dodenherdenking meer touristen trekken Installatie burgemeester van Wanssum en Meerlo Oudheidknnde- kring Venray WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN ¥S5S%£ïï£iïJ£-,ïAB0ÏWEMENTS- STIJLVOLLE Inzameling voor Hongarije Deze streek moet Vrijdag 26 oktober 1962 No. 43 Drie en tachtigste jaargang PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1.50 (bulten Venray 1.75) In het verleden hebben we in dit blad wel eens kritiek laten horen over de herdenking van de bevryding van Venray. Dat het ook anders kan is donderdag j 1. bewezen toen Venray wel oy zeer indrukwekkende wijze degenen van zyn inwoners herdacht, die door oorlogshandelingen of door de bezetting om het leven kwa- Het Oranje-Comité dat ditmaal de organisatie van deze herdenking op zich genomen heeft, is er in geslaagd 'dank zij de medewerking van velen deze dodenherdenking tot een stijl vol en indrukwekkend gebeuren te maken, dat velen heeft getroffen. De plechtigheden begonnen met 'n plechtige H. Mis in de volle St. Pe- trus-Bandenkerk. In een lange rij van zangertjes, misdienaars en gees telijkheid uit onze gemeente werd de celebrant, de H.E. Heer Deken Loonen met zijn assistenten Pater Rekotr Thomas Pothof en Pastoor Jonkers naar het altaar geleid, waar hij een plechtige H. Mis van Re quiem opdroeg. De Misgezangen werden verzorgd door het kerkkoor van St. Petrus-Banden en de Schola van het Minderbroedersklooster. De vaste gezangen werden gezongen door de zangertjes van St. Frans. Aan het einde van de mis zongen deze zelfde zangertjes een meer stemmige koraal, waarna de Kon. Harmonie Euterpe een treurmars ten gehore bracht. Onder het zingen van het „In Pa- radisum" begon dan vanuit de St. Petrus-Banden de stille tocht naar het Henseniusplein, waar een kruis met vlaggen een klein gedachtenis monument vormden. Aan deze stille tocht namen behalve de wereldlijke en geestelijke autoriteiten, afgevaar digden van scholen, vele verenigin gen, vel nabestaanden van oorlogs slachtoffers en een grote massa be- OP VRIJDAG 2 NOVEMBER (ALLERZIELEN) Inzameling voor Hongarije op vrij dag 2 november (Allerzielen) door de Euch. Kruistocht van het Bissch. College te Roermond. Gevraagd worden: geld, kleren, vooral goed mannen- en jongens- kleding; goede babykleertjes, con serven, meelspijzen, koffie en thee. Graag alles goed verpakt. De gevangen Kardinaal van Hon garije, Zijne Eminentie Josef Kar dinaal Mindszenty, rekent op Neder land. Het geld is bestemd voor de porti- kosten van pakjes naar Hongarije, voor de Hongaren in de kampen en voor 't onderhoud van de trouw ge bleven Hongaarse priesters. Maakt het mogelijk een teken van meeleven uit het vrije Westen te sJturen naar het arme Hongaarse volk. Ten bate van de Stichting Hulp- aktie voor Hongarije (Voorzitter Mgr. J. v. d. Burg, em. Deken van Amsterdam) houdt de Eucharistische Kriustocht van het Bisschoppelijk College in Roermond een groot scheepse inzameling op Allerzielen De jongens offeren hiervoor een stuk van hun herfstvakantie. Wat zult U doen om het arme volk van Kardinaal Mnidszenty te helpen? Wij verzekeren U, dat alles wat we sturen, in Hongarije aankomt. Mits we ons houden aan het mate riaal, dat aan de voorzijde is opge noemd. Aan ruim 150 kerken komen de vrachtwagens van de E.K. dus op vrijdag 2 novemver op de tijden, achter elke plaats vermeld. De wa gens slaan praktisch overal bij de kerk. Op de meeste plaatsen zal bij aankomst de klok geluid worden. Brengt dan uw pakjes en uw erive- loppes met geld. 'Inzameling per vrachtwagen op Allerzielen: Castenray 9.00-9.30; Oirlo 9.45- 10.15; Oostrum 10.30-11.00; Leunen 11.15-11.45; Veulen 12.00-12.30; Mer- selo 1.15-1.45; Ysselsteyn 2.00-2.30; Venray-Heide 2.45-3.15; Venray Franciscanen 4.00-4.30; Venray St. Petrus-Banden 4.45-5.15; Venray- Smakt 5.30-6.00 uur. Zoudt U om de een of andere re den de wagen mislopen, dan kunt U nog altijd een geldelijke gift storten op giro 1031513 van de Rotterdam- sche Bank te Roermond met ver melding: Hulpaktie Hongarije. Ook kunt U nog goederen sturen naar het magazijn in Roermond, Veld- straat 27b. Tel. 04750-4954. langstellenden deel. En terwijl men niets anders hoor de dan het doffe trommelen van het trommelcorps van onze Kon. Har monie trokken dan door een stille en doodse straat, ernstig en ingeto gen ,de honderden mensen, die zo van hun eerbied aan de nagedachte nis van zovele Venrayse mensen ge tuigenis aflegden. Juist door die stil te een indrukwekkende getuigenis dat men Venray's doden niet ver geten heeft. Op het Henseniusplein had een afdeling van de Rode Kruis-colonne de erewacht betrokken rond het verlichte gedachtenis-monument, waar de vlaggen half stok hingen. Burgemeester Custers ontstak al daar een gasvlam ,die fel oplaaide over het doodstille plein. Mannen koor en Dameskoor Venrode zongen gezamenlijk het Beati Mortui, waar na Mevr. v. d. Hombergh een ge dicht van A. den Doolaard decla meerde, dat de herinnering opriep aan de mensen van het verzet, die belangeloos hun leven op het spel zetten en gaven voor onze bevrij ding. Dan klonken over al die verza melde mensen de honderden na men van Venrayse mannen, vrou wen en kinderen, die in de oorlog zijn omgekomen, in concentratie kampen zijn doodgemarteld, in Indonesië zyn gesneuveld. Een lange, lange lijst, die meer dan welk verhaal ook ons terug bracht naar die trieste oktoberda gen van 1944. Een minuut stilte viel over de mensen waarvan velen hun ont roering nauwelijks meester waren. Knoinklijke Harmonie Euterpe speelde een treurmars, waarna de heer Burgemeester en de heer De ken gezamenlijk namens alle inwo ners van Venray een krans legden aan de voet van het monument, ge volgd door een delegatie van bet Oranje-comité, afvaardigingen van scholen en verenigingen en vele par ticulieren Het Mannenkoor zong dan O Bone Jesu, terwijl de plechtigheid beslo ten werd met het Wilhelmus, ten gehore gebracht door de Kon. Har monie. Onder het Wilhelmus gingen de Nederlandse en Venrayse vlag in top. Tot zondagavond heeft dit mo nument ons allen herinnerd aan de voorbije oorlog Een stijlvolle dodenherdenking, de talloze slachtoffers waardig Reeds eerder hebben wij gewezen op de belangrijke toeristennota die de staatsecretaris van Economsiche Zaken drs, F, J. W. Gij zeis aan de Tweede Kamer gezonden heeft. We geloven dat deze nota ook voor deze hele streek van uitermate groot belang kan zijn. In deze nota heeft de staatssecre taris een boekje opengedaan over wat er allemaal gedaan zal moeten worden.- De toeristische accomodates zullen moeten worden verbeterd, de propaganda uitgebreid en het toeris me zelf zal beter gespreid moeten worden, zowel in de tijd als in de ruimte. Terecht stelt de bewindsman voorop in zijn nota ,dat de bevor dering van ht toerisme primair 'n aangelegenheid is van het parti culiere initiatief. Toch wil de overheid niet helemaal beweging loos blijven toezien. Het rijk zal de subsidies voor uitbreiding van de accomodate, in de nota heet het de „toeristische infrastructuur" verhogen tot vier miljoen gulden. Verder zal op kosten van de staat het toerisme wetenschappelijk wor den onderzocht, iets waaraan in an dere landen al geruime tijd wordt gewerkt, maar waarbij Nederland tot nu toe achteraan heeft gelopen. De overheidssubsidies aan de Alge mene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer (ANW), de organisatie, die voor de propaganda in het buitenland zorgt, zal meer dan verdubbeld worden. Daarnaast is een gemakkelijke regeling opgesteld voor kredietverlening bij nieuw bouw, uitbreiding of restauratie van hotels. NIEUWE CENTRA Nog te veel concentreert zich het toeristenwereldje op een te klein stukje Nederland. De vakantiesprei ding waarbij dan wordt gedacht aan de spreiding in de tijd is dit jaar helaas volkomen mislukt. On derminister Gij zeis hoopt, dat het met de spreiding in de ruimte wat beter zal gaan. Te sterke concen tratie heeft grote nadelen. De ge concentreerde vraagt zorgt voor een plaatselijke en regionale druk op de prijzen, niet alleen op die van toe ristische consumptiegoederen, maar ook op die van de produktiefaktoren. De stijging van de grondprijzen is daar een voorbeeld van. De vele kleine en grote moeilijkheden, wel ke zich bij overbezetting voordoen, hebben, aldus de bewindsman, een anti-propagandistische uitwerking. Toch zijn er nog gebieden te over, waar het toerisme een toevlucht kan zoeken. Men kan ons land daarvoor globaal indelen in drie toeristische zones. In de eerste plaats de kust, met het aansluitende duingebied. Dan de watersportgebieden, welke zich vanaf Zeeland over de Zuid hollandse en Utrechtse meren en randmeren van de IJsselmeerpol- ders via de kop van Overijssel uit strekken tot het Noord-Oosten van Friesland. Tenslotte de bos-, hei- en zandgebieden van oostelijk en zuide lijk Nederland, welke vrijwel onaf gebroken van noord naar zuid door lopen, met hier en daar uitlopers in westelijke richting. In al deze zones is plaats voor uit breiding en stichting van nieuwe centra. Dit is vooral zo belangrijk doordat de weinig bezochte ge bieden, welke wel over de moge lijkheden beschikken, de wissel werking tustsen toeristische vraag missen en daarmede 'n inkomens factor van relatief groot belang. PLANNING Tot heden bood het rijk hulp voor het toerisme bij de zgn. infra-struc- tuur-verbetering in de probleemge bieden. Een heel groot en deftig woord, maar wie bv. de fietspaden langs de Midden Peelweg ziet, die kent dan tevens die hulp op toeris tisch gebied enigermate terug. Het nuttige werd daar met het aangena me verenigd. En ook het zwembad en het recreatieoord kunnen in dit verband genoemd worden. Principe hierbij was dat de algemene verbe tering, die men via deze hulp aan de probleemgebieden gaf dus ook ergens dienstbaar werd gemaakt aan de bevordering van het toerisme. Maar die hulp aan die zgn. pro bleemgebieden in zijn huidige vorm loopt af. Wat de nieuwe regeling zal behlezen is nog niet bekend, maar duidelijk stelt de onderminister dat de hulp die nu gegeven wordt ter bevordering van het toerisme zal gaan komen ook buiten die streken en plaatsen, die thans rijkssteun krijgen voor aantrekking van indus trie en verbetering van infrastruc tuur. Het is dus zaak attent te zijn. Dat geldt niet alleen voor de overheid, die met dit probleem te maken krijgt, maar ook voor de particulie ren, die duidelijke hulp in het voor uitzicht is gesteld, mits men zelf voorop wil gaan. Er is op toeristisch gebied in deze streek gelukkig het een en ander ge beurd. De stichting van de speel tuin in het vlakwater gevolgd door de oprichting van een camping al daar is een van de gelukkige voor beelden van particulier initiatief, ge steund door de overheid. De aanleg van fietspaden langs Beekweg en Midden Peelweg met de zo belang rijke beslissing dat bij herbeplan- ste plaats rekening gehouden wordt trum in Maashees en de aanleg van een jachthaven in Wanssum. een ander voorbeeld. Plannen voor bungalowbouw aan de Boshuizen of bij de Smakt is een weer ander voorbeeld, evenals de oprichting van een watersportcen trum ni Maashees en de aanleg van een jachthaven ni Wanssum. De plannen voor een zwembad en recreatieoord mogen dan jammer genoeg nog alleen op papier bestaan evenals dat van een cultureel cen trum, ook zij moge in dit verband toch wel genoemd worden. Er is een ontwikkeling gaande, die beslist het toerisme naar deze stré ken bevorderen zal en dat is geluk kig. Maar toch kan men zich ergens niet aan de indruk onttrekken dat nog te veel wordt overgelaten aan de overheid, wier taak toch beslist op een ander terrein ligt dan op dat van het initiatieven nemen en deze Zaterdag heeft Wanssum op de meest hartelijke wijze zijn nieuwe burgemeester, drs. Dittnch ingehaald. Na de installatieplechtig heden in Meerlo, voorafgegaan door een plechtige H. Mis, was het zaterdagmdidag de beurt aan Wanssum om zjjn eerste burger te gaan installeren. Behalve uit de gemeente zelf wa ren ook talrijke gasten van buiten Wanssum voor deze installatiepiech- tigheid genodigd. Zo waren daar o.m. te gast Burgemeester Custers als vertegenwoordiger van alle Noord Limburgse Burgemeesters en Deken Loonen, waar immers ook Wanssum valt onder het Dekenaat Venray. Verder was aanwezig het statenlid Laurensse. In een feestelijke optocht brach ten de schooljeugd en de verenigin gen van Wanssum en Geysteren hun nieuwe burgervader, vergezeld van zijn echtgenote en vier kinderen, alsmede de heren wethouders Bete- rams en Weichs de Wenne, in een open landauer naar het gemeente huis, waar de buitengewone raads zitting plaats vond. De loco-burgemeester, de heer Be- terams, schetste de heer Dittrich z'n nieuwe standplaats als een rustige en „goej" gemeente, zonder veel grote problemen, maar waaraan de jacht van de nieuwe tijd niet voor bij gaat. Hij wees op de plaats ge had hebbende ruilverkavelingen die aan de landbouw nieuwe impulsen geeft en verder op de grootse plan nen tot uitbreiding van de haven met de terreinen rondom, waardoor niet alleen de landbouw en de in dustrie, maar ook het watertoerisme gediend wordt. De heer Rutten sprak namens de gemeenteraad en beloofde in nauwe samenwerking met het college van B. en W. de belangen van Wanssum te zullen dienen, terwijl sekretaris Vissers hem de beste verstandhou ding met de ambtenaren toezegde. Burgemeester Dittrich ging in zijn éviiste speech in deze raadszittting vooral in op de betekenis van het buregmeesterschap, dat hij nadruk kelijk zag als een dienen van de ge meenschap. In die zin wilde hij zijn taak èn in Wanssum èn in Meerlo aanvaarden. Hij bracht dank aan loco-burgemeester Beterams en wet houder Baron Weichs de Wenne die samen de B. en W. van Wanssum hadden gevormd. Hij hoopte dat nu echter deze letters hun oorspronke lijke bedoeling weer zouden krijgen. Na afloop van deze buitengewone raadsvergadering was 't woord aan Venrays burgemeester die zijn nieu we collega een hartelijk welkom toeriep in de kring va Noord Lim burgse burgemeesters. Op het bordes van het Gemeente huis werd de nieuwe burgemeester een hartelijk welkom toegeroepen door de Z.E. Heer Pastoor van Geys teren, die vertrouwde dat in onder linge samenwerking tussen wereld lijke en kerkelijke overheid en tus sen alle goedwillende gemeentenaren nog veel bereikt zou kunnen wor den. Een défilé besloot deze instal latieplechtigheid, die in de avond uren nog eens feestelijk werd inge- danst in de verschillende dansgele genheden. In het bondsgebouw van Blitters- wijck kwamen intussen Burgemees ter Dittrich, zijn echtgenote en de raadsleden van beide gemeenten, ambtenaren en genodigden bijeen Zondag bracht de nieuwe burge- uitvoerenZo moet men o.i. de vraag stellen of het juist is dat ons plaatselijk VW een feitelijk stil zwijgend bestaan lijdt, daartoe ge dwongen, omdat belanghebbenden (en dat zijn wij allemaal) dit belang rijke werk onvoldoende steunen? KANSEN.... De nieuwe toeristennota geeft dui delijk aan dat deze streken een gun stige kans hebben op overheidssteun ter bevordering van het toerisme. Daarbij is alleen als voorwaarde en o.i. terecht verbonden, dat particulieren, gesteund door de la gere overheid initiatieven durven en zullen nemen om inderdaad de toe rist in deze streken wat te gaan bie den. Een zware opgave misschien, die echter met een goede planning en met goede samenwerking tussen particulieren en overheid, alleen maar grootse resultaten kan hebben voor de toekomst. Enkele weken ge leden heeft dezelfde onderminister dat in Deurne met name voor deze gehele streek nog eens duidelijk ge steld en onderstreept. Het ligt nu aan ons zelf of we er beter van worden ja dan neen. En dat „beter" is dan niet uitsluitend bedoeld op het financiële vlak, al zal ook die kant allerminst te ver smaden zijn. Integendeel zelfs meester en zijn echtgenote een be zoek aan Geysteren waar baron Weichs de Wenne de tolk was van de Geysterse gemeenschap, wel de kleinste, maar niet de minste in het Wanssumse land. Als bewijs daar voor wees hij op het bloeiend ver enigingsleven en de goede gemeen schapszin. De schooljeugd bood bij die gele genheid bloemen aan, aan Mevr. Dittrich, terwijl de Burgemeester be loofde dat ook Geysteren zijn volle dige aandacht zou hebben en steeds bij hem een gewillig oor zou vinden voor redelijke wensen en verlangens. GRENSSTREEK Tijdens werkzaamheden, uitge voerd ter verbetering van de pro vinciale weg bij de Limburgse grens, zijn in de buurtschap Campagne enige vondsten gedaan uit de Ro meinse tijd. Dat het een en ander onderzocht kan worden, is te danken aan dc medewerking van de Provinciale Waterstaat van Noord-Brabant en verder aan de aktiviteit van de ar cheologische werkgroep Venray, die uit een aantal aktieve leden van de Historische Kring gevormd is. Op een punt dat gelegen is op de grens van de percelen Maashees ka daster sectie C 2, 758 en 757, waar over een nieuw gedeelte van de provinciale weg wordt aangelegd, is in het buitenste talud van de weste lijke bermsloot een 25 cm hoge, on geveer 7 m. lange van n.o. naar z.w. lopende fundering aangetroffen; de ze is bij het graven van de berm- sloot in de lengte doorgesneden. Zij bestaat uit stukken oersteen, frag menten van Romeinse dakpannen, grof grind en specie; de onderkant ligt op een diepte van ca. 15.90 m N.A.P. ca. 1.05 m. onder het maaiveld. De verdere overblijfselen van het betreffende gebouw moeten zich ge heel bevinden op een relatief hoog liggend stuk bouwland ten westen van de vindplaats. Vanuit dit gebouw heeft oost waarts een uit Romeinse dakpannen (tegulae) en stukken oersteen samen gestelde goot gelopen. Deze goot, welke langzaam afhelde in de rich ting van de Maas, die voorbij stroomt op een afstand van ongeveer 475 m kon op 26 augustus en 6 september over een lengte van ca. 12.5 m on derzocht worden. Zeer opvallend is wel dat van al le tequlae de opstaande randen 'af geslagen bleken te zijn. Deze tegulae waarvan de bovenzijde meestal naar beneden was gekeerd, vormden de bodem van de goot; ze waren ge deeltelijk overkmgs, gedeeltelijk overdwars geplaatst. Onder de tegulae was een onge veer 1 cm dik laagje grind uitge spreid. De zijkanten van de goot, waarvan de inwendige breedte 30 cm bedroeg, waren afgezet met plm. 8 cm dikke brokken oersteen. Duidelijk viel te constateren dat de goot, die open moet zijn geweest, is aangelegd vanaf een slechts 10 cm hoger niveau; de bodem was on geveer 80 cm onder het tegenwoor dige maaiveld gelegen. In de taluds van de oostelijke bermsloot kon niets van een goot worden waargenomen; de grond bleek daar tot een diepte van ca. 1.10 m. te zijn opgezet. Op een bij de goot aangetroffen fragment van een tegula is een ge deelte van een rechthoekig fabri- kantenslempel te zien, bestaande uit reliëf litters: I v het maakt de indruk van militaire origine te zijn. Tot de vondsten behoren verder een stuk tubulus, een fragment van groen, waarschijnlijk Romeins ven sterglas en Romeinse aardewerk. Scherven die in de tweede eeuw na Chr. gedateerd moeten worden: o.a. een fragment van een T.S. kom (ge stempeld aardewerk); Drag. 37, waarschijnlijk afkomstig uit Lavoye en gefabriceerd omstreeks 150-175 na Chr. Al met al ziet het er wel naar uit, dat de fundering en de goot uit de Romeinse tijd stammen, hoewel het gebruik van oersteen verder niet be kend is uit Romeins Nederland. De gedane vondsten zullen tz.t. in het Oudheidkundig Museum te Venray worden ondergebracht. Bovengenoemde onderzoek stond Prof. dr. J. E. Bogaers, conservator onder wétenschappelijke leiding van R.O.B. WANSSUM Door leden van de Oudheidkun dige kring Venray zijn op een recent geploegd aspergeveld enige vond sten gedaan van aardewerk en dak pannen uit de Romeinse tijd. Het betreft een tweetal plekken, waar een sterke concentratie van Romeins puin wordt aangetroffen. Het be staat o.a uit tal van fragmenten van Romeinse dakpannen; een wand- scherfje van een terra sigillata- beker. Dragendorff 33 (het opper vlak is sterk gestegen!), stukken van ruwwandig aardewerk o.a. fragmenten van voorraadpotten of Dolia, kookpotten (met platte ran den en met dekselgeulen), wrijf schalen (met verticale randen), een rond omgeslagen rand van een grijs-blauwe terra nigra-achtige pot. een rand van een bord met een profilering aan de binnenzijde (vorm Niederbieber 112a), een oor van een gladwandige kruik met drie gele dingen stukken van geverniste be kers (o.a. van een deukbekertje). Verder 'n bronzen penachtig Ro meins voorwerp, tot nu toe niet de- termineerbaar. Ongetwijfeld hebben we ten aan zien van deze vindplek onder Wanssum te maken met een oude Romeinse woonplaats. Önze gedachten gaan uit naar een Romeinse nederzetting, dichtbij de Maas, van waaruit men de rivier overstak (statio - staai?). Bovengenoemde vindplaats ligt langs de voormalige Romeinse Heerbaan. OVERIGE VONDSTEN Te Oirlo werd in een aspergeveld aangetroffen een vrije grote en zware lanspunt, welke door de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bo demonderzoek te Amersfoort (ROB) is gedetermineerd als een Jachtwa pen (zwijnenjacht) uit de 16e en 17e eeuw. MIDDELEEUWS KOGELPOTJE Onder Wanssum werd bij grond werkzaamheden gevonden een 12e 13e eeuws kogelpotje van vrij ruw wandig, hard aardewerk. FRANKISCHE VONDSTEN UIT WELL Deze vondst bestaande uit Fran kisch vaatwerk 7e8e eeuw, ijzeren lanspunten en enkele umbo's (schild- knoppen), zijn voor restauratie naar Amersfoort gebrachc. Dat dit enige tijd in beslag zal nemen is begrijpe lijk, bovendien moeten dergelijke vondsten ook na de restauratie een tijd in observatie blijven, want het kan altijd gebeuren, dat er zich nieu we aanslag of iets dergelijks voor doet. VUURSTENEN SPAANDOLK Op het Overbroek werd gevonden een prachtige vuurstenen spaan dolk van omstreeks 1800 voor Chr. Dergelijke stukken worden wel eens in bekertijdgraven aangetroffen. Dergelijk vuursteenmateriaal komt van een Franse vindplaats. VUURSTENEN BIJLEN a. Op de Boshuizen werd een z.g. walzenbeil van kwarsitisch mate riaal ontdekt. Deze bijlen komen vrij zelden voor en kunnen zelfs een ronde doorsnede bezitten. b. Op het Hoogriebroek werd aan getroffen een smaltoppige bijl van grijze zuidelijke vuursteen. West- Europees type. Beide bijlen dateren uit het Neolithicum (40001800 voor Chr.). VUURSTENEN PIJLSPITSEN Bij voortdurende archeologische verkenningen werden op reeds be kende en nieuwe vindplaatsen we derom talrijke vuursteenartefacten ontdekt: o.a. diverse mesolitische en neolitisehe pijlspitsen. Merkwaardig is de vondst van een neolitisch pijlpunt op een vind plaats onder Oirlo, nl. een pijlspits van grijze vuursteen van een vorm, die onder Venray nog niet gevonden is. DOCUMENTATIE KRUISEN KAPELLEN OUDE BOERDERIJ Na maandenlange arbeid is thans het verzamelen van gegevens en fo tomateriaal betreffende de Venrayse kruisen en kapellen 70) benevens van de nog bestaande oude boerde rijen nagenoeg voltooid. In een volgend artikel zal hier nader op ingegaan worden. Bernard Kruysen

Peel en Maas | 1962 | | pagina 7