Kerkelijke Diensten HANDBOOG emtnatie van 18 tot en met 24 febr. Geestelijk artikel ACTIE- e C0HITE y toot-O I 7000 woningen gevraagd leis over pluimvee-entstof Vrijdag 16 februari 1962 No. 7 Drie en tachtigste jaargang PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N. VENRAY WFFKRIAFl VOOR VFNRAY FN O M^TRFïfFN ADVERTENTIEPRIJS 8 et. per mm. ABONNEMENT» GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GTRO 1050652 *V LilwIYOLfHU UUU V I UIVlO 1 l\EtI\E#iH PRIJS PER KWARTAAL 1.50 (bui (buiten Venray 1.75) PAROCHIEKERK VENRAY Priester van de week: Past. Geerits. Zondag: Septugesima. 6.30 Sj. Maessen; 7.30 A. van Mil; 8.30 Voor de meest verlaten zielen; 9.30 Hoog mis voor de par.; 10.45 Th. Pouwels; 11.45 Antonetta van Eis-Willems; 7 u. Lof. Maandag: 6.45 overl. par.; 7.30 overl. fam. van Dijk-Raafs; 7.30 Joh. Oudenhoven; 8.15 Mevr. van Ha- ren-Rous (St. Jozefver.); 8.15 Ed. Gommers. Dinsdag: 6.45 Antoon Creemers- Maessen; 7.30 Jan Peeters en Her- mina Heesacker; 8.15 Jacob Bister- veis en A. M. Lemmens 1 h.; 8.15 fam. J. van Gerven-van Rhijn. Woensdag: 6.45 P. Beerkens en echtgen.; 7.30 Petronella van Megen; 8.15 Oscar v. d. Loo 1 h.; 8.15 José Kremer-Vullinghs. Donderdag: 6.45 Albert Goumans; 7.30 Gerardus Janssen en kleinzoon Harrie; 8.15 Wilhelmina, Petra Es- ser 1 h.; 8.15 Petronella Buissen- Kuypers (buurt). Vrijdag: 6.45 Hans Nooten; 7.30 bijz. int. (Kusters); 7.30 zekere int. R.; 8.15 Johanna Goumans en zoon Petrus 2e kl.; 8.15 Regina Hendriks- Janssen. Zaterdag: 6.45 O.L. Vr. Mis; 7.30 overl. fam. Siebers-Teunissen; 7.30 voor vaders verjaardag; 8.15 jaard. Deken Berden (Stichting); 8.15 Theod. Pouwels, A. Friesen en overl. kinderen. Biechtgelegenheid van 5.307.30. Om 7 u. Lof. Sluiting Triduum Als sluiting van het triduum voor de Christelijke Moeders en de H. Fa milie is er zondag generale H. Com munie voor alle leden. Om 4 u. zon dagmiddag sluitingsvergadering voor de H. Familie. Collecte Zondag zal onder alle H. Missen 'n extra collecte gehouden worden voor het Groot Seminarie van ons Bis dom. Jeugdcollecte Zondagmorgen zal ook de jeugd weer bij U aan de deur bellen voor een bijdrage. Laat ook eens blijken uit de bijdrage dat U het werk dat anderen voor uw eigen kinderen (verleden, heden en toekomst) doen. Gnze jeugdigen hoeven toch geen bedelaars te zijn. RECTORAAT PATERSKERK Tel. 1973 (b.g.g. 1502) Zondag: Septuagesima, paars. De H. Missen om 6.30, 7.45, 9 en 11.45. De Hoogmis om 10.15 De kollekte (2 in 1) voor kerk en Groot Semina rie. Om 7 uur Lof met overweging. Maandag: H. Conradus, belijder. Om 8.15 Cursus 18-jarigen. Dinsdag en woensdag: Mis van Septuagesima. Donderdag, Primaatschap van St. Petrus. Om 7 u. Gezinsmis. Vrijdag: H. Petrus Damianus, bis schop en belijder. Om 7.30 Lof. Zaterdag: H. Matthias, apostel. Van 38 u. gelegenheid tot biech ten. Gezinsmis cp donderdag A.s. donderdag gaan wij van de Gezinsmis ook een gemeenschapsmis maken, zoals voortaan ook weer zondags om 9 u. Dus gezamenlijk antwoorden vanaf het Confiteor. Met korte uitleg van mis en feest van de dag door een der fraters. Wilt U zich aanéén sluiten, voor aan in de kerk? En gaat nu elk ge zin weer enkele vertegenwoordigers sturen? Een prachtig gebruik! De H. Mis wordt opgedragen om Gods zegen af te smeken over Uw gezin. Misintenites Zondag: 6.30 Herman van Ass; 7.45 Noud van Lin en Peter Peerlings; 9 u. overl. ouders Janssen-Maurus; 10.15 Henry Hoeymakers; 11.45 overl. ouders Jeurissen-Verhcycn. Maandag: 6.15 Pater Car:-,~>tV5 rn ouders; 7 u. Antonetta Philipsen- Jacobs; 7.45 overl. ouders Lodewijk Wijnhoven-Custers; 8.30 Jeannette Esser. Dinsdag: 6.15 overl. fam. Verste- gen-Moorrees; 7 u. Gerrit Janssen, (verj.); 7.45 Not. Pluymaekers; 8.30 Antoon Cremers. Woensdag: 6.15 Zaligen dood; 7 u. Anna Boom; 7.45 overl. fam. Kate- man-Manders; 8.30 Jeannette Esser. Donderdag: 7 u. Gezinsmis; 7.45 overl. ouders v. Houdt-Janssen; 8.30 Maria Weys-Peters, Elisabeth Weys- v. Ooi. Vrijdag: 7 u. overl. ouders Tonen- Vermeulen; 7.45 Piet Bom, echtgen. en zoon Pierre; 8.30 overl. echtgeno te (N.). Zaterdag: 7 u. overl. fam. Ambro- sius; 7.45 overl. ouders Ariëns-Hen- driks; 8.30 Noud v. Lin en Martien Hendriks (v. L.). PAROCHIEKERK OOSTRUM Zondag Septugesima. Bijzondere collecte voor het Groot Seminarie (twee in één). 7 u. Parochiemis; 8.30 H. Leesmis; 10 u. Hoogmis; 3 u. Lof. Maandag: 7.30 Anna van Gerven. Dinsdag: 7.30 H. Mis tot dankzeg ging fam. van Oijen. Woensdag: 7.30 overl. fam. Jeuc- ken-Niessen. Donderdag: 7.30 Nelly Janssen. Vrijdag: 7.30 overl. fam. Valckx en zoon. Zaterdag: 7.30 overl. fam. v. d. Brandt-Weijs; 9.30 PI. Huwelijksmis voor het Bruidspaar Peeters-Simons. Biechten van 34 en van 67 u. Geen Lof. PAROCHIEKERK OIRLO Zondag: Septuagesima, roepingen zondag. Leesmissen om 6.30, 7.30 Kindermis; 8.30 2e H. Mis; parochie- Hoogmis om 10 u.; 4 u. rozenkrans en lof en gebeden ter ere van O.L. Vrouw v. Altijdd. Bijstand. Eerste collecte is voorgeschreven voor het Groot-Seminarie; tweede collecte voor onze kerk. Maandag: 7.30 zieled. overl. fam. Claessens-Teuws. Dinsdag: 7.30 Stichting Joannes Versteegen en Joanna Clephas. Woensdag: 7.30 Stichting Willem Michiels. Donderdag: 7.30 zieled. Wilhelmus Janssen en Josefina Tissen. Vrijdag: 7.30 Hoogmis tot zekere intentie. Zaterdag: 7.30 Hoogmis tot zekere intentie. Zaterdagavond biechtgele genheid vna 57 u. PAROCHIE CASTENRAY Zondag: Septuagesima. Roepingen dag. Eerste collecte voor het Groot Seminarie van ons Bisdom. 7.30 vroegmis voor Henricus Cox; 10 u. Hoogmis voor de parochie; 3 u. Kruisweg en Lof. Maandag: 7.30 gez. jaard. v. An toinette Phil ipsen-Jacobs. Dinsdag: 7.30 gez. jaard. voor Al degonda v. Kuyck-Knippenberg. Woensdag: 7.30 gez. H. Mis voor Leonora Classens-Linders. Donderdag: 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L. Vr. v. Altijdd. Bijst. tot dankz. tot intentie v. d. fam. Kunen-v. d. Water. Vrijdag: 7.30 gez. H. Mis voor de overl. fam. Geurts-Zanders. Zaterdag: Feest v. d. H. Matthias, apostel, titelheilige van onze paro chiekerk. 7.30 lsm. t.e.v. O.L. Vr. v. Altijdd. Bijstand tot int. van hen die hiervoor offerden. Van 67 u. ge legenheid tot biechten; 7 u. Avond mis t.e.v. de H. Matthias, welke wordt opgedragen voor de parochie. Kerkpoets: Elly Tacken, Leny Drabbels. PAROCHIEKERK LEUNEN Zondag: Septuagesima. Om 6.45 leesmis; 8 u. leesmis voor Peter Jo hannes van Rens en Aleida Poels; 9.15 hoogmis voor de parochie; 10.30 leesmis; 3 u. lof. Daarna vergade ring van de H. Familie, vrouwen. Vandaag is de eerste collecte voor het Groot Seminarie, de tweede v. d. kerk. Maandag: gez. jaarg. v. Theodorus van Cuijck en beide echtgen. Dinsdag: leesmis v. Theodoor Bou ten, kindermis voor de meisjes. Woensdag: gez. jaarg. v. d. vrouw van Peter Mathijs Lucassen. Donderdag: leesmis voor de H.E. Heer Deken Berden, kindermis voor de jongens. Vrijdag: leesmis v. Maria Gertru- da van Rens-Litjens. Zaterdag: gez. H. Mis v. dankz. bij gelegenheid van een tachtigste ver jaardag; van 45 en van 77.30 u. biechtgelegenheid. Daarna lof. Kerkpoetsen: Mia Emonts en An toinette Janssen. PAROCHIE YSSELSTEYN Zondag: Septuagesima. 6.30 leesm. uit danb. v .d. fam. v. Well-In 't Hulst; 8.10 leesm. v. Harry Vergeldt best. door de buren; £.15 kindermis; 10.15 Hoogmis best. jaarg. v. Willem Jacobs; 2 u. Lof. Maandag: 7.30 gesticht jaarg. v. Peter Willemsen, Petronela Litjens en hun zoon Simon; z.a. leesm. v. Willem Vollenberg. Dinsdag: 7.30 gez. jaarg. v. Theo v .d. Ven; z.a. leesm. uit dankb. v. d. fam. Fleurkens-Zanders. Woensdag: 7.30 gez. jaarg. v. Jo hannes Versteegen en Johanna Cleo- phas; z.a. maandd. v. Adriaan v. d. Hulst. Donderdag: 7.30 weekdienst v Harry Vergeldt; z.a. maandd. v. Ma ria Verhoeven. Vrijdag: 7.30 gez. zieledienst v. d. overl. fam. Janssen-Philipsen; leesm. v. d. overl. fam. v. Ass-Claes- sens. Zaterdag: 7.30 leesm. v. d. overl. fam. Winnen-v. Well; z.a. leesm. v. intentie v. d. fam. Geurts-Peters 6 u. lof; tot 7.30 gelegenheid om te biechten. PAROCHIEKERK MERSELO ZondagSeptuagesima, Roepin gendag. 6.30 Communieuitreiken; u. Vroegmis voor de parochie; 8.15 Leesmis voor Jacobus Bistervels, echtgenote en overl. familie; 10 u. Hoogmis voor de bekering van de zondaars. Onder de H.H. Missen speciale collecte voor het Gi'oot-Se- minarie, welke dringend wordt aan bevolen. 2.30 In plaats van Lof, ver gadering van de Derde Orde voor beide afdelingen. Maandag: 7.30 gest. jgt. voor An na Catharina Custers. Dinsdag: 3e v. d. negen dinsdagen ter ere van de H. Antonius. 7.30 gez. H. Mis t.e.v. de H. Antonius t.i.v. hen die daarvoor bijdragen. Woensdag: 7.30 gest. jgt. voor Ge rardus Gerrits en Gertrudis Arts. Donderdag: 7.30 Leesmis voor Ge rardus Litjens. Vrijdag: 7.30 gest. jgt. v. Jan v. Osch en Joanna Arts. Zaterdag: Feestdag v. d. H. Apos tel Matthias. 7.30 gez. H. Mis t.i.v. de Vee verzekering; 4 u. biechten v. d. kinderen v. h. 4e schooljaar, daar na voor anderen tot 6 u.; 7 u. Maria- lof. A.s. zondag speciale maandelijkse collecte voor de noden van onze kerk. RECTORAAT VREDEPEEL Zondag: Septuagesimaa 7.30 vroeg mis v. d. overl. v. fam. Peeters Claessens; 10 u. hoogmis v. d. ziele- rust v. overledenen; 2.30 Lof. Door de week H. Mis om 7.30. Maandag: v. d. zielerust v. Caro lina Rambags (Merselo). Dinsdag: t.i.v. fam. Loenen-Cruij- sen. Woensdag: t.i.v. fam. Arts-Be- rents. Donderdag: t.i.v. fam. v. Vegchel- Peeters. Vrijdag: uit dankbaarheid namens fam. v. Bakel-Peters. Zaterdag: feest v. d. H. Mathias, Apostel, t.i.v. fam. Janssen-Timmer- mans. Biechtgelegenheid: dagelijks voor H. Mis; zaterdag voor én na Lof. Zondag: Roepingen-dag, collecte v. h. Groot Seminarie. RECTORAAT HEIDE Zondag: Septugesima. 7.30 H. Mis voor overl. ouders Willems-Ewals; 10 u. Hoogmis voor overl. moeder Litjens-Swinkels. Ie Collecte voor 't Groot Seminarie. Zeer aanbevolen. Akolieten: B. Rutten en W. Drab bels. 3 u. Lof. Misdienaars van de week: Wim Fleuren en Tonny Poels. Maandag: 7.30 H. Mis voor Peter Ewals en Johanna Strijbosch. Dinsdag: 7.30 H. Mis voor Petro nella v. Dijck-Wismans. Woensdag: 7.30 H. Mis voor overl. fam. Elbers-Manders. Donderdag: 7.30 H. Mis voor Har ry Muijsers. Vrijdag: 7.30 H. Mis voor een over ledene. Zaterdag: 7.30 H. Mis t.e.v. O.L. Vrouw v. d. Altijddurende Bijstand en de H. Gerardus. 7 u. Biechtgele genheid; 7.30 Lof. RECTORAAT VEULEN Zondag: Septuagesima, Roepingen dag. 7 u. gelegenheid tot communi ceren; 7.30 lsm. v. z. Gerardus Hou- ben; 2.30 middagoef. ter voorberei ding op het concilie. Mogen velen voldoen aan de wens van de Paus om te bidden voor het komende concilie. In deze middagoefening wordt niet alleen gezamenlijk gebe den voor het concilie, maar wordt ook over het concilie gesproken. Vandaag is de maandcollecte voor onze kerk. Achter in de kerk staat een offerbus voor de versiering van de kerk gedurende het veertig-uren- gebed (zie onder). Maandag: hgm. jgt. v. z. Leo v. d. Goor. Dinsdag: lsm. voor 'n gezin. Woensdag: lsm. v. z. Gerardus Houben. Donderdag: lsm. v. z. Adrianus v. d. Hulst. Vrijdag: lsm. v. d. overl. fam. Hendrix-Jacobs. Zaterdag: lsm. t.e.v. de H. Anto nius voor voorspoedige beterschap. Zaterdagavond om 7 u. begint het 40-urengebed tot 10 u. A.s. zondag wordt het Allerheilig ste uitgesteld van 114 u. Maandag is aanbidding van 8.3012 u. Akolieten voor a.s. zondag: Mar tin Cleven, Jan Geelen en Gerard Koenen. Kerkpoetsen: Mien v. Rijswijck, Jo Leyssen en Jo Bovee. ONZE GOEDE ORGANISATIE BEPAALT NIET DE DIEPTE VAN ONS GELOOF Wij Nederlanders staan bekend om ons organiseren; wij zijn op dit ge bied onder de Europese volkeren samen met de Duitsers bijzonder be gaafd. Men hoort daarom wel eens het mopje vertellen, dat wanneer twee of drie Nederlanders bij elkaar zijn, zij meteen een commissie vormen. Nu heeft dit organisatietalent zeker zijn goede zijde, maar niet alle men sen waarderen die kwaliteit van de Nederlanders in gelijke mate. De Fransen bijv. die toch in de loop der eeuwen een en ander tot stand ge bracht hebben, blijven in organisa torische kwaliteiten beslist ver ach ter ons. Zeer tot onze ergernis, want als we aan een bijeenkomst of go- beurtenis in Frankrijk moeten deel nemen. kunnen we ons dood ergeren aan de slechte organisatie. Hoe zuidelijker men komt hoe er ger het is. Daar staat echter direct tegenover dat het improviseren zul ke volkeren veel beter af gaat. Zij zijn daarin meesters. Zij brengen ook veel meer élan op, zijn feller en edelmoediger. Daarom vermoedelijk tellen hun kerken meer heiligen. Bij het leggen van nadruk op on ze organisatorische kwaliteiten is het er ons echter niet om te doen het voor en tegen ervan af te wegen in de gemeenschap der volkeren. Het gaat er om deze typisch organisato rische eigenschap in onze devotie eens te bekijken. Want heel ons geestelijk leven draagt ontegenzeg gelijk de sporen van een organisatie. De Duitsers noemen dat „planma tigheid". Wij bedoelen het allemaal zo goed en de Lieve Heer zal het ook wel met een vriendelijke lach aanvaarden. Maarwe vergissen ons als we zouden menen, dat we daarmee zo vrome en goede christe nen zijn. Daarvoor is juist iets heel anders nodig, dat ons zo bijzonder weinig schijnt te liggen. Het is nl. in het christen-zijn zo, dat dit precies aan onze organisatietalenten ont snapt, omdat het niet van ons is. Heel de beleving van het christen dom, het bidden en het handelen 'wordt ons gegeven door de H. Geest. „Wij weten niet eens wat wij be horen te vragen. Maar de H. Geest neemt het met zijn onuitsprekelijke verzuchtingen voor ons op", zegt St. Paulus. Wanneer wij dit eenmaal hebben vastgesteld, dan kunnen wij onze j_ loofsbeleving op juiste waarde schatten. Want die beleving naar buiten ontkomt niet aan ons eigen karakter: het gedisciplineerde en goed-georganiseerde. Doch de ver gissing is uitgesloten, dat wij die uiterlijke, landeigen vormen voor uitsluitend deugdelijk christendom gaan houden. Zondag werd op de doelen van St. Anna de jeugdwedstrijd gehou den van District XI. Aan deze wed strijd namen 34 jeugdschutters deel, Deze schutters waren allen nog geen 18 jaar. Er werd behoorlijk gescho ten, de leeftijd van vele schutters in aanmerking genomen. De prijzen werden als volgt be haald: 1. L. Claassens St. Anna 416 p. 2. L. Janssen, St. Oda 412 p. 3. Fr. Weijs, Batavieren 407 p. 4. A. Kuijpers, Batavieren 399 p. 5. A. Jacobs, Batavieren 385 p. 6. G. Arts, St. Anna 376 p. 7. W. Spreeuwenberg, Griendts 361 p. 8. P. Claes, St. Sebastiaan 4 x 10 9. Th. Vogelzanghs, Rare Schutters 9x9 10. Ad. v. Glabbeek Rare Schutters 10 x 8 11. G. de Rijk, Willem Teil 11x6 13. A. Gielen, St. Hubertus 10 x 5 14. M. Kuijpers, Batavieren 9x4 15. P. Willemse, St. Anna 6x3 16. A. Meijer, St. Hubertus 10 x 2 17 W. P. Derickx, St. Sebast. 7x1 RECTORAAT SMAKT Zondag: Septuagesima. 6.15 voor J. Peters (besteld door de KVP Smakt); 7.30 fam. Coppus; 10 u. Hoogmis v. J. v. d. Winkel (Veeverzeke^-ing); 3 u. Lof. Maandag: 6.30 voor de gelovige zielen; 7.30 voor de missie. Dinsdag: 6.30 voor Ludovicus Bie- mans; 7.30 tot zekere intentie. Woensdag: 6e van de 9 woensda gen. 6.30 gel. H. Mis t.e.v. St. Jozef; 7.30 gez. jrd. voor Rector Cremers. Donderdag: 6.30 t.e.v. H. Sacra ment; 7.30 v. Joh. v. d. Winkel. Vrijdag: 6.30 voor Mart. Bonants en echtgenote; 7.30 gel. jgt. voor Christina Koenen. Zaterdag: 6.30 voor priesterroepin gen. 7.30 ter ere van O.L. Vrouw. Van 55.30 gelegenheid om te biechten, tevens voor en na het lof van half 8. Op verzoek van Z.H. Exc. Mgr. Moors Bisschop van Roermond, hebben enkele leken uit de verschil lende maatschappelijke groeperin gen van het Limburgse volk zich ernstig beraden over de situatie van het Groot Seminarie van het Bis dom. Het zal duidelijk zijn dat een goe de en in alle opzichten verantwoor de opleiding van de priesters van groot belang is voor de Kerk. Het christenvolk zal zijn zoals zijn pries ters zijn. Het belang hiervan wordt nog groter, wanneer wij letten op de duidelijke veranderingen op maatschappelijk gebied die zich ook in Limburg in de na-oorlogse jaren voltrekken. De industrialisatie, de toeneming van de welvaart en de grotere spreiding daarvan, de vele contacten over de grenzen heen heb ben zeer ingrijpende gevolgen voor het godsdienstige, sociale en cultu rele leven. Dientengevolge worden steeds ho gere eisen gesteld aan de persoon van de priester. De gelovige christe nen verwachten van hem in de meest uiteenlopende situaties van het leven raad en steun. Dit stelt uiteraard ook zwaardere eisen aan hun opleiding, welke gelijke tred moet houden met de huidige ontwik keling en aangepast moet zijn aan de noden en problemen van onze tijd en van ons Bisdom. Dit vraagt echter ook van de gelovigen van ons Bisdom, dat zij belangstelling hebben voor deze opleiding en mede zorgen dat de priesterstudent een vorming ontvangt, die afgestemd is op zijn toekomstige taak. Nu is de financiële positie van 't Groot Seminarie van ons Bisdom van dien aard, dat dit instituut niet alle gewenste opleidingsmogelijkhe den in voldoende mate kan ont plooien. Dit hangt ten nauwste sa men met het feit dat deze vorm van Hoger Onderwijs geen subsidie van Rijswege ontvangt. Dit in tegen stelling met bijna alle andere onder wijsinrichtingen in ons land. Een en ander heeft tot gevolg dat de ex ploitatie-rekeningen van het Groot Seminarie over de laatste jaren een tekort van vel tienduizenden gul dens aanwijzen terwijl dit ook in de eerstkomende jaren te verwachten is. De financiering van dit instituut komt grotendeels ten laste van de Bisschop, die zelf op zijn beurt weer afhankelijk is van de vrijwillige bij dragen van zijn gelovigen. Al deze redenen zijn voor de door de Bisschop aangezochte leken aan leiding geweest om een Actie-comité te vormen, dat zich ten doel stelt de moeilijke positie van het Groot Se minarie onder de aandacht der Lim burgse katholieken te brengen en door verschillende acties hierin ver betering te brengen. In dit comité heeft o.m. zitting de heer L. A. Ne- lissen te Venray. Voorzitter van het Actie-Comité is Burgemeester H. Dassen van Sittard, terwijl het se- Aan de provincie Limburg zijn door de Rijksoverheid voor 1962 6000 woningen toegewezen. Tegen deze toewijzing is door Ged. Staten ern stig geprotesteerd in een schrijven aan de Tweede Kamer. Daarin toont het college aan dat Limburg in staat is ruim 7000 wo ningen te bouwen. Nu men er maar 6000 krijgt zal de arbeidsbezetting nog meer teruglopen, omdat de zuig kracht van de Duitse bouwmarkt de arbeiders met te weinig werk eerder zal aantrekken. De gewestelijke bouwcapaciteit en daarmede dus ook de nationale is er mee gediend als werk in eigen land bouwvakkers hier zal houden. Verder toont het college aan dat door de sterke bevolkingsgroei en daardoor de stijgende woningbe hoeften van jonggehuwden in Limburg een noodtoestand ontstaat. Terwijl het inwonertal met 11,1 pro cent steeg is in de laatste 10 jaren de woningvoorraad slechts met 9,5 procent gestegen. Afgezien daarvan is het aantal industriële arbeids plaatsen gestegen met 18,8 procent, zodat ook hier een noodtoestand heerst. Het college doet ook een dringend beroep het aantal premiewoningen voor eigenbouwers te verhogen, ge zien het feit dat Limburgers in het algemeen meer dan elders in het land behoefte hebben aan een eigen woning. Het college sluit zich ver der aan bij de klachten die de Lim- brugse KAB reeds eerder ter tafel heeft gebracht over de woningnood. cretariaat is toevertouwd aan de heer M. Ament te Roermond. Het Comité heeft reeds diverse activiteiten ontplooid. Zo werd en wordt getracht de hulp te verkrij gen van de Limburgse Industrie, bedrijven, instellingen en sociale or ganisaties alsook van Provincie en gemeenten. Verder werd in de af gelopen weken aan duizenden par ticulieren een circulaire verzonden waarin hem om een eenmalige of jaarlijkse bijdrage wordt gevraagd. Het Actie-Comité streeft echter allereerst naar een opvoering van de jaarlijkse collecte voor het Groot Seminarie, die dit jaar zal worden gehouden op a.s. zondag 18 februari. Met goedkeuring en instemming van de Bisschop zal het Comité zich op die zondag in een brief, die in alle kerken van Limburg zal worden voorgelezen, richten tot alle katho lieken van het Bisdom. Het ver trouwt dat allen op die dag gehoor geven aan zijn dringende oproep door een verantwoorde bijdrage te geven voor de opleiding van hun eigen Limburgse priesters. Vorige maal hebben we geschre ven over de omstandigheden, waar onder het pluimvee het beste kon werden gehouden en welke gebaren zich desondanks nog kunnen voor doen. We hebben er toen op gewezen, dat onze moderne pluimveehouderij niet goed denkbaar is zonder een aantal voorbehoedende entingen te gen een bepaald aantal besmettelij ke ziekten. Opgemerkt is daarbij, dat deze entingen met zorg moeten worden uitgevoerd, waarbij het op volgen van de gebruiksaanwijzing nummer één moet zijn. Het is natuurlijk ook van groot belang, dat de entstof die men gaat toepassen van de allerbeste kwaliteit is. Om dit laatste te waarborgen heeft de Veeartsenijkundige Over heid in Nederland bepaald, dat al leen die fabrikanten deze entstoffen in de handel mogen brengen, die hiertoe een geschikte inrichting be zitten en wetenschappelijk een zo danige scholing hebben, dat zij de voorgeschreven techniek volledig beheersen. Bovendien staan de ge fabriceerde produkten onder contro le en mogen zij alleen worden afge leverd als aan de hiervoor gestelde eisen is voldaan. Door deze voor schriften van de Staat worden de pluimveehouders beschermd tegen onvolwaardige entstoffen en men mag zonder meer zeggen, dat de Nederlandse pluimveehouder hier van ten volle kan profiteren. Of hij dit in werkelijkheid ook doet, is een geheel andere zaak, die helaas niet altijd met een volmondig „ja" kan worden beantwoord. Er zijn bijvoorbeeld in ons land nog vrij veel pluim veerijke streken, waar te weinig of te onregelmatig om nu maar eens een voorbeeld te noemen, tegen pseudo-vogelpest wordt geënt. Hierdoor blijft zo'n ziekte dan hier en daar de kop opsteken en heel wat schade aanrichten. Dit zou voor komen kunnen worden als er alge meen en op tijd voorbehoedend werd geënt. Mogelijk zijn er lezers die zeggen: daar ben ik het niet mee eens, want ook bij koppels die geënt zijn komen gevallen van ziekte, uitbraken voor. Het zou te ver voeren hierop uit voerig in te gaan, maar het staat wel vast, dat doelmatig en op tijd enten in staat is rampen te voor komen. Vooral op tijd enten is zo belangrijk, want men bedenke wel, dat een eenmalige enting niet vol doende is om het dier levenslang te beschermen. Met de entstof die we tot voor kort ter beschikking had den moesten we elke drie maanden opnieuw enten. Wanneer men dat nalaat en er gebeurt niets, dan draagt de entstof hiervan niet de schuld. Men is eenvoudig nalatig geweest, en behalve hierin kan men ook andere fouten maken, zoals die de vorige week al zijn genoemd. In dit verband zou het zeker een verbetering zijn, als we het aantal entingen dat tijdens het leven van een dier moet plaatsvinden, konden verminderen. Dit is nu mogelijk gebleken met een andere entstof tegen pseudo- vogelpest, dan de in Nederland alge meen toegepaste Hitchner entstof. De overheid heeft na een aantal nauwkeurige proefnemingen haar goedkeuring gehecht aan de aan maak en aflevering van de Ls of La Sota-entstof. Door gebruik van deze entstof wordt het entschema zo ver eenvoudigd, dat men tot en met het einde der eerste legperiode, maar tweemaal behoeft te enten. De ent reactie die hierbij optreedt is beslist niet zwaar.

Peel en Maas | 1962 | | pagina 9