Liturgische vernieuwing %me(,ulieqen De komende kinderbijslagwetten WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Giften voor de Vredeskerk Jongeren-toneel boven Venray! Inenten tegen pokken Hater Amabilis- school Vrijdag 16 november 1962 No. 46 Drie en tachtigste jaargang PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 NGTRO^1050652 mm. ABONNEMENTS- (buiten Venray 1 75) Naar aanleiding van de Misweek in de St. Petrus Banden. Wie ook maar enigermate op de hoogte is van het concilie, weet, dat de concilievaders nog steeds de liturgie behandelen. Ze willen o.m. dat de gelovigen meer betrokken worden in ere dienst, speciaal in de H. Mis; dat de gelovigen inderdaad intensief deel nemen en hebben aan de ge meenschappelijke viering van Chris tus Offer. De liturgische beweging, zoals men die noemt, heeft al eerder deze gemeenschappelijke viering gepropa geerd. In vele kerken zijn de gelov-i gen zeer nauw betrokken bij de viering van de H. Geheimen. Een van de resultaten van dit streven kent wel iedereen, dat is namelijk de volkszang, die in prac- tisch iedere kerk is ingevoerd. Dat men echter verder wil gaan. hebben degenen ervaren, die deel genomen hebben aan de Eucharis tische Week, zo pas gehouden in de parochies van St. Petrus Banden en Chistus Koning, of die zondag jl. de H. Mis in de Petrus Banden-kerk hebben bijgewoond. Daar heeft men ervaren, dat het gemeenschappelijk gebed, het gebed van priester samen met dege nen, die de H. Mis volgen, een veel grotere plaats gekregen heeft dan tot nu toe het geval was. Men heeft ervaren dat het gemeenschappelijk vieren van de H. Mis noodzakelijk met zich brengt het samen bidden. Er blijft tijd en gelegenheid ge noeg voor persoonlijk gebed b.v. onder de canon en voor en na de H. Communie, maar voor 't overige gaat de priester gezamenlijk met de mensen het Offer opdragen. Zinvol en juist, waardoor de ge lovige mens zich verbonden voelt met de H. Mis en daardoor met zijn parochie. Het is wat vreemd, zo op het eerste ogenblik en men moet er even aan wennen, maar wie goed nadenkt, die zal begrijpen dat 'nier- door de viering van de H. Mis al leen maar intenser, rijker en beter zal worden. Laat daarom allen meedoen. Laat men heenstappen over voor oordelen, over onbegrip, maar laten we samen, zoals we ook samen de gemeenschap vormen, in de ere dienst dat gemeenschappelijke uit dragen, door mee te doen aan de gezamenlijke gebeden. Dan zal er van de viering van de H. Mis beslist iets meer uit gaan dan tot heden soms het geval was en zullen we in het memento der levenden en overledenen, één zijn met elkaar rond het altaar van Hem wiens Koningschap we eren Deze verandering hebben ons nieuwe dingen gebracht. Zo staat er als middelaar tussen gelovigen en priester een lector, die ons voorgaat in gebed, die ons soms vraagt te gaan staan, te knielen, zitten. Hij doet dit ,om ons het gemeen schappelijk gebed makkelijker te maken; laten wij dus zijn vragen beantwoorden. Een ander nieuw ding is, dat de huwelijksaankondigingen uit de hoogmis vervallen. Nu worden ze in de mis van 11 uur zondags voorgelezen in het me mento der levenden, dan worden de namen van de trouwlustigen afge kondigd aan de deuren in de kei"k- portalen. Een andere verandering is, dat de kerkelijke diensten niet meer voor de preek komen. Op het einde van de missen wor den zij zondags voorgelezen, zodat toch iedereen weet, wat er in de kerk gebeuren zal. Nogmaals 't moet allemaal nog wat wennen en we moeten breken met, misschien oneerbiedig gezegd, oude sleur. Maar de kerk heeft juist door de nieuwe liturgische voorschriften ons nauwer samen willen halen rond het altaar. Laten wij aan die oproep niet voorbij gaan Binnen afzienbare tijd zal de eer ste spade in de grond gestoken wor den, waarbij dan een begin zal zijn gemaakt met de bouw van Venrays eerste nieuwe kerk. Wat zou het een mooi gebaar zijn als we bij de aanvang van dit groot se werk 70.000 gulden gezamenlijk hadden bijeengebracht. Mogen wij nog eens een extra beroep doen op uw vrijgevigheid en medeleven in de komende maanden? De parochiële aktie bracht in ok tober op 668,50 De VI aktie waaronder gif ten van: N. N. te Venray 50, N.N. te Venray 10, N.N. te Venray 2,50 N.N. te Venray 10, N.N. te Venray 25, N.N. te Venray 12, N.N. te Venray 5, N.N. te Venray 2,50 N.N. te Venray 25, N.N. te Venray 100, In totaal 265,50 Totaal Vorige saldo 034 - 5796L34 Algemeen totaal 58895,34 Bankrekening bij de Boerenleen bank en Ned. Credietbank te Ven ray. Postrekening 1030120 ten name van R.K. Kerkbestuur Christus Koning te Venray. Het wordt weer tijd. Minstens tweemaal per jaar komt het Venrayse jeugdtoneel op de planken in zaal Wilhelmina met een nieuw en altijd weer gevarieerd programma. Vrijdag 16 november om half 8 's avonds is daar een speciale voor stelling voor de groteren, voor de ouders van al onze spelers en voor alle belangstellenden van het jeugd toneel. Zaterdagmiddag 17 november 's middags om half 3 is er een voor stelling in dezelfde zaal ook voor de jeugd van de lagere school. Wie krijgt de beker? Het wordt goed vrijdagavond. Er komen echte inbrekers, echte chi nezen met staarten en zelfs echte eerw. zusters verpleegsters. De stukken zullen er wel weer afvlie gen, want de inzet vormt een prachtige wisselbeker, die nu al ruim een jaar ergens vergeten on der het. stof staat in de L.T.S. Als wij de leerlingen van de Huishoudschool en de Mulo moeten geloven zal dit niet lang meer du ren. Laten we het oordeel overla ten aan de deskundige jury, die naar wij vernomen hebben onder de geestelijke supervisie van de wel- eerw. kapelaan Heymans, aanspraak maakt cp volstrekte onpartijdigheid. Komt zien en oordeel zelf! Er is hier niks. Er is in Venray nooit iets voorde jeugd. Deze klacht is in zijn alge meenheid beslist onjuist. Maar men moet het zoeken, anders vindt men het niet. Zo is er voor de groteren het jeugdtoneel. U zult het vrij dag zelf zien, wat zij hier presteren en met welk een toewijding zij zich geven aan iets wat afgezien van de artistieke waarde toch op zijn minst een gezonde vorm van ontspanning is. Men kan een speld horen vallen. Zo is er meer. U moet het mee kunnen maken, met welk een aan dacht de jeugd van onze scholen weet te luisteren naar de school- concerten, die hier regelmatig ge houden worden. Men kan er de stilte proeven en dan is het beslist geen swing of hoempa muziek, wat er wordt geboden. Of wanneer U het aandurft om op een woensdagavond eens binnen te lopen in het Prinsenhof, dan zult U zien, dat deze zaal bijna te klein is om enthousiaste jongeren te ber gen, die onder de strakke leiding en onder het waakzaam oog van een steeds bezorgd oudercomité zich met hart en ziel toeleggen op de schone danskunst, op een meer stijl volle wijze van dansen en een hof felijke omgang met elkaar. Wie geeft hen een blokhut? Zo zouden wij door kunnen gaan. Er is een actieve parochieverken nerij, voor wier expansiezucht de zolders van een gastvrije Mulo- school onderhand te klein geworden zijn. Wordt het niet hoog tijd hen de ruimte te geven? Wie zal de kat de bel aan bin den? Wie geeft deze kerels nu einde lijk eens een pracht van een blok hut, ergens aan de rand van de bossen. Het ligt meer in de lijn van deze sportieve jeugdbeweging „UW pas a.u.b Een witgehelmde korporaal van het Luchtmacht Bewakingscorps hield ons met deze woorden aan by de brede poorten van het vliegveld De Peel, daar op de grens van Venray met Brabant. Het is niet eenvoudig binnen de poorten van dit „heiligdom" te komen, maar dank zij de hulp van enkele Venrayse leden van de zweefclub Uden-Volkel kreeg hij al gauw de overtuiging met geen spion te doen te hebben, werd er een uren-pasje uitgeschre ven en kon Uw verslaggever binnen de poorten komen Hij wou namelijk wat gaan schrij ven over de zweefclub Uden-Volkel, een vereniging waarvan we zo nu en dan op een zomerse dag wat mer ken, als men zweefvliegtuigen bo ven Venray ziet zweven. Het is een merkwaardig gezel schap, dat deel uitmaakt van deze club. Mensen uit Uden, uit Volkel. uit Oss, uit Venray komen hier ge regeld bij elkaar om samen want deze sport maakt samenwerking wel zeer noodzakelijk het zweefvlie gen te beoefenen. De club is in 1955 gesticht in Uden- Volkel, waar men door het vliegveld aldaar voor deze sport mogelijkhe den kreeg. De Luchtmacht, hoe on genaakbaar die soms voor de dood gewone burger schijnt, blijkt voor zweefvliegers een bijzonder warme belangstelling te hebben en steunt hun werken en streven zoveel ze maar kan. Zo kreeg de jonge club les van militaire instructeurs, ter wijl ook een vliegtuig een zgn. Piper ter beschikking werd gesteld om de zweefvliegers de lucht in te trekken. Maar het steeds drukker wordende vliegveld in Volkel drukte langzaam maar zeker onze zweefvliegers van de startbanen, tot men in de Peel een andere oplossing vond op „ons" vliegveld. Hier is praktisch geen mi litair verkeer daar dit vliegveld be doeld is als uitvluchthaven, wan neer een machine of de een of an dere reden niet in Volkel of Eind hoven kan landen. Hier kreeg de club meer armslag en zo heeft men de afgelopen zomer dan de zweef vliegtuigen in deze buurt gezien geen dure sport Zweefvliegen is geen dure sport. De club krijgt namelijk voor ieder lid en voor iedere start, die er ge maakt wordt, subsidie van de Ko ninklijke Nederlandse Vereniging voor de Luchtvaart. Deze vereniging heeft ook de toestellen beschikbaar gesteld, namelijk een instructievlieg tuig, waarin men de schone sport kan leren, 2 een-persoonstoestellen voor solo-vluchten en tenslotte de Skylard 2 het toestel voor prestatie- en wedstrijdvluchten. het vliegen zelf Als we op het terrein komen, blijkt het instructie-toestel al uit de han gar gehaald te zijn. Ook die heeft de Luchtmacht keurig netjes ter be schikking gesteld van de zweefvlie gers. Het toestel wordt met een kabel verbonden aan de op ruim 160 meter verder staande motorlier, die het toestel, nadat alle mogelijke strenge controle-maatregelen vol daan is, zo ongeveer 350 meter hoog trekt. Dan valt automatisch de trek- kabel naar beneden en de vlieger is vrij, als een vogel in de lucht. Zijn taak is het nu het zo lang mogelijk in de lucht te houden, daar bij profiterende en zoekende naar stijgwinden, de zgn. termiek. Een gevecht, als men dat zo noemen wil, met de wind en de lucht, waarvan het sportieve karakter direct opvalt. Termiek is noodzakelijk en nu de wat killere herfst en de koude win ter komt, is er praktisch geen kans meer om te vliegen. Lente en zo mer zijn daar beter voor geschikt. Griezelig.hroen we al zeggen, zo alleen in de lucht, want daar kan van alles gebeuren De 'zweefVliegers willen daarvan niets horen. Want slechts zelden ge beuren er ongelukken en dan ligt het nog aan de vliegers zelf. Aan de vliegtuigen kan het praktisch niet liggen, want die worden eens per maand door bevoegde instruc teurs van het vliegveld Volkel ge test, terwijl ze eens in de drie maanden een goede beurt krijgen van de technici van de KNVVL. wat kan men nu bereiken? Voordat men als zweefvlieger al leen de lucht in kan moet hij aan vele eisen voldoen. Men kent in zweefvliegkringen verschillende bre vetten: en het is gezonder dan altijd op een stoffige zolder. U begrijpt me? Er is hier heel wat voor de jeugd, maar het kan nog beter. Waar waren we ook weer begonnen? O ja, men moet het zoeken bij vrienden van het jeugdtoneel, u komt toch vrijdag ook? A-brevet: dit wordt uitgereikt na een geslaagde solovlucht; B-brevet: hiervoor moet men vijf goede landingen in successie maken. C-brevet: hiervoor moet men to nen een goede termiek-vlieger te zijn, want men moet vijf minuten boven de startbaan blijven cirkelen, gebruik makend van iedere stijg- wind. Deze brevetten zijn voor een door snee-zweefvlieger nog wel te halen, maar het wordt moeilijker, wanneer men probeert het zilveren C-brevet te bemachtigen. Hiervoor moet men een afstand afleggen van 50 km en een hoogtewinst boeken van meer dan 1000 m., terwijl de vlucht bo vendien langer moet zijn dan vijf uur. Het gouden C-brevet vereist een afgelegde afstand van 300 km en een hoogtewinst van 3000 meter. Ook de ze vlucht moet langer dan vijf uur duren. Het gouden brevet met één diamant krijgt men, wanneer men een geslaagde doelvlucht van meer dan 300 km heeft afgelegd. Hier komt dus het moeilijke navigeren bij. Goud met twee diamanten krijgt men na een doelvlucht van meer dan 500 km, terwijl goud met drie diamanten ook een doelvlucht van 500 km vereist, maar daarnaast een hoogtewinst van meer dan 5000 meter. Dit laatste is in Nederland, waar de termiek zelden zo krachtig is, vrijwel niet te verwezenlijken. In bergstreken heeft men veel meer stijg wind en daarom trekt de hele club in de komende zomer naar het Oostenrijkse Zeil am See, waar men op de berghellingen wel termiek heeft en men hoopt daarbij over de Alpen te kunnen komen. afscheid Maar voorlopig zijn we nog in Holland en over de Peel komen de eerste winterse mistwolken al aan zweven. Een teken dat voor deze nieuwe sport in Venray voorlopig de kansen verkeken zijn. De zweefvliegers vinden het spij tig. Want wie eenmaal over zijn ver klaarbare angst heen gestapt is en de stap gewaagd heeft, wie eenmaal daarboven gezweefd heeft over de bossen en de peelvlakten, wie Ven ray heeft zien liggen, diep onder zich en niets anders hoorde dan de wind, die suisend wegglijdt langs de vleugels, die heeft zijn hart ver pand aan deze sport en vindt het jammer dat de grote hangar-deuren dicht gana tot een nieuwe lente komt Burgemeester en wethouders van Venray brengen ter openbare ken nis, dat gelegenheid bestaat om de kinderen van TWEE maanden en ouder kosteloos te doen inenten te gen pokken en wel: De kinderen wonende te VEN- RAY-KOM en KERKDORPEN op donderdag 22 november 1962 om 2.00 uur namiddag in het Groene Kruisgebouw aan de Merseloseweg. De kinderen wonende te YSSEL- STEYN op woensdag 28 november 1962, van 22.30 uur namiddag in het Gemeenschapshuis. Men wordt verzocht op tijd aan wezig te zijn en bij de inenting én de controle de oranje inentingsboek jes mede te brengen. Om het verloop der enting te la ten onderzoeken en daarna het be wijs te ontvangen, dat de inenting met goed gevolg heeft plaats gehad, moeten de kinderen, die op donder dag 22 november geënt zijn, terug komen op donderdag 6 december en die op woensdag 28 november ge- ent zijn op woensdag 12 december op dezelfde plaats en hetzelfde uur als boven aangegeven. Ingevolge de inentingswet moe ten de kinderen, voordat zij de leef tijd van één jaar bereikt hebben, worden geënt. De kinderen moeten op de dag der enting TWEE maanden oud zijn en gezond. Venray, 13 november 1962. Burgemeester en wethouders voor noemd. Mr. M. M. L. G. M. CUSTERS. H. P. L. VORST, secretaris. jaarvergadering van de mater amabilisschool te venray Het Algemeen Bestuur was op de ze jaarvergadering bijeen op dins dag 13 november bij Verheugen. Als voornaamste punt van de antwoording 19611962 en de be groting 19631964 door de penning agenda werd de rekening en ver meester, de heer J. v. d. Heuvel, be handeld. Zoals te doen gebruikelijk treden om de drie jaar een aantal bestuurs leden af. Inplaats van oud-burge meester Mr. A. Janssen, die door het neerleggen van zijn funktie zich niet meer herkiesbaar stelde, heeft mevrouw C. Custers-Engelen zich bereid verklaard in het algemeen bestuur zitting te nemen. De voor zitster heette haar hartelijk welkom. De heer W. Peters, die zes jaren een aktief bestuurslid is geweest, zag zich genoodzaakt door omstan digheden een plaatsvervanger voor te stellen. Als zijn opvolger werd de heer J. H. Cox uit Merselo met al gemene stemmen gekozen. Vervolgens gaven de leidsters een kort overzicht over het lopende schooljaar waarover wij reeds vo rige week schreven. nieuwe Ferguson TRACTOREN fa. Strijbosch venray tel. 04780-2037 dubbele kinderbijslag voor studerende en invalide kinderen Per 1 januari 1963 treedt in werking een nieuwe kinderbijslag regeling. Deze brengt een totale reoganisatie met zich mee en biedt tal van verbeteringen. Voornaamste punt is, dat er ook dubbele uitkeringen kunnen worden gedaan, nl. voor studerende en invalide kinderen. De thans nog geldende regeling is voor alle bevolkingsgroepen niet gelijk; ook de komende kan worden onderverdeeld in drie wetten, nl.: 1. de Algemene Kinderbijslagwet (A.K.W.); 2. de Kinderbijslagwet voor Lcontrekkenden (K.W.L.); 3. de Kinderbijslagwet voor kleine zelfstandigen (K.W.Z.). uitkering door sociale verzekeringsbank De thans nog geldende kinderbij slag regeling voor werknemers (in loondienst) omvat de regeling voor alle kinderen van deze groep werk nemers. De komende regeling, dus de K.W.L. heeft alleen betrekking op het eerste en tweede kind van de loontrekkende. Voorheen werd de kinderbijslag uitbetaald door de bedrijfsvereni ging waarbij de werkgever van de werknemer is aangesloten, de nieu we wet bepaalt dat de uitvoering is overgeheveld naar de Sociale ver zekeringsbank, die hierin wordt bij gestaan door de Raden van Arbeid. De kinderbijslagwet voor rente trekkers is gewijzigd, en de kinder toeslag wet voor gepensioneerden is ingetrokken. De onder deze twee groepen vallende categorieën zijn, voor wat betreft de eerste twee kinderen, onder de werkingsfeer van de kinderbijslag wet voor loontrek kende gebracht, zoals deze per 1 januari 1963 zal luiden. het begrip „arbeider" Om dit goed te laten uitkomen, is het nodig er op te wijzen dat een doeltreffende organisatie van de uitvoering van de algemene kinder bij slagvex-zekering en de daaraan aangepaste kinderbijslagregeling voor de loontrekkenden mede brengt, dat het recht op kinderbij slag voor de invaliditeits- en ouder- domstrekkers niet langer in de kin derbijslagwet voor rentetrekkers, zoals tot dusverre het geval was, doch in de kinderbijslagwet voor loontrekkenden wordt opgenomen. Ditzelfde geldt voor de gepensio neerden; ook deze zullen per 1 ja nuari 1963 onder de kinderbijslag wet voor loontrekkenden worden on dergebracht. Een uitzondering is gemaakt voor de gehuwde vrouwelijke (invalidi teits) rentetrekker, die geen kost- winster is. Als „gepensioneerden" zijn o.m. niet alleen te beschouwen gepensio neerde militairen of (bijv. spoorweg) ambtenaren, maar ook degenen die een pensioen ontvangen krachtens provinciale of gemeentelijke veror dening. Ook vallen onder het begrip „ar beider" zij, die een pensioen, wedu- wenpensioen of overige uitkering als bedoeld in de toeslagwet Indonesi sche pensioenen 1956 ontvangen. Tenslotte nog zij die een pensioen volgens de A.O.W. of een uitkering van de A.W.W. genieten. Voor deze twee laatste groepen geldt echter de bepaling, dat over hun pensioenen en dergelijke uiteraard geen premie behoeft te worden betaald. wie is kinderbijslaggerechtigd:' Alle hierboven omschreven „ar beiders" vallende onder de kinder bijslagwet voor loontrekkenden. hebben aanspraak op kinderbijslag voor 't eerste en het tweede van zijn eigen en aangehuwde kinderen en pleegkinderen. Voor welke van deze kinderen aanspraak bestaat (qua leeftijd enz.) op kinderbijslag moge dienen, dat deze in het algemeen dezelfde kin deren zijn, die ook onder de huidi ge regeling recht hebben. vier peildagen Er zijn vier „peildagen" over een kalenderkwartaal is beslissend het aantal kinderen op de eerste dag van dat kwartaal. Elk kwartaal kunnen er dus kin deren boven de leeftijd komen, ge boren werden of overlijden, niet meer naar school gaan, niet meer ziek of gebrekkig zijn, niet meer grotendeels of in belangrijke mate op kosten van de verzekering wor den onderhouden. Zie hiervoor de betreffende aan vraagformulieren. het bedrag De Kinderbijslag bedraagt per kwartaal van maximaal 78 dagen voor het eerste kind 58,50; voor het tweede kind 63,96. Is iemand niet op iedere dag van een kalenderkwartaal „arbeider", in de zin van de K.W.L. geweest, dan ontvangt hij voor elke dag waarop hij wel als zodanig beschouwd wordt 1/78 deel van genoemde kwartaalbe dragen. Natuurlijk blijft de kinderbijslag voor loontrekkenden niet beperkt tot het eerste en tweede kind, waar voor hierboven de bedragen genoemd zijn. Ook de overige kinderen krij gen de bijslag, maar dan op voet van de A.K.W. Het derde kind ontvangt 63,96, het vierde en vijfde kind f 86,58 en het zesde en elk volgend kind 97,50, alles per kind. Loontrekkenden betalen geen pre mie; deze moet worden betaald door de werkgever, zoals ook nu het geval is. Voor studerende en invalide kin deren, zo deze grotendeels (dat is voor meer dan de helft) op kosten van de verzekerde worden onder houden, bestaat er na 1 januari 1963 recht op dubbele kinderbijslag. NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING Zondagsdienst huisartsen Van zaterdagmiddag 12 uur tot zon dagnacht 2 uur. Dr. W.J.A. BLOEMEN Stationsweg 15 Telefoon 1465 Uitsluitend voor spoedgevallen I ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS Zr. WILMSEN Stationsweg Tel. 1651 GROENE KRUIS Donderdag a.s.: Zuigelingen-bureau voor de Kom. ZIEKENAUTO bel 04780-1592 b.g.f. 2116

Peel en Maas | 1962 | | pagina 1