Verkoud heid ASPRO' Jaarvergadering Is 4 jaar niet te weinig WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Zuivelfabriek „Venray Geestelijk artikel Uit Peel en Haas Voorkom Rillerig? Onprettig? Vlug: herdenkingsavond Stucadoors remmen woningbouw Vrijdag 5 oktober 1962 No. 40 Drie en tachtigste jaargang PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1050652 ABONNEMENTS- Venr»y 1.75) Het bestuur van de Venrayse Zuivelfabriek heeft wederom een uitgebreid jaarverslag het licht doen zien, dat de algemene ver gadering te behandelen krijgt. Dat op deze vergadering de oude traditie verbroken wordt cn de pers hierop geen toegang heeft, mag ons toch niet beletten enige aandacht aan dit verslag te schenken. 1961 is een goed zuiveljaar ge weest. Weliswaar steeg de melkpro- duktie met 1,8% (het aantal melk koeien zelfs met 3,8 pet., tegen een teruggang van het aantal rundvee bedrijven van 1.60 pet.) maar de overproduktie van melk- en zuivel- produkten drukte de markt. Dit had tot gevolg dat de gemiddelde melk prijs daalde tot 21,57 (van 22,24 ir. 1960) en ook dit jaar is nog steeds weinig soulaas te merken. Het aan bod van agrarische produkten blijft maar stijgen, terwijl de vraag prak tisch hetzelfde blijft. In 1961 werd bijv. 22 pet. meer melk geleverd dan waarvoor de garantie was vastge steld. Tegen de min-punten als terug lopen van het consumptiemelk-ver- bruik en vermindering van de ex port van boter, staan de plus-pun- ten: groter gebruik van room en kof fiemelk en veel groter gebruik van boter en kaas. Uitbreiding van het verkoop-assortiment ,zal geboden blijven. Hoe de toestand was in de Venrayse zuivel wereld is het beste te lezen uit de verslagen. Het aantal leden van de Zuivelfa briek neemt af. Begin 1961 waren er nog 998 leden, einde 1961: 966. Het aantal koeien is echter gestegen tot 5000 en van 5,2 koe per lid ge groeid tot 5,4 koe. Ook de produktic per koe is gestegen en wel van 3240 kg tot 3595 kg. Dit had tot gevolg dat het gemiddeld aantal kg gele verd melk per lid steeg van 18.150 kg tot 19.538 kg. Het grootste aantal leden kwam aan deze leverantie, maar 300 leden kwamen nog niet aan de 10.000 kg per jaar, terwijl er 15 zijn die meer dan 50.000 kg lever den. BEDRIJF Het personeel groeide aan tot 100 man. Aan terreinen en gebouwen gebeurde niets, maar ruim 110.000,- werd uitbetaald aan nieuwe aan schaffingen voor machines als karn- kneder, koelinstallaties. Transport middelen vroegen ook een 43.000, aan nieuwe aanschaffingen. Het be stuur waarschuwt bij dit onderdeel dat er uitbreidingsplannen op sta pel staan zowel van de fabriek i.v.m. de stijgende melkaanvoer als van de apparatuur, waarbij b.v. de boter- makerij en andere onderdelen ver nieuwing en/of uitbreiding behoe ven. 18 MILJOEN KG. MELK verwerkte de Zuivelfabriek in 1961 De toename-bedroeg t.o.v. 1960 bijna 7.65 pet., terwijl in Limburg en Bra bant die stijging 7.5 pet. en de lan delijke toename 1.8 pet. bedroeg. Ook het vetgehalte is gestegen, zelfs van 3.367 in 1959 tot 3.715 in 1961. Van de geleverde melk werd bijna 12 pet. verkocht aan het publiek (1,2 miljoen gulden); 5 pet. teruggele verd aan de leden, 47 pet. verkocht aan de zuivelbond (3 miljoen gul den) en de rest verwerkt tot melk poeder (6.5 miljoen kg.). De kwaliteit der melk is ook ver beterd. Behaalde in 1960 44 pet. der melk klasse I, in 1961 was dat 47 pet. Toch is het bestuur hierover niet tevreden omdat de kwaliteits verbetering blijft onder het lande lijk gemiddelde. De verkoop van melk- en melk- produkten bracht op 4,8 miljoen, waarbij speciaal opvalt hoe de fles- verkoop stijgt. Werd in 1958 slechts 47.5 pet. van de melk en melkpro- dukten in de fles verkocht, in 1961 was dat 63.8 pet. De boterproduktie loopt iets terug. Werd in 1960 490.610 kg boter ge maakt, in 1961 was dat 481.098 kg. Dat men hiervoor in 1960 nog 3.637 per kg voor kreeg en in 1961 slechts 3.482 zal wel een van de redenen hiervoor zijn. De kwaliteit van Venrays boter is goed en behaalt ruimschoots de eisen voor export. Zij bracht bijna 1,7 miljoen op. Ook de melkpoeder produktie was van goede kwaliteit, maar ook hier werd minder verpoe- derd dan in I960 (6,7 en 6,5 miljoen kg.). OPBRENGST Hogere melkaanvoer en de hogere kosten melkaanvoerkosten, alsmede hogere lonen deden de onkostenpos ten stijgen van 713.000 gulden tot 818.000 gulden. Ook per 100 kg ge leverde melk een stijging, die hoe wel niet verontrustend, toch wel be duidend is. Door de leden werd in 1961 per 100 kg melk ontvangen (gemiddeld vetgehalte 3.715 pet.). Prestatieprijs Zuivelfonds Melkprijstoeslag 19.326 2.346 4.936 26.608 Reeds is uitbetaald 3.153.432,55, Er resteert nog een bedrag aan on verdeeld melkgeld van 271.370,25, wat betekent dat voor elke 100 kg melk nog 1,51 wordt nabetaald. (Hiervan is in april reeds l,be taald). KWALITEITSVERBETERING staat bij de Zuivelfabriek hoog aan geschreven. Via wedstrijden, cur sussen, bijdragen aan fok- en con troleverenigingen, maar ook door rechtstreekse voorlichting aan de le den hoopt men tot verbetering van de kwaliteit der aan te voeren melk te komen. Dat het inderdaad nog beter kan bewijst het feil dat men over het algemeen minder klasse melk heeft dan elders. Toch kon het jaarverslag 61 leden met name noemen, wier melk de toets van alle kritiek kon doorstaan, Het verslag geeft verder een nauw keurige opsomming van alles wal gedaan wordt om de kwaliteit op te voeren. De inrichting van melk- en spoellokalen heeft de volle aandacht en iedereen kan hierover gratis in lichtingen krijgen. Voorlichtingsbij eenkomsten over dit onderwerp werden en worden gehouden. Melk- cursussen o.a. georganiseerd in Blitterswijck, Leunen en Ysselsteyn, Het veescheren werd bevorderd evenals de runderhorzelbestrijding. De melkcontrole werd voortdurend uitgeoefend met de daarbij behoren de eiwit-controle. VOORNAAMSTE PUNTEN Als de voornaamste punten in 1961 voor de zuivelfabriek Venray noemt het verslag de invoering van het melk-ontvangen op ozndag; de be noeming van de heer Fr. Geurts tot voorzitter van de fabriek; hot begin van de Lollebeek-ruilverkaveling en de beëindiging van de K.I.-werk- zaam heden door de fabriek. Wie verwacht mocht hebben dat het jaarverslag iets meer dan de nuchtere cijfers gegeven zou heb ben over de taaiste periode van de K.I. toen nog onder bchcei en bestuur der fabriek kom! bedrogen uit. Be 12 jaren K.I. ver dwenen „roemloos" uit de boeken der fabrieken, terwijl de afslui ting van deze periode juist een goede gelegenheid geboden had cm een kort en gedegen overzicht te geven van hoe de K.I. in deze periode is gegroeid en wat de re sultaten waren. Dat heeft men om de een of andere reden achter wege gelaten, hoewel o.i. hier mede een periode in onze rund veefokkerij is afgesloten, die voor de toekomst van enorm belang is. Intussen toont de exploitatie rekening over 1961 van de K.I. dat er goed gewerkt is. Met een leden lening van nog geen 40.000,is een bezit opgebouwd van 69.000,- en de winst over 1961 bedroeg het lieve bedrag van bijna 17.000,— Dit is intussen allemaal al ach terhaald en per 30 juni 1962 weer netjes verdeeld over de twee nieu we K.I.-verenigingen, die het door de zuivelfabriek begonnen werk voortzetten. Dit alles komt hedenavond op de jaarvergadering ter sprake, waarop het bestuur zal worden aangevuld met de heren van Asten uit Yssel steyn, J. Aerts uit Blitterswijck en H. J. van Rijs wij ck uit Veulen. Voor de raad van toezicht wordt in de vakature van wijlen v. d. Winkel, J. Janssen uit Veltum kandidaat ge steld. De nieuwe gemeenteraad is aan zijn zittingsperiode begonnen.... Een zittingsperiode van 4 jaren. Men vraagt zich af, hoe men feitelijk aan deze 4 jaren-periode komt en wat nog voornamer is of een dergelijke zittingsperiode in deze tijd nog wel zin heeft. De almachtige wet van een halve eeuw terug schrijft voor dat om de vier jaren een nieuwe ge meenteraad gekozen wordt. En deze traditie handhaven we, met die wet in de hand, nog altijd. Maar is dat feitelijk in deze tijd nog wel juist? Wie bij de jongste begroting de plannen-lijst gezien heeft van het College van B. en W., die vraagt zich af, in welk tijdsbestek dit alle maal moet gebeuren Uitbreidingsplannen in kom en kerkdorpen kernplan voor het cen trum, industrialisatieplannen, ruim teplanning, recreatie-oord. cultuur centrum, zwembad, sportvelden, we gen en riolering staat allemaal net jes opgesomd en de miljoenen- cijfers, die een en ander gaan kos ten staan keurig op een rijtje. A.u.b. dames en heren, dit is ons voorlopig werkprogramma. Wat dunkt U er van en zo het Uw goedkeuring kan hebben laten we het gaan verwe zenlijken. zo schijnt de uitnodi ging te zijn .die het College er bij geschreven heeft flsferiïto- Maar de vroede vaderen aan wie deze boodschap was gericht zijn in tussen volgens bovenstaande tra ditie vertrokken en zijn deels te ruggekeerd deels door anderen ver vangen. Nu twijfelt er niemand aan, dat de huidige raad dit „plannestelsel" van zijn voorganger zal overnemen, maar het had ook anders gekund. Men had andere ideeën naar voren kunnen brengen, andere plannen met meer voorrang behandeld willen zien en wat dan Een nieuw raadslid moet zich vol komen inwerken in de huidige pro blematiek van zijn gemeente en dat vraagt tijd. Veel tijd, als hij zijn zaak goed behartigen wil en met kennis van zaken oordelen wil. Ge zien de vele problemen en de dui- zend-en-een schijven waarover een en ander loopt, vraagt dit allemaal vrij veel tijd die in een vier-jarige periode toch beslist niet te ruim wordt toegemeten. De huidige ge meentepolitiek vraagt beslissingen dan wijken. met verantwoordelijkheid op ter mijn Trouwens het is niet de gemeen te-politiek alleen. Wie zijn :or te luisteren gelegd heeft bij de laatste Statenverkiezingen heeft duidelijk de teleurstelling gehoord dat veel wat men gedacht had te kunnen bereiken in de voorafgaande perio de niet verwezenlijkt is kunnen worden, niet tot rijpheid is kunnen komen, te weinig tijd had om be studeerd en besproken te worden. En wie geen vreemdeling in Jeru salem is, die heeft bijv. bij de laat ste miljoenen-nota duidelijk horen doorklinken hoe Minister Zijlstra erkennen moet met zijn financie- rings-politiek op lange termijn niet klaar gekomen te zijn. Vernieuwing van onderwijs op bouw van onze strijdkrachten, het industrialisatiebeleid, het verschaf fen van voldoende woonruimten, zijn geen problemen, die men in vier jaar oplost. De oplossing daarvan wordt dan nooit voltooid Wat in het grote politieke vlak speelt, speelt ook bij ons. Een Lclle- beek-plan is in geen vier jaren klaar en cultureel centrum en zwembad hebben alleen al die tijd nodig om de vergunning losgepeuterd te krij gen Natuurlijk moeien er in onze de- njocratie de mogelijkheid blijven bestaan dat een bewindsman naar huis wordt gestuurd. De wil van het volk moet worden geëerbiedigd. Maar dan is er vanzelfsprekend ook reden een bepaalde beleidslijn te doorbreken. Men mag zich reëel de vraag stellen of deze 4 jarige tra ditionele periode niet veranderd moet worden in een iets langere, b.v. zesjarige. Vanzelfsprekend kan een krantenartikel geen antwoord op deze vraag geven. Maar o.i. is het beslist de moeite waard ze eens te bestuderen. We hebben namelijk de indruk dat een langere zittingsperio de van de vertegenwoordigende li chamen aan de stabiliteit van het bestuur en het zien van resultaten ten goede komt. En daarvoor moet een traditie al is die nog zo mooi Lx HET IS BIJNA ZO VER.... Over een paar dagen is het zover. Donderdagochtend begint met grote uiterlijke plechtigheden met veel show zeggen we tegenwoordig het Concilie, waarover wij al jarenlang hebben gelezen in onze kranten en tijdschriften en hebben gehoord en gezien via radio en t.v. Donderdag morgen zullen wij erbij zijn, wan neer de 2500 bisschoppen en kardi nalen en patriarchen de enorme conciliezaal in de St. Pieter binnen trekken, want de spiedende ogen der t.v.-camera's en de gevoelige micro foons van de radio zullen het gebeu ren voor ons en ons nageslacht vast leggen. Een duidelijker demonstratie van „wij horen erbij" is moeilijk te geven. Na de grote show van donderdag zakken de gordijnen en gaat het be raad van de opvolgers der apostelen beginnen. Wij zullen er wel over le zen, want meer dan duizend journa listen van pers radio en t.v. volgen de vergaderingen op de voet. En al is de geheimhouding nog zo groot, toch zal er nog genoeg uitkomen. Maar dit is niet het belangrijkste. In de afgelopen jaren hebben onze bis schoppen hun oor te luister gelegd naar hetgeen er onder de gelovigen leefde aan verlangens en wensen. Zij hebben dit rijpelijk overwogen en getoetst aan hun ervaring, inzicht en verantwoordelijkheid. Met vele honderden ander broeders in het bisschopsambt staan zij thans voor de zware taak de oude waarheden en verworvenheden der Kerk te be studeren en te belichten, om 't ant- woBrd te vinden op noden van nu. ^Wij, gelovigen, hebben hierin geen taak meer, behalve die van biddend thuisfront. Bidden wij voor de va ders van het Concilie, opdat zij uit de veelheid van meningen het juis te halen, maar ook opdat zij het li chamelijk niet al te zwaar mogen hebben in de langdurige en veel eisende zittingen. Bidden wij, dat al le kleinmenselijkheid en bekrom penheid hun vreemd mogen zijn. Begeleiden wij aldus onze herders in hun herderlijke taak ,die zwaar is gewerden onder de vele proble men, die om oplossing schreeuwen. Wij vragen nog «leeds PERSONEEL geschoold en ongeschoold Aanmelden dagelijks - ook na werkti|d - aan de fabriek, bij de portier N.V. INALFA VENRAY van 28 sept. 1912 Op de veemarkt van woensdag werd 6,tot 9,per stuk voor biggen betaald. Voor de Tekenschool in het Patronaat hebben zich een 30-tal leerlingen aangemeld. Niet alleen in ons land, doch ook in Duitsland is de aardappeloogst zeer groot. Tengevolge hiervan heeft deze buurman geen behoefte aan onze aardappelen en zal de export dit jaar weinig te betekenen heb ben. Hierdoor zijn de prijzen zeer laag. Men betaalt op 't ogenblik 1,80 per Hl. van 150 pond. Met de nieuwe dienstregeling vertrekken van het station alhier 7 treinen naar Venlo en 8 naar Nijme gen. "FF" DONDERDAG 18 OKTOBER A.S. Reeds meermalen is aangedrongen op een waardiger cn stijl voller herdenking van de bevrijding van onze gemeente. liet organiserend comité neeft besloten aan deze verzoeken gehoor te geven en heeft plannen opgesteld voor de organisatie van een herdenkingsavond op donderdag 18 oktober a.s. Het programma van deze avond, waarin behalve een kerke lijke plechtigheid, ook een doden-appèl op het Hcnseniusplein wordt gehouden, vindt U komende week in dit blad ingesloten. Reeds nu nodigt het comité alle nabestaanden van Venrayse oorlogsslachtoffers en gevallenen, delegaties van alle Venrayse verenigingen en alle Venrayse gezinnen uit tot deelname aan deze herdenkingsavond. INGEZONDEN Gaarne willen wij gebruik maken van de door U beschikbaar te stel len ruimte in uw blad om op enige opmerkingen, gesteld door de geza menlijke stucadoorspatroons van Venray, in hun ingezonden stuk „Stucadoors remmen woningbouw" in uw blad van 28 september j.l. na der in te gaan, daar anders toch wel een scheef beeld op de zaak verkre gen wordt, ondanks het feit dat wij het met hen eens zijn ,waar zij be togen, dat middels ingezonden stuk ken wij niet tot het gewenste doel zullen geraken. Het moet ons echter van het hart, dat als de stucadoorspatroons in hun stuk stellen: „het bevorderen van loonsverbeteringen is geen zaak van P. en ondergetekenden". Wij mogen opmerken, dat wij niet ge steld hebben door loonsverhogingen of dergelijke zwart loon wit te ma ken, maar dat door de mogelijk heden die benut kunnen worden in gevolge bepalingen in de C.A.O., doch die dikwijls onbenut blijven en dat is o.a. het werken in tarief, zeer beduidende inkomsten verbeteringen mogelijk zijn voor de werknemers. Wij willen er bij aantekenen dat het ook nog produktiviteitsbevorde- rend is, dus kan medewerken in kortere tijd een werk op te leveren, waarmede de woningzoekenden ook gebaat zijn. Wij zijn er ons van be wust, dat hiervoor ook nog de weer stand overwonnen moet worden van de werknemers die deze voor het werken in tarief soms aan de dag leggen, doch dat is een kwestie van voorlichting, die niet alleen door ons doch ook door de werkgevers gege ven zal moeten worden. Een waar devolle mogelijkheid om het begrip an relation" echt te laten le- „Imrn; -Ven ii in de onderneming. Het gaat hier niet alleen om ar tikel 8 lid I van de CAO voor het stucadoorsbedrijf met onderstreping van de woorden ZAL, RECHT en VERPLICHTING, doch mede om te zorgen, daar waar verder ook nog mogelijkheden zitten voor het wer ken in tarief, deze ten volle te be nutten. als U uit het bovenstaande ziet, zijn er nog verscheidene mogelijkheden die ieder bedrijf op zich naar eigen aard en omstandigheden kan benut ten om een hechtere band te leggen tussen de werknemers en de onder neming. Alhoewel dit voorgaande uiteraard op dit moment niet de totale oplos sing geeft van afremming van de trek naar het buitenland, menen wij, dat het benutten van de mogelijk heden in de loonpolitiek voor de positie-verbetering van de werkne mers een bijdrage zullen zijn die zorgen, dat minder werknemers be zwijken voor de lokstem om re gaan werken in het buitenland, daar zij zich meer verbonden voelen met de ondernemingen hier ter lande. Wij danken U, geachte redaktie, bij voorbaat voor de plaatsing van dit schrijven. J. Pon jee Wie als belangstellende buiten staander en zijn we dat niet alle maal? de discussies leest naar aanleiding van uw artikel „Stuca doors remmen Woningbouw". Het is ergens treffend hoe men poogt el kaar de schuld in de schoenen te schuiven. Maar de diepere zin van het artikel, daar loopt men ach teloos langs heenDat ging uit eindelijk niet om de al of niet juis te verdiensten van een stucadoor, maar wel en juist over de woning nood. De oploSsing van deze nood die een geesel is van onze gemeen schap wordt door het vertrek van (Venrayse stucadoors uitgesteld en misschien nog erger Wellicht is het goed in dit ver band de woorden aan te halen van Limburgs Bisschop Mgr. Moors, die deze zaterdag j.l. sprak op het bouw vakarbeiderscongres te Valkenburg. „Over vijftig, honderd jaren zal het ons tot een schande worden aan gerekend, dat wij, die ons christelijk noemen, onze broeder in nood vergeef het onparlementaire woord hebben laten „kreperen". De ge schiedschrijver zal zich straks af vragen: hoe is het mogelijk, dat in een periode van ongekende hoogcon junctuur in Nederland woningnood bestond", aldus mgr. Moors. „Het antwoord, dat dit een gevolg was van overheidsbemoeiing zal de geschiedschrijver niet tevreden stel- Geen gemakkelijke opgave, doch !en- H« 231 opmerken: U leefde toch -in een democratische staat, die het ywaara c moeilijk voov ge ^raard om uit te werken, gezien de eilijkheden waar uw bedrijven geplaatst zijn. Als de gezamenlijke stucadoors patroons van Venray verder stellen, dat wij, wat betreft gepremieerde spaar- en winstdelingsregelingen, de klok hebben horen luiden, maar niet weten waar de klepel hangt, mogen wij hierover opmerken, dat wij in samenwerking met werkgevers al in verscheidene bedrijven, die behoren tot de bedrijfstak van de bouwnij verheid (dit kunnen dus ook stuca- doorsbedrijven zijn) winstdelings regelingen hebben tot stand ge bracht. vastgelegd in reglement en goedgekeurd door het College van Rijksbemiddelaars. Als de stucadoorspatroons van Venray ook deze mogelijkheid van delen in de welvaart door hun werknemers willen benutten, zijn wij gaarne bereid hen hier over in te lichten. U tekende in Uw schrijven er nog bij aan, dat het niet verstandig van ons was om over deze SECUNDAI RE arbeidsvoorwaarden te praten, doch wij mogen hierbij opmerken, dat de door ons bedoelde spaar- en winstdelingsregelingen buiten het rierrein van de in de CAO vastgeleg de secundaire arbeidsvoorwaarden liggen. Zij kunnen benut worden door iedere werkgever individueel vanwege de ruimte daarvoor gela ten in de loonpolitiek, waarmede wij aangeven, dat buiten de loon regelingen als zodanig nog belang rijke stappen ondernomen kunnen worden ter verbetering van de po sitie van de werknemers. Het gaat er dus om alle mogelijk heden te benutten, waar de loon politiek ruimte geeft. Wij geven toe, dat dit alles niet eenvoudig is ,doch wij zullen de laatsten zijn om ons aan medewer king in deze te onttrekken. Het is zoals U stelde in uw schrijven, dat door gezamenlijk overleg tussen werkgevers, werknemers en over heid veel tot stand is gekomen en i daar kunt U trots op zijn, maar^o^" U mogelijk maakte mede het over heidsbeleid te bepalen. U leefde bo vendien in een gemeenschap, waar van gezegd werd ,dat de christelijke gedachte er voortdurend groeiend was. En toch verkeerde uw broeder in nood!" De Roermondse bisschop vervolg de: „Wij kunnen ons er niet vanaf maken door te zeggen, dat dit onze verantwoordelijkheid niet is. De wo ningnood is ons aller verantwoorde lijkheid, de oplossing daarvan is ons aller probleem ,ons aller taak. Ook al bestaat dit probleem reeds zo lang, dat velen geloven, dat wij er toch nooit meer uitkomen en het daarom geen probleem meer is." De bisschop deed een dringend beroep om als gemeenschap en als individu aan een snelle oplossing mede te wreken. En misschien is de oplossing te vinden in de woorden van een van onze stucadoors, die heel nuchter zei: Inderdaad ik ga naar Duitsland, omdat ik daar meer kan verdienen Maar als het moet en het nodig is voor Venrays woningbouw zal ik en met mij de meeste andere Ven rayse stucadoors rustig een paar weken in Venray blijven werken aan de woningbouw. Als we daar met zijn allen 14 dagen aan gaan, is alle leed geleden In plaats van over vrij nutteloze loonkwesties te debatteren zou het m.i. dienstiger zijn, dat zowel werk nemers als werkgevers deze oplos sing eens op zijn merites beoordeel den en gezamenlijk zo de oplossing vinden M. S. Wij vragen nog steeds PERSONEEL geschoold ea ongeschoold Aanrreiden degelijks - ook na werktijd - aan de fabriek, bij de poriier N.V. INALFA VENRAY

Peel en Maas | 1962 | | pagina 1