El, El... Spinazie aan de top qehut nedeïl. ^aikikaat 'N RAMPJAAR TAFELTENNIS DUIVENSPORT ukóónmaak Ondergrondse vijanden S.V.V. NIEUWS M.H.C. VENRAY V.C.R00Y ZWEMMEN SCHAKEN is een hoger tarief gerechtvaardigd dan van het inkomen door arbeids> inspanning. Het is voor de belasting plichtigen dunkt ons ook meer aan vaardbaar om van die buitenkans jes te betalen wanneer de eigen in spanning meer redelijk wordt be last Er zou verder paal en perk ge steld kunnen worden aan het over trekken van aftrekposten voor za- kendiners en relatiegeschenken. Ve len hebben nu het gevoel dat deze aftrek mogelijk is, omdat van het arbeidsinkomen in lagere regionen zo'n hoog percentage wordt ge vraagd. De aftrekmogelijkheden kunnen ruim genoeg blijven. Het gaat om uitbanning van de exces Voorlopig kan nog worden gezegd dat ons tarief, vooral voor de mid dengroepen, beslist tot het excessie ve behoort. Bij een goed gevulde schatkist is dit overbodig en econo misch schadelijk voor de produkti- viteit. LAND- EN TUINBOUW Een groot aantal insekten verricht zijn vernielend werk ondergronds, voornamelijk door vraat aan de on deraardse plantendelen. De schade welke hierdoor aan de gewassen wordt veroorzaakt kan zéér groot zijn, zodat maatregelen ter bestrij ding in vele gevallen noodzakelijk blijken. De bestrijding van bodeminselcten geschiedt door de bovenste laag van de grond te voorzien van een be paalde dosis insekticide, hetzij door bespuiting of bestuiving over de ge hele oppervlakte, hetzij door plaat selijke behandeling van de grond gelijktijdig met het zaaien, hetzij door gecombineerde toediening van kunstmest en insekticide. Aan het te gebruiken insekticide worden hoge eisen gesteld. Het moet allereerst in economisch verantwoorde dosering de schadelijke insekten afdoende be strijden. Het gewas mag hiervan geen schade ondervinden. Bovendien mag het bodeminsekti- cide niet dodelijk zijn voor nuttige bodemorganismen (aardwormen, bo dembacteriën e.d.). Het bekende DDT werd als eerste insekticide voor bodembehandeling toegepast, dcoh bleef zonder resul taat. Thans beschikt men over Hepta- chloor voor bodembehandeling, hier mede kunnen alle bodeminsekten worden bestreden, zodat men zijn gewassen kan vrijwaren tegen vrete- rij. Vorig jaar is Heptachloor 2,5 pet. stuifmidel ook in een voor de kleine moestuinbezitter zeer handige ver pakking op de markt verschenen nl. in een praktisch plastic stuifkoker- tje. Deze zijn bij zaadhandelaren e.a. te krijgen. Wanneer men denkt aan de grote schade welke wordt veroorzaakt door wortelvlieg, koolvlieg, prei- vlieg, engerlingen en ritnaalden, dan is ieder jaar opnieuw bestrijding noodzakelijk, dit wordt maar al te vaak vergeten tot grote schade van het bedrijf. Het aanbod van vroege voorjaars groente is op het ogenblik bevredi gend en het ziet er dan ook ogen schijnlijk naar uit dat we de goede kant uit gaan. Het is echter vrij ze ker dat er over een paar weken minder voorjaarsgroenten zullen zijn dan nu. Immers nu vindt de topaanvoer van de onder glas ge teelde spinazie plaats. Deze grote aanvoer echter duurt maar kort, on geveer een dag of tien en daar zijn al weer enige dagen van voorbij. Maar op het ogenblik is er veel spinazie en daar moet u dan ook van profiteren. De prijzen zijn niet zo hoog meer als ze geweest zijn, maar van een laag prijspeil is geen sprake. Waarschijnlijk zal de spina zie zo gauw de topaanvoeren ach ter de rug zijn weer duurder wor den. Er is een ruime aanvoer van sla de prijzen hiervoor zijn ten opzich te van vorige week iets gedaald. Overigens worden er voor de bes te partijen nog steeds hoge prijzen besteed. Veel van de aangevoerde sla vindt zijn bestemming op de buitenlandse markten. Er blijft ech ter ook vrij veel sla in het binnen land. Deze sla is over het algemeen wat goedkoper. Er wordt ook andijvie te koop aangeboden maar niet in bijzonder grote hoeveelheden. De prijzen zijn iets omlaag gegaan, maar het is nog steeds een dure groente. De aanvoer van radijs begint toe te nemen. U zult deze fleurige groen te in de komende weken in steeds grotere hoeveelheden zien. Voor een bosje radijs worden nu nog hoge prijzen besteed. De raapsteeltjes behoren tot de goedkoopste voorjaarsprodukten. Het aanbod is redelijk maar ze ker niet aan de ruime kant. EEN „ORLON"-DEKEN NU VAN Het is weer voorjaar, waarin de natuur zich in het nieuw steekt en waarin ook wij allen worden aan gestoken door deze vernieuwings bacil. De schoonmaak is hiervan o.m. 'n uiting. En al wordt met die schoon- maak-woede door de mannen dan wel altijd de draak gestoken, met het resultaat zijn zij meestal best tevreden. Wat is er dan ook opwek- kender dan een geheel schoon huis, waarin veelal ook wel het een en ander is vernieuwd. Mocht het zijn, dat uw gedachten nu uitgaan naar eens een andere deken of wellicht wel meer er is nieuws van het dekenfront. Onze trouwe wollen deken ken nen wij allemaal en daarover willen wij het dan ook dit maal niet heb ben. Er is sinds kort een nieuwe deken aan de markt, die door een groot Nederlands bedrijf wordt ge maakt uit een „orlon"-acrylvezel, die nu ook in Nederland wordt ver vaardigd en wel in Dordrecht waar een Nederlandse vestiging is geko men van Du Pont de Nemours. Dit is de Hatéma-orlon deken. EIGENSCHAPPEN EN WASBEHANDELING De orlon-vezel bevat miljoenen luchtcelletjes, die als isolator wer ken (zoiets als een thermosfles). Zij sluiten de kou buiten en houden de warmte vast, 's zomers iets minder dan 's winters. En dat is nu juist wat wij zoeken. Een deken uit dit materiaal is bijzonder licht en heeft toch een groot warmtegevend ver mogen. Kenmerkend is ook de zachtheid van het materiaal en de natuurlijke soepelheid, waarmee elke lichaams. houding wordt gevolgd. Heel belangrijk is, dat deze deken volkomen mot-, insecten- en schim- melvrij is en dus zonder gevaar kan worden opgeborgen. Een deken is elk etmaal in ge bruik en moet dus goed kunnen worden gereinigd. Wel lean deze zo wel met de hand als met de machi ne gewassen worden, zonder dat hij krimpt of vervilt (van die nare pluisjes krijgt) en met behoud van de zachtheid. De vezel droogt snel, zodat de deken die 's ochtends ge wassen wordt, 's avonds weer kan worden gebruikt. Een duidelijke wasbehandeling is bij elke verpak king van een Hatéma-orlon deken ingesloten. Wanneer men zi'-h goed aan de wasvoorschriften houdt heeft men heel lang plezier van deze de kens en blijven zij er als nieuw uit zien. MATEN EN KLEUREN Er is beslist keus voor iedereen, want zij worden gemaakt in zes af metingen en in niet minder dan 10 tinten. In een gezin kan dus een ieder zijn eigen deken krijgen en behouden. Bij aankoop is hij ver pakt in een plastic étui met een rits sluiting, dat zijn nut weer heeft bij het opbergen voor de eventuele „zo- merslaap" of bij het meenemen op reis. Een Nederlands kwaliteitsprodukt, waarmede u eens kennis moet ma ken. VOOR DUIZENDEN GEZINNEN Waneer wij over een rampjaar spreken, denken wij onwillekeurig aan februari 1953, toen een groot deel van Nederland door de zee werd overspoeld en zeer vele mensen het leven en zeer vele andere have en goed verloren. Maar wij kunnen wat betreft de verkeersveiligheid in ons land elk jaar wel van een rampjaar spreken, want volgens de voorlopige cijfers over 1961 heeft het verkeer toen bijna 2000 doden en 30.000 ge wonden geëist. Nu zeggen cijfers wel niet alles en met statistieken kan men allerlei goocheltoeren uithalen, maar het getal van 2000 doden en 30.000 ge wonden in het Nederlands verkeer spreekt een taal, die duidelijk ge noeg is. Elk jaar constateren wij een stij ging met uitzondering van 1958, toen d^ snelheidsbeperking binnen de bebouwde kom werd ingevoerd. Dezer dagen hoorden wij in een radio-uitzending de mededeling, dat Duitsland aan de treurige top der Todesstraszen staat. Een van de be ruchtste wegen in Duitsland is een stukje autobaan van Bonn naar Keu len. Het is een mooie autobaan zon der gevaarlijke bochten of iets der gelijks. Toch gebeuren hier de meest dodelijke ongelukken. Onze conclusie kan dan ook niet anders zijn, dat niet de verkeers dichtheid of het soort wegen de voornaamste oorzaken van de onge vallen zijn al zullen zij ertoe bijdra gen, maar de mentaliteit van de weggebruiker. De mentaliteit van ,het kan nog net", of „ik heb voor rang, dus ik zal hem per sé nemen". Herhaaldelijk hebben wij reeds in onze artikelen over de verkeersvei ligheid betoogd, dat de verkeers- voorschriften noodzakelijk zijn, maar niet voldoende. Het belang rijkste in het verkeer is de voor schriften aan te houden met ver stand, gezond verstand. Wij spreken hier nog niet van degenen, die zelf de elementaire verkeersregels niet kennen en weigeren ze te leren on der wie voor een belangrijk percen tage de fietsers en bromfietsers. De ze mensen spelen met hun eigen le ven en met dat van anderen. En nogmaals herhalen wij hier hetgeen wij zo vaak bepleit hebben: een verplicht verkeersexamen op alle scholen! En verder: nog pregnantere opvoeding tot goede verkeersmenta liteit met alle mogelijke middelen van radio, t.v. en pers enz. EEN HALF EI IS BETER DAN EEN LEGE DOP NU PROFITEREN VAN DIT WAARDEVOLLE VOEDINGSMIDDEL De eieren zijn weer goedkoop! Nu ja, het is natuurlijk maar wat je onder goedkoop wilt verstaan... Laten we maar zeggen dat ze in de andere jaargetijden duurder zijn: dat is in ieder geval waar. We doen er daarom goed aan nu te profiteren van dit bijzonder waardevolle voe dingsmiddel. ONMISBARE AMINOZUREN Er zijn van die stoffen, die een mens onmogelijk in zijn voedsel kan missen. Daartoe behoort een aantal scheikundige verbinden die de we tenschappelijke naam Aminozuren dragen. Deze aminozuren zijn de bouwstenen van de eiwitten. Ze be vinden zich in ruime mate in melk, vlees en vis en vanzelfsprekend ook in eieren. VITAMINES EN IJZER Zowel het witte als het gele ge deelte van het ei zijn in deze be langrijk. Sommige mensen veronder stellen, geheel ten onrechte, dat spe ciaal het geheel of juist het wit voor onze voeding speciale betekenis zou hebben. Zo is het niet: het zich uit een ei ontwikkelend kuiken heeft zowel het eigeel als het eiwit als voedings stoffen nodig; ze zijn beide van gro te betekenis. Behalve aminozuren bevinden zich in een ei nog heel wat waardevolle stoffen, die voor de toekomstige kip van belang zijn: wij denken daarbij aan vitaminen en ook aan ijzer. HEEL JONGE KINDEREN In het voedsel van de mens zijn al deze stoffen minstens even waarde vol. Kinderen en volwassenen kun nen er bij het nuttigen van een ei van profiteren, tot heil van hun ge zondheid. Het is helemaal niet zo dat een kind eerst goed en wel op de kleu terschool moet zitten voordat het aan z'n eerste eitje toe is. Volgens de moderne opvattingen doet men er goed aan om baby's in de tweede helft van het eerste levensjaar af en toe al eens een eitje te geven. Ook de grote mensen kunnen met profijt voor de gezondheid, naast het dagelijks kwantum melk of melk- produkten dagelijks heel goed ook nog een ei gebruiken. Vooral als er zelden of nooit vlees wordt gegeten en daar kunnen verschillende redenen voor zijn vormen eieren een uitstekende aan vulling in het dagelijks menu. De aanhoudende regenval was er de oorzaak van dat j.l. zondag in de amateursector slechts sporadisch 'n wedstrijd doorgang kon vinden. Ook onze elftallen kwamen niet aan bod en nu maar afgewacht wat er a.s. zondag van terecht kan komen. Het programma is als volgt: I.V.S.Venray aanvang 2.30 Venray 2—I.V.S. 2 2.30 Venray 3America 2.30 KronenbergVenray 4 1.00 Venray 5Kronenberg 3 12.00 Het le elftal moet dus op bezoek in Berg a.d. Maas Hoewel in 't be gin van 't seizoen onze ploeg tegen I.V.S. in Venray een 90 overwin ning tot stand bracht, zijn we niet gerust op de uitslag van de komen de wedstrijd. De thuisclub zal op eigen veld alles op alles zetten om door een overwinning een ruimere voorsprong op de hekkensluiters te verkrijgen. Slechts twee punten voorsprong heeft Venray op hen en voor onze ploeg dus een gelegenheid zich wat omhoog te werken. Op het kleine I.V.S.-veld zal 't voor onze achter hoede taak zijn geen steken te laten vallen en alel risico's uit te sluiten. Met een kleine overwinning zullen we dik tevreden zijn ditmaal. Venray 2 ontvangt I.V.S. 2 Beide elftallen zullen elkaar niet veel in sterkte ontlopen zodat een vinnige strijd verwacht kan worden. In de uitwedstrijd wisten onze reserves een 11 gelijkspel te bereiken, met het voor ogen hebbende doel, een goede klassering te behalen, tippen we a.s. zondag op een kleine over winning. Venray 3 moet in staat zijn op eigen terrein te winnen van Ameri ca. In America werd op 't kantje af verloren met 10 dus moet nu 't terreinvoordeel ten gunste van onze ploeg de doorslag geven. Venray 4 op bezoek in Kronenberg zal niet zo gemakkelijk tot winst komen als indertijd op eigen veld. In Venray een 5-0 overwinning, met een flinke aanpak moet er ook nu winst inzitten al zal deze nu wel wat bescheidener zijn. Venray 5 zal door het niet door gaan van de wedstrijd j.l. zondag het kampioenschap nog een weekje op moeten schorten. We rekenen er op dat a.s. zondag dit doel bijna be reikt wordt want dat zij zich door Kronenberg 3 zullen laten verrassen willen we bij voorbaat niet aan nemen. Zondag a.s. zal het officiële sei zoen gesloten worden met een ge zamenlijke H. Mis op het St. Jozef klooster. Na de H. Mis traditiege trouw ontbijt. Het programa is het zelfde als af gelopen zondag omdat dit toen van wege het weer niet door kon gaan. 13.30 Heren VenrayBlerick 14.45 Veteranen VenrayBlerick 16.00 Dames: VenrayBlerick Het 2e herenzestal speelde j.l. woensdag hun op één na laatste wedstrijd in deze competitie. Het heeft er gespannen bij PSOV 2 in Venlo, want de le set werd door de Venlose politiemannen gewonnen! V.C. Rooy 2 moest toen de reste rende 3 sets winnen om hun kans op een eventueel kampioenschap niet te verspelen. V.C. Rooy 2 won de overige 3 sets, zij het met grote moeite. Het 3e herenteam was zaterdag aan hun laatste wedstrijd toe en wel tegen koploper TVC 3 uit Venlo. Indien V.C. Rooy 3 TVC 2 een ge lijkspel wist af te dwingen zou dit koren op de molen van V.C. Rooy 2 zijn. V.C. Rooy 3 heeft van alles ge probeerd om het 2e V.C. Rooy-zestal te helpen, maar TVC 3 bleek te sterk en met 15-8, 15-9 en 15-7 ver loor V.C. Rooy 3 deze partij. A.s. zaterdag is het voor V.C. Rooy een zeer belangrijke dag. In Ven ray wordt uitgemaakt of het le en 2e herenteam beslisingswedstrijden moeten spelen. Om 19.15 uur is de wedstrijd V.C. Rooy 2HTS 1. V.C. Rooy 2 moet deze wedstrijd winnen om met TVC 3 gelijk te komen. Wint HTS of spe len ze gelijk, dan is TVC 3 uit Ven lo, kampioen in de 2e kl. afd. Venlo. Het le herenteam staat er onge veer hetzelfde voor. Om kwart over 8 komt UVS 1 uit Venlo om uit te maken of ze kampioen worden, of dat er een beslissingswedstrijd noodzakeliik wordt Het UVS-team heeft aan een gelijkspel voldoende, om zich kampioen in de le klasse te mogen noemen. Dat het zaterdagavond gaat span nen in de gymzaal aan de Min. Ch. Ruysstraat behoeft verder geen be toog. Programma heren: 19.15 V.C. Rooy 1—H.T.S. 1 20.15 V.C. Rooy 1—U.V.S. 1 VENRAYSE ZWEMCLUB SPIO Zondag j.l. is dan de eerste zwem- gelegenheid gegeven in het Sport fondsenbad te Venlo. De deelname was overweldigend. Van de toen ongeveer 160 leden zijn er ruim 130 meegegaan. Dat deze enorme toe loop het bestuur even onoverzichte lijk leek is begrijpelijk. Toch had het geheel een vlot verloop. Na deze eerste kennismaking kan definitief begonnen worden met het lessen en trainen. Het ledental is intussen weer op gelopen tot ruim 170. Ook dit heeft zijn moeilijkheden, want voor 170 personen is het Sportfondsenbad veel te klein, terwijl de vervoers capaciteiten daarvoor onvoldoende zijn. Het bestuur heeft intussen al po gingen in het werk gesteld om er een zwemuur bij te krijgen en bij voorkeur op een avond in de week, Dit zal vermoedelijk wel lukken, doch nog even duren. Wil men in afwachting daarop toch behoorlijk kunnen zwemmen dan zal een tijde lijke beperking van de deelname noodzakelijk zijn. Met 100 personen in de bussen én in het zwembad meent men meer dan voldoende te hebben. Afwisselend zullen dus di verse leden niet mee kunnen gaan. Voor a.s. zondag is dan ook geen deelname vastgesteld voor wier fa milienaam begint met de letters A, t.m. H. Een heel erge enthousiaste ling die toch mee wil kan dat na tuurlijk a.s zondag proberen. Ko men er geen 100 dan kunnen ze als nog mee, maar reken er niet te veel op. Hopenlijk is deze beperkende deel name van zeer korte duur en komt er spoedig een zwemuur bij. Deelnemers denk zondag aan de contributie, vervoer- en zwemgeld (samen 1,75), voor hen die nog geen inleggeld betaalden: 1,25 tot 16 jr. ouder 2,50. Nieuwe aanmeldingen (niet tele fonisch) moeten direct het inleggeld voldoen. Adressen: Kempweg 35, Schoolstr. 35, Esdoornstr. 2, Kruit- weg 7. Gymnastiekles Dameszwemclub HZPC Maandag 16 april a.s. heeft groep 3 gymnastiekles van 56 uur n.m. in de gemeentelijke gymnastiekzaal te Horst. Enorme belangstelling training Dameszwemclub HZPC In verband met de geweldige be langstelling van onze jeugdige zwemstertjes voor de wintertraining in het sportfondsenbad te Venlo, zijn wij zondag j.l. met drie volle bussen naar het zwembad te Venlo geweest. Zondag j.l. speelde Venray 1 tegen Maasniel 1. Voor Venray was dit een zeer belangrijke wedstrijd. Aan een gelijkspel had de S.C.V. vol doende om kampioen te worden. In een vlot gespeelde wedstrijd won Venray met 64 en was voor de 2e maal kampioen le klas van de LSB De persoonlijke resultaten waren: J. PetersJ. de Loey V2-V2 A. LucassenF. Rijvers 0-1 P. HoorwegA. Vriezen 1-0 P. RouvroyeA. Thielen 0-1 F. E/roensR. Eist V2-V2 Th. JeukenJ. Maillard 1-0 Pater O. JanssenH. Vrinzen V2-V2 W. JeukenH. Berlee 1-0 J. VeldhovenJ. Selder V2-V2 V. v. MilP. v. Tongeren 1-0 Het 2e tiental van de S.C.V. speel de ook thuis tegen Roermond 2. Ook hier was de uitslag 64, maar nu in 't voordeel van Roer mond dat door deze overwinning kampioen van de 2e klasse werd. Hier waren de resultaten: H. KleuskensJ. Canjels 1-0 G. SpeeF. Paymans V2-V2 J. NugterenF. v. Avesaath 0-1 A, v. tSratumW. Hoekstra V2-1/: G. GossensL. Stapert V2-V2 L. SandersK. Barten V2-V2 J. de JongH. Barten 0-1 Jac. PeetersA. Finally 0-1 Th. BonantsF. Verschueren 0-1 A. MandersJ. Peters 1-0 INTERNATIONAAL SCHAAKTOERNOOI De S.C.V. organiseert a.s. zater dag en zondag voor de 6e maal een internationaal schaaktoernooi. Dit schaaktoernooi belooft ook nu weer een groot succes te worden. Vele deelnemers hebben reeds ingeschre ven waaronder 45 buitenlanders. In „Prinsenhof" alhier zullen zij twee dagen strijd leveren om de hoogste eer. Vijftig spelers behoren tot de hoofdklasse, de anderen zijn verdeeld in le, 2e, en 3e klas, een bewijs dat ook de sterke spelers graag naar Venray komen. Venray heeft een naam hoog te houden, laat Venray ook wat belangstelling tonen voor deze kleine schaakver eniging, die echter groot is in haar daden. De opening van 't toernooi is za terdagavond om half 6 waarna de eerste ronde. Zondag wordt gespeeld van 9.3019.30 uur en van 14.30 18.30 uur, waarna de prijsuitreiking. Alle belangstellenden zijn van harte welkom. „WILHELMINA" Op zondag 15 april wordt in zaal Wilhelmina de tienkamp tafeltennis hoofd/overgangsklasse gehouden, on der auspiciën van de N.T.T.B. afd. Noord-Limburg. Aan deze tienkampen, die ge speeld worden volgens het halve competitie-systeem, zulen de beste spelers van Noord-Limburg deelne men, te weten de heren G. Vaessen, H. Vaessen, C. Vaessen, H. Smets, P. Verspa, allen van de vereniging Maasbree; B. Peeters, J. v. Boek- houldt, A. Kruysen, G. Roddeman en T. v. d. Laar, allen van Blue Star Venlo. Aanvang van de wedstrijden 12 u. Het seizoen 1961-1962 is praktisch beëindigd. Het bestuur van de ta feltennisvereniging Wilhelmina wil er de aandacht op vestigen, dat voor nieuwe leden deelname aan het vol gende seizoen nog mogelijk is, als deze nieuwe leden zich tijdig opge ven als lid van bovengenoemde, ver eniging. Ook dames-leden zijn van harte welkom. Opgeven bij Mevr. v. d. Heyden, Reekgraafstraat 11, Tel. 1525 of bij de Heer J. Wijnhoven, Deken Thielenstraat 15 of eventueel op de clubavond 's woensdags in zaal Wilhelmina. P.D.V. DE ZWALUW Toen zaterdag j.l. de eerste dui ven werden ingekorfd voor de vlucht vanaf Fosse, waren de voor uitzichten alles behalve gunstig. Er werden dan ook maar slechts 142 duiven ingezet. Zondagmorgen was het weer heimaal hopeloos en moes ten we wachten tot 10 over 2 voor dat onze duiven gelost werden. Ondanks het beroerde weer werd het toch nog een snelle vlucht en waren de prijzen spoedig verdiend. Laten we hopen dat de weergoden ons zondag op Erquelinnes beter gestemd zijn. De uitslag was als volgt: Bastiaans 1 13 21; A. Wilems 2 5 11 31; J. Jansen V. 3 10 12 20; P. en J. Hendriks 4 8; J. Gomans 6 7 9 26 34 36; Munckhof-Poels 14 25; J. Strijbos 15; H. Strijbosch 16; de Riet-Sijbers 17 30; J. Verstegen en Zn. 18 28; Lormans 19; M. Vousten 22; P. Strijbos 23; G. Philipsen 24 32; M. de Lauw 27 33 35; J. Cus- ters Y. 29. Zij, die nog geen vluchtprogram- ma hebben en de bestelde poule- brieven, inktlappen en rollen, kun nen dit zaterdag bij het inkorven of afslaan der klokken krijgen. IS EEN MANIE... MAAR EEN ONSCHULDIGE De schoonmaak is een ieder jaar weerkerend genot voor de vrouw. Het is gewoon een manie, ze zijn er zot op, aldus het mannelijk oordeel over de schoonmaakwoede in het voorjaar. Ze hebben wel een beetje gelijk, die heren der schepping. Niet al te veel een beetje maar. Uitein delijk behoort een huis schoon ge houden te worden, niet waar? Maar, en daarzit hem nu juist de kneep, „gehouden" veronderstelt een regelmatig schoonhouden waardoor de voorjaarsschoonmaak eigenlijk overbodig wordt. Vooral bij de mo derne woninginrichting blijft er van de noodzaak der schoonmaak niet veel meer over. Modern wonen be tekent: geen tierelantijntjes, snuiste rijtjes, franje, kwastjes en wat dies meer zij. Geen kamer volgepropt met grote en kleine meubelen, tien tallen vazen en vaasjes, beeldjes, fo to's enz. De moderne woninginrichting heeft ongetwijfeld een gemakkelijker on derhoud met zich meegebracht. In grootmoeders tijd veegde men de vloer met vochtige theebladeren. Nu een zwabber of een stofzuiger er over en klaar is mevrouw. Vroeger was het uren achtereen koper en zilver poetsen geslagen, nu gebruikt men „vlekvrij door en door", dat na het sopje ons vriendelijk toeglanst. Ondanks de heersende mode om antieke meubelen in een modern in terieur te plaatsen, om het koude neon-achtige licht uit de glazen bol len te vervangen door de in zwang zijnde olielamp, feit blijft dat de te genwoordige meubilering niet meer zo'n moderne bewerking vergt. Afgezien nog van alle moderne hulpmiddelen die u nu ter beschik king staan. U kunt met een gron dige maandelijkse beurt van iedere kamer, de schoonmaak volkomen overbodig maken. Maaren daar komt het „maar" waarover de heren het allemaal gloeiend eens zijn, als het lente wordt en binnen en buiten de cro- cussen gaan bloeien, het jonge groen ontbot, dan komt het vanzelf. Dat ,het" is die voorjaarskriebel, dat verlangen om alles weer nieuw en fris en schoon te maken. We zijn dan gewoon geïnspireerd door wat er in de natuur gebeurt. Zouden de mannen dat nu niet kun nen begrijpen? Het is gewoon de gang der dingen. Zo goed als meneer zin heeft om een nieuw costuum te kopen, om zijn bromfiets of auto een flinke beurt te geven, zo hebben de vrouwen zin in een verjongingskuur van huis en hof. Het is alles zeer begrijpelijk, dunkt ons. Maar ze wil len er meestal niet aan, de heren. Het gaat natuurlijk toch weer ge beuren. Als eerst het weer maar een beetje meewerkt, er een misschien wat bleek zonnetje gaat schijnen, dan is „het" er weer. Ondanks de moderne woninginrichting, ondanks het feit dat het niet meer zo strikt noodzakelijk is. Daarom hebben de heren toch wel een beetje gelijk, het is misschien wel enigszins een manie, maar och, waarom niet? Als het eenmaal ge beurd is, dan geniet meneer tenslot te ook van het glimmende, glanzen de „nieuwe" huis. En een vrouw is nu eenmaal een vrouw, om met een filmtitel te spreken. Daarom zal de schoonmaak wel blijven bestaan.

Peel en Maas | 1962 | | pagina 2