THOMASSEN amp5 tóten&o AFBRAAK de middenstand IN OORLOGSTIJD VENRAYS M if! l 1 ij li 1 f ML van IN uui ém De Fijne Engelse Melange d'' IN ANTI-KLEINBEDRIJF-KLIMAAT Nu de verkiezingen weer voor de deur staan, wordt er meer dan normaal aandacht besteed aan de welvaartspositie van de ver schillende groepen in ons volk. Daarin hopen politieke voorman nen zwakke punten te vinden, die de basis kunnen vormen voor de slagzinnen op de propaganda-borden. De middengroep van ons volk ge niet daarbij bijzondere aandacht. Voor haar is de welvaartsvooruit gang meer dan eens achtergebleven. Haar aantal belanghebbenden is groter dan de topgroepen en haar in komen is zodanig dat er nog iets af te romen valt zonder nooddruft te scheppen. Haar mentaliteit is niet opstandig of revolutionair. Het is dus geen wonder dat op die groep het zwaartepunt van de belasting heffing is gelegd; dat zij de uithol ling van de eigendom weliswaar niet het ergste heeft endergaan maar wel het zwaarst heeft gevoeld; dat die groep werd gekozen om een achterstand in reëel inkomen op te lopen. AANTAL KLEINBEDRIJVEN VERMINDERT SNEL In de middengroep van ons volk bevinden zich de eigenaars van mid den- en kleinbedrijf. Rondom hun problematiek cirkelt zich nogal veel economische discussie. Niet omdat de ondernemers in dat midden kleinbedrijf geen winst maken of geen inkomen hebben. Recente on derzoekingen wijzen zelfs op een in komensstijging van 50 tot 75 pet. in 10 jaar en dit lijkt in tegenspraak met de bovenstaande opmerking over welvaartsachterstand. Toch is dit niet juist, want wij re- kennen er niet bij dat er duizenden middenstanders uit deze groep zijn verdwenen door de bezig zijnde structuurwijziigng. Als wij dan die in deze groep gemaakte broodlozen hun deel nog eens toekenden van het inkomen in de rest-middenstand. dan blijft er van een gemiddelde in komensstijging niet veel meer over. Overigens moeten de gegeven cijfers over welvaartsstijging nog schattin gen zijn, want de middenstand is zo'n vloeiend en onsamenhangend geheel, dat er altijd wel goede cijfers uit de destilleren zijn. GEEN TOEKOMST MEER Niet ontkend wordt intussen, dat het aantal midden- en kleinbedrij ven steeds geringer wordt. Pessi misten verwachten dat het gehele kleinbedrijf verdwijnt en dat een onderneming zonder een minimaal aantal werkkrachteif van vyf tot tien geen toekomst meer heeft. Br worden oorzaken op tafel ge legd: er is in het kleinbedrijf on voldoende arbeidsverdeling moge lijk; er zijn geen fondsen voor uit breiding van de onderneming; er is geen continuïteit; veranderde koop gewoonten drijven het publiek naar grotere zaken; branchevervaging leidt tot assortimentsvergroting en dit vraagt meer vermogen. Wanneer een kleine ondernemer de ongelijke strijd opgeeft, wijt men dit aan zijn onvoldoende ondeme- merscapaciteiten maar nooit aan het bestaande economisch klimaat, dat mede door overheidsmaatregelen zijn kans kreeg. ADER GELATEN In het bestaande economisch kli maat is het prijsbeleid na de oor log zodanig geweest dat men de leveranciers van brood, levens middelen en andere levensbehoef ten tot minimale winstmarges heeft gedwongen via de prijsbe- heersing. Hierdoor zijn in deze hoek de hardste klappen gevallen. De ondernemers konden geen re serves genoeg vormen om nu hun zaken tot grotere eenheden te laten uitgroeien. Het bloed is hun afge tapt en zij mogen nu verdwijnen. Is het niet opvallend, dat juist op het terrein van de kleine bakkerijen en levensmiddelenzaken van bescheiden omvang de meeste slachtoffers val len? Bij de ruimtelyke sanering in ste den en dorpen zijn de goede ver kooppunten in handen gevallen van warenhuizen, en filiaalbedrij ven omdat deze over meer kapi taalkracht beschikten en de aan loopkosten kunnen „uitzingen". Het is bedroevend dat er in ge meentebesturen aan een dergelijke gang van zaken sems bewust soms onbewust, wordt meegewerkt. Als dit niet gebeurd was, zouden nu waarborgfondsen voor de midden stand niet gedwongen worden zelf grondmaatschappijen op te richten. Zelfs de Middenstands- bank heeft een Middenstands Fi nancieringsmaatschappij voor be drijf sob jecten in het leven geroe pen. DE KLEINE ONDERNEMER De fiscale en sociale politiek van de overheid heeft zich bij dit anti kleinbedrijf klimaat aangepast. Nog steeds is het voor kleine zakenmen sen niet mogelijk belastingvrije re serves te vormen. Wel erkent de regering bij monde van de staatssecretaris van finan ciën dat er een groeiend besef is voor de bijzondere positie van de onderneming als zodanig dus af gescheiden van de persoon van de ondernemer maar zij kan r niet toe komen een systeem van bedrijfs belasting in te voeren, die eindelijk zelfstandig tot reservevorming zal prikkelen. Wel mag die zelfstandige 3600,per jaar in de kas van een verzekeringsmaatschappij storten en dit bedrag aftrekken van zijn inko men, omdat dit geld voor zijn oude dagsvoorziening is. Met dit geld financieren deze maat schappijen dan weer aankopen van grond voor geweldige flatgebouwen met winkels die door dezelfde mid denstander niet meer gehuurd kan worden omdat hij voor zijn sociale verzorging geprikkeld werd tot ont trekking van geld aan zijn zaak. Voor die kleine ondernemer is een bloeiende zaak voldoende voor oucie- dagsverzorging naast de A.O.W. Maar tot versterking van die zaak mag geen aftrek voor reserves ge daan worden. IS AFBRAAK OPZET? Onder het mom van sociale be wogenheid wordt de middenstander, ook de kleine, gedwongen tot pre miebetaling aan A.O.W.. kinderbij slag waarvan hij zelf dikwijls -liet profiteert en straks wellicht tot be drijfspensioenfondsen. Al deze pre mie ging vroeger in de zaak, die hiermee wordt ontkracht. Het begint er op te lijken alsof de ze ontwikkeling welkom is aan de overheid, omdat haar administratie eenvoudiger wordt met een beperkt aantal kleine zaken. Zij is ook prachtig voor de industrie, die de kleine zakenmensen als werkne mers in de fabriek kan opvangen. Met een gezonde economische struc tuur, met bezitsvorming en bescher ming van eigendom heeft dit alles niets te maken. VOORZORGEN VOOR ECONOMISCH LEVEN De Nederlandse regering is nu ook bezig met voorzorgsmaatregelen op het gebied van het economische le ven. Enkele maanden terug is huis aan huis een aantal folders ver spreid over de individuele bescher ming tegen het mogelijke atoomge vaar. Dit gebeurde onder auspiciën van het ministerie van binnenland se zaken. Het ministerie van land bouw publiceerde een brochure „Ra dio-actieve neerslag en Landbouw", en zal binnenkort nog met een tweede publicatie komen over de voedingsmiddelenindustrie en -han del. Het departement van economi sche zaken heeft raadgevingen ver strekt aan de handel en industrie in het algemeen. Achter de brochure van dit laatste ministerie gaat een stelsel van bij zondere en belangrijke maatregelen schuil. Een goed functioneren van het economisch leven in oorlogstijd is even belangriik als een goed ver loop op het slagveld. Duitsland ver loor tenslotte de oorlog doordat het „thuisfront" niet in staat was de no dige productie op te brengen om de oorlogsverliezen te compenseren. De bevolking geraakte uitgeput door gebrek aan voedsel. De staalfabrie ken konden, zo zij niet waren ge bombardeerd, niet meer draaien doordat de grondstoffen ontbraken. Men is geneigd uit de stroom van maatregelen en brochures een ver keerde opinie te distilleren. Er is geen sprake van, dat het oorlogs gevaar nu opeens zo acuut is gewor den, dat maatregelen nodig zijn. Maar er zal niemand zijn die kan ontkennen, dat er een zekere risico factor is. Er is een zekere spanning tussen Oost en West en iedere span ning geeft gevaren. Het zou daarom onjuist zijn, wanneer men zich niet voorbereidde op eventualiteiten. De kritiek heeft vooral de BB- brochures onbarmhartig behandeld. Men vindt het lachwekkend, dat men zich door onder een bureau te kruipen tegen een atoomaanval kan beschermen. Maar ook hier moet men alles op een redelijke wijze en binnen zijn proporties zien. En daar ontbreekt het soms bij de emotioneel op dergelijke onderwerpen reageren de Nederlander wel aan. GEZAG VERSPREID OVER LAND De regering heeft er rekening mee gehouden, dat in geval van oorlog de centrale gezagsuitoefening in delen van ons land niet langer mogelijk kan zijn. Waar nodig zal dan, voor wat de economische sector betreft, de taak worden overgenomen door zogenaamde „provinciale Economi sche Commissarissen". De taak van deze functionarissen begint al zo dra buitengewone omstandigheden dreigen. Zij moeten dan ter plaatse zorgen voor het verzamelen van ge gevens over voorraadposities en aanwijzingen geven aan. het plaatse lijke bedrijfsleven, hoe er moet wor den gehandeld. Deze functionarissen zijn nog niet benoemd. De regering wil daarmee wachten tot zich wer kelijk ernstige omstandigheden gaan aftekenen. Wel zijn de nodige voor bereidingen getroffen opdat de mensen, als zij hun taak op zich ne men, direct de nodige documentatie hebben om onder de verschillende omstandigheden te kunnen werken. Ook zijn alvast waarnemend eco nomisch commissarissen benoemd, die de weg banen voor de mannen, die straks misschien de verantwoor delijkheid moeten dragen. DISTRIBUTIE De regering heeft er zich ook op voorbereid, dat onder oorlogsom standigheden in Nederland weer een distributiesysteem zal moeten gaan draaien. Aanvoer van buitenaf zal moeilijk zijn. Met de in ons land aanwezige grondstoffen, halffabri katen en eindprodukten zal men zui nig moeten omspringen. Er zijn nu 21 Rijksbureaus voor Handel en Nij verheid opgericht, die de distributie van de nodige grondstoffen enz. aan de industrie zullen verzorgen. Voor de industrie is ook een aan tal telefoonlijnen gereserveerd. Ver wacht wordt, dat bij het uitbreken van een conflict het telefoonverkeer aanmerkelijk zal worden ingekrom pen. De PTT heeft echter een lijst gekregen van aansluitingen, welke intact zouden moeten blijven. De in dustrie zal ook moeilijkheden gaan ondervinden bij de voorziening met drinkwater. „Het beschikbare water zal in de eerste plaats moeten wor den gereserveerd", beveelt het mi nisterie van economische zaken. Er zijn zo goed mogelijk voorzieningen getroffen om de levering van gas en electriciteit aan de industrie althans op gereduceerd niveau voortgang te doen vinden. Aardolie zal moeilijk te verkrijgen zijn, verwacht men in Den Haag, maar met kolen zal het wel loslopen. VOORZICHTIG De brochure van het ministerie van economische zaken bevat ook de al bekende tekeningetjes en raad- toont U iéts beters in uurwerken gevingen over het gedrag van radio actieve stralingen enz. Er staat ver der een dringende waarschuwing in aan de Nederlandse industrie. Mocht Nederland ooit door een aanval wor den getroffen, dan bestaat er kans, dat veel fabrieken radio-actief wor den besmet. De opgeslagen voorra den mogen dan niet worden verhan deld. Eerst moeten zij zorgvuldig worden gereinigd. Het leed zou an ders niet zijn te overzien. „Met zeer veel nadruk dient te worden vermeld, dat geen radio-ac- tief-besmette producten in omloop mogen worden gebracht. Vanwege het grote hieraan verbonden gevaar moet op het immorele van een v?er- gelijke handelwijze worden gewezen. Voor de consument is immers de be smetting niet zintuigelijk waar te nemen", aldus de brochure. Sjeng Hendriks heeft ziin mensen naar boven doen gaan. Nadat door het slechte weer bijna drie maanden practisch niets aan de bouw van Venrays toren kon gebeuren, is deze week de sirene weer gegaan, gp de dag dat de kalender de kemst van de lente aanwees. De bouw van de toren wordt voortgezet Boven lag het sneeuw nog dik en aangezien die ook bevroren was, moest eerst de hele zaak geruimd wordon. Veiligheid voor alles, als men zo'n kleine 50 meter boven de aarde staat. Maar nu hoopt men ook vlot te kunnen doorwerken, want de boel heeft lang genoeg gestagneerd. En bovendien is er die datum van 1 APRIL Op zondag half vasten worden de nieuwe klokken gewijd, die einde januari bij de firma Petit en Fritsen in Aarle-Rixtel zijn gegoten. De 2400 kg. zware St. Jansklok en de 1750 kg. zware Mariaklok, die met de Petrus en Apostelklok met Pasen moeten beieren over het Venrayse land, als hier drie priesterzonen hun eerste Mis opdragen. Ze kunnen vooruit de mensen van Petit en Fritsen, want de 15 meter hoge klokkenkamer is kant en klaar, met omloop en al. Hierin komt de machtige stalen klokkenstoel te staan, waarin de vier klokken boven elkaar komen hangen. Er moet nog een hele electrische leiding worden aangebracht om die machtige kolossen in beweging te krijgen. De koster drukt in de sa- kristie op een knop en de klokken gaan luiden Maar dat kan allemaal nog in or de worden gemaakt. Het probleem waar Sjeng Hendriks en zijn mensen voor staan is om de laatste beton naar boven te krijgen. Het dak van de hele toren, boven op de transka mer moet namelijk nog gestort wor den. En in dat dek komen de zware ijzeren voeten voor de koningsmast, de spil van de torenspits en de zij- spanten. Ze kunnen dan niet meer voor of achteruit. Als die karwei geklaard is en het stelwerk stond er al voor de sneeuw viel dan kunnen de afdekplaten voor de ba lustrade, rond de trans, gestort wor den. Bovendien staan onder al „vor men" klaar van de vier pinakels, die nog op de hoeken van de toren ko men, als remicenties aan de vier zij-torens, die er vroeger stonden. Ook deze worden op het werk ge stort. Maar noodzaak is dat het stei ger hoger komt. Men heeft dus de tijd, dat het winterweer het werk op de bouw stillegde, niet zonder meer voorbij laten gaan, maar alle mogelijke voorbereidingen getrofen opdat het laatste metsel- en betonwerk zo vlot mogelijk verlopen kan. Als nu het lenteweer inderdaad ook maar komt, dan zullen spoedig de wagens gaan rijden om het HOUTWERK op te halen. Want dat ligt keurig genummerd klaar bij het lager om nummer bij nummer naar de toren gebracht te worden voor de opbouw van de 26 meter hoge spits. Maar voor het zover is, moeten die laatste loodjes gewogen worden. En men weet wat het spreekwoord zegt: die wegen het zwaarst. Maar de cementsilo's staan al vol en als \A A nArtifYfiprafo^t. 3d de winter nu maar wijken wil uit de bergen betonzand, dan zal ook deze laatste karwei spoedig ge noeg aan een einde zijn. Dan kan begonnen worden aan dat laatste hoofdstuk^ de opbouw van de spits. Dan kan het steiger meer naar binnen worden gebouwd en kunnen de liften in plaats van beton en specie, de houten spanten naar boven transporteren, waar dan het woord komt aan de timmerlui. Men moet er eerst weer even aan wennen, aan dat trappen gesjouw, aan dat geklim daar naar boven toe. Ondanks de lente is het er, als de zon wegtrekt, nog gemeen koud en door de rieten matten huilt een vin nige wind. Maar het uitzicht over Venray vergoedt veel. In de prille lentezon ligt daar de kom, met zijn kleurengamma van daken en de op straat lopende mensen lijken poppe tjes. Een speelgoedland, waarin de witte plekken sneeuw, hier en daar, vreemd aandoen. Men kijkt er ver over een nog kale wereld, waar over enkele weken de bomen en het groen nieuwe kleur geven aan dat verre landschap. Aan de kom kan men 0 verlocn herkennen, de Rips. Men ziet de torens van Vierlingsbeek en Boxmeer, men herkent de slingeren de wegen naar Wanssum en Well en men vermoedt daar ver aan de kim de Maas 1 Maar achter je wordt driftig ge timmerd en gesjouwd. Men heeft nu geen tijd om van dat alles te genie ten. Het werk moet op gang ge bracht worden en deze laatste lood jes van de zware torenromp zijn in derdaad zwaar. Later heeft men wellicht wat tijd over om dat alles heg eens te bekijken. Nu moet men vooruit. l Mm&triitMa ftnancuUMOi JULIANASIN6EL41 'tilif 1061 (K4780) VARKENSFOKVERENIGING LEUNEN De rijksveeteeltconsulent ir. de Jonge, sprak op de jaarvergadering van de varkensfokvereniging in Leuhen over de varkenfokkerij. Hij zei o.a. dat de varkenfokkerij in onze gemeente een grote vlucht neemt gezien het feit, dat in 1960 reeds gem. 40 vargens op iedere be drijf aanwezig waren. De selectie-mesterij noemde hij van groot belang, ook voor de voor lichting en hij spoorde aan de daar behaalde resultaten in acht te ne men. D egroei van de varkens-K.I. in Limburg noemde hij bevredigend. Op deze jaarvergadering werden de jaarstukken goedgekeurd. Er bleek een kleine wist gemaakt te zijn, waardoor terugbetaling van 'n gedeelte der dekgelden mogelijk wordt. H. Reintjes Veulen, volgt P. This- sen op als bestuurslid. Douwe Egberts Pickwick theeEen verfijnde thee voor ieder, die een kern achtige Engelse smaak prefe reert Let ook op de afscnenk. zo goudkleurig en rijk! Nu in extra-kwaliteiibcschermende gouds taniol' verpakking l wat in uw raam te pas kort Overgordijnen Zie de prachtige stoffer U kunt kiezen uit vele aparte dessins THOMASSEN-S collectie overgordijnen zijn niet te overtreffen collectie waaruit U besli keus zult kunnen doen. 1001 kwaliteiten en kl zullen ook uw interieur fraaien. maak het wonen tot een feest! "Wat x V, 'Onkruidproblemen in granen, erwten enz.? Cl Spreek dan met de Orga-onkruid specialisten!" Orgachemia, de firma die o.a. Orga-Simazin (Gesatop) Pesco 18-15 (kaïrlille, veelknopigen) en Caryne (wilde haver) levert, heeft ook GROEISTOFFEN en KLEURSTOFFEN zoals: Phenoxyleen (MCPA)l Orga-MCPA poeder J speciaal tegen boterbloem Legumex (MCPB) granen met klaver als ondervrucht; kunstweiden Orga-MCPP muury kleefkruid Orga-2,4 D wortelönkruiden (distels, perzikkruid) Orga-2,4,5-TP klein hoefblad; onkruiden in gazons e.f Orga-2,4,5-T brandnetels, beamen e.d. DNC-80 "Orga" gele kleurstof (spfeciaal tegen onkruiden in rogge) Sevtox (dinoseb) erwten, vlas, klaveX luzerne J ORGA-DALAPON tegen riet e.d. in slhten "Vraagt Orga-produkten bij de Orga-leverander

Peel en Maas | 1962 | | pagina 6