SER VER Servi' T.V.-distributie rekla Kerstactie voor de zieken ftnrgerlijke stand CD CD O O CD CD S CD Dl Jlaaerij Coeoders Pluimveehouders, slachtkippen 110 per\ kg W. vd Ven aZn. DUISBURG rC Deze unieke 100 K< 50 0 GRATIS UIT2 AV STATENKRING HORST K.V.P. VERGADERT De Statenkring Horst van deKVP zal op vrijdag 8 december 's avonds om 19.30 uur in café Vink aan de Rijksweg te Well samenkomen. De agenda bestaat uit een zeven tal punten, waaronder: opmaken van 'n voordracht van 6 personen, ter benoeming daaruit, door het kringbestuur, van twee personen, uit de Statenkring, om zitting te ne men in de adviescommissie voor de aanstaande verkiezingen van de le den van de Provinciale Staten. Voortzetting van het debat over de „Inleiding over actuele politieke problemen" door ons Limburgs Eer ste Kamerlid, de heer Jan Maenen, in de vergadering van 10 nov. jl, Korte spreekbeurt van de direc teur van het kringbureau, de heer Heiligers, over ledenwerving, gros lijststemming, enz. GESLAAGD Aan het studiecentrum te Cu- lemborg voor een paedagogische cursus, slaagde Mej. M. Verberkt, leidster van de Mater Amabilis- school. ST. NICOLAAS OP HET VEULEN Verleden zondag bezocht St. Ni- colaas de kinderen van Veulen en werd werd daar door de jeugd har telijk ontvangen met gezang. Het hoofd van de school verwelkomde de heilige bisschop, de kinderen zongen en Sinterklaas had voor alleen wat meegebracht. Een woord van dank aan 't on derwijzend personeel en de familie v. Gassel, voor de goede verzorging van dit feest. Tevens 'n woord van dank aan diegenen die dit feest hielpen moge lijk maken, t.w. Boerenleenbank 20, Boerenbond 40, Handboog schutterij 10, Barneveldse eier- handel 50. BEJAARDEN VAN VENRAY Op woensdag 13 december wordt de feestmiddag voor alle bejaarden uit Venray-kom gehouden. Deze middag begint om 2 uur in zaal Wilhelmina. Behalve het bezoek van Sinter klaas staat een toneelstukje op het programma, dat wordt opgevoerd door de toneelclub van de bejaarden van het bejaardentehuis „Berkele Heem" te Horst. Voor degenen, die nog willen deel nemen aan deze middag is nog gele genheid tot aanmelding tot maan dag 11 december 12 uur op het bu reau van het sociaal caritatief cen trum, Jan Hensenstraat 6a. AGENDA CENTRALE K.A.B. VENRAY Dinsdag 12 dec. 8 uur in café J. Sanders, kaderbijeenkomst tran sportarbeiders. Donderdag 14 dec. 8 uur bij P. Lenssen Pr. Hendrikstraat 9, be stuursvergadering K.A.J. Vrijdag 15 dec. 7.30 uur in café J. Kusters te Leunen, vergadering KAB Leunen, spreker aalmoezenier Heijmans. ONGELUKKEN Vrijdag ontstond er op de hoek Oirloseweg-Horsterweg, onder Cas- tenray een botsing, toen een be stuurder van een personenauto, af komstig uit Melderslo, geen voor rang verleende aan een van Venray afkomstige Volkswagen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar materiële schade was er des te meer. Op het Schoor botste een perso nenwagen op een bestelwagen toen deze plotseling af moest remmen. Ook hier waren er nogal wat deu ken en scheuren. BRAND Venrays brandweer moest woens dag in 't geweer komen voor een brand in Leunen. Hier brandde een klein hok, eigendom van de familie S. totaal uit. Naar de oorzaak moet men raden, maar men vermoed, dat een daarin brandende oliekachel er wel iets mee te doen zal hebben. DROPPING Zaterdag jl. organiseerde de PDV de Zwaluw haar jaarlijkse drop ping. Ondanks de wel zeer slechte weersomstandigheden, viel het aan tal deelnemers nog al mee en een 30-tal jongelui liepen en zochten om het hardst, om zich als eerste te melden. Ergens in de buurt van Horst- America werden ze gelost en M. v. Rijdt wist zich het eerst te melden, 2 P. Volleberg, 3 P. Volleberg, 4 Jac. Peeters, 5 F. Bonants, 6 P. Willems, 7 Lucassen, 8 F. vd. Heuvel, 9 J. Ewalts, 10 P. Willems. Na een heerlijk bord snert werden de prijzen uitgereikt en mocht PDV de Zwaluw op een geslaagde drop ping terug zien. TALENTENJACHT MET: „PETER AND HIS ROCKETS" Op zaterdag 6 januari a.s. zal in zaal Wilhelmina een talentenjacht worden georganiseerd met als hoofd schotel: „Peter And His Rockets". Deze band is bekend van radio en televisie, terwijl enige van hun succes nummers o.a. „Kom van dat dak af" en „Marijke" iedereen wel zal kennen. Hun leider, Peter Koelwijn, is on langs op een gehouden enquette door een bekend Nederlands week blad, als le, met 34°/o stemmen; uit de bus gekomen, in de afdeling „Rock en roll ster". De gehele band eindigde in het zelfde genre eveneens als 1ste. Deze 6-man sterke band komt deze avond instrumentaal alswel vocaal omlijsten. De organisatie van deze avond is in handen van de Verkenners van de Arenden-patrouille der St. Pe trus II groep en wordt door hen ge organiseerd met een speciaal doel. Niet om hun eigen kas te spek ken, maar voor het B-E Verken ners! Wat betekent B-E verkennen? en wat houdt dat in? De afkorting B-E betekent Bijzon dere Eisen. In de grote, zoniet de grootste jeugdorganisatie, heeft men in 1925 het B-E Verkenners opge richt. Dit onderdeel in de beweging is bestemd voor invalide cq. gehandi capte jongens. Deze jongens, welke toch al zoveel missen, kunnen dan op bepaalde tijden ook hun spel van Verkennen spelen. U begrijpt wel, dat zelfs in grote plaatsen (gelukkig) niet voldoende jongens zijn om zulk een groep te formeren. Daarom heeft men districten in gesteld waarin men dan 1 groep heeft. Eenmaal per 14 dagen of per maand komen zij dan bij elkaar op een bepaalde plaats. Het vervoer van deze jongens naar deze bijeenkomst geschiedt meestal per auto, daar velen van 'n invalide wagentje gebruik moeten maken om zich te kunnen verplaat sen. De afstanden zijn soms meer als 150 km. Vanzelfsprekend kunnen de mees te ouders de hieraan verbonden kos ten niet opbrengen. Daarom heeft de Arenden-pa trouille het plan ontworpen om hun gehandicapte „mede-broeders" te helpen door financiële steun, hen meer de gelegenheid te geven van het spel van Verkennen te profi teren. Het motto van deze avond is: „VOOR VERKENNERS, DOOR VERKENNERS". Zij verwachten dat alle amateurs van Venray en omgeving zullen meedoen aan deze talentenjacht. Met een bekende gramofoonmaat- schappij is contact opgenomen om van deze avond proefopnamen te maken. Wie weet ligt er dan voor de optredenden een contract klaar? De inschrijving voor deze talen tenjacht kost per persoon f 1. Op gave hiervan kan worden gedaan tot uiterlijk 30 december op onder staand adres: Th. v.d. Broek, Wilhelmina-zaal. Tot ziens in zaal Wilhelmina! GEMEENTERAADS VERGADERING A.s. dinsdag om 6 uur komt de raad der gemeente Venray weer in openbare zitting bij elkaar. De ver gadering begint om 6 uur. Bij het afsluiten van dit blad wa ren de volgende voorstellen door B. en W. aan de raad gedaan: a. het verlenen van 1.164 voor verlichting, nieuwe stofzuigeren kapstok in de lagere school te Oirlo: b. het verlenen van voorschotten aan de kleuterscholen over het jaar 1961; c. het verlenen van 220 voor een nieuwe stofzuiger in de meisjes school te Leunen; d. verkoop van grond aan de PLEM voor de oprichting van 'n transformatorhuisje op de hoek Rouwkuilenweg-Deurneseweg e. het onttrekken aan het verkeer van een klein stukje weg op het Veulen; f. de aanbieding van de rekenin gen over 1959 en de de vaststel ling van de rekeningen over 1958 van het Alg. Burg. Arm bestuur. JUDO-NIEUWS Onze Venrayse Zuid-Nederlandse jeugd-kampioen, groene band, Joop Linders, is er niet in geslaagd om de landstitel in Amsterdam, te ver overen. Het zou boven de verwach tingen geweest zijn, hij vond een sterk geroutineerd veld voor zich. Het is dus geen schande. Om zover door te dringen, is in ieder geval een pracht prestatie. Misschien het volgend jaar weer 'n kans voor Joop. A.s. zondag gaan we naar Horst, met een senioren team. Als tegenstanders hebben we oude bekenden o.a. Venlo, Roermond. Mogen we op een suksesje reke nen. We komen in ieder geval z< sterk mogelijk voor de dag. De wed strijden worden gehouden in zaal Juliana. Aanvang 2 uur. WANDELSPORT Gezien het succes van de vorige winter hebben de gezamenlijke wandelsportverenigingen en gym nastiekvereniging besloten om nog maals 4 winterwandeltochten te or- 'gjaniseren. De afstanden bedragen 15 en 10 km. Deelname staat open voor groe pen en individuelen. De eerste tocht wordt georganiseerd op zondag 10 dec. 1961. In verband met het weer worden de volgende tochten in deze krant bekend gemaakt. De start vindt plaats te 13.30 bij Wed. Thielen (hoek Molenplein- Langeweg). Inschrijven vanaf 13.00. Het inschrijfgeld bedraagt voor de gehele serie 1. Wandelaars welke 3 van de 4 toch ten volbrengen ontvangen 'n fraaie herinneringsmedaille. Per vereniging wordt 1 groeps- prijs uitgereikt. Tijdens de Kerstvacantie (voor scholen) worden geen tochten ge houden. EERSTE STEENLEGGING Op 21 december a.s. zal de minis ter van Sociale Zaken Dr. G. Veld kamp, de eerste steen leggen voor het nieuwe „Maria Roepaan", te Ottersum, welke inrichting voor geestelijk gehandicapte kinderen, door het aannemingsbedrijf Nelissen uit Venray wordt gebouwd. Men verwacht, dat bij deze plech tigheid ook aanwezig zullen zijn Mgr. Moors en de Commissaris der Koningin. STAAT DISTRIBUTIE VAN TELEVISIE VOOR DE DEUR? Radiodistributie is al dertig jaar een bekend begrip. Zij die geen eigen radio-ontvangtoestel willen of kunnen aanshaffen, nemen „distri butie". Het woord houdt in, dat 'r ondernemer de klanken van 'n aan tal omroepstations met professio nele middelen opvangt en die via 'n lijnennet naar aangesloten abon nees distribueert. De bakermat van deze wijze van ondernemen ligt in de Zaanstreek. Namen als Fris, Bauling en Op den Velde zijn er als de pioniers mee verbonden. Na de oorlog zijn de particuliere ondernemingen overgegaan in han den van P.T.T. Nog altijd zijn er on geveer een half miljoen aangeslo tenen in het land. De kwaliteit van de klank die de P.T.T. aflevert, is rijker dan die welke men rechtstreeks met een radio-ontvanger oppikt, omdat het grote aantal stations dat in de mid den-golven een plaats opeist, aan ieder van hen maar weinig „arm slag" gunt. U HOORT MAAR EEN KLEIN DEEL Deze nauwbehuisdheid brengt mee, dat het klankspectrum be snoeid moest worden en de luiste raar dus maar een gedeelte van de klanksamenstellende trillingen bin nenkrijgt. Nauwelijks een derde van het vereiste. Aangezien in dat derde 't grootste gedeelte van de maximum moge lijke essentiële informatie zit, merkt men van het gemis niet zoveel. Bij het telefoneren beschikken we slechts over een vijfde van de mo gelijke trillingen. En zelfs dat gaat goed! Maar als men over de fm luistert zoals bij de klank van uw tele visie-ontvanger dan merkt u het verschil in gaafheid toch wel. Via de uitmuntende lijnen van de P.T.T. komt het klankbeeld ook gaaf binnen. De P.T.T. vangt de binnen landse programma's dan ook niet uit de ether op, doch distribueert de klanken daarvan van de studio's naar de gebruiker. Aan 't overbrengingsproces komt geen zender te pas. Behoudens mis schien een enkele buitenlandse. WAAROM GEEN RICHTLIJN? Waarom dan ook geen t.v.-distri- butie tot dusver? Omdat televisie heel wat meer noten op haar zang heeft dan radio! Dat is jammer, want aan beeld radio-distributie bestaat heel wat meer behoefte dan aan klankradio- distributie. Met een eigen radio ontvanger kan men „het buitenland" zonder hulp van andere opvangen. Maar in het westen des lands kan men met een eigen ontvanger niet veel meer krijgen dan het ene va derlandse zuilen-programma. Dit houdt verband met de relatief geringe afstandswerking van televi sie-zenders. Zij reiken niet zo ver! Wil men daar het buitenland op z'n scherm zien, dan moet de N.T.S. een handje helpen via de Eurovisie organisatie. Eigen vrije keus heeft het westen niet! Aangezien hier sprake is van een beperking van natuurkundige aard, is er ook geen perspectief op ver ruiming. Tenzij men buitenlandse programma's ergens binnen het be reik van een zender opvangt en de beelden langs de lijn op een draden- net ent, waarop talloze „distributie kijkers" zijn aangesloten. Waarom deed de PTT dat tot nu toe dan niet? Want voor zulk dienstbewijs is stellig een „markt". Dat komt door de vele noten op de televisiezang! 6 MILJOEN FREKWENTIES Als men de meest gave radioklank wil distribueren, moet de kabel, die ze in hun oorspronkelijk elek trische vorm geleidt, in staat zijn 8 a 10.000 verschillende golf- vormpjes over te brengen. Technisch spreekt men niet van „golf vormpjes", doch van: „fre- kwenties". Hoe meer afzonderlijke golf- vormpjes de kabel moet geleiden, hoe voornamer hij van elektrische kwaliteit moet zijn; en.hoe kost baarder hij wordt! Voor de distributie van muziek gebruikt de PTT dan ook speciale kabels, die zij „muziekaders" noemt. Bij de televisie hebben we „beeld aders" nodig. Maar het beeld is veel en veel ingewikkelder van opbouw dan de klank! Om een beeld elektrisch te repre senteren moeten er niet tienduizend, doch wel vijf a zes miljoen fre- kwenties langs de lijn gestuurd kunnen worden. En voor zo'n eis liet de beste ka bel het volkomen afweten! Vooral met hele trillingen miljoenen per seconde zijn vereist! kon de kabel het onmogelijk bij sloffen. Tussen Bussum en het video- schakelcentrum te Hilversum het televisie „rangeerterrein" ligt desondanks zo'n kabel (een co axiale kabel) die 't wèl kan, maar vraag niet wat die kost! Die kabels tot 'n groot net vlechten, dat heel Nederland daarop kan worden aan gesloten, zou ieder bedrijf reeds ge ruïneerd hebben, vóór het met z'n werk begon. EEN WONDER Beeld-distributie leek dus een uit zichtloze aangelegenheid! Het enige dat men in 't vooruitzicht zou kun nen stellen, was: het streven naar een privé-Eurovisie voor Neder land, waarbij de „kanalen", waar over Nederland mag beschikken voor een derde net, werden gebruikt om er zenders op te laten werken, die buitenlandse programma's aan de grens opgevangen en via straal zenders naar die zenders getran sporteerd opnieuw uitzonden. Maandag desnoods Duitsland, dinsdag Engeland, woensdag België en zo voort! Maar zo ver is het nog lang niet en aan zulk een onderneming kle ven ook nog allerlei bezwaren, die we hier nu maar laten rusten. Toch is er behoefte aan beeld distributie! We willen meer pro gramma-keuze mogelijkheid.We willen niet aan het handje van de NtT.S. blijven lopen, kan er dan toch niets worden ondernomen, om het ogenschijnlijk onmogelijke, mo gelijk te maken? Het is alsof boven de schrijftafels van de ingenieurs en physici van het dr. Neher-laboratorium te Leid- schendam, een spreuk gehangen heeft met de woorden: „Het onmo gelijke geschiedt hier terstond, voor wonderen hebben we iets meer tijd nodig!" Want beeld-distributie is meer dan een onmogelijkheid! Het is een wonder! Hoe de PTT dat wonder heeft ge wrocht, vertellen wij volgend maal. 1964-1980: NEDERLANDSE VOLK GROEIT ALS KOOL Als men de Amerikaanse econoom J. Dewhurst moet geloven, gaat Europa een tijd van stijgende wel vaart tegemoet. Deze conclusie is vervat in een rapport, dat deze geleerde korte lings voor het wetenschappelijk Twentieth Century Fund heeft uit gebracht. Volgens Dewhurst zal Europa in de komende twee decennia een pe riode van buitengewoon snelle eco nomische groei doormaken. Allerlei remmende invloeden, die Europa in het verleden, een achterstand op de Verenigde Staten gaven, zullen weg vallen en omstreeks 1980 zal de le vensstandaard in onze contreien even hoog liggen als in het land van Uncle Sam. De toenemende sociale zekerheid beschouwt Dewhurst als een van de belangrijkste factoren voor de groei van west-Europa. De lonen zijn sneller gestegen dan de prijzen, de sociale voorzieningen zijn drastisch verbeterd, de neiging tot sparen is groter geworden. Lange tijd werd het economisch leven in Europa ge remd door de beperkte afzetmark ten. De gemeenschappelijke markt hierin echter een belangrijke ver andering gebracht. Door het vrije verkeer van goede ren, diensten en kapitaal zullen de groei en uitbreiding van het be drijfsleven sterk worden gestimu leerd. Het rapport van Dewhurst bevat ook een schatting over de bevol kingsaanwas. Het verwacht, dat er in 1970 325 miljoen mensen in Euro pa zullen wonen. De sterke bevolkingsaanwas wordt verwacht in Spanje, Portugal, Grie kenland en Nederland. Nederland zal zelfs de kroon spannen! Dewhurst verwacht op grond van zijn berekening, dat de bevolkings aanwas in Nederland 14,6% zal be lopen in de komende tien jaar. Dat is heel wat hoger dan de te verwachten bevolkingsaanwas west-Duitsland (naar schatting 9.3 Overigens laat Dewhurst de Ne derlandse bevolking nog wel enige hoop. De bevolking mag dan weliswaar met 14,6toenemen, de werkgele genheid zou met pl.m. 20% stijgen. Als Dewhurst gelijk krijgt, zitten we dus toch wel goed. PAROCHIE ST. PETRUS BANDEN Zoals andere jaren zullen onze zieken ook dit jaar weer een pakje krijgen met Kerstmis. In de loop van de volgende week zullen onze meisjes hiervoor huis aan huis een bijdrage vragen. An dere jaren heeft deze rondgang steeds een ruim bedrag opgeleverd. Wij vertrouwen ook dit jaar op uw milddadigheid. U kunt tevens aan de meisjes de namen en adressen van de zieken opgeven. Hartelijk dank, bij voorbaat, voor uw bijdrage. ANT. LOONEN Pastoor-Deken van 30 nov. t.m. 6 dec. 1961 GEBOREN: van der Putten Franciscus, Hoebertweg 26 van Asten Eruc, Puttenweg 21 Koenen Maria, Pr. Bernhardstr. 20 van der Stegen Lambertus, Horst Bouten Jacobus, Maasheseweg 68 Arts Hendrikus, Haag 16 Hubers Wilhelmus, Vierlingsbeek Deriet Anna, Overloon Egelmeers Martinus, Vredeweg 7 Teunissen Franciscus, Lovinckplein lb Claessens Theodorus, Hiept 4 ONDERTROUWD: Arts Martinus, 27 jr, secretaris tuinbouwver., Heidse Peelweg 32 en Janssen Petronella, 24 jr, Peelweg 1 Peeters Joseph, 26 jr, construc tie-bankwerker, Overloonseweg 77 en Simons Johanna, 25 jr, Stations weg 169 Franssen Hermanus, 33 jr, textiel fabrieksarbeider, Wilhelminastraat en Polman Margaretha, 32 jr, te Arnhem Egelmeers Antonius, 35 jr, winke lier te Oploo ca, Schoolstraat 1 en Arts Maria, 23 jr, Rozendaal 1 GETROUWD: Linders Antonius, 29 jr, landbou wer, te Vierlingsbeek en Ermens Jo hanna, 28 jr, te Venray Lamers Wilhelmina, 27 jr, chauf- feur, te Vierlingsbeek en Geurts Maria, 25 jr, te Venray VDankbetuiging. Wij betuigen onze hartel: dank voor de gebeden grote belangstelling bW het overlijden 'en de begrafenis van mijn rpniggeliefde man, onze zorgzamfe pleegvader, onze zoon, broer, oom ep neef Theodorus 3/ Sijbers Speciaal dank aan heren geestelijken, heren doktoren, P.T.T., K.A.B'd, K.A.B.de buurt, alsmede aan Begrafe- nisondememf Sjeng Goumans- Kruijsen v,oor de\ correcte en goede verzorging en aan Be- graf enisvérzekering\»Johan de Wit». A.M. Sijbers-v.d. Kerkhof Henk en Jai pleegkinderen Fam. Sijbers Fam. v.d. Kerkhof Voor de i?fcje blijken y&h be langstelling ^^n gelukwensen welke wij mochten/ontvangen bij gelegenheid va^ïams 50-jarig huwelijksfeest, zeggen wij U, ook namens onze kirtderen en kleinkinderen, hartelijX dank. \C J./Rongen Rongen-vJ Kes: Venray, december 1961. Beekweg 26 voor de/étudenten mdienen vóór pfop 13 december nij PATER ECONOOM Gev. spek 100 g. 40/S250 g. 110 Preskop 25. 60 Leverworst 5(J^ gr. 65 Vrijdagen zaterdag: halsparb.-fricandeau Dinsdag vers gehakt Wo^hsd. speklappen Dond. braadworst chauffeur-monteur event, buiïerfaienst. Bnevén ender nr. 712 bur. van dit blad. I BIEDT meisje/vöor huish. werk Hegelweg 2, Venray GEVRAAGD of meisje vobTvhele halve dagems tolkweg 13. Wij betalen yóor goed bevherae pluimvee import-exporl Tél. 04920-2397 Kanaaldijk \98 /HELMOND Alles a contant Tweede Kerstdag naar weede Kerstdag - dinsdag 26 december - maakt/ »Die Deutsche Oper am Rheïn" tot een Veestdag voor haar/Neder landse operavrienden. jiddags om halj 3 wordt de opt' Hansel und Gretel van HumperdincW opgevoerd. Sinds bijna eery eeuw konjl. deze opera - een/filigraanwerk van muziek - terug in de schouwburgen. De inhoud het sprookje Van Hans en Grietje kent U/ook. Vertrek Venlo om half 12. Terug in VenlA kwart voor 9. Reisprijs f 6.50. \Operaplaatsen f 1.75, 2.50, 3/50,4.50, 5.50 6.50. Om 19.30 uur wordt de opera Die Entfiihrung aus dem Serail van Mozart uitgevoerd. Bij de opvoering van deze 1 opera in Nijmegen op 25 november was de per^ een en al geèstdrift. Vertrek Venlo, KWartelen- markt/3, om half 4. Vertrek te Duisburg 23.30 uur. Venlo aan komst 01.00 uur. Reisprijs 6.50. Openplaatsen f 2.50,3.50, 4.50, 5.50, 6.60, 7,50 eh 8.50. Opgave tot 16 december. Kaar ten afhalen op 20, 21 jen 22 decémber bij Reisbureau Jos. Peeters, |artelenmarkt 3 04700\3136 magazijn De Wal, \Tel- d, Z.Koninginnewal 4- 04930-2^51 v.d. Eynde, Deurnt Molenstraat 1, 04930-25)51 oekh. vd Munckhof.Venra) Gifotestraat 28, 04780-151 arage Het Centrum Horst/ Venrayseweg 26 04709-1251 k. koopman eindsiraat 27a venray tel. 15 GEVRAAGD hulp in GEVRAAGD C. d vN Sial A. Mil is mogelijk doorat met de bekend EXPORTkledi DOOR NIDDEL ook in de damesafde

Peel en Maas | 1961 | | pagina 2