HAM Ananas &2lr Speculaas REPEN 49 CACAO r Albert Heijn 3 DUIVENSPORT Theeworstjes M.H.C. VENRAY V.Y. 00STRUM V.C.ROOY ZWEMMEN Pauselijke maandintentie Zwarte handel in boerderijen op de bres voor lage prijzen lilfll, 11118 150 Doe mee met de Premie-van-de-Maand Club ;§f K 75 jaar... en aktiever dan ooit! Nederland heeft na de oorlog een moeilik probleem te bestrijden gehad, de trek van het platteland naar de stad. Velen vonden in de landbouw of veeteelt geen brood meer en probeerden hun bestaan te vinden in de industrie. Langzamerhand heeft dit ver schijnsel een ander karakter gekregen. Gro tendeels door een verstandig industrialisa tiebeleid, dat al geruime tjjd de ontwikke ling in de provincie beheerst. De laatste tijd is echter een ander verschijnsel merkbaar, dat soms even sterke conflicten geeft als destijds de trek van het platteland naar de steden. Het is, vreemd genoeg, ogenschijn lijk precies het omgekeerde: de trek van de stad naar buiten. Het eigen huisje „ergens in de natuur" is een statussymbool geworden. Al in voorbije eeuwen zochten rijke kooplieden uit Amsterdam hun heil ir. riante zomerverblijven soms ware kastelen aan de Vecht. In de twintiger jaren kwamen de eerste zomerhuisjes aan strand of in bos voor de minder kapitaalkrachtigen in trek. De handel in bungalows is in onze jaren een rijke en goed florerende industrie gewor den. De bouw van buitenhuizen en bungalows is echter gedwongen door woningnood en ruim tegebrek door overheidsinstanties (vooral pro vincies en gemeenten) sterk aan banden gelegd. Voor velen is dit echter geen belemmering. Zij zijn handig genoeg om de mazen in de wet telijke bepalingen te vinden en erdoor te krui pen.. Wie „buiten" wil wonen heeft er dikwijls veel voor over. Het kan een ware obsessie wor den, niet in het minst door de stille wens colle ga's en bekenden te overtroeven. Tot welke ex cessen dit kan leiden wordt uitgelegd in het jongste nummer van het maandblad van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Onder het hoofd „Volksverhuizing" wordt daarin een beschouwing gegeven over het merkwaardige verschijnsel van de „trek naar buiten". Dikwijls is er sprake van min of meer illegaal wonen, maar zeker van illegaal bouwen. De stedeling en de plattelander vaak min of meer anti poden, doordat hun belangensfeer zo verschil lend is ontmoet en vinden elkaar. Enerzijds is er 't verlangen de stad te ontvluchten, de krioelende mensenmassa's met haar steenwoes tijn van seriewoningen. Aan de andere kant zorgt een juiste voor lichting ervoor, dat vele agrariërs inzien, dat zij moeten omschakelen omdat er voor hen en hun kinderen geen bestaan meer is te vinden in hot aloude landbouwberoep. De van beroep omschakelende plattelander gaat vroeger of later in het (geïndustrialiseerde; dorp wonen. De grond van zijn oude bedrijfje wordt gevoegd bij een ander landbouwbedrijf en het boerderijtje soms afgezakt tot een krot komt beschikbaar voor een stedeling, die de stilte zoekt. GEMAKKELIJK WINSTJE In deze verlaten boerderijtjes is een levendige handel ontstaan. De rust en romantiek zoekende stedeling kan aan zijn trekken komen, als hij maar wil betalen. Stedeling en plattelander wor den ,als zij elkaar gevonden hebben, streng zakelijk. Het blad van de Nederlandse Gemeen ten geeft enkele voorbeelden. Er is een geval be kend, dat een boerderijtje met slechts een klein erf werd aangeboden voor twaalfduizend gul den. Een deskundige schatte de waarde van het „gebouw" op nauwelijks 2.500 gulden. Na een jaar was het nog niet verkocht, maar de vraag prijs was opgelopen tot twintigduizend gulden Vroeg of laat komt er wel een koper uit de stad voor. Een onbewoonbaar verklaard en onbewoond boerderijtje met tweehonderd vierkante meter grond is te koop voor veertig mille. De eigenaar heeft het fantastische bod van twintigduizend gulden afgeslagen, omdat hij weet, dat hij, ris hij nog maar even geduld heeft, veel meer kan vragen. Nog een voorbeeld: iemand kocht een oude boerderij voor 8.000 gulden. Voor twintig- duizend gulden liet hij haar opknappen en mo derniseren. De eigenaar kreeg daarop een bod van 35 duizend gulden; hij vroeg tienduizend gulden meer. De koop ging niet door. Erg was dat niet, want kort daarop kwam een nieuwe kandidaat, die 52 duizend gulden betaalde. Niet alle plattelanders verkopen regelrecht aan de stedeling. Dikwijls zien zij geen kans de nodige kontakten te leggen en verkopen tegen normale prijzen aan een tussenhandelaar, die wel de juiste klanten kent en winsten maakt van tienduizend gulden en meer. Snel en ge makkelijk verdiend geld. Mainzer Zuurkool 500 GRAM GRAM 69 DE MEEST PROFIJTELIJKE CLUB VAN NEDERLAND! PAK ±500 GRAM 85 GROTE butterscotch O voor 1 m Bereid met slagrdom, koffie-extract en suiker. PER STUK &S PRIMA ZAK 250 GRAM BETER LEVEN 69 Kwaliteitsgarantie Wanneer u enig AH-arfcikel niet élke cent waard acht die u er voor hebt betaald, dan wordt u door Albert Heijn het volle bedrag vergoed. Prompt.zonder enige be denking. Albert Heijn Uitslagen: Dames: Venlo GirlsVenray 1-1 Heren: EMHCVenray 3-1 Zoals de uitslagen reeds laten zien is het MHCV zondag niet zo best vergaan. Van de dames voorspelden wij reeds dat zij een zware wedstrijd tegemoet gingen in het kermisvie- rende Venlo. Onze meisjes hebben er alles aan gedaan om dit sombere vermoeden te logenstraffen, maar verder dan een gelijkspel konden zij helaas niet komen. Dat het spelpeil over het algemeen lager was dan bij de eerste competitie-ontmoeting, lag misschien aan het feit dat twee in- ivallers de reis naar Venlo mee maakten. Bovendien werden aan onze zijde te veel fouten gemaakt waardoor Venlo te gemakkelijk aan zijn kan sen kwam. Tijdens de laatste 5 mi nuten van de strijd hing het gelijke spel nog maar aan een zijde draad je ,want Venlo Girls kreeg 'n straf- bully te nemen, maar deze werd door onze back koelbloedig wegge werkt. De heren, op bezoek in Eindhoven bij het sympathieke studentenelftal van EMHC, kwamen zelfs niet tot een gelijkspel, maar moesten met een 3-1 nederlaag de aftocht blazen. De eerste helft was technisch tactisch volledig voor EMHC. Met felle aanvallen maakten zij 'bussen' in onze verdediging, die lang niet waterdicht bleken en bij de thee hadden de 'techniekers' al een voor sprong van 3-0. Na de pauze echter sloeg Venray hard terug en heel ze ker zou een gelijke eindstand bin nen bereik hebben gelegen als vrouwe Fortuna zich niet zo duide lijk aan de zijde van de gastheren geschaard had. Een bal tegen de paal, een gemiste strafbully en twee mensen voor open doel die net de bal niet toegespeeld kregen, dat wa ren in hoofdzaak de tegenvallers die MHCV te incasseren kreeg. Geen winstpunten dus voor de heren deze week. Op de zaterdag j.l. gehouden ver gadering van de Koninklijke Neder landse Hockey Bond is onze vereni ging, na twee jaar aspirant lid en vijf jaar kandidaat lid te zijn ge weest als officieel lid van de KNHB aangenomen. Deze intrede heeft zo lang op zich laten wachten omdat we voorheen niet beschikten over de vereiste ac- comodatie. De gemeentelijke kleed lokalen zijn weliswaar nog niet ge reed, maar op gunstig advies van district Zuid meende de vergadering toch MHCV aan te kunnen nemen. Op uitnodiging van de Helmondse club HUAC zullen zaterdagmiddag 4 meisjes- en jongensteams aldaar enkele wedstrijden spelen. Vertrek: half twee. Zondag start dan voor het tweede dames- en herenelftal de competitie met thuiswedstrijden. Om twaalf uur treden de heren aan om de sticks te kruisen met Venlo 5. Direct daarop aansluitend spelen de dames tegen Tegelen 2. Hun zij veel succes gewenst. De eerste dames- en herenteams zijn vrij van competitie, doch de he ren spelen een trainingsmatch tegen het Engelse R.A.F.-team in Laar- bruch. Voor nadere gegevens wende men zich tot het raambiljet bij Cals. In verband met de slechte op komst op de trainingen willen wij nogmaals het belang van trainen onder ieders aandacht brengen. Geen enkele sportman kan hier bui ten en het zou vreemd en onwaar schijnlijk zijn als de Venrayse hockeyer er geen behoefte aan had. De junioren trainen op de woens dagmiddagen van half twee tot half zes. De senioren op de zaterdagmidda gen vanaf drie uur. Dan is er ook voor de veteranen gelegenheid om een balletje te slaan. Ook willen wij ieder op het hart drukken de mentaltrainingen zorg vuldig bij te wonen. De competitie is weer in volle gang. Terwijl Oostrum 1 vorige week zondag tegen Geysteren 1 met 2- werd geklopt en Oostrum 2 het lood je moest leggen tegen Griendtsveen 1 met 72, is ook de tweede wed strijd van Oostrum 1 en 2 zonder resultaat gebleven tegen respectie velijk Tienray 1 en Sevenum 2. Oostrum 1Tienray 1. Na de af trap was het al spoedig Ooslrum die tegen een achterstand aankeek. In de 7e minuut was het de links back van de Oostrumploeg die met een te harde terugspeelbal z'n doel man volkomen verraste, 1. Oos trum trachtte deze misstap goed te maken, maar verder dan enkele goed opgebouwde aanvallen kwam men niet. Terwijl Tienray, evenals Oostrum, geen groots voetbal ten toon spreidde wist zij de stand voor de rust echter toch op te voeren tot 03. De 3e goal ontstond uit een hoekschop ,die door een van de Oos trum-mannen per ongeluk in 't doel geslagen werd. Na de rust was het echter Oo; trum dat een overwicht kreeg en dit leidde tot een doelpunt van de Oostrum-midvoor H. Versleijen. Dit na een scrimage voor 't Tienray- doel. Twee minuten later was 't de zelfde speler die van ruim dertig meter van de Tienray-goal een ko gel a la Kreyermaat afvuurde, die glansrijk doel trof, door het veel te ver opstellen van de Tienray-keeper Ondanks het uitstekend werk van doelman Linskens, kon deze toch niet verhinderen dat de stand 2— 4 werd. Dit werd tevens de eindstand. Oostrum 2 kwam in Sevenum niet verder dan een smadelijke 70 ne derlaag. Zij werden hier kansloos geklopt. :w< Irograma zondag a.s: EW COostrum 1 Oostrum 2Tienray 2 Merselo 2Oostrum 3. Het le herenteam heeft zich za terdagavond hersteld van de neder laag bij Rapid in Eindhoven ge leden. V.C. Rooy 1 speelde hun eerste thuiswedstrijd in de nieuwe com petitie. Het bezoekende Sios 1 werd met een 3-1 nederlaag naar Mierlo teruggezonden. Vanaf het beginsignaal trok V.C. Rooy meteen fel van leer en met 156 werd de le set vlot door V.C. Rooy gewonen, in de 2e set bood Sios nog minder tegenstand, 15-3 voor V.C. Rooy. In de 3e set pro beerde Sios het nog eens en V.C. Rooy verloor deze set met 10-15. De heren van Sios roken hun kans, maar zover lieten de Venray se volleyballers het niet komen. In de 4e set maakten ze resoluut een einde aan de illusie, die de Sios- mannen eventueel nog hadden, dooi de set met 15-6 in hun voordeel te beslissen. Een verdiende 3-1 zege van de V.C. Rooy-ploeg, na een minder goede wedstrijd. A.s. zondag staat V.C. Rooy 1 voor de zéér zware uitwedstrijd tegen PSV 2 (Eindhoven). De PSC-reser- ves zullen deze wedstrijd wel gaan winnen, maar dat ze de punten ca deau zullen krijgen, geloven we niet. Programma: Zondag 30 september: PSV 2V.C. Rooy 1 aanvang 15.00. Afmelden alléén bij dhx*. M. Cus- ters, Patersstraat NW 23. VENRAYSE ZWEMCLUB SPÏO Vanaf woensdag 3 oktober gaan we vooi-taan 's avonds een kwartier vroeger naar Venlo. Vertek bus dus om 20.30 uur. Van deze gelegenheid om 's woensdagsavonds te zwem men, mag gerust meer gebruik ge maakt worden, vooral door de oude- Lpden. Er is nog plaats genoeg in bus. de Nieuwe leden kunnen zich als al tijd opgeven bij de secretaris, Gro testraat 9a (bijkantoor Dagbl. v. N. Limb.). Op 7 oktober start de eerste les voor zweminstructeurs. Liefhebbers kunnen zich nog opgeven. De kos ten worden door de vereniging ge dragen, maar daar tegenover veil plicht de instructeur zich enkele ja ren ter beschikking te stellen van de vereniging. NAJAARSVERGADERING DAMESZWEMCLUB HZPC Op de najaarsvergadering van de dameszwemclub HZPC zal o.a. het winterprogramma worden bespro ken. Tevens zal vertoond worden een bij gelegenheid van de Lim burgse Zwemkampioenschappen Ju nioren 1962 opgenomen film De vergadering voor de gehuwde dames, ouder leden en voor die le den, die wegens studie niet naar de vergadering voor de jongere leden kunnen komen, wordt gehouden op dinsdag 2 oktober a.s. om 8 u. n.m. in Café-Restaurant „Wilgert", Horst. De najaarsvergadering voor de naar de kleuterscholen of lagere scholen gaande leden, wordt gehou den op dinsdag 9 oktober a.s. om half 5 n.m. in 't Patronaat te Horst. Tijdens deze vergadering wordt ook de bovengenoemde film vertoond. P.D.V. DE ZWALUW Vanavond gaan we dan voor het laatst van dit seizoen nog een keer onze duiven inkorven voor de Pro vinciale vlucht vanuit Dover (En geland). Dit is voor de Noord-Lim burgse liefhebbers een mooie vlucht, want met een beetje wind mee, kan men hier aan de kop komen van de uitslag. Deze vlucht telt ook nog voor het Generaal kampioenschap, zodat we zondag weten wie dat is. Vanaf Esquellinnes was het J. Verstegen die de eerste prijs draai de, terwijl P. Strijbos de extra ere prijs, geschonken door onze lokaal houder, wist te winnen. Volgende week zullen we de kam pioenschappen in zijn geheel nog maals plaatsen. VAN HET APOSTOLAAT VAN HET GEBED OKTOBER 1962 „Moge het onfeilbaar leergezag van het tweede Vatikaans Con cilie de dwalingen en gevaren voor geloof en zeden voor ieder in het licht stellen." De tragische dood van Marilyn Monroe, enkele maanden geleden, heeft de wereldpers even in bewe ging gebracht. Nu spreekt niemand meer over haar. De gestorven film ster is het symbool van wat de mens mankeert. Temidden van lawaai en publiciteit, temidden van genot en het gerinkel van dollars bleef deze vrouw ondanks haar drie huwelij ken, een eenzaam mens. Zij is de harde wereld ontvlucht door de dood. In Hollywood waar gegoocheld wordt met het woord liefde, bleef haar hart onvervuld. Zij zocht haar troost in luminal-pillen „Tranqui lizers" noemt men. deze dingen in Amerika. Een enkele chemische fa briek vervaardigde in één jaar 30 miljard van deze pillen. Dat zijn de heilsmiddelen van de moderne mens. De Kerk heeft tot opdracht in de ze wereld aan de moderne mensheid de ware verlossing te prediken: de moderne mens is in gevaar; hij loopt op een dwaalweg. Daarom is juist in deze openingsmaand van 't Concilie de maandintentie van het Apostolaat van het Gebed een op roep ervoor te bidden dat de Kerk haar taak moge verstaan. Zij is en blijft de verkondigster van 't evan gelie der verlossing. De geneesheer van de zieke wereld is Jezus Chris tus. Zijn verlossend woord is van meer belang voor het geluk van de vermoeide, eenzame mens dan het oordeel van de psychiater.

Peel en Maas | 1962 | | pagina 4