fnatestanté-eküitdiike school emUa bóökten (te) veel OPENING keert uw portemonnaie om... Nederlanders Geestelijk artikel Gevonden Politierechter Vrijdag 12 januari 1962 No. 2 Drie en tachtigste jaargang ÜPEEL EN MAASÜ DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY A H VOHR VP IMP A V P1VT OM^TRPl^PN ADVERTENTIEPRIJS 8 ot. per mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1050652 L#Ltl\UL/lU V OUlV V lwill\/i I lwlY WIVIO 1 IVUIVlwlI PRIJS PER KWARTAAL 1.58 (buiten Venray 1.75) Vele gasten waren aanwezig toen zaterdag burgemeester Custers officieel de nieuwe protestants-christelijke school opende. Gasten uit Venray zelf, als de H.E. Heer Deken en de pastoors der andere parochies, de gemeenteraad, de hoofden der scholen. Maar ook de gasten van buiten Venray uit protestants-christelijke kringen, die door hun aanwezigheid blijk van belangstelling gaven. De voorzitter van het schoolbe stuur, de heer A. Janssen heette hen allen hartelijk welkom en toonde zich dankbaar voor alle hulp die de protestantse gemeenschap had on dervonden bij de verwezenlijking van dit grote ideaal. Ds. Struys uit Venlo sprak een psalmgebed, waarna burgemeester Custers in zijn openingsrede de ge schiedenis na ging van de totstand koming van de school. Reeds in 1956 had de kerkeraad van de Ned. Her vormde kerk in Blitterswijck con tact gehad met burgemeester Jans sen om te komen tot stichting van een christelijke school in Venray. Door allerlei omstandigheden heeft het tot 1960 geduurd voordat weder om een nieuwe actie startte, die uit eindelijk dan dit fraaie resultaat heeft. MARKANT FEIT Burgemeester Custers noemde het een markant feit, deze schoolvesti- ging in Venray, die mede een sym bool is van de snelle groei en de industrialisatie van Venray. Hij hoopte dat ze tot grote bloei zou mogen komen en dat naast goed on derwijs de karakter- en levensvor ming van de protestants-christelijke jeugd hier een grote plaats zou mo gen krijgen. Een der eerste die ge lukwensen aanbood was inspecteur Schoenmakers, die vooral veel waardering had voor het werken van de heer Kousemakers, die als secretaris van het schoolbestuur bergen werk verzet had voor de tot standkoming van deze school. Doch daarnaast wees hij ook op het werk van Burgemeester Custers, die in deze tijd van scholennood, toch een urgentieverklaring wist los te krij gen. De heer Stoffels bood namens de Vereniging Christelijk Onderwijs zijn gelukwensen aan. Dominee van Voorthuyzen was als vertegenwoordiger van de provin ciale kerkvergadering Noord-Bra bant en Limburg graag naar Venray gekomen, waar nu ook de christe lijke gemeenschap door middel van deze school tot uiting en gelding komt. GELUKWENSEN bood ook Deken Loonen aan, die verheugd was dat deze school tot stand was gekomen en de meest prettige samenwerking aanbood. De heer Rauts van Ambonezenzorg was een volgende felicitant, die namens de Ambonese ouders uitdrukking gaf van de blijdschap waarmede de ze school werd begroet. De hoofden der Christelijke scholen van Box meer, Nijmegen en Ede boden ook al gelukwensen aan, waarbij nog 'ns door de heer Kruk uit Boxmeer ver teld werd dat het reizen en trekken met bussen en treinen naar de school in Boxmeer toch wel veel gevraagd had van de jeugd uit Ven ray. Was hij enerzijds een tikkeltje bedroefd om het afscheid van een 70 leerlingen, van de andeie kant kon hij begrijpen dat de Venrayse gemeenschap zelf graag een school zou hebben. De heer van der Maten, het hoofd der nieuwe school, bekende zich voor de christelijke opleiding en sprak zijn vertrouwen uit in een goede onderlinge samenwerking in Venray. De heer Kousemaker was het ge geven alle sprekers dank te brengen en al degenen, die in wat voor een functie ook aan de tot standkoming van de school hebben meegewerkt. Het was voor hem als leek zeer moeilijk geweest, maar van alle kanten was er hulp geboden, hulp. waarvoor hij zich nu zeer dankbaar en erkentelijk toonde. De plechtigheid werd besloten met een gebed, waarin de hulppre diker van Blitterswijck, de heer v. d. Waal, voor ging. Daarna konden de vele gasten 't nieuwe schoolgebouw bezichtigen dat er inderdaad zijn mag. Drie i klassen waren wachtende op de leerlingen, en zagen erk eurig uit. I evenals trouwens de onderwijzers- j kamer, de toiletten en de berggele- genheid. Een keurige school, die te recht belangstelling trekt. m JAARLIJKSE COLLECTE OP 14 JANUARI MOET EEN MILJOEN BEDRAGEN Zondag 14 januari houdt de Medi sche Missie Actie (Memisa) met toe stemming der bisschoppen weer haar jaarlijkse collecte aan de kerk deuren om met de opbrengst ervan medische hulp te verstrekken aan de missie over heel de wereld. Het zou niet moeilijk zijn hier een ontroe rend verhaal op te hangen over de verschrikkelijke noden, welke heer sen in Zuid-Amerika, Afrika en Azië. Beter dan wij dat kunnen zijn evenwel de uittreksels uit enkele brieven, die missionarissen aan de Memisa hebben gezonden. Om de nood te lenigen, die uit deze brie ven spreekt is de verwachting van Memisa om 14 januari minstens een miljoen binnen te halen, nog zeer laag gesteld. Missionarissen schrijven: „Mijn parochie ligt precies op de grens van de beschaving en Chris- tendom-Heidendom. Arme stakkers. De toestanden zijn slechter dan waar ook. Hier in mijn plaats is het hopeloos. Het is een zeer verwaar loosd gebied en ik vraag U drin gend om hulp". „Heel veel dank voor uw medicij nen; een groot deel is al bij de lep rozen. Nu heb ik reeds een vierhon derd melaatsen bijeen en ben aan 't vechten om terreinuitbreiding. Het is me toch een brok ellende. Versto ten en creperen van de honger. Van de buitenwereld zien ze alleen mij en ik ben hun trouwe vriend; nog geen twee minuten ben ik in hun kampong of ze komen al met een jonge klapper aandraven om mijn dorst te lessen". Dit schreef een priester-arts. „De ooievaar had zulke rappe be nen, dat we niet meer wisten, waar de baby's in te stoppen; zo kwamen ze dan terecht in 'n Hollandse was mand". „Ik hoop niet de room voor an dere missionarissen weg te kapen. Vele monden moet U vullen en de MEMISA is geen miljonair, dat we ten we. Doch daar ik heb ondervon den dat de MEMISA een miljonairs- hart heeft en men er steeds op uit is om ons naar beste vermogen te helpen, durf ik toch bij u aan te kloppen voor het allernoodzakelijk ste". (Naschrift Memisie: „Wij hopen op 14 januari 1962 miljonair te wor den!!") „Zo juist de lang verwachte zen ding van de MEMISA ontvangen. Alles in prima toestand aangeko men! Niets is verloren gegaan of be schadigd! Geweldig! U kunt begrij pen hoe blij we zijn met die prach tige zending. Namens allen zeer har telijk bedankt!! De mensen keken hun ogen uit. Zij voelen dat de Broederschap van de Katholieke Kerk geen grenzen kent om goed te doen aan medebroeders in nood". „Er stond laatst nog 'n jochie bij m'n kantoor, zo eentje die net be gonnen is met achter de geiten te lopen, hoogstens een jaar of zeven oud. 'n Beetje bedrempeld wees hij naar z'n teentje waar 'n klein stuk je zakdoek of zoiets omheen gewik keld was. Het leek zo simpel, maar toen ik het doekje er afgewikkeld had, bleek er geen gezond plekje meer aan te zitten." ,,'n Moeder lag op de grond voor haar lage bed, haar hoofd steunend op haar enige arm .waarvan de hand zonder vingers. Ze had maar een been. Doof en half blind zonder neus, klaagde ze over hoofdpijn. En dit alleen maar als antwoord op m'n vraag. Want hoe erg de mensen er ook aan toe zijn ,toch vraag je: hoe gaat 't er mee?, en als je dan hoort: God zij dank een beetje beter, dan vind ik dat heldenmoed". „Uw groeten in de vorm van twee enorme kisten medicijnen was een betere godsdienstles dan ik mijn les sen over de naastenliefde ooit kan geven!" „De bevolking is zeer sympathiek tegenover ons. Ze groeten meestal knielend, met handgeklap. Maar ze verwachten ook medische hulp van me en vaak sta ik machteloos bij ge brek aan medicamenten en verband. Ik heb al mijn zakdoeken moeten verknippen om wonden te verbin den, en wonden hebben ze! In ver schillende gevallen loopt de etter als water langs hun lichaam af en ben je machteloos". „Hebt u niet wat baby-spulletjes (luiers, hemdjes, truitjes voor een ongewenst kindje van een van mijn parochianen? Dit gezinnetje bestaat uit een melaatse vader (te vergelij ken met Job op de mesthoop, omdat deze vervuilde, zieke man reeds ja ren op een hoop vodden in zijn arm zalige hut zit „niets" tc doen), een moeder die haar tweede baby ver wacht (maar van een ander) en een klein meiske van ruim twee jaar, die het leven van de zieke man een beetje verlicht, door wat met hem te spelen!" „Gisteren kwamen de kisten met medicijnen van de MEMISA hier aan. Wat een feest! We zijn wel wat „overdonderd" door alle „rijkdom" in die kisten. Een schat van medi cijnen en aansterkende middelen! „MEMISA" is geweldig! U moest 'ns weten wat het voor ons betekent. Ook heeft zo'n zending nog een mo rele kant. Je raakt er eenvoudig van opgeknapt in je zorgen, die we genoeg hebben". „Vandaag kwam een ziek kindje binnen en was enkele uren later al overleden. Te laat! De ouders waren erbij, maar ze hadden niet tijdig aan het ziekenhuis kunnen zijn. Hun verhaal luidde: „we hebben zelfs de prauw verschillende kilometers sa men moeten dragen om weer aan water te komen, opdat we verder konden". Er is naar ons ziekenhuis geen andere weg dan de waterweg en die is op veel plaatsen droog. Vreselijke moeilijkheden hebben ze te overwinnen; die mensen kwamen ongeveer een week ver; voor iemand die de afstanden hier niet kent on begrijpelijk". 1200 SIGARETTEN PER HOOFD Vier grote en een zestal kleinere bedrijven hebben in 1961 de 13,8 miljard sigaretten geproduceerd, die gedurende het afgelopen jaar bin nen onze landsgrenzen werden ge rookt. Dat betekent een omzet van meer dan 675 miljoen, waarvan ongeveer 400 miljoen in de staats kas zal belanden. De producenten van sigaretten zullen ongetwijfeld met voldoening het verloop van de Nederlandse sigarettenmarkt volgen. Minder voldoening heerst er echter in kringen van de gespecialiseerde winkeliers, waar men met bezorgd heid de toenemende concurrentie van de warenhuizen en super markets gadeslaat. JAAROMZET SIGARETTEN 675 MILJOEN De krachtige groei der Europese economie heeft ook in ons land er toe geleid dat de totale nationale welvaart groter is geworden. Dien tengevolge heeft het algemene con sumptiepatroon in de afgelopen ja ren aanzienlijke wijzigingen onder gaan. Het totaal der consumptieve bestedingen is sterk toegenomen. Goederen die vroeger alleen door de rijken konden worden gekocht, liggen nu binnen het bereik van grote kringen van onze bevolking. De consumptie krijgt uit de aard der zaak zijn belangrijkste impuls uit de loon- en salarisbeweging. Als gevolg van de stijging der lonen is de consumptie de laatste jaren aan zienlijk gestegen. De verkoop van personenauto's bijvoorbeeld nam zeer snel toe en de spectaculaire groei van het aantal televisietoestel len is eveneens een uiting van de toegenomen welvaart. Sedert 1954 zijn de bestedingen van huishoudelijke artikelen en wo ninginrichting verdubbeld en zijn die aan kleding en schoeisel met plm. 50 pet. toegenomen. Een uiting van grotere welvaart is ook het op lopend verbruik van vlees, banket bakkersartikelen, zuidvruchten en. boeken. Ook de besparingen bij de spaarbanken zijn fors toegenomen. Tot en met september 1961 was het spaarverschil tussen stortingen en terugbetalingen bij de Rijkspost spaarbank en de algemene spaar banken reeds meer dan 600 mil joen. Tenslotte wijst ook de snel toege nomen consumptie van sigaretten op een groter welvaart. In 1950 rook ten de Nederlanders gezamenlijk 8 miljard sigaretten, in 1957 11,7 mil jard en in 1960 13.7 miljard. In 1961 zullen, gezien de omzetten in de eer ste 11 maanden van dat jaar, de Ne derlanders plm. 13,8 miljard siga retten gerookt hebben. Dat betekent een omzet van 675 miljoen! De fis cus spint hier overigens het meeste zijde bij. De accijns op een pakje si garetten van één gulden bedraagt namelijk liefst 0,62. Daarbij komt dan nog 5 cent omzetbelasting. Ruim 400 miljoen van de totale omzet ging in 1961 dus naar de staat der Nederlanden. 150 MERKEN Ruim 13,8 miljard sigaretten wer den in 1961 dus in ons land gecon sumeerd. Daarnaast draaiden we nog rustig de „shagjes" van een slordi ge 8,5 miljoen kilo shag. Ook de con sumptie van shag laat een geduch te stijging zien. Sigaren werden er gemideld minder gerookt dan voor de oorlog, maar toch is de sigaren- verkoop de laatste drie jaar met on geveer 35 pet. toegenomen. De con sumptie van pijptabak is bepaald geringer dan voor de oorlog. Pruim tabak wordt niet meer maar ook niet minder verkocht dan voor 1940. De toename van het sigarettenver- bruik is, ondanks alle krantenpubli- katies en radiolezingen over long kanker. stellig het meest spectacu lair. In 1955 rookten wij 1100 siga retten per hoofd van de bevolking, op het ogenblik bijna 1200. De Nederlandse roker kan kiezen uit een kleine 150 merken. Die rijke keuze aan merken wordt overigens slechts door 4 grote en een zestal kleinere bedrijven geproduceerd. Elk van deze bedrijven drijft groten deels op enkele heel bekende en veel verkochte merken. Er wordt in ons land veel meer „American blend" dan „Virginia" gerookt. Bij na de helft van de in ons land ver kochte sigaretten zijn van het Ame rikaanse type, plm. 30 pet. is Virgi nia. De filtersigaretten staan op de jderde plaats (plm. 15 pet.) tenslotte •wordt dan neg een beperkt kwan tum Egyptische en Franse sigaret ten op de markt gebracht. OUDE MERKEN FAVORIET Geregeld brengen de sigaretten- producenten nieuwe merken op de markt. Enorme bedragen aan recla me worden besteed om het nieuwe merk bij het publiek te introduce ren. Toch is het succes meestal be scheiden. De meeste rokers proberen het nieuwe merk wel eens een keer maar stappen meestal weer op hun oude- vertrouwde merk over. De meest verkochte merken zijn die, die al jaren aan de markt zijn en voor het rokerspubliek als het ware een „begrip" zijn geworden. De merken, welke meer dan f 1, kosten, worden uiteraard niet zo veel verkocht. Maar ook de goed kope sigaret, die niet al té duur maar zeker ook niet al te goedkoop mag wezen. Goedkoper merken wor den meestal tijdens het werk ge rookt en hetzelfde geldt voor shag- tabak. Men laat zijn gasten geen shagjes draaien GAAT SIGARENZAAK VERDWIJNEN? De sigaretten worden in ons land verkocht door ongeveer 15.000 ge specialiseerde kleinhandelaren. Maar er zijn bijna 25.000 tabaks vergunningen. Dat wil dus zeggen, dat er ook veel rokersartikelen door niet gespecialiseerde winkeliers worden verkocht. Vooral de waren huizen en supermarkten vormen 'n bedreiging voor de gemoedsrust en de portemonnaie van de gespeciali seerde winkeliers. Het is zelfs de vraag of de gespe cialiseerde winkeliers deze concur rentiestrijd op de duur zullen vol houden. In de Verenigde Staten bij voorbeeld hebben de „specialisten" sinds lang de vlag moeten strijken De typische „sigarenwinkel" bestaat daar niet meer. Zal het in ons land hier ook op uitdraaien? ST. ADELBERT Op dinsdag 9 januari j.l. vergader de de afdeling Venray van de St. Adelbertvereniging voor de eerste keer in 1962. Op deze bijeenkomst hield prof. dr. Jos. J. Houben sj., do cent aan de Université Saint Joseph te Beyrouth (Libanon), een voor dracht over „De crisis binnen de Is- Jam". In deze voordracht behandel de spreker problemen, die onmiddel lijk aangesloten bij de vraagstuk ken, waarvoor p. dr. Schoonenberg sj. aandacht vroeg, toen hij 19 de cember van het vorig jaar de bete kenis van de niet-christelijke gods diensten belichtte. Het verenigingsprogramma 1961 1962 wordt nu op 30 januari a.s. voortgezet. Dr. G. P. M. Knuvelder, Nederlands letterkundige te Eind hoven en directeur van het St. Jo- riscollege aldaar, zal dan spreken over „Het beeld van de mens in de moderne litteratuur". MERKWAARDIG VERLANGEN HET AANSCHIJN DER WERELD TE VERANDEREN Niemand zal kunnen ontkennen, dat het aanschijn van de wereld sinds de geboorte van Christus ver anderd is. Deze verandering is maar heel in het klein begonnen na die heilige nacht, toen de herders Christus ont moetten. Van dat ogenblik af zijn ze ongetwijfeld een nieuw leven gaan leiden. De verandering heeft zich voortgezet toen de Wijzen uit het Oosten kwamen en met een nieuwe instelling, een christelijke spirituali teit, naar hun eigen landen terug keerden. Wat ze ermee gedaan hebben is allemaal onbekend gebleven. Iets meer weten we van de ommekeer der geesten, nadat Jezus Zijn open baar leven begon en Hij een aantal leerlingen en supporters gevonden had. Het groepje is lange tijd, een paar jaar beperkt gebleven tot een kleine club. Voor goed is de omwen teling begonnen toen de H. Geest neergedaald was en de apostelen hun prediking begonnen in de Jood se en vooral de heidense wereld bij Grieken, Romeinen en al wat in die tijd onder de macht van het im perialistische Rome viel. De transformatie van de wereld heeft nu 20 eeuwen voortgang ge vonden, met wisselend succes. Het Christendom heeft de wereld nooit helemaal te pakken gekregen. Zijn greep op de levende miljoenen bleef altijd beperkt tot een deel der men sen. En zo is het nog. Misschien kan men zeggen, dat de Kerk op sommi ge punten ernstig, misschien zelfs helemaal weer verloren heeft. Men kan misschien geen tijdperk in de geschiedenis aanwijzen, waar in het missionaire besef van de Kerk zo groot was als in deze tijd; men vindt dit élan bij de Katholieke Kerk, zowel als bij de protestantse kerkgenootschappen. In de westerse wereld constateert men tegelijk een ontglippen van de massa aan Kerken, een proces, dat reeds tijdens de industrialisatie van de vorige eeuw begonnen is. Maar we beleven thans het won der der wederopleving, ik zou bijna zeggen: een nieuw Pinkstergebeu ren. Een stroom van enthousiasme, van bezinning op het heilsgebeuren vaart plotseling door de westerse wereld. Dat enthousiasme steunt op een terugkeer naar het oer-christen- dom, naar het wezen van de predi king, die Christus zelf in een hei dense wereld kwam brengen. Nog dezer dagen zag ik daarvan een be wijs een uit velen toen meer dan 150 jonge katholieken naar Maastricht stroomden om als gast van het Europa-seminarie iets meer te weten te komen over priester nood in Europa. De belangstelling van deze jonge mensen was echt inet alleen een zucht naar weten. Het was een verlangen iets te doen. Terecht kan men zeggen, dat zich van een groot deel der gelovigen een nogniet duidelijk omlijnd, maar toch vurig verlangen heeft meester gemaakt „het aanschijn van de we reld te veranderen". Maar het grote bewijs daarvan is de bezieling voor het Concilie en zijn doel, dat zich van de katholieke wereld heeft meester gemaakt en dat zijn parallel vindt in het stre ven van de Wereldraad van Kerken om eenheid te vinden en aldus beter en zuiverder missionair tegenover de wereld te staan. Wat met de ge boorte van Christus begonnen is, vindt in onze dagen een nieuwe vorm van voortzetting. Voetbalschoen, Schuurmans Oran jestraat 11; zwarte darnesmaillot, Huize San Damiano; Boek'„Meester Groeneveld", Thielen, Pr. Bernhard- straat 22; Damespolshorloge, W. Lit- jens, Doolhofstraat 35, Horst; Lin ker glacé handschoen, Min, Kemp- weg 26; Dameshandschoenen, Siga renmagazijn ,,'t Hofke"; Beige-groe ne nylon dameshandschoenen, Post kantoor Venray; Oude damesfiets, Verbakei, Eindstraat 4: Snoeizaag, Kesels, Broekweg 19; Bankbiljet en muntbiljet, Ch. Claes, Maasheseweg 64; Bruin wit gekleurde fox-hond, A. Lenens, Hardeweg 1; Polshorloge met defect bandje. Politiebureau; Lichte bruine dameshandschoen. Na gelhout. Grotestraat 5a; Rood gerui te kinderparaplu, Schuurmans, Oranjestraat 11; Bankbiljet, Kruij- sen. Markt 15; Zwarte hond, Bouten, Station N.S. Venray; Portemonnaie (donkerblauw) met inh.. Politie bureau; Kinderpcrtemonnaie met inhoud, W. J. Volleberg, Oostsingel NW 8; Bankbiljet, Truijen, St. Oda- straat 1; Blauwe want, Gommans, Stationsweg 5; Beige dameshand schoen, Kuijpers Stationsweg 49; Jongensportemonnaie met inh. Jan sen, Esdoornstraat 13; Grijze wallen herensjaal, Pouwels. Gussenstraat 15, Leunen; Zonnebril, kinderbril, grijze kous, paar kousen, paar grij ze handschoenen, grijze handschoe nen, rood bruine handschoenen, ro de das, grijze das, leren riempje, Boswachter Baltissen, Geijsteren. Het was een sprankelende zondag middag. Het winterse zonnetje goot zijn zachte, prille straaltjes uit over de stille straat, en deed de dun be rijpte keitjes glanzen als rijen aan eengesloten halfedelstenen. De rust en de stilte tussen de zwijgende hui zen waren typisch des zondags en niemand kon bevroeden, dat zich in deze zelfde straat binnen enkele ogenblikken een mysterie zou afspe len. Plotseling ging de deur van een der burgerwoonhuizen open. Er spoedde zich een dame naar buiten, een mandje aan de arm. Voorzichtig op haar hoge hakjes trippelend over de gladde keitjes, haastte zij zich naar de hoek waar zich de kruidenierswinkel bevond. Zij belde aan en wachtte, inmid dels naarstig om zich heen kijkend, als iemand met een kwaad gewe ten. De kust was veilig in de gehele straat was er niemand te zien. Geen gerucht verstoorde de zondagsrust, geen gordijntje dat bewoog. Nog maals drukte zij op de bel. Eindelijk werd het gordijn voor de deur weggeschoven en verscheen het gezicht van de winkelier voor de ruit. IJlings opende hij de deur en liet de dame binnen. Zij begaven zich naar de toonbank, alwaar het mysterie zich voltrok. Die ozndagmiddag maakte de po litie per rijwiel een rondgang. Deze nijvere dienaar van Hermandad spiedde links en rechts naar moge lijke misdaden, maar alles ging zijn gewone zondagse gangetje. Alles was rustig. Maar juist een derge lijke uiterlijke rust verbergt soms het grootste kwaad, gelijk men in elke speurdersroman kan lezen. Zo ook hier. Door de straat fiet send, zag' de agent plotseling een dame in de grutterszaak staan. Hij knipperde met de ogen om dit ver schijnsel nauwkeurig waar te ne men. En toen hij weer keek, was de dame verdwenen. Waar was De Verdwenen Dame? Dit probleem pijnigde het hoofd van de politieman. Hij fietste langs de besloten inrichting, waar in de uit oefening van het edele ambacht van kleinhandelaren duizend en één de licatessen plachten te worden ver kocht en lette nauwkeurig op. Er was geen dame! Alleen de specerij verkoper stond achter de toonbank en de nijvere middenstander knikte vriendelijk tegen de voorbij fietsen de agent. Kan het echter in een geordend land worden gedoogd, dat links en rechts dames spoorloos verdwijnen in kruidenierswinkels? Immers neen! De trouwe speurder stapte af en ging de winkel binnen. „Waar is de dame gebleven?" vroeg hij. „Dame?", vroeg de als kruidenier vermomde tovenaar terug met een onschuldig gezicht. En juist dat ge zicht heeft de boel verraden. De agent rook lont en liep verder de winkel in. Onder de etalagekast uit stak een damesschoen. Aan die schoen zat 'n be-nylond damesbeen. Aan dat been zat een dame vastge groeid. Aan die dame hing een tas. In die tas zaten twee koeken. Die had de dame bij de kruidenier ge kocht, op zondagmiddag, in strijd met de winkelsluitingswet. „Ik wilde geen nee zeggen, want die dame moest met die koeken naar het ziekenhuis", beweerde de verdachte. „Dan had ze maar op za terdag moeten komen", vond de of ficier van justitie. „Op zaterdag heeft ze geen tijd", sputterde de kruidenier, die in vol ornaat gekleed in kort geel jasje en het gele pot lood nog achter het oor, voor de economische rechter was versche nen. Maar de rechter liet zich niet beïnvloeden. De overtreding was ge constateerd en de nijvere midden stander kreeg zijn boete. Met de raad zich enkele automaten aan te schaffen, want daaronder behoeft men de damescliëntèle niet te ver bergen. VERPLICHTE TREKPAARD- HENGSTENKEURINGEN 1962 Vanwege de Koninklijke Vereni ging „Het Nederlandsche Trek paard" worden ieder jaar in de maand januari de verplichte hengs- tenkeuringen gehouden. Deze keu ringen zijn zeer belangrijk, omdat zij vrijwel de totale trekpaard- hengstenstapel omvatten. Tijdens deze keuringen woidt het mannelijk fokmateriaal voor het dekseizoen 1962 gekeurd op exte rieur en afstamming en eventueel goedgekeurd voor dekking en gepri meerd. Vanaf 4-jarige leeftijd kun nen de hengsten bovendien worden opgenomen in het Keurstamboek. Bij de oudere hengsten wordt bij rie beoordeling tevens rekening gehou den met de reeds behaalde fok- resultaten. Indien zij tenminste 3 jaren tevoren in het keurstamboek zijn opgenomen, kunnen zij op grond van bijzondere fokwaarde voor een periode van 4 jaren goedgekeurd worden. Het totale aantal aangiften be draagt 192, waarvan 68 jonge hengs ten (3-jarigen) die voor 't eerst ter keuring verschijnen en welke cate gorie steeds in het middelpunt der belangstelling staat. Voor de Provincie Limburg zal de ze keuring plaatsvinden op 29 jan.

Peel en Maas | 1962 | | pagina 11