Kerkelijke Diensten van 24 tot en met 30 juni Bouw nieuwe kerk Yredepeel gaat beginnen Geestelijk artikel Hongersnood in de wereld Zilveren verken nersf eest PAROCHIEKERK VENRAY Priester v. d. week: Kap. Heymans. Zondag: 2e zondag na Pinksteren. 6.15 Johan, Gerrit en Theo Janssen en overl. ouders; 7 u. St. Jans Gil de, Schutterij Het Zandakker; 8 u. H. Smits, M. Poels en zn. Martin (stichting); 9 u. W. Hermsen (buurt); 10 u. Hoogmis voor de parochie, daarna prcoessie. 6 u. Avondmis Piet Tacken en overl. fam. Maandag: 6.45 overl. par.; 7.30 Ar nold Janssen; 8.15 Mgr. Hanssen; 8.15 overl. fam. Nagelhout-Meerhoff. Dinsdag: 6.45 Hendrika Muysers- Thuyls; 7.30 Jan Oudenhoven; 8.15 A. M. v. Rijswijck, echtgen. v. Peter Goumans 1 h.; 8.15 Hendr. P. Bo- gaers-Baken. Woensdag: 6.45 overl. fam. Jans- sen-Huberts; 7.30 mevr. v. Haren- Rous; 8.15 H. Poels, G. v. Meyel en J. Bisterfels 1 h.; 8.15 overl. fam. Drenth. Donderdag: 6.45 Ant. Rutten; 7.30 Sacr. mis; 8.15 A. Barents; 10 u. pl. huw. Gielis-Janssen. Vrijdag: 6.45 Mevr. Driessen- Ariaens; 7.30 uit dankbaarheid; 8.15 zekere int. R.; 8.15 overl. ouders Schols-Leers. Zaterdag: 6.45 Martinus Jacobs en overl. fam.; 7.30 overl. ouders Truyen-Cox; 8.15 Jan Oudenhoven; 9.30 pl. huw. Vink-Driessen; 10.15 pl. huw. Vollenberg-Truyen. Biechtgelegenheid van 5.307.30. Om 7 u. Lof. Zondagmorgen 11.30 Apostolaat des gebeds op Jerusalem. Mariacongregatie voor de groten. Let op de aankondiging in de kerk. RECTORAAT PATERSKERK Tel. 1973 b.g.g. 1502 Priester der week: Pater Urbanus 2e zondag na Pinksteren. De H. Missen om 6.30, 7.45, 9.00 en 11.45. De Hoogmis om 10.15. Koliekten (2 in 1) voor de kerk en de nieuwe ge- luids-installatie. 7 u. Lof met over weging. Maandag: H. Qulielmus, abt. Dinsdag: H. Joannes en Paulus, martelaren. 7.30 Lof met overwe ging. Woensdag: Z. Guido en Benvenu- tus, belijders. Om 9.30 Pl. Huwelijks mis voor het bruidspaar Bergmans- Claassen. Donderdag: om 7 u. Gezinsmis. De H. Mis is van de 2e zondag na Pink steren. Vrijdag: Feest van het H. Hart. 6.40 gez. H. Mis; 7.45 H. Mis voor de schooljeugd; 's avonds 7.30 Lof met litanie en akte van eerherstel. Zaterdag: H. Petrus en Paulus, apostelen. Van 38 gelegenheid om te biechten. Misintenties Zondag: 6.30 overl. ouders Jans- sen-Maurus; 7.45 Maria Hoex-van Stiphout; 9 u. Antonia Francisca Hendrix-Seykens; 11.45 Mevr. Ste vens-Min. Maandag: 6.15 overl. vader; 7.45 Maria Gossens-Biemans, als lid der Derde Orde; 8.30 Mevr. Knapen- v. Liebergen. Dinsdag: 6.15 Eva Wilhelmina Rojer; 7 u. Maria v. Meyel-Poels en overl. fam.; 8.30 Jozef Loenen. Woensdag: 7.45 Theodorus Bouten; 8.30 Not. Pluymaekers; 9.30 Huwe lijksmis. Donderdag: 7 u. Gezinsmis, om ze gen over onze gezinnen; 7.45 P. Spee echtgen. en zoon; 8.30 Thei Sijbers. Vrijdag: 6.15 Mathilda Wasscher; 7 u. overl. ouders Tonen-Vermeulen; 8.30 Jeanette Esser. Zaterdag: 6.15 zekere int.; 7 u. Antonius v. Osch; 7.45 Theodorus Pouwels, Anna Friezen en overl. fam.; 8.30 Piet Thijssen, als jgt. Dienbeurten 6.30: G. Jeuken, K. Jeuken, M. v. Roy, A. Derks. 7.45: H. v. Gend, J. Evers, C. Evers. 9.00: P. Noy, B. Peters, J. Rongen, H. Bosch. 11.45: J. Naus, H. Janssen, G. v. d. Berg, G. Verschuren. PAROCHIEKERK OOSTRUM 2e zondag na Pinksteren. 7 u. gest. leesmis Antoon Broeren; 8.30 Jean Camps; 10 u. Hoogmis voor de pa rochie, daarna Sacramentsprocessie. Geen lof. Maandag: 7.30 gez. jrd. Mgr. Hans sen. Dinsdag: 7.30 Johanna Rutten- Cremers. Woensdag: 7.30 gest. gez. jrd. fam. Verheijen-Hendriks. Donderdag: 7.30 Maria Thielen- Rutten. Vrijdag: Feest van het H. Hart v. Jesus. Petrus en Paulus. Geen ont houding. 7.30 gest. gez. H. Mis t.e.v. het H. Hart van Jesus; 9.30 Hoogmis tot dankzegging 40-jarig jubileum J.B.T.B. Zaterdag: 7.30 gez. mnd. Peter Joh. Pouwels en Johanna Minten. Biech ten van 6.307.30; 7.30 Marialof. A.s. zondag collecte voor de St. Pieterspenning (twee in één). PAROCHIEKERK LEUNEN Zondag: Feest van St. Johannes de Doper. Sollemniteit van het H. Sa crament. Om 7 u. leesmis; 8 u. lees mis voor de parochie; 9 u. leesmis voor de levende en overleden leden van de handboogschutterij St. Joris; 10 u. hoogmis, daarna processie. Geen lof. Maandag: leesmis v. Hendrik en Lena van Soest. Dinsdag: leesmis voor Wilhelmina Swinkels (kindermis voor de meis jes). Woensdag: leesmis v. Maria Ja- cobs-Nissen v.w. de bejaardenver eniging. Donderdag: leesmis v. Johannes Teunissen en Maria van der Hagen (kindermis voor de jongens). Vrijdag: feest van het H. Hart v. Jezus. 7 u. leesmis tot int. v. d. fam. Joost Geurts; 8 u. gest. dienst t.e.v. het H. Hart van Jezus, opgedragen v. Johannes Wilms en Anna Maria Thielen. Zaterdag: feest van St Petrus en Paulus, dag van devotie. 7.30 lees mis voor Gertruda van Dijck-Smits; 0 u. hoogmis gest. jaarget. voor Ge- rardus Smits, Hendrina Meijers en dochter Maria. Van 4 —5 en van 7 7.30 biechtgelegenheid. Daarna lof. A.s. zondag maandcollecte voor de kerk. PAROCHIEKERK OIRLO Zondag: 2e zondag na Pinksteren. Feest v. Johannes Baptist, octaaf v. h. H. Sacrament. Leesmissen om 6.30, kindermis 7.30, 2e H. Mis 8.30, paro chie-hoogmis om 9.30. Na de Hoog mis sacramentsprocessie, 's Namid dags geen lof. Eerste collecte voor de kerk, 2e collecte voor 't Bisdom. Maandag: 7.30 zieledienst Hub. Bisterfels en Eleonora Kemmelings. Dinsdag: 7.30 Stichting Anna Ma- thea Janssen. Woensdag: 7.30 jrd. overl. fam. Custers-Keursten. Donderdag: 7.30 zieled. voor een overl. zuster. Vrijdag: feest v. h. H. Hart v. Je sus. 7.30 bestelde Hoogmis t.e.v. H. Hart van Jesus. 's Avonds om 7 u. rozenkrans en lof en acte van toe wijding. Zaterdag: feestdag van de aposte len Petrus en Paulus, dag van de votie. Op die dag zijn 2 H. Missen, om 7.30 en 9.30; 's avonds biechten van 57 u. A.s. zondag eerste zondag der maand, buitengewone collecte voor de kerk. PAROCHIEKERK MERSELO Zondag: Feestdag v. d. H. Johan nes de Doper, patroonsfeest van on ze kerk en parochie. 6.30 Communie- uitreiken; 7 u. Ism. t.i.v. fam. Tijs- sen-Thijssen; 8.15 lsm. v. overl. fam. Seyger-Hendrix; 10 u. plechtige hoogmis voor de parochie, waarna processie met het Allerheiligste door het dorp. Onder de H. Missen spe ciale collecte ter bestrijding van de onkosten van de sacramentsproces sie. 's Namiddags geen lof. Maandag: 7.30 Leesmis voor bij zondere intentie (Verlinden); 10.30 plechtige huwelijksmis voor het bruidspaar Seyger-Hendrix. De le den van de Mariacongregatie wor den verzocht de huwelijksmis bij te wonen. Dinsdag: 7.30 Leesmis t.e.v. O.L. Vrouw (Bongers); 9.30 Huwelijks mis v. bruidspaar Vloet-de Rijck. De leden v. d. Mariacongregatie en BJB worden verzocht de huwelijksmis bij te wonen. Woensdag: 7 u. gest. jgt. v. Joan nes Janssen; 8 u. leesmis v. ovêrl. fam. Hendrix-Pluk. Donderdag: 6.45 Rozenkrans bid den. 7 u. gez. H. Mis v. Wed. v. Vegchel-Claessen, De Orde; 8 u. leesmis v. overl. fam. v. d. Hoogen- hof. Vrijdag: Feest v. h. H. Hart van Jezus. 7 u. gest. hoogmis t.e.v. het H. Hart van Jezus; 8 u. leesmis voor Josephina Verhaag; 's avonds om 9 u. avondmis. Zaterdag: uitgestelde feestdag v. d. H. Apostelen Petrus en Paulus; 7 u. gez. H. Mis t.i.v. de Veeverzeke ring; 8 u. leesmis v. overl. fam. Mi- chels-Beerents. 57 u. Biechtgele genheid. 8 u. Marialof. Deze week vrijdag dispensatie in de onthoudingswet. PAROCHIE YSSELSTEYN 2e zondag na Pinksteren. Feest van de geboorte van de H. Johannes. 6.30 leesm. v. d. overl. fam. Claes- sens-Poels; 8.10 leesm. v. Antoon v. Bakel; 9.15 kindermis; 10.15 Hoog mis v. zekere intentie. Na de Hoog mis sacramentsprocessie. Maandag: 7.30 leesm. v. Jan Lit- jens; z.a. leesm. v. d. overl. fam. Arts-Reintjes. Dinsdag: 7.30 gez. jaarg. v. Johan nes Keyzers en Catharina Janssen; z.a. leesm. v. Willem Vollenberg. Woensdag: 7.30 maandd. v. Willem Spreeuwenberg. Donderdag: 7.30 leesm. v. Catha rina Peeters-van Neerven. Vrijdag: Feest van het H. Hart. 7.30 gez. H. Mis t.e.v. H. Hart v. ze kere intentie. Na de H. Mis uitstel ling en oefening van eerherstel. Zaterdag: feest van de apostelen Petrus en Paulus. 7.30 gez. jaarg. v. Jan Mathijs Smeets. Gelegenheid om te biechten van 78 u. PAROCHIE CASTENRAY 2e zondag na Pinksteren. 6.30 H. Communie; 7 u. Leesmis; 9.30 Hgm. v. d. Parochie. Daarna plechtige Sa cramentsprocessie. Geen lof. Maandag: 7.30 gest. gez. jaard. v. Martinus Verhoeven en Theodora Geurts. Dinsdag: 7.30 gez. H. Mis v. Piet Philipsen. Woensdag: 7.30 gez. H. Mis v. Mar tinus v. Stiphout en Johanna v. Rijs wijck. Donderdag: 7.30 gez. H. Mis v. Jo sephina Seykens-Collin. Vrijdag: Feest van 't H. Hart. 7 u. H. Communie; 7.30 gest. Hoogmis t.e.v. 't H. Hart. Na de Mis Litanie van het H. Hart, oefening v. Eer herstel en zegen met 't Allerheilig ste. Zaterdag: uitgesteld feest v. d. H. Apostelen Petrus en Paulus. 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L. Vr. v. Altijdd. Bij stand tot int. v. hen die hiervoor of ferden; 10 u. plechtige huwelijksmis v. 't bruidspaar Volleberg-Kemme- lings. Biechtgelegenheid van 78 u. Om 8 u. Lof. Kerkpoets: Miep Strijbos en Toos Strijbos. RECTORAAT HEIDE 2e zondag na Pinksteren. Geboor te v. d. H. Johannes de Doper. Zondag: 7.30 H. Mis v. overl. fam.; 10 u. Hoogmis v. overl. fam. Drab- bels-Nellen. Akolieten: P. Janssen en G. Derikx. Vóór de H. Missen kerk deurcollecte t.b.v. het Ziekentri- duum. Zéér aanbevolen! 3 u. Lof. Misdienaars v. d. week: Jan Ewals en Jacques Derikx. Maandag: 8 u. H. Mis v. lev. en overl. leden v. LLTB. Dinsdag: 8 u. H. Mis v. Harry Muijsers. Woensdag: 8 u. H. Mis v. overl. ouders Potten-Litjens. Donderdag: 7.30 H. Mis t.b.i. Vrijdag: Feest van het Allerh. Hart van Jezus. Geen onthoudings dag. 7.30 Hoogmis v. overl. vader Engelbertus Nellen. 7.45 u. Avond mis voor de Heidse jeugd. Biechtgelegenheid vóór avondmis. Zaterdag: H.H. Petrus en Paulus. 7.30 H. Mis v. overl. vader; 7 u. Biechtgelegenheid; 7.30 Lof. Na Lof biechtgelegenheid tot 9 u. Zondag a.s. Sacramentsprocessie. RECTORAAT VEULEN 2e zondag na Pinksteren. 7 u. ge legenheid tot communiceren. 7.30 lsm. t.e.v. St. Jozef; 10 u. hgm. v. d. bekende intenties; 2.30 middag bijeenkomst in verband met het ko mende concilie. Het is te hopen dat zeer velen ook aan deze bijeenkomst zullen deelnemen. Maandag: lsm. v. overl. fam. Mar- tens-Smedts. Dinsdag: hgm. jgt. v. z. Peter Joh. Ewals. Woensdag: hgm. jgt. v. z. Leo Hei dens en echtgenote. Donderdag: hgm. v. z. Maria v. Meyel-Poels en overl. familie. Vrijdag: Feest v. h. Allerh. Hart v. Jezus. 7 u. hgm.; 8 u. lsm. v. z. Ge rard Bos. Zaterdag: hgm. v. z. Gerard Smits. 8 u. nam. avondoef. t.e.v. O.L. Vrouw Akolieten voor a.s. zondag: Gerrit Reintjes, Jan Geelen, P. Cox, Ge rard Koenen, Willy Erben, Tom v. Gessel, Martien v. Staveren. Kerkpoetsen deze week: Jet Bur gers en Mariet Geerets. RECTORAAT VREDEPEEI 2e zondag na Pinksteren, feest v. d. Geboorte van de H. Johannes de Doper. 7 u. vroegmis t.i.v. fam. Cor- nelissen-Hendriks; 10 u. hoogmis t.b.i.; 2.30 Lof. Door de week H. Mis om 7.30. Maandag: t.i.v. fam. Egelmeers- Hermens. Dinsdag: v. d. zielerust v. Wed. v. Vegchel-Claassen. Woensdag: 7.30 t.i.v. fam. Arts- Franssen; 10 u. pl. Hoogmis b.g.v. opening v. nieuwe gemeenschaps huis, uit dankbaarheid en v. geest, en tijd. welzijn v. d. parochianen. Donderdag: t.i.v. fam. Claessens- v. d. Weijer. Vrijdag: feest v. h. H. Hart v. Je zus: 7.30 t.i.v. fam. Marcellis-v. Til burg; 20 u. gez. avondmis t.b.i. Zaterdag: feest v. d. H. H. Petrus en Paulus: uit dankbaarheid n. fam. Poels-Duijkers. 8 u. Lof t.e.v. O.L. Vrouw v. d. Vrede. Biechtgelegen heid: dagelijks vóór H. Mis; zaterdag vóór en na het Lof. MATER AMABILISSCHOOL 7 juni gaf mevrouw M. Remmen- Rijs voor de Elck Wat Wils een uit eenzetting over het onderwerp: Feesten in het gezin. 21 juni is voor de 3e jaars cursis ten en voor de Elck Wat Wils een demonstratie van huishoudelijke electrische apparaten, door de Fa. Tummers in zaal Thielen, Molen plein. 28 juni heeft de diploma- en ge tuigschriften uitreiking plaats in zaal Wilhelmina. Deze avond worden de kleuren dia's getoond welke in de loop van het jaar gedurende de lessen en andere aktiviteiten door de heer As- selberghs zijn gemaakt. De to neelclub o.l.v. mej. Geomini treedt voor 't voetlicht met het stukje: „Blauw Bloed" De 3e jaars zullen afscheid nemen van het „Mater Amabilis leven". Deze slotavond is toegankelijk voor alle cursisten met hun ouders, ver loofde en genodigden. Aanvang 7.30 uur. 30 juni vertrekt 'n groep meisjes per fiets naar Beekbergen (Veluwe) om daar een vakantieweek door te brengen in buitenverblijf „Hollan- dia". Rector Pelt kon maandagmorgen de H.E. Heer Deken Loonen, Pastoor Vercoulen van Merselo, de heer Burgemeester en vele parochianen verwelkomen, die allemaal voor het nieuwe parochie huis tesamen waren gekomen om aanwezig te ziin bij de eerste grondbewerking van de nieuwe kerk, toegewijd aan Onze Lieve Vrouw van de Vrede, die in de Vredepeel gaat verrijzen. Keurig afgepaald kon men op de grasmat de omtrek zien van dit nieuwe kerkgebouw dat is ontwor pen door het architectenbureau Ma- gis uit Helmond en dat zal worden uitgevoerd door aannemingsbedrijf Koenen uit Holthees. De schooljeugd stond ongeduldig de gasten op te wachten, terwijl een „knots" van een bulldozer klaar stond om het graafwerk op zich te nemen. Rector Pelt was zeer tevreden. De Vredepeel, aldus deze bouwheer, is juist zeven jaren oud en wordt als ieder kind, kerkplichtig. Daarom wordt nu deze kerk gebouwd, die evenals het gemeenschapshuis maar dan op een hoger plan het volk zal samenbundelen er één gro te gemeenschap van zal maken, nu één in de eredienst aan God. Hij was trots ook op zijn mensen van de Vredepeel, die ondanks de grote offers, die zo dikwijls ge vraagd werden, toch telkens op nieuw het hunne doen en zelfs meer dan dat om in de Vredepeel een dorp te stichten dat er zijn mag Met de wens dat de bouw voor spoedig zou mogen zijn en dat wind en weer geen grote spelbrekers zou den zijn, verzocht hij de H.E. Heer Deken de eerste schop in de grond te willen steken, daar waar over een goed jaar het altaar zal komen te staan. De heer Deken voldeed graag aan die opdracht, maar wilde eerst zijn respect uitspreken voor de mensen van de Vredepeel, die in korte tijd projecten als een school, een water leiding een gemeenschapshuis e.d. klaar wisten te krijgen en die nu aan een woning van God tussen hen zelf in gingen werken. Hij prees hun voortvarendheid en hun gemeen schapszin en hoopte op zijn beurt op een voorspoedige en gelukkige bouw. EERSTE SCHOP.... Een feestelijk versierde „gouden" schop was het werktuig waarmede Deken Loonen de eerste grond ver zette. Zij voorbeeld werd gevolgd door de bouwheer, Rector Pelt, de Pastoor van Merselo, de heer Bur gemeester ,de architecten en het kerkbestuur. En toen kon de bull dozer zijn geduld niet langer be dwingen en ging hij aan het werk. „As ge nog efkes waacht", riep de bulldozer-bestuurder, kunde di- recht den urste stiën nog legge." Maar Rector Pelt is wel wijzer. Daar maakt hij in september a.s. een apart feest van. Eerst moet volgende week woensdag het nieu we gemeenschapshuis geopend worden. Het is moeilijk vast te stellen hoeveel mensen in de afgelopen maanden al eens gevraagd hebben, wat voor vernieuwingen het Conci lie al zo zal brengen. Uit de vragen kan men besluiten, dat heel wat mensen verschillende spectaculaire veranderingen verwachten, die be trekking hebben op zondagsmis, priesterlijk gewaad, invoering van diakonaat, uitstel van kinderdoop. Maar dat zijn dan nog katholieken, die een beetje geïnformeerd zijn. Anderen bestaan het zelfs iets als de afschaffing van 't celibaat een ma tiging van de pauselijke onfeilbaar heid en misschien afschaffing van de verplichte zondagsmis te ver wachten. Die uitingen geven naar onze me ning een beeld, hoe beperkt en tra ditionalistisch katholiek wij eigen lijk in doorsnee nog zijn. Niet alleen dat, de opvattingen verraden ook hoe weinig uitzicht of beter inzicht we in de wereld heb ben. Op Pinksteren heeft de Paus blijk gegeven het even anders te zien dan wij. Luister: „In deze tijd waarin afstanden tot bijna niets te ruggebracht zijn, waarin de weg naar de ruimte open gelegd is, de wetenschappelijke onderzoekingen tot het diepst doordringen en de technische produktie opgevoerd is, zien we onverwacht een eigenaar dige mentaliteit bij de mens. Hij is niet meer zeker van zich zelf en van zijn veroveringen. De Paus wijst dan op de moderne literatuur en op de uitlatingen van vooraanstaande personen, die plot seling ontdekken, dat het geluk toch niet daar ligt, waar zij het meenden te moeten zoeken. De mens is zijn stuur kwijt, de beloofde verjonging komt niet en het gemakkelijke wel zijn ontglipt de mens. Nu wordt hij pessimist.... nu wordt hij onzeker. Of wij het willen of niet, zelfs een brave katholiek ontkomt niet aan die mentaliteit. Zij is de geest van onze tijd, waartegen praktisch niemand opgewassen is. Maar het is ook niet erg kind van zijn tijd te zijn, omdat elke tijd ook zijn schone dingen bezit. Van onze tijd zal een daarvan zijn, de hoop, die wij uit de Kerk kunnen putten. Bijzonder doel matig zal daarom het Concilie zelf zijn, dat ons opnieuw Christus in zijn ware proporties voor ogen zal stellen. De Paus zegt uitdrukkelijk dat het Concilie de zoekende en iets wanhopige mens nieuwe hoop moet geven. Het loont de moeite deze opvattin gen van Christus' zichtbare plaats vervanger te vergelijken met ons wat simpele denken. Het ene is groots, diep menselijk, het andere uiterlijk en egocentrisch. Wie het verschil nog niet duidelijk zou zien, die luistere naar wat de Paus op Pinksteren nog zeide: „Het schijnt wel door de Voorzienigheid beschikt te zijn, dat de Kerk nu openlijk kan spreken, plechtig zelfs en met ovei*- reding. Zij zal de mensheid de troost geven van haar leer en van het le ven binnen haar gemeenschap. En dit als voorbereiding op de pracht van het eeuwig leven, waartoe de mens geschapen is. Eens of oneens, het draait in de Kerk en het Leven nu eenmaal daar om en niet om bepaalde reglemen ten. fi olU «TAKM/ •fcvwth.k» (-4 JUUANASINGE141'fe/e/j061 (K4780) NIET HOPELOOS, MAAR WEL ALARMEREND „Het als waarheid aanvaarde feit dat tweederde van de mensheid hon ger lijdt, berust op een statistisch misverstand", heeft professor Collin Clark, directeur van het Instituut voor research bij de landbouw economie aan de Oxforduniversiteit, in een toespraak in Schotland ver klaard. Hij ziet het wijd en zijd verbrei de verhaal van deze hongerende mensenmenigte als misleidend en bovendien deprimerend voor dege nen die het horen. Men wekt de in druk hier voor een hopeloze situatie te zijn geplaatst. Professor Clark brengt dit verontrustende ciifer dei- hongerende mensen terug tot 10 a 15 pet. der wereldbevolking. Dat de honger in de eerste plaats zou zijn veroorzaakt door onvol doende bouwland, door primitieve bouwmethodes of' door onvoldoende economische organisatie, is volgens hem eveneens onwaar. De politiek is hier het grote struikelblok, aldus prof. Clark. In China is het 't Communisme en in India het kastensysteem dat deze honger in stand houdt. De commu nistische regeringsvorm veroorzaakt een zo grote chaos in de landbouw, dat een groot deel der Chinese be volking wel honger móet liiden. In India houdt het kastensysteem de lagere standen gevangen in een constante hongersnood. Naar het oordeel van professor Clark, en daarin staat hij niet alleen, is het mogelijk aan het aardopper vlak voedsel te onttrekken voor 110 mfljoen mensen, hetgeen betekent dat er genoeg voedsel zou zijn voor 40 maal de huidige wereldbevolking. Ook de zee wordt nog onvoldoende geëxploiteerd. Ondanks deze optimistische ver klaringen van de (Australische) ge leerde, vernemen wij uit andere bronnen een minder optimistisch ge luid. Erkende statistieken tonen aan dat van de 50 miljoen mensen die jaarlijks over de gehele wereld ster ven, er 35 miljoen sterven aan on dervoeding en de gevolgen daarvan. Bij deze gegevens moeten wij ech ter onderscheid maken tussen aan de ene kant van het feit dat een deel der mensheid van de honger sterft en aan de andere kant het verschijnsel dat mensen aan onder voeding sterven. Hieruit is wellicht het grote ver schil tussen de twee percentages te verklaren. Wanneer men spreekt over het twee-derde deel der mens heid die honger lijdt, dan wordt niet alleen bedoeld dat velen geen eten hebben, maar eveneens dat vele an deren misschien wel genoeg eten, maar dat hun voedsel veel te een zijdig is. Hierdoor ontstaan ziektes en algehele verzwakking, die even eens de dood tot gevolg kunnen heb ben. Bij de 10 a 15 pet. die prof. Clark noemt, is het waarschijnlijk dat hij slechts de mensen bedoelt, die bij gebrek aan voedsel, niet door eenzijdig voedsel omkomen. Eenderde der mensheid beschikt over 85 pet. van het werldinkomen, terwijl tweederde is aangewezen op 15 pet. daarvan. De gebieden waar hongersnood heerst, leveren een derde van alle landbouwprodukten; tweederde der wereldbevloking moet zich hiervan voeden. Naar statistie ken van de Verenigde Naties wordt 10 pet. van het aardoppervlak be werkt, terwijl tweederde van de we reld (ver)hongert. 250 miljoen van de 350 miljoen boeren kennen nog slechts de hou ten ploeg, de graafstok en de hou ten schoffel. Men zou geneigd zijn deze ge gevens te bezien als lijnrecht in te genstelling met wat hierboven door de Australische geleerde Clark be weerd werd. Wij menen echter dat deze bewe ringen evenals die van prof. Clark grtoendeels juist zijn. Hoe men het accent ook wil leggen, én de achter lijkheid en primitieve methodes der boeren én de politiek in deze lan den van hongersnood dragen er toe bij het cijfer van de hongerlijdende mensheid in stand te houden. Hierbij spelen nog enige belang rijke factoren een rol. Waar de be schaving van de plattelandsbewo ners nog zo achter is, daar is het niet alleen de houten ploeg maar evenzeer de onkunde op ieder ander gebied, die genoemde noodtoestan den teweeg brengt. Onvoldoende industrialisatie, slecht bodemgebruik, epidemieën en on voldoende geneeskundige verzorging zijn evenzovele oorzaken van de noodtoestanden in die gebieden. In de laatste 20 jaar steeg de levens- middelenproduktie met 17 pet., het getal der wereldbevolking met 25 pet. Door de malaria, de t.b.c. en de melaatsheid sterven niet alleen mil joenen mensen, maar zijn ook mil joenen mensen arbeidsongeschikt. Na de oorlog hebben wij een toe nemende belangstelling in de we reld kunnen constateren voor de hongergebieden. Regeringen en in ternationale organisaties zijn het voorbeeld gaan volgen, dat de Kerk al 2000 jaar geeft. De ene hulpactie na de andere volgt, naast de per manente technische bijstand en de culturele hulpverlening van de Ver. Naties en haar gespecialiseerde or ganisaties. Miljarden worden er in de hulp verlening gestoken en niet altijd om even edele moetieven. Maar toch is het grote winstpunt van de jaren na de oorlog, dat de ogen der mens heid voor de noden der wereld zijn opengegaan. En hoe meer men in de onderontwik kelde gebieden rond kijkt, des te meer raakt men overtuigd van de noodzaak dat de rijkere landen bij springen. Solidariteit met de hongerende mensen kan bovendien de wereld redden van een onafzienbare ket tingreactie van oorlogen, opstanden en onrust, welke onvermijdelijk zijn indien de rijke de arme niet helpt. Het zilveren jubileumfeest van de Venrayse verkenners, verenigd in de St. Petrus-groepen is een prettig feest geworden. Prettig omdat vele oude kennissen elkaar weer eens hebben terug gezien, want verschil lende oud-leden, leidsters en leiders waren weer naar Venray gekomen om dti jubileum mee te vieren. Het feest begon met een verken ners- en welpenspel op zaterdag middag, waarbij vooral de verken ners het niet gemakkelijk kregen door hun vragen over de Grote Kerk en de geschiedenis. Onderhand dat die jongelui aan het puzzelen waren, werden gasten ontvangen in Hotel De Keizer, waarna weer eens geza menlijk de oude hordeholen en hoofdkwartieren werden opgezocht. Een gezamenlijk kampvuur in de weide van de Gouden Leeuw haal de oude herinneringen op, maar was tevens de inleiding van een feest avond bij Prinsenhof, waar het ouderwets gezellig was. De zondagmorgen werd geopend met een gezamenlijke H. Mis, waar na op het Henseniusplein de vlag- genparade volgde. Een gezamenlijk ontbijt in Prinsenhof besloot deze ochtend. In de middaguren was er een druk verzochte receptie in Hotel De Zwaan, waarop geestelijke en wereldlijke autoriteiten hun waar dering uitspraken voor het spel van Verkennen en de organisatie daar van in Venray. Doch behalve deze kwamen talrijke afgevaardigden van verenigingen en vele ouders de leid sters en leiders hun gelukwensen aanbieden. Burgemeester Custers als voorzit ter van de Limburgse Diocesane Jeugdbond kon districtleider Col- sen voor zijn aandeel in dit werk en tevens als huldiging van het hele verkenners werk in Venray de zilveren Jacobsstaf aanbieden. Een feestelijk défilé na deze lange receptie was het begin van een de monstratie van de Luchtverkenners, die gehouden werd op het sportter rein aan de Leunseweg, een demon stratie, die beslist de moeite waard was, al was het alleen maar om aan te tonen, welke een machtige vrije tijdsbesteding deze jongelui aange leerd krijgen door dit spel van ver kennen, zonder dat wij daarom an dere voordelen minder schatten. In de namiddag werd dit zilveren ju bileum besloten op het Hensenius plein, waarna met nieuwe moed be gonnen werd aan de komende 25 jaren. Een prettig feest, waarbij de ver kenners hebben kunnen merken dat hun vorm van jeugdwerk zeer wordt gewaardeerd in onze plaatselijke ge meenschap.

Peel en Maas | 1962 | | pagina 4