AUSTRALIË ^nn<^den met keutmis VAN DEN MUNCKHOF N.V. KERSTKOLLEKTE 1961 DRUKKERIJ UITGEVERIJ - BOEK- EN KANTOORBOEKHANDEL - VENRAY een zalig en gelukkig kerstfeest wenst u Qij S-eest, gevierd door 't Juichend Christendom; QiJ Seest van cèethiems klacht! Qij, Sdied des Qanks, die naar den hemel klom, Door 't c&eil ons tcegebragt! c&ind gij eens 's waerelds volken saam-, 'San op- tot ondergang! 2iJ 5ezus domst, en ^ezus Saam Sens aller wf ELK LAND HEEFT ZIJN EIGEN KERSTGEBRUIKEN Frankrijk kan zich beroemen op een van de vrolijkste Kerstgebrui ken. In Parijs worden op Kerst morgen ongeveer zevenhonderd zwervers de bekende Clochards die gewend zijn te slapen op de roosters van de ondergrondse of on der de bruggen onthaald op een diner dat er mag zijn. Het is een aantal liefdadige in stellingen in Frankrijks hoofdstad, dat deze Kerstmaaltijd verzorgt. Uit alle delen van deze grote we reldstad komen de clochards in de vroege morgen naar de oevers van de Seine. Ook voor deze misdeel- den in de maatschappij dus Kerst feest Om nog even bij de kerstboutjes en de wijn te blijven: in Londen is het dineren buitenshuis nogal popu lair. Hieraan ligt de idee ten grond slag, dat men meer tijd overhoud om zich met de kinderen bezig te houden. Koken en afwassen vraagt immers veel tijd. Ook ondergronds kan men Kerst mis vieren. De mijnwerkers in de Wath Main-mijn houden hun dienst in de mijngangen. Volgens traditie wordt hier een Kerstdienst gehou den op 1600 voet onder de grond. Voor vele kinderen zijn de Kerst dagen een opwindende tijd. Elk jaar opnieuw schrijven duizenden peu ters uit de gehele wereld een brief je aan het simpele adres: Santa Claus Noorwegen. Elk kind ont vangt 'n kinderboek met plaatjes en een Engelse tekst. Een geschenk van een meelevende regering. In Denemarken heeft men een Kerstvrouw. Psychiaters kwamen tot de overtuiging, dat vele kinde ren bang waren voor Santa Claus met zijn lange witte baard. Men heeft nu vrouwelijke studenten „op geleid" voor deze rol. De dames krijgen een vergoeding van tien Kronen. In vele gevangenissen gelden ge durende de feestdagen minder strenge regels. Slaapzalen en cellen worden met guirlandes en kerst kaarten versierd. Extra bezoeken van vrouwen en familieleden wor den toegestaan. Sommige gevangenen zijn zelfs nog gelukkiger. Als een bewijs van haar goede wil verleent de regering van Haiti „bewegingsvrijheid" zo dat de politieke gevangenen het Kerstfeest thuis kunnen vieren. Een dergelijke regeling wordt ook in Portugal ingevoerd. De grootste gebeurtenis geduren de de Kerstdagen in Spanje, is een reusachtige grote nationale verlo ting. Er is een eerste prijs van 180 miljoen peseta's (een dikke elf mil joen gulden). De prijs wordt „El Gordo" de vette prijs ge noemd. Alle inwoners van het land zitten gedurende de Kerstdagen met gloeiende wangen aan het radiotoe stel voor de uitslag van de trek king. In Rome verschijnen elk jaar her ders uit de woeste Abruzzi-heuvels in de straten. Gekleed in hun ty pische kleren spelen ze op eigen ge maakte hoorns. De bewoners van Rome menen, dat het geluk brengt, wanneer ze deze minstreels een paar munten geven, ook al klinken de in strumenten nog zo vals. Omstreeks Kerstfeest is begrijpe lijkerwijs veler aandacht gericht op het Heilige Land. Hotel- en pension houders doen in deze tijd recordza ken. Duizenden pelgrims maken op de avond voor Kerst hun tocht naar Bethlehem. Van vrijwel alle landen komen de mensen naar de plaats waar Chris tus werd geboren. Met de Jordaanse autoriteiten is overeengekomen, dat tijdelijk de prikkeldraadversperringen en ver sterkte barricaden, die het nieuwe Jeruzalem van het oude scheiden, worden verwijderd. Tijdelijk verdwijnen ook de gewe ren en bajonetten, opdat de men sen ongehinderd hun tocht door de Jordaanse sector kunnen maken, zonder een décor waaruit de haat blijkt van twee volkeren. In Australië lijkt de viering van het Kerstfeest op die in Europa, evenwel met deze uitzondering, dat pien er geen kou heeft. Want in dit ^werelddeel, waar het zomers (in de schaduw) vaak meer dan honderd graden F. is, kan de temperatuur ook in december nog vrij hoog zijn. Zo hoog, dat de mensen, 's middags na het diner, naar het strand gaan om er.te zonnebaden. Evenals Australië viert ook Zuid- Afrika Kerstmis midden in de zo mer. Maar hier zijn de Europese ge rechten vervangen door koude pick nicks. In West-Berlijn zullen de mensen naar men hoopt met evenveel overtuiging als altijd het Kerstfeest vieren. De kinderen ontvangen zoals bij ons 6 december geschen ken. Waarschijnlijk minder uitbundig zal de Kerstviering in Oost-Berlijn zijn. Men heeft hier bepaald, dat het feest een „socialistische inhoud" moet hebben. Een der leidende fi guren schreef een „Socialistische Kerstmis cantate", die in alle partij kranten wordt gepubliceerd. Aanbevolen geschenken zijn boe ken en gereedschap „dat het collec tieve leven van de gemeenschap kan veraangenamen". Joego-Slavië herdenkt Christus geboortedag op drie data en op drie verschillende manieren. De rooms-katholieken vieren het feest op 25 december, de communis ten op 1 januari en de leden van de orthodoxe kerk hebben op 7 januari hun Kerstfeest Nieuwjaarsdag is op 14 januari. In Moskou krijgen de kinderen hun geschenken op 1 januari. De hoofdfiguur voor de Russische kin deren is „Grootvader Vorst" een Sinterklaasachtige verschijning met een witte baard en een rode man tel. Hij wordt geassisteerd door een Sneeuwmeisje. In de oude St. Georges Hall in het Kremlin vinden elk jaar grote bij eenkomsten plaats, die door honder den jongeren worden bezocht. Jaar in, jaar uit ondervinden hon derden gezinnen op een of andere wijze de weldaden van het omvang rijke soc.-karitatieve werk van de Katholieke Arbeidersbeweging Lim burg. Ieder jaar worden honderden moeders, die lichamelijk en geeste lijk noodzakelijk rust behoeven, ter verpleging in het Dr. Poels-Oord opgenomen. Sinds de opening van dit rustoord in 1951 werden niet minder dan 4.500 moeders en 250 babies verpleegd met in totaal 170.000 verpleegdagen. Ieder jaar genieten honderden kinderen een geestelijk en lichame lijk weldoende vakantie in de va kantie-centra „Groenewoud" en „kasteel Well". Voor reeds meer dan 8.000 kinderen is dit vakantiewerk een blijvende aangename herinne ring gebleven. Ieder jaar ontvangen vele tiental len noodlijdende gezinnen en hulp behoevende zieken hulp en steun van onze Dienst Hulpverlening. Ieder jaar worden tientallen zwakke kinderen met steun van de K.A.B.-instellingen uitgezonden naar Kinder vakantie-kolonies. Ieder jaar mogen 100 arme zieken voor rekening van het Lourdeszie- kenfonds een bedevaart naar Lour- des maken. Meer dan 1.000 zieken kinderen en volwassenen dan ken reeds een Lourdesreis aan deze instelling. Ieder jaar worden honderden ge zinnen, die gezinshulp of gezinsver zorging nodig hebben, geholpen door „Ons Gezinsfonds". In 10 jaar werd ruim 800.000 vergoeding uitge keerd. Ieder jaar worden tientallen meis jes in de gelegenheid gesteld de op leiding tot gezinsverzorgster te volgen om dit mooie sociale beroep te kunnen uitoefenen. Jaarlijks worden door ons grote bedragen uit de kollekte-opbrengst aangewend in de kosten voor deze opleiding om de bestaande noodtoe stand op het gebied van de gezins verzorging te lenigen, in het belang van de gezinnen. Dit noodzakelijke weldoende werk kost jaarlijks enorme bedragen, die slechts ten dele uit gewone midde len kontributie e.a. bedragen gedekt kunnen worden. Voor de instandhouding en nood zakelijke uitbreiding van dit werk ten behoeve van onze lijdende even mensen wordt jaarlijks de grote KERSTKOLLEKTE gehouden. Gij, die de rijkdom ener goede gezondheid bezit, die geen armoede en ziekte kent, die met uwe kinde ren blijde het Kerstfeest kunt vie ren, denkt in de komende Kerstda gen een ogenblik aan uw lijdende evenmensen. Zij vragen om uw steun en uw hulp. Laat Kerstmis ook voor deze armen en zieken een feest van Licht en Liefde zijn. Geeft daarom, zoveel gij missen kunt, voor de grote kerstkollekte. Een dezer dagen wordt huis aan huis een kerstkollektezakje bezorgd. Laat elk gezinslid een kerstgave of feren voor dit grote werk van naas tenliefde. A.C.W. Staring (1767—1840)

Peel en Maas | 1961 | | pagina 9