s.v.v. NIEUWS Kerkelijke Diensten Groei van het Nijverheids onderwijs in Yenray V.C.ROOY ZWEMMEN Politierechter van 10 tot en met 16 dec. Het is nu ruim 14 jaren geleden, dat het nijverheidsonderwijs in Venray van start ging. Van start in een verbouwde oude jon gensschool, waarin de nieuw benoemde directeur de heer Oomes in 1947 wel een tikkeltje raar stond te kjjken. Het was ook wel een allerprimitiefst onderkomen, waarin begonnen werd Maar goed op 23 november 1947 begon de nijverheidsschool St. Jozef met 30 leerlingen. Ze leerden timmerenen van de moeilijkheden die het bestuur had i.v.m. de financiën, omdat de school nog niet gesubsidieerd werd, hadden die eerste leerlingen geen weet Trouwens in 1948 kwam de subsi die los en kreeg men meer armslag. Een armslag die nodig was, want het jonge plantje groeide als kool. De directeur, die aanvankelijk met een leraar stond en zo'n beetje voor manusje-van-alles speelde moest einde 1948 al op de tweede leraar uit, toen de tweede klas timmeren er bij kwam. In 1949 werd gestart met de me taalvakken. Eerst in een klas en dat is tenslotte uitgegroeid tot de 6 klas sen, die men thans heeft. Al gauw genoeg werd die oude verbouwde en provisorisch herstel de „mèstersschol" te klein en het was tien jaren geleden, dat burge meester Janssen met een grote schop de eerste spade in de grond stak voor de bouw van de L.T.S. aan de St. Jozef weg. Toen waren er al twee klassen timmeren en 3 metaalklassen, met een kleine 200 leerlingen EEN RUIME SCHOOL zo werd 't nieuwe gebouw geprezen bij de inwijding en in gebruikne ming. Maar nu barst het letterlijk en figuurlijk uit zijn naden, want steeds meer leerlingen kwamen zich melden en in 1961 werd zelfs het aantal van 400 bereikt. In 1957 werd het leerprogramma uitgebreid met de cursus metselen, in 1958 kwamen de voorbereidende klassen er bij, die zorgden voor een betere overgang van het lager on derwijs naar het technische en ten slotte startte men in 1959 met de schildercursus. Maar nu zit dan alles zo vol als een potje met pieren. 3 Timmer- klassen, 6 metaalklassen, 2 metsel- klassen, 2 schilderklassen en 2 voor bereidende klassen vullen dat „rui me" gebouw tot aan de nok en men moet halsbrekende toeren uithalen om het onderwijs zo vlot mogelijk te doen verlopen. Geeft men op een normale L.T.S. 36 lestijden, in Venray zijn dat er 56, omdat men schuiven moet van hot naar haar, om alle leerlingen op tijd en naar behoren les te geven. UITBREIDINGSPLANNEN Het is dan ook geen wonder, dat het nieuwe bestuur, dat dit jaar ge vormd is, als een der eerste opgave voor zich had de uitbreiding van de school. Als eerste opzet is gepland de uit breiding met 2 lokalen voor de z.g. handvaardigheidslessen en 1 lokaal voor schilderen, met alle dingen die daarbij horen zoals lak- en droog kamer. Later hoopt men dan nog te ko men tot een nieuwe cantine en gym zaal, daar de bestaande worden ge bruikt als overblijflokaal en reser ve-klaslokalen. Men verwacht daarmede voorlo pig even vooruit te kunnen, omdat ook in Horst een LTS gaat komen en de Venrayse school door het wegvallen van de Horster leerlin gen (ongeveer 20% van de leer lingen) iets meer armslag krijgt. Van uitbreidingsplannen voor het bestaande lesrooster is nog niets te zeggen. Men wil natuurlijk graag uitbreiden als daar behoefte aan be staat, maar die behoefte-peiling gaat niet zo heel gemakkelijk. En om zo maar aan de een of andere cursus te beginnen, daar voelt men weinig voor AVONDONDERWIJS Meer dan bij elke andere school spelen bij het nijverheidsonderwijs de mogelijkheden van avondcursus sen een grote rol. Trouwens er bestond hier een oude traditie op dit terrein, nl. de patronaat-avondtekenschool, die in het verleden de jongelui de nodige technische begrippen bijbracht, maar die verdwenen was met de onder gang van het patronaatsgebouw. Toen in 1947 hiermede weer ge start, werd, meldden zich liefst 150 leerlingen, die in de nood-ambacht school, de Mulo, bij de Paters en in de barak in de Patersstraat hun cur sus hebben afgemaakt. Die belangstelling is later wel minder geworden, maar op 't ogen blik volgen toch weer een 100 leer lingen de avondschool. Er is een A. cursus voor degenen, die geen ander onderwijs hebben gehad dan lagere school en een B. cursus als vervolg op het dag onderwijs. Dit onderwijs is aange past en sluit tevens aan op de les sen van het leerlingstelsel, zodat de jongman hier feitelijk 2 vliegen in een klap vangt. Al moet hij er wel voor werken. Want hij krijgt in deze school een goede opleiding in de tekenvakken, de technische theorie en verder al gemeen vormend onderwijs. Dan is er de laatste jaren nog als avondcursus de Opleiding Bewijs Algemene Ontwikkeling, dat feite lijk de basis-opleiding is voor de technische vakken en het verdere technische onderwijs. Men krijgt daarin lessen voor al gebra, meetkunde, theoretisch en practisch rekenen, natuur en wis kunde, economische aardrijkskunde en technisch engels. Dus ook niet weinig en voor al deze cursussen moet nogal geturfd worden. TEVREDEN Zowel over de resultaten bij de dag- als avondcursussen is men goed te spreken. De leerlingen blij ken over het algemeen goede resul taten te behalen en ook het bedrijfs leven is over het algemen best te spreken over de kennis van de leer lingen. Een vraag is, of in deze tijd, nu de werkweek steeds korter wordt en de vrije tijd steeds groter het nog juist is om via avondcursussen steeds opnieuw die vrije tijd op te eisen. Hierover is op het ogenblik in on derwijskringen nog al wat te doen, temeer waar blijkt dat veel jonge lui hier weinig voor voelen. Of het de richting in zal gaan van part time onderwijs, waarbij de betrok kene b.v. een hele dag in de week de ambachtschool bezoekt, is nog 'n vraag. Zeker in Venray waar voor- hands de ruimte daartoe ontbreekt. DYNAMISCH Maar al met al genomen, mag men over de afgelopen 14 jaren best te vreden zijn ook. Honderden leerlin gen hebben intuussen met goed ge volg de verschillende cursussen ge volgd en tientallen zijn via deze cur sussen verder gaan studeren. Het technisch onderwijs heeft zijn steentje bijgedragen bij de indus trialisatie van onze plaats en is en blijft even dynamisch als die indus trialisatie. Men blijkt in de na-oorlogse jaren een goede keuze gedaan te hebben, want in de nieuwe industriën en in de zich uitbreidende ambachtsbe- drijven staan steeds meer jongeren vooraan, die dank zij de LTS een goede toekomst voor zich zien. En daar is het toch ook om begonnen. Indien de weersgesteldheid a.s. zondag niet opnieuw als spelbreker optreedt, komt Venray met alle 6 de senioren-elftallen in het veld. Het programma voor hen is als volgt: Roermond 2-Venray 1, aanv. 2.30 u. Venray 2-Wilhelmina '08 3, 2.30 u. Venray 3-Melderslo, aanv. 2.30 u. Melderslo 2-Venray 4, aanv. 2 u. Venray 5-Merselo 2, aanv. 12 u. Kronenberg 2-Venray 6, aanv. 1 u. Behoudens de wedstrijden die j.l. zondag geen doorgang konden vin den, zit de eerste helft van de com petitie er thans op. A.s. zondag worden de returnwed strijden van de le competitiedag ge speeld. Het le elftal moet dus naar Roer mond. Voor de aanvang van dit sei zoen golden zowel Roermond als Venray als belangrijke candidaten voor de bovenste plaats. Beide ploe gen echter niet aan de verwachtin gen kunnen beantwoorden. Het eerste treffen leverde in Ven ray een 2-2 gelijkspel op. Ook dit maal zal er van weinig krachtsver schil sprake zijn. Ons 2e elftal achten we wel in staat om in de thuiswedstrijd tegen Wilhelmina 3 de goede resultaten van de twee laatste wedstrijden te prolongeren. In Weert werd reeds met 4-1 ge wonnen; met een serieuze aanpak zal 't nu ook wel lukken. Het 3e elftal wist in Melderslo met 5-1 te winnen. Al heeft men nu het voordeel van eigen terrein, we geloven niet, dat 't verschil ditmaal zo groot zal worden. Een overwin ning kan er toch wel uitkomen mits men met het animo speelt als in de laatste wedstrijden. Venray 4 is aan haar stand ver plicht om in Melderslo de volle buit op te eisen. De naaste concurrent verloor nog een puntje, zodat de mooie positie onaangetast moet blij ven. Voor Venray 5 zal het geen al te zwaar probleem zijn om Merselo 2 er onder te houden. Onze benjamins krijgen het in Kronenberg tegen het 2e elftal niet gemakkelijk. Toch wordt het tijd dat er weer eens een paar puntjes gehaald worden jongens. Daarom eens een flinke extra inspanning. Voor supporters die het le elftal naar Roermond willen vergezellen zijn in café Kemps buskaartjes ver krijgbaar ad 2. Na 4 weken geen competitiewed strijden te hebben gespeeld, kwam zaterdag jl. het le herenzestal in 't veld tegen Tupos I uit Baarlo. De le set werd door V.C.Rooy I vrij gemakkelijk met 15-8 gewon nen, in de 2e set beet Tupos feller van zich af, maar toch werd het 'n 15-11 zege voor V.C.Rooy. De 3e set gaf 'n zelfde beeld te zien als de tweede, waarin V.C.Rooy echter op winst speelde, met 15-10 moesten de Tupos-mannen zich ge wonnen geven. PAROCHIEKERK VENRAY Priester vd. week: Kap. Heymans Zondag: 2e zondag vd. advent; 6.30 G. Janssen (kaartclub); 7.30 vd. Vegt-vd. Boogaart; 8.30 voor de overledenen; 9.30 hoogmis voor de parochie; 10.45 Antoon Laurensse; 11.45 Jo v. Vechel; 4 u. H. Familie; 7 uur lof, adventsoefening. Maandag: 6.45 M. Franssen en P. Beklet; 7.30 Petronella v. Megen; 7.30 Leonardus Rommen(buurt)8.15 best. d. overl. ouders Tonen-Ver- meulen; 8.15 Fr. Vermaaten. Dinsdag: 6.45 Joh. de Bruin en echtgen.; 7.30 Albert Goumans; 7.30 A. v. Lin; 8.15 Bemh. J. Hendriks en Johanna Dommeck lh; 8.15 overl. fam. Tacken-Maas Woensdag: 6.45 Hendrika Thuyls- Muysers; 7.30 Mart. Peeters; 8.15 H. Poels en Johanna Camps lh; 8.15 Theobaldus Basten. Donderdag: 6.45 Mevr. v. Haaren: 7.30 Annie Beekers-Flinsenberg; 8.15 P. Custers en M.G. vd. Ven 3h; 8.15 Ed. Goumans. Vrijdag: 6.45 M. Franssen en P. Beklet; 7.30 overl. ouders Linders- Poels; 8.15 Joh. vd. Ven en ouders lh; 8.15 zek. int. R. Zaterdag: 6.45 O.L.Vrouwmis; 7.30 voor de kleinkinderen Verkoeijen; 7.30 Hendrika Thuyls-Muysers; 8.15 best. d. overl. ouders Tonen-Ver- meulen; 8.15 voor de overledenen; biechtgelegenheid van 5-8; 7 uur lof. Denkt U er aan om niet te wach ten met biechten voor Kerstmis tot de laatste dag. Spreidt 't een beetje door eerder te komen. RECTORAAT PATERSKERK Tel. 1973 (b.g.g. 1502) Zondag: 2e zondag vd. advent; de H. Missen om 6.30; 7.45, 9 uur en 11.45; de hoogmis om 10.15; de kol- lekte voor de kerk en kerstversie ring; om 7 u. plechtige viering van Maria's Onbevlekte Ontvangenis; feestpredicatie door P. Walbert vd. Vlist; processie door de klooster gangen; de bruidjes moeten om 7 u. in 't klooster zijn. Maandag: H. Damascus, paus en belijder; 8.15 kursus 18-jarigen. Dinsdag: om 7.30 St. Antoniuslof. Woensdag: H. Lucia, maagd en martelares. Donderdag: Z. Nicolaas en Gezel len, belijders; 7 uur Gezinsmis. Vrijdag: Maria, Koningin der Min derbroeders; 7.30 Bijbellezing. Zaterdag: H. Eusebius, bisschop en martelaar; van 3-8 gelegenheid tot biechten. Mededelingen 1. Deze zaterdag (9 dec.) zal P. Rector na de H. Mis afwezig zijn, 2. Zondagavond plechtige viering van het Mariafeest. Gaat U allen mee met de processie door dekloos tergangen? Zie boven. 3. Er zijn meer nieuwe parochie bundels te krijgen, bij broeder por tier. Van belang voor de komende feestdagen. 4. Vrijdagavond 2e Bijbellezing. Brengt U zo mogelijk een bijbeltje mee, en gaat U allen vooraan aan sluitend zitten, zoals de eerste maal? toen ging dat best. Door deze 3-0 overwinning, hand haafde V.C.Rooy zich aan de kop van de ranglijst. Na deze wedstrijd kwam het 2e herenteam van V.C.Rooy in 't veld, tegen Valuas III uit Venlo. In de le set gaf Valuas III ver rassend goed partij, waardoor V.C. Rooy II maar net met 15-11 kon winnen, maar in de 2e en3e set was de weerstand van Valuas III gebro ken, beide sets werden met 15-2 door V.C.Rooy II gewonnen. Even eens 'n 3-0 overwinning van V.C. Rooy II, waarmee ze zich hand haafde op de 2e plaats van de rang lijst. A.s. zaterdag komt Hovoc I uit Horst onze 2e zestallen bezoeken. V.C.Rooy II gaat deze wedstrijd winnen, ondanks felle tegenstand van de Horstenaren. Het le dameszestal, dat moet o.i. ook kunnen winnen van VCT III uit Tegelen, welk team zaterdagavond eveneens naar Venray komt. Het 3e herenteam gaat zondag te Venlo een zekere nederlaag tege moet, als ze bij TVC III 'n bezoek gaan brengen. Programma Dames: 1-12 V.C.Rooy I-VCT 3, 19.45 u. Heren: 9-12 V.C.Rooy 2-Hovoc I, 19.00 u. 10-12 TVC 3-V.C.Rooy 3, 11.15 u. DAMESZWEMCLUB HZPC Gymnastiek groep II. Voor de leden van groep II is er een gymnastiekoefening op maan dag 11 december a.s. van 5 tot 6 uur n.m. in de gemeentelijke gym nastiekzaal aan de Groenewoud- straat te Horst. Decembertrainingen in Venlo. A.s. zondag 10 december vertrek ken de exrta bussen om kwart over drie aan de gemeentelijke gym nastiekzaal in de Groenewoudstraat te Horst voor de zwemtraining in het Venlose Sportfondsenbad. De gehuwde dames en oudere le den vertrekken op dinsdagavond 12 december om kwart vóór negen van af het Lambertusplein in Horst voor de reis naar het Venlose overdekte bad. Mis-intenties Zondag: 6.30 overl. fam. Maas- Sanders en Gertr. v. Meyel; 7.45 An toon Cremers; 9 u. Jozef Loenen; 10.15 jgt. Anna Vink-Willems; 11.45 Piet Bom, echtg. en zoon Pierre. Maandag: 6.15 voor overledenen; 7 u. G. v. Meyel, echtg. en kinderen; 7.45 Gerard Camps; 8.30 overl. fam. Derks-Heeze. Dinsdag: 6.15 voor overledene; 7 u. overl. fam. Heeze-Kusters; 7.45 Noud v. Lin, (fam. Tacken-Heyli- gers); 8.30 jgt. Johanna Koenen- Janssen. Woensdag: 6.15 voor overledene; 7.45 Anna Boom; 8.30 overl. moeder. Donderdag: 6.15 voor overledene; 7 u. Gezinsmis; 7.45 overl. ouders v. Houdt-Janssen; 8.30 overl. ouders Odenhoven-Hillen. Vrijdag: 6.15 overledene; 7 uur overl. fam. Tonen-Vermeulen; 7.45 Antoon Pouwels; 8.30 t.e.v. St. An- tonius, uit dankbaarheid. Zaterdag: 6.15 voor overledene; 8.30 not. Pluymaekers. PAROCHIEKERK OIRLO Zondag: 2e zondag vd. advent; lm 6.30, 7.30; kindermis 8.30; parochie hoogmis 10 uur; 4 uur Kruiswegen lof; le collecte voor de kerk, 2e col lecte v. 't Bisdom. Maandag: 7.30 maandstond Joan na de Ponti. Dinsdag: 7.30 jaardienst Gertrudis Nelissen. Woensdag: 7.30 zieled. Jacobus Nelissen. Donderdag: 7.30 zield. Martinus Tijssen. Vrijdag: 7.30 zieled. overl. fam. V erstappen-V erbeeten Zaterdag: 7.30 zield. Hubertus vd. Berg; zaterdagavond biechten van 5-7 uur. PAROCHIE CASTENRAY 2e Zondag vd. advent: 10 u. hoog mis voor de parochie; 3 u. lof en ro zenhoedje; daarna H. Familie afd. mannen. Maandag: 7.30 gest. gez. jaard. v. overl. fam. v. Eindt. Dinsdag: 7.30 gez. H. Mis v. overl. fam. M. Dinghs-vd. Beuken. Woensdag: 7.30 gez. H. Mis voor overl. ouders en kinderen Classens- Versteegen. Donderdag: 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L.Vrouw van A.B. tot dankzeg ging, int. fam. Tielen-Tacken. Vrijdag: 7.30 gez. maandd. voor Anna Cath. Wismans-Wijnhoven. Zaterdag: 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L.Vrouw v. A.B. tot int. van hen die hiervoor offerden; van 5.30-6.30 gelegenheid tot biechten; 6.30 lof en rozenhoedje. Kerkpoetsen: Nelly Duykers en Fien Duykers. PAROCHIEKERK MERSELO 2e Zondag vd. advent: 6.30 Com- munieuitreiken; 7 u. vroegmis t.i. fam. Janssen-Gerrits; 8.15 lm uit dankbaarheid; 10 uur hoogmis voor de parochie; onder de H. Missen speciale maandelijkse collecte voor de noden van onze kerk; 2.30 lof met rozenhoedje. Maandag: 6.45 lm voor Jan en Martha Gielen; 7.30 gez. H. Mis t.e.v. de H. Oda. Dinsdag: 6.45 lm voor overl. fam. Marcellis; 7.30 gez.Mis t.e.v. St. Jan. Woensdag: 6.45 lm voor overl. fam. v. Hoof-Stiphout; 7.30 gest. jgt. v. Jan Litjens en Henrica Relouw. Donderdag: 6.45 lm v. overl. fam. Michels-vd. Hoven; 7.30 gez. H. Mis v. overl. ouders vd. Heuvel-Niessen en kinderen. Vrijdag: 6.45 lm v. Josephina Ver haag; 7.30 gez. H. Mis t.i. vd. Vee verzekering. Zaterdag: 6.45 lm v. Wed. Stip hout-v. Rijswijck; 7.30 gest. jgt voor Gerardus v. Helden, Joanna Ron gen en Wilhelmina Claessen; 4 uur biechten voor de kinderen v.h. 2e schooljaar, daarna voor anderen tot 6 uur; 7 uur Marialof. RECTORAAT HEIDE Zondag: 2e zondag vd. advent; 7.30 H. Mis voor overl. vader Harry Rutten; 10 u. hoogmis voor overl. ouders Meijboom-Janssen; Akolie- ten: M. Ewals en Piet Derikx; 3 uur vergadering van de Derde Orde. Misdienaars vd. week; Jan Ewals en Jacques Derikx. Maandag: 7.30 H. Mis voor overl. vader Harry Rutten. Dinsdag: 7.30 H. Mis voor Jan vd. Winkel. Woensdag: 7.30 H. Mis overl. va der Wilhelmus Voesten. Donderdag: 7.30 H. Mis voor Ma ria Gertruda v. Rens-Litjens. Vrijdag: 7.30 H. Mis voor overl. fam. Claes-Derikx. Zaterdag: 7.30 H. Mis voor Peter Ewals en Johanna Strijbos; 7 uur biechtgelegenheid; 7.30 lof. RECTORAAT VEULEN 2e Zondag vd. advent: 7 u. gelegen heid tot communiceren; 7.30 lm tot zegen voor 'n gezin; 10 u. hoogmis voor de bekende intenties; 2.30 3e Orde. Maandag: lm overl. fam. Bovee- Broekmans. Dinsdag: lm overl. fam. Heldens van Neer ven. Woensdag: hoogmis zesweken- dienst Ger. Houben. Donderdag: lm overl. fam. Bovee- Broekmans. Vrijdag: hoogmis jgt. v. Hubert Burgers. Zaterdag: lm overl. vr. Hendrix- van Dijk; 7.30 avondoef. t.e.v. O.L. Vrouw; 'n uur voor lof is iedere za terdag gelegenheid om te biechten. Accolieten voor a.s. zondag: Ger- rit Reintjes, Jan Geelen en Martin van Staveren. Kerkpoetsen: Jo Wilms, Miet Gee len en Al da Smedts. PAROCHIEKERK LEUNEN I RECTORAAT VREDEPEEL 2e Zondag van de advent: 6.45 lm voor overl. fam. Smits-Berghs; 8 u. lm; 9.15 hoogmis opgedragen voor de parochie; 10.30 lm; 3 uur lof; daarna vergadering van de H. Fa milie-mannen. Maandag: gest. jgt. voor Petronel la Smits-Claessens. Dinsdag: lm tot zek. int. (kinder mis voor de meisjes). Woensdag: gez. jgt. voor Piet Reintjes. Donderdag lm voor Gertruda v. Rens-Litjens (kindermis jongens). Vrijdag: lm voor Jozef Loenen. Zaterdag: lm voor Peronella Ver- koeijen-Creemers; van 4-5 en van 7-7.30 biechtgelegenheid; daarna lof. Kerkpoetsen: Anny van Kempen en Anny Deriks. A.s. zondag komt Pater Hendriks uit Overloon preken voor zijn mis sie in Angola. PAROCHIE YSSELSTEYN Zondag: 2e zondag vd. advent; 6.30 lm v. Maria Verhoeven; 8.10 lm v. overl. fam. Swinkels-Verschuren; 9.15 kindermis; 10.15 hoogmis v. zek. int.; 2 u. lof; na het lof H. Familie vd. mannen. Maandag: 7.30 maandd. v. Frans Jaspers; z.a. lm v. overl. fam. Lem- mens-Poels. Dinsdag: 7.30 lm v. Antoon Swin- kels; z.a. lm v. fam. Geurts-Peters. Woensdag: 7.30 lm v. Willem Vol- lenberg; z.a. lm v. fam. Willems- Vos. Donderdag: 7.30 gez. H. Mis uit dankbaarheid v. fam. Claessens- Engels; z.a. lm uit dankbaarheid v. fam. Jeuriss-Vijfeijke. Vrijdag: 7.30 lm v. overl. fam. Toone-Philipsen; z.a. lm v. Antoon Janssen. Zaterdag: 7.30 maandd. v. Hendri- kus van de Ven; z.a. lm v. fam. Wis- mans-Gooren; 6 u. lof; tot 7.30 gele genheid om te biechten. PAROCHIEKERK OOSTRUM 2e Zondag vd. advent: 7 uur pa- rochiemis; 8.30 hoogmis, maandd. Maria Gertruda van Rens-Litjens; 10 u. lm; 3 u. lof. Maandag: 7.30 Gerard Arts. Dinsdag: 7.30 Maria Potten. Woensdag: 7.30 Jean Camps. Donderdag: 7.30 Maria Vermeu- len-Heijligers. Vrijdag: Missievrijdag, 7.30 gez. maandd. Martin Thoone. Zaterdag: 7.30 Wilhelmina Jans sen-van Dijk; biechten van 6.30- 7.30; 7.30 Marialof, vooral voor de leden van de B.J.B. Zondag: 2e zondag vd. advent; 7.30 vroegmis t.i.v. fam. Muysers- Janssen; 10 u. hoogmis t.i.v. leden vd. veeverzekering; 2.30 lof. Door de week H. Mis om 7.30. Maandag: t.b.i Dinsdag: t.i.v. fam. Claessens-vd. Weijer. Woensdag: v. overl. fam. Poels Duijkers. Donderdag: t.i.v. fam. Jenniskens- Bruijsten. Vrijdag: t.i.v. fam. Arts-Herpers. Zaterdag: v. overl. fam. Peeters- Claessens; 7.30 lof t.e.v. O.L.Vrouw vd. Vrede. Biechtgelegenheid: dagelijks vóór H. Mis, zaterdag vóór en na lof. RECTORAAT SMAKT Zondag: 2e zondag vd. advent; 6.15 H. Mis v. Martinus Gommans en Maria vd. Ven; 7.30 v. Joh. vd. Winkel (Jonge Boeren); 10 u. hoog mis voor het Rectoraat; 6.30 lof met adventspreek als voorbereiding op het Kerstfeest. Maandag: 6.30 voor de gelovige zielen; 7.30 voor Theod. Basten als lid vd. St. Jozef-broederschap. Dinsdag: 6.30 uit dankbaarheid; 7.30 voor Harry en Theo Coppis. Woensdag: 6.30 t.e.v. de H. Jozef; 7.30 voor Joh. vd. Winkel, als lid vd. St. Jozef-broederschap. Donderdag: 6.30 t.e.v. H. Sacra ment; 7.30 voor 'n zieke. Vrijdag: 6.30 t.e.v. 't H. Hart; 7.30 voor de gezinnen. Zaterdag: 6.30 voor de Missie; 7.30 t.e.v. O.L.Vrouw; van 5-5.30 ge legenheid om te biechten, tevens voor en na het lof van half 8. TUINDERS WILLEN ZELF CONSERVEREN Tijdens de jaarvergadering van Limburgse tuinbouwvakbond is de suggestie geuit, dat de tuinders zelf bepaalde produkten geconserveerd op de markt brengen. Deze suggestie vloeide voort uit de mening van sommige afgevaar digden, dat de conservenindustrie 'n toenemende invloed op tuinbouw- prijzen heeft. Zij meenden dat bijvoorbeeld as perges, aardbeien,spinazie en augur ken door de tuinders zelf kunnen worden geconserveerd. Tot een besluit kwam de vergade ring niet, maar de kwestie werd be langrijk genoeg gevonden om de mogelijkheden te onderzoeken. Overigens waren ook vele tuin ders van mening, dat er voldoende concurrentie is tussen de particu liere conservenindustrieën om de prijzen op peil te houden. (on gecorrigeerd) Dit verhaal speelde zich jaren ge- led enaf. In de tijden, dat verken ners, personeelverenigingen e.d. niet zo'n grote invloed hadden bij de Goed Heilige Man, dat een telefoon tje genoeg was om Hem naar Ven ray te bestellen. Neen, dat was in die jaren direct na de oorlog lang niet het geval. De Sint scheen al puin genoeg in zijn leven gezien te hebben en kwam niet naar Venray. Edoch, daar zaten vele ouders op Hem te wachten, al was het alleen maar om de wilde jeugd wat in te tomen en om de puntjes nog eens op de i te zetten. Dat verdroot velen, ook een drie tal jongelui, die de zorgen en moei lijkheden van vele ouders kennen. Zo beslot enze de Heilige te gaan vervangen. Of dat nu allemaal mo gelijk is volgens de moraaltheolo gie en zo, blijve hier buiten be schouwing. De Heilige Man nam, zoals het verhaal leren zal, zelf wraak Hoe de jongelui in die tijd aan kleding gekomen zijn is een ander raadsel, in ieder geval werd de kos ter er in betrokken, die een oude koorkap en superplie uitleende, ook al om de Sint zelf op bezoek te krij gen. En van een prachtige lans van de schutterij werd een bordpapieren krul gemaakt, zodat de Sint een keurige staf de zijne mocht noemen. Hoe groot de behoefte aan de Sint was, bewezen, na enkele aarzelende bezoeken, de talrijke aanvragen, die bij genoemde jongelui binnenkwa men. Toen maakten ze een domme fout en bewezen daarmede de heilige staat nog lang niet bereikt te heb ben. Ze eisten nl. mede om de grote toeloop wat af te schrikken voor ieder bezoek 'n borreltje gene- ver, in die tijd een kostbaar spul. Maar zelfs dat mocht de toevloed van bezoek-aanvragen niet hin deren. En zo moest iedere avond de Sint zijn baard aanplakken en wre ven zijn pi terbazen zich in met het zwartsel uit de uitlaatpijp van de auto. Spul dat er zeer slecht af ging, zowel de baard als dat zwartsel, met als gevolg, dat de Sint overdag als hij incognito was. er uitzag als een geplukte kip en zijn pieterbazen als mijnwerkers. Maar goed, de ronde ving aan en overal namen de Sint en de pieter mannen het gevraagde slokje, hals over kop ergens in een koude gang, terwijl hij het briefje met de zon den der kleinen in het gouden boek legd.en Dat ging telkens vrij vlot, want men kon de zigende en bib berende kinderen niet laten wach ten. Zo gebeurde het meermalen, dat op het einde van zijn rondgang de Sint meende, dat hij drie vier kin deren voor zich had staan, terwijl er in nuchtere werkelijkheid slechts een voor hem stond. Maar met een wonderbaarlijk elan wist de Heilige Man zich uit die netelige positie te redden. Alles zou waarschijnlijk naar wens zijn verlopen en de feestelijkheden zouden beperkt zijn gebleven tot de bijna traditionele kater 's andér- daagsmorgens als op een van die avonden zich niet het drama vol trok Na zijn rondgang stelde de bis schoppelijke chauffeur nl. voor een afzakkertje te gaan nemen in een café. Zulks gebeurdeMaar om de illusie niet te verstoren werd dat afzakkertje genomen in de woonka mer van de café. Sinterklaas aan de barkruk is nu eenmaal geen gezicht. Nu zat er in die kamer een beeldschoon meisje. En de Sint interesseerde zich zij het op een andere wijze als zijn grote voorganger ten zeerste voor deze maagd Met vaderlijke stem informeerde hij naar 's meisjes welbehagen en zoen vroeg tenslotte al nippen de aan de zoveelste die avond, wat het meisje bleek de verloofde te zijn van des kasteleins zoon, die met een zuur-zoet gezicht de sintelijke be langstelling al enige tijd zat op te nemen. „Wat" bulderde de Sint, „zo'n aar dig grietje voor zo'n sul van een vent Nu is dat beslist geen uitdrukking voor een Goed Heilig Man, laat staan nog voor iemand anders. En de sul van de vent nam dat helemaal niet. Met een vervaarlijke kreet kwam hij overeind, maar de Sint reageerde bliksemsnel. Zijn staf was immers een pracht van een lans en daarmede prikte hij de hoogst verbolgen jongeman dan ook netjes mee tegen de muur. Heilasie, niet alleen de sierlijke bordpapieren krul ging naar de haaien, maar met de zwaai van zijn kromstaf had hij meteen ook alles wat op het dressoir stond tegen de wereld gemaaid De echte zou op de eerste plaats niet zo diep in het glaasje gekeken hebben en had op de tweede plaats waarschijnlijk wel een wondertje achter de hand gehad hebben voor vervalsing had dat niet. Het is daar een hele heisa gewor den, daar in dat kamertje en de koster kreeg later een koorkap te rug met zwarte wegen, die er met geen duivels geweld meer uitgingen. Het droevig einde vond plaats voor de politierechter, die een zo delicate zaak niet eens met gesloten deuren wenste te behandelen. Het werden 25 gulden boete voor de Sint plus een rekening van 75 wegens een gebroken schemerlamp en andere snuisterijen, die men ge woonlijk op dressoirs vindt staan. De pietermannen werden vrijge sproken, ondanks het feit, dat alles vol zwarte vegen zat Sindsdien kan de betrokken kas telein het liedje van „Sinterklaas kom maar binnen met je knecht" niet meer horen

Peel en Maas | 1961 | | pagina 6