Veilig verkeer... GYMNASTIEK JUDO-SPORT BASKETBALL S.y.V. NIEUWS V.V. 00STRUM M.H.C. VENRAY V.C.ROOY groente en (ruit landb.telling '61 Ons eerste elftal is er niet in ge slaagd om de 21 nederlaag in Ble- riek geleden, op eigen veld te re vancheren. In de beslissende perio de van de wedstrijd schoot onze ploeg in kracht tekort om de tegen slag op te vangen, veroorzaakt door de voor Blerick fortuinlijk tot stand gekomen gelijkmaker. Met nog een half uur speeltijd voor de boeg, nam Blerick het initiatief in handen en konden zij hun kleine veldmeer- derheid 10 minuten voor het einde omzetten in het 3e doelpunt dat hen de overwinning bracht 23. In de eerste helft had Venray on betwist het beste van het spel en de ruststand 21 in hun voordeel, was zeker niet geflatteerd, v. Grinsven slaagde tot tweemaal toe er in Ven ray de leiding te geven. Bepaald jammer was dat zijn kans op het 3e doelpunt teniet ging toen hij alleen op de Blerick-doelman afstormde, de bal iets te ver voor zich uitspeelde waardoor de doelman nog juist kans zag om een zeker doelpunt te voor komen. Zoals hierboven vermeld bracht de gelijkmaker van Blerick het keerpunt in de wedstrijd. Het direc- 'te spel van Blerick waarbij goed werd gecombineerd, was levendiger dan van onze ploeg waar men te lang de bal in zijn bezit hield. Des ondanks wist onze voorhoede met snelle akties zich nog kansen te scheppen die doelpunten hadden kunnen opleveren. Bezien we de wedstrijd over zijn volle speelduur dan zou een gelijk spel de verhouding beter hebben weergegeven. Het 2e elftal speelde in Elsloo een bijzonder onfortuinlijke wedstrijd. Ondanks een Venray-overwicht ging de rust in met een 21 achterstand. Spoedig na de hervatting liep onze linksback een hersenschudding op en weldra raakte ook de rechtshalf nog geblesseerd en moest deze de strijd staken. Daar na de rust slechts één invaller is toegestaan, waren onze reserves gedwongen de reste rende tijd met 10 man verder te spelen. Deze opgave bleek te zwaar, men bleef goed volhouden, doch een nederlaag kon men niet afwenden. De eindstand werd 42 in 't voor deel van Haslou. Venray 3 kwam in Oostrum tegen het 2e elftal niet verder dan een 22 gelijkspel. Een resultaat dat wel iets tegenviel, doch het pleit voor hen dat een 20 achterstand werd opgehaald. Venray 4 kwam op eigen veld te gen Tienray 2 met de hakken over de sloot. Het was de ploeg aan te zien dat de langdurige non-aktiviteit hen geen goed had gedaan. De zaak marcheerde niet zoals we dit voor heen gewend waren. Pas voor 't ein de kwam het winnende doelpunt op fraaie wijze tot stand. 21. De wedstrijd Grientsveen 2Ven ray 5 kon geen doorgang vinden wegens terreinafkeuring. Programa voor zondag 21 januari LindenheuvelVenray aanvang 2.30 Venray 2Blerick 2 2.30 Venray 3Tienray 1 2.30 HegelsomVenray 4 2.00 Venray 6Meerlo 2 12.00 Afgelopen zondag werd er einde lijk na zes weken gedwongen rust weer gevoetbald. Ons tweede elftal kreeg Venray 3 op bezoek. In het begin moesten de spelers weer even wennen maar al spoedig was het spelpeil zodanig dat men er echt niet meer aan kon zien dat men zo lange tijd „off-side" ge staan had. Oostrum 2 startte met de wind in de rug. Mede dank zij deze bond genoot werd Venray spoedig in de verdediging gedrongen. Het vlotte spel van onze jongens wierp snel vruchten af. In de tiende minuut opende linksbinnen Schönbergen de score met een laag en zuiver schot 0—1. Oostrum drukte door. Keer op keer liepen de aanvallen echter dood op de stugge Venray-verdediging. In deze periode moesten de gasten het hebben van enkele snelle uitvallen, evenwel zonder resultaat. In de 30e minuut kwam Oostrum aan haar tweede doelpunt. Onze rechtsbuiten Hendriks schoot van grote afstand in; de bal die door de Venray-goalie teruggestompt werd, kwam echter precies voor de voeten van dezelfde Hendriks terecht. Nu richtte hij zuiverder 20. Hierna kwamen de gasten iets op zetten. Vijf minuten voor rust kwa men zij aan hun eerste tegengoal door een schot van midvoor Cre- mers in de linker benedenhoek 21. Nadat linkshalf L. Litjens zich tijdens de rust had laten vervangen, begon de tweede helft. Nu was het Venray dat de toon aangaf. De Oos trum-verdediging werd aan een zware druk blootgesteld. Een doel punt kon niet uitblijven. Hier zorg de Venray d.m.v. haar rechtsbinnen dan ook voor doordat laatstgenoem de van dichtbij een verrassend schot afvuurde waar onze keeper niet eens op reageerde 22. Venray voelde blijkbaar dat er een overwin ning in zat. Onze verdediging werd bijna onder de voet gelopen. Dat het beslissende doelpunt niet viel was vooral te danken aan het uitsteken de werk van doelman Raedts en spil M. Litjens. Zo eindigde deze wed strijd in een gelijkspel wat de ver houding, het geheel gezien, juist weergaf. Oostrum 3 speelde thuis tegen Kronenberg 3. Het begin van de wedstrijd gaf een gelijkopgaande strijd te zien die langzamerhand overging tot 'n licht Oostrum-over- wicht. Dit resulteerde vijf minuten voor rust in 'n doelpunt toen links binnen Op 't Veld inschoot na zich fraai vrijgespeeld te hebben 10. In de tweede helft gaf men el kaar goed partij. Nadat aan beide zijden talloze aanvallen op niets uit gelopen waren, maakte Kronenberg een kwartier voor het einde gelijk door een mooi doelpunt van de linksbinnen. Dit was tevens de eind stand. Oostrum had deze wedstrijd echter nog goed in winst kunnen omzetten maar door te individueel spel werden enkele redelijke sco ringskansen verprutst. De wedstrijd Melderslo IOos trum I werd wegens terreinomstan digheden afgelast. A.s. zondag komt America I naar Oostrum. Er zit voor ons eerste elf tal wel een overwinning in tegen een ploeg waarvan in America met 40 gewonnen werd en waartegen onze reserves zelfs gelijk speelden. Men moet echter niet denken dat de puntjes bij voorbaat meegenomen zijn. Oostrum 2 is zondag te gast bij Swolgense Boys. Ons tweede elftal zal hier slechts kunnen proberen om de nederlaag zo klein mogelijk te houden. Oostrum 3 gaat op bezoek bij Tienray 3. Waarschijnlijk zullen on ze jongens hier hun lange reeks van gelijke spelen voortzetten. Programma zondag 28 januari: Wittenhorst 3Oostrum I Oostrum 3Venray 5 Oostrum 2Geysteren De eerste wedstrijden van het jaar zijn gespeeld en de resultaten ervan zijn nogal verdeeld. Op de eerste plaats onze dames. Zij speelden tegen Sittard op een slecht terrein. Maar dit weerhield hen er niet van alles wat zij bezaten aan enthousiasme en techniek in de schaal te werpen. Met veel elan gin gen zij van start maar het slechte veld remde enigszins hun tempo. Stug doorbijtend echter verover den zij stukje voor stukje het vijan delijke terrein. Hun aanvallen wer den daardoor steeds gevaarlijker en tenslotte kregen zij loon naar wer ken in de vorm van een prachtig doelpunt. De laatste 10 minuten drong Sittard sterk op naar de MHCV-goal maar onze trapvaste keepster gaf hen geen schijn van kans. Met zeer resolute ingrepen di rigeerde zij steeds de Sittardse aan vallen buiten de cirkel waar de ach terhoede klaar stond om verder weg te werken. Gezegd moet worden dat ons jeug dige dameselftal steeds beter op el kaar ingespeeld raakt en dat de ver beterde techniek het elftal het nodi ge vertouwen schenkt. Het tweede herenelftal speelde thuis tegen de Coneordia-„reuzen'\ Een elftal dat gemiddeld drie jaar ouder was dan het onze. Hier velde David Goliath wel niet dodelijk, maar toch moesten de Roermonde naren zich een beetje klein gevoeld hebben toen na de wedstrijd bleek dat de uitslag onbeslist gebleven was namelijk 11. Ook deze wed strijd is een belangrijk winstpunt voor onze club. Ondanks de lange rustperiode bleken de jongens van het tweede elftal over geweldige re serves, uithoudingsvermogen en techniek te beschikken. Hierbij moeten we nog vermelden hun teamgeest en dan zien we de wape nen waarmee dit elftal het oudere Concordia te lijf ging en de baas bleef. Over het eerste elftal vallen niet zo'n rooskleurige berichten te ver melden als dat van de dames en het tweede elftal het geval is. Zij speel den sinds 26 november weer een competitiewedstrijd. Deze lange rustperiode heeft op hun spel een onmiskenbaar stempel gedrukt. Dat echter een rustperiode geen verla ging van het spelpeil in hoeft te houden zagen we aan het tweede elftal. Het wordt daarom tijd dat de heren van het eerste gaan inzien dat training tot de eerste vereisten be hoort voor een sportman die pres taties wenst te behalen. Dit is een van de vele mankementen die aan hun spel kleven. Maar er is nog iets en volgens ons iets dat meer af breuk heeft gedaan aan het elftal dan het eerstgenoemde punt. We we ten allemaal dat het eerste elftal het vorig jaar ongeslagen kam pioen werd en dat het tot verleden zondag in de nieuwe klasse ook nog geen enkele wedstrijd verloren had. We waren hier terecht trots op. Maar over het elftal is, door deze uitslagen een gevoel van zelfgenoeg zaamheid gekomen, een mentaliteit van „we komen er wel". En inder daad, tot nog toe zijn we er steeds gekomen. Nu eens met slecht spel, weer met goed samenwerking tus sen de linies, maar steeds bleek ons elftal superieur aan de tegenstander ongeacht het peil van het vertoonde spel. Dit zelfgenoegzame gevoel gold voor het gehele elftal, alhoewel in mindere mate voor de achterhoede. Deze is nog steeds de minst gepas seerde achterhoede van deze com petitie, wat haar kracht bewijst, maar ondanks dat is de mentaliteit verkeerd. De voorhoede was de laatste tijd al enigszins op haar retour, gezien de weinige doelpunten die in de jongste wedstrijden gemaakt wer den. Herhaaldelijk is op deze plaats al betoogd dat de voorhoede haar kansen niet uitbuitte. „Lukt deze kans niet dan komt er wel weer een andere", redeneerde men en inder daad in de vorige wedstrijden kwa men deze kansen ook en wel in zo grote getale dat het om zo te zeg gen tot de onmogelijkheden behoor de er niet een- of tweemaal uit te scoren. Maar in deze wedstrijd kwam de doelrijpe kansen ons niet aanwaaien en de voorhoede miste nu het doorzettingsvermogen om ze zelf te scheppen. Dat het doelpunt dat Geleen scoorde ontstond uit een persoonlijke dekkingsfout van de rechtshalf neemt niet weg dat de voorhoede niet vrij uitgaat. Nu zijn er buiten deze genoemde fouten nog wel enkele te noemen die minder gunstig waren in deze wed strijd. Vooreerst was er het erbar melijk slechte veld waar echter de tegenstander ook mee te kampen had. Verder speelden we met twee invallers, maar ook dat mag eigen lijk geen bezwaar zijn voor een goed op elkaar ingespeeld team. We hopen nu dat het elftal zijn ongezonde denkwijze zo spoedig mo gelijk laat varen. Zelfgenoegzaam heid immers pas geen enkele sport man, hoe hoog zijn prestaties ook liggen. Hopenlijk is de wedstrijd van zondag tegen Geleen een les ge weest voor hen, waaruit zij geleerd hebben dat geen enkele tegenstan der onderschat mag worden en dat geen enkele wedstrijd gewonnen is voordat het laatste fluitsignaal ge klonken heeft. Overigens staan de heren nog steeds boven aan de ranglijst, on danks deze verloren wedstrijd. Roer mond speelde gelijk tegen Maas tricht en heeft nu even veel punten als wij maar ons doelgemiddelde is beter en daardoor blijven we lijst aanvoerder. Een gedeelde plaats dus, die echter ver onder de mogelijk heden van het team ligt. Zondag spelen de dames thuis te gen Heerlen. De uitwedstrijd werd met grote cijfers verloren, rnaar wij achten onze dames, gezien de resul taten van de laatste tijd, in staat om zich voor eigen publiek te revan cheren. Aanvang half drie. Het eerste herenelftal start om 1 uur tegen E.H.M.C. Hopenlijk met nieuwe, frisse moed waarin niet de acenten komen te liggen op presta ties in het verleden geboekt, maar op de mogelijkheden die het spel bieden gaat. Het tweede elftal gaat naar Te gelen om tegen Tegelen 2 te strij den. Voor hun hopen we op een prettige goede wedstrijd waarin ze kunnen bewijzen dat ze op de goede weg zijn. De grote „verrassing" was zater dag j.l. dat het le damesteam van V.C. Rooy in Panningen met 30 van Concordia I verloor. De le ne derlaag van deze competitie van de V.C. Rooy-dames, zal voor het Kes selse „Tikaan" zeer welkom zijn, omdat beide teams met een gelijk aantal punten de ranglijst aanvoer den. Het le herenteam bracht het er in Panningen beter af, hoewel de le set door Concordia met 1512 werd ge wonnen, wisten de V.C. Rooy-man- nen de resterende 3 set op hun naam te brengen. Door deze 31 zege be hield V.C. Rooy de leiding in de le klasse. Het 2e damesteam verloor thuisspelend, kansloos met 30 van Tupos 1 uit Baarlo. Hetzelfde ver ging het de heren van het 3e team, die RAS 2 op bezoek hadden. Het 2e herenteam, moest zaterdag in Blerick aantreden tegen UVS 2. V.C. Rooy 2 toonde duidelijk dat ze de sterkste waren, want binnen een half uur, was de stand 30. Het 2e herenteam gaat fier aan de kop in de 2e klasse, op de voet ge volgd door TVC 3, tussen welke ploegen waarschijnlijk zal worden uitgemaakt, wie zich kampioen in deze klasse mag noemen. Kwamen afgelopen zaterdag alle V.C. Rooy-teams in het veld, a.s. za terdag is het programma minder druk, want er zijn maar twee wed strijden vastgesteld, waar V.C. Rooy-teams bij betrokken zijn. Het le damesteam gaat zich hope lijk herstellen van de 30 neder laag tegen Concordia, nu ze op be zoek gaan bij Valuas 3 in Blerick. Het 3e herenteam krijgt Hovoc I uit Horst op visite en zal hard voor de puntjes moeten knokken. Programma Dames 20 jan.: Valuas 3V.C. Rooy I aanv. 19.45 u. Heren 20 jan.: V.C. Rooy 3Hovoc I aanv. 19.00 u. 26 jan.: Hovoc IV.C. Rooy 2 aanv. 21.15 u. 27 jan.: H.T.S. I—V.C. Rooy 3 aanv. 21.00 u. 28 jan.: V.C.T. I—V.C. Rooy I aanv. 12.00 u. Maandag 22 januari a.s. heeft groep 4 gymnastiekles in de ge meentelijke gymnastiekzaal te Horst. Op donderdagavond 25 januari heeft groep 5 van de dames en oude re leden gymnastiekles in dezelfde zaal als hierboven vermeld. Deze les begint om 8 uur n.m. tot 9 uur n m. Alle dames en oudere leden zijn van harte welkom. i Judo vereniging Venray trok zon dag met drie junioren naar Venlo alwaar gestreden werd voor de Lim burgse kampioenschappen in vijf leeftijdsklassen. Stiphout en Arts werden in de voorronden door hun hoger gegradueerde tegenstanders overwonnen en waren dus voor ver dere deelname uitgeschakeld. De 12- jarige Terwijn wist echter tot de fi nale door te dringen. Zijn eerste partij won hij met een houdgreep. In zijn tweede partij wist hij zijn tegenstander met een prachtige ze vende worp naar de mat te zenden. Ook de derde partij werd door hem op overtuigende wijze gewonnen. In de finale wist hij zijn tegen stander een gelijk spel af te dwin gen. De jury echter zag in zijn te genstander de technisch betere. Der halve moest hij met de tweede plaats genoegen nemen. In ieder geval een mooi succes voor deze jeugdige knaap, dat veel belovend is voor de toekomst van Judovereniging Venray. Al is baketball in Venray niet al gemeen verbreid toch is deze opko mende sport wel waard hier bespro ken te worden. De voorgeschiedenis van het bas ketball-spel grijpt terug tot in het verre verleden, toen het een soort ritueel spel was. Het moderne basketballspel werd in 1891 door prof. Naysmith uit Springfield (Ver. Staten) uitgevon den. Het basketballspel is in zijn huidige vorm ontstaan in het kli maat van de Christelijke Jeugdbe weging in Amerika, als reaktie op de verruwing van de Amerikaanse rugbysport in die dagen. Vandaar dan ook de eerste regels: 1. De bal moet met de handen wor den gespeeld. 2. Men mag niet met de bal lopen. 3. Iedere speler mag de bal overal op het veld spelen. 4. Lichamelijk kontakt moet zoveel mogelijk worden vermeden. 5. Het doel is horizontaal en be vindt zich boven reikhoogte bo ven de grond. De internationale verspreiding van deze sport is zeer snel gegaan. Op 18 juni 1932 werd de Wereld bond (FIBA) opgericht door o.a. Zwitserland en Italië. (Merkwaardig genoeg was de U.S.A. niet van de partij). De eerste tijd heeft basketball zich gekenmerkt door het ongeorgani seerde vna het spel, dat toen ook al voornamelijk als indoorspel gespeeld werd. De basket ring met net) was bijv. een mand, die aan de muur gespijkerd was en waar de bal na elk doelpunt met een ladder uit gehaald moest worden. Het bord achter de basket is geplaatst om 't publiek te beschermen, dat op de galerij zat. De bal heeft zijn grote vorm (78 cm. omtrek) behouden. In het begin was de taktiek man tegen man, maar door de slechte vloeren werd de coach genoodzaakt zijn spelers opdracht te geven al leen hun eigen plaats te verdedigen, (zone-defensie). Het spel wordt gespeeld met twee ploegen, elk van vijf spelers, terwijl 7 vervangers zijn toegestaan. De bal wordt in het spel gebracht door zgn. opworp door de hoofdscheidsrechter. De twee middenspelers (pirot-man) tikken de bal naar de medespelers. Hierna trachten de spelers te doel punten. Een gewoon velddoelpunt wort gehonoreerd met twee punten, terwijl een vrije worp slechts een punt oplevert. De bal wordt naar het vijandelijke doel gebracht door het overgooien of door de dribbel (voortbewegen met de bal door stui ten, zonder dat de bal in aanraking komt met een andere speler. Men mag achtereenvolgens de ene en de andere hand gebruiken, maar nooit beide handen tegelijk). Onopzette lijke aanrakingen worden meestal niet bestraft, opzettelijke aanrakin gen veroorzaken een persoonlijke fout. Bij vijf persoonlijke fouten wordt de desbetreffende speler ver wijderd. Basketball kwam omstreeks 1939 naar Nederland. In 1946 werd de N.B.B. opgericht. In Venray kwam basketball twee jaar geleden. In mei 1960 werd de Basketball-club I.C. (B.I.C. Venray) opgericht. Na enige successen vorig jaar (o.a. het grote basketball-toer nooi in mei 1961), trad B.I.C. dit jaar toe tot de kompetitie en werd inge deeld in de 2e klas Oost-Brabant (een van de acht districten van Ne derland). Op het ogenblik bezet het hier de derde plaats. Momenteel be hoort B.I.C. Venray tot de vier enig ste Limburgse clubs, de 3 andere ko men allen uit Maastricht) die aange sloten zijn bij de N.B.B. Daardoor is het enorm moeilijk om geschikte partners te vinden. Dit werd vorig jaar reeds bewezen bij het tournooi om de B.I.C.-wisselbeker (gewonnen door Hostput, Den Bosch). Toch be gint basketball nu ook in Limburg meer bekendheid te genieten en we hopen over enkele jaren zelf een volwaardig district te gaan vormen. Ieder die iets meer wil weten over basketball, moet eens naar wedstrij den gaan kijken. Zo wordt zaterdag a.s. in de Ulo-zaal B.I.C.Weert ge speeld, terwijl het Lyceum-team zondagavond in het stadion de Vliert (Den Bosch) aantreedt voor een vriendschappelijke wedstrijd tegen EBBC. H. Albers PRODUKTSCHAP VOOR Het Produktschap voor Groenten en Fruit maakt bekend dat voor het teeltjaar 1962 de navolgende rege lingen gelden. FRUITTEELT Pit- en Steenvruchten Het aanplanten door erkende fruittelers mag slechts plaatsvinden nadat op een daartoe bij het Bureau P.V.C. in te zenden aanvraag door het Produktschap voor Groenten en Fruit gunstig is beslist. Rode, witte, zwarte en kruisbessen Deze mogen vrij worden geteeld door erkende groente- en/of fruit telers. Kersen en morellen Hiervan is de teelt geheel vrij tot een oppervlakte van ten hoogste 50 are. GROENTETEELT Gewone teeltvergunningen De gewone teeltvergunningen zul len ook voor 1962 hun geldigheid behouden. Aanvragen tot toewijzing van nieuw teeltrecht door jonge kwekers die tot bedrijfsstichting overgaan kunnen tot 1 februari 1962 worden ingediend bij het Bureau van de Provinciale Voedselcommis- saris. De sluitingsdatum voor het indie nen van aanvragen tot overschrij ving van teeltrecht is vastgesteld op 1 maart 1962. Bijzondere teeltvergunningen Voor 1962 zullen wederom bijzon dere teeltvergunningen worden uit gegeven aan erkende telers en ande ren voor de produkten als hieronder is aangegeven. Erkende groentetelers met een bedrijfsoppervlakte van ten hoogste 5 ha. Vroege aardappelen met een na/ cultuur van spruitkool, sperziebonen bloemkool, boerenkool of groene- kool. Erkende groentetelers. Spruitkool tot elke gewenste op pervlakte. Erkende groentetelers en anderen. Vroege aardappelen zonder na- cultuur. De rassen van vroege aardappelen waarvoor teeltrecht is voorgeschre ven zijn de volgende: Asoka, Bari- ma, Bea, Brands (Akros) Doré, Eer steling, Ideaal, Lokhorst, Opperdoe- se Ronde, Rode Eersteling, Saskia, Schoolmeester en Sirtema. Bijzonder teeltvergunningen voor vroege aardappelen met of zonder nacultuur kunnen worden aange vraagd bij de plaatselijke Bureau houders van de Provinciale Voedsel- commissaris tot 1 maart 1962. Contracteelt conservenfabrieken. Voor het telen op kontrakt voor de conservenindustrie zullen bijzon dere teeltvergunningen worden uit gegeven aan erkende telers en an deren als bij elk van deze groepen van telers is aangegeven. Erkende groentetelers. Augurken tot ten hoogste een op pervlakte van 1 ha. te zetten via de veiling. Dit bijzonder teeltrecht kan ook worden verkregen, wanneer een teeltkontrakt is gesloten met een exporteur of groothandelaar. Ook in dit geval moet afzet via de veiling plaats vinden. Herfst-wittekool en succes-witte- kool tot een maximum van 25 pet. van de onder rubriek 3 van de teelt vergunning aangegeven oppervlak te. Af te zetten via de veiling. Spruitkool, sperziebonen, spinazie en witbloeiende tuinbonen tot elke gewenste oppervlakte. Met uitzonde ring van spruitkool behoeven deze produkten niet te worden geveild. Alle andere groenten tot een op pervlakte van 1 ha. en indien het teeltrecht van de teler onder de ru brieken 3, 4 en 5 in totaal meer be draagt dan 1 ha. tot deze opper vlakte met een maximum van 2 ha. Af te zetten via de veiling. Anderen dan erkende telers. Sperziebonen, spinazie en wit bloeiende tuinbonen tot elke ge wenste oppervlakte, alsmede augur ken tot een oppervlakte van ten hoogste 20 are. Deze gewassen mo gen niet worden geveild. Contracteelt met exporteurs in groenten en fruit ten behoeve van de buitenlandse verwerkende indus trie: Spinazie. Aan elke teler zal desgevraagd zonder beperking van de oppervlak te bijzonder teeltrecht worden ver leend. De aflevering behoeft niet via de veiling plaats te vinden. Bijzondere teeltvergunningen voor contracteelt ten behoeve van de ver werkende industrie, de exporteurs of groothandelaren in groenten en fruit, moeten onder overlegging van de kontrakten vóór de aanvang van de teelt worden aangevraagd bij het Produktschap voor Groenten en Fruit. IN LIMBURG 23 PROCENT MEER WATER AANSLUITINGEN DAN IN 1955 In 1960 was van de 300.702 agrari sche bedrijven in ons land 66 pro cent (198.000 bedrijven) aangesloten op het waterleidingnet. 94 Procent (281.000) op het electriciteitsnet en 34 procent (102.000) op het telefoon net. Dit blijkt uit de gegevens over de landbouwtelling 1960. Wat de watervoorziening betreft is nog gebleken dat op 20 procent van de bedrijven dus ruim 30.000 nog een zgn. Nortonpomp wordt ge bruikt. De kwaliteit van dit water is vaak bedroevend. Dit jaar zullen 16.000 percelen op de waterleiding worden aangesloten, zulks als sluit stuk van het in 1953 aangevangen tienjarenplan. Op het ogenblik wor den reeds plannen opgesteld voor de aansluiting op het waterleidingnet van de resterende bedrijven. In Limburg is 60 procent der be drijven aangesloten op het openbaar waterleidingnet. Op het electrici teitsnet is aangesloten 95 procent. Aangesloten op het telefoonnet is in Limburg 32 procent. Deze precentages zijn gunstiger dan de percentages die bij de land bouwtelling 1955 uit de bus kwamen. Toen was in Limburg 37 procent der bedrijven aangesloten op de water leiding. Voor geheel Nederland be droeg dit percentage toen 36 procent (nu 66 procent), voor de elektrici teitsvoorziening 78 procent (nu 94 procent). De aansluiting op het tele foonnet (in 1960 34 procent) is in vergelijking met 1950 met 22 procent gestegen. JULIANASINGEL41'tekf. 1061 (MM) ....EN VERLEENDE GEEN VOORRANG... Bijna met de regelmaat van een klok komen ze terug. Krantenbe richten waarin verkeersongelukken worden gemeld en waarbij dan op een gegeven ogenblik de nuchtere mededeling wordt gedaan en verleende geen voorrang". Die vier simpele woorden geven de sleutel van een gebeurtenis die niet zelden een tragedie wordt. Samenloop van omstandigheden? Gedachteloosheid? Nonchalance of waaghalzerij? Er gebeuren dagelijks ongelukken en ongelukjes, waarbij deze en andere vragen rijzen zonder dat er iemand is die daar het ant woord op geeft ofmeer geven kan. Het is niet met zekerheid te zeg gen hoeveel van de 177362 verkeers ongelukken die er in 1960 op onze wegen gebeurden, het niet verlenen van voorrang een rol heeft gespeeld. Trouwens, men is het er zo langza merhand wel over eens dat bij de meeste ongelukken meerdere oor zaken zijn aan te wijzen. In combi natie met het niet of niet tijdig voorrang verlenen kan bijvoorbeeld te grote snelheid, niet rechtshouden, onvoldoende verlichting etc. mede bepalend zijn voor de afloop. En graven wij eigenlijk wel diep ge noeg als wij een groot deel van de ongelukken onder de noemer „voor rang" brengen? Waarom zo moeten we eigenlijk vragen verleende die automobilist of die brommer geen voorrang? Was de bestuurder ziek? Huiselijke zor gen? Slechte zaken? Gedronken? Zwakke ogen? Maagkramp? Alweer: vele vragen waarop het antwoord meestal uitblijft. Bij dit alles is het wél zeker dat er inderdaad een groot aantal ongeluk ken gebeurt in voorangssituaties. Door welke oorzaak dan ook. Van 145.000 onderzochte verkeersonge lukken in West Duitsland bleek 12,8 pet. op voorrangssituaties betrek king te hebben. In Amerika heeft men voor 1960 berekend dat met 17,2 pet. het niet geven van voorrang de eerste ongevalsfactor is, onder meer gevolgd door snelrijden (14 pet.) en te weinig afstand houden (12,8 pet.). Aangenomen mag worden dat in Nederland met zijn specifieke voorrangsknelpunten rond het fiets- verkeer dit cijfer veel ongunsti ger uitvalt. Het Verbond voor Veilig Verkeer is over de toeneming van de ongeluk ken in voorrangssituaties ernstig be zorgd en doet daarom in de eerste drie maanden van 1962 een beroep op ALLE weggebruikers in Neder land om speciaal op voorrangssitua ties extra voorzichtig te zijn, ogen en verstand te gebruiken. Voor wie veiliger wil rijden geeft het Verbond deze raad: kijk de voorrangsregels nog eens na en pas ze ook toe; sta niet op uw (voorrangs)recht maar maak er sportief gebruik van; bedenk dat ook anderen fouten kunnen maken en houd daar re kening mee; schep geen gevaarssituaties door aarzelen; bedenk dat voorrangsregels af spraken zijn en toon dat u er een eer in stelt u aan eenmaal ge maakte afspraken te houden.

Peel en Maas | 1962 | | pagina 10