RANG £olle&eek de zonnige Politierechter Bedrog.... Plaatselijke Commissie voor de ruilverkaveling Zwarte lonen en zwarte huren HENGELSPORT dit is RANG de Pets/iapeUfitf. vanctemsteto/uj. Geestelijk artikel ,tAKMc* UiXmUlC Vrijdag 1 juni 1962 No. 22 Drie en tachtigste jaargang PEEL EN MAAS H DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY WPPKRI A H VOOR VPNP A "V PTW HMtlTPPifKN ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. per mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1050652 LiUIVDLirtU V UUI\ V Li.'.l I\J"V I i_51V VlVlO 1 IVUlVLill PRIJS PER KWARTAAL 1.50 (buiten Venray 1.75) DE DUIKER ONDER DE MIDDEN PEELWEG Toen op 22 november 1961 in Castenray de stemmingsvergadering plaats vond voor de ruilverkaveling, was reeds een aanvang gemaakt met het tweede gedeelte van de Midden Peelweg in de provincie Limburg. Dit gedeelte loopt van de Deurnese- weg over Ysselsteyn via de Putten-- weg en voorbij de boerderij „Slan gen" door de gemeente Horst. Ten westen van America wordt de spoorlijn Venlo-Eindhoven gekruist, waarna deze weg even ten oosten van het werkkamp America uitkomt op de weg van America naar Griendtsveen. Dit tweede gedeelte komt dus bij na geheel op het ruilverkavelings- gebied „Lollebeek" te liggen. Het plan voor deze tertiaire weg is opgesteld door de Provinciale Wa terstaat. Met het besteksklaar uit werken, directievoering en toezicht is belast het Ingenieursbureau van Kleef te Roermond. De werken wor den uitgevoerd door de Aanne mingsmaatschappij Huberts te De Bilt. Zodra na de steming van de ruil verkaveling de zekerheid bestond dat de ruilverkaveling doorgang zou vinden deed zich de vraag voor of de duikers in de nieuw geprojek- teerde waterlossingen reeds aange legd konden worden gelijktijdig met de aanleg van de Midden-Peelweg. Aanleg gelijktijdig met de Midden- Peelweg zou immers altijd goedko per zijn dan dat later de verharding van het wegdek van de Midden- Peelweg weer zou moeten worden opgebroken voor het leggen van dui kers voor de te verbeteren water lopen. Door technici van de Cultuurtech nische Dienst werd in overleg met het Waterschap Noord-Limburg en de Provinciale Waterstaat in ijltem po een rapport opgesteld inzake de afmetingen en hcogteligging van deze duikers. Door de aannemer van de Midden-Peelweg werd een prijs opgave gedaan voor het leggen van deze duikers als meerwerk op 't lo pende bestek. Ook deed zich nog de volgende kwestie voor: Langs de Midden- Peelweg waren bermsloten gepro- jekteerd voor afwatering van het zeer brede weglichaam. Was het mo gelijk deze bermsloten ineens aan te leggen op die breedte en die diepte welke vereist waren voor de gepro- jekteerde openbare waterlossingen langs deze weg? Na overleg bleek dit mogelijk te zijn. Ook hiervoor werd door de Aannemingsmaatschappij Huberts een accepteerbare prijsopgave ge daan. De totaalkosten voor duikers, ver breding van bermsloten en het leggen van enkele mantelbuizen voor toekomstige PLEM-kabels en w:.'ter- leidingbuizen benodigd voor de nieuw te bouwen boerderijen in de Dorperpeel bleken inclusief Direc tievoering en toezicht te bedragen ƒ78.549,43. De Plaatselijke Commissie gaf opdracht tot uitvoering, waarna begin maart met de uitvoering werd aangevangen. Door de spoed welke moest wor den betracht konden de aanliggende bewoners van de Midden-Peelweg het geheel niet goed meer volgen. Eerst was t.b.v. de Midden-Peel weg grond aangekocht van de aan liggende eigenaren. Deze grondaan koop had grotendeels reeds plaats gevonden voor de stemmingsverga- derïng voor de ruilverkaveling „Lol lebeek". Pas later werd de verbreding van de bermsloten tot openbare v.ater- lossing uitgezet in het terrein. Deze extra strook was nodig voor ruilvcr- kavelingswerkzaamheden. Deze strook grond werd dus niet aangekocht doch zij wordt verkre gen in het kader van bijdragen in de grond voor belanghebbenden. Voor alle eigenaren in het blok geldt immers een gelijke aftrek in grond benodigd voor de wegen en waterlopen. Voer het gemis van deze strook grond ontvangen de gebruikers een schadeloosstelling tot aan de datum van de kavelovergang. Door de snelheid welke moest worden betracht om de werken van de Midden-Peelweg niet te stagne ren heeft de uitvoering van deze al lereerste ruilverkavelingswerkzaam heden de mensen wel wat overval len. Bovendien was het aanvanke lijk niet goed duidelijk welke strook grend voor weg en voor openbare waterlossing in beslag zou worden genomen. De Plaatselijke Commissie zal trachten in de toekomst de concept bestekken in het nog te stichten Bu reau te Castenray ter visie te leg gen zodat men dan beter van tevo ren kan worden ingelicht. De vraag van het KVP-Kamerild Andriessen over de bedragen, welke aan sommige bewoners van huizen wordt gevraagd, hebben nogmaals de aandacht gevestigd op deze zaak. Voor kleine woonruimten werden abnormaal hoge huurbedragen ge vraagd, elke wel 4 of 5 maal te hoog waren. Of men moest allerlei z.g. bijkomende zaken (zeil, gordijnen enz.) tegen een hoge prijs overnemen en weer laten liggen indien men vertrok. De minister heeft de vragen van de heer Andrisesen in feite beves tigend beantwoord en verwezen naar de wettelijke mogelijkheden cm hieraan een einde te maken, met name door zich te wenden tot de Huuradviescommissies. Inderdaad, deze commissies zullen U de weg wel wijzen. Het is bekend dat de huren van woningen, evenals 't betalen van lo nen op grond van het algemeen prijsbeleid dat de Overheid in han den wil houden, niet vrij zijn, d.w.z. de goedkeuring van de Overheid nodig hebben. Het is bekend, dat daar soms bij gemillimeterd wordt. Zijn de lonen eenmaal goedge keurd, hetzij in CAO of anderszins, dan is afwijking hiervan hetzij naar beneden, hetzij naar boven, politio neel strafbaar en dit wordt be schouwd ais een economisch delict. Zo is het nu juist niet bij de hu ren. Er zijn wel regelen gesteld, hoe hoog de huurprijs mag zijn, maar wie er zich niet aan houdt is poli tioneel niet strafbaar. Men kan zich tot de Huuradviescommissie wenden om een advies over de huurprijs. Bij meningsverschil stelt de Kanton rechter de huur vast. Heeft men te veel betaald dan kan men een civie le vordering instellen tot terugbeta ling van de teveel betaalde huur, maar een politionele overtreding komt er niet aan te pas. Dit stand punt van de Overheid begrijpen we niet, want in feite is dit binnen het prijsbeleid tweeërlei rechtsbedeling. Want wat is de moeilijkheid? Doordat er geen strafbaar feit bij betrokken is, durft een kwaadwilli ge verhuurder veel te riskeren. Doet de huurder er niets aan, omdat hij blij is dat hij woonruimte heeft, dan wordt de „zwarte huur" gewoon ge- incasseerd. Doet de huurder er wel wat aan ,dan komen er strubbelin gen tussen beide partijen, hetgeen dikwijls onhoudbaar wordt wanneer huurder en verhuurder in hetzelf de pand wonen. Deze komen dan op voet van oorlog met elkaar te staan. Want de verhuurder is dikwijls niet eens de eigenaar, want hij kan het pand ook zelf in huur hebben en er een „slaatje" uit slaan, terwijl hij toch al bij onderverhuur nog 20 pet. extra op het bedrag van de onder huur mag zetten. Gevolg is cok nog dikwijls, dat er civiele procedures ontstaan, wegens overlast, omdat men van elkaar niets meer verdragen kan. Gevolg is, dat de onderhuurder of huurder er dan maar van afziet om deze zaak aan te spannen. Maar op deze manier krijgt men dus het geval dat zwarte lonen wèl en zwarte huren niet strafbaar zijn. Dit achten we niet juist, doch de Minister en de Kamer hebben dit blijkbaar nog niet inge zien. Op een bijeenkomst van gemeente besturen, de afgelopen weken ge houden, waar de feitelijke woning nood in de grote steden aan de or de kwam ,werd 't vraagstuk behan deld, dat in sommige Woningwetwo ningen (dus met subsidie der Over heid gebouwd) huurders zitten, die in verband met hun inkomen, eigenlijk naar een woning met een hogere huur moesten opschuiven, maar hiertoe niet genegen zijn. Nu vroeg een van de wethouders van Eindhoven voorheen Kamerlid, met interesse voor woningbouwproble- men ,of er in de Huurwet niet een bepaling moest worden opgenomen, dat men iemand de huur moet kun nen opzeggen indien hij vrijwillig weigerachtig was om te verhuizen naar een aangeboden woning met 'n hogere huurwaarde. Blijkbaar is be doeld dat de gemeente of de bouw vereniging op die manier kon be- bereiken dat men verplicht was op te schuiven naar een woning met hogere huurwaarde, opdat hierdoor woningen vrij komen voor personen met een lager inkomen, omdat juist aan woningen met een niet te hoge huur het meeste gebrek is. Op zich zelf is de gedachte sociaal begrijpe lijk, maar is ze onuitvoerbaar? De bestaande Huurwetbepaling in art. 18 geeft de mogelijkheid hiertoe wel, indien de verhuurder de woning voor zichzelf nodig heeft en andere woonruimte kan aanbieden. Doch 'n gemeente of bouwvereniging heeft de woning niet nodig voor eigen ge bruik, dus de Huurwet kan niet ge hanteerd worden. Er zijn ook grote praktische bezwaren. JAARVERGADERING VAN Na de opening herdacht de voor zitter het overleden mede-lid Hans Nooten met gebed. Een H. Mis zal voor zijn zielerust worden opgedra gen. Bij de ingekomen stukken waren vele aankondigingen van viscon- coursen. Liefhebbers voor concours- vissen kunnen zich bij het bestuur opgaven en kunnen dan alle moge lijke medewerking verwachten. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd. De secretaris H. Peeters nam cm gezondheidsredenen ontslag en werd door de voorzitter bedankt voor de vele diensten in twee jaren verricht. Zijn opvolger werd W. J. Driessens Prins Bernhardstraat 40 te Venray. Het financieel beleid van de pen ningmeester werd door de kascom- missie bij monde van A. van Aarssen geprezen. De pachtovereenkomst van Maas, Geysterse beek en het Ven „Rozen- daal" zullen weer voor de tijd van zes jaren worden verlengd. De Geys terse beek zal door 't Alvertje niet worden uitgediept. Verleden winter werd op het Ven aan entree, ijsvermaak een aardige duit verdiend. De vergadering vond goed, dat daarvan 300 kg karper op het Ven werden gepoot. De voor zitter deed een beroep op de leden om meer medewerking bij ijsver maak. Het zuiver maken van het Ven zal dit jaar met eigen betaalde krachten gebeuren. Staande de ver gadering gaven zich een achttal le den op voor dit werk. Meerdere lief hebbers voor dit werk kunnen zich ,,'T ALVERTJE" OOSTRUM opgeven bij de nieuwe secretaris. Op 17 juni 1962 zal 't Alvertje een combinatie-concours of kring-con cours te verzorgen krijgen. Daar voor zijn nog controleurs nodig. De ze kunnen zich opgeven bij het be stuur. Aan dit concours is een lote rij verbonden, die cm verkoopsters en verkopers van loten vraagt. Liefhebbers voor de combinatie- of klingconcoursen moeten zich vóór 17 juni 1962 opgeven bij A. Duif, Smakterweg 10, Venray. De vergadering machtigde het be stuur om een feestvergadering op 'n zaterdagavond na de zomer te or ganiseren. Ze zal bestaan uit een koffietafel met andere attracties. Ieder lid mag vrouw of verloofde meebrengen. De deelname is koste loos. Voor de jeugdleden zal iets an ders bedacht worden. Aan de beurt van aftreden waren de bestuursleden A. Linders, G. Martens en H. Peeters. De heren Linders en Martens werden door de vergadering herkozen. Daar de heer H. Peeters zich niet meer beschik baar stelde, moest een nieuw be stuurslid gekozen worden. Dit werd de heer A. de Lange te Venray. De aftredende voorzitter nam die funktie aan en beloofde zijn best te doen waarop een daverend applaus vólgde. Nu volgde, waarnaar elke visser elk jaar zit te popelen: de uitreiking der vergunningen. De vergadering was op zaterdag begonnen, maar het was bijna zon dag toen de voorzitter met gebed sloot. i \l Als een gezin met behoorlijk ge zinsinkomen in een naar verhouding te goedkope Woningwet-woning zit, en men zou hem de huur mogen op zeggen en een duurdere woning aan bieden .betekent dit al extra kosten voor verhuizen, terwijl de inrichting van de nieuwe woning als gordijnen, zeil enz. ook extra uitgaven vordert. Doch na een goed jaar gaan er bijv. een paar verdienende kinderen trou wen of in een andere plaats wer ken, waardoor de gezinsinkomsten minder worden. Het gezinshoofd wordt ziek of tijdelijk werkloos, waardoor hij op 80 pet. van zijn in komen komt te staan; men bereikt de pensioengerechtigde leeftijd of wordt invalide, waai'door het gezins inkomen ook sterk daalt. Moet men dan weer verhuizen en goedkoper gaan wonen? De aangeboden duur dere woning ligt veel verder van het werk af, kort om er komen al lerlei mogelijkheden aan de orde bij een dergelijke maatregel en daarom geloven wij dat men deze weg niet imoet opgaan. Wel bevorderen op vrijwillige basis met een vergoeding voor verhuis- en inrichtingskosten. Verschillende bejaarde personen die nog duur wenen, zullen na hun pensionering zelf wel goedkoper wil len gaan wonen als hun kinderen „uitgevlogen" zijn, ofschoon het dik wijls voorkomt, dat men toch ook ruimte in huis moet hebben als de kinderen met de kleinkinderen een paar dagen komen logeren. Zodoen de liggen de gevallen sterk in de persoonlijke sfeer. Daarom geen dwang, doch vrijwillig overleg. Al een paar eeuwen lang weten we dat de wereld een bol is die door de ruimte zweeft dat wij in die ruim te ook zon en maan een plaats heb ben en dat cok de sterren daar hun banen volgen. Minder lang zijn we ervan op de hoogte dat ons zonne stelsel maar een van de velen is en sinds nog kortere tijd hebben onze moderne meetinstrumenten ons nog duizend en een gegevens over de schier oneindige ruimte geopen baard. Tegelijk echter vermenigvul digen zich de mysteries en geheimen van het heelal. Voor de christen, die over deze wetenschappelijke gegevens zijn ge dachten laat gaan, krijgt het Bijbel se verhaal van Christus Hemelvaart een geheel andere afmeting. Want met de eenvoudige en kinderlijke opvatting, dat de hemel boven ons is hebben de christenen als gewoon denkende mensen volledig moeten afrekenen. Aanvankelijk heeft dat velen in verwarring gebracht, ook al omdat sommige ontdekkers van de nieuwe gegevens over heelal en ruimte meenden hierin een bewijs te vinden .hoezeer de Bijbel op fanta sie berust De communistische propaganda in Rusland en in de satellietlanden gelooft zelfs vandaag nog, dat de wetenschap iets tegen het geloof in brengt. Gelukkig weten we nu beter. Ont dekkingen van de wetenschap zijn de christenen geen last, maar een voerdeel geworden.Het gegeven, dat de hemel niet een „ergens" in of bui ten de ruimte is .heeft ons gedwon gen te zoeken naar wat hij wel is. Want Christus heeft zich daarheen begeven en wij allen zullen er heen gaan als naar ons vaderland. Met ruimte heeft de hemel niets van doen. Er zal geen enkele radar-echo ooit van daar uit naar de aarde wor den teruggekaatst. Want het is niet zo dat de hemel begint waar de ruimte ophoudt, de hemel begint waar God is. En Die is zoals we nog altijd uit onze catechismus we ten, overal. In zeker opzicht zou men dus kunnen zeggen, dat ook de ruim te in God is. Daardoor heeft het merkwaardige wonder van Christus' Hemelvaart geheel de nieuwe betekenis voor ons gekregen. Toen Hij cpsteeg en toen een wolk hem aan de ogen der Apostelen onttrok, is Christus dus niet ana een oneindige ruimtevaart begonnen. Dat is allemaal symbool geweest, een uiterlijk teken om de simpele mens iets anders te leren. In feite was Christus nooit buiten God en nooit buiten de hemel. Zijn Hemel vaart was slechts het eind van een wonderlijk gebeuren, dat met zijn menswording begonnen is. Op Kerst mis werd God mens en voor ons zichtbaar en tastbaar, op Hemel vaart is Hij als Godmens weer on zichtbaar geworden, althans tijde lijk. Want Hij heeft voorspeld: „We derom een weinig tijds en Gij zult mij weerzien". De ruimte die Glenn en Titov en andere exploiteren heeft schone geheimen, maar de ruimte van het geloof nog mooiere. De komst van Jantje heeft de hele buurt in een toestand van zenuw achtige opwinding gebracht. 's Avonds laat kondigde de nieu we wereldburger zich aan. Vol spanning zat de gelukkige vader in de wachtkamer van het ziekenhuis de opschriften te lezen, die vertellen dat men zichzelf daar niet op zijn gemak mag brengen met een siga retje en die iemand nog verder van zijn stuk brengen met allerlei leer zame en opvoedende opschriften. Een bosbrand-affiche bracht hem in herinnering dat thuis de melk nog op het gas stond. Geschrokken belde hij de buren. De huissleutel had hij in zijn zak. Of hij de deur op slot gedaan had, wist hij niet. Als ze er niet in kon den, moesten ze maar een ruit stuk slaan. Zo geschiedde het, dat even latei- een surveillerende wachtmeester en kele mannen ontwaarde, die zich op verdachte wijze ophielden in de tuin van de aanstaande vader. Hij trok zich achter het struikgewas terug toen hij bemerkte dat de mannen 'n ruit van het keukenraam stuk sloe gen en behoedzaam binnen klom men. Hij besloot te wachten tot de inbrekers met hun buit naar buiten zouden komen. In de woning zochten ondertussen de mannen hoestend en proestend hun weg door dichte wolken rook en damp. Zij doofden het gas, lieten de melkpan waarin zich een dikke brei bevond voor wat ze was en leg den zich in de woonkamer in ge makkelijke stoelen om de feestsiga- ren op te steken, die zij op de schoorsteenmantel vonden. Het duurde nogal even voor de gelukkige vader thuiskwam. Een verschrikkelijke dorst begon de bu ren te kwellen. Koffie konden zij niet nemen, want de melk was ver kookt. De zorgzame aanstaande va der had evenwel in de kast krach tige dranken staan in verband met de verwachte feestelijkheden. De bu ren namen er maar vast eentje. En toen die op was namen zij er nog eentje. De spiedende wachtmeester zag hoe de mannen in de kast aan het schommelen waren en hoe zij zich vervolgens op hun gemak in de stoelen neerzetten om te borrelen. Zulke brutale inbrekers had hij nog zelden meegemaakt. Hij mocht ver wachten dat ze nog even zouden blijven. Daarom ging hij naar de kruidenier en belde daar een collega ter assistentie. De fles drank op de tafel naderde tenslotte haar einde en nog was de vader niet thuisgekomen. De man nen waren tamelijk onder de olie geraakt. Eén moest worden gewekt toen de beide andere zingend beslo ten huiswaarts te keren. Zo laveer den zij naar buiten, regelrecht in de armen van de waakzame politie. Zij bezwoeren hun goed recht. Maar de politie is van nature achterdochtig en toen zij werden uitgenodigd mee te komen naar het bureau, gingen zij lelijke dingen zeggen, die men in de taalkunde metafora zou kunnen noe> men. Wat later is de gelukkige vader van Jantje thuisgekomen. Vermoeid legde hij zich te rusten vaders lijden aan zulke dingen hod wat en onbewust van het lot der buren sliep hij in. De buren evenwel heb ben de nacht grotendeels in het po litiebureau doorgebracht. Pas later bleek de ware toedracht. De inbraak was niet strafbaar, aangezien de rechthebbende van het perceel er geen bezwaar tegen had. Maar de lelijke woorden tegen de actieve wachtmeesters lagen de jus titie toch zwaar op de maag. De drie buren kregen een dagvaarding thuis gestuurd en ieder is veroordeeld tot vijf gulden. De rechter wilde het niet te duur maken „gezien de om standigheden", maar zelfs een blij de gebeurtenis in de buurt mag geen reden zijn ambtenaren in functie te beledigen. WERK DIT NIET IN DE HAND De schare vrouwen die zich door schijn laat bedriegen, is groot. Zo groot zelfs, dat een niet gering aan tal fabrikanten er hun produktie met mooi schijnende maar goed kopere waren mee op peil kan houden. In de eerste plaats geldt dit voor de stoffenfabricage. Voor een on nozel bedragje kan men zich meters glanzende, glimmende cocktailstof aanschaffen. In de etalage s ziet het er wel aantrekkelijk uit an op de toonbank valt het ook nog wel mee. En ach, het is toch maar voor zo'n enkele avond en waarom zou men er dan veel geld aan besteden? Als men het dan nog zo treft, dat de ja pon inderdaad „vallen" wil, dan kan men beslist van geluk spreken, want dergelijke stoffen hebben dikwijls ook de „hebbelijke" gewoonte om zich niet naar wens te voegen. Ze hebben een merkwaardig karakter, dat zich ontpopt wanneer ze worden verwerkt en gedragen. Wel zouden ze onhebbelijk, eigenwijs en recalci trant kunnen noemen. Maar dan die eerste avond, waar op het succesnummer gelanceerd moet worden. De mantel, die nu eenmaal aan moet, heeft scherpe vouwen achtergelaten. En heel wat minder zelfbewust betreedt men het feest". En o lieve deugd! Ga vooral niet zitten, want dan is het leed he lemaal niet meer te overzien. DE KAST IN En het slot van het liedje? De jurk gaat de kast in en blijft daar nog lang en tot voortdurende ergernis hangen. De schijn heeft ons opnieuw bedrogen en eigenlijk waren die en kele guldens nog weggegooid geld. En dan die andere leuke stoffen, zoals ruiten en strepen! Dikwijls zijn ze ook al voor een paar gulden de meter te koop. Als het 140 cm breed is, dan doe je met eenmaal de hoogte héél wat. Maar zo'n strak rokje stelt nu eenmaal hoge eisen aan de kwaliteit van de stof. Bij zo'n rokje moet het inderdaad als gegoten zitten en zo blijven ook al zitten en lopen we. Goedkope flod derstofjes presteren dit zeker niet. Maar waarom zijn er dan van die waardeloze stoffen op de markt? Het antwoord is vlug genoeg gegeven: de vrouwen vragen er zelf om. De ca tegorie van hen, die kwaliteit weten te schatten, is klein. Prijzen zijn be langrijk. Hier is het dus ook: de vrouwen en de fabrikanten draaien. En willen de koopsters een stofje van een goede twee gulden. Best! Ze kunnen het krijgen en ze kopen het grif! GRIEZELIG Kijk eens naar de meubelwinkels. Voor slechts een paar honderd gul den kan men een compleet huiska merameublement kopen. Schreeu wend van valsheid, een toonbeeld van wansmaak en een voorbeeld van hoe je nu ook eens slechts meu belen kunt maken. De huiskamers vliegen de ene deur in en de andere uit. En over tien jaar heeft degene die ze aanschaft, meer geld uitgegeven aan stoelen dan het echtpaar dat solieder exem plaren kocht. Loop door de winkels en open de ogen voor het bedrog, dat de vrou wen zelf vragen. Bekijk die schijn schoonheid. Bedenk u echter tien maal, voordat u er een dubbeltje aan uitgeeft. Want die dubbeltjes zijn weg. Ze rollen niet van zelf terug! olk Mrettfinpa JULIANASINGEL41 'tilif 1061 (K4780)

Peel en Maas | 1962 | | pagina 5