Wandkalender 1962 Peel en Maas NIEUW GUINEA met vorst en oliebollen ook in onze gemeente 4ld nieirne aai in Lichtdrnkkerq SteocilinrichtiDg G.M.H. Peters ïïlóttd- en klauivzeei VERHUUR JANUARI FEBRUARI MAART APRIL MEI JUNI 6 N.M. 13 E.K. 20 V.M. 29 L.K. 5 N.M. 11 E.K. 19 V.M. 27 L.K. 6 N.M. 13 E.K. 21 V.M. 29 L.K. 4 N.M. 11 E.K. 20 V.M. 27 L.K. 4 N.M. 11 E.K. 19 V.M. 26 L.K. 2 N.M. 10 E.K. 18 V.M. 25 1 M Besn. Onzes Heren 1 D H. Ignatius 1 D H. Switbertus 1 Z 4e zondag van de Vasten 1 D St. Joseph Arb. 1 V H. Simeon 2 D Allerh. Naam v. Jozus 2 V Maria Lichtmis 2 V H.H. Jovin. en Bas. 2 M H. Franc. v. Paula 2 W H. Athanasius 2 Z H. Marcellinus 3 W H. Genoveva 3 Z H. Blasius 3 Z H. Cunogonda 3 D H. Pancratius 3 D Vinding H. Kruis 3 Z Zondag na Hemelvaart 4 D H. Angela v. Fol 4 Z 5e zondag na Driekoningen 4 Z Quinquagesima 4 W H. Isodorus 4 V H. Monica 4 M H. Quirinus 5 V H. Gerlach 5 M H. Andreas C. 5 M H. Adrianus 5 D H. Vine. Ferr. 5 Z H. Pius V 5 D H. Bonefatius 6 Z Driekoningen 6 D H. Amandus 6 D H.H. Perp. en Fel. G V H. Celestinus 6 Z 2e zondag na Pasen 6 W H. Norbertus 7 Z H. Familie 7 W H. Romoaldus 7 W Aswoensdag 7 Z H. Albertus 7 M H. Stanislaus 7 D H. Valentinus 8 M H. Gudula 8 D H. Joan. v. Matha 8 D H. Joh. de Deo 8 Z Passiezondag 8 D Versch. H. Michaël 8 V H. Maximinus 9 D H. Ildefonsus 9 V H. Cyrillus 9 V H. Francisca Rom. 9 M H. Maria v. Cleoph. 9 W H. Greg. v. Naz. 9 Z H. Felicianus 10 W H. Wilhelmus 10 Z H. Scholastica 10 Z H.H. 40 Martelaren 10 D H. Bern. Soubirous 10 D H. Antonius 10 Z Pinksteren 11 D H. Hyginus 11 Z 6e zondag na Driekoningen 11 Z le zondag van de Vasten 11 W H. Leo 11 V H.H. Phil, en Jac. 11 M H. Barnabas 12 V H. Arcadius 12 M Zeven H. Stichters 12 M H. Greg, de Grote 12 D H. Julius 12 Z H.H. Wiro en Aufr. 12 D H. Joh. a S. Facundo 13 Z Doopsel des Heren 13 D H. Agabus 13 D H. Gregorius I 13 VO.L. Vr. v. 7 sm. 13 Z 3e zondag na Pas en 13 W H. Antonius van Padua 14 Z 2e zondag na Driekoningen 14 W H. Valentius 14 W H. Christina 14 Z H. Lidwina 14 M H. Floribertus 14 D H. Basilius 15 M H. Paulus 15 D H. Faust en Jovita 15 D H. Clem. Hofbauer 15 Z Palmzondag 15 D H. Joan. Bapt, de la S. 15 V Quatert. vrijdag 16 D H. Marcellus 16 V H. Juliana 16 V Quatertempervrijdag 16 M H. Ben. Joz. Labre 16 W H. Pasch. Baylon 16 Z H. Lutgardus 17 W H. Antonius Abt 17 Z H. Engelbert 17 Z H. Gertudis 17 D H. Anicetus 17 D H. Pasch. Baylon 17 Z Drievuldigheidszondag 18 D Petr. Stoel te Rome 18 Z Septuagesima Pr. Marijke 18 Z 2e zondag van de Vasten 18 W H. Ursmarus 18 V H. Venatius 18 M H. Ephrem 19 V H. Marius Pr. Margriet 19 M H. Eleutherius 19 M H. Joseph 19 D Witte Donderdag li) Z H. Petrus Cel. 19 D H. Juliana Falc. 20 Z H.H. Fab. en Seb. 20 D H. Eleutherius 20 D H.H. Landoaldus e.g. 20 V Goede Vrijdag 20 Z 4e zondag na Pasen 20 W H. Silverius 21 Z 3e zondag na Driekoningen 21 W H. Sevarianus 21 W H. Benedictus 21 Z Paaswake 21 M H. Ventius 21 D Sacramentsdag 22 M H. Vincentius 22 D Petr. Stoel in Ant. 22 D H. Renildus 22 Z Pasen 22 D H. Rita 22 V H. Paulinus 23 D H. Raymundus 23 V Petr. Daimanus 23 V H. Turibus 23 M 2e Paasdag 23 W H. Wigbert 23 Z Vig. St. Jan 24 W H. Timotheus 24 Z H. Matthias 24 Z H. Gabriël, aartsengel 24 D H. Fidelis v. Sigm 24 D Maria Hulp der Christenen 24 Z St. Jan de Doper 25 D Paulus' bekering 25 Z Sexagesima 25 Z 3e zondag van de Vasten 25 W H. Marcus 25 V H. Gregorius VII 25 M H. Adelbert 26 V H. Polycarpus 26 M H. Walburgis 26 M H. Ludgerius 26 D H.H. Cletus en Mare. 26 Z H. Phil. Neri 26 D H.H. Joan, en Paul. 27 Z H. Joan. Chrystost. 27 D H. Gabriël 7 sm. 27 D H. Joan. Damas. 27 V H. Petr. Canisius 27 Z 5e zondag na Pasen 27 W O. L. Vrouw Alt. Bijst. 28 Z 4e zondag na Driekoningen 28 W H. Romanus 28 W H. Joan v. Capist. 28 Z H. Petrus v. h. kruis 28 M H. Aug. v. Kant. 28 D H. Ireneus 29 M H. Franc. v. Sales 29 D H. Eustasius 29 Z Beloken Paisen 29 D H. Maria M. da Pazzi 20 V H. Hartfeest Pr. Bernl 30 D H. Martha 30 V H. Reculus 30 M Cat. v. Siena Kon. Juliana 30 W H. Felix I 30 Z H. Paulus 31 W H. Joan. Bosco Pr. Beatrix 31 Z H. Cath. v. Genua 31 D 's-Heren Hemelvaart JULI 2 N.M. 10 E.K. 17 V.M. 24 L.K. 31 N.M. 1 Z Kostb. Bloed O.H. 2 M O. L. V. Visitatie 3 D H. Irenaeus 4 W H. Ulrich 5 D H. Ulrich 6 V H. Maria Goretti 7 Z H.H. Cyr. en Meth. 8 Z 4e zondag na Pinksteren 9 M H.H. Mart. van Gorcum 10 D H.H. 7 gebroeders 11 WH. Paus Pius I 12 D H. Joan. Gualbert. 13 V H. Analectus 14 Z H. Bonaventura 15 Z 5e zondag na Pinksteren 16 M O. L. Vr. v. d. Carmel 17 D H. Alexius 18 WH. Camillus van L. 19 D H. Vincentius 20 V H. Hiëronymus 21 Z H.H. Mon. en Gond. 22 Z 6e zondag na Pinksteren 23 M H. Apolinaris 24 D H. Christina 25 W H. Jacobus 26 D H. Anna 27 V H. Pantaleon 28 Z H.H. Naz. en Celsus 29 Z 7e zondag na Pinksteren 30 M H.H. Abd. en Sennen 31 D H. Ign. van Loyola AUGUSTUS 8 E.K. 15 V.M. 22 L.K. 30 N.M. 1 W Petrus' Banden 2 D H. Alphonsus 3 V Vinding H. Steph. 4 Z H. Dominicus 5 Z 8e na Pinksteren Pr. Irene 6 M Gedaantever. O. H. 7 D H, Cajetanus 8 W H. Pastoor v. Ars 9 D Vig. H. Laurentius 10 V H. Laurentius 11 Z H.H. Tiburtius e.g. 12 Z 9e zondag na Pinksteren 13 M H. Hippolytus 14 D H. Eusebius 15 W O.L.V. ten Hemelopneming 16 D H. Joachim 17 V H. Hyacinthus 18 Z H. Agapitus 19 Z 10e zondag na Pinksteren 20 M H. Bernardus 21 D H. Joh. de Chantal 22 W Onb. H. van Maria 23 D H. Phil. Benitius 24 V H. Bartholomeus 25 Z H. Gregorius 26 Z 11e zondag na Pinksteren 27 M H. Joz. Calasanctius 28 D H. Augustinus 29 W Onth. Joan, de Doper 30 D H. Rosa da Lima 31 V H. Raymundus Pr. Wilhelm. SEPTEMBER 7 E.K. 14 V.M. 20 L.K. 28 N.M. 1 Z H. Egidius 2 Z 12e zondag na Pinksteren 3 M H. Pius X 4 D Wijding Kathedraal 5 W H. Laur. Just. 6 D H. Columba 7 V H. Regina 8 Z Maria Geboorte 9 Z 13e zondag na Pinksteren 10 M H. Nic. v. Tolentijn 11 D H. Otgerus 12 W H. Naam v. Maria 13 D H. Hildegardis 14 V H. Kruisverheffing 15 Z O.L.V. x. 7 smarten 16 Z 14e zondag na Pinksteren 17 M Wonde St. Francisc. 18 D H. Jozef v. Cup. 19 W H.H. Januarius en g. 20 D H. Eustacius 21 V H. Matthaeus 22 Z H. Thomas v. Vil. 23 Z 15e zondag na Pinksteren 24 M O.L.V. Vrijkoop 25 D H. Maternus 26 W H.H. Cypr. en Just. 27 D H.H. Cosm. en Dam. 28 V H. Wenceslaus 29 Z H. Michaël 30 Z 16e zondag na Pinksteren OKTOBER 6 E.K. 13 V.M. 20 L.K. 28 N.M. 1 M H. Bavo 2 D H.H. Engelbew. 3 W H. Ther. v. Lisieux 4 D H. Franc. v. Ass. 5 V H.H. Placidus en g. 6 Z H. Bruno 7 Z 17e zondag na Pinksteren 8 M H. Brigitta 9 D H. Joh. Leonardi 10 W H. Franc. Borgia 11 D Maria's Moedersch. 12 V H. Wilfridus 13 Z H. Eduard 14 Z 18e zondag na Pinksteren 15 M H. Teresia v. Avila 16 D H. Gerard. Majella 17 W H. Marg. Maria 18 D H. Lucas 19 V H. Petrus v. Alc. 20 Z H. Joh. Cantius 21 Z 19e zondag na Pinksteren 22 M H. Maria Salome 23 D H. Ant. Maria Claret 24 W H. Raphaël 25 D H.H. Chrysanthus en g. 26 V H. Evaristus 27 Z H. Cyriacus 28 Z Christus Koning 29 M H. Narcissus 30 D H. Alf. Rodriguez 31 WH. Wolfgang NOVEMBER 5 E.K. 11 V.M. 19 L.K. 27 N.M. 1 D Allerheiligen 2 V Allerzielen 3 Z H. Hubertus 4 Z 21ez ondag na Pinksteren 5 M H. Zacharias 6 D H. Severus 7 W H. Willebrordus 8 D H.H. 4 gekr. mart. 9 V Wijd. bas. Lat. 10 Z H. Andreas Avell. 11 Z 22e zondag na Pinksteren 12 M H. Martinus 13 D H. Didacus 14 W H. Josaphat 15 D H. Alb. de Grote 16 V H. Gertrudis 17 Z H. Greg. Wonderd. 18 Z 23e zondag na Pinksteren 19 M H. Elisabeth 20 D H. Felix v. Valois 21 W Maria's Opdracht 22 D H. Caecilia 23 V H. Clemens I 24 Z H. Joh. v. h. Kruis 25 Z 24e zondag na Pinksteren 26 M H. Catharina 27 D H. Amelberga 28 W H. Oda 29 D H. Albricus 30 V H. Andreas DECEMBER 4 E.K. 11 V.M. 18 L.K. 26 N.M. 1 Z H. Eligius 2 Z le zondag v. Advent 3 M H. Franc. Xaverius 4 D H. Petrus Chrys. 5 W H. Sabbas 6 D H. Nicolaas 7 V H. Ambrosius 8 Z Onbevl. Ontv. 9 Z 2e zondag v. Advent 10 M H. Melchiades 11 D H. Damascus 12 W H. Walricus 13 D H. Lucia 14 V H. Nicasius 15 Z H. Valerianus 16 Z 3e zondag v. Advent 17 M H. Begga 18 D H. Anatasius I 19 W H. Anastasius I 20 D H. Philogonus 21 V H. Thomas 22 Z H. Hungurus 23 Z 4e zondag v. Advent 24 M Vigilie v. Kerstmis 25 D Kerstmis 26 W H. Stephanus 27 D H. Joannes ap. 28 V H.H. Onn. Kinderen 29 Z H. Thom. v. Kantelberg 30 Z Octaaf v. Kerstmis 31 M H. Silvester In september kwam Oldenzaal in het nieuws door een ware veldslag die hier geleverd werd tussen man schappen van de rijkspolitie en in de twentse industrie werkzame Ita liaanse en Spaanse arbeiders. De oorzaak hiervan was de discrimina tie waaraan deze buitenlanders in Oldenzaal bloot stonden. Verschil lende van deze werknemers namen ontslag en keerden naar hun land terug. Dit jaar verloor Nederland door 't overlijden van prof. Sjoerd Gerbran- dy een van zijn prominente parle mentariërs. De heer Gerbrandy werd door vriend en tegenstander gewaardeerd als mens en politicus. Vooral als minister-president tijdens de oorlog in Engeland maakte Ger brandy naam. Met hem ging een groot Nederlander heen. GERUCHTMAKENDE GEBEURTENISSEN Het verplichte lidmaatschap van het landbouwschap is diverse boe ren een doorn in het oog. Deze zoge naamde Vrije Boeren hebben zich aan het einde van het jaar danig geweerd. Toen het landbouwschap grond van enigen van hen gedwon gen wilde verkopen, aangezien deze boeren niet aan de verplichtingen van het landbouwschap wensten te voldoen, kwamen de boeren in ak- tie. Zij versperden met tractoren en landbouwwagens de wegen bij Put ten en Nijkerk, doch door tactvol optreden van de rijkspolitie werden grote onaangenaamheden voorko- De Nederlandse Televisiestichting vierde in oktober haar tienjarig ju bileum. De PTT boekte de miljoen ste toestelbezitter. Een en ander ging met de nodige feestelijkheden en spotternijen gepaard. Het gemis aan een tweede programma deed zich steeds sterker gevoelen. Radio- Hilversum moest een aantal luiste raars afstaan aan de „piratenzen der" Veronica. De Baarnse moordzaak waarin de gemoederen van het publiek danig in beroering werden gebracht; de moeilijkheden bij de Brandaris ver zekeringsmaatschappij die uitstel van betaling moest vragen; 'n grote verduistering bij de Amsterdamse Bank en enkele geruchtmakende ze denmisdrijven vormden de schan daaltjes, waarin het publiek sterk was geïnteresseerd. HET ONVEILIG VERKEER Rotterdam begon aan de bouw van een ondergrondse spoorlijn. Ernstige ongelukken troffen het wegverkeer. Tot de slachtoffers van het vervoer behoorden o.a. de schrijver Antoon Coolen. Per 1 november 1961 werd een maatregel van kracht, die eindelijk de voetganger, de enige vogelvrij verklaarde in het verkeer tot nog toe, opnam in de verkeersregeling. De bekende gestreepte oversteekpa- den werden wettelijk beschermd. Hier kan de voetganger nu overste ken zonder dat hij overdreven risi co's loopt. De overige weggebrui kers moeten de voetganger hier voorrang verlenen, althans, wanneer deze voetganger zich aan de x'egels van het spel houdt en slechts over steekt wanneer hij daarmee 't weg verkeer niet in gevaar brengt. Dit houdt in dat de voetganger niet mag oversteken wanneer naderend weg verkeer niet meer in staat zou zijn tijdig te stoppen. Over het algemeen houdt 't weg verkeer zich redelijk aan deze nieu we maatregel, doch bij de voetgan gers mankeert daar nog veel aan. We zullen aannemen dat het op den duur wel zal wennen. Alle begin is moeilijk. De Kerstdagen heeft Nederland doorgebracht bij prachtig helder vriesweer. Het K.N.M.I. wist ons zelfs te vertellen dat de temperatuur op tweede kerstdag zo laag was ge weest als in geen honderd jaar was voorgekomen op een kerstdag. Een en ander bracht uiteraard ook z'n narigheid met zich mee, want veel Nederlanders hebben getobt met be vroren waterleidingen en alle onge rief dat daarmee samenhangt. En dat tijdens de kerstdagen! Voor de schaatsliefhebbers was 't een waar dorado. In minder dan geen tijd werden overal in het land wedstrijden georganiseerd op korte en lange baan; plassentochten en wat al niet meer volgden. In Leeu warden staken de leden van het be stuur van de Vereniging de Friese Elfstedentocht de hoofden bij elkaar en men stelde vast dat dit grootse schaatsevenement op zaterdag 30 december zou worden gehouden. De inschrijving opende haar poorten en duizenden Nederlanders uit alle de len van ons land haastten zich aan te melden. Helaas regeerde koning vorst maar kort en voordat de Friese Elf stedentocht zaterdag van start kon gaan, viel de dooi in. Het ijs ver dween als sneéuw voor de zon uit de wateren en het bestuur van de Vereniging de Friese Elfstedentocht was genoodzaakt het evenement af te gelasten. Ongetwijfeld was dit voor de vele schaatsliefhebbers er hadden er zich al ruim 3000 ge meld een grote teleurstelling. Maar er is een troost, want de winter heeft dit jaar vroeg ingezet en naar het zich laat aanzien, krij gen we in deze allereerste maand van 1962 nog wel meer vorst, met de mogelijkheid, dat de Friese Elf stedentocht toch nog op een later tijdstip doorgang zal vinden. Voor het verkeer is deze winter tijd minder aangenaam. Regelmatig komen vooral in de ochtenden glad de wegen voor en dit heeft reeds tot vele ongelukken aanleiding gegeven. Slippartijen zijn aan de orde van de dag en hierdoor werden al vele ge zinnen in rouw gedompeld. HOE NEDERLAND OUD EN NIEUW VIERDE Het uitluiden van het oude jaar en het „inknallen" van het nieuwe is dit keer ons land over het ge heel genomen rustig verlopen. Klei ne relletjes van opgeschoten jonge lui schijnen hier en daar onont koombaar. Zo hebben in Groningen jongelui getracht met rommel een spoorwegovergang te blokkeren. Toen de politie ingreep, werd zij met stenen bekogeld. Een felle char ge was voldoende om de jongens te verdrijven. In zuidoost Drente veroorzaakten jongelui hier en daar verkeersbe- lemmeringen doch de polifïe spoot hen van de straten. In Middelburg trokken opgeschoten jongens overal in het centrum van de stad opge stelde kerstbomen uit de grond. La ter op de avond rukten zij ook de palen en kettingen, die daar de markt afbakenen, uit de grond. Nieuwjaarsvierders die in de nacht naar huis terugkeerden, zagen zich overal geplaatst voor barrica den. Bij de markt liep het verkeer volkomen vast. Met de gummistok heeft de politie de op relletjes be luste jongelui uiteen gedreven. Overal werd uitzonderlijk veel vuurwerk afgestoken. Op de helling van de spoorbaan AmersfoortHilversum werd een kerstbomenvuur ontstoken, waar door de treinen enige vertraging op liepen. Twee brandwachten werden hier met stenen bekogeld en ge wond, evenals twee agenten die in Utrecht optraden bij een kerstboom brandje. In Den Haag was de schilders- buurt weer het toneel van onlus ten, evenals vorig jaar. De politie had in verband met de nare gevol gen van haar optreden bij vorig oud en nieuw, waarbij een jongeman door een sabelprik dodelijk werd getroffen, speciale instructies gekre gen. Gelukkig wist men de orde door het wérken met het „waterka non" te bewaren. Toch werd een man die zich tegen de politie ver zette, ook deze keer weer door een sabelprik getroffen. Het beperkte zich echter tot een lichte verwon ding aan de onderarm. De Australische regering heeft een beroep gedaan op Nederland en Indonesië om in het conflict over westelijk Nieuw-Guinea niet tot het gebruik van wapengeweld over te gaan. Australië zou dit ernstig be treuren. In de aan de Nederlandse en In donesische ambassadeurs in Canber ra overhandigde nota's wordt bij beide landen aangedrongen op het opnemen van onderhandelingen om te trachten te komen tot een voor de openbare wereldmening en het Handvest der Verenigde Naties aan vaardbare regeling. Voorts wordt gezegd, dat geen der landen de belangen van de inheem se bevolking van westelijk Nieuw- Guinea „in keuze van haar eigen toekomst" uit het oog mag verlie zen. De Indonesische ambassadeur te Canberra heeft een onderhoud met premier Menzies gehad, waarbij hij getracht zou hebben zich op de hoogte te stellen van de Australi sche reactie, in het geval Indonesië mocht terugkomen op zijn aan Aus tralië gegeven verzekering geen ge weld te zullen gebruiken om wes telijk Nieuw-Guinea te verkrijgen. Naar verluidt zou premier Men zies hebben duidelijk gemaakt, dat Australië dan hoogst bezorgd zou zijn. Deze bezorgdheid is begrijpe lijk, aangezien het in de verwach ting ligt, dat Indonesië na een even tuele verovering van Nederlands Nieuw-Guinea het oog zal laten val len op het Australische deel van dit eiland, waarbij dan waarschijnlijk ook nog Brits Borneo en Portugees Timor in de archipel aan de beurt komen. Intussen heeft de behandeling van de kwestie Nieuw-Guinea in de Tweede Kamer wel duidelijk ge maakt dat de regerings-vertegen- woordigers het grotendeels eens zijn inzake de overdracht aan Indone sië. Militair geweld zal daarom wel niet gebruikt worden. (beëdigd) Pr. Bemhardstraat 11 Venray Telefoon 1916 Op twee bedrijven in Oirlo is het nieuwe jaar niet zo prettig ingezet, omdat daar de veestapel moest wor den afgemaakt i.v.m. besmetting met de zo gevreesde mond en klauwzeer. Een schadepost voor die mensen, die weliswaar 100% uitge keerd krijgen als het vlees zonder meer goed is voor menselijke con sumptie en 75% als dat niet geschikt is, maar die even goed nog zitten met bedrijfsschade, waar slechts weinigen tegen verzekerd zijn. Het derde geval in Oirlo, waar reeds eerder een varkensfokker bijna 500 varkens naar het abbatoir zag ver huizen Bovendien vreest men ook in en kele andere kerkdorpen voor en kele besmettingsgevallen, zodat de kans niet uitgesloten is, dat eer daags nog nieuwe gevallen ge meld moeten worden. Uit alles blijkt dus dat we onder onze gemeente verschillende haar den hebben, die alleen uitgeroeid kunnen worden door totale afslach ting van de veestapel. Een bittere pil voor de veehouder, die tegen de ze gevreesde ziekte weinig kan doen. Hij ziet zijn varkens op een gegeven moment lusteloos worden, ze krijgen het in hun poten en ze staan niet meer op. Dezelfde symp tomen ziet men bij het „koe-volk" dat weliswaar niet zo vlug zal ster ven, maar dat toch zeer vermager-d en voor de productie practisch ver loren is. De te hulp geroepen vee-arts kan na overleg met de vee-artsenijkun dige inspectie moeilijk anders doen dan de dieren verwijzen naar de slachter en de boer zit met de scha de. Een schade, die nog belangrijk groter kan worden als de Regering zelfs niet meer de geslachte dieren vergoed, wat wel 't geval kan wor den als deze epidemie zich zodanig uitbreidt, dat van een ramp gespro ken kan worden. Het feit dat nu op verschillende staldeuren het beruchte affiche al hangt met mond- en klauwzeer toont aan dat men niet voorzichtig genoeg kan wezen. UITERSTE VOORZICHTIGHEID Betreden van stallen, waar zulk een waarschuwing op de deuren hangt is natuurlijk helemaal uit den boze.Het besmettingsgevaar is van dien aard dat dit feitelijk moord is voor eigen stal. Maar op de eigen stal moet men ook zo weinig moge lijk komen en moet men zeker geen vreemde toelaten, die er niets te maken heeft. De hemel weet waar zo iemand geweest is. En dan inten sief de ratten bestrijden, die als een der ergste overbrengers der ziekte bekend staan. Er is in het verleden al honderden malen gewezen op het grote nadeel dat ratten op een boer derij kunnen aanrichten en de over brenging van deze zo gevreesde ziekte is er een van. De dood dus aan de ratten, waarbij U van ge meentewege gaarne geholpen wordt. Maar ook moet men de honden in de gaten houden. Ook deze dieren kunnen de ziekte overbrengen en horen zeker niet op de stallen. Een ander voorzorg is het vervoer van dieren. Er is een vervoersver- bod afgekondigd dat waarschijnlijk nog wel verlengd zal worden. Dit brengt op vele bedrijven grote moei lijkheden met zich. Men zit met te veel biggen, terwijl anderen graag de zo noodzakelijke wandeling naar de beer zouden willen maken. Dit kan allemaal niet en zelfs varkens, die toevalig bij de beer op bezoek waren, moeten daar blijven logeren. Die moeilijkheden moeten echter geen reden zijn om deze verorde ning, die in het belang der boeren is gemaakt, te ontduiken en het toch stiekem te proberen. Als het lukt, mag men dan misschien de stiekeme voldoening hebben de verordeningen ontdoken te hebben, maar van de andere kant is geen enkele garantie dat door Uw overtreding de ziekte niet verspreid wordt. Lukt U het niet dan wordt U gesnapt, zoals af gelopen week in Merselo gebeurde, dan kan men op fikse straffen reke nen. Voor partijen groot of klein verhuren wij glas, bestek en porcelein Brengen en ophalen gratis.

Peel en Maas | 1962 | | pagina 7