Ongeschoeide hunk- m lócn6iieikóqinq VIER EEUWEN 1/ Wapens legen mciSSCiWLkköófl Horgen, 1 september Zondag 2 sept. PLEISTERACTIE BOEKMEUWS Vrijdag 31 augustus 1962 No. 35 Drie en tachtigste jaargang PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY WPPïfRT AH VHOP VPMDAV ¥7"M nAAQTPPlTPM ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. per mm. ABONNEMENTS- lO 1050652 W ÜrÜtlVoLAiJ V LILIK V Er INK Al E»ll UJYlO 1 KE#I\.EfIN PRIJS PER KWARTAAL 1.50 (buiten Venray 1.75) GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO Op zondag 9 september a.s. zal de Nederlandse Provincie van de Ongeschoeide Karmel het feit herdenken, dat 400 jaren geleden Theresia van Avila een nieuwe kloostergemeenschap stichtte waar uit ook het klooster op de Smakt 400 jaren later zijn oor sprong heeft. Wij in onze streken, die zo lang kontakt hebben gehad en nog heb ben met de Minderbroeders, hebben in het begin vreemd gekeken naar deze voor ons „nieuwe" monnikken, die, hoewel ze de naam hebben van ongeschoeiden, toch sandalen aan hebben, maar die we daarnaast ook gehuld in hun wijde mantels dik wijls in het koor aantreffen en die de naam hebben een „biddende or de" te zijn. Een kleine kloostergemeenschap, die het als haar taak gesteld heeft volgens haar regel God en mens zo dicht mogelijk bijeen te brengen. In zichzelf allereerst, maar daarnaast ook die volheid mee te delen aan allen, hen de weg te wij zen, die leidt naar het kontakt met God. Dit is de taak van de Karmel, wier geschiedenis tot in de oudste geschiedenis van het Christendom teruggaat, naar de kluizenaars die in de holen en grotten van de Berg Karmel in Palestina woon den en baden en zo in alle eenzaam heid kontakt zochten^met hun Heer en God, evenals de profeet Elias het voorbeeld gegeven had, lang voor dien In de 13e eeuw gaf de Patriarch van Jerusalem regels aan deze vro me mannen, die van deze kluize naars een gemeenschap maakte van eenzamen. De Mohamedanen ver dreven hen van de Karmel en zij zwierven uit naar het Westen, waar zij het hunne gingen doen aan de zielzorgEen hervorming bleek nodig en het waren St. Theresia van Avila en St. Jan van het Kruis, die in de 16e eeuw deze hervorming doorvoerden en de orde van Onge schoeide Karmelieten stichtte. BESCHOUWENDE ORDE Als eerste taak kregen de onge schoeide Paters van Theresia de op dracht om de karmelietessen te lei den op hun weg naar God. We be grijpen zo weinig van deze slotzus ters, die zich terug getrokken heb ben achier de kloostermuren, af scheid genomen hebben van onze wereld om zich alleen bezig te hou den met God, voortdurend te leven in zijn Tegenwoordigheid, te staan voor Zijn Aanschijn. Ze herstellen het evenwicht dat verstoord is, door dat velen letterlijk God-vergeten- leven. Ze geven getuigenis in onze vermaterialiserende wereld dat slechts een ding voornaam is: God en dat de rest feitelijk allemaal maar bijkomstig is. Deze vrouwen te leiden in hun opgang naar God is de eerste taak van de Paters. Maar daarnaast zijn ze ook verantwoord voor de leek in de Kerk. Ze willen hen vormen en leiden, in eigen land en in de missie-gebieden. (De Ne derlandse Provincie heeft 3 huizen in Brazilië). Ze willen meewerken aan de verdieping van de parochia nen in hun eigen parochies. Ze wil len de centra vormen voor de op bouw van geestelijk leven Zo wil de Karmel op de Smakt komen tot de bouw van een re traitehuis, opdat in de bedevaart plaats van St. Jozef, de patroon van het innerlijk leven een ver sterkende rustplaats komt voor de zoekende mens. De aktiviteiten van de ongeschoei de Paters zijn vele. Hun Derde Orde voor religieuzen en leken probeert ook weer, telkens opnieuw, God en mens, dichter bijeen te brengen, zo als ook hun siculieren-instituut in deze tijd dat op eenvoudige en mo derne wijze poogt. In boeken en tijdschriften pogen zij verder de levende leer van de Karmel te vertolken en de lezers mee te delen en de werken van hun heiligen onder de aandacht te bren gen van het publiek. EEUWFEESTVIERING Op zondag 9 september a.s. hoopt de Ongeschoeide Karmel van de Ne derlandse provincie de vierhonderd ste verjaardag van de Theresiaanse hervorming officieel te vieren. Dit feit wordt gevierd in 'n plech tige pontificale Eucharistieviering in de Carmelietenkerk te Geleen op zondag 9 september om 10 uur. Deze H. Mis zal gecelebreerd worden door Z.H. Exc. Mgr. P. J. Moors, de bis schop van Roermond. De KRO en Wereldomroep zal de ze plechtigheid uitzenden. Om 4 uur zal in de aula van het St Theresia- college te Geleen een academische zitting worden gehouden, waarbij Prof. Mar. Dr. J. H. Walgrave o.p. uit Leuven de feestrede zal uitspre ken. Zijn thema zal luiden: „Heeft een contemplatieve orde nog zin in een zich steeds meer saeculariseren- de wereld". Daarna zal er gelegen heid bestaan tot gelukwensen. Deze uiterlijke feestviering zal bijgewoond worden door tal van kerkelijke en wereldlijke hoogwaardigheidsbekle ders. van die markt voor de zelfstandige midden- en kleinbedrijven te behou den. Dat is immers hun eigen be lang. Daarnaast komen er steeds meer artikelen van nieuwe grond stoffen en als gevolg van technische vindingen op de markt, waarvan de gebruiksmogelijkheden aan het pu bliek moeten worden uitgelegd. Op dit terrein heeft de massa-verkoop beeld zijn zoveel nieuwe kwaliteiten verschenen met zoveel gemakspro- cedé's dat de huisvrouw cle soorten niet meer uit elkaar kan nouden en veelal na koop tot de conclusie komt dat aan de kwaliteit schade is toe gebracht. Op dat moment is die huisvrouw rijp voor een aankoop in een zaak met persoonlijke voorlich- DE MIDDENSTANDER HEEFT ZE TER BESCHIKKING De distributie in levensmiddelen heeft een hele verandering onder gaan. Het oude kruidenierswinkeltje dikwijls annex bakkerij is ver anderd in zelfbedieningszaak al of niet met hulp van inkoopcombina ties. Deze verandering is ook op an der gebied bezig zich te voltrekken. De gehele distribuerende handel is in beroering. Wij zien dit geïllus treerd in de heftige discussies rond om de handel in koelkasten, die de zer dagen een nieuw hoogtepunt be reikte toen een Italiaanse koelkas- tenfabriek haar contract met een le vensmiddelenconcern verbrak on der druk van de vakhandel. DIENSTBETOON VAN HOGE WAARDE Het is geen toeval dat het wrijf punt in de veranderde distributie- weg van koelkasten werd gevonden in de te verlenen „service" ,als de plaatsing, de reparatie en de voor lichting omtrent gebruiksmogelijk heden. Op dit punt zal immers o.i. de strijd tussen het naar massa-om zet strevende grootbedrijf en het klein- en middenbedrijf worden uit gestreden. Deze klein- en middenbedrijven zullen hun kracht moeten blijven zoeken in het eigen karakter der zaak waar meer persoonlijke dienst voor de klant te wachten ligt dan in het grootbedrijf. Het levensmid delenconcern, dat haar koelkasten leveranties bedreigd zag, probeert immers de vakhandel bij de afleve ring aan de consumenten in te scha kelen. Hiermee is nog eens bewezen hoeveel waarde de consumenten aan deze dienstverlening van de vakman hechten. Naar onze mening ligt de grootste kracht van het toekomstig klein- en middenbedrijf in het opvoeren van de dienstverlenging die een econo mische funktie heeft, waarvoor men bereid is een prijs te betalen. DE VERKEERDE WEG Vele organisaties van kleine za kenmensen zoeken hun kracht bij de reorganisatie van hun distributie in het imiteren van de verkoopmetho den. Al slagen zij erin de uiterlijke bedrijfsvorm te imiteren, zij kun nen de vergaande integratie van het concern dikwijls toch niet verwe zenlijken. De uiterlijke verschillen worden door de imitatie nog geringer en men erkent hier feitelijk mee, dat toch massa-verkoop zonder per soonlijke service te prefereren zou zijn. Toch blijft er een groot terrein waarop duizenden consumenten aan persoonlijk contact met hun leveran cier de voorkeur blijven geven. Een grote organisatie van textiel winkeliers is met een enquête on der de leden gestart om na te gaan op welke wijze de samenwerking kan worden verbeterd. Het lijkt er op, dat men zijn kracht wil zoeken in verbeterde verkoopmethoden, om dat men vindt, dat juist die verkoop het belangrijkste punt van het zaken doen is geworden. De secretaris van deze textielwin keliers, drs. Grootjans, heeft gezegd, dat het tijdperk van koopman-con ferencier voorbij is. De consument, zo meent hij, vliegt gemakkelijker heen en weer onder invloed van de reclame der grote bedrijven. Con clusie: mogelijk moeten de kleine bedrijven een deel van hun assorti ment afstoten om een grote omzet in de rest te verkrijgen. Even goed en beter kan de conclu sie worden getrokken dat juist het massa-goed moet worden afgestoten om het kwaliteitsartikel op de voor grond te stellen, waarbij de vakken nis en de persoonlijke verkoop kracht van de koopman beter tot hun recht komen. EEN VOORBEELD Op de overhemdenmarkt bijvoor- ting. Het aantal van diegenen neemt dagelijks toe. Naar onze mening zal er een groot aantal artikelen, die algemeen be kendheid genieten, onder een goed merk op de markt gebracht, gemak kelijk van de hand gaan. Het ligt in de macht van de merk artikelen fabrikanten een goed deel nog in geen kans. jaren een rendabele GEEN NIEUWS ONDER DE ZON Tenslotte vinden wij in uitlatingen van deskundigen meer dan eens de nuchtere opmerking, dat al die su permarkten, zelfbedieningen, dis counthouders en acties voor winkel centra veel tekenen van inode-akties in zich houden, die op de keper be schouwd, niet zoveel nieuws bren gen maar dit alleen suggereien Als het juist is dat de financiële kracht van de middenstand door de welvaartsstijging relatief evenveel is gestegen als die van het grootbe drijf dan gaat het er alleen om deze kracht rendabel te investeren, waar bij er voor gewaakt moet worden dat men steeds achter de nieuwe stunts aan draait door na te apen hetgeen de grote concerns succes heeft gebracht. Nieuwe initiatieven zullen meer opbrengen. Ook zij men ervan overtuigd dat de grote con cerns in het bekampen van elkaar eveneens grote offers moeten bren gen. De schijn van het succes mag er niet toe leiden dat men zich laat meeslepen in akties, die voor de kleine man anders uitvallen dan voor de grote broers. Dat leidt tot foute investering en ondergang. De eerste huurverhoging van de drie die de Nederlandse huurders voor 1967 te wachten staan, gaat in op 1 september. De meeste huurders in Venray zullen hun huisbaas na 1 september 12 procent meer huur moeten gaan betalen. UITZONDERINGEN In beginsel geldt de huurverho ging voor alle woningen, of zij nu voor of na de oorlog ziin gebouwd. Er zijn echter uitzonderingen. De huurverhoging geldt NIET voor: huizen die na de oorlog in de vrije sector zijn gebouwd, dus zonder sub sidie van Rijkswege, voor deze wo ningen geldt de huurprijs die eige naar en huurder onderling zijn over eengekomen, tenzij anders in het huurcontract is bepaald; premiewoningen die gebouwd zijn volgens de premieregelingen van 1950, 1953, 1957 of 1958, waarvan de huren nog nooit zijn verhoogd; huizen die op 31 maart I960 per week in Venray niet meer deden dan 6 gulden; onbewoonbaar verklaarde wonin gen, noodwoningen of huizen, waar van de Huuradviescommissie een verklaring heeft afgegeven, dat het onderhoud verwaarloosd is of dat 't gebreken vertoont; huizen waarvan de Huuradvies commissie heeft verklaard dat ze in verwaarloosde toestand verkeren. HUURADVIESCOMMISSIE De huurder, die meent, dat zijn huis gebreken vertoont die de be woonbaarheid ernstig schaden of dat het niet aan redelijke eisen voldoet tengevolge van verwaarlozing door de verhuurder ,moet zich wenden tot de Huuradviescommissie te Venlo, indien deze commissie tenminste nog geen vervallenverklaring heeft af gegeven. De huurder moet zijn aan vrage binnen zes maanden na in gang van de huurverhoging (1 sep tember dus) indienen. Hij dient een verzoek in tweevoud in te dienen en daarbij een rijks daalder in te sluiten. Een afschrift van het verzoek wordt naar de eige naar gestuurd. Als de huisbaas zich niet of niet voldoende verdedigt, kan het verzoek van de huurder zonder meer worden toegestaan. Als de ver huurder de gebreken van het huis heeft opgeheven en een verzoek om huurverhoging indient bij de com missie, kan deze besluiten de verho ging alsnog te doen ingaan. Als uw woning in goede staat ver keert, maar als dat alleen te danken is aan voorzieningen die u zelf hebt getroffen, kunt u bij de huuradvies commissie een verklaring vragen om buiten de huurverhoging te blijven. Als de huisbaas alsnog de kosten van die voorzieningen voor zijn re kening wil nemen, komt de zaak na tuurlijk anders te liggen. WONINGWETWONINGEN De woningwetwoningen (eigendom van woningbouwverenigingen of de gemeente) doen dus wel met de huurverhoging mee. Een uitzonde ring kan de minister maken voor die woningwetwoningen die in vergelij king met ander huizen al uitzonder lijk hoog in huur zijn. De minister kan ook bepalen dat de huur van dit of dat huis slechts met bijvoorbeeld 4 procent verhoogd mag worden, al naar gelang de huurprijs van soort gelijke woningen. In feite zijn dat woningwetwonin gen die een hogere huur doen dan de in 1961 gegunde woningwetwo ningen plus gemiddeld 85 gulden per jaar. In eerste klas-gemeenten de den de in 1961 gegunde woningwet woningen ruim 900 gulden per jaar, in de vijf deklas-gemeenten goed 725 gulden. KALE HUUR Het kan zijn dat u een huur be taalt waarin allerlei extra-kosten zijn verrekend, (water, gas, licht, verwarming, verzekeringen enz.). De huurverhoging moet voor de na de oorlog met steun van het rijk gebouwde huizen worden berekend over de kale huur. Als u uw woning met een ander deelt, betaalt u de huurverhoging van het gehele huis gezamenlijk. Aparte regels gelden voor bedrijfs panden. Als de baas van een be drijfspand zijn huur wil verhogen moet hij met de huurder een nieu we overeenkomst sluiten. In de nieu we huur kunnen de verhogingen die tot stand zijn gekomen na 31 decem ber 1953 worden opgenomen. MEER KINDERBIJSLAG Gaan de huren omhoog, ter com pensatie van uw hogere uitgaven stijgen ook een aantal uitkeringen ingevolge de sociale verzekerings wetten. De kinderbijslag voor loontrekkers stijgt voor het eerste en tweede kind respectievelijk van 75 tot 76 ct. per dag en van 82 tot 83 ct. per dag. Dat geldt ook voor het derde kind. Voor het vierde en vijfde krijgt u in plaats van 1,11 voortaan 1,13 per dag en voor het zesde en vol gende niet meer 1,25, maar 1,27 per dag. De kinderbijslag voor rentetrek kers gaat voor het eerste kind om hoog van 19,75 per maand naar 20,05; voor het tweede en derde kind van 21,60 naar 21,90; voor het vierde en vijfde van 29,25 naar 29,80 en voor het zesde en volgen de van 32,95 naar 33,45 per maand. Kleine zelfstandigen krijgen voor hun derde kind 54 in plaats van 53 cent per dag en voor het vierde en de volgende kinderen 75 in plaats van 73 cent. MEER A.O.W. De uitkeringen ingevolge de onge- GEVEN AAN EIGEN ZAAK Voor iedere kerkganger en kerk gangster is zondagmorgen 2 septem ber, of het regent of niet, een pleis ter symbool van het Eerste Hulp werk aanwezig. De pleisters wor den gratis uitgereikt en tijdens die uitgifte wordt onder het motto: „VOOR WAT HOORT WAT" gekol- lekteerd. Het ligt voor de hand dat u dus geen bedrag voor de pleister in de kollektebus stopt, maar wel, dat u het Werk van de duizenden vrijwil ligers in den lande, die dag en nacht voor hun medemensen, dus ook voor u, uw vrouw en kinderen gereed staan, waardeert. Die vrijwilligers geven vrije tijd, studeren, schaffen studiemateriaal aan, contribueren om zo'n EHBO-af- deling in stand te houden en kopen ook verbandmateriaal zonder ooit een cent terug te verzoeken nadat ze hebben geholpen. Menig mens dankt zijn leven aan het deskundig optreden van 'n gediplomeerd help ster of helper en wanneer in vele gevallen lichamelijke hulp niet meer kon baten, dan werd cp het onver wachte en wellicht ontijdige ogen blik gedacht aan geestelijke hulp. De pleister die u zondagmorgen ont vangt wil dus alleen maar aan uw gedachten richting geven en u weet nu ook dat uw gift kan hebben te betekenen: GEVEN AAN EIGEN ZAAK! Reeds eerder schreven wij dat, wanneer we de littekens op ons lichaam bezien en we realiseren ons de pleisters, windsels die daarvoor gebruikt (niet betaald) zijn, wij zon dagmorgen een ereschuld kunnen vereffenen. En de EHBO geeft ook dan! Aan sommige pleisters zijn afwijkingen verbonden. Om precies te zijn 175 stuks! Notaris mr M. J. Meijer (Am sterdam) heeft die afwijkingen aan gebracht. Blijkt dat u een afwijkend exemplaar bezit dan krijgt u zilver voor zilver terug! Niet minder dan ruim 13.000, aan zilverwaren .waaronder poeder dozen en sigarettenkokers, staan de gelukkige bezitters te wachten-. Reeds op dezelfde zondagavond weet u of u tot de gelukkigen be hoort, want ook bij deze pleisteraktie zal de Katholieke Radio Omroep de geheimen aan de aktie verbonden door middel van het programma „pleisterplaats" zondagavond 2 sep tember uitzenden. UW FAMÏfct^DRUKWERK levert voordelig.. eïl>«goed VAN DEN MUNCK1 Grotejitrdat 28 Telefoon vallenwetten worden na 1 september verhoogd met 7,5 procent. De totale bijslag op de invaliditeitsrente wordt van 290 op 320 procent gebracht. De AOW-uitkeringen gaan ook omhoog en wel zo, dat gehuwde be jaarden 7,per maand meer krij gen. Zij ontvangen nu voortaan f 2238 per jaar. Ongehuwde bejaar den krijgen 6,50 per maand meer, zodat zij per jaar 1440,- gaan beu ren. De AOW wordt ook nog verhoogd met circa 4 procent tengevolge van de gestegen lonen. Ook de uitkerin gen van de weduwenverzekering worden verhoogd 6,50 meer), evenals andere speciale sociale voor zieningen. MINSTENS 2,25 Ter compensatie van de verhoging der huren krijgt elke werknemer van 23 jaar en ouder een loonbijslag van 1,5 procent. Ongeacht de ge meenteklasse, moet de huurcompen- satie tenminste 2,25 per week be dragen of 9,75 per maand. Als u meer dan 13.000,per jaar ver dient en dat salaris niet in een col lectieve arbeidsovereenkomst is ge regeld, dan kan het zijn dat u de loonbijslag incasseert, maar uw werkgever is niet verplicht de bij slag te betalen. U ziet: alles bij elkaar zit er nog al wat vast aan de huurverhoging van 1 september. Met name de vele uitzonderingen op de algemene re gel dat de huren stijgen met 10, 11 of 12 procent maken de zaak inge wikkeld. Als u nocr met vragen zit, kunt u het best het boekje kopen dat het minsterie van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid binnenkort laat verschijnen. Daar staat alles over de huurverhoging in. Voor een kwartje zult u het in de boekwinkel of op het postkantoor kunnen mee- Wie dezer dagen in vele boek handels achter de schermen zou kij ken, vindt daar een ware heksen ketel. Nu de scholen gaan beginnen moeten voor duizenden jongelui de boeken klaar liggen, om van het overige schrijf- en tekenmateriaal maar niet te spreken. Wie voor de vakantie begon zijn boeken besteld heeft, behoeft over het algemeen geen zorgen te hebben, maar dege nen, die tot de laatste dag gewacht hebben maken het zichzelf en hun boekhandelaar wel danig moeilijk. De schooljeugd verkeert tegen woordig toch wel in een heel wat gunstiger envoordeliger positie dan 20-30 jaren geleden. Wie toen boeken moest lezen bijv. voor letter kunde kon alleen de toen betrekke lijk dure uitgaven kopen, terwijl thans in de verschillende pocket series de beste Nederlandse en bui tenlandse schrijvers voor de prijs van een pakje sigaretten te krijgen zijn. Ieder schooljongen, iedere student kan tegenwoordig een bibliotheekje opbouwen voor zichzelf dot bepaald geen kapitalen kost. Datzelfde geldt voor woordenboe ken. De zware en grote knapen van jaren her zijn vervangen door een goedkope en toch uitgebreide pocket-uitgave en de prijs kan voor geen enkele studerende een bezwaar zijn. Integendeel moet hen aanspo ren die grote kansen ook te gebrui ken en uit 't vele wat op de pocket- markt is een verantwoorde en goede keus te maken. Dat in haar pocketwand vele van deze werkelijk goede boeken staan, garandeert U BOEKHANDEL VAN DEN MUNCKHOF N.V. Grotestraat 2b - Venray telefoon 04780 - 1512 NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING Zondagsdienst huisartsen Van zaterdagmiddag 12 uur tot zon dagnacht 2 uur. Dr. VAN DEN HOMBERGH Oostsingel 6 Telefoon 1393 Uitsluitend voor spoedgevallen 1 ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS Zr. Janssen, Kard. van Rossum- straat, tel. 1504. GROENE KRUIS Donderdag a.s.: Zuigelingen-bureau voor de Kom. ZIEKENAUTO bel 04780-1592 b.g.g. 2116 BURGEMEESTER VERHUISD Burgemeester mr. Custers, die sinds zijn benoeming te Venray, te Leunen woonachtig was, is deze week verhuisd naar de Notarisberg aan de Merseloseweg, waar hij ein delijk zijn nieuwe ambtswoning kon betrekken. AMERIKAANSE INDUSTRIE NIET NAAR VENRAY Van bevoegde zijde werd ons me degedeeld dat de Amerikaanse in dustrie, waarover de raad van onze gemeente dikwijls vragen stelde, niet naar Venray zal komen. Een tekort aan werknemers was er oorzaak van dat een en ander niet door kon gaan. B. en W. van Venray zijn thans met een andere industrie in onderhande ling. NIEUWE WONINGEN Door de aannemers Gooien en Theunissen Ysselsteyn en J. Ver hoeven, Venray, zullen, behalve de 42 woningen welke thans al door 't aannemingsbedrijf Akerboom ge bouwd worden, nog ieder 18 wonin gen gebouwd worden op het Dessel- ke. De bouw van deze woningen ge schiedt door de woningbouwvereni ging St. Oda. Door deze vereniging zullen nog 12 woningen gebouwd worden en wel 4 te Oostrum, 4 te Leunen en 4 te Oirlo. BALDADIGHEID TE LEUNEN Het beeldje dat door L. Claessens voor de kleuterschool te Leunen is aangebracht werd door onbekenden totaal vernield. De pastoor van de parochie heeft zondag j.l. een be roep gedaan op zijn parochianen om deze dingen te beschermen daar dit nu al de tweede maal is, terwijl ook een gedeelte van de waterleiding van de school werd vernield.

Peel en Maas | 1962 | | pagina 1