Kerkelijke Diensten van 14 tot en met 20 okt. Hieuw opstekende en lóóndöïm SPAARWEEK oktober-data Korte nieuwtjes PAROCHIEKERK VENRAY Priester v. d. week: Kap. Heymans Zondag: 18e zondag na Pinksteren. 6.30 Sj. Maessen; 7.30 overleden ouders Maessen-Swaghoven; 8.30 Gertr. Gerrits; 9.30 Hoogmis voor de parochie; 11 uur overleden familie Verstegen-Cox; 6 uur Avondmis overleden familie Janssen-Huberts. Om 11.30 Congregatie voor de jon geren op Jerusalem. Om 4 uur H. Familie. Maandag: 6.45 Jan Oudenhoven; 7.30 Gertr. Jacobs-Davipont; 7.30 overleden familie v. d. Vegt-v. d. Boogaert; 8.15 Petra Camps, ouders en zusters lh.; 8.15 J. Coenen. Dinsdag: 6.45 M. Ebberink-Kol- kers; 7.30 Ant. van Osch; 8.15 Fa milie Kusters mw; 8.30 plechtig huwelijk Hendriks-Willems. Woensdag: 6.45 Deken H. Han- raets; 7.30 Zekere intentie V.; 8.15 Swinkels (Langeweg): 8.15 N. Ver- straeten. Donderdag: 6.45 N. Verstra eten; 7.30 zekere intentie: 8.15 Jan Jans sen, M. Claessens; Gertr. Claessens en overleden kinderen 1 h.; 8.15 Ma ria Rongen-van Kessel; 7.30 Avond mis, plechtige Requiem voor de oor logsslachtoffers van de Gemeente. Vrijdag: 6.45 L. Hanraets; 7.30 be stelde dienst P. v. d. Munckhof; 8.15 Vincent Pijls, Joh. Camps en Elis. Buchel 1 h.; 8.15 zekere intentie R. Zaterdag: 6.45 overleden familie van Lankveld-van de Crommenak- ker; 7.30 overleden familie Wetter- hahn-Thijssen; 8.15 Nic. Bekkers, echtgenote, dochter en kleinkinde ren; 8.15 Jan Oudenhoven. Biechtgelegenheid van 5.30-7.30. Om 7 uur Lof. Deze week is weer iedere avond om 7 uur Lof, behalve donderdag, dan is er om 7.30 een avondmis. RECTORAAT PATERSKERK Priester van de week: Pater Rektor. Tel. 1973 b.g.g. 1502 Zondag: 18e zondag na Pinksteren. H. Missen om 6.30, 7.45, 9.00 en 11.45. De Hoogmis om 10.15. De kollekte (2 in 1) voor kerk en Caritasweek. We zouden heel erg graag zien, dat deze kollekte voor het charitatieve werk in Venray enorm veel opbracht, want er is wat nodig! 7 uur plechtig Lof bij het einde van het triduum over het concilie. Maandag: H. Theresia maagd. Dinsdag: H. Hedwig, Weduwe. Woensdag: H. Margaretha Maria Alacoque maagd. Donderdag: H. Lucas, Evangelist. 7 uur Gezinsmis. Vrijdag: H Petrus van Alcantara, belijder. Zaterdag: H. Joannes Cantius, be lijder. Van 38 gelegenheid om 't Sacrament der Biecht te ontvangen. Mededeling Deze week elke avond om 7.30 lof met gebeden voor het concilie. Misintenties Zondag: 6.30 Wilhelmus Tijssen: 7.45 uit dankbaarheid; 9 uur zekere intentie; 10.15 jaargetijde Johanna Swinkels-Michels en dochter Ger- truda; 11.45 Peter Ewalds en Johan na Strijbos. Maandag: 6.15 Antonette Rammel- man-Elsevier; 7.45 Henricus Jans en Theodora Kessels en overleden kin deren Dinsdag: 7 uur overleden familie Sijbers-Poels; 7.45 overleden ouders; 8.30 overleden ouders Verhaag-Hei- nen en kinderen. Woensdag: 7 uur Herman Met?; 8.30 Jeanette Esser. Donderdag: 7 uur Gezinsmis; 7.45 Jack Janssen; 8.30 uit dankbaarheid. Vrijdag: 7 uur overleden ouders Tonen-Vermeulen; 8.30 Josefina Verhaag. Zaterdag: 6.15 Eva Wilhelmina Rojer; 7 uur overleden familie Am- brosius; 7.45 overleden ouders Pou- wels-Minten; 8.30 An toon Derksen. 9 uur plechtige Hoogmis uit dank baarheid. Dienbeurten 6.30 H. v. Gend, J. Naus, J. Evers, C. Evers. 9.00: G. Verschuren, B. Peters, J. Rongen, H. Bosch. 11.45: G. Jeuken, K. Jeuken, M. v. Roy, A. Derks. PAROCHIEKERK OOSTRUM Zondag: 18e zondag na Pinksteren. Vandaag kollekte voor de caritas (2 in 1). 7 uur H. Mis tot zekere inten tie; 8.30 H. Mis voor de parochie; 10 uur Hoogmis tot zekere intentie (K); 3 uur Gebedsoefening voor het Con cilie. Maandag: 7.30 gestichte gezongen jaardienst voor Willem v. d. Voort. Dinsdag: 7.30 gestichte gezongen jaardienst voor Antoon Verheggen; 10 uur plechtige huwelijksinzege ning en H. Mis voor het bruidspaar Volleberg-Janssen. Woensdag: 7.30 Helena Verkoyen. Donderdag: 7.30 Wilhelm. Reijn- ders-Coenen. Vrijdag: 7.30 Missievrijdag voor de jeugd; 7.30 gestichte gezongen jaar dienst Theodoor Houba en echtgeno te. Zaterdag: 7.30 gezongen maand- dienst Johanna Rutten-Cremers. Biechten van 34 en van 6.307.30. 7.30 Marialof vooral voor de B.J.B. A.s. zondag Wereldmissiedag. PAROCHIEKERK OIRLO Zondag: 18e zondag na Pinksteren. 2e zondag der maand. Leesmissen om 6.30, kindermis 7.30, 2e H. Mis om 8.30, parochiehoogmis om 10 uur 3 uur Kruisweg en Lof tot intentie van het Concilie. Eerste kollekte is voor de kerk, tweede kollekte Bis dom. Aan de kerkdeur kollekte voor 't Dekenaal Caritatief Centrum. Maandag: 7.30 maandelijkse dienst Martinus Baltussen. Dinsdag: 7.30 bestelde Hoogmis ter ere van St. Gerardus Majella tot ze kere intentie. Woensdag: 7.30 Maandelijkse dienst Louis Maessen. Donderdag: 7.30 Maandelijkse dienst Gerardus Friesen. Vrijdag: 7.30 Stichting Wilhelmina Spreeuwenberg. Zaterdag: 7.30 zieledienst overle den familie v. d. Ven-Cleven. Za terdagavond biechthoren van 5-7 u. PAROCHIE CASTENRAY Zondag: 18e zondag na Pinksteren. 7.30 Leesmis voor 't Concilie; 10 u. Hoogmis voor de parochie; 3 uur lof met gebeden voor het Concilie. Maandag: 7.30 gezongen jaardienst voor Hendrina Donders-Verlinden. Dindsdag: 7.30 gezongen H. Mis voor Josephina Seykens-Collin. Woensdag: 7.30 leesmis voor fami lie Cleven-Wagemans; 10 uur plech tige huwelijksmis voor het bruids paar Tacken-Philipsen; 's avonds 7 uur avondmis ter ere van 't Godde lijk Moederschap van Maria tot in tentie van de Boerinnenbond. Donderdag: 7.30 gezongen H. Mis voor Jan Houwen. Vrijdag: 7.30 gestichte jaardienst voor Jeter J. Ewals en Carolina Rambags. Zaterdag: 7.30 gezongenH. Mis ter ere van O.L. Vrouw van Altijddu rende Bijstand tot intentie van hen die offerden. Biechtgelegenheid van 67 uur; om 7 uur oktoberlof. Kerkpoetsen: Nelly Duykers Fien Duykers. Misdienaars: Groep I, 1. PAROCHIE YSSELSTEYN Zondag: 18e zondag na Pinksteren. Caritaszondag. 6.30 leesmis voor Ma ria Verhoeven en overleden familie; 8.10 leesmis voor de familie Philip- sen-Smits; 9.15 kindermis; 10.15 Hoogmis voor Maria Thijssen-Dirks; 2 uur oLf, na het lof H. Familie voor de mannen. Maandag: 7.30 leesmis ter ere van O..L Vrouw van Altijddurende Bij stand en de H. Gerardus voor de fa milie van Dijck-Janssen; zijaltaar leesmis voor Martin Thoone en Pe- tronella Lamers. Dinsdag: 7.30 leesmis voor troost en sterkte v. bedroefde ouders, be steld door het personeel der school; zijaltaar leesmis voor intentie van de familie Wismans-Gooren. Woensdag: 7.30 leesmis voor de fa milie Claessens-Poels; zijaltaar lees mis voor de overleden ouders Jans- sen-Keyzers. Donderdag: 7.30 gezongen jaarge tijde .voor Jan Lit j ens; zijaltaar leesmis uit dankbaarheid voor de fa milie Janssen-Pouwels. Vrijdag: 7.30 gezongen jaargetijde voor Anna Maria Ingenbleek en Jan van Well; 8.45 leesmis voor zekere intentie. Zaterdag: 7.30 leesmis voor Wil lem Vollenberg; 9.30 plechtige hu welijksmis voor het bruidspaar van Otterdijk-Puts. Gelegenheid om te biechten van 78 uur. PAROCHIEKERK MERSELO Zondag: 18e zondag na Pinksteren, 6.30 Communieuitreiken; 7 uur vroegmis voor de parochie; 8.15 Leesmis tot dankzegging (Bonten); 10 uur Hoogmis voor de bekering van de zondaars. Onder de H. Mis sen kollekte voor het Dekenaal Ca ritatief Centrum; 7 uur 's avonds Lof met rozenhoedje. Maandag: 6.45 Leesmis voor een zalige dood; 7.30 gezongen H. Mis voor Maria van Rijswijck. Dinsdag: Feestdag van de H. Ge rardus. 6.45 Leesmis voor overleden familie van Dijck-van Rijswijck; 7.30 gezongen H. Mis ter ere van de H. Gerardus tot intentie van hen die daarvoor bijdragen. Woensdag: 6.45 Leesmis voor Hen ricus Michels en Gertruda Friesen; 7.30 gesticht jaargetijde voor Anto- nius Arts, Mechelina Smits en ouders. Donderdag: Feestdag van de H. Evangelist Lucas. 7.30 Leesmis voor Willem v. Rijswijck en Helena Lit- jens. Vrijdag: 6.45 Leesmis voor Henri- ca Hoedemakers; 7.30 gesticht jaar getijde voor overleden ouders van Rijswijck-Klaassen. Zaterdag: 6.45 Leesmis voor over leden familie Arts-v. d. Zanden; 7.30 gesticht jaargetijde voor Maria Cath. Muysers-Steeghs; 57 biecht gelegenheid; 7 uur Marialof. Dinsdag na de H.H. Missen ver ering van de relikwie van de H. Ge rardus. RECTORAAT VREDEPEEL Zondag: 18e zondag na Pinksteren. 7 uur vroegmis uit dankbaarheid namens familie Hertsig; 10 u. hoog mis tot bijzonder intentie (Merselo); 2.30 Lof. Door de week H. Mis om 7.30 uur. Maandag: tot intentie van familie van Vegchel-Peeters. Dinsdag: voor de zielerust van overleden ouders. Woensdag: tot intentie van familie Huijs-van Enckevort. Donderdag: H. Lucas evangelist: tot intentie van een familie. Vrijdag: Offervrijdag voor het Misiewerk: voor de zielerust van Wilhelmina Ermens-Arts. Zaterdag: ter ere van O.L. Vrouw tot intentie van familie Janssen- Timmermans. 19.30 Lof ter ere van Maria, Koningin van de Vrede. Biechtgelegenheid: dagelijks vóór H. Mis; zaterdag vóór en na Lof. RECTORAAT HEIDE Zondag: 18e zondag na Pinksteren. Caritaszondag. 7.30 H. Mis tot bij zonder intentie; 10 uur jaargetijde voor Catharina Litjens-Arts. Ie kol lekte ten bate van het Diocesaan So ciaal Caritatief Centrum. Akolieten: P. Janssen en A. Droesen; 3 uur vergadering van de Derde Orde. Misdienaars van de week: Piet Rut ten en Sjraar Loonen. Maandag: 7.30 H. Mis ter ere van Maria. Dinsdag: 7.30 H. Mis ter ere van de H. Gerardus uit dankbaarheid. Woensdag: 7.30 H. Mis voor over leden vader Engelbertus Nellen. Donderdag: 7.30 H. Mis voor Leo- nardus Spee en Lamberdina Arts. Vrijdag: Offervrijdag. 7.30 H. Mis voor overleden vader Wilhelmus Voesten. Zaterdag: 7.30 H. Mis tot bijzonde re intentie; 7 uur Biechtgelegenheid en te 7.30 Lof. Zondag a.s. is de eerste kollekte voor de Geloofsverbreiding. De klassen 1 en 2 leren van de Katechismus les 16; de klassen 5 en 6 de vragen 172 en 173; klas 3 en 4 geen vragen. RECTORAAT VEULEN Zondag; 18e zondag na Pinksteren. 7 u. gelegenheid tot communiceren; 7.30 leesmis voor zaliger Wilhelmina Hendriks-Fleuren; 10 uur hoogmis voor de bekende intenties; 2.30 Der de Orde. Vandaag is de 2e kollekte voor het Caritaswerk in de gemeen te. Maandag: hoogmis, gesticht jaar getijde voor zaliger Antoon Geurts. Dinsdag: Hoogmis voor zaliger Maria van Meyel-Poels en overleden familie. Woensdag: hoogmis, jaargetijde voor zaliger Joh. Broekmans. Donderdag: hoogmis jaargetijde voor zaliger Antoon Timermans. Vrijdag: leesmis voor zaliger- Ge rard Jansen. Zaterdag: 8 uur leesmis; 9.30 in zegening vap het huwelijk van het bruidspaar Jacobs-Derckx, gevolgd door de H. Mis tot hun intentie. Deze week is de avondoefening iedere avond om 7 uur. A.s. zondag is de Werldmissie- zondag. Akolieten voor a.s. ozndag: Willy Erben, Harry v. Rijswijck en Ben Burgers. Kerkpoetsen: Doortje Cleven en Mien Ewals. PAROCHIEKERK LEUNEN Zondag: 18e zondag na Pinksteren. 6.45 leesmis; 8 uur leesmis voor de parochie; 9.15 Hoogmis; 10.30 lees mis voor Albert Loonen; 3 uur lof. Akolieten: 6.45 H. Claessens en B, Loenen; 8 uur M. Kusters en N. Pij pers; 9.15 J. v. Vegchel, G. Martens, Lamb. Jenniskens en G. Cornelissen; 10.30 A. Loonen en J. Jenniskens. Maandag: gezongen dienst voor Herman Voesten en Leonardina Voesten-Claessens. Dinsdag: leesmis tot bijzondere intentie (kindermis v. d. meisjes). Woensdag: 7.30 gezongen jaarge tijde voor Jozef Loenen; 8 uur lees mis voor Wilhelmina Swinkels. Donderdag: 7.30 leesmis voor de overleden fam. Willems-van den Munckhof kindermis voor de jon gens; 8 uur leesmis voor Piet Rein- tjes. Vrijdag: 7.30 zes wekend." enst voor Peter Johannes Litjens; 8 uur lees mis. voor Johanna Janssen-van den Berg. Zaterdag: 7.30 gesticht Jaargetijde voor Maria Verkleij-Droste; 8 uur leesmis voor Willem Arts en Ger- trudis Niessen. Biechtgelegenheid van 45 en van 77.30. Daarna lof. Kerkpoetsen: Tonny van Meijel en Truus Claessens. A.s. zondag: Missie-zondag, kol lekte voor de Voortplanting des Ge loof s. HERFSTBEMESTING Er is de laatste jaren een neiging ontstaan om de meststoffen zoveel mogelijk in het voorjaar op het land te brengen. Is het nu wel erg verstandig om alles op het laatste aan te laten komen. Wij menen van niet. In de lente heeft men van alles te doen: het land te bewerken, het gewas te zaaien en in te eggen enz. Moet men dan nog alle meststoffen strooien ,dan geeft dit vaak een op eenhoping van werkzaamheden. Wanneer het bovendien een zeer la te winter is, dan is het praktisch niet goed meer mogelijk de nodige meststoffen tijdig te geven met alle schadelijke gevolgen hiervan. Het is daarom van groot belang, dat nu reeds die meststoffen wor den toegediend die kunnen worden uitgestrooid. Dit zijn de kalimeststoffen en slakkenmeel. Deze beide kunnen met elkaar worden vermengd, waar door één arbeidsgang kan worden uitgespaard. Een verder voordeel om reeds in de herfst 'te bemesten is, dat de wintergewassen en ook het grasland sterker de winter ingaan. Bovendien zijn de prijzen van slakkenmeel en kali thans lager dan in het voor jaar. Wij hebben geruime tijd enige rust gekend aan het prijzenfront, terwijl ook de lonen zich langs lij nen van geleidelijkheid naar boven bewogen. Maar thans schijnt er weer een tijd van stormachtige loon- en prijsstijging voor de deur te staan. De agrarische samenwer king in E.E.G.-verband heeft prijs verhogend gewerkt en hiervan zijn prijs- en loonsverhogingen het ge volg. Ook ander landen maken zich op het samenspel tussen lonen en prijzen in opwaartse richting te her zien. De wijzigingen in de Britse rege ring zijn deels bedoeld om aan het impopulaire loonstop-bewind van de conservatieven een eind te maken. De nieuwe bewindslieden zullen een soepeler salarisbeleid voeren en des kundigen hebben al berekend dat 'n loonstijgiging van ongeveer 5 pet. in Engeland aanstaande is. In België kankeren de boeren luid en hard. Al hun eisen zullen niet in gewilligd worden maar het is zeker dat het prijzenschema voor land bouw en zuivelprodukten bij onze zuiderburen onhoudbaar is. Dit heeft ook weer onmiddellijk konsekwen- ties voor de Belgische lonen. WERVELENDE SPIRAAL De snel klimende loonspiraal treedt in West-Duitsland het sterk ste aan de dag. Hier stegen in twee jaar tijds de lonen met liefst 25 pet. terwijl bijvoorbeeld de V.S. zich tot nog geen 5 pet. wisten te beperken. Een duidelijker beeld geven nog de arbeidskosten per eenheid ge produceerd produkt. West-Duitsland verhoogde deze kosten in twee jaar met ruim 12 pet. Reeds een ander maal hebben Westduitse economen gewezen op de noodzaak tot beper king ,maar men heeft de beweging niet kunnen stuiten. Merkwaardig is, dat ondanks deze beweging de Deutsche Bundesbank in haar maandoverzicht er op wijst dat een lichtpunt voor de Westduitse econo mie is gelegen in de voortdurend stijgende consumptieve vraag, die gesteund wordt door volledige werkgelegenheid en te verwachten hogere lonen op lange termijn. TEKENEN AAN DE WAND Het- beeld in de bondsrepubliek is voor ons land zeer belangrijk omdat onze meer en meer industrieel ge richte economie zich sterk spiegelt aan het Duitse voorbeeld. Naast West-Duitsland in de afgelopen twee jaar het enige land dat zijn arbeids kosten per geproduceerd produkt met meer dan 10 pet. zag stijgen. De vrije zaterdag is hierop van invloed geweest. Hoe dan ook, dit proces speelde zich af voordat de nu nieuw in gang gezette prijsverhogingen hun invloed deden gelden. De in werking getreden agrarische bepalingen van de E.E.G. hebben 'n nieuwe periode ingeluid. Wij weten dat het brood en alle meelprodukten in ons land duurder zullen worden. Al dan niet door klimatologische in vloeden zijn ook de prijzen van fruit tot heden aanzienlijk hoger geweest dan verleden jaar. De prijsverlaging van schoenen, kleding, auto's, banden en enige an dere produkten vormen hiertegen een onvoldoende tegenwicht. Er zijn immers meer tekenen aan de v/and. DIE STABIELE PRIJZEN Met ingang van 1 september is de nieuwe huurverhoging ingegaan. Of zij noodzakelijk is of niet kunnen wij op dit moment in het midden laten, maar zij zal niet nalaten mee te werken aan het opstuwen van de lonen. Eveneens per 1 september zijn de goederentarieven van de N.S met niet minder dan 40 pet. omhoog j gaan. Reeds is men in gesprek over het verhogen van de tarieven voor het personenvervoer. Ondertussen zijn de prijzen van olie, benzine en peroleum weer iets opgeschroefd. Bij dit alles heet minister De Pous nog wel een verdediger van een stabiel prijsniveau! Het indexcijfer voor de voedings middelen is in mei jl. opgelopen tot 134 bij een gemiddelde van 117 voor het gehel jaar 1961. Aanvankelijk waren daar de hoge aardappelprij zen debet aan, later was het fruit de schuldige en straks zeker de meel produkten. Zelfs een land als Zwit serland ontkomt niet aan deze alge meen stijgende beweging. Daar klaagt men ook over de snel stij gende kosten van levensonderhoud. Wie er deze zomer zijn vakantie doorgebracht heeft zal het aan den lijve hebben ondervonden. OP HET KEERPUNT Naar onze mening moet de nieuw opstekende loon- en prijzenstorm worden geweten aan de dreigende depressie in de westelijke landen. De V.S. kwakkelen al enige jaren met de gezondheid van hun econo mie. In west-Europa schijnt men zich ten deze op een keerpunt te be vinden. Het mag als zeker worden aangenomen dat de regeringen van de in het westen verbonden landen tot elke prijs willen voorkomen dat de produktie stagnatie ondervindt door recessie en massa-ontslag. Dit zou immers de produktie in die lan den in het nadeel brengen tegenover het economisch blok achter het ijze ren gordijn. En wij mogen nimmer uit het oog verliezen dat de strijd tussen de kapitalistische en collec- tivistische wereld aan 't economisch front beslist zal worden. In 't verleden is de stabiliteit van het economisch leven en zeker de expansie daarvan meermalen in ge vaar gebracht door het streven naar monetair evenwicht en handhaving van de geldswaarde. Dit wordt sinds bet einde van de oorlog onaan vaardbaar geacht en sindsdien is de waarde van elke munt opgeofferd aan de produktiviteit. Een gelukkige gedachte? Beslist niet wanneer wij denken aan de dui zenden die door de geldswaardeda ling worden getroffen. In Nederland is dat tenminste 10 pet. van de be volking. Economische deskundigen zijn al jaren bezig een synthese te zoeken tussen stabiliteit in de ont wikkeling van het economisch leven en een zelfde stabiliteit in de waar de van het geld. De jongste ontwik keling in lonen en prijzen wijst erop dat het goede samenspel tussen eco nomische verschijnselen nog niet is gevonden. In de naaste toekomst zullen wij als enkelingen dus ver geefs blijven zoeken naar een zeker evenwicht tussen banksaldo in gul dens en eigendomsillusies. Bij vele honderden banken in het gehele land zal in de week van 15 tot 20 oktober de vlag in top gaan, ter gelegenheid van de „Spaarweek". Deze Spaarweek is ingesteld in dankbare herinnering aan burge meester F. W. Raiffeisen ,die reeds in 1849, gegrepen door de nood on der de boerenbevolking, de eerste onderlinge spaar- en leenbank heeft gesticht. Zijn werk dat de bevolking van zijn streek eindelijk verloste van de woekeraars, die letterlijk de macht in handen hadden, vond al snel erkenning en uitbreiding. De regels die hij had opgesteld voor z'n bank konden vrijwel ongewijzigd overgenomen worden door allerlei instellingen in allerlei landen. In Nederland werd reeds in 1896 de eerste Raiffeisenbank volgens deze regels opgericht en nog steeds wer ken de thans reeds 860 vestigingen, die zijn aangesloten bij de Coöpera tieve Centrale Raiffeisen-Bank te Utrecht volgens dezelfde principes. Deze vestigingen hebben verschil lende namen, maar hebben alle de zelfde doelstellingen van F. W. Reif- feisen in hun statuten. Elke bank is volledig autonoom. Er wordt bij de banken gespaard (het aantal spaarders bedraagt reeds meer dan 1.500.000) en het ingelegde geld wordt in principe locaal be steed. Bovendien werwen alle Raif feisen banken volkomen belangeloos. Wordt er winst gemaakt, dan wordt deze winst niet uitgekeerd aan aan deelhouders e.d., maar gestort in een reservefonds. De totaal bij al le aangesloten banken gespaarde som is opgeklommen tot niet minder dan 3.140.000.000,—. Om de naam van Raiffeisen in ere te houden, wordt op de meeste Raif feisen banken van de Spaarweek iets extra's gemaakt. Dit kan gebeu ren in de vorm van premies of van kleine geschenken voor spaarders die tijdens die week komen inleg gen. In vele plaatsen vormen zich in de Spaarweek zelfs rijen bij de banken. Ook internationaal wordt de Raif feisen gedachte geëerd: elke derde donderdag in oktober wordt de Raif- feisendag gevierd in vele landen. De Spaarweek is de week waarin deze dag valt. TWEE BELANGRIJKE De Wijnmaand kent een paar be langrijke data ,die in de folklore een voorname plaats innemen. Allereerst is daar St. Gallen, 16 oktober. De enkele dagen rond deze datum staan in slechte reuk. Het volksgeloof toch beweert, dat jon gens en meisjes, geboren drie dagen vóór of drie dagen na de bewuste datum, respectievelijk tot weerwol ven of nachtmerries verworden. De boer wil vóór St. Gallen de rogge hebben uitgezaaid, beducht als hij is voor de *z.g. „springweek", de tijd na 16 oktober, wanneer men geen zaad onder de aardoppervlakte kan houden. Oktober wordt ook wel als „zaaimaand" aangeduid. Wie het bekende boek van de schoolmeester Heuvel heeft gelezen, over het boerenleven in de Achter hoek, vindt daarin zo schoon en plas tisch het ploegen van de akkers be schreven. De auteur zegt dan: „Met stevels of bouwschoenen aan de voeten, de ploegstaart in de lin ker en de gaffelvormige uitlopende ploegstaart in de rechterhand, zo stapt hij (de boer) wakker en kor daat achter de ploeg. Kalm trekt het paard voort en even kalm schuift de zwarte aarde tegen het brede ploegijzer omhoog en wentelt dan om. Zo vlijt zich voor na voor, recht als de regel in een schrijfblok. Een rechte voor, als langs een lineaal getrokken, is des ploegers eer. Uit de verse grond stijgt een zachte aardgeur op, de wierook der akkervelden, zinbeeld van zegen en vruchtbaarheid." Na het ploegen en eggen volgde het zaaien, dat, volgens het volks geloof in Noord-Brabant en Lim- bui'g, niet meer in de laatste week van september mocht gebeuren. Hier valt de „springweek" dus vroe ger dan elders. In de Kempen spreekt men van de „bortelweek", die echter na Aller heiligen valt. Sint Ursula wordt wel aangeroe pen door moeders, voor het genezen van hun schreiende kinderen. Zelf wordt St. Ursula afgebeeld'met een gerimpeld gezicht en schreiende ogen. Beide data, Sint Gallen 16 oktober en Sint Ursula 21 oktober, bepalen het weer voor de komende dagen. Van Sint Gallen geldt, dat hij de „sneeuw laat vallen" en van St. Ur sula, dat „Gelijk Ursula zingt, zo de winter volindt" of: „Zoals het weer van St. Ursula is, ook de winter zo zal wezen." Ook was en is nog de derde dins dag van oktober van belang, omdat dan de ver buiten de landsgrenzen bekende Zuidlaarder paardenmarkt gehouden wordt. Er was vaak leven dige handel te bespeuren op de markt, maar ook werden er sterke aktivteiten ontplooid op het gebied van liefde, daar deze markt van gro te betekenis was als vrijers- en vrij- stersmarkt. Menige huwelijksband werd hier gelegd. LICHTTE NIJMEGEN HET RIJK OP? Door de aanklacht van een oud gemeenteambtenaar van Nijmegen bij de Haagse officier van justitie, mr. dr. Maris, ziet het er naar uit, dat er zich een groot schandaal gaat ontwikkelen. In de aanklacht van de ex-gemeenteambtenaar wordt de ge meente Nijmegen er van beschuldigd het rijk voor vele tonnen te hebben opgelicht. In de aanklacht staat o.a. vermeld, dat hoge gemeente-ambte naren in het kader van de afwikke ling oorlogsschade met behulp van opzettelijk vervalste stukken grote extra-uitkeringen voor hun gemeen te hebben verkregen. De projecten waarmee op deze wijze zou zijn geknoeid, omvatten o.m. de schouwburg, het stadhuis, het hoofdbureau van politie en de St. Stevenstoren. Uiteraard zal een en ander nader worden onderzocht en wanneer de beschuldigingen van de ex-gemeen te-ambtenaar op waarheid berusten, ziet het er naar uit, dat deze affaire grote gevolgen zal hebben. MINISTER GAAT STERKER STADSLICHT EISEN De minister van verkeer en wa terstaat gaat de strijd aanbinden tegen de gloeiende spijker". Zo wordt althans door het publiek het zwakke gele stadslicht aangeduid, dat door vele Duitse en Franse auto merken wordt gevoerd en dat be slist onvoldoende is. Tegen het eind van dit jaar kun nen wij een wijziging in het Wegen verkeersreglement verwachten, die voorschrijft, dat stadslichten voor taan bij helder weer een helder wit licht moeten uitstralen, dat tot op 200 meter afstand goed zichtbaar moet zijn. Aan de wijziging wordt een overgangsperiode gekoppeld. Tot nu toe was de sterkte van de stadslichten geregeld door een be paling over het stroomverbruik, dat geen zuivere maatstaf is. De nieuwe maatregel van de minister mag worden gezien als een succes voor de A.N.W.B. en de Ver. tot bescher ming van de voetgangers. Ze heb ben in onderlinge samenwerking 'n dringend beroep op de minister ge daan een einde te maken aan deze voor vele weggebruikers zo gevaar lijke „gloeiende spijkers". Het effelct van deze verlichting is namelijk in de moderne stad met zijn felle licht reclames vrijwel nihil. ADMIRAAL HELFRICH OVERLEDEN Luitenant-admiraal b.d. C. E. L. Helfrich, oud-bevelhebber der ge- alieerde zeestrijdkrachten in het oosten tijdens de oorlog met Japan, is in de leeftijd van bijna 76 jaar in het Rode-Kruisziekenhuis te Den Haag overleden. Het strijken van de Nederlandse vlag boven het laatste deel van ons voormalig imperium in het oosten, naar het behoud waarvan deze be kwame en volhardende vlootvoogd, zelf op Java geboren, zijn leven lang streefde, heeft hij niet meer meege maakt. NIEUW ARBEIDSPLAN BIJ PAGE Bij gelegenheid van de opening van de nieuwe grote celstof-crêpe- fabriek heeft PAGE-direkteur Mr. R. C. J. M. Rijssenbeek in een bij eenkomst van de ondernemingsraad een nieuw arbeidsplan ontvouwd. Daarbij worden nieuwe posten open gesteld in vrijwel elke loonklasse. Om ook de eigen mensen van de ze mogelijkheden te laten profiteren, wordt begonnen met een opleidings program op kortere termijn, waar door vooral de werknemers in de lagere loonklassen hun positie kun nen verbeteren. Bovendien wordt een intensieve scholing voorbereid welke ook op iets langere termijn verdere promo tie mogelijk maakt. Het ligt in de bedoeling ,voor deze scholing be voegde leerkrachten aan te trekken.

Peel en Maas | 1962 | | pagina 6