Verticale integratie Hel grootste Concilie Overpeinzingen ooit gehouden, is begonnen Gerrit Mulder uit Overloon ving dit jaar dertig vossen Yenray heeft 4 dagen een Schouwburg P0RGY AND BESS Geestelijk artikel NEGEROPERA j P0RGY AND BESS t Film van de week PORGY AND BESS l in LUXOR Hebt U trouwplannen Zondagsdienst huisartsen Vrijdag 12 oktober 1962 No. 41 Drie en tachtigste jaargang PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN f ™CKHOF V JENRAT WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN PRI^RPER ÏLW/StAAL */P1.50 (bulten Venray 1.7^) GROTESTRAAT 28 POSTBUS Donderdag 1 oktober is in volle plechtigheid, zoals de Katholieke Kerk die bij de meest belangrijke gebeurtenissen ten toon spreidt, het Tweede Vatikaanse Concilie ge opend. 2850 bisschoppen uit de ge hele wereld vergezeld van tenminste evenveel deskundige helpers en nog weer bijgestaan door 200 pauselijke deskundigen maken van deze ver gadering deel uit. Meer dan drie vol le jaren is er gewerkt, met vaak bij zonder grote inspanning en met in zet van heel het arsenaal aan krach ten, om dit Concilie te maken tot 'n ongeëvenaard beraad der Kerk over haar situatie en over haar houding tegenover de wereld van heden. Maar laten we niet vergeten: het gaat hier om een bovennatuurlijk doel. Achter alle menselijke arbeid is hier de roep om de H. Geest het wezenlijke. Het Concilie is het 21ste, dat in de geschiedenis van de Kerk wordt ge houden. Men kan niet van te voren zeggen hoe lang het zal duren. In het verleden hebben Concilies twee jaren geduurd, andere wel twintig jaren. Aan het concilie van de twintigste eeuw ,dat door de 80-jarige Paus Jo annes met ongelofelijk doorzettings vermogen is georganiseerd, nemen zoveel bisschoppen deel als nog nooit in de Kerk geschied is. Nog nooit ook hebben al die bisschoppen zo precies te voren geweten, waarover het zou gaan. Alle stof, die er be sproken kan worden, is gedrukt, be studeerd en door deskundigen van commentaren voorzien. Ook in zuiver technisch opzicht is dit Concilie zonder precedent. Ten eerste komen bisschoppen uit heel de wereld met vliegtuigen aan, ver liezen dus nauwelijks tijd. Als zij vergaderen gebruiken zij microfoons worden hun stemmen en woorden letterlijk op de band opgenomen. Hun stemmen worden geteld met electronische apparaten en pons kaarten. Merkwaardig genoeg, iede re bisschop heeft een kaart, een heel eenvoudige ponskaart, waarin al zijn persoonlijke gegevens door een ponsgaatje worden voorgesteld. Iedere bisschop moet bij het bin nenkomen van de vergaderingen zijn ponskaart in de machine steken, waarna zijn aanwezigheid electro- nisch wordt geregistreerd. Straks als de bisschoppen stem men, zullen de stemmen van hen die tegenwerpingen maken worden ge scheiden van degenen die zonder meer voor of tegen gestemd hebben. Zij die tegenwerpingen maken wor den door de machine uitgeworpen en op de tafel van de voorzitter ge deponeerd. Dan vraagt de voorzitter aan de betrokkenen of zij hun stem willen motiveren en wat zij wensen in te brengen. In een ander opzicht zal het Con cilie ook de tekenen van de heden daagse technische wereld dragen. Om te beginnen de openingde ze wordt door 30 verschillende ra dio-omroepen en door 20 t.v.-zenders uitgezonden. Zelfs mogen wij aannemen, dat een van de meest recente sucessen van de ruimtevaart, de telstar, zal worden ingeschakeld om het Con cilie over heel de wereld onder de mensen te brengen. Het eerbied waardige Godshuis St. Pieter wemelt van draden en apparaten. In deze wonderbare bespreking van het Evangelie, van oude tradi ties in het geloof, dat het in wezen is en van moderne technische ver breiding en behandeling, zal het beeld van de Kerk, als bruid van Christus zuiverder en duidelijker dan voorheen naar voren moeten treden. Men weet waarom. Dit Con cilie heeft duidelijke doelstellingen. Het wil niet alleen om haarzelf de Kerk zuiveren van ballast, het wil vooral de niet-katholieke wereld to nen ,hoe deze Kerk behoort te zijn naar de opvattingen van Christus, grondlegger en opperhoofd. Met de plechtige processie op het St. Pietersplein ,de plechtige ge loofsbelijdenis van Paus en bis schoppen, met het aanroepen van de H. Geest is dus op 11 oktober het Tweede Vatikaanse Concilie als een nieuw tijdperk der Kerkgeschiedenis begonnen. Verticale integratie is een begrip, dat in onze tijd veel genoemd wordt en van allerlei standpunten uit benaderd wordt. Wat be doelt men ermee en hoe komt het dat het juist in onze t(jd zo sterk naar voren komt? Op die vragen willen wij trachten ant woord te geven op voor ieder begrijpbare wijze. Dat betekent ech ter meteen, dat wij er niet al te diep op ingaan en het vraagstuk alleen maar inleiden. WAAROM HORIZONTAAL? Integratio is een Latijns woord, dat aanduidt, dat iets groeit of in een groter geheel wordt opgenomen. Nu het woord „verticaal", dat lood recht of rechtstandig betekent, in tegenstelling tot horizontaal of lig gend. Wanneer een groot aantal tuindersbedrijven zich verenigt in b.v. een coöperatieve veilingsvereni ging ,die niets anders doet dan groenten, fruit of bloemen op één punt samenbrengen en verkopen, dan is dat een soort horizontale in tegratie. Waarom horizontaal? Omdat de bedrijven naast elkaar blijven be staan en alle dezelfde rechten en verplichtingen hebben. Samenwer king van gelijksoortige bedrijven met één bepaald doel is dus horizon tale integratie. Meteen wordt ons duidelijk, dat die al heel oud is. Zo is er al meer dan 60 jaar samenwer king via verenigingen die zich met in- of verkoop van grondstoffen (kunstmest, veevoeder enz. en gra nen, zaden, melk enz.) belasten. Zodra ongelijksoortige bedrijven gaan samenwerken, kan men zich voorstellen, dat het ene bedrijf bo ven het andere staat. Eén veevoeder fabriek b.v. is, wat kapitaal en aan tal werknemers betreft, vaak heel wat groter dan een boerderij. De boer is echter meestal weer „rijker" dan de gemiddelde consument. Wij trekken nu een lijn van boven naar beneden en langs deze lijn voltrekt zich de z.g. verticale integratie. HET AMERIKAANSE VOORBEELD Nu moeten wij onmiddellijk toe geven, dat er vroeger ook wel fa brieken waren ,die met de boeren en tuinders (als leveranciers van grond stoffen) samenwerkten en die te vens een behoorlijke afzetorganisa tie hadden. Wij zagen dat al lang voor de oorlog bij zuivelfabrieken, conservenfabrieken enz. Welk ver schil is er dan? Dit ,dat bij de hui dige, verticale integratie de fabriek zich volledig met de zorg voor het produkt gaat belasten vanaf de boerderij tot en met het allerlaatste verkooppunt toe. Als voorbeeld kie zen wij de pluimveehouderij en wel de afdeling slachtkippen, hoe wel het bij de eieren ook al enigs zins deze kant opgaat. Een pluimveeslachterij werkt meestal samen met een bepaalde voederfabriek en met een fokbedrijf, d.w.z. ook met de daarbij aangeslo ten kuikenbroeders. De aangesloten, althans contracterende mesters mo gen meestal slechts één bepaalde soort kuikens opzetten en zij regelen dat met de veevoederleverancier, die weer samenwerkt met de broeder. De ring is dan gesloten en dat blijkt hieruit, dat het kuiken vanaf zijn geboorte (eigenlijk al daarvoor, nl. als ei, dat gelegd werd op een ver- meerderingsbedrijf!) tot op 't ogen blik dat de huisvrouw het koopt, in handen blijft van de ene organisatie. Want cie slachterij kan via een diep vriesdistributiesysteem ook de af zet geheel in eigen hand houden. NAAR HET MERKARTIKEL Deze ver doorgevoerde, verticale integratie is in de Verenigde Staten ontstaan en begunstigd door de oor log. Het ging er toen nl. om, zo snel en zo goedkoop mogelijk te produ ceren voor het leger en nadat de strijd was beslecht, verlegde men het apparaat naar de burgermaat schappij. Deze integratie wordt nu van vele zijden aanbevolen als het middel bij uitstek bij de afzet van slachtkuikens, eieren (eierringenl, melk en zuivel, conserven, vlees en vleeswaren, groenten en fruit enz. en zelfs is bij sommige akkerbouw- produkten iets dergelijks wel moge lijk, mits het eindprodukt als merk artikel in de handel kan worden ge bracht. Het merkartikeldat is het slagwoord waarmee dit alles opgezet wordt. En inderdaad: het kan nooit ontkend worden, dat een produkt van goede en constante kwaliteit, in een aantrekkelijke en doelmatige verpakking en met een weinig of niet fluctuerende prijs en een klin kende naam iets is, waarmee wat begonnen kan worden bij de afzet. Men kan er allereerst nauwkeurig begrensde reclame mee maken. Dus niet een kreet in het wilde weg: eet meer vlees! Maar „Pietersen vlees waren altijd de beste!" of iets van dien aard. Collectieve reclame voor vlees, zuivel, groenten, fruit, enz. werkt óók in het voordeel van deze merk artikelen en de fabrikanten zijn ver der wel in staat om hun particulie re boontjes te doppen. Zij hanteren de wetenschap van de marketing (afzet) bijzonder goed. Maar wat wint de boer nu hierbij? VEILIGHEID EN VOORLICHTING Allereerst is het voor de boer een veilig gevoel, dat hij opgenomen is in een grote organisatie, die voor hem vecht. Anderszijds gaat de fa briek hem nu alle mogelijke gespe cialiseerde voorlichting geven over voeding, verzorging, huisvesting, se lectie .ziektenbestrijding enz. van de dieren. Dit gaat soms zeer ver. De fabri kant doet dat, omdat hij er belang bij heeft, dat de boer winst behaalt. Want zodra de boer geen winst meer maakt wordt hij bijzonder gevoelig voor de propaganda van de concur rent. Maakt hij goede winst, dan is hij een reclameman voor de fabriek. Tot zover hebben wij alles van de industriële zijde bezien. Van coöpe ratieve zijde voert men natuurlijk aan, dat ondanks al dit moois er toch maar een heel leger niet-pro- ducenten is ,dat op hem parasiteert. Vandaar dan ook dat men van coö peratieve zijde precies hetzelfde heeft gedaan en ook de verticale integra tie heeft toegepast. De twee syste men concurreren met elkaar en wij menen daaruit te mogen afleiden,, dat ze beiden een economische funk- tie hebben. Om dit laatste gaat het ons. STEEDS HOGER EISEN Het wordt nl. steeds duidelijker, dat in het EEG-gebied bepaald geen honger zal heersen. Een over vloed aan voedsel zal er geprodu ceerd worden en dat wil zeggen, dat de kwaliteitseisen hoog zullen zijn. Het merkartikel is a.h.w. een muur, waarachter men de kwaliteit van het eigen produkt kan beveiligen. Maar ook afgezien daarvan zal al leen prima kwaliteit een lonende af zet vinden. Doch dat is alleen waar, voorzover men de consument van die kwaliteit overtuigen kan. De verticale integratie is echter minstens even belangrijk bij de pro- duktie als bij de afzet. Dit is ons wel duidelijk geworden tijdens het Tweede Europese Mengvoedercon gres, dat van 12 t.m. 15 september j.l. in Amsterdam werd gehouden. Het onderzoek op het gebied van de veevoeding gaat snel vooruit en de resultaten daarvan kunnen alleen in de praktijk worden toegepast, wan neer de veevoederfabriek onmiddel lijk achter de boer staat. Men is thans zover, dat een hoeveelheid krachtvoeder anno 1912 het tot 50 kg bracht. BETERE MELK Maar men gaat verder. Men zoekt bij pluimvee naar eiwitten, amino zuren enz. die bij een bepaald ras passen en meent voeders te kunnen samenstellen, die nog veel efficiën ter zullen werken. Bij rundvee voor ziet men voeders, die wel degelijk invloed hebben op de samenstelling van de melk en dus niet slechts op plas en conditie. Voor dit laatste ba seert men zich op recente pers onderzoekingen bij herkauwers. Zo dra dit bereikt is, hoopt men in de rundveesector eenzelfde integratie te kunnen invoeren als in de pluim veesector. Ten dele is dat allemaal nog toe komstmuziek, maar het zal duidelijk zijn, dat nieuwe produktievormen aan het ontstaan zijn. Bij dit alles dient de boer terdege voorgelicht te worden en dat dit in de eerste plaats de taak is van de integrerende orga nisatie is duidelijk. Niet alle vor men van integratie zullen levens vatbaar blijken en men zal zeer goed moeten leren onderscheiden tussen feiten en reclame, maar het staat toch wei vast, dat een vergaande sa menwerking tussen fabriek, boer en afzetorganisatie voordelen kan heb ben. Het vraagstuk verdient daarom alle aandacht. Wij beseffen, dat op dit gebied voordelen kunnen worden behaald, die ons straks in de E.E.G. goed van pas zullen komen. Tenslotte is ook nog een aanlokkelijk aspect van de zaak, dat goede integratie risico spreiding betekent en dat houdt weer in, dat zij voorkomen kan, dat de fabriek die de afzet organiseert, zelf óók de produktie in eigen hand gaat nemen. Een nadeel kan zijn dat de vrijheid van de boer aan banden wordt gelegd en dat hij zich zetboer of werknemer gaat gevoelen. Maar hij is er zelf bij en wanneer hij be seft wat er gaande is, dan kan hij nog zeer veel in eigen hand houden of naar eigen inzicht doen regelen. Nog geen rijksgoedkeuring, nog geen schouwburggebouw, maar wel een schouwburgpro gramma van de allergrootste orde de fameuze negeropera wordt in het Luxor Theater opge voerd. Na de feestelijke, showrijke ope ning zijn de gordijnen dichtgegaan rond het Concilie. Het beraad der 2500 bisschoppen is begonnen. Bij deze eerste zondag in het Concilie laten wij graag kardinaal Alfrink aan het woord en citeren wij uit de toespraak die hij vorige week hield op de Concilieavond in Utrecht. „En wanneer we dus bidden voor het welslagen van het Concilie, dan staat dat Concilie daar niet ergens buiten ons als iets waar we geen deel aan hebben en dat anderen voor ons klaar maken, en waarvan we dan maar het beste hopen. Dit Concilie moet naar de bedoeling van de Paus het vertrekpunt worden van een vernieuwd christelijk ge loofsleven van heel de Kerk. En het zal pas geslaagd kunnen heten, als heel de Kerk dat wil zeggen: wij allen door middel van dit Conciile beter mensen worden en geloviger en offervaardiger chris ten. En daarom als we bidden voor het welslagen van dit Concilie, dan bidden we voor ons allen, opdat we allen en ieder van ons meewerken om het aanzien van de Kerk te ver nieuwen in de geest die door dit Concilie zal worden aangegeven. In een verdiept geloof en door een vernieuwd christelijk leven dat zijn kracht vindt in liefde tot God en dat 2ieh manifesteert in een warme lief de voor alle mensen. Bidden voor het welslagen van het Concilie wil zeggen bidden voor de Kerk, bidden voor onszelf, opdat we beter mogen beantwoorden aan de bedoelingen van de Heer die ons ge roepen heeft tot het geloof en „die zoals Paulus dat uitdrukt ons deelachtig heeft gemaakt aan het erfdeel der heiligen, die ons ontrukt heeft aan de macht van de duister nis en heeft overgebracht naar het rijk van zijn beminde Zoon, in wie wij de verlossing bezitten, de ver giffenis van de zonden, door de Kracht van Bloed." Daarom ook op grond van deze vreugdevolle christelijke existentie zal bidden voor het welslagen van het Concilie altijd allereerst be tekenen een gewetensonderzoek van onszelf, een onderzoeken van ons eigen tekortschieten in ons chris ten-zijn, in ons vervullen van de op gave, die de Heer ons meegaf, toen hij ons de vreugde gaf van ons christen-geloof. In deze zin heeft de H. Vader ons allen in deze dagen van voorberei ding op de openig van het Con cilie opgeroepen tot inkeer en tot boete tot een belijden van onze schuld, dat we niet beter christen zijn en niet perfecter beantwoorden aan onze christelijke levensroeping. Als ieder van ons een betere ge lovige was, dan zou de Kerk, de Bruid van Christus, inderdaad in de mensheid staan als een „teken voor de volkeren", als een wegwijzer naar de Christus, als een signaal en als een appèl". i in originele samenstelling, J t zoals deze opera in Amerika 4 wordt opgevoerd, is volledig T onvervormd verfilmd. En hoe... J Dit schreef de pers Uniek, W artistiek, topprestatie, voor- treffelijk, perfect, meesterlijk, i boeiend, grandioos. deze week in Luxor. REPRESENTATIE. Een vriendelijke abonee zond ons deze week de geschiedenis van het Dekenaat Gennep van de hand van Pastoor Driessen in Well, dat we netjes naast de geschiedenis van Het Boxmeers Weekblad sprak met Gerrit Mulder, jager in hart en nieren, die ondanks zijn 76-jarige leeftijd nog regelmatig het bos en veld intrekt. Hij heeft dit jaar een record gebroken. Van 1 januari tot en met juli wist hij namelijk niet minder dan 30 vossen te verschal ken, een ongekend groot aantal, dat in vorige jaren nog nooit werd be reikt. Hoe dat zo kwam. wilden wij weten toen we hem deze week in zijn woning .Vierlingsbeeksewpg 46, troffen. Gerrit Mulders ging er eens op zijn gemak voor zitten. Op de eerste plaats moet je er talent voor heb ben, zo vertelde hij. Je hebt het of je hebt het niet en bovendien moet je de jacht als een sport beschou wen. Niet meer en niet minder. Een fikse winst levert het niet op, want voor ieder dode vos ontvang je een premie van 15,en daar word je echt geen kapitalist van nietwaar? Al zeg ik het zelf, ik heb er wel slag van om een vos in een klem te krijgen. Op de tweede plaats is daar de omstandigheid ,dat er in het ver leden, zo'n paar jaar terug, over het algemeen meer vossen dan tegen woordig gevangen werden en dan bedoel ik in het gehele gebied van Overloon. Vossen plegen zich snel te vermenigvuldigen, want een nest kent doorgaans tussen de 3 en 10 jongen. Zo er enkele jaren geleden weinig jacht op gemaakt werd, krijgt óe vossenstand een behoor lijke kans op uitbreiding. Vandaar, dat ik er dit jaar zoveel wist te van gen. Gerrit Mulder heeft genoeg erva ring in zijn leven opgedaan om dit met recht en reden te kunnen zeg gen. Hij is thans aan zijn 50ste jachtakte toe. Reeds op jeugdige leeftijd trok hij met zijn dubbelloops het veld in om jacht te maken op konijnen, patrijzen, fazanten enz. en ook later, nadat hij in 1909 getrouwd was en twee jaar nadien zijn huidi ge woning aan de Vierlingsbeekse- weg had betrokken om daar een landbouwbedrijf te leiden, bleef hij de jacht trouw. Bijna dagelijks trok hij er op uit en toen hij later ver gunning kreeg om op vossen te ja gen in het 50 ha. grote gemeente lijke gebied tussen het Vierlings- beekse Broek, de Mullemse Dijk, de Boxmeerse Dijk en de weg over de Heikant was Gerrit Mulder vaak op route met de klemmen onder de arm. Hij vertelde ons de fijne kneepjes van de vossenjacht welke doorgaans geschiedt door middel van de klem maar daarnaast soms toch ook met het geweer. Dan werd er een drijfjacht georganiseerd en ook kwam het wel eens voor, dat Gerrit Mulder 'n vossenhol wist uit te graven. Jammer voor de vossen, maar met Gerrit Mulder in de buurt is hun geen lang leven beschoren. Tegelen van dezelfde schrijver in onze boekenkast hebben gezet. Het staat daar in goed gezelschap van boeken en brochures over en van andere plaatsen, nauwelijks zo groot of kleiner dan Venray We hebben het neer gezet naast enkele illustraties over Venray, die vroeger eens zijn verschenen naar aanleiding van een katholiekendag, een dagblad-reclame, een geschiede nis van een inrichting en bij gele genheid van een torenwieek. Dan geneert men zich toch wel in zijn eigenWant wat wij op dit ge bied te bieden nebben is toch wel schrikbarend weinig, even zo goed als we schrikbarend weinig afweten van onze geschiedenis.... Wat we weten is wat amateurwerk en daar moeten we het mee doen Nog steeds schijnt het onmogelijk te zijn dat we iemand aantrekken die zich met de geschiedenis van de ze streek eens wat meer vertrouwd maakt, dit wetenschappelijk ordenen kan en uiteindelijk komt tot publi cerenWat elders wel mogelijk is, schijnt in Venray onmogelijk Afgezien van alle andere voorde len, die een goede geschied-vorming met zich zal brengen, lijkt ons dit uit representatief oogpunt ook een niet te onderschatten voordeel Bij nog te velen in den lande is Ven ray de plaats van hand- en span diensten, van gekkenhuizen, van duiven-koppen-vreters PORGY AND BESS IN VENRAY George Geshwin bepaalde bij tes tament, dat slechts de Everyman- groep PORGY AND BESS mocht opvoeren. Daardoor is het aantal opvoeringen over de gehele wereld beperkt gebleven. Ook in Nederland werden slechts enkele voorstellingen gegeven in de drie grote steden. Na jarenlange moeizame onderhandelin gen heeft Samuel Goldwyn de film rechten verworven en heeft daarbij moeten toezeggen, dat het stuk on vervormd op het doek gebracht moest worden. Een van Hollywoods beste regisseurs OTTO PREMINGER is hierin schitterend geslaagd. Naast de originele groep heeft men echter een aantal top neger acteurs geëngageerd om de spelkwaliteiten nog op te voeren. De soms hinder lijke decors die men op het toneel moet gebruiken werden waar moge lijk overgebracht naar een natuur lijk decor. De kristalheldere came ra's van de technidrama 70 mm film werden aangewend om vele na tuuropnamen in al zijn pracht weer te geven. Speciale decors werden door experts ontworpen en niets werd nagelaten om van de toppro- duktie PORGY AND BESS een we reldevenement te maken. Na beëindiging der oer opnamen verklaarde Ira Gerschwin „de film overtreft onze grootste verwachtin gen en ik heb de muziek nog nooit zo magnifiek horen uitvoeren. De pers over de gehele wereld deed zijn best om elkaar in lofuitin gen te overtreffen dat is iets wat bij critici sporadisch voorkomt. Al met al kunnen wij concluderen, dat POR GY AND BESS een artistiek hoog tepunt van belang is en dat men in Venray zelden de gelegenheid krijgt een oeuvre van zulke importantie en van dermate kwaliteit te zien. Het zou jammer zijn, indien een ware muziekkenner deze unieke ge legenheid voorbij zou laten gaan. Iedere voorstelling is een fees- 1 telijke bijeenkomst van een x verwachtingsvol publiek, dat na afloop opgetogen huis- m waarts keert. U gaat trouwen! Een keerpunt in uw leven samenvallend met een keerpunt in het leven van de Kerk, het Concilie. Als jonge mensen ,van wie de toe komst afhangt, verwacht de Paus ook van U versterking van Uw ge loof, verdieping van christelijk le ven. Een grote gave en een hoge ver wachting! Wij nodigen U uit om samen U te komen voorbereiden in een retraite voor verloofde paren, U samen open stellend voor Gods liefde. In het Retraitehuis „Manresa" te Venlo wordt zo'n retraite gegeven van donderdagavond 15 november 8 uur tot zondagmiddag 18 novem ber 1 uur. De verblijfkosten bedra gen 20,per persoon. Denkt aan de Retraitepenning en eventuele bijdragen van de organisaties. U kunt zich opgeven bij de pasto rie of rechtstreeks aan „Manresa" te Venlo, tel .04700-2461. Wij vragen nog steeds PERSONEEL geschoold en ongeschoold Aanmelden dagelijks - ook na werktijd - aan de fabriek, bij de portier N.V. INALFA VENRAY NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING Van zaterdagmiddag 12 uur tot zon dagnacht 2 uur. Dr. VAN DEN HOMBERGH Oostsingel 6 Telefoon 1393 Uitsluitend voor spoedgevallen I ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS Zr. Janssen, Kard. van Rossum- straat, tel. 1504. GROENE KRUIS Donderdag a.s.: Geen zuigelingenbureau. ZIEKENAUTO bel 04780-1592 b.g.g. 2116

Peel en Maas | 1962 | | pagina 1