auoiiet Stap met Uw goede been in bed Geestelijk artikel Openingsuren der winkels OPENING nieuwe werkplaats voor aangepaste arbeid KOFFIE TAAI-TAAI en speculaas...! Hinderwet fa. P. van Opbergen, Grotesfraat 24 fa. Arts-van Woerkum, Marktstraat 6 ders na de pakjesavond van de 5e december niet bang zijn voor een beetje rommel in de kamer als de kinderen aan het knutselen slaan. Laat ze ook de kinderen niet te gauw het werk uit handen nemen om het vóór te doen of te verbete ren. Kinderen (en grote mensen) leren het meest van de fouten die ze zelf maken. LEER ZE OMGAAN MET GEREEDSCHAP Het is een misvatting, dat ge reedschap zo gevaarlijk is voor kin deren. Natuurlijk, de kleintjes kun nen zich verwonden aan een beitel of de meubels te lijf gaan met een zaag. Maar vdor ,tie groteren, zo van 12 jaar en ouder, is het een kwestie dat ze moeten leren er mee om te gaan en dan willen ze dol graag zelf allerlei werkstukjes ma ken, zelfs van oud hout. En wat is er heerlijker voor een gezonde knaap dan een eigen „zeepkist" in elkaar te knutselen van een stel oude autopedwielen en wat plan ken? De kleintjes kunt u ook aan het werk zetten. Bijvoorbeeld met een kinderdrukkerijtje als ze al kunnen lezen. Daarmee kunnen ze naam kaartjes maken, maar ook., spoor kaartjes in grote hoeveelheden, die dan tot bloks kunnen worden ge bundeld, zodat de conducteur in het spel de kaartjes kan uitscheuren. Meisjes willen graag poppenkleer- tjes hebben om hun poppen aan en uit te kleden. Maar die kunnen ze, met moeders hulp, ook gedeeltelijk zelf maken. En kinderen die pas beginnen met breien, kunnen toch de poppendekens recht toe recht aan leveren, dan hebben ze ook ple zier van het zelf doen. En wat zou het een verrassing ziin. als de oud- ste(n) van een kist 'n prachtig pop penhuis op tafel zette met een raam, een trap en behang op de kamer muren? Er is van alles te doen. En 't is kort dag voor 5 december. Kijkt u eens om u heen wat de kinderen het liefst doen en probeer dan iets te vinden, dat ze er goed bij kunnen gebruiken. Ze zijn er dan méér dan een jaar bezig én gelukkig mee. WE BEGRIJPEN ELKAAR SOMS NIET Men zou kunnen zeggen, dat er twee sooi'ten katholieken zijn, die het essentiële gemeen hebben, maar die verschillen in de practische toe passing ervan in het dagelijkse le ven. Beide groepen van katholieken geloven en vertrouwen in dezelfde Kerk, in dezelfde leeren toch verschillen zij zozeer, dat zij elkaar soms niet meer verstaan. Het zou onjuist zijn, die beide groepen te verdelen in de vooroor logse ouderen en de jongeren van na de oorlog. Integendeel, de schei dingslijn loopt onduidelijk en grillig door alle leeftijden. Er zijn net zo goed conservatieve als progressieve ouderen, zowel conservatieve als progressieve jongeren, als wij die nare woorden mogen gebruiken. Het grote verschil tussen hen be staat hierin, dat de een de uiterste volgzaamheid betracht, zozelfs, dat de eigen mening bij voorbaat wordt uitgeschakeld en dat alle denken precies in de voorgeschreven lijn wordt gebracht, dat de andere daar entegen steeds probeert de beleving van het christendom in deze tijd te plaatsen, m.a.w. dat hij kritiek durft hebben, dat hij verandering wenst van verouderde en zinloos geworden gewoonten en tradities. De katholiek van de laatste groep leeft bewuster en moeilijker omdat hij wil leven als een overtuigde en als een ge- tuiger. Het is beslist een dwaling te veronderstellen, dat de progressieve katholiek dat uit zijn geloof wil kie zen wat in zijn kraam te pas komt. Het kan in de verhouding der ka tholieken onderling, in het bijzonder waar b.v. gezagsverhoudingen heer sen zoals tussen ouders en volwas sen kinderen, wel eens wrijving op leveren. Van de andere kant is het een verheugend teken, dat de Kerk na de teruggetrokkenheid in het kerkgebouw thans zo springlevend blijkt. Wij weten het: de Poorten der hel zullen haar niet overweldigen. Maar het is goed te weten, dat er een nieuwe geest door het katholi cisme waait, al roept die geest soms spanningen op. De spanningen kun nen we zien als de groeikrampen naar een nieuwe tijd, zoals trou wens de gehele wereld naar 'n nieu we en geheel andere tijd onderweg De winkels in de gemeente Ven- ray zijn alle werkdagen geopend tot 18 uur, vrijdags tot 21 uur, terwijl de meeste dinsdagsmiddags geslo ten zijn. In verband met het St. Nicola as- feest is de sluitingstijd vanaf don derdag 29 november tot en met 4 december bepaald op 21 uur op alle werkdagen en zijn de winkels, dus ook op dinsdag 4 december 's na middags geopend. Dat de Staatssecretaris van Soc. Zaken en Volksgezondheid, Z. Exc, B. Roolvink, de nieuwe werkplaats voor aangepaste arbeid in Vennay is komen openen, bewijst wel het belang van een der gelijk instituut voor deze streek. En met recht heeft men feest gevierd nu dit moderne gebouw ter beschikking is gekomen van dit werk, dat voor zovelen niet alleen werk gaat geven, maar daardoor ook nieuw levensgeluk en nieuwe toekomstmogelijk heden. Als men over de Werkplaats spreekt, zoals die hier dan genoemd wordt, ontmoet men nog veel on kunde en nog veel onbegrip. Men weet dikwijls niet dat zij dient om die mensen, die lichame lijk of geestelijk gehandicapt zijn toch in staat te stellen economisch verantwoorde arbeid te laten ver richten. Hierdoor worden ze dus in het productie-proces opgenomen als ieder ander, maar wordt ook hun arbeidsvermogen in stand gehouden en soms zelfs de weg naar het nor male productieproces voor hen ge opend. Ze zijn ondanks hun handicap, waaraan zij geen schuld hebben weer „gewoon mens", die als ieder ander werken gaat voor zijn dage lijks onderhoud Directeur Rippe wees er in zijn rede bij de opening op dat deze op dracht niet eenvoudig is. Niet een voudig voor de mensen zelf, die dikwijls door hun gebrek terugge- stoten zijn, weinig of geen contac ten hadden, soms zelfs geen geregeld werk kennen. Maar ook niet eenvoudig voor de leiding, die wel zeer bijzonder zijn aandacht moet geven aan het per soneelsbeleid. In een bedrijf zoekt de perso- neelsleiding de juiste man voor :n bepaalde plaats^ voor een bepaald werk. In een Werkplaats is het juist andersom. Daar moet men voor een bepaalde persoon het juiste werk zien te vinden. Dat vraagt een heel ander beleid Een beleid, dat men door de hui dige subsidiëring niet altijd die aandacht kan geven, die men zou wensen. NIEUWBOUW Directeur Rippe kon dan op- en aanmerkingen hebben over dit sub sidiebeleid, van de andere kant kon hij en het bestuur van de stichting donderdagmorgen de Staatssecretaris en zijn gezelschap, waarbij o.a. de H.E. Deken Loonen, de heer Burgemeester, wethouder Schols, de heren de Leeuw van het ministerie van Sociale Zaken en de Rijksconsulenten de heren v.d. Vilk en Bastiaens, een nieuwe Werk plaats tonen, die er zijn mag. Dat men dit door gezamenlijke inspanning, zowel van leiding als van werknemerszijde in zulk een kort tijdsbestek heeft kunnen ver wezenlijken, stemt tot vreugde. En de Staatssecretaris bood dan ook bij de officiële opening voor dit resul taat zijn beste gelukwensen aan. Terecht want toen in 1955 uit particulier initiatief de stichting Werkplaats geboren werd, heeft niemand een dergelijke groei ver wacht. Begonnen werd met 2 mensen, die grafkransen maakten. Dit aantal groeide spoedig aan, toen eenmaal bekend was welk zegenrijk werk begonnen was. Een lege barak op de Kruisstraat werd omgetoverd tot een voor toenmalige begrippen volwaardige Werkplaats waarin naast de ver vaardiging van grafkransen ook be gonnen werd met licht slijp- en montage-werk. Het aantal werknemers bleef ge staag groeien en al spoedig groeide de bezetting aan tot 50 man, zodat de huisvesting in de barak al gauw te nauw werd. Werkruimte werd gezocht en ge kregen in de oude brouwerij van de Gouden Leeuw en aan de Brier. Toen in 1959 de heer Vandenberg werd opgevolgd door de heer Rippe kreeg deze van het bestuur de op dracht de nieuwbouw te plannen en uiteindelijk te verwezenlijken. Architect Colsen ontwierp de bouw, aannemingsbedrijf Gebr. Dinghs n.v. zorgde voor realisatie. Nu staat er dan een doelmatig en fris gebouw aan de rand van het IndustCeterein en voorzitter Bar- tels kon zijn gasten laten zien hoe men vooruit gegaan is. Er zijn behoorlijke kamers voor de leiding, was- en douche-gelegen- heden, een aardige cantine, grote ruime werkplaatsen, opslaggelegen heden e.d. De Staatssecretaris kon zich bij zijn bezoek overtuigen van de veel vuldigheid van de werkzaamheden. Hij zag de mensen bezig met eieren sorteren en verpakken, met montagewerk en assemblage, met slijpen en polijsten, met ander ver pakkingswerk en klein constructie werk. Veelzijdig georiënteerd met moge lijkheden naar alle richtingen. Letterlijk en figuurlijk, want ook het nieuwe gebouw kan uitgebreid worden zonder extra breekwerk en de verschillende afdelingen kunnen vergroot en verkleind worden naar rato van het werk. Een keurige hal, zo was zijn oor deel en zij, die de engheid en de bekrompenheid in het oude noodge val op de Kruisstraat gekend heb ben, konden dat alleen maar on derschrijven. Naar aanleiding van deze opening hopen wij volgende week nog terug te komen. Ieder wil op z'n tijd graag zijn natje en zijn droogje; de Nederlan der staat er bekend om iedere mor gen een bakje leut of troost, of hoe de verschillende benamingen voor het kopje koffie ook mogen zijn, ge nietend door zijn keelgat te laten glijden. De Nederlanders staan er trou wens bekend om dat zij ofschoon niet overdreven van de goede dingen der aarde weten te genieten. Een onderzoek dat de Nederland se Huishoudraad onlangs in 1000 gezinnen heeft gedaan naar de drinkgewoonten van de Nederlan ders wat betreft koffie, thee, melk en dergelijke produkiefi (pap en vla) heeft enkele lrappante resultaten opgeleverd. Dat de Nederlanders koffieleuten zijn is tot ver over onze grenzen bekend, maar dat 86 pc:, der vol wassenen 's morgens niet zonder koffie kan, is iets wat we misschien gewoon vinden, maar van de andere kant blijkt thee vooral aan het ont' bijt favoriete drank te zijn. Bijna iedereen begint daarmee zijn dag, al of niet in bed. De 17 pet. niet- thee-drinkers zullen wij voorname lijk in Zuid- en Noord-Nederland moeten zoeken. In de avonduren blijkt koffie een veelgeliefde drank te zijn, drie kwart der volwassenen gebruikt tenminste 's avonds een kopje koffie. Uit het onderzoek van de Neder landse Huishoudraad blijkt verder dat in de kleutergroep, van 1 tot 5 jaar, meer dan de helft bij het ont bijt thee drinkt, terwijl 39 pet. van deze kleintjes melk of iets derge lijks naar binnen werkt", of naar binnengewerkt krijgt. In de loop van de morgen drinken zeven vbn de tien kleuters melk, terwijl de overigens niets drinken. Van de schoolgaande jeugd, 6 tot 14 jaar, drinkt 66 pet. niets tussen 9 en 12 uur. 's Middags is dit anders, dan drinkt de helft van hen thee en een klein aantal (15 pet.) melk. Practisch niets wordt gedronken door de groep studerenden in de leeftijd van 15 tot 22 jaar. Van de totale groep leeftijdgenoten maken zij 1/3 deel uit. Uit de cijfers blijkt verder dat do studerende jeugd 's middags blijk baar meer tijd heeft om thee of melk te drinken, wat ook tot uit drukking komt in de percentages 52 pet. theedrinkers in de groep van 6- 15 jaar en 59 pet. in die van 15 tot 22. De percentages van hen, die he lemaal niets gebruiken, resp. 36 en 27 pet. zijn echter toch nog erg hoog. Verschil in leefwijze brengt auto matisch verschil in consumering mee. Een Limburger en Brabander pakt 's avonds graag een biertje, terwijl de Noordeling een „ouwe" „jonge'' of een „citroentje" drinkt en men in het Westen de voorkeur geeft aan een wijntje of een „long drink". Als u dacht dat het bord pap in ieder goed Nederlands huisgezin ten minste bij het ontbijt werd gegeten: hebt u het mis; slechts 8 pet. van de Nederlanders eet pap bij het ont bijt. Voor kleuters is dit anders; 1/3 van hen krijgt 's morgens pap, maar zij moeten er dan nog van groeien. Het „toetje" heeft de plaats inge nomen van de pap, zelfs tot bij de maaltijden komt meer en maer naar voren dat het ons financieel goed gaat. De havermoutpap van vroeger of de griesmeel, heeft plaats moeten maken voor de vla, de yoghurt en de slagroom. Wat hebben we het toch goed!! Driekwart van het Nederlandse volle eet iedere dag, of minstens 2 of 3 keer per week een melktoetje. In gezinnen van 5 personen of meer eet 63 pet. van hen elke dag een melkgerecht na, terwijl slechts 36 pet. van de tweepersoonsgezinnen elke dag een melkdessert eet. De Nederlander heeft een goede naam wat zijn smaak betreft, hij wil graag allerlei culinaire nieuw tjes beproeven en er is geen land ter wereld waar zoveel gerechten uit verschillende landen gegeten worden. Hoe koffie en thee te zetten hoeft hij echter van geen Duitser, Belg of Engelsman te leren, er gaat niets bo ven een kop Hollandse koffie of een geurig vers gezet kopje thee. De gezellige drukte, zoals wij die vroeger om deze tijd van het jaar in de bakkerij kenden, is er helemaal af. Het is allemaal massawerk ge worden. Vroeger waren wij al weken van te voren in de weer met het ma ken van chocoladewerk en marse peinfiguren voor de sinterklaastafel, die in de week vóór sinterklaas in de winkel werd opgesteld en waar op, bij een bakker, die zichzelf en zijn vak respecteerde, uitsluitend eigen fabrikaat stond. De bakker, bij wie we dezer dagen eens een praatje zijn gaan maken, nam een groot stuk honinggeel taai taaideeg in de hand. begon er een kunstig met de hand uitgesneden houten vorm mee te vullen en ver volgde: „Tegenwoordig komt er veel kant en klaar van de fabriek. Alles zelf maken zou trouwens ook niet meer kunnen. Maar jammer is het wel, want het was, ondanks de drukte, een mooie en gezellige tijd". Het bakken van taai-taai en spe culaas is echter een bezigheid, wel ke vele bakkers niet uit handen hebben gegeven, al heeft de machi ne ook hierbij al veel handkracht vervangen, zoals b.v. het mengen van de ingrediënten voor het taai deeg; meel, honing vroeger ook stroop) en koekkruiden. Vóór de machine dit werk over nam stonden de bakkers aan „de braak" om „het spul" te mengen. De „braak" was een ijzerenstang, die in het midden van een tafel werd bevestigd en die vanaf dat punt als een hefboom in alle rich tingen kon worden bewogen. Het kneden van de braak met de hand was een zwaar werk. De braak, zoals onze bakker hem uit zijn jonge jaren kende was ech ter ook al een vorm van mechanis me. Vóór die tijd sprongen de bak kersgezellen, wanneer de ingrediën ten voor het deeg bijeen waren ge bracht, welgemoed in de trog om het mengsel door elkaar te trap pen. Zij droegen dan speciaal voor dat doel bewaarde klompen, hoewel in bakkerijen, waar het met de net heid minder nauw werd genomen, ook wel met blote voeten in de trog zal zijn gesprongen. Een bakker met een taai-omzet van enige omvang was genoodzaakt, al zeer vroeg met de voorbereidin gen te beginnen om voldoende deeg te hebben als de tijd van het bak ken aanbrak. Nu is taaideeg een, wat de bak ker noemt, „dood" deeg, dat vrijwel niet aan bederf onderhevig is, mits maar zuivere grondstoffen worden gebruikt. Het was in vroeger jaren dan ook helemaal geen uitzondering als men reeds een half jaar vóór sinterklaas taaideeg begon te ma ken. Bleef er na het feest nog wat over, dan werd dat gewoon tot het volgend jaar bewaard. Nu de machine dit tijdrovende en zware werk heeft overgenomen wordt het deeg niet meer op „voor raad" gemaakt, maar onmiddellijk voor het bakken. Ock een korfloopster was in vroeger jaren een vertrouwde fi guur in het dorpsbeeld. Zij ging met twee welvoorziene manden de boer op om taai-taai, speculaas en ander „poppegoed" aan de man te brengen. Daarbij was het regel, dat de bak ker het onverkochte goed terug nam. Wanneer er bij normale weersomstandigheden was gevent, was dat geen bezwaar. Bij regen en sneeuw kon deze verkoopmethode de bakker echter wel eens meer verlies dan winst op leveren, doordat de teruggebrachte poppen, doorweekt als zij soms wa ren, niet meer te verkopen waren. Er is dus wel een en ander ver anderd in de taaibakkerij sinds de bakkersgezellen op hun witge schuurde klompjes door de trog dansten. Wat niet veranderde was de sa menstelling al wordt er tegen woordig geen zeep meer in het deeg verwerkt, zoals men vroeger "deed om er „werking" in te brengen. Openbare kennisgeving verzoek cm vergunning Op de secretarie van de gemeente Venray ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van P. A. C. Martens, Albionstraat 32, Leuneiv-Venray om vergunning tot het oprichten van 'n handboogschietbaan aan de Albion straat 32. Datum verzoek 27-8-1962, kadastraal gemeente Venray sectie D nummer 4076. Schriftelijke bezwaren tegen het verlenen van de vergunning kan eenieder gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking inbrengen bij het gemeentebestuur, waar dit verzoek mede ter inzage ligt. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbrengen op een openbare zitting, te houden op 3 december 1962 om 11 uur in het gemeentehuis. Beroep tegen een beschikking kan later o.a. slechts worden ingesteld door: a. een inwoner van een gemeente waar deze openbare kennisgeving is geschied, mits hij in persoon of bij gemachtigde op de bovenbe doelde zitting is verschenen; b. een andere belanghebbende, mits hij binnen de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft inge bracht. Venray, 12 'november 1962. Burgemeester en wethouders van de gemeente Venray, Mr. M. M. L. G. M. CUSTERS, burgemeester. H. P. L. VORST, secretaris. FAVORITA WIEG EN LEDIKANTGARNITUREN Harfveroverencl mooi en origineel geborduurd. Geweven van de fijnste garens en absoluut was- en kleurecht. Allerleukst verpakt. Wieggarnituur f. 10,95 Ledikantgarnituur f. 12,50 Iets kleiner dan Favorifa super, n.l. 240 x 150 of 180 cm. Lakens glad v.a. f. 7,95, schitterend leborduurd f. 8,95. Slopen glad 2,50, geborduurd f. 3,50 FAVORITA "SANITIZED" LUIERS "Sanitized" dus blijvend steriel. Irriteren daardoor niet en bestrijden onaangename geurtjes. Verder: soepel, zacht en sterk vochtopnemend. Blijvend wit. In oogjes en hydrofiel, per stuk f. 1,60 merek toch hoe sterek I VAN HEEK CO KONINKLIJKE TEXTIELFABRIEKEN N.V. - ENSCHEDE. Verkrijgbaar o.a. bij

Peel en Maas | 1962 | | pagina 10