J15 faat Veilig verkeer... KONINGIN en PRINS DE VEMRAYSE cH&tid&maikl soc. wetgeving en belast, aftrek Teenager- festival Ingezonden Vrijdag 5 januari 1962 No. 1 Drie en tachtigste jaargang PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF NV. VENRAY WPFlfRT A H VOOP VPIMP A V PW HM^TRPPPW ADVERTENTIEPRIJS 8 c*. per mm. ABONNEMEN1 GROTESTRAAT 28 POSTBUS l TEL. 1512 GIRO 1050652 ULtiLUL/lU V WU1\ V 1\J-i. 1 Ltil WlVlO 1 1\L#I\L<I1 PRIJS PER KWARTAAL 1.50 (bulten Venrmj 1.' Een feit. dat degenen onder ons die het vorstelijk huwelijk hebben meegemaakt, (misschien niet per soonlijk maar dan toch via radio en pers), even ontroerd zal doen terug denken aan die 7e januari 1937. De dag waarop prinses Juliana en prins Bernhard elkaar het ja-woord gaven en die daardoor niet alleen voor het huis Oranje, maar ook voor Nederland een grote dag in de ge schiedenis geworden is. De dag ook, waarpo de kroon gezet werd op een waarop de kroon gezet werd op een was begonnen. Prins en Prinses ontmoetten el kaar voor het eerst bij de winter sport begin 1936 in Beieren waar toen de Olympische Spelen werden gehouden. In Igls, Oostenrijk, werd de ken nismaking hernieuwd. Prins Bern hard liet zich in het hotel gewoon inschrijven als Graf Biesterfeld; niemand die daar toen acht op sloeg. In Nederland zette de ontstane ro mance zich voort, onopgemerkt zelfs door de meest scherp ziende jour nalist. Van de bezoeken die Prins Bernhard in die tijd aan de prinses bracht, is er naderhand slechts één bekend geworden. Op een morgen vlak voor Pink steren 1936 stopte voor een hotel in de buurt van Zwolle een glanzende slee waaruit een zekere prins Bern hard von Lippe-Biesterfeld stapte. Een onbekende prins uit Duitsland die echter bij aankomst meteen pa leis Het Loo telefoneerde.... De hoteleigenaresse, zelf nog jong, be gon iets te vermoeden. Maar Baron van Hardenbi'oek, de begeleider van de prins vroeg haar te doen of ze niets gehoord of gezien had. Vrijwel iedere dag reed de prins toen 's mor gens uit, de Veluwe op, in de rich ting van Het Loo. Ook de paleisbedienden werden in het „zvvijgcomplot" betrokken en zo hebben prins en prinses hun idylle geheim weten te houden tot begin september. Toen echter merkten zij dat de pers hen langzamerhand op het spoor kwam. Dit was voor de prins en prinses aanleiding om een einde te maken aan hun „stille ver kering" en hun verloving officieel bekend te maken. Acht september 1936. Na de be kendmaking van de prinselijke ver loving die morgen, ontving konin gin Wilhelmina haar aanstaande schoonzoon op het paleis Noordein de in Den Haag. Het verloofde paar verscheen daarna onmiddellijk op 't balcon om het Haagse publiek dat voor het paleis samengestroomd was in hun geluk te laten delen en de geestdriftige huldeblijken in ont vangst te nemen. Een stralende prinses, een gelukkig lachende prins konden overduidelijk merken hoe sterk het Nederlandse volk aan zijn koningshuis gehecht is, en hoe het meeleeft met diens lief en leed. Dit kwam ook tot uitdrukking op de rondreis die het verloofde paar vanuit Den Haag ging maken. Heel Nederland verheugde zich in de verloving en vierde feest als één grote familie. In de vijf maanden die daarop volgden, heeft de onbekende prins uit Duitsland zich populair en be mind weten te maken bij het Neder landse volk. Men zag hem gezellig gearmd met zijn verloofde op straat wandelen, samen fietsen op een tan dem en zonder veel ceremonieel deelnemen aan allerlei festiviteiten die ter hunner ere werden georgani seerd. Men leerde de prins toen kennen als een galante ridder en liefdevolle gade voor zijn beminde prinses. En zo kon de vreugde om het vorstelijk huwelijk op 7 januari 1937 die om de verloving nog overtreffen. De dag van het huwelijk brak aan. Het was hartje winter maar de zon straalde boven Den Haag. In de gou den koets begaf het bruidspaar zich naar het stadhuis waar de burger lijke voltrekking van het huwelijk plaats vond. Achter de gouden koets reden koningin Wilhelmina en prin ses Armgard, de moeder van de prins, mee in een glazen koets. Een lange rij van hofrijtuigen waarin fa milieleden en getuigen gezeten wa ren, volgde en zette de stoet luister bij. Vanuit het stadhuis begaf de stoet zich naar de Grote Kerk waar het huwelijk werd ingezegend door de bejaarde hofprediker Dominee Wei ter, die de prinses ook had gedoopt en bevestigd als lidmaat van de Ne derlands Hervormde Kerk. Ingetogen en zich bewust van de ernst van het moment schreed de prinses voort naast prins Bernhard die met zekere fierheid zijn bruid door de Kerk voerde. De plechtigheid maakte diepe in druk op alle aanwezigen, waaronder zich ook vele buitenlandse gasten en hoogwaardigheidsbekleders bevon den. Na de huwelijkssluiting in de Gro te Kerk begaven de prins en prinses, toen als man en vrouw zich weer naar het paleis. Eerst buiten, toen alle plechtigheden achter de rug wa ren, brak op beider gezicht een ge lukkige glimlach door die zich al lengs verbreedde tot een stralende lach onder de toejuichingen van het volk. De weg terug werd een triomf tocht. Het sprookje van de lieftal lige bruid en de gelukkige bruide gom deed de mensen die zich langs de route hadden geschaard jubelen van vreugde en geestdrift. Dagen en zelfs nachtrust had men er voor op geofferd om getuige te kunnen zijn van dit vorstelijk huwelijk. En men werd niet teleurgesteld. De prinses in het serene wit van haar bruids toilet ontroerde diep. Prins Bern hard in zijn schitterend uniform maakte allerwege indruk. Terug op het paleis werd de brui lof in meer intieme kring voortge zet, terwijl heel Nederland uitbun dig feest vierde. Nog één verrassing was de be langstellenden bij het huwelijk ech ter nog beschoren. De 'pers had na melijk gemeld: er bestaan aanwij zingen dat het bruidspaar zijn witte broodsweken in Engeland gaat door brengen. Op de avond van de 7e ja nuari stond het dan ook weer vol mensen bij de hekken van de paleis tuin. Men wilde het paar zien ver- 25 JAAR TERUG EEN ONBEKENDE PRINS VEROVERDE HET HART VAN EEN PRINSES EN VAN EEN VOLK trekken en uitgeleide doen. Er ver scheen echter niemand. Men had te vergeefs gewacht. Personeel van het paleis kwam naar buiten om de mensen te melden dat de prins en prinses reeds vertrokken waren. Men ging terug naar huis, teleur gesteld. In het paleis waar de bruilofts gasten na het vertrek van het paar de vrolijkheid nog wat probeerden op te houden, was de echte feest stemming ook al wat gezakt. Er werd nog wat gedanst, wat na- gebabbeld, maar het eigenlijke feest was voorbij. Toen opeens volkomen onver wachts vloog de zaaldeur open en verscheen het bruidspaar dat men enige uren tevoren had uitgeluid en met rijst bestrooid, weer ten tonele. De stemming steeg met sprongen. Het bleek dat prinses Juliana in de tijd dat het bruidspaar afwezig was een boeket tulpen bij het standbeeld van haar grootmoeder, Koningin Emma, had neergelegd. Een typerend bewijs voor de lief de en bewondering van prinses Ju liana voor haar grootmoeder. Zo eindigde de huwelijksdag met een voor iedereen onverwacht vro lijk feest binnen de paleismuren,' terwijl men daarbuiten de herinne ring aan een onvergetelijk sprook jeshuwelijk bewaarde. Want vrijwel nooit heeft zich duidelijker de aan hankelijkheid en liefde van het Ne derlandse volk voor het Oranjehuis gemanifesteerd dan op de dag waar op koningin en prins elkaar voor altijd trouw beloofden. Het economisch klimaat hier te lande is in 1961 gunstig geweest. Ook Venray, dat zyn eerste schreden gezet heeft op de lange en moeilijke weg der industrialisatie heeft daarvan geprofiteerd. Onze economie heeft zich het gehele jaar bewegen langs het plafond van het beschikbare arbeidspotentieel. De lonen en salarissen zijn met plm. 5°/o gestegen en de verkorting van de werkweek is in vrijwel alle bedrijfstakken doorgevoerd. Of deze factoren op de duur de ba sis van de snelle welvaartsstijging zullen ondergraven en conjunc turele gevaren met zich meebrengen zal men moeten afwachten en wordt wel gevreesd. ARBEIDSMARKT BLEEF KRAP Volledige werkgelegenheid was ook in 1961 het normale patroon van de Nederlandse samenleving. Voor de jongeren is werkloosheid een his torisch begrip geworden. Zij kennen niet anders dan een toestand van volledige werkgelegenheid, hetgeen betekent dat zij kunnen uitzoeken waar zij willen gaan werken. Ook de nu op gang komende in trede van jeugdige beroepsbeoefena ren resultaat van de geboortegolf 1946-1947 in het beroeps- en be drijfsleven verloopt zonder schok ken, al is de top daarvan nog niet bereikt omdat velen er van nog scholen e.d. volgen. Maar ook ten dien aanzien blijft men vrij opti mistisch gezien de grote vraag, die in Venray nog altijd is naar arbeids krachten en de mogelijkheden, die er ongetwijfeld nog zullen komen door het aantrekken van nieuwe in dustrieën. Het aantal- werklozen in deze con- tereien ligt iets onder het landelijk gemiddelde dat 3°/o van de beroeps bevolking bedraagt. Een reeds on waarschijnlijk laag getal, als men hierbij in acht neemt dat ook „min- der-geschikten" en „structuurwerk- lozen" hiervan de grootste groep uit maakten VERBORGEN WERKLOOSHEID We hebben hier in Venray altijd rekening gehouden en ook moeten houden met de zgn. latente of ver borgen werkloosheid. Er zouden beer en jongeren op verschillende be drijven nog mee werken, die feite lijk best gemist konden worden of geen uitzicht hebben zich later zelf standig als boer te kunnen vestigen. Het was en is uitermate moeilijk om hier een behoorlijk overzicht van te kunnen krijgen, maar deskundigen zijn het wel over eens dat vele boe- ren-jongeren reeds overgeschakeld hebben op industriearbeid of als zo danig worden opgeleid in scholen of cursussen. Een langzaam proces, dat echter door al die jaren heen verschillende goede arbeidskrachten uit deze sector heeft opgeleverd en zodoende de zgn. „verborgen" werk loosheid voor het overgrote deel heeft doen verdwijnen Misschien dat de deelname aan de emigratiecursussen hiervan ook 'n goed beeld geeft. Was het zo dat men voor jaren meer dan 125 deelnemers aan een dergelijke cur sus had (en die kwamen dan voor namelijk uit het agrarische milieu) thans is men blij met 15 mensen de cursus draaiende te kunnen houden, waarbij men dan nog de overtuiging heeft dat het grootste deel niet emigreren zal en boven dien en dat is o.i. toch wel be langrijk slechts een enkele boe- ren-jongere er zich voor opgegeven heeft Typisch is ook dat in de zgn. om scholingscursussen, al langer hoe meer mensen, afkomstig van de landbouw, de kans grijpen een nieuw beroep te beginnen. PENDEL. Mag men zich enerzijds verheugen over de omschakeling, die de land bouw meemaakt, een ander geluk kig feit is, dat de uitgaande pendel langzaam maar zeker afneemt. Men kent de beweegredenen van de pen delaars: meer verdienst-mogelijkhe- den. Maar de mensen zijn daardoor langer en meer van huis en moeten reizen er. trekken. Naast de voor delen- dus ook grote nadelen. Lang zaam maar zeker neemt echter die tendens ook af en al langer hoe meer pendelaars zoeken werk in Venray zelf. Van de andere kant wordt Venray al langer hoe meer voor de dorpen in de buurt en de buurtgemeenten als Vierlingsbeek en Wanssum de centrale „werk plaats"; een evolutie, die ook pas gaande is, maar goede verwachting wettigt voor de toekomst. ONDERONTWIKKELD GEBIED We kunen dus begin 1962 een al leszins gunstig beeld schilderen van de werkgelegenheid in onze gemeen te. Wie werken wil, kan terecht. En hoe spijtig het dan misschien ook is voor degenen, die peelontginningen en wegenaanleg en verbetering wil len reserveren als aanvullend werk, het is ons liever zo, al moet men de problemen, die deze toestand met zich brengt ook niet voorbij zien. Maar er is werk voor iedereen en dat is gelukkig meer dan we in de dertiger jaren konden zeggen, toen we weliswaar stukken peel ontgon nen kregen, maar het voor de arbei der niet precies ideaal was te noe men. Integendeel. Wil dit nu zeg gen, dat men dus tevreden lachend met de handen over elkaar kan blij ven zitten. Natuurlijk niet.De toestand is daarvoor nog te onzeker n ook voor tijden van minder hoge conjunctuur, ook voor spreiding van de werkgelegenheid moet nog steeds gezorgd worden, afgezien nog van het feit dat voor de natuurlijke be volkingsaanwas de werkgelegenheid nog voortdurend zal moeten worden uitgebreid. Dat houdt dus in dat de facilitei ten, die men een gemeente als Venray biedt door de maatregelen rond en cm een industrieel te ont wikkelen kern voorlopig nog moe ten blijven gelden. Dat men dus moet blijven kunnen rekenen op rijkssteun bij het aantrekken van industrie, het aanleggen van in dustrieterreinen, de aanleg van wegen, de verbetering der infra structuur. Bovendien zal men moeten blijven streven naar een verhoging van de gemeenteclassificatie in de verschil lende cao's. De plaats, die Venray in vele van deze overeenkomsten in neemt mag jaren geleden al dan niet terecht gesteld zijn, de feiten hebben dit alles toch wel achter haald. Waarbij o.i. dwaasheden als een klassegrens midden door een straat, helemaal uit de boze moeten zijn. ZORGEN Bovendien zal men zich ook eens wat meer met de algemene econo mische toestand van ons land moe ten bezig houden. We leven niet op een eiland en zijn zelfs door onze industrialisatie gevoeliger geworden voor de moeilijkheden en mogelijk heden die er liggen in de algemene economische toestand van ons land. Op dit terrein zullen b.v. de arbei dersbewegingen zeer goed werk kunnen doen. WIJZIGINGEN IN DE VOOR DE GEHUWDE EN WERKENDE VROUW De gehuwde werkende vrouwen moeten er om denken, dat zij per 1 januari 1962 een nieuwe werkne mersverklaring voor de loonbelas ting moeten vragen aan hun werk gever. Vrouwen die een pensioen of wachtgeld genieten en zij die zelf standig leven, vallen niet onder de voorgestelde regeling belastingaf- trekvermindering. De aandacht wordt er op geves tigd, dat vrouwen die als kostwin- ster moeten worden aangemerkt, aan de inspecteur der belastingen kunnen verzoeken om volgens de oude belastingvoet te blijven beta len en dus niet volgens het tarief van 15% zoals in 't huidige nog door de Eerste Kamer goed te keu ren wetsontwerp staat vermeld. A.O.W. en A.W.W. De uitkering volgens de A.O.W. voor gehuwden zal, gerekend van 1 december 1961 af, 6.50 per maand meer bedragen, d.w.z. zij ontvangen dan een uitkering van 156 per maand. Door ?t velé werk hieraan verbon den zal de verhoging eerst merk baar zijn in de maand januari 1962, mogelijk februari 1962. De ongehuwden krijgen 4 per maand meer, dus 98,50 per maand. WEDUWEN EN WEZEN De A.W.W. voor een weduwe met met kinderen stijgt van 2.196 tot 2.292 per jaar. Een weduwe zon der kinderen krijgt dan 1.578 per jaar. De uitkeringen voor volle wezen tot 10 jaar komen te liggen op 510 per jaar; van 10 tot 16 jaar op 768 per jaar en studerende en invalide kinderen tot 27 jaar krijgen dan 1.002 per jaar. Afgezien hiervan zullen de ouder domspensioenen per 1 juli 1962 ver hoogd worden met 15%, berekend over de uitkeringen zoals deze zijn vastgesteld op 1 december 1961. PREMIE A.O.W., A.W.W. ENZ. De premie van de A.O.W. gaat per 1 januari 1962 omhoog met 0,25% en bedraagt dan 5,75%. De premie voor de A.W.W. wordt niet gewijzigd, derhalve blijft dit percentage 1.25%. Totaal derhalve 7% in plaats van 6.75%. Per 1 januari 1962 bedraagt de premie voor de vrijwillige verzeke ring van bejaarden, indien het inko men ten hoogste 2.790 bedraagt, 1.01 per week; indien het inkomen ligt tussen 2.790 en 3.800, per jaar 2,02 per week. Eventuele veranderingen van pre mie voor de andere ziekenfondsver- zékerden zijn ons nog niet definitief bekend. VEILIGHEIDSGORDELS? U moet weten: dat in Zweden meer dan 700.000 auto's vrijwillig met één of meer diagonaalriemen zijn uitgerust; dat één riem u hoogstens 1/20 cent per km kost (benzine 4 ct., banden 1 ct.); i >4i dat goede veiligheidsriemen de ge middelde auto-levensduur (100.000 km) ruimschoots overleven; dat meer kinderen tussen 1 en 14 jaar door auto-ongevallen om het leven komen dan door ziekten; dat kinderen van 4 tot 12 jaar een diagonaalborstriem onder beide ar men kunnen dragen; dat u 2 x meer kans heeft gewond of gedood te worden indien u uit de auto geslingerd wordt en dat bij 50 procent van de ongevallen deuren openvliegen; dat zeker drie van de vier doden bij auto-ongevallen dit hadden kun nen overleven wanneer zij op hun zitting waren vastgebonden; dat meer dan 50 procent van ver wondingen is te wijten aan stoten tegen het auto-interieur (dashboard, stuur, ramen, uitsteeksels etc.); dat een montagepunt van de riem een kracht van 1500 kg (meer dan het aiitogewicht) moet kunnen op nemen; dat met een „seat-belt" (vliegtuig), aan de zitting gemonteerd, een an der doel wordt nagestreefd dan de „auto safety-belt", welke aan de carrosserie wordt vastgezet; dat de riemlengte snel en goed in stelbaar moet zijn en de riem niet te los mag zitten; dat veiligheidsriemen geen onge luk voorkomen, maar de gevolgen met meer dan 50 procent verminde ren; dat u tijdens het rijden nooit op maar steeds in de veiligheidsriem moet zitten. MET TALENTENJACHT Het reeds eerder aangekondigde teenager-festival belooft een groot succes te worden. Deze avond, geor ganiseerd door de verkenners van de Arenden-patrouille der St. Pe trus II groep, waarvan de opbrengst ten goede komt aan het B-E ver kennen, vindt plaats op 6 januari a.s. in zaal Wilhelmina. Alle voorbereidingèn en organisa ties hebben deze jongens zelf ge daan, zonder hulp van anderen. Aan dit festival werken als gas ten o.a. mee: Peter and his Rockets, welke een internationale vermaard heid genieten. Dit optreden wordt een première voor Noord Limburg, want voor de eerste maal treedt Peter Koelewijn en zijn raketten in deze contreien op. Op deze avond zal tevens een ta lentenjacht gehouden worden, waar voor een groot aantal amateurs zich opgegeven hebben. Niet alleen lief hebbers uit Venray, maar ook uit Gennep, Venlo, Blerick en niet te vergeten onze kerkdorpen zullen de ze avond hun krachten gaan meten. De deelnemers aan deze talenten jacht hebben bij hun aanmelding 'n formulier moeten invullen, waarin zij verklaarden zich voor minstens vier maanden aan deze maatschap pij contractueel te verplichten, wan neer deze maatschappij dit zou wen sen. Wie weet, komt er nu ergens een „verborgen" talent te voorschijn, dat het nog eens tot een gouden plaat zal brengen. Wegens de te verwachten belang stelling wordt er voorverkoop ge houden. Mogen wij verzoeken om zoveel mogelijk van deze voorver koop gebruik te maken. Voorverkoop: vrijdag 5 januari van 19.0021.00 en zaterdag 6 ja nuari vanaf 10 uur aan de zaal. Precies om half acht wordt be gonnen, dus komt op tijd! KVP PROBLEMEN Geachte redactie, In verschillende vergaderingen hebben de KVP leden hun candida- ten kunnen stellen voor de a.s. Sta- ten-verkiezingen. Ik heb me, bij het lezen van die berichten, de vraag gesteld of dat nu allemaal wel zo moet We hebben de kieskring Horst, waar behalve de gemeenten Horst en Venray ook de hele oostkant van de Maas bijhoort. Deze kieskring heeft in het ver leden van de 49 Statenzetels (en niet 100 zoals er geschreven werd) er al tijd 3 glansrijk kunnen halen, ter wijl er naderhand dank zij de rest zetel er nog een vierde bij kwam Er is wel eens over gekankerd dat. van deze vier zetels er drie naar vertegenwoordigers uit de land bouwsector gingen en een naar een vertegenwoordiger van de KAB, maar dit is per slot van rekening de uitspraak van het volk, de vox po- puli, en een kwestie van stemmen. Nu komen in de volgende zit tingsperiode er 17 zetels bij en met enig geluk (restzetel) kan de kies kring Horst er 5 zetels in krijgen Ik praat dan niet over eventuele opvolging (hoewel daarvoor m.i, ook in het verleden te weinig rekening mee is gehouden.) Dat de centrale K.V.P. dit is de overkoepelende organisatie van alle Venrayse KVP-afdelingen zich ernstig met deze materie heeft bezig gehouden strekt haar tot eer en haar advies om hier in Venray 5 men sen candidaat te stellen, de vijf zit tende en de heer Laurensse getuigt van een samenwerking, die m het verleden wel eens zoek is geweest. Dat de Gennepse afdeling zich be perkte tot de 4 zittende candidaten toont niet aan dat men daar goed op de hoogte is van de „spelregels" Een en ander had naar m.i. ook be ter eens een keer op een kieskring vergadering behandeld kunnen wor den. Een advies geven over de oandi- daatsstelling ligt dan misschien niet zo zeer op haar terrein, maar had van de andere kant misschien kun nen voorkomen, dat er nu weer een touwtrekken ontstaat tussen de lin ker en rechter maasoever. Of een zich sterk industrialiserende ge meente als Venray, met een indus trie, die voor geheel Noord Limburg van belang wordt, kan volstaan met een afgevaardigde uit landbouw- kringen is een vraag, die gemakke lijker opgelost had kunnen worden indien van te voren in alle rust en gemoedelijkheid eens met elkaar een en ander besproken was, ook met de andere maasoever. Dan was m.i. de conclusie getrokken dat naast de an dere reeds zittende afgevaardigden iemand die met de handel en nijver heid in deze contereien op de hoog te is, daar juist op zijn plaats zou zijn. Dit is niet gebeurd en wil Ven ray aanspraak maken op de 5e zetel dan is het thans gezien de feiten noodzakelijk dat onze gemeentena ren niet alleen van de groslijstver kiezingen goed gebruik maken, maar ook zorgen als KVP lid hieraan deel te kunnen nemen. Goed gebruik maken van de gros lijststemming betekent dat ieder KVP-lid inderdaad in maart a.s. zijn 5 stemmen moet uitbrengen op de geadviseerde mensen en zijn volledige steun moet geven aan wat de KVP centrale gesteld heeft. En dat iedereen lid moet zijn van de KVP mag na de jarenlange strijd toch wel als bekend ver ondersteld worden. NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING Zondagsdienst huisartsen Van zaterdagmiddag 12 uur tot zon dagnacht 2 uur. Dr. VERCAUTEREN Grotestraat 11 Telefoon 1335 Uitsluitend voor spoedgevallen 1 ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS Zr. M. JANS Overloon Tel. K 4788 -262 GROENE KRUIS Donderdag a.s.: Zuigelingen-bureau voor de Kom. ZIEKENAUTO bel 04780-1592 b.g.g. 2116

Peel en Maas | 1962 | | pagina 1