DE NIEUWE TOREN SLUIT VENRAY'S WEDEROPBOUW AF De herbouwde Petrus Banden-kerk.Het door Deken Berden z.g. na de oorlog begonnen wederopbouwwerk is door Deken Loonen voltooid. A.s. zondag wordt het laatste gedeelte van dit wederopbouwwerk, de Petrus Banden-toren ingezegend. In april 1962 arriveerden de nieuwe klokken voor de Petrus Banden-toren. VENRAY VIERT FEEST.... Feest om de nieuwe toren van de Petrus Banden, die Mgr. Hanssen zg. eens de kathedraal van de Peel noemde. Er is om minder reden feest gevierd in het Venrayse land, waarvan de Petrus Banden altijd de kern, de spil geweest is, waarom heen het Venrayse volk eeuwen lang zijn leven leid de Het grootste wederopbouwwerk is met de Petrus Banaen-toren voltooid. Vanuit de hemel zal 12-3-1961 Eerste steenlegging van de toren door de H.E.H. A. Loonen, pastoor-deken van Venray. Deken Berden en de vele Venrayse mensen, die dit moment niet mochten beleven neerzien op dat kleine plekje in deze onrustige wereld, waar men, na verwoesting en puin, nu de vlaggen breed-uit laat wapperen, omdat, wat vernieler is, weer is hersteld, omdat wat kapot was, weer is herbouwd. Ook zij zullen er hun vreugde aan beleven, zoals wij, die mee mochten werken om dit alles zijn ouae, maar ook nieuwe luister te geven. Er is vreugde om de wederopbouw van de Peel- kathedraal, die zijn toren zo node missen kon. Er is vreugde in Venray omdat die stoere wach ter van weleer, die wijd en zijds over het Peel- land zichtbaar was en een veilige baken beteken de, thans in nieuwe vorm is teruggekomen. Er is vreugde omdat de wederopbouw van de toren de wederopbouw van Venray afsluit. Een weder opbouw, die in geld en goed ontzaggelijke offers vroeg, maar daarnaast ook veel voldoening heeft geschonken. De stille weemoed om dat wat voor goed verloren ging blijft achter bij de vreugde om wat mooier, grootser, fraaier werd dan voor heen Het is een goede gedachte geweest van het actieve Torencomité om bij gelegenheid van dit feest een kleine illustratie uit te geven, waarin kort en bondig nog eens is samen gevat wat er in die afgelopen na-ooriogse jaren allemaal in onze plaats is gebeurd. Het is waarachtig niet weinig. En zo ooit dan is dat bekende woord van Vondel in Venray in ver vulling gegaan: Foto's: Fotostudio Gerard Kruijsen, Venray Al lei er veel verwoest en wil daarvan niet ijzen; het zal met groter glans uit as en stof herrijzen In ons Venray, waar het oude middelpunt zijn plaats weer heeft ingenomen, nu de verwoestin gen zijn opgeruimd, net stof en as is weggeschud en het nieuwe in zijn frisheid en openheid aan de voet van de kolos wacht op de nieuwe toe komst. Veel leed is er geweest veel droefenis en ellen de.Maar als de foenix uit zijn as is Venray herrezen en bouwt en werkt en streeft naar nog een grootsere toekomst. De nieuwe toren van de Petrus Banden is het symbool van die werkkracht, van die vernieu wing. Daarom is er reden tot feestvieren, tot ons even bezinnen op wat voorbij is, op dat wat Sjeng Hendriks en zijn mannen hijsen 2 mei 1962 de vlag. De hoogste top is bereikt. komen gaat. Een lange periode van wederop bouw wordt met de zegening van de nieuwe toren afgesloten en daarmede een hoofdstuk in Venrays geschiedenis, dat zwaarder en donker der was dan ooit tevoren. Maar zal deze generatie voortaan immer tot ere strekken, dat puin en ellende, oorlog, verwoes ting en dood, evacuatie en armoede hen niet klein gekregen heeft, integendeel, dat zij op nieuw de krachten heeft weten te verzamelen om op te bouwen wat verwoest werd, te herstellen wat vernield werd. Daarom is deze torenbouw meer dan de vol tooiing van een groots bouwwerk, meer dan de herstelling van wat verloren ging. Daarom is de ze nieuwe toren het symbool van Venrays op standing en mag een volk dat de kracht en ae moed vond deze wederopbouw af te sluiten met deze bouw inderdaad feest vieren. De kansen daartoe worden volop gegeven. Hierboven ziet men verschillende fasen van de wederopbouw van de St. Petrus Banden-toren. Deze toren-herbouw werd uitgevoerd door Venrayse mensen in de periode van dec. '60-sept. '62.

Peel en Maas | 1962 | | pagina 14