RUITERSPORT Herijk v. malen Openb. leeszaal en bibliotheek Oranje-feesten ROKEN... Heksenwaan ALLES voor school en kantoor vd Munckhof nv zorgt er voor I Stille Omgang „Mannenwerk" BEL OP BIJ BRAND 1111 MOND- EN KLAUWZEER Wie mocht menen dat de zo gevreesde ziekte mond- en klauwzeer op zijn retour is, komt bedrogen uit. In de gemeente Venray zijn de afgelopen week de volgende gevallen weer gemeld bij de vee- artsenijkundige dienst, of liever bij het veeartsenijkundig staats toezicht: H. Cox, Ysselsteyn 170 varkens P. Driessen, Veltum 50 varkens Wed. Martens, KI. Oirlo 30 varkens J. Peters, Castenray 30 varkens B. Friesen, Castenray 50 varkens J. v. Lipzig, Ysselsteyn 117 varkens Hiermede is op 40 bedrijven in onze gemeente nu mond- en klauwzeer geconstateerd en ruim 3000 varkens zijn opgeruimd moeten worden. Wat dit voor een schadepost voor onze boeren be tekent, is moeilijk te schatten, maar ook de niet besmette bedrij ven raken in de grootste moeilijkheden doordat het vervoersver bod voor varkens grote moeilijkheden met zich brengt. Alleen in de Vredepeel en een klein stuk van Merselo worden nog ver voer sv er gunningen afgegeven. Een en ander bezorgt onze boeren de grootste last en het is geen wonder dat in de jongste kringver gadering nog eens nadrukkelijk werd aangedrongen dat ook van coöperatieve zijde meer mestcontracten loskomen voor de getrof fen bedrijven, die thans hun biggen niet kwijt kunnen en ze moe ten laten liggen. Op de eerstvolgende dagelijkse bestuursverga dering zal de LLTB dit punt behandelen. Men verwacht wel dat met het stijgen van de temperatuur de besmettingskansen zullen verminderen. De ziekteverwekkende virus schijnt namelijk ten gronde te gaan bij een hogere tempe ratuur. Maar voorlopig is dat wel een hele schrale troost voor al onze boeren, die zo langzamerhand wat btereft de varkensfokkerij en -mesterij voor een noodtoestand komen te staan. i.d. nacht zaterdag-zondag Haal nog vandaag uw kaartjes op de bekende adressen. BEKENDMAKING Het Hoofd van de plaatselijke po litie te Venray brengt ter kennis van belanghebbenden, dat van 19 maart a.s. af formulieren voor het aanvra gen van een jachtakte voor het sei zoen 1962-1963 ter secretarie afde ling I kunnen worden afgehaald. Venray, 12 maart 1962. Het Hoofd van de plaatselijke po litie voornoemd. Mr. M. M. L. G. M. CUSTERS GEVONDEN VOORWERPEN: Jongensrijwiel, Dr. Vercauteren, Grotestraat; rode portemonnaie met inh. Wismans, Nieuwlandstraat 30; aansteker, H. Ruijten, Julianasingel 28; 1 sjaal en 1 lapje nylonstof, T. Jenniskens, Albionstraat 40; bank biljet, Franssen, Wilhelminastraat 11; armbandhorloge, Voesten, Kruis straat 34; zak- of snoeimes, Custers, Smakterweg 2; herenarmbandhor loge met datum en zwart bandje, Janssen, Burg. v. d. Loostraat 8; wit geel gekleurde hond, H. Bisterveld, Steegsepeelweg 21; gekleurde wollen kindersjaal, Custers, Smakterweg 2; zakmes, L. Janssen, Stationsweg 29; bruin zwart hondje, J. M. Verrijdt, Broek weg 11; 2 bont gekleurde sjaals, P. Custers, Oirloseweg 4, Oostrum; knipbeursje met inh. L. van Mil, Pr. Beatrixstraat 15; zak horloge, v. d. Putten, Kruisstraat 10; geldsbedrag, Gommans, Stationsweg 111; donker groene vilthoed, Ver- heijen, Beukenlaan 29; rode rozen krans, Groepsbureau; zak kalver- meel, Wismans, Horsterweg 47, Cas tenray, gekleurde wollen sjaal en lichtbruine herenglacé handschoenen P. Kortenbach, Overloonseweg 49, AGENDA CENTRALE K.A.B. Vrijdag 16 maart 20 u. zaal Man- ders vergadering medewerkers van Herwonnen Levenskracht. Maandag 19 maart 20 uur in het SW-lokaal Oostsingel gespreks groep KAV. Maandag 19 maart 19.30 uur zal te Oostrum een H. Mis worden opge dragen voor de overleden voorzit ter der KAB Oostrum. Na de H. Mis jaarvergadering KAB Oostrum. Dinsdag 20 maart 30 u. zaal Man- ders jaarvergadering Textiel Kletex. Woensdag 21 maart 20 u. Hotel Kemps (Bouwman) bestuursvergade ring Centrale KAB. GIFTEN VOOR DE VREDESKERK Over de maand januari mochten we een vreugdevol geluid laten ho ren en gelukkig kunnen we dit over de maand februari ook weer. Omdat verschillende „jaarklanten" hun steentje hebben willen bijdragen is de opbrengst ruim f 2000,gewor den. De parochiële aktie bracht op 1170,25 De VI aktie waaronder giften van N. N. te Venray 10, N.N. te Hoensbroek 10, N.N. te Venray 25, Gift van 'n oude man 25, Gift van 'n blinde man 2,50 N.N. te Venray 100, N.N. te Venray 100, N.N. te Venray 5, N.N. te Venray 12, In ottaal 1041,25 Vorig saldo 2211,50 43.320,02 Algemeen totaal 45.531,52 Kunen wij op Uw aller medewer king blijven rekenen? Postgiro 1030120 ten name van R.K. Kerkbe stuur Christus Koning. INTERNATIONAAL SCHAAKTOERNOOI De Venrayse Schaakclub is van plan deze zomer haar onderhand traditie aan het worden schaaktoer nooi te organiseren. Dit zal weder om een internationaal karakter heb ben. KLOKKENWIJDING Wind en weder dienende zullen op zondag 1 april de twee nieuwe klok ken gewijd worden voor de Petrus Bandentoren. De bedoeling is dat er in de namiddag een kort lof wordt gehouden, waarna de plechtigheid plaats vindt. GESLAAGD Op het gehouden examen op het opleidingsinternaat voor kraamver zorgsters „De Meihof" te St. Odi- liënberg slaagde mej. E. v. Ass uit Venray. Voor het „Bemetel"-diploma Kon- struktiebankwerken slaagden de he ren M. C. G. Arts en W. Ch. Thijs- sen van hier. Beiden werden opge leid in het bedrijf van M. Custers, Machinefabriek en Constructiewerk plaats N.V. ONGELUKKEN Op de Maasheseweg reed een bromfietser verblind door de sneeuw tegen een stilstaand busje. Met her senschudding moest de jongeman in het ziekenhuis worden opgenomen. Op de hoek SchoolstraatHen seniusplein werd een bromfietser aangereden door een automobilist, die weliswaar stopte maar toen on verwachts toch doorreed. De brom fietser kwam met 'n gebroken been in het ziekenhuis terecht, terwijl zijn duo-passagier er met een kleine hoofdwonde af kwam. De wagen werd beschadigd. BEGRAFENIS RAADSLID Vrijdag werd in Oostrum het stof felijk overschot van het overleden raadslid, de heer A. Derickx, ten grave gedragen. Vi^or deze plechtig heid bestond grote belangstelling en de deelname was algemeen. Aanwezig waren o.a. het college van Burgemeester en Wethouders alsmede de raadsleden, vertegen woordigers der KAB en de Centrale KAB, bestuur en leden van het werkcomité, bestuur en leden van St. Raphael alsmede vertegenwoor digers der Ned. Spoorwegen en col legae van de verschillende stations, waarop de overledene werkzaam was. Pastoor Thomassen droeg de plechtige Mis van Requiem op en verrichtte de absoute. Talrijke bloemkransen dekten de baar. Op het kerkhof werd niet gesproken. HARTELIJK AFSCHEID VAN PASTOOR GEURTS Zondag j.l. heeft Castenray op bij zonder hartelijke wijze afscheid ge nomen van Pastoor Geurts, die als zodanig in Afferden is benoemd. Na het Lof was er een bijeen komst in het parochiehuis, waarbij de heer Steeghs namens de gehele parochie hartelijk dank zegde voor zijn pastoraal werk in al die j;uen in Castenray verricht. Hij prees de scheidende pastoor als een goede herder, die de aan hem toevertrouw den in al hun zorgen en moeilijkhe den altijd bijstond en zich niet hen vei'heugde in blijdschap en vreugde. Namens de hele parochie bood hij hem dan ook een afscheidscadeau aan in de vorm van een radiotoestel en gaf hem de beste wensen mee voor zijn verder leven. De heer Mennen, hoofd der school, sprak een dankwoord namens het personeel en de kinderen, die Pas toor Geurts ongaarne zagen gaan, omdat hij altijd voor hen klaar stond. De voorzitter van de Boerenbond belichtte op deze afschiedsplechtig heid de leiding die de scheidende pastoor altijd heeft gegeven in het Castenrayse verenigingsleven, dat mede door hem zo'n grote bloei kent. Een en ander werd muzikaal omlijst door het Castenrayse gemengd koor Cantabile, dat verschillende liederen ten gehore bracht. Na dit officiële gedeelte was er voor iüder persoonlijk gelegenheid afscheid te nemen en Pastoor Geurts heett honderde handen moeten schudden. We zagen hierbij practisch alle in woners van Castenray evenals af gevaardigden van o.m. de koren bond, waarvan Pastoor Geurts de leiding had. A.s. zondag zal de nieuwe pastoor, de Z.E. Heer Litjens doou Deken Loo- nen worden geïnstalleerd. Op zaterdag 24 en zondag 25 maart a.s. zal in de Wilhelminazaal te Venray een gx-ote fancy-fair wor den gehouden door de Land. Rijver. St. Isidorus te Venray. Op deze fancy-fair zullen diver se attracties aanwezig zijn o.a. Het Rad van Avontuur, Schiettent, Bal lentent, Vogel pik enz. Op zondag middag zal van 2 tot 5 uur speciaal voor de schoolkinderen worden ge draaid. Op zondagavond om tien uur zal Notaris Receveur de trek- king van de grote loterij verrichten. De hoofdprijs van deze loterij is een Shetland pony-veulen en verder zijn er nog vele waardevolle pi'ijzen. Een dezer dagen zullen de leden van de Rijver, bij U aankloppen voor de verkoop van deze loten en wij hopen dat het Venrayse publiek deze loterij zal steunen en daardoor de Land. Rijver. St. Isidorus in staat zal stellen, haar x*uiters en amazones deze mooie sport te laten beoefenen. Dat er belangstelling voor de paax'densport bestaat blijkt wel uit het feit dat er reeds een groot aan tal particulieren in Venray een paard hebben gekocht, uitsluitend voor deze sport en verder uit het zeer grote aantal ruiters en amazo nes die bij de een van de Venrayse Land. Ruiters, nl. J. Lucassen, les sen gaan nemen om zich in deze mooie sport te oefenen. Verder ligt het in de bedoeling, om in het kader van de viering van de Koninginnefeesten, ook dit jaar weer een demonstratie op Paarden- sportgebied te geven. GEWICHTEN EN MEETWERK TUIGEN Burgemeester en wethouders van Venray maken bekend, dat dit jaar voor de herijk der maten, gewich ten en meetwerktuigen zittingen zul len worden gehouden te Venray in het vergaderlokaal van het pand Gx^otestraat 1 (Afdeling Sociale Za ken). Dit zittingen worden gehouden: voor verkopers van nieuwe maten, gewichten en aan individuele keu ring onderworpen meetwerktuigen op woensdag 21 maart van 8.30-9 u. voor apothekers, apotheekhouden- de geneeskundigen, veeartsen, han delaren in edele metalen, parels, edelgesteenten of munten, juwe liers en goud- en zilver-smeden op woensdag 21 maart van 910.30 u. en van 10.30-12.30 u. voor openbare instellingen en gro te partijen op woensdag 21 maart van 14-16.30 u. Voor de overige herijkplichtigen t.w. hen, wier geslachtsnamen (na men van firma's als geslachtsnamen te beschouwen) beginnen met één der letters: A: op woensdag 21 maart van 16.30-17 u. B. t.m. N.: op donderdag 22 maart van 8.30-12.30 en van 14-16.30 u. O. t.m. Z.: op maandag 26 maart van 10.30-12.30 en 14—16.30 u. In verband met de herijk wordt voorts ter algemene kennis gebracht: 1. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aangeboden om onder zocht te kunnen worden; dat ijzeren maten van binnen en bui ten geverfd dienen te zijn, kope ren gewichten afgewassen en ook de gaten gereinigd; dat ijzeren gewichten niet gepot lood mogen zijn, doch roestvrij moeten zijn gemaakt en daarna ingewreven met gekookte lijn olie; 2. dat de maten en gewichten vóór 1 oktober 1962 gestempeld moe ten zijn met de letter z en dat er, bij verzuim of verhindering om van de zitting gebruik te maken, nog gelegenheid bestaat maten en gewichten te laten herkeuren aan het IJkkantoor te Maastricht des vrijdags van 9-12.30 en van 14.30- 17.00 uur; 3. dat de maten en gewichten, die gestempeld zijn met het afkeu- ringsmerk niet in winkels, enz. mogen worden terugge bracht; 4. dat ten bate van 's rijks schat kist voor het onderzoek der ma ten en gewichten keurloon en voor het justeren der gewichten justeerloon moet worden betaald; 5. dat de milligi-am gewichten niet op de herijkzitting doch 'uitslui tend aan het ijkkantoor ter her keuring kunnen worden aange boden. De gezegelde enveloppe, afgegeven bij de vorige verifica tie, moet met de gewichten fran co per post worden opgezonden, daar deze anders moeten voldoen aan de eisen, welke aan nieuwe gewichten worden gesteld. Voor elk gewicht moet op postrekening no. 1055661 van IJkkantoor Maas tricht een bedrag van 40 cent worden gestort; 6. dat aan de herijkplichtigen door de dienst van het ijkwezen zoveel als mogelijk is, oproepingen zul len worden uitgereikt, vermel dende het tijdstip waarop de maten, gewichten en meetwerk tuigen ter herkeuring aangeboden kunnen worden. Men houde zich in zijn eigen belang, aan dit tijd stip! Er wordt uitdrukkelijk op gewezen, dat de verplichting tot herkeuring blijft bestaan, ook al wordt geen oproeping ontvangen. Venray, 13 maart 1962. Burgemeester en wethouders vqor- noemd, Mr. M. M. L. G. M. CUSTERS, burgemeester H. P. L. VORST, secretaris. SCHOOL-VIJFDAAGSE? Vanwege het ministerie van On- drewijs is onder vijfduizend ouders een enquête gehouden over de vijf daagse schoolweek. Resultaten zullen binnenkort be kend gemaakt worden, aan de hand waarvan zal worden overwogen of ook de schooljeugd zaterdags vrij krijgt. LOONSVERHOGINGEN Behoudens goedkeuring van het College van Rijksbemiddelaars zal de N.V. Philips in Eindhoven, de uurlonen van haar werknemers per 1 mei gaan verhogen met 10 - 13 ct per uur. Door bepaalde samenvoegingen van werkklassen komt men boven dien tot een extra verhoging van de uurlonen voor de laagst betaalde arbeiders. Tevens zal het uurloon van de vrouwelijke werknemers meer aan gepast worden aan dat van de man nen en inplaats van 75 procent nu 80 procent gaan bedragen. Los van deze loonsverhogingen staat een z.g. winstuitkering aan de werknemers van 5 procent van hun jaarloon, of twee-en-een half maal hun weekloon. MOTORCROSS Zes Zweden, zes Engelsen, vier Belgen, twee Duitsers, een Cana dees, een Zwitser en een tiental Ne derlanders: dat is het veld van ren ners dat is ingeschreven voor de in ternationale terreinrace in de zwa re klasse op het circuit van de Mo torclub SMC in St. Anthonis. Er zijn al enkele internationale races op verschillende Westeuropese circuits geweest, maar de wedstrijd van zondag in het kleine dorp aan de rand van Peel is evenals andere ja- x*en weer de eerste van het seizoen waarin, naast een aantal figuranten, alle groten uit de motor cross-wereld uitkomen. Sint Anthonis is het ter rein voor de verkenning die de inlei ding vormt tot de jaarlijkse grote slag om het wereldkampioenschap. Als voorwedstrijd is er een 50-cc- race tegen het programma aange plakt. Tweemaal twaalf rondetx zul len onze „bromfietsers" elkaar mo gen bekampen tussen 12 en 2 uur. Elkaar en een groepje Belgen dat de Belgische Motor Bond beloofd heeft te sturen. Het zal de eerste „inter nationale" krachtmeting van terrein- racende brommers worden. Wie dat mee wil maken, moet vroeg de Peel in, maar de nationale wedstrijden, die al gereden zijn, staan cr borg voor, dat hij zich tot de start der groten bepaald niet zal behoeven te vervelen. NIEUWE AANWINSTEN ROMANS A. Barenyi. Het veraad is onder ons. E. Bruck. Leven wil ik. R. Brulez. Het huis te Borgen. J. Brunner. Regula. J. Buell. De duivelse oproep. A. Christie. Drama in drie bedrij ven. E. Hunter. Moeders en dochters. D. de Jong. Begin maar opnieuw. D. du Maurier. Het alibi. B. Tecchi. De egoïsten. R. Vaughan. De liefde is de brug. STUDIEBOEKEN J. van den Berg. Het menselijk li chaam, 2 dln. R. Blijstra. Reiziger in Europa. D. Duncan. Picasso's Picassos. R. Clausen. Faust in Bildern. R. Cowen. De i-usteloze zee. J. Glissenaar. Arabieren huilen niet. V. van Gogh. Vincent van Gogh in full colour. A. Kostolany. Over de beurs ge sproken. T. Koot. Strijd om schoonheid. Th. Lunsingh Scheurleer. Van haardvuur tot beeldscheirn. J. Plumb. De glorie van de Renais sance. J. Schulte Nordholt. Rassendiscri minatie. JEUGDBOEKEN Aliki. Willem Teil. M. Bruyn. De geschiedenis van Tom Duim. M. Biuyn. Het weerhuisvrouwtje dat uit wandelen ging. M. Damjan. Pony het zeepaardje. P. Denk. Alle voetjes dansen. E. Eewijck. Boot zonder water. F. Hrubin. Zeg vlinderman. H. Meyler. Tippelop en Tippelmee. J. Mens. Tijl Uilenspiegel. A. Mitgutsch. Mingo en Bobo in de -grote stad. A. Mitgutsch. Oelees avontuurlijke .reis naar het Noorderlicht. A. Pender. Barnaby en de paarden F. Rijksen-den Breeje. De rode draad. A. Schmidt. Eventjes lachen Jip en Janneke. J. Terpstra. De kinderen van de Achtex-weg. L. Wilder. Het huis aan het Zil- vermeer. C. Wilkeshuis. Hoe het vroeger was. J. van Winkel. Geheime or dracht -in Tibet. JEUGDS1UDIEBOF.KEN J. Pigott. Grote d*g in Japan. P. Pringle. Jos's eigen fiesta. M. Sjamir. Grote dag in Israël. L. Timmermans Sterretje. 1 C. Wilkeshuis. Finite kruid 2 dln. VERGADERING CHRISTELIJKE MOEDERS Op dinsdag 20 maart a.s. is er in de grote kerk om half acht een bij eenkomst voor de Christelijke Moe ders. REVOLUTIEBOUW In Culemborg zijn 27 stuks in 1957 gebouwde woningen al dermate bouwvallig, dat in eerste instantie 12.000,nodig zijn om de nodige voorzieningen te treffen ten einde erger te voorkomen. Het Rijk wei gert in deze kosten bij te dragen, terwijl de architect waarop even tueel verhaal was intussen is overleden. Overwogen wordt thans in. hoe verre de bewoners bij kunnen dra gen in de vergoeding van de schade. Door het nieuwe Oranjecomité zullen op zondag 29 en maandag 30 april a.s. feestelijkheden worden ge- oi'ganiseerd bij gelegenheid van Ko- ningins verjaardag en het zilveren huwelijksfeest van het Koninklijk paar. Het programma dat thans nog „in de maak" is, kent waarschijnlijk de volgende punten: Zondags kinderwandeltocht, waar aan behalve de wandelclubs ook de verschillende scholen deel kunnen nemen. Op maandag zal de feestdag be ginnen met een plechtige Hoogmis op het Marktplein, waarbij de ver schillende gezangen worden uitge voerd door de gezamenlijke koren van het dekenaat. Daarna zal er een plechtige raadsvergadering zijn, waarna een aubade van de school kinderen. In de middag hoopt men als in leiding op de kinderspelen een oran je-optocht voor kinderen te kunnen organiseren. Verder zullen allerlei sportdemonstraties plaats hebben, als een jeugd voetbaltoernooi, hockey- en volleybaltoumooi, ter wijl de Venrayse ruiters wederom een demonstratie geven. Dat doet ook de gymnastiekvereniging als in leiding op een concert door de be kende Philips harmonie, die ook de taptoe zal verzorgen. Een vuurwerk besluit deze feestdag. Een en ander is nog volop in voor bereiding en wijzigingen kunnen derhalve nog best voorkomen. clusie verbonden, dat de longkanker voornamelijk wordt veroorzaakt door luchtvervuiling. Over het ro ken zelf stelde de commissie, dat, zo er schadelijke stoffen zijn, die toch moeten worden gevonden en dat er dan wel iets aan kan worden ge daan. Kort na de reactie van de tabak verwerkende industrie kwam er overigens een ander geluid over het roken. Het was een rapport van ne gen artsen uit Denemarken, die tot vrijwel dezelfde conclusies zijn ge komen als hun collega's. De Denen willen nu, dat het roken wordt ver boden aan hen die jonger zijn dsn zestien jaar. TEER EN NICOTINE Lange tijd heeft men gedacht, dat het vooral de nicotine was, die een uiterst gevaarlijk bestanddeel vormt in sigaretten. Nu schuift men steeds meer de schuld op de teer. Zeker heid is er echter niet. De Neder landse Consumentenbond heeft een onderzoek ingesteld naar de mate, waarin beide bestanddelen voorko- men in de in Nederland meest ver kochte sigarettenmerken. Daarbij werd gebruik gemaakt van een spe ciale „rookmachine", die in een tem po van vier trekken per seconde tel kens twee sigaretten rookte. Uit de resultaten bleek, dat in de Roxy- sigaret verreweg de minste teer voorkwam. Het nicotinegehalte was minder gunstig. De meeste teer werd gevonden in Golden-Fiction, Win- field en Hunter. Het teergehalte schommelde tussen 30,5 en 75 milli gram per sigaret, het nicotinegehalte tussen de 0,52 en 0,88 milligram per sigaret. Over de filter is men het niet eens geworden. De Britse artsen zeggen, dat het resultaat van het gebnxik van filters pas over enkele jaren kan worden bekeken. De Consumen tenbond schrijft in zijn rapport, dat de onderzochte filtei'sigaretten wel redelijke resultaten gaven, maar dat in de sigaretten vaak tabak wordt gebruikt met een sterk variërend gehalte aan teer en nicotine. In het algemeen berekende men, dat een filter meestal een kwart van de ni cotine en tien percent van de teer absorbeert. De artsen in Engeland en Dene marken raden aan om, als U het ro ken niet kunt laten, over te stappen op pijp of sigaar. Niet omdat dat zo veel beter is, maar omdat men dan meestal niet inhaleert. Men krijgt dus minder schadelijke stoffen in de longen. Kan men de sigaretten toch niet laten liggen, dan moet men ze maar tot de helft oproken. De ander helft dient dan als een filter, waarin teer en nicotine worden verzameld. ONGEZONDE BEZIGHEID RAPPORTEN VAN BRITSE ARTSEN EN NEDERLANDSE CONSUMENTENBOND Negen Britse artsen zijn tot ont stellende conclusies gekomen over 't roken. Zij hebben in een rapport van zeventig pagina's samengesteld na lange medische en statistische on derzoekingen, gewaarschuwd tegen het roken van sigaretten. Volgens hen is het roken van sigaretten zon der enige twijfel verantwoordelijk voor het optreden van longkanker en bronchitis en bovendien bevor derlijk voor het optreden van ver scheidene hartkwalen. De Engelse artsen zijn er niet in geslaagd te ontdekken wat nu eigen lijk de schadelijke stoffen zijn die de longkanker veroorzaken. Zij geven toe, dat hun concluseis gro tendeels zijn gebaseerd op statisti sche gegevens. Maar die zijn ook frappant. Van elke 23 mensen, die op hun 35ste zware roker zijn, sterft er een voor hij 45 is. Bij niet-rokers is het gemiddelde één op negentig. Eén van de acht zware rokers sterft aan longkanker. Dat komt overeen met ongeveer 12,5 percent. Bij niet- rokers is het percentage minder dan 0,5. Onder zware rokers rekent men de mensen, die één pakje sigaretten per dag roken. MAATREGELEN NODIG De Engelse artsen vinden maat regelen tegen het ï'oken hard nodig Een algemeen rookverbod zou on mogelijk zijn. Men kan iemand nu eenmaal niet verbieden zo nu en dan een sigaretje op te steken. De artsen hebben echter zes regerings maatregelen uitgedokterd, welke het roken zouden kunnen beperken. Zij willen meer openbare voorlichting over de gevaarlijke kanten van het ï'oken, vooral aan de jeugd. Daar naast verlangen zij strenge maatr gelen tegen de verkoop van tabak aan kinderen, meer verbodsbepalin gen voor openbare plaatsen, zoals wachtkamers enz. De doktoren willen ook een ho gere belasting op sigaren en pijp tabak, welke minder schadelijk zijn. Bovendien moeten de reclame-acties voor sigaretten worden beperkt. Om de i'okers te helpen willen de artsen speciale klinieken voor mensen, die het maar niet kunnen afleren. TEGENACTIE De Britse sigarettenindustrie, die het rapport van de Engelse artsen niet kan waarderen, is onrxxiddellijk met een ander rapport voor de dag gekomen. Het is een rapport van een commissie, die in 1956 op verzoek van de tabakverwei'kende industrie al een ondei'zoek instelde. Daarin woi'dt gezegd, dat het maar een minderheid onder de zware rokers is, die longkanker of bronchitis krijgt en dat het best zo kan zijn dat die mensen een natuurlijke aan leg voor die ziektes hebben. De com missie heeft onderzocht hoe het aantal gevallen van longkanker ver deeld is over stad en platteland. Daarbij kwam naar voren, dat op het platteland de ziekte veel minder voor kwam. Hieraan werd de con- Sedert enkele dagen staat voor het huis van het echtpaar Heinrich en Marie Eidam (beiden 63) in Sorga, West-Duitsland, een pop, een heks op een bezem. Want, zo geloven de - meeste inwoners van het dorp, het huis van de Eidams is behekst. Wie van de dorpelingen verant woordelijk is voor deze diagnose is niet bekend, maar vast staat, dat men van de hekserij overtuigd werd door vier, voor de familie Eidam diep-tragische omstandigheden. Willi, de 10-jarige zoon van het echtpaar, stierf als eerste van de drie zoons aan een vrij normale kin derziekte. Zijn broer Justus, piloot tijdens de tweede wereldooi'log, werd neergeschoten, en de 32-jarige Hans stierf enige tijd geleden aan blindedarmontsteking. Toen mevrouw Eidam kort hierop vrij ernstig ziek werd, was men in het dorp ervan overtuigd, dat boze machten hier de hand in hadden. Het feit, dat mevrouw Eidam weer herstelde, bracht hierin geen ver andering, nee, men heeft zelfs reeds een verklaring gevonden. „Vroeger", zo vertellen de dorpe lingen, „bezwoer een vluchtelinge uit Lautenhausen voor de familie Eidam de geesten. Die vrouw is nu dood en de heksen hebben vrij spel." De Eidams trekken zich, deels uit angst voor de buren, deels uit vrees voor de heksen, dagenlang terug. Van 's maandags tot 's woensdags blijven alle ramen en deuren van 't huis dicht. Zelfs het vee blijft dan in huis en de kippen blijven in de huis kamer. Pas in de vroege ochtend van elke donderdag komt Heinrich Eidam te voorschijn en veegt met een hei bezem de hele hof schoon. Pas dan is zij onthekst en mag zij weer be treden woi'den. Bui'gemeester Bock geeft als com mentaar: „Ik vind het verschrikke lijk. Maar hoe ik dit bijgeloof onder de 2000 inwonei-s van het dorp moet uitroeien weet ik niet."

Peel en Maas | 1962 | | pagina 2