1 1 Overpeinzingen 3ROM SPORTIEF 10 in Stemt lijst LIJST LIJST ,rj_j LIJST rj_i nieuuie kebk en zomerfeest Veilig verkeer RUITERSPORT Gemeenteraads verkiezingen DE VEILIGE WEG 4 _4 Uitslagen gemeenteraadsverkiezingen ién 270 kinderen [aat verdronken DE VEILIGE WEG DE VEILIGE WEG PASTOOR GEERITS had goede zin. Welke bouwpastoor zou trouwens geen goede zin hebben, als de Bisschoppelijke Bouw commissie zijn plan voor kerkbouw eindelijk definitief heeft goed gekeurd. Want dat houdt in, dat nu aan de architect de definitieve opdracht gegeven kan worden en dat wind en weder dienende, dit jaar nog de eerste steen gelegd kan worden van de nieuwe Christus Koning-kerk aan het Molenplein alhier. Er wordt nu niet meer gepraat over de moeilijkheden, die zijn ge weest. Moeilijkheden, die heus niet klein waren. Zo heeft de Bisschop pelijke Bouwcommissie al twee plan nen afgekeurd en al twee maal hart kloppingen bezorgd aan de ijverige pastoor. Vergeten is ook het moei zame gevecht om de plaats. Want al zegt Pastoor Geerits er niets van, wie geen vreemdeling in Jerusalem is, die weet, dat „men" met plannen gelopen heeft de kerk ergens anders te bouwen. Dat kwam beter uit met al die veranderde uitbreidingsplan nen en zo. En de mensen van het Molenplein moesten dan maar bij 'n andere parochie worden onderge bracht. Nogmaals, daarover is nooit iets gezegd, maar we kunnen ons voorstellen dat dit een kleine revo lutie rond het Molenplein veroor zaakt zou hebben, waar men nu bij na 2,5 jaar ernstig spaart voor dit monumentale gebouw, dat architect Boosten uit Maastricht heeft ont worpen. Dat is nu allemaal van de baan. De nieuwe kerk komt aan het Molenplein en men hoopt nog dit jaar te beginnen. Hierbij publiceren we nogmaals 't tweede plan, dat reeds eerder be kend is en waarvan het uiteindelijke en definitieve plan slechts weinig afwijkt. Het voorfront is iets ver anders, ietwat lagere en vierkante deuren .terwijl waar nu het kruis staat, in de toekomst het vredes- monument zal komen, waaraan de kerk haar naam van Vredeskerk ontleent. Loopt het koor op deze tekening in een hele cirkel rond, dit is bij het nieuwe plan ook iets gewijzigd, om te voorkomen dat midden in de kerk pilaren zouden komen. Deze cirkel wordt nu iets afgeknot en in plaats van steen, komt hier glas, dat het zonlicht op het hoogaltaar werpt. Voor het overige is alles hetzelfde gebleven, behalve de doopkapel, die aan de rechterzijde van de entree komt te liggen, op dezelfde hoogte als aan de andere kant de biecht stoelen zijn uitgebouwd. Een kerk, bestemd voor 800 gelovigen, maar met uitbreidingsmogelijkheden tot 1200. CENTENKWESTIE Bij al de vreugde om dit resultaat, dat in goed 2 jaren is bereikt (een zeer korte tijdspanne voor zulk een grote parochiekerk) is er van de an dere kant natuurlijk ook de zorg, om een en ander betaald te krijgen. Men schat de bouwkosten (exclusief de aantrekking van interieur) tus sen de 5 en 6 ton Dat zijn nachtmerries voor een bouwpastoor. De helft daarvan krijgt hij van de overheid en het bisdom, maar voor de andere helft moeten de „beminde gelovigen" opkomen. Nu heeft de parochie van de Vre deskerk in de afgelopen 2,5 jaar zo lang als Pastoor Geerits bouwpas toor is, zich beslist niet onbetuigd gelaten, 50.000,hebben deze mensen al bijeen gebracht, een enorm bedrag voor zulk een kleine gemeenschap van ternauwernood 1700 communicanten. Maar een klein kind kan uittellen dat er meer nodig isEr is een actie in het buitenland gaande, maar het is duidelijk dat ook in het bui tenland tekort aan kerken is en dat vooral op Duitsland van vele kanten een beroep wordt gedaan. Wat hier dus eventueel „uit" komt ,is mee genomen, maar men durft natuur lijk weinig te zeggen over de resul taten. ZOMERFEEST Zo zal en moet men hier proberen zeker nu de bouwplannen vaste vorm aannemen om dit bedrag van 50.000 gulden hoger te krijgen. Een van de acties daartoe hebben de parochianen van Veltum al eer der ondernomen met 'n grote snert- actie gedurende de Vastelaovend- dagen in Venray. Een tweede actie, waarbij zij we derom de steun krijgen van alle pa rochianen van de Vredeskerk is het grote zomerfeest, wat op 's Heren Hemelvaart begint en vervolgens dan nog op zaterdag 2 en zondag 3 juni wordt voortgezet. Een zomerfeest ,dat klinkt als een klok. Want men heeft er twee spik splinternieuwe tenten, met nylon dak, voor gehuurd die met die da gen op het Molenplein zullen komen staan. Een tent is speciaal voor de dans liefhebbers ,een tent voor iedereen die een gokje wil maken t.b.v. de Vredeskerk. Daarin zijn namelijk alle mogelijke spelen opgesteld, een dozijn bij elkaar, waar men zijn centen ruimschoots kwijt kan, maar ook prachtige prijzen kan winnen, die het Venrayse bedrijfsleven en de middenstand zo ruimschoots ter be schikking heeft gesteld. Bovendien is daarin een gezellig zitje met zelfs een echte wijnbar en de prijzen, die een en ander zullen kosten heeft men beslist laag gehouden. Kortom, men gaat er drie feestelijke dagen van maken, daar rond dat Molen plein, waar iedereen volop voor het goed doel zijn centen kwijt kan ,maar daarnaast toch ook wel plezier kan maken. De vrijdagavond is een gesloten avond .die is namelijk bestemd voor ale parochianen van de Vredeskerk. Een gezellig onderonsje, waar na tuurlijk de toekomstplannen ook ter sprake komen. Trouwens Pastoor Geerits zal zijn best doen dat gedu rende die dagen 'n grote maquette de bezoekers precies zal vertellen hoe in de nabije toekomst een en ander rond het Molenplein zal ver anderen. En zondagavond 3 juni is er de grote trekking van de loterij, waar voor al 5000 loten zijn verkocht. Noteert U dus de data: 31 mei, 2 en 3 juni en zou U eens hier of daar een buitenkansje hebben denk dan ook aan het nieuwe gironummer van Pastoor Geerits 10.301.20, want de goede man kan het best gebruiken. Tot ziens op het zomerfeest. GEMEENTE HORST KOOPT KERKDORP GRIENDTSVEEN De gemeenteraad van Horst heeft in zijn maandag gehouden raads vergadering zonder hoofdelijke stemming besloten tot de aankoop van het Peeldorp Griendtsveen, met ongeveer 400 inwoners. De prijs voor 31 arbeiderswoningen en 15 tuinderijen, inclusief het post kantoor, zaal, veestallen en 63 ha. land- en tuinbouwgrond, bedraagt 565.000 gulden. De gemeente Horst zal aan de staat verkopen 300 ha. woeste grond, de zg. Griendtsveen- se driehoek, voor de 455.000 gulden. Tezamen met het 700 ha woeste ge bied .Mariaveen genaamd, waarvan 300 ha is gelegen te Horst en 400 ha in Sevenum omvat het een ge bied van duizend ha. woeste grond. Het rijk is van plan dit gehele per ceel voor recreatieve doeleinden ge schikt te maken. Bij de verkoop van de Griendts- veense driehoek is de voorwaarde gesteld, dat 300 ha veengrond, de z.g. dorperpeel in het kader van de ruilverkaveling Lollebeek zo spoedig mogelijk wordt ontgonnen. Voor het kerkdorp Griendtsveen is hierbn ge dacht aan de verzorgende functie, wat kan bijdragen tot het verschaf fen van nieuwe bestaansmogelijkhe den aan dit kerkdorp. Griendtsveen is in 1890 door de familie Van der Griendt gesticht en is tot dusver eigendom van de maat schappij van der Griendt landexploi- tatie. In 1956 lukte het de gemeente Hoi'st bestuurlijke invloed in dit kerkdorp te verkrijgen. Er konden enkele voorzieningen op het gebied van wegen, licht en waterleiding worden doorgevoerd en werden 20 nieuwe woningen gebouwd. De bromfiets is geen vlees en geen vis. Dit heeft niets te maken met een dieet, maar met het feit dat u als bromfietser rondtoert op "een wondei-lijk stukje techniek: volgens de Wegenverkeerswet behoort uw brommer tot de motorrijtuigen, maar volgens het Wegenverkeers reglement is het een doodgewone fiets. Ter verduidelijking van deze tweeslachtigheid geeft het Verbond voor Veilig Verkeer de volgende wenken voor bromfietsers: 1. Brom niet onnodig op de rijweg, maar maak gebruik van de fiets paden: op een verplicht rijwiel pad, aangegeven door het ronde blauwe bord met ingetekende witte fiets moet u rijden, maar op het zgn. toeristische rijwiel pad aangegeven door het met witte letters gegraveerde woord rijwielpad in een rechthoekig zwart bord mag u niet brom men, maar alleen fietsen met uitgeschakelde motor; wilt u in het laatste geval tóch brommen, dan uiterst i-echts van de rij weg. 2. Brom altijd uiterst rechts van de weg, wat uw politieke richting is doet hier niet ter zake: in het verkeer zijn we principieel rechts. 3. Met z'n tweeën naast elkaar mag, maar achter elkaar brommen moet als de omstandigheden daarom vragen en die omstan digheden zijn er dikwijls! 4. In het verkeer is geheimzinnig heid uit den boze, kom er eerlijk voor uit waar u heen wilt: geef tijdig en duidelijk richting aan, maarwèl eerst even achter om kijken of het kan! 5. Maak de bocht naar links groot en naar rechts klein, matig tijdig uw snelheid ,want anders „vliegt u uit de bocht": komt u bij het afslaan van rechts op de ver keerde weghelft, en bij het af slaan naar links op de stoep. 6. In de rug aangevallen wordt (terecht) laf genoemd, maar geef de automobilist de gelegenheid eerlijk te blijven: zorg altijd voor een helder wit achterspatbord en helder rood licht. Wist u dat u door het (laten) aanbrengen van een spatlap het achteropkomende verkeer veel narigheid kunt be sparen? 7. Geen vlees en geen vis maar in ieder geval langzaam verkeer: als bromfietser moet u op gewo ne kruisingen voorrang verlenen aan snelverkeer van beide kan ten en aan (brom) fietsers van rechts. 8. U mag buiten de bebouwde kom niet harder rijden dan 40 km. per uur en binnen de bebouwde kom niet harder dan 30 km. per uur, maar u moet langzamer rijden als dat nodig is. Pas altijd uw snelheid aan de omstandigheden aan. 9. Uw duopassagier(e) moet schrij lings achterop zitten, dus: aan beide zijden van de bromfiets één been ,en de voeten op voetsteu nen. U bent het niet alleen wet telijk verplicht, maar beseft u wel eens hoe gemakkelijk u uw kostbare last in een bocht zou kunnen verliezen? Op maandag 21 mei werd in de manege te Venlo door de Techn. Commissie van de L.L.R.B. en hoofd instructeur de heer Alles een selec tie gehouden uit de candidaten wel ke zich hadden opgegeven voor het afleggen van het examen voor in structeur A. Van de 18 candidaten bleven na deze selectie nog 10 can didaten over. Op dinsdag 22 mei werd door Ma joor Hasselman, een zeer bekend persoon in de ruitersport, het eigen lijke examen afgenomen, waarbij de candidaten zowel over de theorie als over de praktijk van het paardrij den en het geven van instructies werden ondervraagd. Van de 10 gegadigden slaagden er waaronder 5 uit de kring Venray, nl. A. Janssen en P. Janssen van de afd. Ysselsteyn, J. Custers van de afd. Meerlo, G. Arts en J. Lucassen van de afd. Venray. Namens de kring Venray van har te proficiat. de lijst voor ieder De stemgerechtigden hebben in tussen de oproepkaarten gekregen om a.s. woensdag hun stemplicht te komen vervullen voor de verkiezing van de nieuwe gemeenteraad. Een verkiezing, die gewoonlijk meer de belangstelling heeft dan die voor de Staten of voor de Kamer. Dat is goed verklaarbaar, want on danks het feit, dat we wel is wat ge ringschattend over die gemeente raad praten, als dat zo in onze kraam te pas komt, weten we uit ervaring hoe belangrijk dit bestuurs college voor ieder gemeente is. Ze ker in deze tijd ,nu vele gemeenten een ontwikkeling doormaken, die stormachtiger is dan ooit tevoren. Het beleid in zulk een plaats kan van enorm gewicht zijn door het nu en voor de toekomst. En dit beleid bepaalt voor een groot gedeelte de gemeenteraad, die immers het col lege is, dat de hoogste bestuurs macht in een plaats heeft. In onze streken worden de lijsten niet bepaald door politieke groepe ringen. Het zijn doorgaans stands- of groepsbelangen die de samenstelling van de lijsten beïnvloeden en het zijn deze belangen, die bij de ver kiezingen het meest de stemming bepalen. De tijden zijn voorbij en geluk kig ook maar dat een gemeente raadsverkiezing feitelijk een open bare vermakelijkheid was, waar men stemmen probeerde te winnen door het wegschenken van tonnen bier en ander spiritualiën. Men be seft nu dat de problemen van deze tijd, als landbouw, industrie, wegen, onderwijs, openbare werken, recre atie en sport (om er maar enkele te noemen) van een raadslid heel wat meer tijd en kennis vragen dan voor dertig, veertig jaren, toen alles een heel wat gemoedelijker tintje had, dan vandaag aan de dag. We hebben daarbij misschien nog niet stil gestaan, maar als we woensdag in ons stemhokje staan, dienen we te weten en te beseffen, dat ook in die hand, die een be paald hokje rood maakt de bestem ming van de gemeente ligt. Nu en voor de toekomst Daarom mogen we redelijkerwijze verwachten dat men niet alleen zijn stemplicht vervult door op te ko men naar het stembureau, maar dat men eveneens even nadenkt voordat men zijn stem uitbrengt. Dat men een algemeen belang boven stands- of groepsbelang stelt en dat men de rechte man op de rechte plaats ver kiest. Die aandacht zijn de gemeen teraadsverkiezingen in deze tijd ze ker waard. w CAMPINGSHOW REIJNEN GEOPEND Weer voorspellers op lange termijn lebben verkondigd dat we ten aan- iien van de gedragingen van de ko- nende zomer niet behoeven te wan hopen: er zou voldoende zon en warmte zijn. Dat is inderdaad goed nieuws voor de kampeerders, die hun plannen al op stapel hebben staan. Zij, die aldus zin hebben er sportief op uit te trekken, doen goed even naar de firma Reijnen in de Zandstraat in Gennep te rijden, want daar kan men zeer aanschou welijk onderwijs in de campingsport genieten. Alles wat met kamperen te maken heeft en daar komt heel wat bij kijken kan men hier in een doorlopende expositie in een ruimte van 300 m2 rustig bezichti gen: men zal dan wellicht ei-varen dat voor een kampeertocht, wil men het tenminste niet al te primitief doen, heel wat komt kijken. Uiteraax-d kan men hier natuurlijk uit verschillende portemonnaies put ten: men heeft hier diverse bunga lows en luifeltenten opgesteld en daarmede zijn meteen de sterke lij nen uitgetekend, want tussen deze beide uitersten beweegt zich het he le kampeergenoegen. Daarbij staan de „trekker" heel wat al of niet noodzakelijke dingen ter beschik king; allerlei meubels, die 't de kam peerder genoeglijk maken, zoals lig stoelen, tafels, kampeerbedden, pri mussen .slaapzaken, gasapparaten. Noemen we verder nog de op blaasbare boten en speelvijvers kortom, de campingsport-liefheb- bers doen goed vóórdat zij op stap gaan ,hier hun licht op te steken. Ze kunnen er inderdaad hun voordeel mee doen. Maar ook voor degenen, die neu traal tegenover deze kampeersport staan, is het interessant eens bij Reijnen binnen te lopen. Voor de uitslagen van de gemeenteraadsverkiezingen is woensdag a.s. een der etalages van onze zaak, Grotestraat 28, gereserveerd. Hierin hopen wij een volledig verslag te brengen van de stem ming 1962 op alle stembureaux. Hoeveel mensen wonen er thans in Nederland? Zijn het er tien, elf of twaalf miljoen? In ieder geval zün er op het ogenblik acht mil- jcen landgenoten, die de zwem kunst niet machtig zijn. Dat zijn dus acht miljoen mertsen die par does verdrinken als zij bij ongeluk te water raken, tenzij ze er door een ander nog juist bjjtyds uitge haald kunnen worden. DROEVIGE BALANS We wisten al, dat er van de jon ge mannen die hun militaire dienst plicht komen vei*vullen, een groot percentage niet kan zwemmen, maar we schrokken er toch nog weer eens van toen we vernamen dat dit vijf enzestig procent blijkt te zijn. Deze ontstellende feiten en nog enkele andere schokkende bijzonder heden ontlenen wij aan uitlatingen van de heer M. Kouwenhoven, rijks consulent voor lichamelijke opvoe ding. De heer Kouwenhoven sprak op het congres van de Nedei-landse Bond van Bad- en Zweminrichtin gen, dat dezer dagen te Utrecht is gehouden. Op deze bijeenkomst werd de vraag onder het oog gezien of 't schoolzwemmen soms moet worden verplaatst naar een lagere klas. GEVAARLIJKE SPELLETJES Volgens cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn er 't vorige jaar in ons land niet minder dan 270 kinderen verdronken! Bij een nadere bestudering van de leef tijden van deze kinderen blijkt het volgende. Er bestaan twee leeftijdsgroepen die 'n opvallend groot aantal slacht offers opleveren: kleuters van twee tot vier jaar en schoolkinderen van zes tot negen jaar. ZO JONG MOGELIJK De heer E. Kupers .inspecteur van de lichamelijke opvoeding te Am sterdam, was van mening dat men in dit waterrijke land zo jong mo gelijk met zwemles moet beginnen. In een stad als Amsterdam is bij voorbeeld al 50 hectare meer water dan land. De recreatie op het water neemt een voortdurend grotere om vang aan; dit soort ontspanning wordt door de overheid zelfs bevor derd. PUBLICITEIT De torenhaan op de televisie, als teken van Venray's wederopbouw, een uitzending over de KRO over de Peelontginningen hedenavond, een televisiefilmpje over Venray en wat het de vreemdeling bieden kan in het Hier und Heute programma van woensdagavond is meer in twee we ken, dan we anders in jaren van radio en televisie gewend zijn. We mogen slechts hopen dat de kennis making van beide reportage-teams met Venray zodanig is geweest dat we hen spoedig weer eens terug zien. Problemen zijn hier nog genoeg op te lossen en voor de vreemdeling biedt Venray nog vele andere on ontdekte dingen, die door zulke pu bliciteit alleen maar sneller opge lost en beter ontdekt kunnen wor den. BEGROTING Vijf maanden lang heeft de raad moeten zanikken voordat ze einde lijk de drie begrotingsboeken 1962 ki-eeg aangeboden. Een begi*oting, die door de nieuwe financiële rege ling welke er thans bestaat tussen rijk en gemeente verschillende on bekende problemen met zich brengt. Een aanvullende nota van B. en W., behelsende haar standpunt t.a.v. die problemen is dus redelijkerwijs te verwachten en trouwens ook toege zegd. Tot heden hebben we daar niets van gezien .terwijl men hoort fluisteren dat mede in verband met deze nota ook de behandeling in co mité generaal ook weer verschoven is. Het wordt zo onderhand midden van het lopende jaar, voox-dat de raad de begroting kan gaan behan delen. Wat voor zin dit dan nog heeft ,is een vraag waarop we geen antwoord weten. Wel weten we dat de begroting tij dig genoeg vóór het begi-otingsjaar moet worden ingediend. Al zal men zeker kunnen spreken over perso- Op een leeftijd van dx*ie of vier jaar kan een kind zijn bewegingen nog moeilijk coördineren, het ge leerde tijdens de zwemles zal op die leeftijd ook snel weer vervagen, als het betreffende kind niet voortdu rend blijft oefenen. Bovendien heb ben zulke kleintjes een gering uit houdingsvermogen. OP PLATTELAND Met vijf en zes jaar is zwem onderwijs echter reeds met vrucht mogelijk. Ook blinde kinderen op die leeftijd leren zwemmen. De schoolartsen hebben geen bezwaar tegen zwemonderricht op deze leef tijd. In Amersfoort en Utrecht zal binnenkort een „verjonging" van het schoolzwemmen worden ingevoerd. In Gouda is al met succes begon nen aan zwemles voor kinderen dei- eerste klas. Het aantal overdekte zwembaden dient in ons land echter aanmerke lijk te worden uitgebreid, ook bui ten de grote steden, alwaar nog steeds 87 procent van deze inrich tingen gevestigd zijn. In die grote steden wonen ook wel de meeste mensen, maar op het platteland ko men nog steeds de meeste verdrin- kingsgevallen voor. Het aantal commissies dat hier over echter haar fiat moet geven en de lange tijdsduur ,die bijv. het Ven rayse zwembad vraagt doet wel de vraag stellen of ook de regerings- en bouwinstanties zo van de nood zaak van baden ovei-tuigd zijn. neelstekorten en wat dies meer zij, toch is en blijft de vraag of een be handeling zoals die thans moet ge beuren, geen mostei-d na de maal tijd is. Na de halve maaltijd zeker. ERESALUUT Hij die zelf wel eens in zijn tuintje werkt weet dat deze regen- en windtijl nu niet bepaald gunstig is voor een keurig onderhoud van bloemen, heesters, grasvelden en dergelijke. Er verwaait nog al eens wat en er verregent nog al eens wat. Daarom verdienen de mannen van gemeentewerken, die onze plantsoe nen verzorgen een extra woord van lof voor niet alleen het keurig on derhoud maar ook de kleur-volle beplanting, die links en rechts in onze gemeente een fleurige en kleu rige noot geven. Ze liggen er keu rig bij en men wordt jaloers op de verscheidenheid van bloemen, die daar zo gul geplant zijn PLAN ZUID. Datzelfde openbare groen missen wij jammer genoeg nog in plan Zuid. Men heeft daar wel al te sto rende achtertuintjes en hokjes weg gewerkt achter een nogal prozai- sche muur, en rond de flatsingan gen staan er de nodige rozenstruik jes, maar in de verschillende groen stroken van trottoirs en dergelijke blijft het nog maar kaal of wordt het een grisbushoop. Het is geen wonder dat deze dingen dan lang zaam maar zeker parkeei-plaats worden voor alle mogelijke wagens, maar als dat de bedoeling was, had men daarvoor toch wel iets anders kunnen maken. Nu plan Zuid zijn voltooiing nadert, geloven we dat het hoog tijd wordt dat ook aan het uiterlijk schoon en openbaar groen het nodige gedaan wordt. De Lang straat leert ons nog steeds dat van uitstel afstel komt. En fraaier wordt het er niet door VERKEERSREGELS Dat de voetganger op de zebra paden voorrang heeft schijnt een verkeersregel te zijn, die nog maar sporadisch door verschillende auto bezitters gekend wordt of in de próktijk wordt gebracht. Dat men wat minder consideratie heeft met jongeren, die vlot ter been zijn, is van een kant nog begrijpelijk, maar die ouden van dagen en bejaarden de schrik op het lijf jagen door ra kelings voor of achter langs deze mensen heen te rijden, kon men bijv. woensdag bij het postkantoor beleven, waar twee oudjes toch al voorzichtig en wat bangelijk helemaal de schrik van hun leven kregen toen ze namelijk op dat toch korte oversteekpad liefst driemaal voor een auto uit moesten wijken.

Peel en Maas | 1962 | | pagina 10