Kerkelijke Diensten KERKENBOUW 1962 Zwitsaletten van 4 tot en met 10 febr. apostolaat des gebeds Geestelijk artikel St. Fransiscus Politierechter Vrijdag 2 februari 1962 No. 5 Drie en tachtigste jaargang PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N Y. VENRAY WFPïfRT AH VOO P VPNRAV RW OMQTRPlfPW ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. per i GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GTRO 1050652 V V-/V-/1V V L/llI\/i I Lfii V-JIVIO 1 lVUl\Lyil PRIJS PER KWARTAAL 1.5t min. ABONNEMENT»- (bulten Venray f 1.75) PAROCHIEKERK VENRAY 5e Zondag na Driekoningen. Priester van de week: Pater Sym- phorianus, tel. 1502. Zondag: 6.30 Sj. Maessen; 7.30 A. van Mil; 8.30 meest verlaten zielen; 9.30 hoogmis voor de parochie; 11.45 overl. fam. Verberkt-Cornelissen; 10.45 juffr. Esser (buurt); 7 uur PI. Lof. Collecte Kerkenbouw. Maandag: 6.45 overl. parochianen; 7.30 Theob. Basten; 7.30 Ant. Cree- mers; 8.15 best. d. overl. ouders Schols-Leers8.15 overl. fam. Rous. Dinsdag: 6.45 Leonardus Stiphout; 7.30 Willy Rongen; 7.30 tot int. vd. H. Vader; 8.15 best. d. 25-jarig hu welijk Peeters-Kessels; 8.15 t.e.v. Pater Karei. Woensdag: 6.45 Antonia Hendriks- Seykens; 7.30 overl. fam. Swinkels- Marcellis; 8.15 overl. fam. Hendr. Arts-Janssen lh; 8.15 Catharina van Opbergen-van Els en afgestorvenen. Donderdag: 6.45 Maria Gerrits- Wijnhoven; 7.30 Sacr.-hoogmis; 8.15 Peter Gommans en Elis. Jenneskens lh; 8.15 Mevr. van Haaren Rous (St. Josefver.) Vrijdag: 6.45 Petronella Buijssen- Cuijpers; 7.30 Theod. Pouwels, An na Friesen en overl. kinderen; 8.15 Frans Peeters en Elis. van de Water lh; 8.15 zek. int. R. Zaterdag: 6.45 O.L.Vr.-Mis; 7.30 Frans Janssen en echtgen., Joha Voesten lh; 7.30 Frans Aerts; 8.15 Engelbert Wismans lh; 8.15 Theo Siebers; biechtgelegenheid van 5.30- 7.30; om 7 u. lof. RECTORAAT PATERSKERK tel. 1973 (b.g 1502) 5e zondag na Driekoningen. De H. Mjfeen om 6.30, 7.45, 9 u. en 11.45. De hoogmis om 10.15. De kol- lekte (2 in l)voor de kerk en ker kenbouw. Om 7 uur lof met overwe ging. Maandag: R. Pètrus Baptist en gezellen, martelaren. 8.15 kursus 18- jarigen. Dinsdag: H. Titus, bisschop en be lijder. Om 7.30 lof ter ere van St. Antonius. Woensdag: Z. Rizzerius en gezel len, belijders. Donderdag: H. Joannes, belijder. 7 uur Gezinsmis. Vrijdag: H. Cyrillus, bisschop en Kerkleraar. Om 7.30 lof. Zaterdag: H. Scholastica, maagd. Van 3-8 gelegenheid tot biechten. Kerkenbouw-zondag Deze zondag in geheel Nederland de kerkenbouw-zondag. In onze kerk zal de liefdadigheids-preek ge houden worden door P. Dignus Donders van het Lyceum. Breng een goede gift mee en geef U op als jaar-donateur van het Kerkenbouwfonds, bij de heer A. Jansen, Pr. Beatrixstraat 22, of bij broeder Portier. MISINTENTIES Zondag: 6.30 Sj. Mommen; 7.45 Antoon Pouwels; 9 u. A.M. Ousters beide ech)';gen. en dochter Marie; 10,15 overl. Mevr. Barnhoorn-Dijk- man; 11.45 Piet Bom echtgen. en zoon Pierre. Maandag: 7 u. A. Kleemans; 7 45 zekere int.; 8.30 Jeannette Esser. Dinsdag: 7 u. Mevr. Jeurissen- Gielen (buurt); 7.45 overl. fam. vd. Tillaert-Lurvink; 8.30 Theodorus de Bruyni. Woensdag: 7 uur Anna Boom; 7 45 overl. fam. (PI.); 8.30 overl. fam. Heeze-Kusters. Donderdag: 7 uur Gezinsmis; 7.45 overl. ouders van Houdt- Janssen; 8.30 Jeannette Esser. Vrijdag: 7 u. overl. ouders Tonen- Vermeulen; 8.30 Barnhoorn-Dijk- man. Zaterdag: 7.45 Martien Hendriks, beide echtgen. en zoon Hein. 8.30 Mevr. Barnhoorn-Dijkman. PAROCHIE YSSELSTEYN 4e Zondag na Driekoningen. Zondag: 6.30 maandd. voor Jan Mathijs Smeets; 8.10 lm voor overl. fam. Claessens-Poels; 9.15 kinder mis; 10.15 hoogmis best. jaarg. voor Toos vd. Weyer; 2 u. lof. Maandag: 7.30 weekdienst voor Adriaan vd. Hulst; z.a. lm v. overl. fam. Willems-Vos. Dinsdag: 7.30 gez. jaarg. v. Wil helmus Derks en Henrica Munsters; z.a. lm uit dankb. v.d. fam. Frans- sen-Gooren. Woensdag: 7.30 maandd. voor Jo hannes Maessen; z.a. lm v. overl. fam. v. Vegchel-Verheyen. Donderdag: 7.30 gez. jiarg voor Frans Jaspers; z.a. lm v. overl. fam. Philipsen-Lemmen. Vrijdag: 7.30 maandd. v. Willem Vollenberg; 8.45 lm v. bijz. int. Zaterdag: 7.30 lm v. overl. fam. Arts-Barten; z.a. lm v. overl. fam. Janssen-v. Lipzig; 6 u. lof; tot 7.30 gelegenheid om te biechten. PAROCHIEKERK OOSTRUM 5e zondag na Driekoningen. Van daag collecte voor de kerkenbouw (twee in één). 7 u. leesmis; 8.30 H. Mis voor de parochie; 9.15 H. Mis voor de deelnemers aan de verdie pingsdag van de B.J.B. cn J.B.T.B.; 10 u. Hoogmis, mnd. Maria Gertru- dis van Rens-Litjens; 3 u. Lof waar na Blasiuszegen. Maandag: 7.30 overl. fam. Graat- Verhaeg. Dinsdag: 7.30 Gerard Arts. Woensdag: 7.30 Johanna Verberkt- Coopmans. Vrijdag: 7.30 overl. fam. v. Bracht- de Lauw. Zaterdag: 7.30 overl. fam. Jeu- cken-Niessen. Biechten van 34 u. en van 67 u. Geen lof. PAROCHIEKERK OIRLO Zondag: 5e zondag na Driekonin gen. Eerste zondag der maand, dag van de eeuwigdurende aanbidding in de parochie. 6.30 uitstelling, waarna de eerste H. Mis; 7.30 Kindermis; 8.30 de 2e H. Mis; parochiehocgmis om 10 u.; 4 u. Vespers v. h. H. Sa crament; 5 u. completen en Te Deum en sluiting. Eerste collecte ten bate van de nationale Kerkenbouw-zon dag; tweede collecte voor 't Bisdom. De buitengewone collecte voor onze Kerk is uitgesteld voor de volgënde zondag. Maandag: 7.30 best. Hoogmis ter ere van St. Machutus. Dinsdag: 7.30 bestelde Hoogmis ter ere van St. Machutus. Woensdag: 7.30 Stichting Petro nella Ophey. Donderdag: 7.30 Stichting Mathias Beurskens en Johanna de Mulder. Vrijdag: 7.30 zielerust Bernardina Thielen. Zaterdag: 7.30 zieled. Antonius Jo hannes Verwey. Zaterdagavond van 57 u. biechtgelegenheid. PAROCHIE CASTENRAY 5e zondag na Driekoningen, maan del. buitengewone collecte voor de kerk. 10 u. Hoogmis voor de paro chie; 3 u. maandel. aanbiddingsuur. Maandag: 7.30 gest. gez. jaard. v. Willem Friesen. Dinsdag: 7.30 gez. H. Mis v. overl. fam. Tielen-Janssen. Woensdag: 7.30 gez. H. Mis t.e.v. Onbevl. Hart v. Maria tot int. v. fam. G. Weys-v. Lipzig. Donderdag: 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L. Vr. v. Altijdd. Bijstand tot dankz., int. fam. Jos. Duijkers-Sey- kens. Vrijdag: 7.30 5e v. d. zesw. dnst. voor Petronella Wismans-Cleven. Zaterdag: 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L. Vr. v. Altijdd. Bijstand tot int. van hen die hiervoor offerden; van 67 u. gelegenheid tot biechten; 7 u. Lof en Rozenhoedje en gebeden van de Broeders v. O.L. Vrouw v. Al tijdd. Bijstand. Kerkpoets: Anny Willemsse, Nellv Smits. PAROCHIEKERK LEUNEN 5e Zondag na Driekoningen; Ker kenbouw-zondag; collecte voor de bouw van nieuwe kerken in het bis dom en tevens maandcollecte voor onze eigen kerk; om 6.45 lm; 8 uur lm voor Matheus Litjens; om 9.15 hoogmis voor de parochie; 10.30 lm; 2.30 lof. Maandag: gest. jgt. voor Antoon Jenniskens en Wilhelmina van de Pasch. Dinsdag: lm voor Frans Voermans en echtgenote, kindermis voor de meisjes. Woensdag: gest. jgt. voor Peter Johannes Mariens. Donderdag: lm voor Johanna Loo- nen-Cruijsen, kindermis voor de Jongens. Vrijdag: feest van de H. Apollonia gezongen dienst voor de levende en overl. leden van de broederschap van de H. Apollonia; na de H. Mis verering van relikwie. Zaterdag: lm voor Petronella Ver- koeijen-Creemers; biechtgelegen heid van 4-5 en van 7-7.30; daarna lof. Kerkpoetsen: Anny Loenen en Jo Vennekens. Deze week woensdagavond om 7.30 film van de Oost-priesterhulp in het patronaat. Donderdag komt de kapelwagen om giften in ontvangst te nemen. PAROCHIEKERK MERSELO 5e zondag na Driekoningen. 6.30 Communieuitreiken; 7 u. Vroegmis voor de parochie; 8.15 Leesmis voor Gerardus Litjens, besteld door zijn mede-arbeiders; 2.30 Lof met rozen hoedje. Onder de H. Missen col lecte voor nieuwe kerken in ons bisdom. Maandag: 6.45 Leesmis tot dank zegging (Pluk); 7.30 gest. jgt. voor Willem v. Rijswijck en Helena Lit jens. Dinsdag: Eerste van de negen dinsdagen t.e.v. de H. Antonius; 6.45 Leesmis voor Adriana v. Helden- Timmers; 7.30 gez. H. Mis t.e.v. ce H. Antonius t.i.v. hen die daarvoor bijdragen. Woensdag: 6.45 Leesmis voor Wil helmina Verlinden-Bistervels; 7.30 gest. jgt. voor Pet. Joh. Marcellis en Joanna Poels. Donderdag: 6.45 Leesmis voor Ber tha v. Dijck; 7.30 gez. H. Mis voor overl. ouders v. d. Heuvel-Niessen en kinderen. Vrijdag: 6.45 Leesmis voor overl. fam. Kesels-Claes; 7.30 gest. jgt v. Hubertus Janssen en echtgenote. Zaterdag: 6.45 Leesmis t.e.v. O.L. Vrouw (Janssen-Arts;7.30 gest. Hoogmis t.e.v. O.L. Vrouw Onbe vlekt Ontvangen; 4 u. biechten voor de kinderen van het 2e schooljaar, daarna voor anderen tot 6 u.; 7 u. Marialof. RECTORAAT VREDEPEEL 5e zondag na Driekoningen. 7.30 vroegmis t.i.v. fam. Bruijsten-Cop- pus; 10 u. hoogmis t.b.i.; 2.30 Lof. Door de week H. Mis om 7.30. Maandag: v. d. zielerust v. Her man Eibers. Dinsdag: t.i.v. fam. v. d. Zanden- Meijer. Woensdag: v. genezing v. zieke zuster. Donderdag: t.i.v. fam. Poels-Pe- ters. Vrijdag: v. d. zielerust v. Gerrit Janssen. Zaterdag: t.i.v. fam. Arts-Kuijpers. Biechtgelegenheid: dagelijks vóór H Mis; zaterdag vóór en na Lof. RECTORAAT SMAKT Zondag: 5e zondag na Driekonin gen. 6.15 tot zekere intentie; 7.30 v. overl. fam. Koenen-Coppus; 10 u. hoogmis voor Joh. Hub. v. d. Win kel; 3 u. lof. Maandag: 6.30 voor de gelovige zie len; 7.30 voor overl. fam. Martens- Wijers. Dinsdag: 6.30 voor de wereldvre de; 7.30 voor overl. fam. Kersten- Geurts. Woensdag: 4e van de 9 woens dagen ter ere van St. Jozef. 6.30 gel. H. Mis t.e.v. de H. Jozef; 7.30 gez. H. Mis voor Joh. v. d. Winkel, be steld door L.L.T.B. kring Venray Donderdag: 6.30 ter ere van H. Sa crament; 7.30 overl. fam. Geurts-van de Winkel. Vrijdag: 6.30 ter ere van H. Hart, 7.30 voor Ludovicus Biemans. Zaterdag: 6.30 voor priesterroepin gen; 7.30 ter ere van O.L. Vrouw. Van 55.30 u. gelegenheid om te biechten tevens, voor en na het lof van half 8. RECTORAAT HEIDE Zondag: 7.30 H. Mis voor Harry Muijsers; 10 u. Hoogmis voor het Rectoraat. Akolieten: J. Derikx en J. Droesen. Ie Collecte voor de ker kenbouw; 3 u. Lof. Misdienaars v. d. week: Jan Ewals en Jacques Derikx. Maandag: 7.30 H. Mis voor de overl. ouders Potten-Litjens; 10 u. plechtige Huwelijkshoogmis voor het bruidspaar Peeters-Janssen. Woensdag: 7.30 H. Mis voor de overl. ouders Janssen-Franssen. Donderdag: 7.30 H. Mis t.b.i. Vrijdag: 7.30 H. Mis voor Johan nes Camps. Zaterdag: 7.30 H. Mis voor de overl. familieleden Derikx-Voesten; 7.30 Lof. RECTORAAT VEULEN 5e zondag na Driekoningen. 7 u. gelegenheid tot communiceren; 7.30 lsm. voor de bekende intenties; 10 u. hoogmis v. z. Antoon Geurts; 2.30 middagoef. als voorbereiding op het Concilie. Maandag: lsm. tot dankzegging. Dinsdag: lsm. tot dankzegging. Woensdag: lsm. v. z. Cornelia Jon- kers-Willemsen. Donderdag: lsm. tot zekere inten tie. Vrijdag: lsm. t.e.v. St. Antonius. Zaterdag: hgm. zeswekend. v. z. Gerard Smits; 7.30 n.m. avondoefe ning t.e.v. O.L. Vrouw. Accolythen voor a.s. zondag: Ger rit Reintjes, Piet v-. Meyel en Tom v. Gassel. Kerkpoetsen: Doortje Cleven, Els Slangen en Dien Koenen. M- SF Twee ZWITSALETTEN en vroeg naar bed. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam heeft aan de vooravond van Kerkenbouwzondag namens het Nederlandse Episcopaat, mededelin gen gedaan over de kerkenbouw in ons land. Kerkenbouw blijft zorgenkind nr. 1, aldus deze Bisschop, en niet al leen financieel. Elke week wordt er gens in Nederland een nieuwe kerk in gebruik genomen. Maar de in spanning mag geen ogenblik ver slappen. Het tempo moet worden volgehouden, willen wij niet voor een bijna onachterhaalbare achter stand komen te staan. De kerkenbouw ondervindt de ge volgen van de spanningen op de bouwmarkt. Er hadden meer ker ken gebouwd kunnen zijn, wanneer de rijksgoedkeuringen wat scheuti ger waren geweest. Bijzonder werd dit gevoeld bij de noodkerken. Dit was voor Mgr. Jansen aanlei ding critiek uit te oefenen op het re geringsbeleid. „Wij menen te moe ten stellen", aldus de bisschop spre kend namens het hele episcopaat, „dat de bouw van kerk gelijk moet opgaan met die van woningen en een zekere prioriteit verdient ten opzichte van andere sectoren in het bouwbedrijf". Afgelopen jaar zijn er 47 kerken met pastorieën klaar gekomen. De stichtingkosten waarbij dust niet de inventaris- en andere kosten, be droegen 26,25 miljoen gulden. In 1962 raamt men de bouw van 69 kerken a raison van bijna 42 miljoen gulden. Op elke kerk rust een schuld, die varieert van 50 tot 60°/o der stichtingskosten. Dit is ondrage lijk hoog, maar op het ogenblik on vermijdelijk, omdat de inkomsten niet voldoende zijn. In feite betekent de bouwactiviteit der kerken dit jaar dus, dat de Ne derlandse katholieken elke week 'n nieuwe schuldenlast op zich nemen van 4 tot 5 ton. De schuldenlast drukt inderdaad zo zwaar op de parochie, dat de ziel zorg gaat lijden onder de financiële zorg. De pastoor is in zielzorgelijke activiteiten met handen en voeten gebonden, afgezien nog van het feit, dat hij dag en nacht de zorg heeft voor centen, die er niet zijn, maar die hij moet zien te krijgen. Het enige middel om die druk kende last tot een dragelijke te ma ken, is het Kerkenbouwfonds meer middelen te verschaffen, zodat geen zwaarwegende langlopende leningen behoeven te worden afgesloten. De ze breken de bouwpastoors de nek en verhinderen dat het Fonds Ker kenbouw profijt kan trekken uit de terugbetalingen, die de pastoors aan het fonds doen. PAUSELIJKE MAANDINTENTIE FEBRUARI 1962 VOOR ALLEN DIE GEEN TIJD HEBBEN OM DIT TE LEZEN „Dat de gelovigen bij alle drukte van het leven meer tijd maken voor het gebed." In het Evangelie lezen we her haaldelijk, dat Christus zich terug trok om te bidden. „Hij trok zich terug in het gebergte: Hij alleen". Velen zijn er in onze van razernij en lawaai bezeten tijd, die zich niet durven terug te trekken. Zij durven geen afstand te nemen van het da gelijks gewoel en „de eisen van het moderne leven". Wanneer ze wel durfden, zouden ze tot de vreselijke ontdekking komen dat zij leeg zijn, akelig hol van binnen. De drukte en de luidruchtigheid van techniek en amusement moeten de innerlijke leegheid overschreeuwen. Toch, wil de mens komen tot het ware bezit van zichzelf, dan zal hij in zijn diep ste binnenste het punt moeten ont dekken waar God hem raken wil. Door de dagelijkse jachtige haast om hem heen heeft hij het gesprek met hem vergeten, in Wiens handen uiteindelijk het leven rust. „Ik heb geen tijd", is de klacht. De aan klacht is: „De mens durft geen tijd te nemen". Maar wil hij zichzelf en de diepste levenswaarden niet ver liezen, dan zal hij zich moeten te rugtrekken dan zal hij de tijd moe ten nemen om de stilte en de be schouwing in te gaan. Vele mensen zijn door de drukte en de hardheid van de moderne levenseisen zenuw patiënt geworden, rijp voor psychia ters en doktoren. Als allen die aan managersziekte lijden, als alle onrustige en opge jaagde mensen van deze tijd eens durfden na te denken over de maandintentie van deze maand fe bruari zouden er wellicht meer ge lukkige mensen zijn! Mgr. Jansen verklaarde beslist wel oog te hebben voor de talloze col lecten, die op de gelovigen losgela ten worden als een meute jachthon den. Maar gelukkig, zo zei hij, de Nederlandse katholieken hebben een dosis humor. En de niet-vragende pastoor is 'n niet-nationale figuur. Het is tenslot te toch zo, zo besloot de bisschop, dat de gelovigen door middel van hun bijdrage beslissen over de ac tiviteit van de Kerk. Reeds dit geslacht zou het 'onver- dragelijk vinden, indien wezenlijke activiteiten achterwege moesten blij ven. Deze onverdragelijkheid zou die van de collecten nog ver te boven gaan. LIMBURG Tot en met 1960 werden in Lim burg 58 nieuwe kerken gebouwd, waarvan de totale kosten bedroegen 58 x 450.000 is 26.100.000,—. Gesubsidieerd werd ruim 8 mil joen is plm. 31.2 pet. gemiddeld. In het begin werd 40 a 50 pet. gesub sidieerd, welke later daalde tot nu plm. 25 pet., waardoor de bouwpas toors steeds zwaarder werden be last. Voor de 28 kerken, welke in aan bouw zijn en nog moeten worden gebouwd, o.a. in Venray West en in de Vredepeel, is benodigd 28 x plm. 500.000,is f 14 miljoen (in 5 jaar). De inkomsten hiervoor te ramen op: 5 jaar „taxaties" 5 x 800.000,is 4 miljoen 5 jaar „Leek Help Zielzorger" 5 x 600.000,is f 3 miljoen Totaal per jaar 7 miljoen Waardoor 't mogelijk wordt 50 pet. te subsidiëren en aan de bouwpas toors zware lasten van de schouders worden genomen. Gerekend wordt op 25 pet. volgens de Premiewet Kerkenbouw, zodat de bouwparochies zelf ook 25 pet. zul len moeten blijven dragen. In verschillende parochies hebben de pastoors een overzicht gegeven over het afgelopen jaar. Over de stand van zaken wat betreft het geestelijk leven, over het aantal doopsels, het aantal communies enz. enz. Een materie die moeilijk in cij fers is uit te drukken en waar het natuurlijk ook niet op de eerste plaats om de cijfers gaat. Waar het wel om de cijfers gaat is bij het financieel jaaroverzicht van de parochie. Gelukkig leggen de meeste pastoors de boeken op tafel en laten zien wat er nodig is voor de instandhouding van wat vroeger wel eens de „kerkfabriek" genoemd werd. Wat daarbij te voorschijn komt, doet de „beminde gelovige" toch wel eens schrikken. Niet om de grote bedragen, die hier of daar aan besteed worden, maar om het vele, dat met zo weinig geld kan worden gedaan. Het fabeltje van de rijke parochie mag dan vroeger voor de een of ander wel eens reëele werke lijkheid zijn geweest, voor de mees te parochies was en is die rijkdom inderdaad een fabel. En men kan zich soms niet van de indruk ont trekken dat mijnheer pastoor het toch wel eens benauwd om het hart moet worden om de schulden en te korten, die er in een bepaalde pa rochie zijn Nu is dat geen zaak van mijnheer pastoor alleen en van zijn kerk meesters. Dat is iets waar de hele parochie mee te maken heeft, die hele gemeenschap, waar we lid van zijn. De centrale van die gemeen schap, het kerkgebouw en alles wat daaraan vast hangt, is iets van ons allemaal. Er is vroeger wel eens gekankerd dat de kerkbesturen alles angstval lig onder zich hielden. Geen mens wist hoe een parochie financieel reilde en zeilde en men kon toen ook moeilijk verwachten dat de be minde parochianen er enige belang stelling voor opbrachten. Nu die tij den achter ons liggen en we worden geconfronteerd met een soms niet zo heel rooskleurig beeld van de paro chie-kas moet die belangstelling er wel zijn. Daadwerkelijke belangstel lingNiet die van een koperen cent in de wekelijkse collecte-schaal. Als er een beroep op de mensen wordt gedaan voor de missie, voor het caritatieve werk, voor die tien tallen dingen, die telkens opnieuw een beroep op ons nodig maken, och, dan wordt er goed gegeven. Maar bij alles dreigt onze eigen parochie dikwijls tekort te komen. Omdat we er niet bij stil staan, dat ook voor de kerk de tijden duurder zijn geworden. Omdat we er zo gauw langs heen lopen dat die woonplaats van God tussen ons mensen wil ze inderdaad een waardige woonplaats zijn veel meer geld kost dan vroeger aan on derhoud, vernieuwingen enz. Neen we maken geen vergelijkin gen met wat uitgegeven wordt voor andere dingen, als roken, ontspan ning e.d. Want als alle vergelijkigen gaat ook deze mank. Die inderdaad geluisterd heeft naar die financiële overzichten en die zo tussen die woorden door de zorg bespeurd heeft omdat alles, die zal geen aan sporing meer nodig hebben om zijn eigen parochie te steunen. Die scheept God niet af met een kope ren cent, waar men elders niets meer mee kan doen. Maar die zal zijn eigen redelijk aandeel leveren in de verlichting van financiële no den, omdat zulks ook weer ten goe de komt aan de geestelijke zorg en de geestelijke groei van de parochie gemeenschap, waar hij deel van is. TOCHTGENOTEN VAN Maandagavond 5 februari is er om 8 uur in San Damiano een praat avond over de Tochtgenoten van St. Frans. Deze bijeenkomst wordt geleid door de nationale hoofdaalmoeze nier pater dr. Sigismund Verhey O.F.M., die een uiteenzetting zal ge ven over het ontstaan, de geschie denis en het doel van de tochtgeno- tenbeweging. De bedoeling is te komen tot de oprichting van een tochtgenoten- groep in Venray. Daarom worden jonge mensen (jongens en meisjes uitgenodigd op deze praatavond. Ook jonggehuw den, die hiervoor belangstelling heb ben zijn van harte welkom .want de tochtgenoten hebben ook in Neder land z.g. gezinsgroepen. Met huiselijke karweitjes gaat het als met de kruideniersrekening. Als je ze laat oplopen, weet je er ten slotte geen raad meer mee. Zo was het ook die man vergaan, die gepro beerd had zijn buurman te verdrin ken ter gelegenheid van een vrije zaterdag. Want waar hebben we an ders een vrije zaterdag voor gekre gen? Tegen een uur of negen nam hij hamer, nijptang, oliespuitje en schroevendraaier en begon door het huis te dwalen, zoekend naar onge rechtigheden. In de badkamer moest boven het bad een spijker in de muur. De man begon lustig te timmeren, maar plotseling verstomde het geluid van de hamer, om te worden vervangen door luide kreten. Hij had namelijk de waterleidingbuis stuk geslagen. Zijn vrouw kwam geschrokken naar boven rennen, begreep zijn be vel om de hoofdkraan af te sluiten niet, draafde weer naar beneden, trok de jas aan en liep naar de loodgieter. Onderweg had ze nog net tijd, het geval aan de buurman uit te leggen, die z'n tuin stond te har ken. Ondertussen bleef de man bo ven op de stoel staan, vergeefs pro berend met zijn duim het water bin nen de buis te houden. Hij kon het echter maar net zo ver brengen, dat het grootste deel van de stroom via duim en mouw in het bad lekte. De loodgieter was gesloten vanwe ge de vrije zaterdag, maar hij bleek menslievend en zou onmiddellijk ko men. Een uurtje later was hij al on derweg met diverse tassen, waarin tangen en koperen instrumenten. In de straat gekomen, ontwaarde hij de buurman, die z'n tuin stond te har ken. „Hallo", riep de buurman, „je bent er al gauw, kom d'r in." De loodgieter verzuimde zich van het juiste adres te vergewissen. Hij trad binnen en kreeg een kop hete koffie. Blazend goot hij die met klei ne slokjes naar binnen, terwijl de man in het huis ernaast de wan hoop nabij was. Het gesprek .vas ondertussen op gang gekomen. De buurman noemde hem loodworm, sloeg hem op de schouder, presenteerde een sigaret en liet zijn vrouw nog een kop kof fie inschenken. In de andere wo ning begonnen nu doffe geluiden te weerklinken als van wilden, die zich een sappige zendeling zien ontgaan. Het gesprek ging vrolijk door, maar tenslotte vond de loodgieter het toch maar raar, dat doffe ge schreeuw in dat andere huis. „Wordt er daar eentje vermoord", vroeg hij. „Laat maar", zei de buurman, „die heeft wel vaker zoiets." Het dof geloei bleef voortgaan. In de badkamer golfde een wilde wad denzee. Nog steeds stond de man op zijn stoel te worstelen en boven te komen, zoals de wapenspreuk zo treffend zegt. Maar hij zag er zeer verfomfaaid uit en bovendien begon hij het koud te krijgen. Zo vond zijn echtgenote hem, die meteen maar een paar andere boodschappen was gaan doen. Zij had echter ook de loodgieterlij ke fiets gezien en zo werd de ambachtsman opgespoord en naar het terrein van zijn werk zaamheden gevoerd. Met de buurman had de geplaag de huisvader echter nog een appel tje te schillen toen de boze opzet hem duidelijk werd. Hij goot een emmer water over buurman heen, en kneep hem bovendien pijnlijk de keel dicht, zoals de dagvaarding het noemde. Gelukkig had de politie rechter begrip voor de omstandig heden. Eén gulden boete kreeg hij daarvoor.

Peel en Maas | 1962 | | pagina 5