Dieren-Encyclopedie TAAI Albert Heijn fompl. Woninginrichting V 1.19 Zelfbediening Mechanisatie van huishouden St. Adel bert Fraaileerzaam geschenkboek voor slechts Chocoladeletters 1. SS van Opbergen GEZELLIG BIJ T.V. 1 rob n van lilf haaren Wij hebben een grote collectie 5 korting Een Albert Heijn verrassing voor jong en oud! 67 Leverpastei 2" 89 SPECULAAS PERZIKEN 75 jaar...en aktiever dan ooit! Ijstaart heerlijk J. BUYSSEN bloem- en sierheesters Wijnhoven Zn. Oirlo ZELFBEDIENING OOK VOOR DE GEZINSUITWAS UITKOMST VOOR KLE1NBEIIUISDEN Het gemak dient de mens. Hoe vaak hebben we deze uitdrukking té pas en te onpas horen gebruiken. Het klinkt erg afgezaagd, maar in onze hedendaagse maatschappij vra gen wij gemak. We kunnen er niet langs, de fiets moet vervangen wor den door een brommer of scooter en als de salarisverhoging met terug werkende kracht en de kerstgratifi catie tegelijk komen, nemen we een autootje. Zo zijn er nog wel meer terreinen waar onze generatie heel wat veeleisender is dan grootmoeder in haar tijd. Maar hoe denkt u over een ijs kast of de wasserettes? Van dat eer ste heeft u wel vaker gehoord, maar dat tweede woord is misschien wel nieuw voor u. Het woord bestaat nog maar pas en komt niet in (mijn) van Dalen voor. Het woord betekent zoiets als zelfbedieningswasserijen en is het vernederlandste Engelse woord „Launderette". Nu zult u misschien denken zelf bedieningswasserijen waar is dat nu goed voor? Maar bij enige nadere beschouwing blijkt al gauw dat het voor de moderne huisvrouw dé uit komst kan betekenen. Wij zijn zo gelukkig geweest nog onlangs de ingebruikneming van de 1.000.000ste woning mee te maken. Een mijlpaal, maar wat een mijl paal sociaal gezien. U hoeft alleen maar naar een nieuwe wijk in ste den als Rotterdam, Den Haag of Amsterdam te kijken om een idee te krijgen hoe vele gezinnen leven. Met zeven man in een drie- of vier- kamer-flat en dan mag mams in dat petieterige keukentje haar was doen. Dus toch een uitkomst, de zelfbe dieningswasserij? NI. die Wasserij De Peelparel in Venlo gaat oprich ten. Een bezoek aan een van de 70 wasserettes in Nederland geeft het volgende beeld te zien: in een ruim te staan bij elkaar 10 tot 20 was automaten, enkele centrifuges en een heteluchtdrooginstallatie. De huisvrouwen komen hier de was doen. Zij krijgen soda om de was te weken en waspoeder voor het wassen. Alles gaat automatisch en onderwijl kunnen zij genieten van een kopje koffie al of niet met muziek begeleid, of men kan elders boodschappen gaan doen. De kosten voor de zelfbedienings- was zijn weinig hoger dan wanneer u het thuis doet. Denkt u maar eens aan het verbruik van gas, electrici- teit, wasmdidelen en dan het ge mak: geen wapperend wasgoed op het balkonnetje of als het regent in de hal of huiskamer. Het is ook „de" oplossing voor huisvrouwen, die een wasmachine niet bij elkaar kunnen sparen, om welke reden dan ook. Het is inder daad opvallend, dat in Nederland de wasserette het eerst tot stand komt in wijken, waar de sociale status net tegen het gemiddelde aan ligt. Het idee van de wasserette komt uit Amerika. De „launderettes" daar zijn evenwel met een iets andere bedoeling opgezet dan bijv. in Ne derland. In Amerika koopt ieder pas ge trouwd echtpaar alles op afbetaling, de besparing van de wekelijkse of maandelijkse uitgave voor een was machine kan zo aangewend worden voor de aanschaf van een auto, duurder meubilair of andere luxe- zelfbedieningswasserij bovendien in artikelen. In Nederland voorziet de zelfbedieningswasserij bovendien in een andere behoefte, voortkomend uit de hierboven reeds genoemde kleine behuizingen met alle narig heid van dien. Als we de snelle groei van deze nieuwe vorm van zelfbediening in de Verenigde Staten nagaan, waar momenteel rond 30.000 van deze be drijven bestaan, of in Engeland met zijn 2500 launderettes (alleen in Lon den reeds 400) of in Denemarken 400, staan wij in ons land pas aan het begin. Dat Wasserij De Peelparel met iets dergelijks in Venlo gaat starten toont dat dit bedrijf ook op dit punt dezelfde voortvarendheid betracht als in Venray. In onze zonderlinge tijd wordt een al heel oude menselijke zwakheid steeds meer geaccentueerd: men koopt artikelen niet in de eerste plaats omdat men zo zo nodig heeft, maar omdat men door deze aanschaf in maatschappelijk aanzien zal stij gen. Men gaat bepaalde produkten beschouwen los van hun praktische betekenis. Mannen, die van een klei ne, knusse wagen houden, rijden in reusachtige auto's omdat degenen met wie zij wedijveren er ook zo'n slee op na houden. Televisie-toestel len worden niet gekocht omdat „Hil versum" voor zulke daverende schermprestaties zorgt, maar omdat familie en kennissen er ook eentje hebben. Koelkasten dienen niet in de eerste plaats om het eten onbe dorven te houden, doch om niet ach ter te blijven bij de buren. Zo ontstaat bij het aankopen van J een produkt, vooral van duurzame gebruiksgoederen, een wirwar van strevingen en bewegingen naast en dikwijls tegen elkaar. De ten dens hierin is dat men het gewenste produkt losmaakt van de oorspron kelijke bedoelingen, waarvoor het gemaakt is. Iets anders, wat in we zen bijzaak zou moeten zijn, wordt hoofdzaak. Toch is het logisch, dat wij een pook behoren te beschou wen in verband met een kachel al vorens er over te spreken of hij misschien ook niet geschikt is om er onze vrouw mee te slaan. De mechanisering in het huishou den, welke zich de laatste jaren in zeer snel tempo voltrekt, roert het probleem van de statussymbolen ook aan. Koelkast, mixer, wasmachine en elektrische naaimachine worden ech ter niet geproduceerd om de buren de ogen er mee uit te steken, doch het zijn middelen om de huishou ding te vereenvoudigen of te ver lichten. TECHNIEK MOET DIENEN De psychologe Céleste Herberichs publiceerde onlangs in het pedago gisch maandblad „Dux" hierover een interessante bijdrage. Hierin betoogt zij, dat de huisvrouw meer oog zal moeten krijgen voor de dienende funktie van de techniek. Al wordt een keuken nog zo met de nieuwste snufjes uitgerust, een huishouden wordt nooit een bedrijf met alleen- maar-zakelijke normen. Drs. Herbe richs gelooft dat door mechanisatie en efficiëncy vooral de creativiteit van de huisvrouw gestimuleerd wordt. Zij heeft dan des te meer energie voor gezellige extraatjes en verrassingen, wanneer de routine- wrekzaamheden zonder overbodige inspanning verlopen. Het principe van de arbeidsbespa ring, dat in de industrie altijd heeft gegolden, wordt nu ook systematisch toegepast op de huishouding. Daar bij maakt drs. Herberichs haar le zers duidelijk dat het onzin is te beweren dat huishoudelijke werk zaamheden op een ietwat mythische wijze in verband dienen te worden gebracht met het „wezen" van de vrouw. Zodra er roerend gesproken wordt over vrouwleijke zorg en lief devolle aandacht, maakt men mees tal rare gedachtensprongen. Is de vrouw, die zelfglanzende boenwas gebruikt, een minder zorgzame echt genote dan zij die haar vloeren eerst moeizaam uitwrijft? Doet ze haar man tekort als zij no-iron hemden voor hem koopt en zodoende het vermoeiende strijkwerk afschaft? Men kan ook zeggen dat een gezin gelukkiger is als de moeder het wa ter bij de pomp haalt in plaats van het uit de geyser te tappen Nochtans zet de moderne manier van huishouden-doen zich op het moment krachtig door. De stofzuiger heeft de veger-en-blik reeds lang vervangen, de volautomatische was machine heeft de plaats van de was tobbe ingenomen, 't diepvries heeft een punt gezet achter het omslach tige inmaakceremonieel. Al deze technische produkten sparen tijd uit, maar houdt dit in dat de huisvrouw zich dan de rest van de dag maar moet vervelen? Drs. Herberichs maakt in haar artikel duidelijk, dat het juist de slechte huisvrouwen zijn die zich dan zullen vervelen. De goed huisvrouw, d.w.z. zij die crea tief is, zal de vrijgekomen tijd juist benutten om talloze andere dingen te gaan doen, die men van een huisvrouw, echtgenote en moeder kan verwachten. In oktober j.l. vergaderde de afde ling Venray van de St. Adelbertver- eniging 2 maal. Op dinsdag 23 okto- vond de eerste van een serie voor drachten plaats, welke gedurende het studiejaar 19621963 georgani seerd worden in het klooster van de Paters Ongeschoeide Karmelie ten te Smakt onder de titel: „Com municatiemiddelen en Christen dom". Deze eerste inleiding over: „De Dagbladpers" werd gehouden door de heer B. O. T. Kokke, redac teur-binnenland van de Gelderlan derpers. Op dinsdag 30 oktober herdacht de afdeling Venray haar 10-jarig bestaan, 's Avonds te 20.00 uur werd in de kapel van pensionaat Jerusa lem een Avondmis opgedragen tot intentie van de heer Th. D. J. M. Koersen,, de landelijk algemeen voorzitter, die in juni van dit jaar overleden is. Voor de bijeenkomst op deze dag was uitgenodigd de heer J. Sauter, wijnhandelaar te Maas tricht, die een „Causerie over de wijn" hield. Het programma van het lopende verenigingsjaar wordt voortgezet op maandag 26 november a.s. Dr. L. Schneider, scoioloog te Driebergen en onderdirecteur van het Landelijk Sociaal Charitatief Centrum, zal dan spreken over: „De maatschappelijke begeleiding van de industrialisatie." olU Mmlcftngn J AKM ftvpoU*fcM JULIANASINGEL41•tekf. 1061 (K4780) 6 Dierenencyclopedie-spaarzegels (op vrijwel alle soorten AH-Koffie en Thee) Haal een spaarkaart in uw AH-winkel. U kunt, bij inlevering van een volle spaarkaart, het boek direct voor f 2.50 meenemen. Doe het meteen! De oplage van de Dierenency clopedie is beperkt tot 25.000 exemplaren. Met beschrijving van 500 dieren 75 prachtige grote foto's 190 bladzijden Formaat boek: 16 x 24 cm In geplastificeerde band Fijne Delicata 50 GRAM LETTERS I MELK OF PUUR 100 GRAMS LETTER - MELK OF PUUR KLEUTER- ROTE ZAK 200 GRAMS BLIK Haring in tomatensaus 3 BLIKJES 1«" FIJN GEKRUIDE reuzepak 250 gram Gesneden Red Dart heel blik KWALITEITS GARANTIE Wanneer u enig bij AH gekocht artikel niet élke cent waard acht die u er voor hebt betaald, dan wordt u door Albert Heijn het volle be drag vergoed. Prompt zonder enige bedenking. Grotestraat 24 VENRAY Telefoon 1395 Schoolstraat 29 Tel. 04780-1334 VENRAY ■fcr M Besteedt uw dure geld goed, Rob v. Haaren weet hoe dit moet huiskamers bankstellen slaapkamers bergmeubels bedden vloerbedekking gordij nen dekens Als St. Nicolaasattractie geven wij op de niet vastgestelde prijzen Hebt U onze kleinmeubelencollectie al gezien Verhuur moderne gelegenheids kleding Kleermakerij Schoolstr. 37 Venray Tuinbezitters, de planttijd is aangebroken Wij hebben ruime voorraad voor grote en kleine tuinen, haagplantsoen, rozen, coniferen, enz. Bezoek onze kwekerij en zoek zelf uw planten uit. Beleefd aanbevelend, j

Peel en Maas | 1962 | | pagina 10