GEMEENTELIJKE PUBLICITIES Boekennieuws amis in Weniay CANADESE STUDENTEN Cf &ezcek Politierechter Vrijdag 3 augustus 1962 No. 31 Drie en tachtigste jaargang PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF NV. VENRAY WFRïfRT AH VOOR URMD A V RN OMQTPRlfFN ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. per mm. ABONNEMENTS GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1050652 V UUl\ V CtilUA I ÜIY VJiYlO 1 IVCtlVCtn PRIJS PER KWARTAAL 1.50 (buiten Venray 1.75 K De eerste zondag van augustus.Ieder geboren en getogen Venraynaar, waar ook ter wereld, denkt bij die datum even terug aan zijn geboorteplaats. Want dan is het kermis-zondag. De dag, waarop klokken feestelijker dan anders beieren over het Lim burgse land ter ere van de patroon van de Dekenale kerk en hun gezang wordt later overgenomen door dat van de draaiorgels, de luidsprekers en hoe die andere lawaai-dingen dan allemaal heten mogen KERMIS De processie trekt uit in het zon overgoten dorp, waar de kermis- spullen-in-rust het uur afwachten, dat de kerkelijke plechtigheden achter de rug zijn. Waar de vlaggen wapperen om dit gemeenschapsfeest dat dan veel mag hebben ingeboet aan zijn oude glorie, maar toch al tijd nog iets doet herleven van oude en schone tradities. We gaan dit jaar dan kijken en genieten van nougat- en suikerkra- men, van de nodige patates-frites- tentjes en ijswagentjes, eventueel nog aangevuld met vis uit een kraam en we kunnen weer gokken met een balco-rotor, een bumper- spel, brievensport, platenspel, grijp- kranen en volleybalspel, om de schiettent niet te vergeten, maar uiteindelijk draaien we toch naar de grotere stukken .waarvan we 2 kin derdraaimolens noteerden, een auto scooter, een Lunapark, een Rocket- star, een Rupsbaan en een reuzen rad. En hebben we dat allemaal ge had dan kunnen we nog een tochtje maken met een miniatuurtreintje en ons eventueel nog een straat-foto laten maken Wel bekome het U en ons OUD We laten graag een verhaal vol gen in deze kermistijd, dat we van de andere kant van de wereldbol ontvingen, nl. uit Australië, waar men dus ook Venrayse kermis nog steeds niet vergeten is We leven hier, aldus dit schrijven, in een heel andere wereld, met andere zeden en gewoonten en van kermis heeft men hier geen benul. Och ook in Venray zal de kermis niet meer dat oude familiefeest bij uitstek zijn, waar men een of twee keer per jaar weer allemaal eens bij elkaar kwam, enorme massa's eten verorberde en dan kermis ging hou den Men krijgt meer vrije tijd, de ver bindingen zijn beter en wat voor 20-30 jaren terug nog super de luxe was, is heden ten dage gewoon. De families zien elkaar meer, men reist en trekt zelf veel veel verder dan ooit en die oude intieme glans die over een kermis lag, is wegge storven met en door het geluid van luidsprekers en microfoons En toch mag ik graag terugden ken aan de oude stoomcarrousel van Janvier, met die gondels vol licht en rode pluche, met die steigerende paarden en die ondefinieerbare reuk van confetti en stoom en dat alles overgoten met die fantastische or gelklanken, waar tussen door de gil lende fluit. Ik mag graag terugdenken aan die Gebr. Riossi, die ieder jaar trouw ons bioscoop-voorstellingen kwamen brengen met films die inderdaad het aankijken waard waren. Ik zie nog voor me de deftige mevrouw Rios- sie met haar stola in de rood-pl uche kassa. Ik hoor nog binnen in de donkere zaal met de met zijde en franjes behangen lampen Alfons de films expliceren, die zijn broer Guielmo in dat duistere hok achter aan draaide. En terwijl de mechani sche orgel achter, zijn muziek speel de, waaide over ons sprakeloze bezoekers de spuit met geparfu meerd water, die wat verfrissing en koelte moest brengen in het gewoon lijk overvolle theater. Ik denk aan de cake-walk, die er een paar jaar heeft gestaan, aan de kindercaroussel, getrokken door een echt paard, aan de danstenten links en rechts in het dorp, waar de jeugd zich voor een heel jaar lang ver zadigen moest aan de dans in het algemeen. Een aan de foxtrott, tango en stiekum tussen door de charles ton Ik denk aan de rode gezichten van de mannen ,die de kermis rondwan delden met een buik vol overvloe dig eten en een dikke sigaar als be kroning, aan de moeders met de schoongewassen en gekamde kinde ren, aan de ooms en tantes, die dit jaarlijks familiebezoek als een hoog tijdag in hun leven ondervonden Oschone herinnering aan schone dagen, toen we als klein jong soms drie keer op een dag naar het station in Oostrum trokken om mee de wagens te helpen lossen en mee te mogen sjouwen naar Venray toe. Toen we de kermisbouwers on der de voeten liepen en door vriend en vijand werden benijd als een van de kermismensen ons bij onze naam kende en een boodschap liet doen, Ik denk aan het circus Amanda Ro- berti Jarenlang een trouwe kermis klant met Hans Siegfried als de sterke man Het is allemaal niet meerOok de kermis is zakelijker geworden en men verlangt steeds nieuwe, steeds grotere spullen. Maar stiekum op de achtergrond is er het heimwee naar dat vroegere feest, dat inderdaad het grote jaar lijkse feest was van de hele gemeen schap En dat heimwee besluipt ook hem, die naar elders getrokken, in deze dagen toch weer terugdenkt aan zijn kinderjaren in Rooy. Een heim wee dat nooit verdwijnen zal, zoals ook de kermis nooit verdwijnen zal, ondanks nieuwe zakelijkheid, on danks veranderde tijden. Iets van die oude romantiek blijft er hangen. Daarom prettige kermis in Venray en gezellige dagen Dinsdag met de kermisdagen is Venray gastheer van ruim 80 Canadese studenten, die trouwens hun aanwezigheid in ons aller vaderstad op muzikale wijze tot uitdrukking brengenWant deze studenten vormen met elkaar een pracht muziekcorps dat met verschillende concerten hun tournee door Europa opluistert. JULIANASINGEL41 1061 (M780) olU «ns&cnnfn AvPOthcbtn financiering* Laten we echter beginnen met het begin Het Canadese schoolleven verschilt wel iets van het onzeZo is daar de High School niet alleen een tu: senvorm tussen onze HBS of Gym nasium en de Universiteit, maar ook aan sport en spel en dergelijke wordt een veel grotere aandacht be steed als op onze scholen. Men kent daar bijv. de schoolploegen die op verschillend sportgebied grootse prestaties leveren. De High School van het Saltfleet District heeft bijv. een school-orkest of liever een schoolharmonie, die te recht in binnen- en buitenland grote aandacht heeft getrokken door haar muzikale prestaties. Bekende voca listen zijn opgetreden met dit orkest en beroemde gast-dirigenten hadden en hebben de leiding gehad. Kort om, dit schoolorkest is een van de beste amateur-orkesten van Canada, ondanks het feit dat de dames en heren blazers dit moeten doen naast het normale schoolwerk Dat deze jongelui voor geen klein tje vervaard zijn, bewyst ook hun plan om een toer door Europa te gaan makenEen plan dat twee jaren geleden geboren werd en thans tot uitvoering komt. De hele harmonie is de Oceaan overgestoken en bezoekt alle be langrijke plaatsen in Engeland, Bel gië, Holland en Duitsland, daarbij niet alleen links en rechts concerten gevende, maar ook om daarbij nauwlettend de cultuur van deze landen te bekijken en eens rond te neuzen in het gewone dagelijkse le ven van de Europeanen. AUTO WASSEN Het zal duidelijk zijn dat zulk een tour ,met zo'n kleine 100 mensen geen sinecure is, afgezien van de kostenWant niet alleen de da mes en heren studenten moeten op reis, daar hoort begeleiding bij, daar horen bussen bij, kortom dat is een organisatie, waarvoor veel mensen maandenlang in de weer zijn ge weest. De studenten zelf hebben twee jaren lang gespaard en zich alles ontzegd om een en ander ge financierd te krijgen. Dat ze daarbij de Amerikaanse methode van geld verdienen niet versmaad hebben blijkt uit de opbrengsten, die ver kregen zijn door het babys-bewaken, de autowasserij het colporteren met kranten en tijdschriften. Ieder ogen blik hebben ze besteed aan het ver krijgen van geld om deze monster- tocht te kunnen maken. Een hele thuisfront-organisatie heeft een wakend oog gehouden op de voorbereidingen en zo is dan de grote tour begonnen voor enkele we ken terug, toen dat hele gezelschap scheep ging naar Engeland, waar enkele grote plaatsen zijn bezocht en o.a. door de televisie opnamen zijn gemaakt van door hun verzorg de concerten. Maandag j.l. zijn ze overgestoken naar België waar men in Oostende gelogeerd heeft, ontvangen is op het gemeentehuis, bezoeken gebracht heeft aan musea en een concert ge geven heeft in het Feestpaleis en de Kurzaal. Woensdag is de reis naar Nijme gen verder gegaan, waar o.a. de Ned. Televisie opname heeft ge maakt en ook de film zich met deze studenten heeft bezig gehouden. Heden vrijdag zijn ze in Arnhem n Enschede en zaterdag gaat de reis naar Amsterdam, waar ook weer verschillende trips op het pro gramma staan, alsmede concerten. VENRAY... Dinsdagmiddag arriveert het ge zelschap, op doorreis naar Duitsland; dan in Venray De organisator van deze trip heeft toevallig reeds vroeger kennis ge maakt met de heer Laurensse, de voorzitter van WV en daarbij ver teld van deze Canadese tour. Men is geen goed VVV-voorzitter als men op de vraag of dat niets voor Venray zou zijn, niet direct en spontaan zou antwoorden: Laat maar komen En nu komen ze dan ook, ook al om de Venrayse kermis eens mee te maken, iets wat in Canada waar schijnlijk nog lang onderwerp van gesprek zal zijn. Voor de gasten is een bezoek aan het Oorlogsmuseum gepland. Dinsdagavond zullen zy op het voorplein van Huize Servatius een keurig concert geven, dat om half zeven begint. Nu is zo'n toezegging wel vlot ge daan ,maar daarmede is men pas aan het begin. Want voor zo'n klei ne 100 mensen (dames en heren) slaapplaats te vinden is geen sinecu re. Men had aanvankelijk gedacht aan de verschillende kostscholen, die Venray kent, maar door vakan ties, verbouwingen en andere oor zaken waren die niet beschikbaar, zodat weer naar andere gelegenhe den moest worden uitgekeken. Men is daarvoor zelfs naar Arcen ge reisd en naar Stevensbeek, maar overal kon het niet Toen is gelukkig het Roode Kruis bijgesprongen, dat in Venray im mers een groot rampendepöt heeft met bedden en beddengoed en dat bij deze dreigende ramp plotseling de redder in de nood werd. Ook Huize Servatius heeft zich van zijn beste kant laten zien en verzorgt het lichamelijk welzijn van deze Ca nadezen. Waar het nu nog wel aan ont breekt zijn Venrayse jongelui dus dames- en herenstudenten, die zich die dinsdagmiddag disponibel stellen om met deze Canadezen eens op te trekken bijv. mee naar Overloon, hun de weg eens wijzen op de ker mis e.d. Deze jongelui willen graag in kontakt komen met hun Venrayse leeftijdgenoten, eens praten over de studie en andere dingen, maar door de vakanties zijn deze Venrayse jongelui slechts moeilijk te bereiken. Die Venrayse jongelui die voldoende Engels kennen om zich met deze Canadezen te onderhouden worden alsnog dringend verzocht om zich heden vrijdag op te willen geven bij de Ned. Credietbank alhier. En voor de rest zorgt Venray na tuurlijk een goede indruk achter te laten by deze Canadese jonge lui, ook door een bezoek aan het door hen te geven concert, dat be slist de moeite waard zal zijn. Tot dinsdagavond dus bij Huize Ser vatius. WETHOUDER G. SCHOLS (Sociale Zaken) Wegens vakantie géén spreekuur voor huisvestingsaangelegenheden op vrijdag 17 en 24 augustus 1962. BEKENDMAKING De Burgemeester der gemeente Venray brengt ter openbare kennis dat: A. gedurende de kermisdagen (zon dag 4 t.m. woensdag 8 augustus а.s.) 1. aan houders van voor het pu bliek toegankelijke inrichtin gen als bedoeld in artikel 121 der „Algemene Politieverorde ning VENRAY", voor zover gelegen in de kom der ge meente, door hem toestem ming wordt verleend hun lo kaliteiten voor het publiek geopend te houden tot des nachts één uur; 2. indien daartoe vergunning is verleend, dansgelegenheid kan worden geboden des zondags van 17.30 uur tot 23.00 uur en op de overige dagen van 10 tot 14 uur en van 17.30 tot 23.00 uur; 4. alle winkels in Venray-kom mogen geopend ziin tot 24 uur; 5. het geven van muziek of ver makelijkheden, waarvoor ver gunning is verleend, in de voor het publiek toegankelij ke inrichtingen moet zijn be ëindigd om des nachts half één; aan houders van de in artikel 121 van de „Algemene Poli tieverordening VENRAY" be doelde inrichtingen wordt - uitsluitend indien en voorzo ver in deze inrichtingen geen gelegenheid tot dansen wordt gegeven toestemming ver leend, aldaar vrouwelijk per soneel gedurende de uitoefe ning van het bedrijf dienst te laten doen of door of vanwege de houder aanwezig te doen zijn, onder voorwaarde, dat zij de leeftijd van 16 jaar hebben bereikt en van onbesproken levenswandel zijn; 7. aan de houders van vergun ningslokaliteiten wordt ver zocht in die lokaliteiten of aanhorigheden geen sterke drank te schenken gedurende het tijdvak van 15 tot 19 uur; 1. de onder1, 2, 3 en 5 bedoelde toestemming zonder enige voor afgaande waarschuwing, inciden teel of in het algemeen, zal wor den ingetrokken bij gebleken on geregeldheden of niet naleving van door de ambtenaren van po litie gegeven voorschriften en dat verder op strikte naleving van de bestaande of hierbij ge geven voorschriften ten streng ste zal worden toegezien. Venray, 1 augustus 1962. De Burgemeester voornoemd, Mr. M. M. L. G. M. CUSTERS. OPENSTELLING GEMEENTEBUREAUX GEDURENDE DE KERMIS Burgemeester en wethouders van Venray brengen ter openbare ken nis, dat de gemeentesecretarie, het kantoor van de gemeente-ontvanger en het kantoor van gemeentewerken op maandag 6, dinsdag 7 en woens dag 8 augustus a.s. voor het publiek geopend zullen zijn uitsluitend des voormiddags van 10 tot 12 uur. Mr. M. M. L. G. M. CUSTERS burgemeester. H. P. L. VORST, secretaris DRINGENDE UITNODIGING AAN ALLE INWONERS, IN HET BIJZONDER DE OUDERS EN VERZORGERS De burgemeester van Venray ver zoekt de ingezetenen met de mees te aandrang hun algehele medewer king te verlenen om alle wanorde lijkheden en drankmisbruik tijdens de kermis te voorkomen en aan de kasteleins tussen 15 en 19 uur geen sterke drank te vragen. Op de ouders en verzorgers doet hij een dringend beroep mede te zorgen, dat de hand wordt gehou den aan het verbod van bezoeken van avondvermakelijkheden door kinderen, voorzover daarvan geen ontheffing is verleend. Dit verbod is in het belang van de ouders en de kinderen zelf vast gesteld. Venray, 1 augustus 1962. De burgemeester voornoemd, Mr. M. M. L. G. M. CUSTERS. BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Venray brengen ter openbare ken nis, dat zij in verband met de jaar lijkse kermis in Venray hebben be sloten: I. voor het tijdvak van donderdag 2 t.m. vrijdag 10 augustus 1962, of zoveel korter of langer als de omstandigheden vereisen: a. gesloten te verklaren voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee: 1. de Schoolstr., voor wat be treft het gedeelte tussen de Jan Hensenstraat en liet Henseniusplein; en 2. het Henseniusplein. b. vast te stellen een verbod wachten voor beide zijden van de Merseloseweg, voor wat betreft het gedeelte tussen de Kempweg en de Jan Hensen straat; II. voor het tijdvak van zondag 5 t.m. woensdag 8 augustus 1962, dagelijks van 16 tot 24 uur, of zoveel korter of langer als de om standigheden vereisen, gesleten te verklaren voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trek dieren en vee: 1. de Hofstraat, voor wat betreft het gedeelte tussen de Julia- nasingel en de Grote Markt; 2. de Poststraat; 3. de Pa tersstraat; 4. de Henseniusstraat; 5. de Langstraat, voor wat be treft het gedeelte tussen de Paterslaan en de Hensenius straat; en 6. de Grotestraat. Venray ,27 juli 1962. Burgemeester en wethouders voor noemd, Mr. M. M. L. G. M. CUSTERS, burgemeester. H. P. L. VORST, secretaris. VEEHOUDERS LAAT GEEN KAMPEERDERS OP UW BEDRIJF Aan de Veehouders in de ge meente Venray. Nu het seizoen weer is aangebro ken waarin op vele boerderijen met min of meer uitgebreide rundvee- en varkensstapels aan kampeerders gelegenheid wordt gegeven hun ten ten op te slaan of in de bedrijfsge bouwen te overnachten, vestig ik op verzoek van het Veeartsenij kundig Staatstoezicht Uw aandacht op de gevaren welke deze huisvesting met zich brengt ten aanzien van de ge zondheid van Uw veestapel. Ik denk daarbij niet alleen aan het overbrengen van smetstoffen naar Uw bedrijf, maar ook indien Uw bedrijf besmet is, aan versprei ding van smetstoffen naar andere bedrijven. Op het ogenblik geldt dit gevaar het meest met betrekking tot het mond- en klauwzeer, doch ook voor varkenspest en andere veeziekten. Ik doe dan ook een dringend beroep op U om geen kampeerders toe te laten indien op Uw bedrijf een be smettelijke veeziekte is geconsta teerd. Mocht Uw bedrijf vrij zijn van be smettelijke ziekten, dan waren al leen kampeerders toe te laten, in dien op Uw bedrijf geen varkens aanwezig zijn. Ik vertrouw in deze op Uw volle dige medewerking, waarvoor bij voorbaat mijn dank. De Burgemeester van Venray, Mr. M. M. L. G. M. CUSTERS. De herbergier, die de wet had overtreden, leunde achteloos in het verdachtenbankje als iemand, die gewend is aan de tapkast te staan praten.. Maar de rechter krabde zich achter het oor. Want dit gebeurt niet elke dag. De caféhouder was in bot sing gekomen met Vrouwe Justitia, omdat hij geen auteursrechten wenste te betalen. Sinds enkele jaren was zijn eta blissement opgesierd met een ver chroomd monstrum, dat in modern Nederlands juke-box heet. De ge achte cliëntele kan daar een dub beltje of kwartje in doen. Daarm gaan allerlei metalen armen en benen aan het werk om één, resp. Jrie grammofoonplaten te draaien. Men kan een keuze doen uit een be paalde voorraad top, of flop-hitten, door op knopjes te drukken. Bij die knopjes staan verzuchtingen ver meld, die in betekenis variëren van hevige liefdesbetuigingen tot uitin gen van doffe wanhoop. Dat zijn de titels van de platen. Het geluid, dat na deze handelin gen uit de nikkelen keel van het apparaat opzwelt, heet in de wet kunst. Dat is niet iets om ons over te verbazen. Het telefoonboek is volgens de wet ook een werk van kunst. De wet kent geen onderscheid tussen het genot, dat de menselijke geest gewordt door het genieten van een bladzijde uit het telefoonboek en het voedsel, dat onze ziel kan put ten uit zo'n dreunkast. Zo is de wet dus nog niet zo gek als u misschien dacht. In dit hoekje hopen wij U vrij ge regeld iets meer te vertellen over het boek in het algemeen en U een kleine wegwijzer te geven in de overvloedige boekenproduktie van vandaag-de-dag. Want boeken zijn er bij de vleet, maar het is voor U en ons goed, dat U juist dat boek te pakken krijgt, dat U graag hebben wilt en dat te recht Uw interesse vraagt. Nu is het in zoverre t.o.v. vroeger een ge weldig voordeel letterlijk en fi guurlijk dat in de pocketseries op verschillend terrein van uitermate deskundigen boeken verschenen zijn die beslist de moeite waard zijn, zonder dat het nu een al te zware belasting van het budget is. Onze pocketwand geeft daarvan dagelijks opnieuw getuigenis. Komt U rustig eens kijken, U wordt door niemand lastig gevallen en kunt op Uw ge mak eens neuzen Als we een kleine tip mogen geven: in de Sesam-serie verschijnt een medische encyclopaedie in 10 delen a 1,75 per deel. Een naslag werk, dat feitelijk in geen enkel huisgezin ontbreken mag.In tekenen is bij ons nog altijd moge lijk. Voor het overige wensen wij U prettige vakantie- en kermisdagen. Mocht U zich eens vervelen, er zijn talrijke goede detectives, leuke of spannende verhalen tussen onze boeken, die echt ontspanning bren gen Wilt U er wel aan denken dat boe kenlijsten voor de verschillende scholen en cursussen NU gebracht Uw vakantie nog eens zo prettig maken. We zorgen dan dat die boe ken op tijd voor U gereed liggen. BOEKHANDEL VAN DEN MUNCKHOF N.V. Grotestraat 28 - Venray telefoon 04780 - 1512 De tonen van zo'n song staan in een bepaalde volgorde. Degenen, die deze volgorde hebben vastgesteld, noemt men wel componisten. Dat zijn mensen als u en wij en die moeten dus ook eten. In ons land tracht het Bureau Muziekauteurs- rechten er voor te zorgen dat zij enigszins aan hun trekken komen. Daarom heft het Buma auteurs rechten van caféhouders, die zó'n kunstautomaat in hun zaak hebben. Zij heeft daar een zeer eenvoudige formule voor gevonden. Het Buma berekent de waarde der toonkunst niet per decibel, maar per vierkante meter. De caféhouders mogen met hun muziekmachines alle noten ten gehore brengen die compcnisten, waarook ter wereld op een rijtje hebben gezet. Maar dan moeten zij auteursrecht betalen naar de opper vlakte van hun bedrijf. Er zijn ook nummertjes die zij gratis mogen draaien, zoals de negende van Beet hoven of andere mopjes van men sen die meer dan vijftig jaar dood zijn. Maar die zijn niet in trek. Men had toen de prairie nog niet ont dekt als fundament voor kunstuitin gen. Nu was het oor van de Buma-con- troleur pijnlijk getroffen door de stem van een persoon die zich ge drongen voelde door middel van een draaiende zwarte schijf het mens dom kond te doen van zijn eenzaam heid op de prairie. De controleur be greep onmiddellijk dat dit kunst was. Hij zag in één oogwenk het aantal vierkante meters, waarmee deze kunst diende te worden ver menigvuldigd. En hij schreef de caféhouder op. Die had trouwens al vijf jaar lang waarschuwingen ge kregen waar hij zich niets van aan trok. Het is niet waar dat het Buma de mensen zo onverwacht in de nek springt. Zo'n kunstige kunstmachine kost, zoals tijdens de zitting bleek, het veelvoud van een conservatorium- opleiding. Er moet een minimum van zo'n 180,per maand in worden gestopt, anders kan het niet uit. Van de winst krijgt de eigenaar 80 pet. en de caféhouder 20 pet. De caféhouder heeft dus geen risico. Maar hij moet wel auteursrechten betalen, daar waren officier en rechter het over eens. De caféhou ders hebben daar om een of andere reden een hekel aan, hoewel het be drag naar verhouding niet groot is. Het is in een van onze vaderland se gemeenten voorgekomen dat van de plaatselijke caféhouders er 120 moesten worden veroordeeld. Daar om stelde de rechter een voorbeeld. Het werd 350,boete, waarvan 150,voorwaardelijk. Wie zei dat de overheid de kunst niet be schermt? Behoedt ons mooie land voor bos- en heide-brand BEL OP BIJ BRAND 1333 - 04780

Peel en Maas | 1962 | | pagina 1