Het regent nog steedsKOOPJES 4jd Cóndlie vól van u> Kerkelijke Diensten Waar hei hart in TeOPRUIMING van kwaliteitsartikelen bij Textielhandel van 21 tot en met 27 jan. Vrijdag 19 januari 1962 No. 3 Drie en tachtigste jaargang PEEL EN MAAS DRUK EN UITGA VI VAN DEN MUNCKHOF N.F. VENRAY WFFTCRT AH VOOR VFNR A Y FN ADVERTENTIEPRIJS t el. per mm. GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GTRO 1050652 VV V UUI\ V EfINl\A I JCrLN UIVlO 1 I\C ACtlN PRIJS PER KWARTAAL /L5# (bn ABONNEMENTS- (bulten Venray 1.75) Het is een gerechtvaardigde klacht, dat er veel te weinig voor lichting over het Concilie wordt gegeven. Gebrek aan kennis over hetgeen er thans gaande is in de commissies in Rome, die het Con cilie voorbereiden, maakt werkelijk meeleven onmogelijk. Het gevaar is groot, dat de publiciteit zich ver liest in verklaringen en beoordelin gen van mensen, die met de voor bereidingen niets te maken hebben en dus vrijuit kunnen spreken ter wijl degenen die met de voorberei dingen belast zijn gehouden zijn aan hun plicht tot geheimhouding. De genen, die verantwoorde Voorlich ting willen geven staan dus voor 'n moeilijke taak, omdat zij datgene wat hun. ter ore komt, uiterst zorg vuldig moeten schiften en bestude ren. Maar dat er meer voorlichting gegeven kan worden aan de hand van gegevens die wel beschikbaar zijn, zij het niet uit officiële bron nen is ook waar. Hetgeen in kran ten en tijdschriften gepubliceerd wordt, is dikwijls te moeilijk. Wij zullen hier proberen enkele van die gegevens te verwerken, al moeten wij noodzakelijkerwijs zeer beknopt zijn. WAT VERWACHT MEN? Een voor de hand liggende vraag is: „Wat verwacht men katholie ken en niet-katholieken van het Concilie?" Een enquête in Beieren heeft dat onderzocht en komt tot de conclusie, dat de openbare mening van het Concilie vooral stappen van de Kerk verwacht ter bevordering van de hereniging der thans ge scheiden Kerken, met andere woor den een toenadering tussen Katho lieke Kerk, de Orthodoxe en de Protestantse Kerken. Maar is die verwachting juist? Nee, zegt kardi naal Godfrey van Westminster in Engeland, die lid is van de Centrale Concicilie-commissie. De onderwer pen die in de Centrale Commissie behandèld zijn, hebben meestal be trekking op heel andere zaken, bijv. de leer van de Kerk en de kerkelij ke tucht. Het is niet onlogisch, dat de open bare mening die verwachting heeft, want van protestantse en orthodoxe zijde zijn talrijke verklaringen en beweringen gedaan, die zich alle op de oecumene concentreren. Denken wij maar aan de conferentie van de Orthodoxe Kerken op Rhodos en de recente vergadering van de Wereld raad van Kerken in New Dehli. De grote publiciteit daarover heeft een indruk achtergelaten, die niet aan gevuld werd door een evenredige publiciteit uit Rome. Integendeel, vanuit Rome wordt practisch niets gemeld. Wat wij weten is meestal onofficieel en dikwijls in een ver trouwelijk gesprek meegedeeld, of het bestaat uit veronderstellingen en mogelijkheden. Echt weten wat er in Rome gebeurt, doen wij niet. Een andere vraag, welke vaak ge steld wordt, luidt: wanneer zal het Concilie nu eigenlijk beginnen hoe lang zal het duren? Ook daarop geeft Rome geen antwoord, behalve dat de Paus in Zijn bulle op Kerst mis verklaard heeft dat het Concilie in 1962 .officieel geopend zal worden. Maar is het feitelijk al niet begon nen in de commissies? Met andere woorden: op beide vragen is geen antwoord te geven zoals dat met de meeste zaken rond het Concilie is. Bekend is, dat de Centrale Com missie in ieder geval tot in de zo mer van dit jaar vergadert. Bekend is ook. dat er van de kwesties, die de Centi'ale Commissie tot dusver be handeld heeft, weer vele terugver wezen zijn naar de gespecialiseerde commissies. Met de voorbereidingen is men dus nog lang niet klaar. En toch is 't van het grootste belang, dat het Concilie uiterst zorgvuldig en grondig wordt voorbereid, anders zou het zijn doel missen. Liever ho pen wij dan ook, dat de algemene kerkvergadering nog wordt uitge steld dan dat spoedig een concilie zou worden gehouden, gebaseerd op onvoldoende voorbereiding. De Kerk heeft bijna honderd jaar gewacht sinds het eerste Vatikaanse Concilie. Als men zo lang gewacht heeft, kan er nog wel een jaartje bij. Wij spraken zojuist over de ver wachtingen van de openbare me ning, maar wat zouden de katholie ken nu graag zelf in het Concilie behandeld zien? En dan komen wij tot een andere uitkomst. Over het algemeen vinden de katholieken zelf, dat ze nog niet gereed zijn voor de hereniging. Eerst orde op eigen zaken stellen, denkt men over het algemeen. Het bovengenoemde on derzoek in Beieren wees uit, dat de katholieken op de eerste plaats van het Concilie verwachten: vernieu wing der Kerk en aanpassing aan de eisen van deze tijd. Heel uitvoerig is men daarin ten aanzien van hu welijk en gezin. Hier wordt bijv. ge- zegd dat vele gehuwden zich in hun geestelijke nood door de Kerk in de steek gelaten voelen. De eis is, dat heel de Kerk zich ernstig moet be zinnen op wat nu eigenlijk het hu welijk is en wat er aan opvattin gen alleen maar voor een bepaal de tijd goed waren. Wij zouden over het onderwerp „vernieuwing en aanpassing" nog lang kunnen uitwijden, maar dat is hier onmogelijk. Het is echter wel waarschijnlijk, en dit concluderen wij uit de schaarse gegevens, die ons wel ter beschikking staan dat het Concilie zich voornamelijk de ver nieuwing en aanpassing der Kerk tot doel stelt. Dit heeft de Paus her haalde malen zelf gezegd. Het is opmerkelijk hoe in de nieuwjaarsrede van Burgemeester Cus- ters en die van de voorzitter van de Kamer van Koophandel voor deze streek twee punten naar voren komen, die bijna letterlgk met elkaar overeenstemmen. Dat is de geschiedenis van de bouwver gunningen en op de tweede plaats de verbetering van de zgn. infra structuur. Twee autoriteiten, die beide op hun plaats, spreken over de grote nood, die er heerst. Ze benadrukken als het ware nog eens te meer voor de zoveelste keer, dat er iets verkeerd gaat met de toewijzing van BOUWVERGUNNINGEN. Het is al een oud zeer, en er is bij tijd en wijle al lang en breed over gepraat en geschreven. Maar het blijft ernstig Het blijft een vreemde vertoning, dat terwijl alle politieke partijen, van uiterst links tot uiterst rechts in hun programma's de bevordering van de bouw hebben staan, Venrays bouwvakkers naar Duitsland MOE TEN. Al is het zeker waar dat een deel van hen ook zou gaan wanneer hier voldoende werk was, om de eenvou dige reden, dat ze in Duitsland meer kunnen verdienen, anderzijds blij ven er zeker in deze streken werken indien hier inderdaad voldoende werk is. Er blijkt niet voldoende werk te zijn. Er zijn aannemers, die staan te klungelen en van alles bij een moeten zoeken om hun perso neel aan de gang te houden, terwijl van de ander kant particuliere bou wers maanden, ja zelfs jaren op hun goedkeurngen en vergunningen moe ten wachten. Volgens de minister is er 'n over spannen bouwmarkt en zijn er meer vergunningen uitgereikt dan er bouwcapaciteit is. Als hg daar mee bedoelt dat er te weinig bouwvakkers zijn, dan is het goed dat hij naast de vele andere klach ten ook eens de nieuwjaarsbe schouwingen hoort van genoemde heren. Als hij bedoelt dat er te weinig stenen zijn, dan is het mis schien goed eens de beschouwin gen te horen die er gehouden zgn op de jongste baksteendag, waar men t.a.v. zijn vergunningenstel sel en zgn voorschriften toch ook nog wel enige op- en aanmerkin gen had en waaruit duidelijk lees baar is, dat als de baksteenindus trie haar kansen mocht benutten die nood best mee zou vallen Het begint een onwaardige verto ning te worden. Dat wij ruim 16 ja ren na de bevrijding nog zitten met grote kippenhokken, die de wijdse naam van noodwoning hebben ge kregen en nog met meer dan 300 woningzoekenden, terwijl onze bouwvakkers naar elders moeten, is in feite een openbaar schandaal. Dat beide sprekers daar nog eens uitdrukkelijk de aandacht op geves tigd hebben is goed. Men zal einde lijk er toe moeten komen met de uit reiking van bouwvergunningen een andere, meer gedecentraliseerde po litiek te volgen, die de vergunningen daar brengt, waar bouwcapaciteit over is. Dat zulks in Venray het ge val is, moge onderhand genoegzaam bekend zijn. INFRA-STRUCTUUR In een zich industrialiserende streek is men er niet zoals we al dikwijls betoogd hebben met de bouw van fabrieken en woningen. De hele sociale begeleiding van dit industrialisatieproces is even voor naam. Ook dit hebben beide spre kers weer eens dik onderstreept. Goede verbindingen, goede ont- wikkelings- en ontspanningsmoge lijkheden, beter woonklimaat, dat zijn allemaal punten, die bij de in dustrialisatie horen, die daarmede onverbrekelijk verbonden zijn en zelfs aan het al of niet slagen daar van debet zijn We hebben in Venray op dat ter rein enkele gelukkige vorderingen gemaakt. Om er slechts enkele op te noemen: de aanleg van de Midden Peel weg, de op handen zijnde aan leg van de Beekweg, de verbetering van de provinciale weg naar Horst en Maashees, en de a.s. verbetering van de Stationsweg, de stichting van een Lyceum, de stichting van nieu we scholen voor kleuters en lager onderwijs, de bouw van gymnastiek zalen, aanleg van een sportpark, de ruime uitvoering van onze uitbrei dingsplannen enz. enz. Dat zijn alle maal dingen, die we met het vreem de woord: de verbetering der infra structuur aanduiden en die een we zenlijke verbetering inhouden van Je sociale begeleiding van onze in dustrialisatie. Maar vele andere dingen wachten in datzelfde kader soms al lang op hun verwezenlijking .We denken aan de uitbreiding van ons zieken huis, waar nog altijd zieken in een noodbarak zgn ondergebracht. Aan nieuwe uitbreidingsplannen, aan recreatieoord en zwembad, aan de tot standkoming van het cultureel centrum en gemeen schapshuizen, aan de uitbreiding van ons sportpark en de aanleg van voetbalvelden op de kerkdor pen. Keulen en Aken zijn niet op een dag gebouwd. Zeker is echter dat bij ieder uitbreiding van de indus trie en bij ieder nieuwe vestiging deze dingen dringender gevraagd worden. Dat er steeds meer wensen komen op verschillend terrein. Ver gunningen hiervoor mogen ook rus tig wat vlotter af komen. Het wordt in zich een beetje een dwaze verto ning dat voor verschillende plannen zoveel commissies hun fiat moeten geven, dat hun ledental in hoge ma te de werkers overtreft, die uiteinde lijk de zaak moeten verwezenlijken. En kan men misschien nog vrede hebben met dit aantal, zonder het welk in ons land schijnbaar niets tot stand kan komen, ze kosten enorme tijd. Tijd, die onze achterstand nog altijd groter maakt. Het is goed dat middels deze be schouwingen deze punten weer eens voor de zoveelste maal onder de aandacht gebracht wordt van de Overheid. PAROCHIEKERK VENRAY Priester van de week Kap. Heymans Zondag: 3e zondag na Driekonin gen. 6.30 Sj. Maessen; 7.30 ovèrl. fam. Egelmeers-Vullings; 8.30 W. Hennen en H. Bekkers (Stichting); 9.30 Hoogmis voor de par.; 10.45 Mientje Peeters; 11.45 int. v. d. Hulst; 7 u. Lof. Maandag: 6.45 M. Franssen en P. Beklet; 7.30 G. Verstraelen, echtgen. en zoon Huub; 7.30 overl. par.; 8.15 Deken Berden best. d. Kerk; 8.15 tot int. Handboog Diana. Dinsdag: 6.45 A. v. Mil; 7.30 overl. fam. Jeuken-Verhulsdonk; 7.30 Piet en Sj. Takken eli overl. ouders; 8.15 Mathijs Poels en Theodora Smits lh; 8.15 Mevr. v. Haaren-Rous (St. Jo zefver.); 7.30 Christelijke Moeders. Woensdag: 6.45 Theob. Basten (pers. Jerusalem); 7.30 overl. fam. Keltjens; 8.15 P. J. Willems, Hen- drina Janssen, P. A. Willems en Ma ria Willems lh.; 8.15 Antonius Huis- kes. Donderdag: 6.45 overl. fam. Jans- sen-Hubbers; 7.30 Th. Pouwels; 7.30 Severina van Haaren-Coolen; 8.15 Willem Loonen en Elis. v. Heyster; 8.15 Mevr. Verstraelen-van Meyel; 9 u. pl. huw. Vermeulen-Ehren. Vrijdag: 6.45 M. Franssen en P. Beklet; 7.30 afgestorven fam. Bou ten-van Megen; 7.30 zekere int. R.; 8.15 C. Lagerberg. echtgen. en we derzijdse ouders 1 h.; 8.15 overl. ouders Schols-Leets. Zaterdag: 6.45 O.L.V. Hoogmis; 7.30 Ant. Laurensse; 8.15 Theo Sie- bers; 8.15 Jan Poels 1 h.; 9 u. pl. huw. Berden-Vermeulen. Biechtge legenheid van 5.307.30. Om 7 Lof. RECTORAAT PATERSKERK Tel. 1973 (b.g.g. 1502) Zondag: 3e zondag na Driekonin gen. De Missen om 6.30, 7.45, 9 11.45 u. De Hoogmis om 10.15. De koliekten voor kerk en Gezinszorg. Om 7 u. Lof met overweging. Maandag: H. Vincentius en Anas- tasius, martelaren. Om 8.15 kursus voor 18-jarigen. Dinsdag: feest van Maria's verlo ving. Om 7.30 lof t.e.v. St. Antonius. Woensdag: H. Timotheus, bis schop en martelaar. Donderdag: Bekering van St. Pau- lus. Om 7 u. Gezinsmis; om 9.30 hu welijksplechtigheid van het Bruids paar De Jong-Vollebergh. Vrijdag: H. Polycarpus, bisschop en martelaar. Om 7.30 lof. Zaterdag: H. Joannes Chrysosti- mus, bisschop en kerkleraar. Van 38 gelegenheid om te biechten. Plaatsenpacht Na de H.H. Missen (behalve na de eerste) is er zondag nog gelegenheid de plaatsenpacht te voldoen bij het Kerkbestuur in de gastenkamer. Misintenties Zondag: 7.45 Hendr. Koenen, Joh. Janssen; 9 u. overl. ouders Stols- Janssen; 10.15 Martien v. Aarssen; 11.45 overl. ouders Driessen-Gom- mans. Maandag: 6.15 uit dankbaarheid (Ar.); 7 u. Antoon Valcks en echtg.; 7.45 Johan Kelders; 1 voor overl. broer (Am.); 1 voor overl. ouders; 1 voor Wed. Adriaans-Grüttezer; 8.30 Theij Siebers; 1 voor levenden en overleden leden v. d. Handboog schutterij St. Anna. Dinsdag: 7 u. Maria Jeurissen- Verheijen (namens Lourdes-bede- vaart); 7.45 overl. BI. Keijzers; 8.30 Theodorus de Bruyni; 1 voor overl, moeder (N.); 1. voor J. Esser. Woensdag: 7 u. Anna Boom; 7.45 overl. fam. Lenssen-Krabbels; 8.30 Piet Bom, echtgen. en zoon Pierre. Donderdag: 7 u. Gezinsmis; 7.45 overl. ouders v. Houdt-Janssen; 8.30 Not. Pluymackers. Vrijdag: 7 u. overl. ouders Tonen- Vermeulen; 7.45 Theod. Pouwels, Anna Friezen en overl. fam.; 8.30 Maria Jeurissen-Verheijen (namens de buurt). Zaterdag: 6.15 overl. fam. v. d. Munckhof-Poels; 7.45 v. J. Esser; 8.30 Martien en Noud v. Lin. PAROCHIEKERK OOSTRUM Zondag: 3e zondag na Driekonin gen. 7 u. Parochiemis; 8.30 leesmis; 10 u. Hoogmis; 3 u. Lof waarna ver gadering van de Derde Orde. Maandag: 7.30 gest. gez. jrd. overl. fam. Berden-van Deurzen. Dinsdag: 7.30 overl. fam. Rutten- Kockelkoren. Woensdag: 7.30 gest. gez. jrd. Pas toor van de Berg. Donderdag: 7.30 gest. gez. jrd. Wil lem van de Berg, echtgenote en kin deren. Vrijdag: 7.30 gez. jrd. Petronella Thoone-Lamers Zaterdag: 7.30 overl. ouders Hou- ba-Henssen en zoon. Biechten van 34 u. en van 67 u. Geen lof. PAROCHIEKERK OIRLO Zondag: 3e zondag na Driekonin gen; 3e zondag van de maand. Lees- missen om 6.30, 7.30 Kindermis; 8.30 leesmis; parochiehoogmis om 10 u. 4 u. rozenkrans en lof met gebeden ter ere van O.L. Vrouw van Altijdd. Bijstand. Eerste collecte voor de kerk, tweede collecte voor het Bis dom. Maandag: 7.30 Stichting Leonar- dus Heidens. Dinsdag: 7.30 Stichting Jan Cus- ters, Wilhelmina Vergeldt en Ber nard Custers. Woensdag: 7.30 jaardienst Wilhel mina Teeuwen. Donderdag: 7.30 zieled. Martinus Baltussen als lid van de H. Familie. Vrijdag: 7.30 Hoogmis ter ere van St. Machutus. Zaterdag: 7.30 zieled. Joannes An tonius Vervoort. Zaterdagavond biechtgelegenheid van 57 u. Denk aan de retraite voor verloof de paren: 58 febr. 811 maart te Venlo. PAROCHIE CASTENRAY 3e zondag na Driekoningen. 2e col lecte voor de Afrikaanse Missies. 10 u. Hoogmis voor de parochie; 3 u. Lof en Rozenhoedje. Maandag: 7.30 gest. gez. jaard. Willem Thielen en Lamberdina Weys. Dinsdag: 7.30 gez. mnd. voor An na Catharina Wismans-Wijnhoven. Woensdag: 7.30 gez. mnd. st. voor Matthijs Classens. Donderdag: 7.30 gest. lsm. voor Frans Xav. Bingen; 6.30 Avondmis, gez. H. Mis t.e.v. H. Brigida tot int. van de plaatselijke Boerinnenbond. Vrijdag: 7.30 3e v. d. zesw.dienst. v. Petronella Wismans-Cleven. Zaterdag: 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L. Vrouw v. Altijdd. Bijstand tot int. van hen die hiervoor offerden. Van 67 u. gelegenheid tot biechten, 7 u. Lof en Rozenhoedje. Kerkpoets: Toos Willemsen, Truus Heidens. PAROCHIEKERK LEUNEN 3e zondag na Driekoningen. Om 6.45 leesmis; om 8 u. leesmis voor Albert Loonen; om 9.15 hoogmis v. d. parochie; om 10.30 leesmis; 3 u. Kruisweg en lof, daarna vergade- van de H. Familie vrouwen. Maandag: leesmis v. d. overleden fam. Willems-Loonen. Dinsdag: Kindermis voor de meis jes, leesmis voor Theodorus Assel- berghs en echtg. Woensdag: gezongen jaargetijde v. Harry Martens. Donderdag: Kindermis voor de jongens, leesmis voor juffr. Jeanette Esser, vanwege het personeel van de jongensschool. Vrijdag: leesmis voor Herman Voesten. Zaterdag: leesmis voor Petronella Verkoeijen-Creemers; van 45 en van 77.30 biechtgelegenheid. Daar na lof. Kerkpoetsen: Truus Voermans en Mientje van Ooi. PAROCHIE YSSELSTEYN 3e zondag na Driekoningen. 6.30 leesm. v. Jacoba Fleurkens-Rongen; 8.10 leesm. v. d. overl. fam. Potten- Coopmans; 9.15 kindermis; 10.15 Hoogmis v. d. overl. fam. Manders- v. Schijndel; 2 u. lof, na het lof Con gregatie v. d. meisjes. Maandag: 7.30 leesm. v. d. fam. Verstappen-Vervoort. Dinsdag: 7.30 gezongen H. Mis v. zekere intentie; z.a. leesmis v. d. fam. Teunissen-Gerrits. Woensdag: 7.30 maandd. v. Maria Verhoeven; z.a. leesm. v.d. overl. fam. Deters-Teunissen. Donderdag: 7.30 leesm. v. d. overl. fam. Wismans-Gooren; z.a. leesm. v. Gerardus Vergeldt en dochter An- tonetta. Vrijdag: 7.30 gest. jaarg. v. Pas toor Hillebrandt; z.a. leesm. v. d. overl. fam. v. Hoof-Ewals. Zaterdag: 7.30 leesm. v. Herman Vousten en echtg.; z.a. leesm. v. Thomas Michels. PAROCHIEKERK MERSELO Zondag: 3e zondag na Driekonin gen. 6.30 Communieuitreiken; 7 u. Leesmis voor de parochie; 8.15 Lees mis voor overl. fam. Jakobs-Noyen; 10 u. Hoogmis voor overl. fam. v. Hoof-Gielen. Onder de H.H. Missen speciale maandelijkse collecte voor de noden van onze Kerk. 2.30 Lof met rozenhoedje. Maandag: 6.45 Leesmis voor Jose- phina Verhaag; 7.30 gest. jgt. voor Anna Mar. Wismans-Poels. Dinsdag: 6.45 Leesmis voor Gerar dus Litjens; 7.30 jgt. voor Jan Math. Michels en Gertudis Verheyen. Woensdag: 6.45 Leesmis voor Theodorus Verheyen; 7.30 gez. H. Mis voor overl. ouders v. d. Heuvel- Niessen en kinderen. Doiderdag: 6.45 Leesmis voor Ni- colaas v. Tilburg en echtgenote; 7.30 gest. jgt. voor Martinus Arts en Pe tronella Jeuken. Vrijdag: 6.45 Leesmis voor Jan en Martha Gielen; 7.30 gez. H. Mis voor een zalige dood. Zaterdag: 6.45 u. Leesmis voor Jacobus Bistervels en Anna Mar. v. Rijswijck; 7.30 jgt. voor Frans Mi chels en Elisab. v. d. Munckhof. 4 u. biechten voor de kinderen v. h. 4e schooljaar daarna voor anderen tot 6 u.; 7 u. Marialof. RECTORAAT VREDEPEEL 3e zondag na Driekoningen. 7.30 vroegmis t.i.v. fam. Bruijsten-Cop- pus; 10 u. hoogmis v. d. zielerust v. een overledene; 2.30 gebedsoefening v. d. intenties intern. Bidweek. Door de week H. Mis om 7.30 u. Maandag: t.e.v. H. Antonius Abt v. bescherming tegen veeziekte. Dinsdag: t.i.v. fam. Wismans- Geurts. Woensdag: t.i.v. fam. Pouwels-v. d. Steeg. Donderdag: t.i.v. fam. Loenen- Cruijsen. Vrijdag: v. d. zielerust v. Jacobus v. d. Heuvel (Merselo). Zaterdag: uit dankbaarheid na mens fam. v. Keijsteren-Geurts; 7.30 Lof t.e.v. O.L. Vrouw v. d. Vrede. Biechtgelegenheid: dagelijks vóór H. Mis. RECTORAAT VEULEN Zondag: 7 u. gelegenheid tot com municeren; 7.30 lsm. v. z. Gerardus Houben; 10 u. hgm. voor de beken de intenties. Vandaag is de maand- collecte voor onze kerk; 2.30 mid dagoefening om ons allen voor te bereiden op het komende concilie. Maandag: lsm. v. afgest. fam. Mar- tens-Smedts. Dinsdag: lsm. v. overl. fam. Drab bel s, Klaassen en v. Meyel. Woensdag: hgm. zeswd. v. z. vr. Nabuurs-Reynen. Donderdag: lsm. tot bijz. intentie. Palthe agentuur Tel. 1473 naasi Raadhuis Hofstraat 2

Peel en Maas | 1962 | | pagina 1