hit&ieidinq huishoudschool Veilig verkeer Geef mij maar O 'n flesje Politierechter Giften voor de VREDESKERK Inenting tegen pokken WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Vrijdag 11 Mei 1962 No. 19 Drie en tachtigste jaargang PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1050652 i. ABONNEMENTS- (buiten Venray 1.75) Als Pastoor Geerits boven op een wasmachine moet gaan zitten om godsdienstles te kunnen geven, omdat er anders geen plaats meer is in de Huishoudschool dan is het misschien wel geen waar dige maar toch wel doeltreffende illustratie van de nood, waar in men met ongeveer 600 leerlingen nu al een hele poos in die zelfde huishoudschool heeft zitten tobben. Want overvolle leslokalen zijn nu niet bepaald bevorderend en onvol doende voor goed onderwijs en dus goede vorming van Venrays vrou welijke jeugd. En toch tobt men al verschillen de jaren. Want zowel de primaire opleiding, als de assistentklas, de naai-opleiding en de huishoudklas, de kinderverzorgstersopleiding, als de Mater Amabiliscursussen en de Jongerencursus, zij allen waren in zekere zin het slachtoffer van een chronisch plaatsgebrek, die het o.a. noodzakelijk maakte dat Pastoor Geerits zijn godsdienstonderwijs midden tussen de wasmachines gaf. Er is lang en voortdurend geza nikt door het bestuur, de commis sie van beheer, de directrice en het docentencorps, maar het mocht alle maal zo weinig baten. Maar toen dan ook een klein gaatje gevonden was en er ook maar een kleine mo gelijkheid geopend werd om een zgn. noodschool te bouwen, toen ging men er met zo'n vaart op af, dat men in aanraking kwam met de bouw-poli- tie, omdat men al aan de gang was, voordat de officiële rijksgoedkeuring er was. Maar ook die hinderpaal heeft men in samenwerking met vele in stanties geklaard en dinsdagmid dag kon de H.E. Heer Deken Loo- nen, in aanwezigheid van de com missie van beheer en leraressen en leraren het nieuwe keurige nood gebouw dat intussen weinig nood laat zien inzegenen en openen. Met de wij waterskwast alsmede met de „openingsschaar" was Deken Loonen zeer bedreven en een dank bare directrice kon hem, alsmede de heren De Ponti en Schreurs van Landbouwonderwijs, welkom heten in de nieuwe school. GELUKWENSEN werden aangeboden door de heer M. de Ponti namens het Landbouwon derwijs. Hij wees er op dat de Ven- rayse huishoudschool de grootste van Limburg is. Het meest aantal klassen, het grootst aantal leerlin gen en het grootste lerarencorps. De uitgroei van dit soort onder wijs, zo belangrijk voor de vorming van het meisje, is er oorzaak van geworden, dat de Venrayse huis houdschool plaats en ruimte tekort kwam voor allen, die dit onderwijs wilden volgen. En zo is er de laat ste jaren onderwijs gegeven in de ULO, in alle mogelijke hoeken en plaatsen en kon inderdaad van een noodtoestand worden gesproken. Dit is nu opgelost door een plaatsing van dit gebouw, waarin drie grote leslokalen zijn, die de nodige ruim te geven, welke voorheen ontbrak. Hij hoopte dat dit zijn weerslag zal hebben bij het onderwijs. Hij dankte allen, die meegewerkt hebben dit te verwezenlijken, waar bij hij speciaal dacht aan Venray's gemeentebestuur, de Commissie van beheer met als voorzitter de H.E. Heer Deken en was ook dankbaar voor het vele werk wat Mej. Dries- sen en de staf voor deze uitbouw van de school heeft verzet. Er zijn vele moeilijkheden geweest, maar nu is er dan een nieuwe mijlpaal ge zet. Hij wees er verder op, dat nog niet alle wensen zijn vervuld. Een overblijfgelegenheid alsmede een gymnastiekzaal moeten nog wor den gebouwd. De laatste zal vrij spoedig verwezenlijkt kunnen werden, dank zij de medewerking van het Ministerie, indien ten minste de gemeente Venray hier grond voor beschikbaar heeft. Met de wens, dat met deze nieu we klaslokalen en hij dacht hier bij speciaal aan nieuw te vormen vormingsklassen nog beter zou bijdragen tot onderricht en vorming van het Venrayse meisje besloot hij zijn woorden van gelukwens en dank. DEKEN LOONEN was ook oprecht dankbaar voor de ze „nood-oplossing". Hoewel hij uit ervaring wat bang was geworden van noodoplossingen, omdat die dik wijls een taai leven blijken te heb ben, zal deze school-barak toch we zenlijk kunnen bijdragen tot een goede vorming van het Venrayse meisje, dat hier onderricht volgt. Want afgezien van de technische kant van het onderwijs, voor naam omdat immers ieder jaar gro tere mogelijkheden geschapen wor den voor de typisch vrouwelijke be roepsopleiding is en blijft het voornaamste de vorming van de toe komstige moeders. En met de wens dat daartoe deze nieuwe afdeling nog beter zou bedragen sloot hij zijn dankwoord. MEDEWERKING De heer Fr. Janssen, die als lid van de Commissie van Beheer aan wezig was, werd kennelijk geacht ook de representant van het ge meentebestuur te zijn. En als zoda nig sprak hij ook een woord van gelukwens. Gelukwens omdat door deze uitbreiding weer nieuwe moge lijkheden voor het onderwijs in Ven ray wordt geschapen, gelukwens ook, omdat de mogelijkheid er is voor een nieuwe gymnastiekzaal als mede overblijfruimte. Hij beloofde daartoe van zijn kant alles te zul len doen om de daartoe nodige ac ties op touw te zetten. Met een dankwoord van de direc trice Mej. Driessen werd deze iet wat plechtige bijeenkomst gesloten, waarna men gemoedelijk en onder ons nog even doorpraatte over het onderwijs als zodanig. En zeker over de vormingsklas, waarover U elders in dit blad meer leest. Wanneer een jonge bromfietser luid kletterend met het lef van „moet-je-mij-zien" het verdere ver keer inhaalt, passeert en snijdt, zeg gen ze: „Kijk nou toch, wat gevaar lijk! Daar moesten ze nou 's wat aan doen!" Ik vraag me dan af WAT DOEN??? Naar de knul toe gaan en (stel dattie naar je zou luisteren) oreren: „Knaap, je denkt dat het stoer staat, maar het is alleen maar gevaarlijk. Het kan je je armen, benen of ogen kosten. Het kan je verminkt maken voor het leven!" Lieve mens je kunt net zo goed tegen 'n boom staan aan gaan pra ten. Op z'n allerbest zou hij ant woorden: „Och, je bent gek! Mij kan niks gebeuren". De statistieken wijzen uit, dat hem wel wat gebeuren kan. Maar hij gelooft het niet. Niet al pa het zegt. Niet als de politie het zegt. Niet als de speciale acties van het Verbond voor Veilig Verkeer het op de t.v., door de radio en in honderden kranten laten weten. Syberisch blij ven ze er onder.... En daarom is er alleen nog.het meisje. Het meisje, dat met de armen om hem heen geslagen, mee geniet van de snelheid, de spanning, het gevaar. „Kun je nog harder, Sjors?" Ja, Sjors kan nog harder. Hij kan alle auto's voorbij en flitst door het gele licht. Hij slipt over tramrails en scheurt om een bocht. Hij ont wijkt op een millimeter een spe lend kind en op een haar een fiet ser. Hij is koning in het verkeer, die Sjors toch. Hij passeert rechts. Hij neemt links voorrang. Herstel: hij neemt altijd voorrang. Misschien loopt het goed af. Deze keer, vol gende keer, altijd. Dank zij de voorzichtigheid van de andere weg gebruikers. Maar de statistieken liegen niet. Als Sjors d'r niet aan gaat, dan gaat Kees er aan Herinnert u zich Kees niet meer? Met dat meisje, wat al tijd bij 'm achter op de brommer zat vastgeknoedeldDubbele schedelbreuk, volgens de statistie ken. En toch was dat meisje z'n enige kans geweest, want meisjes doen wel vaak alsof, omdat ze weten, dat het stoer lijkt, maar ze houden eigenlijk niet zo erg van snelheid. Als klein meisje hebben ze op de jongere broertjes en zusjes moeten passen „voorzichtig oversteken, op de stoep blijven" en met een paar jaar zullen ze weer op de kleintjes moeten passen. In het huishouden en met hun eigen kinderen. Nee, van de meisjes hoeft het niet, als je diep in hun wijze hart kijkt. En zij zijn de enigen, waar de jon gens naar zouden luisteren, mis schien. Je moet de meisjes hebben. Wanneer zij zeggen„Sjors, ik vind 't eng, zo hard. Van mij hoeft 't niet. Wat heb je er aan, Sjors! Ik vind het veel sportiever als je je aan de verkeersregels houdt." Dandan had je een kans. Een advertentie in een vakblad vertelde ons dat machinerieën, flesjes en overige inventaris van de laatste Venrayse limonade- fabriek te koop zijn wegens opheffing. Dit was dan aanleiding tot een praatje met de Gebr. Clephas, de eigenaren van die fabriek, die inderdaad wordt opgeheven. Het is een interessant gesprek ge worden. Want het toonde o.m. en kele opmerkelijke dingen aan. Op de eerste plaats de groei, van wat wij vroeger dé limonade-gazeuse noemden, maar wat thans de naam „frisdranken" draagt, waaronder dan practisch alle koolzuurhoudende, al coholvrije dranken verstaan wor den. De vervaardiging van frisdran ken dateert bepaald niet van re cente datum. Reeds in het laatste kwart der achttiende eeuw werdén deze dranken vervaardigd. Deze „huisindustrie" beleefde zelfs een bloeiperiode rond 1900. Maar in Venray was dergelijk spul, ondanks het groot aantal café's, niet te krij gen. In Oostrum heeft de bakermat gestaan van de eerste Venrayse li monade-fabriek, die echter vrij pri mitief was ingericht en in de jaren 19251928 zich o^a. verdienstelijk maakte voor de levering van limo nade aan de patronaats-jeugd alhier. Er waren echter nog al wat klach ten, want de ene keer waren de flesjes niet schoon en de andere keer was „het smaakje" vergeten. In 1928 besloot deze „fabrikant", die overi gens niet aan café's leverde be houdens die van zijn eigen er mee op te houden en de primitieve „ma chines" te verkopen met de rest van zijn spullen. Die verkoop van deze limonade-machines bleek nog al in spiraties wakker geroepen te heb ben, want de week daarna kon men in Peel en Maas liefst drie adver tenties vinden dat in Venray een li- monadefabriek was opgericht. De firma Clephas ging limonade maken onder de naam De Hoop, de firma Janssen onder de naam het Hert en de firma Hendriks van de Langstraat. Venray was ineens drie industrieën rijker, die al de café's tot in de wijde omtrek van dit prik kelend spul voorzagen. De firma Janssen en Hendriks zijn al eerder met deze produktie gestopt en nu is dan de firma Cle phas daarna opgehouden. HET ONTSTAAN Hoe is dit bedrijf feitelijk ont staan? De firma Clephas had sinds de eeuwwisseling een mouterij, waarin het brouwgerst in water werd voorgeweekt gekiemd op gro te vloeren en dan droog-geëest. Ruim 100 bierbrouwerijen in de streek van Venlo tot Mook waren goede klanten en het bedrijf flo reerde, al was de eerste wereld oorlog met zijn beperkingen voor al deze kleine brouwerijen niet direct een goed begin. Maar in de jaren 192030 verdwenen vele van deze kleine brouwerijen, opge slokt als ze werden door het groot bedrijf en de mouterij verloor dus haar klanten. Men stapte toen vast beraden over op de limonade-fabri- cage, al heeft de mouterij tot aan het einde van de oorlog nog altijd gewerkt. Toen kwam de genadeslag door het bombardement en een nieuwe mouterij is niet meer her bouwd. Men schakelde toen hele maal over op de limonade-fabricage en verkoop VOOR DE OORLOG Het was voor de oorlog welis waar niet botertje bij de boom ge weest door het groot aantal onder nemers, de felle concurrentiestrijd en de crisis, maar toch bleek wel dat een goed produkt te fabriceren en verkoopbaar was. Men had de prik- limonade leren kennen en waarderen en vooral onder de oorlog, toen vanwege de suiker deze frisdrank gedistribueerd moest worden, bleek de vraag steeds groter te worden. Zo is dan na de bevrijding, mede door de nieuwe fabriek, ook de Cle- phas-limonade een steeds meer ge vraagde frisdrank geworden, waar door men vooral in de zomer maanden handen en voeten te kort kwam om het spul aan te ma ken Maar toen kwam een andere ten dens opzetten. Het grootbedrijf ging zich toeleggen op de vervaardiging van frisdranken in een grootse ver scheidenheid en met een perfecte technische uitrusting, met grote re clame-campagnes en wat dies meer zij. Vele kleinere fabrikanten, die hun produkten voornamelijk in een bepaalde plaats of streek afzetten, kregen het in de strijd tegen dit grootbedrijf uitermate moeilijk en werden soms zelfs gedwongen hun produktie te staken. Anderen zetten de tering naar ne ring, verenigden zich en zetten met hun allen een grote nieuwe fabriek op, die ook dezelfde mogelijkheden kreeg op financieel en technisch ge bied als die van hun concurrent het grootbedrijf en zij werden dan groot handelaar, op de eerste plaats van hun eigen combinatie, maar verder ook van ander landelijke merkarti kelen. Daarnaast fabriceerden zij in de zomermaanden dan nog hun eigen frisdrank. De circa 225 kleine bedrijven, die elk minder dan 100.000 flessen produceren, schijnen gedoemd te zijn overschaduwd te worden door de kleine 30 groot-bedrijven, die jaarlijks meer dan een miljoen flessen produceren. En wie ziet hoe daarnaast de fris drank steeds meer veel wint, want tegenover 1955 werd in 1961 onge veer 165 pet. meer geproduceerd, die zal begrijpen dat het voor de klei neren een stuk moeilijker is ge worden eigen bedrijf in stand te houden. OPMERKELIJKE VERANDERING Want ook de omzet in frisdranken is aan schommelingen onderhevig. Vroeger was het zo, dat men prak tisch het gehele jaar werkte om voor de enkele warme zomermaan den een buffervooraad te hebben, dit zover men flessen voorradig had. Dat betekende daarnaast dat men met 'n kermis en vacantie toch nog dag en nacht moest werken om de grote vraag bij te houden Nu zijn de seizoensinvloeden veel minder merk baar. Natuurlijk wordt er zomers meer van dit spul gedronken als 's winters maar men drinkt cola, tonic en andere frisdranken ook 's winters veel meer dan vroeger, zodat nu de omzet veel constanter is. Een en ander is te danken aan de grotere welvaart en andere drink gewoonten, die men aanleert. VENRAY OOK ANDERS Vraagt men of deze landelijke ten dens ook in Venray merkbaar is, dan klinkt het antwoord positief ja. Nu er meer gelegenheid is tot dan sen, dus automatisch meer uitgegaan wordt, stijgt ook naar rato het ver bruik van frisdranken in de win ter. Bovendien wordt via de kruide nier en andere kanalen ook veel van dit spul verkocht voor huiselijk gebruik door de zgn. gezinsflessen. Kortom men blijkt ook in deze streek 's winters de frisdrank graag te gebruiken. 's Zomers zijn de kermissen en de vakantie natuurlijk nog altijd grote pieken in de omzet-statistieken. Maar merkbaar is dat veel minder mensen op hun fietsje er uit trek ken. Men rijdt tegenwoordig auto en als het weer prima is verdwijnen deze mensen naar elders, waar ze waarschijnlijk hun aandeel in de omzet van frisdranken leveren, wat zij voor jaren terug in eigen plaats en streek deden. Daarom heeft de groothandel hier meer aan een wel warme, maar niet te zonnige zomer, want in dat laatste geval trekken meer mensen van hier weg dan er van buiten naar hier komen. En dat merkt ook weer de frisdrank-leve rancier aan zijn omzet. Zo is er dan een einde gekomen aan de Venrayse produktie van prikkel-limonade. We drinken er geen glas minder om, daar zorgen dezelfde mensen wel voor, maar er gens is het jammer dat ook dit oude en vertrouwde vervangen wordt. Dat schijnt echter 's werelds loop te zijn. met BATIFLEX WMafM MUURVERFw moderns KLSUniN. OOK OV1R BEHANG. Crooymans, Paterslaan 7 Theuws, Jan Hensenstraat 16 De man die nu voor de rechter stond, vond het verkeer kennelijk te eenvoudig en had er voor zichzelf 'n paar verkeersregels bij gemaakt, hij regelde de voorrang naar de be langrijkheid van de straat waarin hij reed. De oude man was kennelijk wel geïmponeerd door het officiële ge doe waaraan hij zich te onderwer pen had, maar dit belette hem niet zich eens uit te spreken over alles wat hem op het gebied van de ver- keerswetgeving dwars zat. „Ik", zo sprak hij, „zal de zaak eens eventjes haarfijn uit de doeken doen". Alhoewel de rechter vond dat deze taak bleef voorbehouden aan de autoriteiten, liet de man zich deze kaas niet van het brood eten. Hij hield een pittig redevoerinkje over de mentaliteit van autorijders en wijdde daarna uit over de roeke loosheid van voetgangers die over de witte zebrastrepen wandelden. „Ze lopen maar dóór tegenwoordig", riep hij verontwaardigd uit, „en dan kijken ze nog verontwaardigd ook als je doorrijdt, gelukkig ver sta ik niet wat ze roepen, want ik ben doof". De officier van justitie riep hem toe terzake te komen en de krach tige grijsaard kwam ter zake! Luid stortte hij de fiolen zijner toom uit over de overdadig van lokken voor ziene hoofden van de nozems in het algemeen en de door hem gevelde nozem in het bijzonderPas na dat de rechter hem, geassisteerd door een parket, een paar maal „gezegd" had dat hij even stil moest zijn, werd de zaak werkelijk uit de doeken gedaan. De rechter vroeg nu de aangere den jongeman, die verbijsterd het verloop van zaken gevolgd had, eens te vertellen wat er werkelijk was gebeurd. Het slachtoffer bleek er in de eer ste plaats bezwaar tegen te hebben voor nozem te worden uitgemaakt In de tweede plaats verklaarde hij van rechts het kruispunt te zijn ge naderd. De rest van het verhaal veroor zaakte enige hilariteit in de zaal. De jongeman had geroepen: „Hé me neer, u komt van links", maar de oudere was stug doorgefietst terwijl hij riep; „zulke kleine straatjes gel den niet." Er was een botsing ge volgd en de oude man had er op gestaan, dat er proces-verbaal werd opgemaakt. Nadat de rechter al een tijdje ver manende geluiden had laten horen, werd het de verkeerszondaar duide lijk, dat hij het slachtoffer dreigde te worden van een misverstand. Teneinde deze gerechtelijke dwaling te voorkomen, riep hij nogmaals met stemverheffing uit: „maar zulke kleine straatjes gelden toch niet!'' Wederom maakte de zaalwacht zich verdienstelijk door de man te laten begrijpen, dat hij op de kleintjes moest passen en er beter aan deed zich in het vervolg te voet te ver plaatsen. De mededeling van de rechter dat dit aanrijdinkje hem 25 gulden ging kosten, sloeg in als een bom. Het bleef even stil, als voor de storm, maar daarna loeide het slachtoffer. En dan zijn ze nog verbaasd dat de krimmenaliteit toeneemt" Na deze laatste uiting van mis noegen vond de rechter het genoeg, de man werd na enige aandrang uit de zaal verwijderd. Om U weer een inzicht te geven van de akties ten bate van de Vre- deskerk, vindt U hierna weer een overzicht over de maand april. Al is het resultaat wel is waar niet groots toch houden wij de moed er in, immers het doel een Gods vertrouwen op een goed financieel huis te mogen bouwen geeft ons eindresultaat. De parochiële aktie bracht op 425,50 De VI aktie w.o. giften van: N.N. te Venray 12,50 N.N. te Venray 10, N.N. te Venray 50, N.N. te Venray 5, N.N. te Venray 5, N.N. te Venray 12,— N.N. te Venray 25, In totaal 154,25 Vorige saldo Eindsaldo 579,75 46087,27 46667,02 Aan alle gevers hartelijk dank. Postrekening 1030120 ten name van R.K. Kerkbestuur Christus Koning te Venray. NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING Zondagsdienst huisartsen ,k1 Van zaterdagmiddag 12 uur tot zon dagnacht 2 uur. Dr. VAN THIEL Patersstraat 30 Telefoon 1887 Uitsluitend voor spoedgevallen 1 ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS Zr. M. JANS Overloon Tel. 04780-1296 GROENE KRUIS Donderdag a.s.: Zuigelingen-bureau voor de kerk dorpen Tevens inenting voor de pokken. ZIEKENAUTO bel 04780-1592 b.g.g. 2116 Burgemeester en wethouders van Venray brengen ter openbare ken nis, dat gelegenheid bestaat, om de kinderen van TWEE maanden en ouder kosteloos te doen inenten te gen pokken en wel: de kinderen wonende op de KERKDORPEN op donderdag 17 mei 1962 om 2 uur namiddag in het Groene Kruisgebouw aan de Merse- loseweg. Men wordt verzocht op tjjd aan wezig te zijn en bü de inenting én controle de oranje-inentings boekjes mede te brengen. Om het verloop der enting te la ten onderzoeken en daarna het be wijs te ontvangen, dat de enting met goed gevolg heeft plaats gehad, moeten de kinderen, die op 9 mei geënt zijn, terugkomen op woens dag 23 mei, die op 10 mei zijn ge- ent op donderdag 24 mei en die op 17 mei zijn geënt op donderdag 7 juni. Ingevolge de Inentingswet moe ten de kinderen, voordat zij de leef tijd van één jaar bereikt hebben, worden geënt. De kinderen moeten op de dag der enting TWEE maanden oud zijn en gezond. Venray, 2 mei 1962 Burgemeester en wethouders voor noemd, Mr. M. M. L. G. M. CUSTERS, burgemeester H. P. L. VORST, secretaris COLLECTE KATH. THUISFRONT Op zondag 13 mei a.s. zullen aan de kerkdeuren loten worden ver kocht t.b.v. Nationaal Katholiek Thuisfront. Deze Thuisfrontactie is vooral be doeld om de Nederlandse militairen in Nieuw Guinea van die dingen te voorzien, die hun „verveling" zul len verdrijven. De loten kosten een kwartje. 16 MEI: LAATSTE DAG VOOR MAATREGELEN TOT HET STEMMEN BIJ VOLMACHT Woensdag 16 mei a.s. is de laatste dag dat men maatregelen kan treffen tot het stemmen bij volmacht. De kiezer, die bij de gemeente raadsverkiezingen op woensdag 30 mei a.s. vermoedelijk niet in staat is persoonlijk aan de stemming deel te nemen, wordt op zijn verzoek toe gestaan bij volmacht te stemmen. Kiezer is degene, die op 17 april 1962 als ingezetene is van een ge meente, Nederlander is en de leef tijd van 23 jaar heeft bereikt. Uiterlijk op 16 mei a.s moet men, om van deze regeling gebruik te kunnen maken, op een kosteloos ter gemeentesecretarie verkrijgbaar for mulier een met redenen omkleed verzoek indienen om bij volmacht te mogen stemmen. Als redenen kun nen o.a. worden aanmerkt: ziekte, bevalling en afwezigheid wegens vakantie of werkzaamheden (schip pers, piloten, militairen, zeelieden e.d.). Op het formulier worden persoon lijke gegevens ingevuld zowel van de volmachtgever als van de ge machtigde. Het moet door beiden worden ondertekend. Wie kan gemachtigde zijn? Als gemachtigde kan men aanwij zen de echtgenoot of echtgenote, bloed- en aanverwanten tot en met de derde graad overgrootouders, grootouders, ouders, kinderen, klein kinderen en achterkleinkinderen, broers en zusters, ooms en tantes, kinderen van broers en zusters als mede de echtgenoot of echtgenote yan genoemde [familieleden). Als gemachitgde kunnen ook optreden de echtgenote van een zwager en de echtgenoot van een schoonzuster en vervolgens iedere huisgenoot van de volmachtgever. De aangewezen gemachtigde moet zelf aan de stemming deelnemen en

Peel en Maas | 1962 | | pagina 1