KVP LEEK helpt zielzoiqei nieuuib diepvries ROGGEBROOD FRUITBOMEN Geen doodgewone stoel.... Ingezonden Vrijdag: hgm. v. z. Gerardus Hou- ben vanwege de Derde Orde. Zaterdag: hgm. zeswd. v. z. Ge rard Smits; 7.30 n.m. avondoef. t.e.v. O.L. Vrouw. Acolythen voor a.s. zondag: Harry v. Rijswijck, Jan Geelen en Gerard Koenen. Kerkpoetsen: Jo Wilms, Alda Smedts en Miet Geelen. RECTORAAT HEIDE 3e zondag na Driekoningen. 7.30 H. Mis voor overl. familieleden Gel- lings-Philipsen; 10 u. Hoogmis voor het rectoraat uit dankbaarheid. Akolieten: G. Derikx en W. Voes- ten. 3 u. Lof. Misdienaars v. d. week: Wim Fleuren en Tonny Poels. Maandag: 7.30 H. Mis voor de overl. familieleden Peeters-Gerrits. Dinsdag: 7.30 H. Mis voor Petro- nella v. Dijck-Wismans. Woensdag: 7.30 H. Mis overl. fam. Swinkels-Tijssen. Donderdag: 7.30 H. Mis voor Wil helmus Loonen en Elisabeth v. Heijster. Vrijdag: 7.30 H. Mis voor overl. ouders Potten-Litjens. Zaterdag: 7.30 H. Mis t.e.v. H. Bri- gida; 7 u. Biechtgelegenheid; 7.30 Lof. Vorige week hebben we geschre ven over de grote loterij, die het actiecomité Leek helpt Zielzorger in het bisdom Roermond heeft opge zet. Een loterij, die waardevolle prij zen geeft, in geld en in natura. Een loterij ook, waarvan de bate volle dig gaan naar de bouwpastoors, die de lang niet gemakkelijke opgave hebben om nieuwe kerken in ons Bisdom te bouwen. Het is zo dat het bisdom 25% bij draagt in de kosten van zulk een nieuwbouw. Dit geld komt van alle Limburgse parochies, die daarvoor een soort aanslag thuis gestuurd krijgen. Maar ook verschillende pa rochies zijn in grote nood en kun nen deze aanslag niet .betalen. Dit houdt in dat de nieuwe kerkenbouw daarvan de gevolgen ondervindt en dat het bisdom de zo hoog nodige kerkenbouw moet beperken of een mindere bijdrage moet gaan geven aan de bouwpastoors, waarvan een groot deel zo al niet weet hoe ze aan geld moeten komen. En zo loopt men elkaar in een kringetje achter na, zonder het probleem op te los' sen. Men organiseert nu op gezette tijden een diocesane loterij en hoopt met de opbrengst daaruit de moei lijkheden te bestrijden, die we hier boven hebben genoemd. Want zo wel de parochies zelf, als de bouw pastoors krijgen naar rato van het aantal verkochte loten een vermin dering van de aanslag cc. een ver hoging van de bijdrage. Het is dus zaak dat deze loterij slaagt en gezien het feit dat hierme de tevens een einde gemaakt wordt aan alle mogelijke loterij-acties van bouwpastoors e.d. en het aantal lo ten, dus ook de prijzen een heel stuk hoger liggen, zal het zeker wel luk ken. Men verwacht dat iedereen voor dit grote doel een kans wil wa gen en dat men vrij vlot de loten kwijt kan worden. START De loterij start op zondag 21 ja nuari a.s. en loten worden U te koop aangeboden tot 8 februaii a.s. Iede re parochie verkoopt uitsluitend in eigen gebied. Zijn er daarna nog lo ten over, dan komen die in de vrije verkoop tot 17 februari, want op 18 februari is de grote trekking. Hieronder vindt U de adressen van de verkoopplaatsen in het de kenaat Venray. Het is misschien goed dat nog eens uitdrukkelijk ge steld wordt dat van de lotenverkoop in de parochie St. Petrus Banden en de nieuwe Christus Koning Paro chie 60%> ten goede komt aan de nieuwe kerk van pastoor Geerits. De H.E.H. Deken heeft het aandeel van de Petrus-Banden-parochie ge heel afgestaan voor dit schone doel. Parochie St. Petrus Banden: Da mes KAV - Dames Vrouwengilde. Parochie Christus Koning: Dames KAV - Dames Vrouwengilde en Pa rochieraad. Rectoraat Paters: Broeder Portier Minderbroedersklooster. Parochie Oostrum: L. Janssen, O. Oostrumseweg 59. Parochie Oirlo: Mej. D. de Ponti, Hoofdstraat 33. Parochie Castenray: Past. Geurts. Rectoraat Veulen: Rector Geurts. Parochie Leunen: Pastoor Jonkers. Parochie Merselo: Pastoor Vercou- len. Rectoraat Heyde: JBTB en JB. Parochie Ysselsteyn: J. Thielen, kassier Boerenleenbank. Rectoraat Vredepeel: Pater Rector. Rectoraat Smakt: Klooster Car- melieten. Parochie Geysteren: Dhr. Eyssen, hoofd der school. Parochie Wanssum: Pastoor Slots. Parochie Blitterswijck: Mej. Tr. Swinkels, Ooyenseweg 22. Redaktie, Het is met enige zorg, dat ik in Uw verslag van de laatste raadsver gadering gelezen heb, hoe een van de raadsleden daarin de suggestie naar voren bracht om terwille van parkeerruimte maar wat groenstro ken op te ruimen Ik kan niet beoordelen of inder daad het parkeerprobleem in Ven ray al zo nijpende is, dat links en rechts veranderingen moeten wor den aangebracht. Maar de keren dat ik beide marktpleinen vol auto's heb zien staan, zijn zeldzaam. Dan moet er heel wat speciaals aan de hand zijn. Misschien dat het iets anders wordt als men het parkeren in de hoofdstraten zou verbieden, maar hiervan is voor zover mij bekend, nog geen sprake, al zou het mis schien de verkeersveiligheid wel die nen. Buitendien heeft men nog altijd ruime uitvluchtmogelijkheden op 't terrein in de Eindstraat, in de Schoolstraat en nabij Paterskerk en Lyceum, terwijl in minder drukke straten toch ook nog wel parkeer ruimten aanwezig zijn. Maar nogmaals kan ik en wil hier niet over oordelen, omdat ik geen exacte cijfermateriaal en tellingen in mijn bezit heb, die m.i. noodzake lijk zijn om tot een juist oordeel en voorstel te kunnen komen. Waar ik echter wel tegen waar schuwen wil is dat men de met veel moeite en zorgen aangelegde en ver kregen groenstroken feitelijk ziet als een soort reserve voor het wagen park, als een „appeltje voor de dorst" tegen de tijd, dat men zijn auto niet meer kwijt kan raken. Ik durf te stellen dat parkeer ruimte noodzakelijk is, maar dat ook een groenstrook noodzakelijk is. Noodzakelijk om de „leefbaarheid" in een bepaalde straat, in een be paalde wijk op te voeren en dat de ze een wezenlijk onderdeel is voor het woonklimaat daar ter plaatse. We zijn in Venray gelukkig op weg om ook aan die sfeer wat te doen. In verschillende uitbreidingsplan nen heeft men niet recht-toe, recht aan huizen neer gezet (.wat waar schijnlijk wel het goedkoopst zou zijn geweest) maar men heeft en m.i. met opzet en ook zeer juist, de zaak „versierd". Er is groen ge komen, een plantsoen, wat bomen, de huizen zijn anders gegroepeerd, kortom zo'n straat of wijk heeft een eigen gezicht gekregen, juist door deze „aankleding", die en laten we dat ook stellen nog altijd maar povertjes is gehouden vanwe ge het geld Maar een goed en eerlijk begin is gemaakt. En als men dan een Langstraat, om van plan Zuid en de provinciale weg dan nog maar te zwijgen, hiel stukken voor reserveert, dan moet men die ook daartoe gebruiken. Men ziet het verschil met de buurten, die wel aangekleed zijn. Daar is het keurig, ziet aardig uit, maar op de Langstraat en in plan Zuid is het verschrikkelijk, met plassen en mod- derstukken. Dan is het verklaarbaar dat een autobezitter zijn wagen daarop rijdt. Waarom ook niet? Maar is het dan -omdat er elders geen parkeerruimte is? Voorlopig weiger ik dit te geloven. Trouwens niets en niemand verhindert dat in braakliggende stukken nog enkele speciale parkeerruimten worden ge maakt, maar nogmaals ook 't groen moet zijn kansen krijgen. Temeer waar een en ander zulks uitdruk kelijk is vastgelegd en vastgesteld.. Laten we het weinig groen wat in de kom nog is, toch a.u.b. sparen en dan tevens zorgen in de nieuwe uitbreidingsplannen dat zowel de auto als de groenstroken volop zijn kansen krijgt. Met dank voor de plaatsruimte. C. S. De candidaatstelling voor leden van Provinciale Staten van Limburg behoren wederom tot het verleden. De Statenkring Horst heeft goed hieraan meegewerkt. Het resultaat was als volgt: J. M. Achten, Horst, 30 x gesteld; H. M. W. Emonts, Horst, 29 x ge steld; J. L. Loonen, Venray, 28 x ge steld; C. van den Broek, Gennep, 27 x gesteld; L. L. M. Laurensse, Ven ray, 15 x gesteld; W. Linders, Arcen, 12 x gesteld. Verder waren nog een groot aan tal candidaten een of meermalen ge steld, doch geen hunner behaalde het vereiste aantal van vijf, dit was nl. nodig om als candidaat op de groslijst te komen. Zaterdag 13 januari vergaderde te Roermond de Limburgse adviesraad, per statenkring werd uitgemaakt voor welke personen een advies ge wenst was. Voor de statenkring Horst is de candidaat C. van den Broek uit Gennep geadviseerd om meer zekerheid te hebben dat deze K.A.B.-afgevaardigde in Limburgs Staten wederom zal terugkeren. Tevens is zaterdag geloot om de volgorde op het stembiljet voor de groslijststemming op 28 januari. Het resultaat was hier: 1. L. L. M. Laurensse 2. C. van den Broek 3. J. M. Achten 4. W. Linders 5. J. L. Loonen 6. H. M. W. Emonts. De candidaat Laurensse heeft wel STALEN FRAME MEUBELEN daar is het prettig werken.... Neen, dat is die gemakkelijke"éh moderne ELSRIJK stoel, even -niooi als die an dere moderne ELSRIJK meubelen, die bij IN ALFA ^wdrden gemaakt. FA heeft daarvoor een geheel nieuwe ingericht, keurig en kleurig, speciaal voor meisjes, die willen komen helpen bij de fabricage van de ELSRIJK meubels. Een prettige taak in een prettige omge ving, met vele extra voordeeltjes. Vraagt de personeelschef naar de uit- kende salarisregeling, naar de extra kledingverstrekking, naar de scholings- mogelijkhecT U zult zien, dct^oelc voor meisjes hier een toekomst te vinden 's Middags tussen 2 en 5 uur versteekt de personeelsafdeling U graag alle in-~ lichtingen, geheel vrijblijvend. bijzonder gelukkig geloot. Trouwens deze candidaat heeft naast de mo menteel aftredende leden der Pro vinciale Staten Achten, van den Broek, Emonts en Loonen verleden keer reeds zeer hoge ogen gegooid. Waren in 1958 zoals thans 5 staten leden in deze kring gekozen, dan was hij toen al van de partij ge weest. Het zal voor niemand moeilijk zijn uit bovenvermeld zestal candi daten een 5 tal personen te kiezen van wie men verwachten mag dat deze de belangen van streek en ge west naar best vermogen zullen die nen de komende jaren in Provincia le Staten van Limburg. We komen op deze groslijstverkie zingen op zondag 28 jan. a.s. in ons nummer van komende week terug. VOORTAAN OOK Na het vlees, het fruit, de groen te en de operatie in diepvries, nu weer een nieuw snufje van onze mo derne techniek: roggebrood in diep vries. Deze nieuwe vondst maakt het mogelijk voorraden roggebrood maandenlang goed te houden. Het experiment dat tot deze con clusie leidde, werd uitgevoerd in het instituut voor Technisch Natuur kundig Onderzoek (T.N.O.) te Wage- hingen. De proeven die met het diepvriezen van roggebrood geno men zijn, wijzen uit dat dit systeem geen nadelige gevolgen heeft voor de kwaliteit en de smaak van het brood. Men heeft om dit te kunnen con stateren het roggebrood terstond na het bakken ingevroren. Dit onmid dellijk invriezen heeft tot gevolg dat de versheid van het brood na het ontdooien op een later tijdstip min of meer behouden blijft. Uitstel van het invriezen heeft slechts na delige gevolgen voor de kwaliteit van het brood. Verder is men tot de conclusie ge komen dat, evenals dat bij wit brood het geval is, een snelle metho de na het ontdooien is nl. gebleken dat geur en smaak van het snel be vroren brood beter was dan bij het langzaam bevroren brood. Past men de methode van langzaam bevriezen toe dan merkt men dat het brood na het ontdooien een zekere melig heid heeft gekregen, aan aroma heeft verloren en tevens brokkelig is geworden. Ook het vochtgehalte lijdt niet noemenswaard onder de bevriezing mits een snelle methode wprdt toe gepast en het brood daarna bij zeer lage temperatuur wordt opgeslagen. Temperaturen van 25 graden blij ken bij het opslaan namelijk meer vochtsparend dan die van 10 gra den. Nu vraagt u zich wellicht af waarom er zovele en zulke kostba re proeven worden ondernomen met het bevriezen van dit brood. De re den hiervoor is echter belangrijk genoeg. Er valt namelijk in Neder land een onregelmatig productiever loop van brood waar te nemen. De consumptie van wit brood schom melt erg met het verloop van de dag en de week. Voor roggebrood gel den de schommelingen echter meer de verschillende seizoenen van het jaar. In de zomermaanden wordt er aanmerkelijk minder roggebrood gegeten dan in de winter. Een uit zondering hierop vormen de toeris tische kustplaatsen van ons land, waar de Duitse toeristen de verkoop van roggebrood in de zomermaan- i van het jaar niet meer op topsnel heid te werken en evenmin in de „slappe roggenbroodsperiode" hun machines stil te laten staan. Direct voor de bakkers en indirect voor de consument dus een zeer be langrijk resultaat van onze moderne wetenschap! den omhoog trekken. Door de grote schommelingen van de verkoop van roggebrood in de verschillende maanden van het jaar heeft men echter gezocht naar een methode om dit verschijnsel te ni velleren. Daar nu gebleken is dat het in vriezen van roggebrood gunstige re sultaten oplevert en het mogelijk blijkt het brood bij zeer lage tem peraturen maanden lang goed te houden, kunnen de pieken in de productie ervan worden genivel leerd. De bakkerijen behoeven op die manier in bepaalde maanden In de fruitteelt bestaat een leven dige belangstelling voor het rooien van verouderde boomgaarden. In verschillende consulentschappen is men druk bezig dit op mechanische wijze te doen. Maar voor de aanleg van nieuwe boomgaarden is de be langstelling niet minder groot. Met de voorbereidingen van een nieuwe aanplant is men reeds druk bezig, doch velen worden in de uitvoering ervan geremd door het tekort aan het gewenste plantmateriaal. Dat de belangstelling voor de fruitteelt in ons land zeer groot is, blijkt onder meer uit het feit dat alleen in Zee land in dit seizoen ongeveer 300 ha nieuwe aanplant tot stand zal ko men. Ook in de Zuiderzeepolders en de Over-Betuwe zal de fruitteelt zich in de komende jaren zeker nog uitbreiden. Bij de herinplant van oude boomgaarden zal men er goed aan doen eerst aaltjesonderzoek te laten verrichten.

Peel en Maas | 1962 | | pagina 2