Landbouwtelling Meer machl voor provincie en gemeente. JAN WAARMA BOXMEER Zilveren ruiters in Leunen Leeszaal en bibliotheek Film der week.. Veilig verkeer Inenting Ook voor U een gratis bruidsfoto in kleur Fotostudio JAN WAARMA Landbouwers.... Ook nu weer een stap voor i eigen laboratorium Vrijdag 27 april 1962 No. 17 Drie en tachtigste jaargang PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN ADVERTENTIEPRIJS 8 ct.^per mm.^^ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1050625 II DE DECENTRALISATIE VAN HET BESTUUR De provincies en de gemeenten vormen de pilaren, waarop ons huis van staat moet rusten. Dit is de be langrijkste conclusie van de com- missie-Bloemers, een studiegroep van provinciale, stedelijke en rijks vertegenwoordigers, die acht jaren lang op verzoek van de minister van binnenlandse zaken heeft ge studeerd op de „territoriale decen tralisatie". Het rapport, dat dezer dagen door de commissie aan mi nister Toxopeus is overhandigd, pleit sterk voor de overdracht van zoveel mogelijk taken en bevoegdheden aan lagere (bestuurs)organen, de provin cies en de gemeenten. Taken, die nu nog bij het rijk, de centrale over heid liggen. Het gaat om soms sub tiele zaken, waarvan de leek het be lang moeilijk kan inzien, maar die toch op zich voor plaatselijke ge- zagsvertegenwoordigers heel wat hebben te betekenen. De commissie wil vanzelfsprekend niet terug naar het beeld dat de zeventiende (Gou den) eeuw gaf: een bondsstaat, die meer verdeeld dan één was en naar binnen meer te bestrijden had dan naar buiten, doordat de „zeven pro vinciën" ongekende macht, zelfstan digheid en een evenredige hoeveel heid zelfbewustzijn bezaten. In principe zijn de voorstellen van de commissie-Bloemers (voorzitter was mr. H. Bloemers, commissaris van de koningin in Gelderland) wel doortastend. De provinciale- en gemeentebe sturen moeten bij het uitoefenen van hun zelfbestuurstaak niet aan banden worden gelegd door wettelij ke aanwijzingen of koninklijke of ministeriële richtlijnen. De eis van goedkeuring op provin ciale en gemeentelijke besluiten moet ook buiten de sector van het zelfbestuur achterwege blij ven. Er moet geen verplichting zijn bepaalde besluiten ter kennis van hoger gezag te brengen. Aan de lagere organen kan de be voegdheid worden gegeven aanvul lende regelingen te treffen. EIGEN ZAKEN De bedoeling van de decentralisa tie is, dat „Den Haag", als centrale overheid, het landelijk samenspel regelt, maar dat de provincie en de gemeente vrij zijn hun eigen plaat selijke zaken zonder bemoeienis van hogerhand te behandelen. De studie groep heeft een aantal richtlijnen samengesteld aan de hand waarvan allereerst de taken van het hoger ge zag kunnen worden beperkt. Zo wor den beperkingen van bevoegdheden die aan lagere besturen eenmaal zijn toegekend, alleen toelaatbaar geacht als ze noodzakelijk zijn „met het oog op de belangen welke de wettelijke regeling wil dienen". Als voorbeeld wordt hierbij dan genoemd: de limitatieve omschrij ving van de redenen voor het verle nen of weigeren van een vergun ning. Als het nog nodig is om pre ventief toezicht uit te oefenen on ge meentebesturen dan moet dit in handen worden gelegd van de Ge deputeerde Staten (het „college van B. en W. van de provincie"), zo zegt de commisise. Een belangrijk voor stel van de studiegroep luidt, dat de Kroon besluiten van gemeentebestu ren alleen mag afkeren als de Raad van State is gehoord. Dit is, sinds het inwerkingtreden van de nieuwe Pro vinciewet, al de gebruikelijke gang van zaken bij provinciale zaken. Het geeft de provinciale en eventueel ge meentelijke gezagsdragers de kans hun beslissing toe te lichten en te verdedigen. BEROEP Helemaal onder aan de hiërarchie ke lijn staat de gewone man. Hij voelt zich wel eens alsof hij een klap van de ambtelijke molen heeft gehad en wil daartegen in verzet komen met de kans, dat hij op al le mogelijke ambtelijke tenen trapt. Het rapport geeft ook een richtlijn voor dergelijke gevallen. Als een in woner van een gemeente in verzet wil komen tegen het weigeren van een vergunning door het gemeente bestuur of een dergelijke bestuur lijke beslissing en de administratie ve rechter niet kan worden inge schakeld omdat de zaak te sterk in de beleidssfeer ligt, moet, volgens de commissie, protest kunnen worden aangetekend bij de Colleges van Ge deputeerde Staten en niet bij de Kroon. Als het gaat over besluiten, die door burgemeesters zijn geno men, dan moeten de commissarissen der koningin worden ingeschakeld. Als dubbele zekerheid zou de mo gelijkheid moeten worden openge laten, dat de Kroon de uitspraken van GS of de commissarissen der koningin vernietigt wegens „strijd met de wet of algemeen belang". SUBSIDIE Van het grote aantal wettelijke regelingen, die onder de loep wor den genomen, komt in het rapport de politiewet voor. De politie wet heeft „de vrijheid van de lagere organen in ernstige mate beperkt". Naar het oordeel van de commis sie moet niet het rijk (de minister van Justitie), maar de burgemeester de sterkte van een plaatselijk poli tiekorps vaststellen. De burgemees ter zou daarbij een zekere vrijheid moeten hebben, of hij de jaarlijkse toelage, welke hij van het rijk krijgt, wil besteden aan de sterkte van het korps of aan materieel. De rijksver goeding moet bij toeneming van de bevolking automatisch mee omhoog gaan, aldus het rapport. Een apart hoofdstuk vormt het vraagstuk van de subsidiëring. De studiecommissie vindt, dat het sub sidiëren van particuliere instellin gen zoveel mogelijk moet worden overgelaten aan lagere bestuurs organen en dat de Centrale Over heid zich hiermee zo weinig moge lijk moet bemoeien. Een gezamenlij ke subsidiëring door een hoger en een lager orgaan, een beeld, dat op het ogenblik vrij algemeen is, ziet de commissie liever niet. Het hogere orgaan geeft vrijwel altijd, doordat het meer geld ter beschik king stelt, bepaalde aanwijzingen, die de vrijheid van het lagere be stuursorgaan beperken. Als de lage re organen door uitbreiding van hun subsidietaak voor te grote uit gaven komen te staan, zal het rijk meer financiële middelen ter be schikking moeten stellen. Zonder daarbij ook een papiertje en geen verkapte vorm van dirigisme. Het rapport van de studiecommissie is een belangrijk werk, dat veel kan bijdragen tot een spoedige verwe zenlijking van de verlangens van de plaatselijke bestuursorganen, zo als provincies en gemeenten. Als eerste in de streek starten wij met een voor de afwerking van kleurenfoto's Speciale kleuren-donkere kamer met de nieuwste apparatuur. FOTOSTUDIO Steenstraat 91 - Telef. 429 Neem eens proef en laat van een van uw kleuren- negatieven een vergroting maken. A.s. zaterdag gaan de Leunse rui ters feest vieren. Zij vieren dan na melijk het zilveren bestaansfeest van hun ruiterclub Ons Genot, met een receptie in Café Martens. In 1937 kwamen wat jongelui bij een, die als vrije tijdsbesteding de ruitersport wilden gaan beoefenen. Dat was toendertijd nog niet alle maal zo netjes georganiseerd als te genwoordig maar dat maakte het plezier in deze sport er niet minder om. Men leerde rijden, men leerde met het paard omgaan en samen wist men een gezellige club te ma ken. Maar zoals veel in die tijd, moest er onder de oorlog mee op gehouden worden en het duurde tot 1946 toen Ons Genot weer officieel werd heropgericht. Wederom onder voorzitterschap van Joos Litjens, die 12,5 jaar lang de teugels van Ons Genot in handen had. Maar nu ging het ook officiëler, namelijk in LLTB- verband, waarbij o.a. wedstrijden moesten worden gereden en een be paald programma gevolgd moest worden. De Leunse ruiters hebben die opgave niet zonder meer langs zich neergelegd. O" de verschillende oefenterreinen (bij Verschuuren, aan de Lorbaan en op het voetbalterrein) werd elk ogenblikje dat men tijd had hard gewerkt en getraind. Maar het loon was groot want in 1955 kreeg men het kampioenschap 8 tal, dressuur en springen, nadat men in 1953 en 1954 als reserve-kampioen was geweest. De bekerkast in club lokaal Wed. Litjsen begon plaats gebrek te krijgen, ook al door de prestaties van de individuele rui ters, die in dressuur en springen langzaam maar zeker gevreesd wer den op de bondsconcoursen. De club die thans 31 leden telt, waarbij o.a. ook 2 dames uit Venray- kom heeft iedere zondag en een maal door de week nog oefenen en men hoopt ook in de toekomst een goed rol te blijven spelen onder de Limburgse ruiters. Natuurlijk wor den bij dit jubileum de voorzitters uit het verleden niet vergeten t.w. de heren Joos Litjens, Jac. Goumans en Jean Loenen, net zo min als de commandanten, de heren J. Arts, J. Meyers, K. Nabuurs W. en L. Loe nen, J. Lucassen en H. Hendriks, terwijl de tegenwoordige voorzitter A. Verschuuren vele handen te drukken zal krijgen. Want bij elk officieel gebeuren in Leunen is de Leunse ruiterclub paraat. Dat zal commandant Voermans ook nog wel eens laten zien, wanneer 's woens dags na Pasen het diamanten hu welijksfeest gevierd wordt bij de familie van Cuyck. Na die plechtige receptie gaat men dan volop aan het werk voor het grote jubileum concours dat op 19 augustus a.s. gehouden zal wor den. Maar tegen die tijd vertellen we U daar nog wel meer van. NIEUWE AANWINSTEN R.K. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK VENRAY ROMANS G. Bomans. Noten kraken. J. Eëkhout. Juffrouw Jones uit Brightstead. J. Goytisolo. Festiviteiten. W. Sommerset-Maughan. Op het scherp van de snede. R. Jaffe. Ver van huis. A. Koptjawa. Dokter in Moskou. STUDIEBOEKEN G. Bazin. Het Louvre. G. Braque. George Braque. Den Vaderland getrouwe. P. Cézanne. Cézanne. G. Gossaert. Experimenten. Handig huishouden 2 dln. H. Hegeman. Autoparade. B. Hylkema. Beensnijwerk. W. Paap. Muziek, modern en klas siek. Panorama der wereld. 13 dln. Afrika. C. Parkinson. De wet van Parkin son. W. Pause. Eigen haard naar eigen haard. E. Penkela. Naar de grenzen van het heelal. B. Roodnat. Twaalfmaal Amster dam. J. Schilstra. Koekplanken. Schrijversprentenboeken. Pierre Kemp, J. Slauerhoff, Menno ter Braak. J. W. Schulte Nordholt. De dichter in het land. N. Snijders-Oomen. Argeloos be gin. F. Stokhuyzen. Molens. B. Tervoort. Carillon. Theater jaarboek 1960-1961. M. Vasalis. De dichter aan zee. J. Vermeer. Vermeer. S. Vestdijk. Gestalten tegenover mij. A. de Vries. Oranje in het zilver. L. Vroman. Twee gedichten. Een wereld beweegt, volken van Azië en Afrika op weg naar hun on afhankelijkheid. JEUGDBOEKEN J. Bechdolt. Henkie met de hoorn. E. Beskow. Okke, Nootje en Dop- pejan. M. Bouhuys. De koning en de nar. M. Bouyhuis. Pirn en Pom. M. Wise Brown. Het vliegende huis. F. Burnett. De geheime tuin. E. Chapman. Marmaduk. L. Erlach. Pluim en Pluis de eek hoorntjes. F. Gredsted. Paw. C. de Kloet. Roe Roe kindje. T. Maran. Davy Crockett de jager. T. Maran. Davy Crockett, het woord van de man. T. Maran. Davy Crockett de on dergang van Cove Kreek. T. Maran. Davy Crockett, wolven van het wilde westen. T. Marna. Davy Crockett, Avon turen met Indianen, Poema's en Bi sons. T. Maran. Davy Crockett Tomo- hawks over Tennesee. P. van der Plaats. Janine en San dra. J. B. Schuil. De A.F.C.ers. J. Terpstra. Een voorjaarsvakan tie van Doeke en zijn kameraden. J. Terpstra. Een zomer aan de Achterweg. W. Moray Williams. De negen le vens van dekat Mackenzie. JEUGD-STUDIEBOEKEN P. Fruithof. Vertellingen uit het Spreekwoordland. Koningin Fabialo. Twaalf wonder lijke sprookjes. J. S. Meyer. Het boek van de aar de. J. S. Meyer. Het boek van het weer. Deze week is er weer een zeer be langrijke film te zien in het Luxor Theater. KAPO (afkorting van Kamp-polizei). Deze film moet men gaan zien om zijn inhoud, zijn vormgeving en zijn spel, schreef men in Televizier. KAPO is het verhaal van een joods meisje dat samen met haar ouders naar een concentratiekamp gevoerd wordt. Door een toeval komt het veertienjarige meisje terecht in een afdeling van misdadigsters en met hulp van een kamparts krijgt zij de identiteit van een pas gestor ven vrouw. Ze staat nu aangeschre ven als misdadigster en geniet daar door een veel betere positie dan de joden in het kamp, die onherroepe lijk allen moeten sterven. Susan Strassberg treft als de naar het leven begerige vrouw die terwil- le van enig voedsel niet aarzelt haar eer en jeugd op te offeren. Ze gaat heulen met de S.S. en wordt op de ze manier een gehate kampbewaak ster. Dan leert zij een Russische krijgsgevangene kennen en gaat het uaiz aaiueui aaapue uaa do ubasi Tenslotte ziet ze in, dat ze verkeerd heeft gedaan en besluit haar leven te offeren voor de vrijheid van haar vroegere medegevangenen. Dit boeiende en ontroerende ver haal is gebaseerd op ware gegevens en elk detail is aanvaardbaar, is dus meer dan realistisch. Dit schreef filmforum. Tenslotte schreef H. Wie- lek in filmforum: Het is altijd een hachelijk waagstuk een bepaald kunstwerk het grootste in zijn gen re te noemen. Welnu KAPO noem ik de eerlijkste en meest overtui gende film. Hier wordt niets ge- heroïseerd. Hier wordt niets verdoe zeld. Een film die aller aandacht verdient en zeker veel belangstel ling zal trekken. Weer een film waarmee Luxor alle eer inlegt en die een belangrijke aanvulling bete kent in de reeds lange rij van bij zondere filmwerken. Als er ooit van een spectaculaire ontwikkeling gesproken mag wor den, dan is het wel bij de opmars van de bromfiets in Nederland. Wa ren er in 1950 55.000 en in 1955 503.000 brommers op onze wegen, op het ogenblik zijn dat er plm. 1,2 mil joen. Dagelijks stappen tientallen 'van de fiets over op de bromfiets en als die ontwikkeling doorgaat zullen zo heeft men berekend er over een kleine tien jaar om streeks twee miljoen bromfietsen op onze wegen rijden. Dat overstappen op de bromfiets doet de gemiddelde Nederlander met een gezicht van „wie doet mij wat?" En niemand zou hem ook iets doen ware het niet dat de bromfiets nu eenmaal een andere instelling vraagt dan de fiets. De Nederlander moge althans in de ogen van de bui tenlanders ongeveer met de fiets op de wereld komen, de toevoeging „met hulpmotor" was daar bepaald niet bijHet is overigens niet de aard van de bromfiets maar die van de berijder die maakt dat naar het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft berekend de onge- valsfréquentie (per één miljoen ge reden km) voor de bromfiets met 6,6 aanzienliik boven die van de fietsen (1,5) ligt. Bromfietsongelukken zijn he laas aan de orde van de dag. Dat het daarbij niet in de allereerste plaats gaat om gebrekkige kennis van de verkeersregels, maar veelal eerder om onbegrijpelijke onvoor zichtigheid, of nonchalance blijkt ook weer uit de resultaten van een re cent onderzoek. De Verkeersgroep Bilthoven van de Rijkspolitie heeft de ooi-zaken van alle in 1961 ge beurde bromfietsongelukken in het district (nagenoeg provincie Utrecht) nauwkeurig geanalyseerd. Daarbij kwamen als voornaamste oorzaken van 615 ongelukken naar voren: verkeerd handelen in voorrangs situaties (kwestie van regelken- nis); onvoorzichtig inhalen; niet rechtshouden; onvoorzichtig oversteken; tegen stilstaand voertuig rijden; uitrit onvoorzichtig uitgereden. Wie deze fouten beziet moet toe geven dat bij het merendeel van de ze oorzaken niet in de eerste plaats gebrekkige verkeerskennis, maar wél onvoorzichtigheid en gebrek aan vaardigheid ,een rol spelen. Het Verbond voor Veilig Verkeer richt zich in deze maanden nu spoedig met het aanbreken van de mooie dagen de bromfiets weer ex tra favoriet zal z"n met een ap pèl tot alle bromfietsende Nederlan ders om de (voorrangs)regels gron dig te leren en toe te passen, maar vooral om zich te realiseren dat rij den op een bromfiets nóg meer dan het rijden op een gewone fiets, voor zichtigheid enextra vaardigheid vraagt. De extra vaardigheid name lijk om sneller te voorzien, te door zien en te handelen. Pas wie zich daarin bewust traint en met zijn zwakke punten op dit terrein reke ning houdt door nóóit risico's te ne men of gevaarsituaties te scheppen, kan zeggen dat hii veilig bromt gaat om een bedrag van 7 8 mil joen. Minister De Pous heeft toege zegd hieromtrent met minister Ma- rijnen nog nader overleg te zullen plegen. De kerncommissie heeft ech ter weinig vertrouwen in dit nader overleg. De werkgevers en werknemers zullen zich over een en ander dins dag a.s. nader beraden. Geschilpun ten onderling zijn, naar wij verne men, nog het aantal vrije dagen en een loonsverhoging van 7 ct. per uur. De werkgevers willen 6,5 cent geven. INENTING TEGEN DIPHTERIE KINKHOEST TETANUS Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare ken nis, dat gelegenheid bestaat, om de kinderen die vóór een januari 1962 geboren zijn, kosteloos te doen in enten tegen diphterie, kinkhoest en tetanus, en wel: In Venray-kom, op dinsdag 1 mei 1962 van 2.00 tot 3.00 uur namiddag in het Groene Kruisgebouw aan de Bij gelegenheid van de ingebruikname van ons eigen kleurenlaboratorium, ontvangt elk bruidspaar dat bij ons de bruidsfoto's bespreekt vóór 30 april a.s., een GRATIS opname IN KLEUR. BOXMEER Telef. 429 LANDBOUWTELLING MEI 1962 De Provinciale Voedselcommissaris voor Limburg maakt bekend, dat de landbouwtelling mei 1962 wordt ge houden van 2 mei t.m. 8 juni 1962. Aan elke telplichtige wordt door de plaatselijke bureauhouder een oproepingsformulier gezonden om op een zitdag te verschijnen voor het verstrekken van de gevraagde gegevens op het formulier van de landbouwtelling mei 1962. Op het oproepingsformulier staan de voornaamste te verstrekken ge gevens vermeld, welke reeds dienen te zijn ingevuld, voordat men op de zitdag verschijnt. De gegevens dienen op de zitdag door het bedrijfshoofd zelf of na mens hem door een daartoe schrif telijk door hem gemachtigd persoon te worden verstrekt. De te houden telling is voor de Nederlandse Land- en Tuinbouw en Veehouderij in het algemeen en voor elke landbouwer, tuinder, veehouder persoonlijk van groot belang. Daar om doen wij op alle telplichtigen een dringend beroep om in deze hun volle medewerking te willen verle nen. ZUIVELBEZORGING OP ZATERDAG IN GEVAAR Wanneer de regering de zuivelsec tor geen financieringsmogelijkheid wil geven voor een toeslag van 50 procent op het uurloon voor zater dag-arbeid, komt de bezorging ern stig in gevaar. De bonden van werknemers in de zuivelindustrie zullen in dat geval hun leden advi seren niet meer op zaterdag zuivel- produkten te bezorgen. Dit werd ons gisteren desgevraagd van de zijde van een der zuivel vakbonden mede gedeeld. De kerncommissie voor de zuivel industrie, waarin werkgevers- en werknemers vertegenwoordigd zijn, heeft gisteren in Den Haag over de per 1 mei a.s. af te sluiten nieuwe zuivel-CAO een onderhoud gehad met minister De Pous en staatssecre taris Roolvink. Tijdens dit onder houd heeft de kerncommissie ge zegd, dat de genoemde toeslag van 50 procent die neerkomt op 7, per zaterdag niet uit de normaal voor loonsverhogingen beschikbare produktiviteitsruimte mag komen. Zou men dit toch doen, dan zou dit ten koste gaan van die groepen werknemers in de zuivel die niet op zaterdag werken. Voor deze groep zou dan immers minder ruimte voor loonsverhoging overblijven. Daarom wil de zuivelindustrie, dat de mi nister kiest uit een van deze drie mogelijkheden voor financiering van deze toeslag: Verhoging van de straatprijs van melk met een halve cent per liter; alleen op zaterdag 'n verhoging van 2 cent per liter of financiering uit het landbouw ega lisatiefonds. Voor de derde mogelijkheid voelt de zuivelindustrie het meest. Het Merseloseweg. In de kerkdorpen Veulen, Yssel- steyn, Heide, Merselo en Vredepeel, op woensdag 2 mei 1962. Om 2 uur namiddag in café van Gassel te Veulen; om 2.20 uur na middag in het gemeenschapshuis te Ysselsteyn; om 2.40 uur namiddag in de lagere school te Heide, om 3 uur namiddag in het jeugdhuis te Mer selo; om 2.30 namiddag in de school te Vredepeel. In de kerkdorpen Leunen, Cas- tenray; om 2.40 uur namiddag in de kleuterschool te Oirlo; om 3.00 uur namiddag in het gemeenschapshuis te Oostrum. Wij vertrouwen er op, dat alle ouders, wier kinderen niet of niet volledig zijn geënt tegen deze ge vaarlijke kinderziekten, van de ge boden gelegenheid gebruik maken. Kleuters die twee jaar geleden volledig zijn geënt tegen D.K.T., kunnen nu de eerste herhalings-in- jectie ontvangen. Wij vestigen er de aandacht op, dat voor deze entingen geen per soonlijke oproepen zullen worden gezonden. Men wordt verzocht op tijd aan wezig te zftn en de oranje-inen tingsboekjes mee te brengen. Tevens wordt gelegenheid gege ven, zulks voor de kinderen gebo ren in het TWEEDE HALFJAAR 1961, om op bovengenoemde data, plaatsen en uren de inenting tegen poliomyelitis (kinderverlamming) te ontvangen. Hiervoor wordt WEL een persoonlijke oproep verzonden. Venray, 19 april 1962. Burgemeester en wethouders voor noemd, get. M. M. L. G. M. CUSTERS, burgemeester get. H. P. L. VORST, secretaris P.B.H. KANTOOR VENRAY Schema van zitdagen voor de landbouwtelling mei 1962. Woensdag 2 mei te Castenray Ca fé Kuypers van 8.30 tot 16 uur (94) 2. Woensdag 2 mei te Heide Café Nellen van 8.30 tot 15 uur (66) 2. Donderdag 3 mei te Oirlo in Café Rongen van 8.30 tot 16 uur (125) 3. Vrijdag 4 mei te Leunen in Café Martens van 8.30 tot 16 uur (103) 4. Maandag 7 mei te Merselo in Café Arts van 8.30 tot 16 uur. (140) 4. Dinsdag 8 mei te Veulen in Café v. Gassel van 8.30 tot 16 uur (71) 2. Woensdag 9 mei te Vredepeel in het zaaltje van 8.30 tot 14 uur (47) 1. Woensdag 9 mei te Oostrum in Café Camps van 8.30 tot 16 uur (84) 2. Donderdag 10 mei te Oostrum half weg Café Sedee van 8.30-16 uur (66). Vrijdag 11 mei te Venray in Café In den Engel van 8.30 tot 16 uur (139) 3. Zaterdag 12 mei te Venray Café In den Engel van 8.30 tot 12 uur (70) 3. Maandag 13 mei te Geysteren in Café Baltussen van 8.30 tot 10 uur (41) 3. Maandag 14 mei te Wanssum

Peel en Maas | 1962 | | pagina 5