysselsteyn 1. Met liefst 61 werden ze geklopt en konden ze de terugreis aanvaarden. En of deze uitslag geflatteerd is, menen wij te moeten betwijfelen. In het begin ging alles goed, totdat na ruim een kwartier spelen Ysselsteyn bijzon- hard toesloeg. In ruim 5 minuten tijd wisten de Ysselsteyners dankzij 3 treffers een 30 voorsprong le krijgen en zat dus reeds na 20 mi nuten spelen op fluweel. Oostrum, bijzonder zwaar aange slagen door dit bombardement, was zichzelf niet meer. Wat ze probeer den, het lukte eenvoudigweg niet. Nadat Ysselsteyn nummer vier liet aantekenen, wist Oostrum de eer te redden door een scherpe pass van de linksbuiten die door de rechtsbinnen goed werd afgerond. Ysselsteyn vond het nog niet goed genoeg en wist haar voorsprong zelfs nog uit te breiden tot 6-1 door 2 gave treffers nadat de rechtsbui ten van de Peelbewoners eerst nog een schot gelost had, zo echter, dat de bal via lat en paal weer het veld insprong. De Oostrumse linksbuiten is er ondanks deze grote nederlaag, in geslaagd, in Ysselsteyn een zeer goed indruk achter te laten door zijn alleszins, verdienstelijk en goed spel. «Rest ons nog te vermelden dat Oostrum de laatste minuten van de wedstrijd met tien man speelde door een knieblessure van de rechtshalf. Oostrum 2 kon ook al niet win nen. Met 40 kregen ze de keus op hun kop. Gedegradeerde clubs zou den normaal gesproken toch weer tot de kampioenspretendenten be horen. Met Oostrum 2 is het verre van dat. De zaak ziet er op het ogenblik niet al te rooskleurig uit. Oostrum 3 tracht het goede voor beeld te geven. Ze speelden name lijk een vriendschappelijke wed strijd tegen Molenwiekers 3 en kwamen met een klinkende 51 overwinning uit de bus. Zo willen we het zien! Het programma van a.s. zondag is niet officieel in verband met de sportzondag, die Oostrum 25 novem ber houdt. Wij verwijzen u daarom naar de bekendmaking op de be kende adressen. KLAPROOS-KOLLEKTE Kom 343,40 Merselo 32,75 Vredepeel 15,90 Heide 21,55 Castenray 25,36 Oirlo 30,41 Ysselsteyn 31,51 Smakt 11,80 Oostrum 18,17 Leunen 59,75 Veulen 24,50 515,10 Editor, Peel en Maas: The day I recieved a gedenk schrift and the Peel en Maas of Sept. 21st filled with photos of the completed tower of the St. Petrus Banden Church, was indeed a day of heartwarming news. I felt once again drawn close to my homeland and particularly to Venray, the pla ce where I was born, and the Church (De Grote Kork) wher I was baptized and attended in my childhood days, that was in the days of snyklotzen and dorsvlegels. I am aware since that time Ven ray suffered much, especially during the war and for years the parishio ners of Venray were deprived of its most beautiful sight in town, „The Church Tower." Those were the rainy days, des truction and sorrows, but after the rain came sunshine reconstruction and hope. The most beautiful sun- rays the completion of the tower, reaching Heavenward more majes tically than ever. Venray deserves to be jubilant. A community that can stand up against adversities. A community that toils for the greater honor and glory of God. Best wishes from een ouwe Ven rayer, FRANS POUWELS 925 Barataria Blvd, Marrere, La. U.S.A. P.s. I wrote this in English as my Hollands is somewhat rusty. Toen ik het gedenkschrift en de Peel en Maas van 21 september ont ving met foto's van de herbouwde toren van de St. Petrus Banden was dat hartverwarmend nieuws. Weer opnieuw voelde ik mij zeer aangetrokken tot mijn vaderland en vooral tot Venray, mijn geboorte plaats en tot de Grote Kerk, waar in gedoopt ben en waar ik mijn kinderjaren doorbracht (in de tijd toen men sneejklotzen en dors vlegels gebruikte). Het is mij bekend dat Venray sindsdien veel geleden heeft, vooral gedurende de oorlog en dat de paro chianen van Venray jarenlang be roofd waren van hun mooiste mo nument in hun plaats: de kerk toren. Dat waren de dagen van regen, verwoesting en leed. Maar na de regen kwam zonneschijn, wederop bouw en hoop. De mooiste zonsop gang was daarbij de wederopbouw van de toren, die nog majesteuzer dan vroeger naar de hemel wijst. Venray mag jubelen. Een gemeen schap die vecht tegen tegenstand. Een gemeenschap die zwoegt tot grotere eer en glorie van God. Met de beste wensen van een ouwe Venrayer, w.g. FRANS POUWELS Ik schreef dit in het Engels daar mijn Hollands wat verroest is. „Verdomme"zei de man, toen de bijl afschampte op een van de beukenstammen uit de heg, die hij aan het omslaan was. Hij lik te langs zijn ontvelde hand, trok zijn neus op en sloeg verder. Met dit prozaïsche tafereeltje is het begin gemaakt met plan West.Het beroemde en beruchte plan, waar men jaren over gepraat en soms zelfs over gescholden heeft, gaat tot uitvoering komen Men zou geen rechtgeaard Ven rayer zijn als men bij dit alledaagse tafereeltje weer niet even terug denkt aan dat stille, gemoedelijke vooroorlogse Venray, dat we in onze herinnering met een gouden lijstje hebben opgehangen. Een kerktoren, die domineerde over twee stille en veroomde pleinen, met machtige bomen om. Wat straten en huizen, wat kloosters en inrichtingen. Een plaatsje dat rustig dommelde in de zomerse zon en waar het leven ge moedelijk en kalm verliep. Zo nu en dan kermis, zo nu en dan een uitvoering en een enkele keer dan sen In het Rods veld lagen een paar huizen en naar de vier Uutersten op aan lagen er ook een paar. Maar de rest lag knusjes rond de toren Toen is de oorlog gekomen met zijn verwoesting en zijn pijn. En in het Rodse veld lagen de bomtrech- ters aan-een-aan, maar gelukkig stonden er geen huizen en bleef daar de schade beperkt tot wat ont wortelde bomen'en een mishandeld Smaal Pedje. UITBREIDINGEN Dan is de na-oorlogse tijd geko men met zijn wederopbouw en zijn uitbreiding. We hebben de ruim 30 ha. van plan Oost volgebouwd met nieuwe straten en woningen. Waar de kolk lag met zijn hoge populie ren is een plantsoen gekomen en waar het „binne-pedje" naar Ser- vaas liep is nu een prachtige weg gekomen Toen liepen we al met plannen om West vol te gaan bouwen, maar er is toen weinig van terecht gekomen. Want eerst kwam het Desselke er, met liefst 56 systeemwoningen. Het was een noodgreep, maar toen goud waard omdat de woningbouw steeds opnieuw drong tot huizenbouw. En de Deken zijn „pedje" viel ten slachtoffer aan de nieuwe tijd en is nu Bevrijdingsweg geworden. Toen hebben we dan voor de 2de maal plan West aangepakt, maar verder dan de Henseniusschool zijn we niet gekomen. Toch werden op die 5 ha. daar rond het Molenplein nog bijna 100 woningen gebouwd, met de school als middelpunt Dan komt voor de 3de maal plan West op tafel. Plan West, waar in tussen de slimmerds van de gele genheid gebruikt gemaakt hadden om er wat kerstdennen en asperges- velden aan te leggenDe prijzen die men namelijk voor de bouw grond betaalde waren niet bepaald hoog, en op zo'n manier konden die misschien wat opgetrokken worden! Maar weer werd een spaak in het wiel gestoken. Want intussen was de Paterskerk Rectoraatskerk ge worden, maar een kerk zo aan de rand van de parochie is ook geen gezicht. Plan Zuid werd geboren. 13 ha. grond werden volgebouwd met 270 woningen en men maakte er een bomenbuurt van. Dat wil zeg gen, dat de bomen nu gaan komen. En weer werd voor de zoveelste maal aangezet voor plan West.,.. Maar neen, nu werd eerst 't plan Desselke volgebouwd met ruim 400 woningen, en als die operatie achter de rug is leven er alleen al in die hoek 1800 mensen Daar tussen door werden nog an dere plannen verwezenlijkt, nl. de Notarisberg en het Biezenvenneke, de nieuwe deftige buurt, die aan leunt tegen het plan Vlakwater, be- GROTESTRAAT 10 - VENRAY WIE MOOREN KIEST, HEEFT HET GOED BEKEKEN

Peel en Maas | 1962 | | pagina 1