Kerkelijke Diensten WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN van 1 tot en met 7 april Geestelijk artikel Fotobidprentjes vd Munckhof nv apostolaat van het gebed Mooi Venray... Vrijdag 30 maart 1962 No. 13 Drie en tachtigste jaargang PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1050625 ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 1.50 (buiten Venray 1.75) PAROCHIEKERK VENRAY Priester van de week: Past. Geerits Zondag: 4e zondag van de vasten. 6.30 Sj. Maessen; 7.30 Antoon Cree- mers-Maessen; 8.30 Bijz. int.; 9.30 Hoogmis voor de par.; 11 u. Anto- netta van Els-Will ems; 6 u. Avond mis Mevr. van Haaren-Rous; 7.45 vertrek van de Mariacongregatie naar de Smakt. 4 uur LOF en KLOKKENWIJDING Maandag: 6.45 overl. par.; 7.30 Jan Odenhoven en oom Theo; 7.30 Jo hannes van de Boogaart; 8.15 Johan nes Michels 1 h.; 8.15 Ter ere van de H. Oda. Dinsdag: 6.45 overl. ouders Mathijs Janssen-Lemmen; 7.30 Leonardus Stiphout; 8.15 Martinus Janssen en Josephina Krijns 1 kl.; 8.15 tot int. van de H. Vader. Woensdag: 6.45 P. Buissen-Cui- pers; 7.30 Ant. Sikes (eierver.); 8.15 Mathijs Peeters 1 h.; 8.15 Gerard Arts-Claessens. Donderdag: 6.45 Jan Oudenhoven; 7.30 Sacr. Mis; 8.15 Z.E.H. Past. Ha- senacker 1 h.; 8.15 overl. fam. Nagel- hout-Meerhoff. Biechtgelegenheid van 78 u. Om 8 u. H Uur. Vrijdag: Eerste vrijdag. 6.30 overl. fam. Rongen, van de Heuvel, Slak horst, Janssen; 7 u. zek. int. R.; 7.45 H. Hart Hoogmis; 8 u. Avondmis Th. Basten (vanw. Peeters Wanssum). Zaterdag: Priester-zaterdag. 6.45 O.L. V. mis; 7.30 Ant. Laurensse; 8.15 P. v. d. Munckhof, Th. Poels en dochter H. en G. Lamberts 1 h.; 8.15 Joh. Oudenhoven. Biechtgelegenheid van 5.30 tot 7.30. Om 7 u. Kruisweg. Heilig Uur Met ingang van deze le vrijdag van de maand zal op donderdagavond voortaan weer een H. Uur worden gehouden, waarin we gezamenlijk bidden. De aanbidding tot 12 uur komt hiermede te vervallen. Wij hopen dat velen dit H. Uur mee zul len houden. Een bijzondere aanspo ring richten wij tot de Christelijke Moeders om ook nu de aanbidding vervallen is, trouw het H. Uur te be zoeken. Patronaat Het Patronaat zal zondagmorgen gezamenlijk naar de Smakt trekken ter bedevaart. Alle leden worden daarom om 8 uur verwacht bij het patronaat. Wij verwachten dat alle leden hieraan meedoen. Ook alle le den van de drumband worden hier bij verwacht. Wijding Wij bevelen deze komende week bijzonder in uw gebed aan onze pa rochiaan de Eerw. Heer Paul Bloe men die zaterdag 7 april tot Priester zal worden gewijd. Kruisweg Wij bevelen nogeens bijzonder de Kruisweg aan op zaterdagavond 7 u. RECTORAAT PATERSKERK Tel. 1973 b.g.g. 1502 Zondag: Laetare of halfvasten (ro se). De H. Missen om 6.30, 7.45, 9.00 en 11.45. De Hoogmis om 10.15. De kollekte (2 in 1) voor kerk en gezins zorg. Om 7 u. Lijdensmeditatie. Dinsdag: 7 u. lof ter ere van St. Antonius. Donderdag: 7 u. gezinsmis. Van 5-8 u. gelegenheid om te biechten. Vrijdag: vasten en onthouding, le vrijdag van de maand. 6.40 gezongen H. Mis. 7.45 H. Mis voor de school jeugd. 's Avonds om 7.30 oefening van de H. Kruisweg. Zaterdag: van 3-8 gelegenheid om te biechten. Misintenties Zondag: 6.30 overl. fam. Custers- Cuppen; 7.45 G. v. Meyel, echtgen. en kinderen; 9 u. Anna Rutten-Pe- ters; 10.15 Jacoba v. Beesel en Pe- tronella Cortenbach; 11.45 overl. ouders Bom-Maas en zoon Pierre. Maandag: 6.15 Pater Casimirus en ouders; 7 u. Maria v. Meyel-Poels en overl. fam.; 7.45 overl. grootouders; 8.30 Karei Thomassen, echtgen. en kinderen. Dinsdag: 6.15 Fons Beerkens; 7 u. Antonius Bosch; 7.45 Gerard Ewalts; 8.30 Jeanette Esser. Woensdag: 7 u. Willem en Jan Claessens; 7.45 Theodoor Bouten; 8.30 overl. echtgen. (N.) Donderdag: 7 u. gezinsmis om Gods zegen af tet smeken over Uw gezin; 7.45 Aloysius Thielen en va der; 8.30 Jozef Loenen. Vrijdag: 7 u. overleden ouders To nen-Vermeulen; 7.45 Sjaak Mom men; 8.30 Jeanette Esser. Zaterdag: 7 u. Hendrina Petronel- la Baken; 7.45 Wilhelmina Pouwels- v. d. Munckhof en overl. fam.; 8.30 Joannes Derksen, Elisabeth v. Hel den en overl. kinderen. Lijdensmeditatie Zondagavond om 7 u. de 4e lij densmeditatie. Onderwerp: Vrijheid. En vergeet u niet de parochiebundel mee te brengen? Ook vrijdag? Voor wereldnood ons vastenoffer Van de week is bij U thuis de Mi- sereorkrant bezorgd. Tevens een speciaal envelopje. De bedoeling is dat U daar vóór zondag a.s. het geld uit uw offerblokje in overbrengt. Het envelopje met geld brengt U ge sloten mee naar de kerk en depo- nere het in de offerblok. i i t Mededelingen 1. Zondag Laetare wordt tijdens de hoogmis door Fraterskoor en Zangertjes van St. Frans de Mis „Hue ad Regem Pastorum" van Alb. de Klerk gezongen. 2. Dinsdagavond om 8 uur de eerste cursus v.d. „Handleiding tot het lezen van de Bijbel" door Dr. Clemens Epping O.F.M. brengt U de bijbel mee naar San Damiano. PAROCHIEKERK OOSTRUM Zondag: 4e zondag van de Vasten. 7 u. H. Mis tot zekere intentie; 8.30 parochiemis; 10 u. Hoogmis, jrd. Ge rard Arts; 3 u. Lof. Maandag: 7.30 Karei Gommans. Dinsdag: 7.30 overl. fam. Rutten- Botden. Woensdag: 7.30 Willem Kleuskens en Maria Mommen; 7.30 Avondmis Hans Noten (R.K. Kappersver. afd. Venray). Donderdag: Pierre Maessen. Vrijdag: Eerste vrijdag. Vasten en onthouding. 7 u. H. Communie; 7.30 gez. mnd. Maria Gertuda van Rens- Litjens; 7.30 avondmis. Zaterdag: eerste zaterdag. 7 u. gest. gez. jrd. Jacobus Vullings, echt gen. en fam. Biechten van 34 u .en van 6.30 7.30. 7.30 Marialof.- PAROCHIEKERK OIRLO Zondag: 4e zondag van de Vasten. 2e dag van de aanbidding. Leesmis- sen om 6.30, 7.30, 8.30, Hoogmis om 10 u.; na de Hoogmis uitstelling; 3 u. Vespers; 5.30 completen. Eerste zon dag van de maand: buitengewone collecte; 2e collecte Bisdom. Maandag: 3e dag van de aanbid ding. 7.30 leesmis, na de H. Mis uit stelling; 9.30 Hoogmis voor de leden en overleden leden van de boeren leenbank; 3 u. Vespers; 5.30 comple ten en Te Deum met sluiting van het 40 urengebed. Dinsdag: 7.30 jaard. Christiaan Hellegers en overl. kinderen. Woensdag: 7.30 Hoogmis tot dank zegging (S. E.). Donderdag: 7.30 jaard. Martinus Bomm. Vrijdag: eerste vrijdag der maand, toegewijd aan het H. Hart van Je sus. 7 u. H. Communie; 7.30 Leesmis stichting Baeten-Jeurissen. Na de H. Mis uitstelling acte van toewij ding tantum ergo en zegen; 's avonds om 8 u. avondmis voor de leden der H. Familie en ook anderen. Zaterdag: 7.30 Stichting fam. Bis- terfelds-Peeters; zaterdagavond van 5-7 u. biechtgelegenheid. Donderdagavond biechten van 5 7 uur. PAROCHIEKERK LEUNEN 4e zondag van de Vasten. Om 6.45 leesmis; 8 u. leesmis voor de paro chie; 9.15 Hoogmis, opgedragen als gest. jaarget. voor Hubertus en Mar tinus Geurts; om 10.30 leesmis; 3 u. Kruisweg en Lof. Maandag: gez. jaarget. voor Jaco bus Jacobs. Dinsdag: leesmis voor Harry Mar tens en dochter Petronella Janssen- Martens, kindermis voor de meis jes. Woensdag: leesmis voor Johanna Beclet. Donderdag: leesmis voor Herman Voesten, kindermis voor de jongens. Vrijdag: Eerste vrijdag van de maand. Om 7 u. leesmis voor de overleden fam. Janssen-Michels; 8 u. gez. dienst ter ere van het H. Hart van Jezus voor hen die offerden 's avonds om 8 u. lof en vasten- preek. Zaterdag: leesmis voor Petronella Verkoeijen-Cremers; van 4-5 en van 7-7.30 biechtgelegenheid. Daarna lof. Kerkpoetsen: Anny Willems (Briens- hoek) en Truus van Vegchel. PAROCHIE CASTENRAY Zondag: 4e zondag van de Vasten, maandel. buitengewone collecte; 7.30 vroegmis; 10 u. Hgm. v. d. par.; 3 u. mnd. Aanbiddingsuur. Maandag: 7.30 gest. gez. jaard. v. Elisabeth Cremers-Verstegen. Dinsdag: 7.30 gez. H. Mis v. Ge- rardus Verhoeven en Petronella Houben. Woensdag: 7.30 gez. H. Mis v. overl. fam. Verstegen-Litjens. Donderdag: 7.30 gez. H. Mis v. overl. fam. Geerets-Loenen; biecht gelegenheid 's avonds van 6-7 u. Vrijdag: le vrijdag van de mnd. 7 u. H. Communie; 7.30 gest. H. Mis t.e.v. 't H. Hart; 7.30 's avonds gez. H. Mis v. Piet Philipsen. Daarna oef. v. eerherstel en zegen met 't Allerh. Voor de avondmis van 7 u. af biecht gelegenheid. Zaterdag: le zaterdag toegewijd aan het Onbevl. Hart v. Maria. Priesterzaterdag. 7 u. H. Communie. 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L. Vrouw v. Altijdd. Bijstand tot int. van hen die hiervoor offerden. Van 6-7 biechtgel. om 7 u. Lof en Rozenhoedje. Woensdag en donderdag grote poets in de kerk. Gelieve uw kerkboeken mee naar huis te nemen. tPTpm AA..M PAROCHIE YSSELSTEYN Zondag: 4e zondag van de vasten. 6.30 leesm. v. Herman Vousten en echtgen.; 8.10 leesm. v. int. v. d. fam. Cremers-Swinkels; 9.15 kindermis; 10.15 Hoogmis v. zekere intentie; 3 u. vastenoefening, maand, collecte v. d. kerk. Maandag: 7.30 maandd. v. Johan nes Maessen; z.a. leesm. v. d. overl. fam. Willems-Vos. Dinsdag: 7.30 leesm. v. d. fam. v. Ass-Claessens; z.a. leesm. v. Albert Fleurkens en Elisabeth Claessens. Woensdag: 7.30 maandd. v. Jan Mathijs Smeets; z.a. leesm. v. Mar tinus Peeters. Donderdag: 7.30 leesm. v. Harry en Gerard In 't Hulst; z.a. leesm. v. Elisabeth Schouten-v. d. Sten-en. Vrijdag: Eerste vrijdag v. d. mnd. 7.30 gez. H. Mis t.e.v. H. Hart uit dankbaarheid. Na de H. Mis uitstel ling en oefening van eerherstel. 7.30 avondmis v. Anna Janssen-Smeets. Zaterdag: 7.30 leesm. uit dankb. v. d. fam. Swinkels-Wismans; z.a. leesm. v. d. overl. fam. v. Osch-Cleo- phas; 6.30 lof; tot 8 u. gelegenheid om te biechten. PAROCHIEKERK MERSELO Zondag: Laetare, 4e zondag van de Vasten. 6.30 Communieuitreiken; 7 u. leesmis t.i.v. fam. Janssen-Gerrits 8.15 voor de parochie; 10 u. Hoog mis voor bijzondere intentie. Onder de H.H. Missen speciale collecte v. d. Missie van Brazilië; 5.30 Avond oefening voor de Vastentijd. Maandag: 6.45 Leesmis voor Leo nard Verlinden, echtgenote en overl. fam.; 7.30 gez. H. Mis voor Maria v. Rijswijck. Dinsdag: Laatste van de negen dinsdag t.e.v. de H. Antonius. 6.45 Leesmis voor Joanna Custers; 7.30 gez. H .Mis t.e.v. de H. Antonius t.i.v. hen die daarvoor bijdragen. Woensdag: 6.45 Leesmis voor Ma ria Arts-Emonts; 7.30 gest. jgt. voor Leonardus Verhaag en Linderdina Heynen. Donderdag: 6.45 leesmis t.i.v. fam. Engels-Potten; 7.30 gest. jgt. voor Nicolaas v. Tilburg en echtgenote; 5-6 biechtgelegenheid; 8 u. H. Uur. Vrijdag: Eerste vrijdag van de maand. 7 u. gez. H. Mis t.e.v. het H. Hart voor hen die daarvoor bijdra gen; 8 u. leesmis voor Henricus v. d. Hoogenhof; 3.45 Lof voor de school kinderen; 8 u. Avondmis. Zaterdag: Eerste zaterdag van de maand, toegewijd aan het Onbevlek te Hart v. Maria. Tevens priester zaterdag. 6.45 leesmis t.i.v. fam. v. Cuyck-v. Meyel; 7.30 gez. H. Mis voor vele priesterroepingen (offer blok); 4-6 u. Biechtgelegenheid; 7.30 Marialof. RECTORAAT VREDEPEEL Zondag: 4e zondag van de Vasten. 7 u. vroegmis t.b.i. van fam. Bruijs- ten-Coppus; 10 u. hoogmis t.b.i.; 2.30 Lof met vasten-oefening. Door de week H. Mis om 7.30 u. Maandag: t.i.v. fam. Comelissen- Hendriks. Dinsdag: t.i.v. fam. Pouwels-v. d. Steeg. Woensdag: v. d. overledenen v. d. fam. Peeters-Claessens. Donderdag: t.i.v. fam. Muijsers- Vullings. Vrijdag: eerste vrijdag v. d. mnd., vasten- en onthouding. 7.30 t.b.i.; 20.00 u. gez. avondmis t.e.v. H. Hart t.b.i. Zaterdag: Pierster-zaterdagt.i.v. fam. Hertsig. Biechtgelegenheid: da gelijks vóór H. Mis; vrijdag voor en na avondmis; zaterdag 34 u. RECTORAAT VEULEN 4e zondag v. d. Vasten. 7 u, gele genheid tot communiceren; 7.30 lsm. v. z. Jan Nabuurs en echtgenote; 10 u. hgm. voor de bekende intenties; 2.30 vastenoefening. Vandaag is de maandcollecte over maart. Maandag: lsm. v. z. Harry Ver geldt. Vanaf vandaag wordt onder de H. Mis het gebed tot de H. Geest gebeden om genade af te smeken over de wijdelingen van a.s. zater dag. Dinsdag: lsm. tot int. v. d. fam. Kuipers-Wolters. Woensdag: lsm. tot dankzegging voor de genezing van een zieke; om u. 's avonds avondmis voor de jeugd. Onmiddellijk daaraan aan sluitend repetitie van het dames zangkoor. Donderdag: hgm. zeswekendienst v. z. Maria v. Meyel-Poels. Vrijdag: le vrijdag. 7 u. hgm. tot dankzegging; 8 u. lsm. tot dankzeg ging; s avonds 8 u. kruisweoef. waarna onmiddellijk godsd. cursus voor 18-jarigen. Zaterdag: lsm. v. Gerard Smits; 's avonds 8 u. oef. t.e.v. O.L. Vrouw. Vandaag is gelegenheid om te biech ten in een biechtstoel van 7-9 u. (be halve onder de avondoef.). Akolieten voor a.s. zondag: Gerrit Reintjes, Jan Geelen en Harry Geurts. Kerkpoetsen: Jo Bovee, Jo Leys- sen en Mien v. Rijswijck. RECTORAAT SMAKT Zondag: 4e zondag van de Vasten. 6.15 tot zekere intentie; 7.30 overl. fam. Weyenberg-Bonants; 9 u. H. Mis voor Congregatie Venray; 10 u. Hoogmis voor het Rectoraat. Kapel: 8 u. H. Mis voor Jonge Garde Leunen; 9.30 H. Mis; 10.30 H. Mis. Tijdens het Credo v. d. H. Mis worden de envelopjes van de vas tenactie opgehaald; 's middags om 3 u. Jongeren-bijeenkomst. Maandag: 6.30 gel. H. Mis; 7.30 v. H. Gerrits-Dirks en overl. ouders.. Dinsdag: 6.30 voor Lud. Biemans; 7.30 voor 'n zieke. Woensdag: 6.30 ter ere van de H. Jozef; 7.30 voor zegen in het gezin; 's avonds om half 8 gel. H. Mis voor Joh. Hub. v. d. Winkel. Donderdag: 6.30 t.e.v. H. Sacra ment; 7.30 uit dankbaarheid. Van 5 tot 6 uur gelegenheid om te biech ten; 7.30 H. Uur. Vrijdag: le vrijdag v. d. maand, vasten- en onthoudingsdag; 6.30 gel. H. Mis t.e.v. H. Hart; 7.30 gez. H. Mis voor Joh. Hub. v. d. Winkel, na de H. Mis uitstelling, litanie en ze gen. Zaterdag: eerste zaterdag v. d. maand en priesterzaterdag. 6.30 ter ere van O.L. Vrouw; 7.30 voor pries ter- en kloosteroepingen. Van 5—5.30 gelegenheid om te biechten, ook s avonds. Om half 8 vastenlof met Lijdensoverweging. RECTORAAT HEIDE Zondag: 4e zondag van de Vasten. 7.30 H. Mis t.b.i.; 10 u. Hoogmis t.b.i. Akolieten: A. Droesen en P. Janssen. 2.30 Kruisweg voor de kinderen; 7 u. Avondoefening. Misdienaars v. d. week: Jan Ewals en Jacques Derikx. Maandag: 7.30 H. Mis voor Hen drik Huisman en Anna Maria Pau- lus. Dinsdag: 7.30 H. Mis voor Petro nella v. Dijck-Wismans. Woensdag: 7.30 H. Mis voor Harry Muijsers. Donderdag: 7.30 H. Mis voor An toon v. Osch. Vrijdag: le vrijdag van de maand, vasten- en vleesloze dag. 7.30 H. Mis t.i.v. fam. Michels-Jacobs; 7.45 Avondmis voor de Heidse jeugd. Biechtgelegenheid vóór de Avond mis. Zaterdag: Priesterzaterdag. 7.30 H. Mis t.i.v. fam. Willems-Janssen; 7 u. biechtgelegenheid; 7.30 Lof. STILLE OMGANG 75.000 DEELNEMERS De Stille Omgang heeft dit jaar, verdeeld over drie zondagen, ruim 75.000 deelnemers getrokken. Een juiste schatting is volgens de organi satoren niet te maken omdat steeds meer losse groepjes en individuelen de Stille Omgang maken, terwijl ook het aantal pelgrims stijgt, dat per (brom)fiets naar Amsterdam komt. Op de derde zondag maakten voor het eerst invaliden, die onder aus piciën van de R.K. invalidenbond St. Liduina, hetzij te voet, hetzij in hun invalidewagentjes, de bedetocht mee. Ze waren tevoren per auto door de EHBO en vrijwilligers van hun wo ning gehaald en werden ook per auto weer thuis gebracht nadat ze geza menlijk een heilige Mis hadden bij gewoond in de St. Dominicuskerk. Onder de laatste twintigduizend deelnemers waren er die van 24 Am sterdamse parochies. De overigen werden met zestien extra treinen en 190 bussen naar de hoofdstad ge bracht. De grootste groepen kwamen uit Haarlem, Utrecht, Volendam, Groningen, de Betuwe, Heemskerk en omgeving, Limburg, Friesland en Den Bosch. Zelfs van de Wadden eilanden kwamen deze derde Om gang pelgrims. CONCILIE ZAL ONZE MISSIONAIRE GEEST LOUTEREN In de talrijke publicaties over het komend concilie wisselen hoge ver wachtingen af met heel voorzichtige terughoudendheid. De belangstelling is groot, niet alleen binnen de Kerk, maar evenzeer ook daarbuiten. Al lerwegen groeit het oprechte verlan gen naar eenheid binnen de ver scheidenheid binnen de eenheid en ziet men uit naar de bijdrage die het Concilie hiertoe zal geven. Ook binnen de Kerk groeit het ka tholieke denken. Het besef dat er aan de hereniging van de afgeschei den kerken geen wezenlijke waarden geofferd mogen worden, gaat ge paard met de vraag hoe het eigen huis bewoonbaar te maken voor hen die buiten staan. Het kerkelijk leven is in beweging gekomen de aposto lische bewogenheid is sterker ge worden en roept om nieuwe vormen en om meer locale kleur. Om in deze vragen een uitweg te vinden zal het Concilie zich bezin nen op de katholiciteit der Kerk. In feite is zij daarmede reeds bezig: men beluistert het in talrijke toe spraken van de Paus, de enige die de geheimhouding rond de Concilie voorbereidingen mag verbreken. En dan blijkt dat de katholiciteit der Kerk hierin bestaat, dat zij Christus brengt aan alle mensen, in alle tij den, in alle werelddelen. Zij brengt Hem aan de mensen als individuen en als sociale wezens, dus in hun eigen bestaan en in de maatschappe lijke en culturele verhoudingen. De katholiciteit sluit dus twee zaken in: iets wezenlijks, iets onveranderlijks nl. de Boodschap van het Evangelie en iets veranderlijks: een aanpassing van de beleving der Boodschap aan het milieu. Het Concilie zal daarom voor heel de christenheid dit duidelijk stellen, dat de Boodschap van God naar haar wezen door missionarissen wordt overgegeven aan andere volkeren, andere rassen, andere nationalitei ten. Daarnaast hebben die anderen tot taak deze boodschap vorm te geven in hun eigen milieu. Voor de missionarissen uit het Westen betekent dit een herhaald verwijzen naar de plaats waar zij horen te staan; dit geldt ook voor de thuisfronten, zowel van priesters, broeders, zusters als leken. Voor de jonge Kerken is het een sein tot hoop, tot immense inspanning en tot beroep op anderen. Zo gezien kunnen we van het ko mend Concilie zeker verwachten, dat het ons tot een nieuwe en frisse missionaire geest zal aansporen. Het is duidelijk, dat die aanspo ring slechts effect zal hebben, als wij ervoor open staan. PAUSELIJKE MAANDINTENTIE APRIL 1962 „Dat de zieken troost en kracht vinden in het christelijk geloof en de hoop". Dat zei een zieke in het ziekenhuis: „Het zijn hier allemaal wachtkamers want wij wachten ergens op". De zieke wacht geduldig of ongeduldig; zeker of onzeker; opstandig of met overgave. Hij wacht op de dag dat de dokter of de zuster zegt: „Het gaat stukken beter". Hoeveel zieken wachten niet meer of wachten in elk geval niet op die dag. „Onge neeslijk ziek" zijn twee harde woor den. En dan is wachten tevergeefs. Tevergeefs? Wachten wij eigenlijk niet allemaal zieken en gezonden op Christus, de goddelijke Ge neesheer, die ons zal verlossen van alle lijden en nood en onze beste verwachtingen in vervulling zal brengen. Dat is „mooie praat" van een „gezond mens", maar lig zelf eens maandenlang, jarenlang ziek. Het Apostolaat van het Gebed vraagt deze maand het gebed voor de zieken, dat zij troost en kracht vinden in het christelijke geloof en vertrouwen. Aardse verwachtingen kunnen ons in de steek laten. Het vertrouwen in Christus Medicus wordt nooit beschaamd. Tegelijk met het gebed voor de zieken wordt het gebed van de zieken gevraagd. Voor de geestelijke zieken, voor de geestelijk ontwrichten, voor hen die menen geen geestelijke genezing no dig te hebben. EEN VRAAG DIE GEEN VRAAG MEER BEHOEFT TE ZIJN, ALS IEDEREEN MEEWERKT Een goed burger houdt van zijn woonplaats. Dat heeft niets met chauvenisme te maken; het is een gezond iets, dat eerder aangemoe digd moet worden dan tegengewerkt. Dat de overheid er naar streeft de gemeente, ons aller woonplaats, te maken tot een zo prettig mogelijke woonplaats, ligt geheel in deze lijn. Ook de rechtgeaarde Venraynaar houdt van zijn woonplaats en is er trots op. In zijn ogen kan men die plaats niet mooi genoeg maken en het is met een zekere voldoening dat hij in het na-oorlogse Venray plant soenen en groenstroken heeft zien verschijnen, in kom en kerkdorpen, die Venray steeds meer aan uiterlijk schoon doen winnen. Met de bloem bakken, met de rustbanken geeft dat een feestelijke aanblik, die weldadig aandoet. Dat streven verdient de oprechte waardering, doch niet alleen dat. Dit streven dient door elke burger naar vermogen te worden gesteund. Uit eindelijk gaat het hier om een alge meen en openbaar belang. Het kan en mag niemand onverschillig laten hoe de straat of de buurt, waarin hij woont, er uit ziet Het is zo jammer dat dit nog niet door iedereen begrepen wordt. Nog te dikwijls blijkt het tegendeel, van wat feitelijk verwacht mocht wor den, het geval. Plantsoenen worden vertrapt, beschadigd, vernield. Ga zons worden gebruikt als voetbal veld. Planten en struiken worden vernield, uitgetrokken, beschadigd. Ondanks het feit dat men een overvloed van prullebakken in de kom heeft neergehangen, waarin ie der zijn frietzakjes e.d. kwijt kan, ligt er nog een overvloed van papier en afval in de straten. Muren en straten zijn volgeschreven en be klad en de afrastering om plantsoe nen en groenstroken worden ver nield en uitgetrokkenDie straat- schennerij is vrij algemeen en be paald niet tot de een of andere buurt beperkt. In hetzelfde vlak liggen de vuilnishopen, die men links en rechts (en dikwijls op de meest mooie plek jes) neerstoot omdat men te beroerd is die naar de vuilnisbelten te bren gen. „Laat maar vallen, want er is geen politie in de buurt.schijnt het parool te zijn. We praten dan niet over de viezigheid dat vele gevels de functie gekregen hebben van openbare unrinoirHebben we hier nu te maken met baldadig heid of ergerlijke onnadenkendheid? Och wat doet het er feitelijk toe? We constateren alleen, dat er in Venray nog het een en ander man keert aan dat van wat men in an dere plaatsen als vanzelfsprekend, ja als een ongeschreven wet beschouwt, waar men plantsoenen, wegen, stra ten, gazons in ere en in orde houdt. We gaan weer de lente in. En in verschillende van die plantsoenen steken de tulpen hun kopjes al naar boven. Van gemeentewege is men de banken aan het opknappen (die soms aardig door „snij-kunstenaars" zijn toegetakeld). Kortom, men is al- lerwege zijn best aan het doen om Venray deze zomer weer een echt vriendelijke gemeente te maken. La ten we daarom politie en onderwij zend personeel helpen, die de jeugd bijbrengt 't openbaar eigendom niet alleen te ontzien maar ook te be schermen en in orde te houden. Op de eerste plaats door ons eigen voorbeeld. Ook wij ouderen hebben een taak in deze. Daarnaast zal het juiste woorden, de juiste plaats en op het juiste ogenblik meer beteke nen dan een reeds strenge maatrege len van politie en andere instanties, die moeten waken over dit openbare groen en over andere dingen Het moet toch feitelijk niet nodig zijn dat hier politie weer voor boe man moet spelen. Laten we ons elk verantwoordelijk weten voor de goe de orde in deze. Burgerzin kan hier de oplossing brengen en naast bur gerzin ook het gezonde verstand, dat zegt, dat we met heel weinig moei te ons gemeente kunnen maken tot een prettige plaats, waarin het goed is te wonen en te werken, als we zelf ons steentje bijdragen, tot die dingen, die juist tot taak hebben on ze woonplaats dat prettige accentje te geven AGENDA CENTRALE KAB Zodag 1 april zal de kring Venray haar verdiepingsmorgen houden te Oostrum. Maandag 2 april 20 uur in zaal Manders jaarvergadering centrale KAB. Donderdag 5 april 20 uur bij W. Peters vergadering Dr. Poelsstich ting. Vrijdag 6 april 20.30 uur in Hotel Kemps bestuursvergadering St. Eloy.

Peel en Maas | 1962 | | pagina 9