s.v.v. NIEUWS V.C.R00Y M.H.C.VENRAY Babylonische spraak verwarring Schriftelijk onderwijs Bij de start van de voetbal competitie RUITERSPORT Nationale trekpaarden tentoonstelling Voor 'i eerst naar school! INGEZONDEN Geachte redaktie. Vorige week stond in Uw blad 'n reactie op uw artikel „Babylonische spraakverwarring". De inzender redeneert vrij begrij pelijk voor iemand die in deze tijd leeft, maar ik geloof echter dat hij verzuimt aan de toekomst te denken. Industrialisatie wordt steeds meer een levensbehoefte en Nederland heeft nog veel achterstand bij lan den als Engeland en Duitsland. Wil Nederland in Europees verband een rol blijven spelen, zal verdere in dustrialisatie noodzakelijk zijn. Zo Nederland in Euroverband, zo ook Venray in Nederlands verband. Ven- ray moet beslist doorgaan met de industrialisatie. Momenteel gaat dit volgens mij erbarmelijk langzaam. Voor een echte Venrayer, die niet verder kijkt dan zijn eigen plaats mag alles wel geweldig lijken, vergelijking tot andere industrieker nen is het een belachelijk klein beetje, wat er in Vrenay in een zes tal jaren is gekomen. We zitten in Venray nu ondanks de trage gang der industrialisatie inderdaad met arbeidstekort, maar dit is geen Venrays verschijnsel, zelfs geen Nederlands, maar een verschijnsel dat in vele landen met hoge levenstandaard zoals Duitsland e.a. voorkomt. Dat men mensen uit onderontwikkelde of armoedige lan den hier naar toe haait vind ik juist. We moeten inderdaad Europees kun nen denken temeer daar deze soort volksverhuizingen een tijdelijke op lossing vormen van vele Europese problemen. Later wanneer mogelijk de schim der werkloosheid weer eens een keer zal opdoemen, zullen Ven- rayers die tegen deze „import" zijn, blij zijn, dat ze voor hun in moei lijker tijden arbeidsplaatsen in re serve gehouden hebben. Uiteindelijk is het dus nog een soort eigenbelang hoewel dat niet de opzet is. Men mag blij zijn dat we buiten landers naar Venray kunnen krij gen want deze mensen zijn weinig gewend. Een Nederlander zal zich wel tweemaal bedenken om naar Venray te komen, want wat hebben wij deze verwende mensen te bie den? Niets, maar dan ook niets. We hebben geen zwembad, we hebben geen schouwburg, we hebben zoveel niet. Alle noodzakelijke dingen om een plaats bewoonbaar te maken ontbreken. Venray is een keurig ge bouwd plaatsje, maar als woonoord schiet het in vele opzichten tekort. Misschien is een rasechte Venrayer hiermee tevreden, maar mensen die meer gewend zijn verlangen echt wel wat meer. Laten we dus gelukkig zijn met onze buitenlanders, we maken hen en de industriëlen er gelukkig mee. Het is te hopen, dat er zoveel vreemde mensen naar Venray ko men dat de industrialisatie erdoor in versneld tempo mag doorgaan. Dit is noodzakelijk. Laten wij als Euro peanen met Venrayse hartelijkheid onze buitenlandse vrienden 't leven hier dragelijk maken en laten we proberen hen op te nemen in onze gemeenschap, dan doen wij behalve een sociale plicht tevens nog een christelijke daad. R. C. Goed lezen, geachte redaktie, ook een kunst. Dit was mijn eerste gedachte toen ik van U bovenstaand stukje ter inzage kreeg voor een antwoord. Ik heb in mijn eerste ingezonden stuk nergens gezegd dat Venray niet verder moet industrialiseren. Ik heb alleen op grond van wat er zich af speelt in ons dierbaar Venray de vraag gesteld of het nu zó moet gaan. We kunnen verder fabrieken bouwen en de behoefte aan perso neel nog groter maken dan ze al is. En daarbij zeker niet vergeten dat we noch voor hoger, noch voor lager personeel de nodige woningen heb ben, want die hebben we voor eigen mensen al onvoldoende. Volgens de schrijver van hierboven dan als een soort reserve voor slechtere tijden! Een standpunt waar geen enkele fa brikant in trapt. Waar het mij om gaat is dat we „geïndustrialiseerd" hebben, zij het dan misschien in bescheiden mate. Zeker is dat deze industrialisatie in zoverre is geslaagd dat het beschik bare arbeidspotentieel „op" is. Voor verder uitbreiding van de bestaande industrie zijn we aangewezen op mensen uit Zuid-Europa. Heeft het nog zin ,zo was mijn vraag, om daar naast nog nieuwe industrieën aan te trekken, waar bestaande al in nood verkeren? Is dit gezond? Kan men zo is mijn vrij nuchtere en ook Europese gedachte die nieuwe dan niet beter in Zuid-Euro pa plaatsen waar we toch de mensen vandaan moeten halen? Mijn vragen waren nu: a. Is inderdaad het beschikbare ar beidspotentieel „op"? Zijn dus al le beschikbare krachten inder daad werkzaam in eigen plaats en zo niet, is dan ai onderzocht waarom dit niet gebeurt en wat wordt er gedaan orn eventuele belemmeringen op te heffen. b. Wordt het geen tijd dat men met de ervaring van de afgelopen ja ren voor ogen een andere indus- trialisatiepolitiek gaat volgen, in die zin dat men dus niet in een bepaald gebied drie, vier plaatsen als industriekernen aanwijst, maar hoog uit één waardoor uit een groter gebied aantrekking van arbeidskrachten mogelijk is, zowel voor bestaande als nieuwe industrieën? Dat is mijn hele betoog geweest. De stellingen en conclusies die bo vengenoemde er verder aan verbindt maak ik niet graag de mijne. Wat mij betreft zijn Turken, Grieken, Spanjolen, Portugezen en zo meer, hartelijk welkom, maar het indus trialisatieprobleem maken ze alleen maar groter.Oplossen doen ze het nietEvenmin als R. C. M. W. GEEN TOVERSTAF VOOR EEN BLIKSEMCARRIÈRE Het staat er zo mooi: binnen drie maanden sprak ik vloeiend Engels; vroeger was ik de jongste bediende, nu ben ik chef en verdien vijf maal zoveel. Foto's van dames en heren, die als een komeet aan de maat schappelijke hemel omhoog gescho ten zijn, illustreren deze reclame. Natuurlijk schuilt er een kern van waarheid in die lokzinnen, dat pa rate kennis de wereld voor u open doet gaan. Want zo heet het vaak in dergelijke advertenties waarin 'n schriftelijke cursus wordt aanbevo len: „En de wereld ging voor mij open". Een schriftelijke studiecursus is echter geen toverstaf die u in een sprong van een dorre akker in een golvend graanveld doet belanden. Stap voor stap, met veel energie en wilskracht, met opoffering van vrije tijd en pleziertjes, kunt u met schrif telijk onderwijs inderdaad een heel eind vooruit komen. Na de oorlog heeft het schriftelijk onderwijs in Nederland een hoge vlucht genomen. Deze vorm van on derwijs opent nieuwe mogelijkheden voor verbetering van levenspositie, ook voor degenen aan wie ondanks aanwezigheid van de vereiste intel lectuele vermogens en aanleg voor studie door minder goede gezond heid, een vroeg kostwinnerschap, het te „oud" zijn om nog bepaald school onderwijs te volgen, beperkte finan ciële middelen, een ongunstig gele gen woonplaats, door eigen schuld gemiste kansen in de jeugd, een halt werd toegeroepen. Uit sociaal en cultureel oogpunt werd het schriftelijk onderwijs van zo groot belang geacht, dat in 1947 de Inspectie van het Schriftelijk On derwijs (ISO) werd opgericht. Dit instituut oefent nu toezicht uit op de 46 aangesloten instellingen, die zich vrijwillig voor controle op hun werkwijze openstellen. De instituten die zich niet bij de stichting melden, hebben daar hun redenen wel voor. Het verdient dan ook geen aanbeveling zich bij een niet erkende instelling te laten in schrijven. De Inspectie is vooral ook opge richt voor dergelijke ondernemers, die onder fraaie voorspiegelingen 't publiek voor zijn goede geld waar- deloze„lessen" leverden. De maat schappij tot Nut van het Algemeen heeft het initiatief tot de oprichting genomen. De bemoeienissen van het Ministe rie van O. K. en W. met de ISO bestaan hierin dat in de commissie van advies voor erkenning een ver tegenwoordiger zitting heeft. Het voeren van reklameleuzen als „met medewerking van het Min. van O. K. en W." en andere zijn in dit verband een lokmiddeltje om de waar aan te prijzen. In de commissie hebben verder zitting vertegenwoor diger van de inspecties V.H.M.O. en N.O., het Directoraat-Generaal voor de Middenstand van het Ministerie van Economische zaken en verschil lende examen-afnemende organisa ties. Zo hoopt men de kandidaten, die langs deze weg worden opgeleid, een redelijke zekerheid te geven om bij voldoende aanleg en ijver het ge stelde doel te bereiken. Een voordeel van de schriftelijke cursus is vooral de vrijheid, waar mee de cursist te werk kan gaan. 'n Voordeel? Voor velen is deze'vrij heid juist een ernstige handicap en het aantal half afgebroken cursus sen is dan ook groot. Maar voor de serieuze doorzetter staat de weg naar grotere kennis open. Geheel zelfstandig en zonder toezicht zal hij zijn studie moeten volbrengen en zich moeten houden aan het programma. Weliswaar kan men tussentijds nog veranderingen aanbrengen en een examen eerder aanvragen of eventueel uitstellen, maar er is geen leraar die u aan spoort of vermaant, er zijn geen strafwerkmethoden waarmee men op de school de leerlingen nog tot studeren brengt. De leraar is enkel de man achter de rode ballpoint die uw werk corrigeert en u met raad en daad bijstaat. Laat u bij eventuele plannen om een schriftelijke cursus te gaan vol gen niet verleiden door adverten ties waarin de wereld bij toverslag voor u opengaat, maar overweeg wel degelijk of uw capaciteiten en uw vrije tijd een schriftelijke cursus mogelijk maken. Eerst dan kunt u besluiten tot een schriftelijke cur sus om kennis bij te schaven en nieuwe te vergaren. En dan inderdaad wil het ook wel eens lukken een betere baan te krij gen, want zo'n schriftelijke cursus vraagt in ieder geval doorzettings vermogen, een eigenschap, welke el ke werkgever graag in zijn werkne mers ziet. SPORT: NOODZAKELIJK EN HEILZAAM, MAAR GEEN EXCESSEN.... De voetbalcompetitie start weldra weer en het lijkt ons nuttig bij de inzet van de trainingen en wedstrij den enkele opmerkingen te maken. De sport komt hoe langer hoe meer in het middelpunt van de belang stelling, ook op het platteland. Dat is maar goed, want daar vooral is de lichamelijke vorming en opvoe ding heel lang erg verwaarloosd. Men denke maar eens aan het feit, dat de jeugd het voor kort nog vrij wel overal zonder gymnastiek moest stellen, eenvoudig omdat er geen een gymnastieklokaal was. De sport bewerkt veel goeds. On ze wereld is vol met zenuwachtige en overspannen mensen, die zieken huizen zijn overbezet, het onderzoek van de scholen wijst uit, dat er veel zwakke kinderen zijn. Met het oog op deze feiten kan men de lichaams cultuur in de vorm van sport niet als overbodige weelde beschouwen. Allerlei soorten van sport stalen 't lichaam en maken het sterk: wan delen, zwemmen, roeien, voetballen, tennissen. Zon, lucht en water zijn heilbrengend en worden volop geno ten bij het beoefenen van iedere soort van sport in de buitenlucht. VORMENDE WAARDE Daarnaast mogen we wijzen op de vormende waarde: ze kweekt saam horigheid ,zin tot samenwerking, ge hoorzaamheid aan gezag, orde, zelf beheersing, kweekt karakter en ver sterkt de wil. Sportbeoefening houdt ook af van veel kwaad en minderwaardig ver maak en is een vijand van gemak zucht en vadzigheid. Om dit alles door de sport te be reiken, moet echter aan enige voor waarde worden voldaan Er wordt ook in de sport heel wat geliefhebberd en veel gaat onder het mom van sport door, wat met echte sport niets te maken heeft. Goede strakke, verantwoordelijke en peda gogisch ingestelde leiding der ver enigingen, ook van hun junioren afdeling, is een eerste vereiste. De techniek, 't behalen van kam pioenschappen en 't promoveren mag niet voorop staan, maar moet volgen als een natuurlijke vrucht van gestage training, van serieuze en volhardende pak-aan en van goede teamgeest. Op het punt van discipline in en buiten het veld mag de leiding geen enkele concessie doen. Tegen wan gedrag tijdens de wedstrijden door ongehoorzaamheid aan aanvoerder en scheidsrechter door ruw spel of toepassing van ongeoorloofde en on sportieve trucs moet de leiding optre den, ook zonder dat van bondswege onderzoek wordt gelast of straf wordt opgelegd. Als aan al deze voorwaarden wordt voldaan, dan kan de sport heilzaam werken voor jeugd en jongeling schap. WEEST SPORTIEF En tenslotte: de sport kan ook nog een mooie sociale taak vervul len. Ze is voor duizenden een pret tig en ontspannend kijkspel, waar mee men op aangename wijze de zondagmiddag breekt. Maar aan het publiek moeten we dan deze waar heid voorhouden- met de donatie van uw club of met uw toegangsbe wijs heeft u alleen het recht gekocht om toeschouwer te zijn en desge wenst uw favorieten aan te moedi gen, maar u heeft nie~ 't recht om u met woord of gebaar te mengen m de leiding. Laat eenieder zich hieraan houden, dan kunnen we een prettige compe titie tegemoet zien. Venray 1Veerse Boys 1 is een hoogstaande en zeer goede oefen wedstrijd geworden. Gaan we de wedstrijd vergelijken met die van vorige week tegen Huissen, dan kunnen we constateren, dat er weer een behoorlijke vooruitgang te zien was. De wedstrijd van j.l. zondag werd van meet af aan in een zeer hoog tempo gespeeld en was het aanzien dan ook meer dan waard. Venray startte hoopvol. Er werd goed ge combineerd en het was met name de achterhoede met aan het hoofd doelman J. Hendriks die in een grootse vorm stak. De man-dekking was goed en zodoende werden de aanvallen van Veerse Boys telkens afgeslagen en kon meteen een Ven- ray-aanval worden opgebouwd. Na 25 minuten spelen werd een van de vele aanvallen bekroond met een doelpunt. Dit kwam van de voet van debutant H. Vollenberg, die een foutje in de Veerse Boys' achter hoede resoluut afstrafte. Vijf minu ten later leek het er op dat Venray de voorsprong ging vergroten. Linksbinnen v. d. Vorst passeerde enkele spelers en kwam vrij voor doel doch hij zag z'n schot gekeerd door de paal. Met een 1-0 voor sprong voor Venray kwam de rust. Na rust waren het de Veerse Boys die de toon aangaven. Onze achter hoede kreeg het zwaar te verduren, maar hielden stand totdat er een half uur gespeeld was. Toen was het de rechtsbinnen van Veerse Boys die van dichtbij onhoudbaar in schoot. Twee minuten later kreeg Veerse Boys een strafschop te ne men wegens hands bij een onzer achterhoedespelers. De goed geno men strafschop werd echter door de attente SVV-goalie uit het doel ge ranseld. Dit gaf de burger moed en Venray kreeg geleidelijk aan weer een veldoverwicht. Kort voor het einde zag het er naar uit dat Ven ray de volle winst binnen zou ha len. Rechtsbuiten Vollenberg bracht de bal uit een corner precies op het hoofd van Koonings, die hard in kopte, doch de bal kon op het laat ste nippertje nog door de Veerse Boys-back uit het doel worden ge trapt. Venray kwam nog wel terug, maar in de stand kwam geen ver andering meer. Venray 2 speelde een oefenwed strijd tegen het 2e elftal van Veerse Boys. Het werd hier een verdiende 3-0 overwinning voor de Veerse Boys-reserves. 'n SVV-combinatie toog naar Mer- selo. Het zag er met de rust niet erg rooskleurig uit voor onze SVV-ers, want de stand was toen 3-0 in het voordeel van Merselo, maar na de rust kwam SVV goed terug en won nog met 5-3. Een bewijs dat er in dit elftal een doorzettingsvermogen zit. Venray 5 speelde vriendschappe lijk tegen Griendtsveen 1. De SVV- ers kregen met 8-0 de kous op de kop. Venray 6 deed het beter. Zij won nen met 9-1 van Griendtsveen 2. A.s. zondag begint voor het eerste elftal van SVV de competitie al weer. Het is meteen een zware uit beurt naar Brunssum, waar ge speeld wordt tegen RKBSV. Hoewel RKBSV vorig seizoen eindigde in de middenmoot, moet hier terdege re kening worden gehouden met een sterke tegenstander. Wanneer onze jongens echter met hetzelfde en thousiasme spelen als afgelopen zon dag en ieder zich ten volle inzet, dan geloven wij beslist dat er een kans in zit. Venray 2 is vrij. Venray 3 speelt een wedstrijd voor de beker van de afdeling Lim burg tegen Merselo 1. De wedstrijd wordt in Venray gespeeld en begint om half drie. Voor eventuele wedstrijden van de overige elftallen wordt verwezen naar de bekendmaking van de op stellingen. Na enkele weken rust zijn de trai ningen zaterdag j.l. weer hervat. Het was nog niet erg druk, maar er waren nog veel speelsters en spelers op vakantie. A.s. zaterdag kan weer iedereen aanwezig zijn, want dan zit de vakantie voor de meesten er op. Trainen en nog eens trainen is de boodschap, want er komt weer 'n druk en zwaar seizoen voor de V.C. Rooyers. Vooral het le herenteam zal het in' de overgangsklasse be slist niet gemakkelijk krijgen. Daar om worden de le zestallers voor zo ver mogelijk, ook 's woensdags om 7 uur op de training verwacht. A.s. zondag gaat het le damesteam en het 2e herenteam naar Boxmeer, waar Bovok een toernooi organi seert, aanvang 12.00 uur in het sportpark aan de Graafseweg. Het le herenteam reist naar Sa- gitta in Oss ,om daar de wissel beker vorig jaar gewonnen, te gaan verdedigen. Het zou prachtig zijn, indien deze grote „cup" óók dit jaar naar Venray kwam. Van de competitieleider der over gangsklasse ontvingen wij het pro gramma voor de overgangsklasse Noord-heren. Voor V.C. Rooy, t.m. l-10-'62, zijn de volgende wedstrij den vastgesteld: 'Zondag 16 sept. Rapid 1 (Eindho ven)V.C. Rooy 1, aanvang 16.30 u. Zaterdag 22 sept. V.C. Rooy 1-Sios (Mierlo-Houtaanvang 20.00 uur. Zondag 30 sept. PSV 2 (Eindho ven)V.C. Rooy 1, aanvang 15.00 u. Zaterdag 6 oktober: V.C. Rooy 1 Valuas 2 (Venlo), aanvang 20.00 uur. Zaterdag 13 oktober: V.C. Rooy 1- VCM 1 (Eindhoven), aanvang 20.00 u. Op het Bondsconcours van de Limburgse Landelijke Ruiterbond, dat zondag in Weert verreden werd, werd Ysselsteyn 5e in de dressuur 8-tallen, zware klasse. Dezelfde plaats veroverde Wanssum bij de middel klasse, terwijl Leunen ver diend le werd in de klasse licht in welke klasse Venray 4e werd. Bij de viertallen kreeg Wanssum de 6e prijs. Bij de individuele dressuurproe- ven werd Volleberg uit Wanssum 6e en Bouvee uit Ysselsteyn 7e. De ze prijs verwierf ook Lucassen uit Venray. Philipsen uit Castenray maakte een foutloos nummer met springen licht. INTERNATIONAAL HOCKEYTOERNOOI Zondagmiddag zal op het prach tige hockeyveld aan de Leunseweg voor de tweede maal de Gebroeders Camps-cup worden verspeeld. Deze fraaie zilveren beker werd vorig jaar geschonken door de zes gebroe ders Camps die jaren geleden de kern uitmaakten van het roemruch te H.C.V.-elftal. Om deze cup moet ieder jaar gestreden worden. Een van de bepalingen die aan deze beker verbonden zijn, zegt dat de beker nooit definitief bezit kan wor den van 'n club, hoe vaak ze ook als winnaar uit 't toernooi naar voren mocht treden. Vorig jaar was het MHCV zelf dat met groot allure de sterkste bleek en daarmee het recht veroverde om de beker een jaar lang in zijn clublokaal te laten pronken. Voor a.s. zondag zijn uitgenodigd Grünn Weiss uit Vierssen (Did.) waarmee MHCV al enkele jaren sportieve relaties onderhoudt, een Engels team van de vliegbasis Laar- bruch, ook een bekende en verder H.C. Blerick. De organisatoren van het toernooi betreuren het dat slechts één veld beschikbaar is. Zodra in de toekomst meer velden voorhanden zijn, zal het toernooi zeker tot acht of meer deelnemers worden uitgebreid. De heren uit Vierssen zullen reeds zaterdagavond aankomen Om zeven uur worden alle eerste elftal-spelers bij het hockeyveld verwacht om de gasten te verwelkomen, 's Avonds zullen zij dan gezamenlijk in gepas te vrolijkheid doorbrengen. Blerick en RAF Laarbruch arrive ren zondagmorgen. Het toernooi be gint om precies half twaalf. Het programma ziet er dan als volgt uit: 11.30-12.00 VierssenBlerick 12.05-12.35 Venray-RAF Laarbruch 13.35-14.05 Blerick-Venray 14.10-14.40 Vierssen-RAF Laarbruch 15.50-16.20 RAF Laarbruch-Blerick 16.25-16.55 ViersenVenray. Een goed lezer zal opgemerkt heb ben dat er in dit schema enkele hiaten voorkomen. Deze worden op gevuld door wedstrijden tussen on ze dames en de dames uit Vierssen en een jeugdwedstrijd eveneens tus sen Venray en Viersen. Als slot van deze middag komen dan de veteranen in het veld, die zullen spelen tegen een combinatie uit de elftallen die aan het toernooi deelnamen. Om zeven uur 's avonds komen al le elftallen tesamen in Hotel De Keizer waar de wisselbeker door een van de Gebroeders Camps aan de winnaar zal worden overhandigd. Daarna wordt door MHCV aan al le deelnemers van het toernooi kof fie en Limburgse vla aangeboden. De rest van de avond wordt even eens in Hotel De Keizer doorge bracht. Maandag 3 september houdt MHCV zijn jaarvergadering. Om 7 uur worden de junioren in Hotel De Keizer verwacht; om half 9 de senio ren. De agenda vermeldt o.m. de vol gende punten: I. Opening 2. Jaarverslag secretaris. 3. Jaarverslag penningmeester. 4. Mededelingen van de voorzitter. 5. Bestuursverkiezing. 6. Rondvraag. 7. Sluiting. Ieder wordt verzocht tijdig aan wezig te zijn. Afmelden (ook op tijd) bij secretaris A. Horbach. Vrijdagavond wordt voor de ju nioren weer een traditionele drop ping verzorgd. Aangezien iedereen weer van vakantie is leruggekeerd, verwachten we een grote opkomst. Tot slot willen we het elftal ver melden dat zondag de strijd met de overige elftallen zal aanbinden om de Gebr. Camps-cup. Doel: Paul Nelissen: achter: Pieter Janssen en Jan Houba; kanthalfs: Harrie Poels en Jan Hoofs; spil: Theo Houba; voor: Frans Cup, Hans Poels, Hans Thomassen, Paul Min en Nic Min. Mag dit elftal rekenen op de steun van een groot Venrays publiek? De 30e Nationale Trekpaardenten toonstelling van de Koninklijke Ver eniging „Het Nederlandsche Trek paard" wordt dit jaar gehouden op 14 en 15 september a.s. te 's-Herto- genbosch. Deze tentoonstelling belooft dit jaar met een record-aantal inzen dingen van ruim 500 elite-dieren uit onze Nederlandse Trekpaardfokkerij en door toevoeging van een serie stijlvolle demonstraties en aparte at tracties ter gelegenheid van de viering van het zesde lustrum nog grootser en indrukwekkender te worden dan ooit tevoren. Op de eerste dag vinden de voor de fokkers en kenners zo zeer be langrijke keuringen plaats van 30 rubrieken hengsten, merriën, fok- groepen enz., terwijl de tweede ten toonstellingsdag zaterdag 15 sep tember vooral bij het grote pu bliek in het middelpunt der belang stelling staat. I Uit het rijk gevarieerde program ma van deze dag vermelden wij slechts: de uitermate spannende eind strijd om de nationale kampioen schappen 1962; de éérste in ons land plaats vin dende nationale keuring van een ge selecteerde collectie Ha Dinger paar den door een Oostenrijkse jury; het grote défilé van alle bekroon de paarden met deskundige toelich ting door de bekende commentator Mr. G. A. Bax; het machtige schouwspel van in massa aandravende 4-8-16 en 32 spannen trekpaarden-merriën; een kleurrijk en feestelijk optre den van meer dan 1000 jonge boe ren en boerinnen met een drietal luisterrijke demonstraties; een zeer spectaculaire show door de Franse Staatsstoeterijen, waarbij 60 hengsten van 10 verschillende rassen in 4- en 6-tallen aangespan nen worden voorgereden, het geheel omlijst en opgeluisterd door de muzikale medewerking van de bekende Kring-Fanfare der Lim burgse Jonge Boeren- en Tuinders- bond en de vermaarde Koninklijke Harmonie ,,'s-Hertogenbosch". Alléén al uit bovenstaande blijkt overduidelijk dat het komende paar- denfestijn een waarlijk hoogtepunt belooft te worden in de glorierijke geschiedenis van 30 Nationale Ten toonstellingen. MEDISCHE KANTTEKENINGEN Wanneer een kind naar school gaat, kan het daar behalve lezen, schrijven en rekenen nog meer din gen aanleren, waarvan het in zijn latere leven plezier zal beleven. Wij noemen daarvan: zin voor orde en regelmaat, omgaan met andere men sen, zich aanpassen aan allerlei om standigheden: door de omgang met leeftijdgenoten leert het ook leiding geven en leiding ontvangen. Dat alles is vermoeiender en in spannender dan het bij oppervlakki ge beschouwing wel lijkt, vooral voorh et kind dat op zijn zesde jaar de eerste kennismaking met het schoolleven ondergaat. BEHOEFTE AAN BEWEGING Zo'n kind heeft heel wat te ver werken, ook al vormde de kleuter school reeds een overgangsperiode tussen de besloten huiselijkheid van het gezin van de allervroegste le vensjaren en de nieuwe eisen die door de „grote school" worden ge steld. Inspannend en vermoeiend is bo venal het stilzitten in een bank, een heel onplezierig gebruik waaraan ondanks de vele vernieuwingen bij het onderwijs nog veelal streng de hand wordt gehouden. Niet alleen de zesjarigen, maar evengoed de oudere schooljongens en -meisjes hebben nog bijzonder veel behoefte aan beweging. De zeer ka rig toegemeten gymnastieklessen kunnen in die grote behoefte aan beweging niet voorzien. VRIJE MIDDAGEN Wanneer het starre onderwijs systeem en de akelige overvul- ling van de klassen ~o'n stroeve lichamelijke discipline noodzakelijk maken, laten de ouders er dan ten minste voor zorgen, dat er in de vrije tijd van de kinderen het noodzake lijke tegenwicht wordt geboden. De schoolgaande jeugd moet volop gelegenheid hebben om op de vrije middagen en ook „na vieren" naar hartelust te draven, te klimmen, te schommelen, te ballen, liefst op spe ciaal daarvoor bestemde speelvelden. Dat moet dan bij voorkeur een ter rein zijn met veel licht en met stof vrije lucht, een plek waar de kinde ren niet steeds in konflikt raken met geërgerde volwassenen, die er begrijpelijkerwijs het land aan heb ben in een voetbalwedstrijd ver- wikkeldt te raken wanneer ze op straat wandelen of fietsen. VEEL BUITENLUCHT Dit betekent dus dat er in de vrije uren van jonge schoolkinderen maar geen beslag op hen moet worden gelegd met boodschappen doen of met extra-lessen. Van het eerste tot het zesde schooljaar worden ze trou wens pas geleidelijk rijp voor lessen in muziek of handenarbeid. En zelfs voor de jongens en meis jes van de hoogste klassen moet toch ook altijd nog lichaamsbewe ging in de buitenlucht mogelijk zijn. Zij zijn dan langzamerhand er aan toe zich bij de een of andere sport vereniging aan te sluiten. Persoon lijke voorkeur mag daarin vanzelf sprekend een woordje meespreken. Sport is evenzeer een middel tot opvoeding als de schooi dat is De kinderen zelf zijn zich daarvan niet zozeer bewust, maar hun ouders moeten er wel aan denken, dat de lichamelijke èn de geestelijke ge zondheid van hun zoon of dochter ook met de sportbeoefening is ge baat. IN WELK MILIEU? Zonodig zullen zij zich daarom dus op de hoogte moecen stellen van de verschillende mogelijkheden die er ter plaatse zoal zijn. Boven dien zullen zij zich enigszins moeten verdiepen in de techniek van de ver schillende sporten die in aarmerking komen. Tenslotte dient er door de ouders terdege op te worden gelet in wat voor omgeving het kind in zijn vrije tijd terecht komt.

Peel en Maas | 1962 | | pagina 6