<S Kerkelijke Diensten pöóiuieQiampen M.H.C. VENRAY WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN PWJs'pKR^WARTAAL T.lt (bo van 14 tot en met 20 jan. vroeger en nu Marlden en Kermissen le Yenray 1962 Vrijdag 12 januari 1962 No. 2 Drie en tachtigste jaargang PEEL EN MAAS GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 (batten Venray 1.75) PAROCHIEKERK VENRAY Priester v.d. week. P. Symphorianus Tel. 1502 Zondag: 2e zondag na Driekonin gen. 6.30 Sj. Maessen; 7.30 Hendrika Peeters-Takken; 8.30 Tot zekere in tentie; 9.30 Hgm. voor de par.; 10.45 M. Arts en echtgen., A. Comelissen en echtg., J. Jacobs en echtgen.; 11.45 Margaretha Pouwels-Kassing; 11.30 Congregatie op Jerusalem; 4 u. H. Familie; 7 u. PI. Lof. Maandag: 6.45 M. Franssen en P. Beklet; 7.30 Ant. van Mil; 7.30 Mevr. van Haaren-Rous (St. Jozefver.); 8.15 W. Wilmsen Hendrina Huisman 1 h.; 8.15 Piet Baeten. Dinsdags 6.45 overl. par.; 7.30 Ge- rardus van Moorsel en Hendrika van Goch; 7.30 Theob. Basten; 8.15 W. Eibers, Th. Arts, J. Eibers, J. v. Rijswijk, P. en M. Eibers 1 h.; 8.15 Joh. Jeuken en Johanna Geurts. Woensdag: 6.45 Hendrika Willems, echtgen. van der Hulst Janssen; 7.30 Simon Janssen, J. Custers en doch ter Wilhelmien; 8.15 Leonard Jen- neskens. Veltum: 7.30 Th. v. d. Boogaert; 9.30 Hgm. Godfried Smulders lh. Donderdag: 6.45 A. van Mil; 7.30 Theob. Basten (buurt); 7.30 Sacr. Mis; 8.15 Jan Poels en beide echtgen. 2 kl.; 8.15 overl. moeder van de Laar-Siebers. Vrijdag: 6.45 M. Franssen, P. Be klet; 7.30 Arnold Janssen; 8.15 zek. int. R.; 8.15 Piet Oudenhoven; 9.30 pl. huw. Barten-van Gerven. Zaterdag: O.L.V. Hgm. om 6.45 u.; 7.30 overl. ouders Maessen-Swagho- ven; 8.15 Jean en Janette Poels 1 kl.; 8.15 Regina Hendriks-Janssen. Biechtgelegenheid van 5.307.30; om 7 u. Lof. Internationale Bidweek Op 18 jan. begint weer de inter nationale Bidweek. Wij hopen dat vele gelovigen in de gelegenheid zullen zijn om in deze week spe ciaal de H. Mis bij te wonen om te bidden voor de eenheid van geloof. Memisa-collecte In de week van 1421 jan. is de jaarlijkse Memisacollecte langs de huizen. Verpleegsters van het zie kenhuis en St. Anna en enkele da mes zullen bij U aan huis komen. Wij hoeven deze collecte niet extra aan te bevelen. U kent het belang. RECTORAAT PATERSKERK Tel. 1973 (b.g.g. 1502) Zondag: 2e zondag na Driekonin gen. De H.H. Missen om 6.30, 7.45, 9 en 11.45 u. De Hoogmis om 10.15. De kollekte voor Kerk en Bisdom. Om 7 u. Lof met overweging. Maandag: 7.30 zieledienst Martinus Om 7.30 Plechtigheid van inkleding en Professie voor de Derde Orde. Om 8.15 Kursus voor 18-jarigen. Dinsdag: H. Bemardus en gezel len, martelaren. Om 7.30 lof t.e.v. St. Antonius. Woensdag: H. Antonius Abt. Donderdag: Mis van zondag. Om 7 u. gezinsmis. Vrijdag: Z.Z. Thomas en Bernar- dus, belijders. Om 7 u. lof. Zaterdag: H.H. Fabianus en Se- bastianus, martelaren. Van 38 u. gelegenheid om te biechten. Plaatsen-pacht Deze zondag zal het Kerkbestuur zitting houden voor het innen van de pachtgelden. Tevens gelegenheid voor het nemen van nieuwe plaat sen. Na de H. Missen van 7.45, 9 u., 10.15 en 11.45 u. Er zal nog één zon dag volgen. Wie dan het plaatsen- geld niet heeft voldaan, zal geacht worden géén prijs meer te stellen op een vaste plaats, de bordjes wor den verwijderd. Wij herinneren er aan, dat gepachte plaatsen niet gel dig zijn in de mis van 11.45 u. en in de Kindermis van Eerste en Plechti ge H. Communie. En dat alléén ouders en hun kinderen daar recht op hebben. Verdere familie-leden natuurlijk niet. Herenigingsweek Van de 18e tot de 25e januari internationale bidweek: in dit jaar van het eucumenisch concilie wel héél belangrijk. Een mooie gelegen heid om extra de H. Mis bij te wo nen en daarna te bidden voor dit doel. Mis-inttenies Zondag: 7.45 overl. fam. Vink- Vervoort-Willems; 9 u. Hendr. Koen en Joh. Janssen; 10.15 Gerardus Hoeij makers; 11.45 overl. ouders Sander-Lemmer. Maandag: 7 u. t.e.v. St. Antonius uit dankbaarheid; 7.45 fam. Kusters- v. d. Heijden; 8.30 t.e.v. H. Engelbe waarder t.z.i. Dinsdag: 7.45 Noud v. Lin en Pe ter Peerlings; 8.30 Piet Bom, echtg. en zoon Pierre. Woensdag: 7 u. Anna Boom; 7.45 fam. Lenssen-Krabbels, Maria Jeu- rissen-Verheyen. Donderdag: 7 u. Gezinsmis; 7.45 overl. v. Houdt-Janssen; 8.30 A. N. Custers, beide echtg. en dochter Ma rie. Vrijdag: 7 u. overl. ouders Tonen- Vermeulen; 8.30 overl. fam. Zaterdag: 7.45 Lambertus Nie- meijer; 8.30 Gerardus Verkoeijen en Petronella Cremers. PAROCHIEKERK OOSTRUM Zondag: 2e zondag na Driekonin gen. 7 u. Parochiemis; 8.30 Hoogmis, gest. jrd. fam. Camps-Verhoeven 10 u. Leesmis; 3 u. Lof. Maandag: 7.30 gez. mnd. Martin Thoone. Dinsdag: 7.30 gest. gez. jrd. fam. Lemmens-Poels. Woensdag: 7.30 Leonard Maas. Donderdag: 7.30 overl. fam. Rut- ten-Kockelkoren. Vrijdag: Missievrijdag. 7.30 gez. H. Mis overl. fam. Thielen-Baeten. Zaterdag: 7.30 gest. gez. jrd. fam. Grispen. Biechten van 34 u. voor de kinderen; van 67 u. voor de groten. Geen lof. PAROCHIEKERK OIRLO Zondag: 2e zondag der maand, 2e zondag na Drie Koningen. Leesmis- sen om 6.30, 7.30, Kindermis 8.30 parochie hoogmis om 10 u. 4 u. Kruisweg en Lof. Na de H. Missen aan de Kerkdeur collecte voor de Memisa. Maandag: 7.30 zieledienst Martinus Baltussen, besteld door de buren. Dinsdag: 7.30 jaardienst Antonius Peters en Maria Bos. Woensdag: feestdag van de H. An tonius Abt, bijz. verering docr 't St. Antoniusgilde van Oirlo; 7.30 geen H. Mis, wel wordt de H. Communie uitgereikt; 9 u. plechtige Hoogmis voor de leden van 't St. Antonius gilde; 's avonds feest'"crgadering in zaal Rongen. Donderdag: 7.30 geen H. Mis, wel wordt de H. Communie uitgereikt; 9 u. Hoogmis opgedragen voor de overledenen van het St. Antonius gilde. Vrijdag: 7.30 eerste maandelijkse H. Mis voor Martinus Baltussen. Zaterdag: 7.30 zieledienst Anna Louisa Bos. Zaterdagavond is er biechtgelegenheid van 57 u.; van 1725 jan. wordt de bidweek ge houden voor de hereniging der Ker ken. PAROCHIE CASTENRAY Zondag: 2e zondag na Driekonin gen. Kerkdeurcollecte voor de Me misa, Medische Missie Actie. 7.30 Vroegmis tot dankzegging int. Hub. Janssen-Jacobs; 10 u. Hgm. voor de parochie; 3 u. Lof en Rozenhoedje. Daarna H. Familie afd. Mannen. Maandag: 7.30 gez. H. Mis voor le den en overleden leden v. d. plaat selijke Ruitervereniging. Dinsdag: 7.30 7.30 gest. gez. jaard. voor Peter Hub? Kuypers en Anna Gertrudis Christiaens. Woensdag: 7.30 2e v. d. zeswekend. voor Petronella Wismans-Cleven. Donderdag: 7.30 gest. gez. jaard. voor Bernard Vullings en Maria Eli sabeth v. d. Broek. Vrijdag: 7.30 gez. jaard. v. Piet van Rhee. Zaterdag: 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L. Vr. v. Alt. Bijst. tot int. van hen die hiervoor offerden. Van 5.30- .30 gelegenheid tot biechten. 6.30 Lof en Rozenhoedje. A.s. zondag 2e collecte voor de Afr. Missiën. Kerkpoets: Miep Strijbos en Toos Strijbos. Donderdag 18 jan. a.s. begint de Internationale Bidweek v. d. Her eniging v. d. Kerken. Tot 1 febr. gelegenheid de banken- pacht te betalen bij de penningm. v. h. Kerkbestuur op 't kantoor v. d. Boerenbond. Daarna wordt deze ge- ind per Boerenleenbank. PAROCHIEKERK LEUNEN Zondag: 2e zondag na Driekonin gen. Om 6.45 leesmis; 8 u. leesmis v. Jozef Loenen; 9.15 hoogmis voor de parochie; 10.30 leesmis; 3 u. kruis weg en lof. Daarna vergadering van de H. Familie van de vrouwen. Van daag is de tweede collecte voor de Afrikaanse Missiën. Maandag: leesmis voor Johanna de Ponti. Dinsdag: Kindermis voor de meis jes, leesmis voor de overl. fam. Lit- jens-Claessens. Woensdag: leesmis voor Johanna Beclet v.w. de bejaardenvereniging. Donderdag: kindermis voor de jongens, leesmis v. Theodor Bouten v.w. de buurt. Vrijdag: leesmis voor Herman Voesten. Zaterdag: leesmis voor Petronella Verkoeijen-Creemers. Van 45 en van 77.30 biechtgelegenheid. Daar na lof. Kerkpoetsen: Tonny van Meijel en Truus Voermans. In de loop van de week huis aan huis collecte voor de Memisa. PAROCHIE YSSELSTEYN Zondag: 2e zondag na Driekonin gen. 6.30 leesm. v. Herman Vousten en echtgenote; 8.10 leesm. tot int. v. d. fam. Vergeldt-de Louw; 9.15 kindermis; 10.15 Hoogmis v. d. overl. fam. Dilissen-Peters; 2 u. lof, na het lof H. Fam. v. d. mannen. Maandag: 7.30 gez. jaarg. v. Mar tinus Ewals; z.a. leesm. v. Willem Vollenberg. Dinsdag: 7.30 gez. jaarg. v. Antoon Smits; z.a. v. Hendrikus van de Ven. Woensdag: 7.30 leesm. tot int. v. d. fam. Deters-Teunissen; 6 u. avond mis t.e.v. H. Oda v. d. levende en overl. leden van de boerinnenbond. Donderdag: 7.30 gez. jaarg. v. Pe trus Mulders; 9.30 huwelijksmis v. h. bruidspaar Manders-v. Schijndel. Vrijdag: 7.30 weekdienst v. Adria- nus v. d. Hulst; z.a. leesm. v. d. fam. Claessens-Zanders. Zaterdag: 7.30 leesm. uit dankb. v. d. fam. Peters-Michels; z.a. leesm. v. overl. ouders Smits-Derks; 6 u. lof, tot 7.30 gelegenheid om te biech ten. Van 18 tot 25 januari is de inter nationale bidweek waarin gebeden wordt voor de eenheid onder de christenen. PAROCHIEKERK MERSELO Zondag: 2e zondag na Driekonin gen. 6.30 Communieuitreiken; 7 u, leesmis cverl. ouders Hoedemakers- Gooren; 8.15 leesm. overl. fam. Kes- sels-Verstappen; 10 u. Hoogmis als jgt. voor Henricus Eyssen; 2.30 Lof met rozenhoedje. Daarna vergade ring v. d. Derde Orde, beide afd. Maandag: 6.45 Leesmis uit dank baarheid (Gerrits); 7.30 Hoogmis v. d. parochie. Dinsdag: 6.45 Leesmis voor Gerar dus Litjens; 7.30 gest. jgt. voor An toon Wismans en Maria Michels. Woensdag: Feestdag v. d. H. An tonius Abt, patroon tegen veeziek ten; 6.45 Leesmis voor Theodorus Verheyen; 7.30 Hoogmis t.e.v. de H. Antonius t.i.v. de Veeverzekering. Donderdag: 6.45 Leesmis voor Ca rolina Rambags; 7.30 gest. jgt. voor Antoious v. Dijck, Maria Cath. Ver geld en kinderen. Vrijdag: 6.45 Leesmis voor Wed. Stiphout-v. Rijswijck; 7.30 gez. H. Mis voor Jacobus v. d. Heuvel. Zaterdag: 7.30 Leesmis voor eerst volgende overledene; 9.30 Huwe lijksmis voor bruidspaar v. Hoof- Gielen. De leden v. d. Mariacongregatie en B.J.B. worden verzocht de huwe lijksmis bij te wonen. 4 u. biechten voor de kinderen v. d. 5e en 6e klas, daarna voor ande ren tot 6 u.; 7 u. Marialof. A.s. zondag speciale maandelijkse collecte voor noden van onze kerk. Van 1825 januari wordt de bid week gehouden voor de eenheid van de Kerk. Dinsdagavond om 7 uur Congre gatie voor beide afdelingen. RECTORAAT VREDEPEEL Zondag: 2e zondag na Driekonin gen. 7.30 vroegmis v. overl. ouders fam. v. Keijsteren-Geurts; 10 u. hoogmis v. d. zielerust v. overlede nen; 2.30 lof. Door de week H. Mis om 7.30. Maandag: v. d. overl. v. d. fam. Peeters-Claessens. Dinsdag: uit dankb. namens fam. Huijs-v. Enckevort. Woensdag: t.i.v. fam. Hanssen- Achten. Donderdag: t.i.v. fam. Cornelis- sen-Jacobs. Vrijdag: v. d. overl. v. fam. v. Til- burg-Muijsers. Zaterdag: t.b.i. 7.30 Lof t.e.v. O.L. Vrouw v. d. Vrede. Biechtgelegen heid: dagelijks vóór de H. Mis; za terdag voor en na het Lof. RECTORAAT HEIDE Zondag: 2e zondag na Driekonin gen. 7.30 H. Mis uit dankbaarheid. Memisa-collecte aan de kerkdeur. 10 u. jgt. voor Martinus Ewals; Ako- lieten: A. Droesen en P. Janssen; 3 u. vergadering van de Derde Orde. Misdienaars v. d. week: Piet v. Lie- rop en Piet Rutten. Maandag: 7.30 H. Mis voor Leo- nardus Spee en Lamberdina Arts. Dinsdag: 7.30 H. Mis voor Petro nella v. Dijck-Wismans. Woensdag: 7.30 H. Mis uit dank baarheid voor verhoord gebed. Donderdag: Begin v. d. Internatio nale Bidweek. (18-25 jan.). 7.30 H. Mis voor Gertruda Poels-Voesten. Vrijdag: 7.30 H. Mis voor Johan nes Camps. Zaterdag: 7.30 H. Mis voor de overl. fam. Geurts-Gellings; 7 u. Biechtgelegenheid; 7.30 Lof. RECTORAAT VEULEN Zondag: 7 u. gelegenheid tot com municeren. 7.30 lsm. v. z. Gerardus Houben; 10 u. hgm. voor de beken de intenties. De 2e collecte is van daag voor de Medische Missieactie. 2.30 Derde Orde. Maandag: hgm. v. z. vr. Wilms- Heesen. Dinsdag: lsm. uit dankbaarh. t.e.v. O.L. Vrouw v. Lourdes. Woensdag: hgm. zeswekend. v. z. vr. Nabuurs-Reynen. Donderdag: lsm. v. z. Leonard Heidens en echtgenote. Vandaag be gint de internationale bidweek. Vrijdag: lsm. overl. fam. Ewals- Holtackers. Zaterdag: hgm. zeswekend. v. z. Gerard Smits; 7.30 n.m. Avondoef. t.e.v. O.L. Vrouw. A.s. zondag is de maandcollecte v. onze kerk. Acolythen voor a.s. zondag: Piet v. Meyel, Ben Burgers en Tom v. Gassel. Kerkpoetsen: Netje Janssen, Mia v. Wylick en Martha Erben. RECTORAAT SMAKT Zondag: 2e zondag na Driekonin gen. 6.15 H. Mis voor genezing er dank; 7.30 voor fam. Derks-Meulen- steen; 10 u. Hoogmis voor Joh. Hub. van de Winkel; 3 u. lof. Collecte v. d. Memisa. Leesboeken vhn de Bibl. Venray vandaag inleveren s.v.p. Maandag: 6.30 tot zekere intentie; 7.30 voor Theodorus de Haart. Dinsdag: 6.30 voor zegen in het gezin; 7.30 overl. fam. Geurts-Ver- schuren. Woensdag: 6.30 ter ere van de H. Jozef; 7.30 gez. jrdst. voor Joh. As- selberghs en Agnes Maria Bos. Donderdag: begin v. d. internatio nale Bidweek. 6.30 H. Mis voor de eenheid in de H. Kerk; 7.30 voor Joh. Hub. v. d. Winkel (Fok- en contr. vereniging). Vrijdag: 6.30 voor Lud. Biemans; 7.30 voor genezing van 'n zieke. Zaterdag: 6.30 voor de missie; 7.30 ter ere van O.L. Vrouw. Van 5—5.30 gelegenheid om te biechten, tevens voor en na het lof van half 8. Het grote spoorwegongeluk te Harmeien heeft weer eens de grote treinrampen uit de geschiedenis in herinnering gebracht. Eigenlijk heerste bij velen de me ning, dat er tegenwoordig zoveel verbeterd was bij de beveiliging en door het invoeren van de stalen rij tuigen, dat zich geen grote rampen meer konden voordoen. Vroeger was dat heel anders, toen werden alle wissels en seinpalen nog met de hand bediend en konden veel meer menselijke fouten worden gemaakt, toen reden er alleen nog houten wa gons op de rails en deze versplin terden totaal, zodat zich een andere trein of een obstakel op hun weg bevond. Dat juist nu, in de moder ne tijd met de technisch volmaakte NX-beveiliging en de automatische blokkering van bezette baanvakken en verkeerd liggende wissels, met de oersterke electrische treinstellen en de nauwkeurigste dienstregelingen, toch een ongeval kon geschieden dat veel verschrikkelijker is dan vroe ger ooit in ons land is voorgekomen, heeft de vraag doen rijzen of wij er nu wel zoveel beter aan toe zijn dan voorheen. Maar dan moet het antwoord on middellijk bevestigend luiden, want 'hoe zou dit ongeval verlopen zijn als het hier houten wagons had betrof fen? En hoeveel meer spoorweg ongelukken zouden er in de laatste jaren zijn geschied als de wissels en seinen nog allemaal ongecontroleerd door zelfstandig handelende wach ters op eigen verantwoording zou den zijn omgezet? Of niet omgezet? ANDERHALVE EEUW GELEDEN AL HET EERSTE ONGELUK Zo lang er treinen rijden, gebeu ren er ongelukken. Het allereerste ongeval dateert van 31 juli 1815 op het terrein van een mijn bij New castle (Engeland). Daar ontplofte de eerste locomotief die door een ze kere Brunton was gebouwd en de machinist, een arbeider en een klei ne jongen werden gedood. Vijftig mensen werden daarbij gewond, waarvan er later nog velen stierven. In de eerste tijd van de spoorge- schiedenis zijn heel wat locomotie ven uit elkaar gesprongen, omdat ze gebreken vertoonden of niet vol doende door een veiligheidsklep waren beveiligd. Als eerste persoon die door een trein werd overreden, vermelden de annalen een parlementslid voor Li verpool, genaamd William Huskis- son. Hij woonde de feestelijke ope ning bij van de lijn Liverpool Manchester op 15 september 1830, doch kwam te dicht bij de locomo tief en geraakte er onder. GROTE SPOORWEGONGELUKKEN De eerste ontsporing die mensen levens kostte, geschiedde ook in En geland op de lijn naar Newcastle. Drie pasagiers vonden de dood. De allereerste grote treinramp, waarover nog lang werd gesproken en geschreven en die aanleiding werd tot heftige kritiek op de Fran- spoorwegmaatschappij, vond plaats op 8 mei 1842 bij Meudon, een stad in het Franse departement Sei ne Oise van thans 25.000 inwo ners. Er was slechts één trein bij betrokken, maar deze was flink be zet met passagiers. Ze werd getrok ken door twee locomotieven tot het fatale moment waarop een der as sen van de voorste machine brak. Deze locomotief kantelde en de tweede stortte zich er boven op. Beide geraakten in brand, maar in middels schoten de houten wagons door de zware gevaarten en zo ont stond weldra de gehel trein in lich telaaie. Omdat de wagons op grond van een veiligheidsmaatregel tegen het openspringen van portieren onder weg van buiten waren afgesloten, voltrokken zich in de bedreigde cou- pé's afschuwelijke taferelen. Offi cieel zijn er slechts 57 doden ge teld, maar vermoedelijk en de verslagen van die tijd bevestigen dit vermoeden zijn er heel wat slachtoffers zodanig verbrand, dat aan identificatie niet meer viel te denken. EN IN ONS LAND? Er zijn sindsdien geregeld onge lukken geschied en vele mensen om gekomen bij diverse spoorwegmaat schappijen. Nog altijd geldt, dat de Nederlandse Spoorwegen de veilig ste ter wereld zijn. Het aantal ge dode en gewonde reizigers is door de jaren heen berekend per 10 miljoen reizigerstreinkilometers en deze ge tallen zijn voor Nederland altijd kleiner gebleven dan voor de ande re landen van Europa en waar schijnlijk van de gehele wereld. Zij liggen zo gemiddeld voor 't aantal doden op: Nederland 0,01, Duitsland 0,03, België 0,01, Denemarken 0,03, Zweden 0,03 en Zwitserland (on danks de lawines) 0,01 en voor het aantal gewonden op: Nederland 0,05, Duitsland 0,25, België 0,11, Dene marken 0,08, Frankrijk 0,05, Enge land 0,13, Zweden 0,13 en Zwitser land 0,06. Desondanks zijn ook in Nederland veel ongelukken geschied. Oudere mensen herinneren zich ongetwij feld de dijk verzakking bij Weesp, die een trein tussen Amsterdam en Bussum deed verongelukken in 1918. 41 personen kwamen daar om het leven en 42 werden er gewond. Als wij de minder ernstige ontsporingen e.d. even buiten beschouwing laten, begint de rampenhistorie voor ons land in 1913 met een uit de rails ge lopen rein te Oranjekanaal, waarbij 5 doden en drie gewonden vielen te betreuren. Bij De Vink te Leiden waren in 1926 vier doden en 9 ge wonden geteld, bij Woerden kwa men in 1936 al eens twee passagiers om het leven en werden er zeven gewond. Op dezelfde lijn reed in 1951 een expresstrein op een stil staande stoptrein met als gevolg 2 doden en 20 gewonden. Twee bot sende werkliedentreinen bereikten in 1952 te Rotterdam hetzelfde re sultaat. In 1953 veroorzaakte een rangeerlocomotief te Gouda weer 'n dode en een gewone. In het zelfde jaar botsten te Weesp twee treinen op elkaar. Twee doden, negen ge wonden. In 1954 zijn te Eist door een verkeerde wisselstand zes trein reizigers gedood en elf gewond. DRIE MAAL IN EEN JAAR 1955 zou voor de N.S. een ramp jaar worden. Een militaire trein ont spoorde bij Oldenbroek, gevolg twee doden en twee gewonden. Te Gel- dermalsen reed een personentrein op een goederentrein: 2 doden en 8 gewonden. In dat zelfde jaar reed te Heerlen een sneltrein op een stop trein en werd het aantal gewonden met 26 vermeerderd. Vers in ons gebeugen liggen nog de botsing bij Woensel met 7 doden en 20 gewonden in 1957, de bij Woerden ontspoorde militaire trein met Britse verlofgangers, waarvan er 2 stierven en tien werden ge wond in 1960 en de beide botsingen van verleden jaar, resp. te Geldrop en te Tilburg, tezamen met drie do den en vijf gewonden. Maar het waren geen verschrik kelijke rampen met enorme aantal len omgekomen passagiers, zoals wij wel eens uit het buitenland kregen gemeld. Niet voor niets voerden de N S. hun leuze: veilig, vlug, voorde lig. Zelfs zo veilig reden onze trei nen, dat menigeen dacht dat de tijd van de grote spoorwegrampen voor goed voorbij was DE GROOTSTE RAMPEN Wat zijn nu de gróótste treinonge lukken geweest in de geschiedenis? In 1957 werden wij opgeschrikt door ontstellende berichten over een tragedie in Jamaica. Door het sim pele breken van één koppeling, re den twee rijtuigen van een trein met 1500 passagiers zich te pletter tegen een brug, de twee daarop vol gende wagons kantelden en vijf daarna komende wagens stortten omlaag in een ravijn. Er zijn min stens 205 reizigers gedood en tegen de 500 gewond, bovendien is er nog een aantal vermist en nimmer te ruggevonden. Dit is echter niet de grootste ramp geweest. Deze vond plaats in 1944 bij Salerno in Italië. In dat oorlogs jaar bleef een passagierstrein steken in een tunnel en kwamen zeker 520 personen door verstikking om het leven. In verband met de toestand van de velden werden afgelopen zondag wederom alle hockeywedstrijden door de K.N.H.B. afgelast. Hopelijk zijn de weergoden ons a.s. zondag goedgunstiger gezind zodat de pope lende M.H.C.V.'ers zich eindelijk weer naar de terreinen kunnen be geven. Het programma is als volgt: De dames gaan Sittard in eigen huis opzoeken en met de grote over winning die ze hier bevochten nog in gedachten wijst alles er op dat zij weer met de volle winst naar huis komen. Het tweede (junioren) elftal zal in een thuiswedstrijd de handen vol krijgen aan Concordia. Zeker is dat zij zullen trachten deze eerste wed strijd van 1962 in een overwinning om te zetten. Voor de heren van het eerste elf tal is het een belangrijke dag. Punt één de wedstrijd tegen Geleen. Dit werd hier thuis een 30 overwin ning, maar Geleen is in eigen veste altijd een lastige te overwinnen te genstander gebleken en zij zullen dan ook hun beste beentje voor moeten zetten. Punt twee is van belang voor de stand. Roermond volgt ons nog al tijd trouw op de tweede plaats met slechts één puntje achterstand. Zij zullen echter Maastricht in een uit wedstrijd moeten verslaan wil deze positie gehandhaafd blijven. Of dit echter zal lukken is zeer de vraag en mocht Maastricht winnen dan zal onze positie sterk wijzen op een mo gelijk kampioenschap. Het vertrek van de heren is vast gesteld op half twaalf. Mogelijk wordt reeds zaterdagavond de men taltraining gehouden, maar hierover zal nader nog bericht volgen bij de elftalaankondiging. De spelers wor den verzocht hiervan tijdig kennis te nemen. KRAMERIJEN- VARKENS MARKTEN op elke maandag, uitgezonderd op Tweede Paasdag en Tweede Pink sterdag. KERMISSEN Venray-Kom 5, 6, 7 en 8 aug. Leunen 17, 18, 19, 20 en 21 juni. Oirlo 13, 14, 15 en 16 mei. Heide 24, 25 en 26 juni. Merselo 1, 2, 3 en 4 juli. Ysselsteyn 8, 9, 10 en 11 juli. Castenray 26, 27, 28 en 29 aug. Veulen 2, 3, 4 en 5 sept. Oostrum 9, 10, 11 en 12 sept.

Peel en Maas | 1962 | | pagina 9