Reuzesortering Geschenken Pouwels Warenhuis 40 jaren Boerenbond in Ysselsteyn eden vrij laandag tot 9 Dinsdag de hele zaterdag en r geopend. dag\geopend. Kerkelijke Diensten in speelgoederen luxe-artikelen lederwaren Sola artikelen jp relig. artikelen 4| parfumerieën byouterieën serviezen glas porcelein koper- en tinartikelen houtwaten keuken- uitzetten toiletartikelen cocos en karpetten alle mogelijke huishoudel. artikelen school- behoeften parapluies enz. enz. Hofstraat 10 Tel. 1566 Julianasingel fa van 2 tot en met 9 dec. Vrijdag 1 december 1961 No. 48 Twee en tachtigste jaargang PEEL EN MAAS GROTESTBAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 C 'RO 1050652 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN fSSS7SmSSS»l^,'t» mm. ABONNEMENT» (buiten Venray 1.75) Dinsdag vierde de LLTB afd. Ys selsteyn het 40-jarig bestaansfeest. Tevens werd herdacht, dat de heer G.H. Fleurkens, 40 jaren in dienst van de afd. Ysselsteyn was. Deze dag werd ingezet met een H. Mis van dankbaarheid. Daarna kwamen de leden met genodigden in het gemeenschapshuis bijeen voor een buitengewone feestvergadering. FEESTVERGADERING Voorzitter M. Arts verwelkomde alle aanwezigen op deze voor de afd. Ysselsteyn zo bijzonder dag. Bij de aanwezigen zagen wij o.m. wethouder v. Dijck, die het gemeen tebestuur vertegenwoordigde, oud directeur van de O.V.M. te Roer mond de heer Ament uit Roermond, de voorziter van Landbouwbelang de heèr van Herten, de heer Crijns van de Covas, de kringvoorzitter van de LLTB kring Venray de heer ,G. Rutten, en vertegenwoordigers van de diverse afdelingen van de LLTB uit de naaste omgeving. Hij memoreerde, dat op 27 nov. 1921 de Ysselsteynse afdeling werd opgericht. Voorzitter waren in die tijd o.a.' P.J. van Dijck, die momenteel ere- bestuurslid is en daarna M. Wis- mans (1945 1960) die momenteel ere voorzitter is. Van 1921 tot 1950 is d^ heer G. Fleurkens secretaris van dé afd. Ys selsteyn geweest en van 1950 tot he den is hij nog in dienst van de af deling. Hij was het die 40 jaren de LL TB heeft gediend en die o.a. in 1923 voor eigen rekening een klein ma gazijn met graanmaalderij voor de leden bouwde. Als blijk van waardering werd door het bestuur op deze vergade- i'ing aan de jubilaris een televisie toestel aangeboden. De huidige secretaris de heer A. Fleurkens gaf in deze vergadering een overzicht van 40 JAREN COÖPERATIE De landbouwcoöperaties zijn ge boren uit nood, omdat men inzag, dat een alleenstaande boer niet vol doende aan zijn trekken kon komen. Dit hebben schijnbaar de pioniers van Ysselsteyn ook onder ogen ge zien in de twintiger jaren. De mensen die 40 jaren geleden naar Ysselsteyn kwamen onderna men toen meer, als iemand, die op dit moment gaat emigreren. Degenen die toen naar Yselsteyn kwamen, vestigden zich in de rim boe, want er was alleen maar een verharde weg van Venray naar Deurne. De rest van de wegen was practisch onbegaanbaar. De Ysselsteynse afdeling werd op gericht op 27 november 1921 ten huize van de heer A. Pouwels te Oostrum, die op dit moment in Ys selsteyn woont. Een van de eerste aankopen, wel ke de boerenbond deed, was de aan schaf van een veldspoor, dat toen dienst moest doen voor 't vervoe ren van zand en stenen voor de bouw van boerderijen der leden. Een ander initiatief was het ver zoek aan de PTT voor Ysselsteyn 'n publieke telefoon te krijgen, welke bij J. Keyzers zou worden onderge bracht. Voor het aanschaffen van een mo tor met dorsmachine had men toen geen voldoende gelden beschikbaar en hier moest toen van afgezien worden. Bij de Ned. Spoorwegen werd toen een poging ondernomen om vanaf Grienatsveen een spoorwegaanslui ting te krijgen. Deze werd door de Spoorwegen afgewezen. De financiële toestand was in die eerste jaren niet rooskleurig, want het eerste en tweede oogstjaar was zeer schamel door respectievelijk 'n emeltenplaag en ontginningsziekte. De ontdekking van het kopersul faat is voor de toenmalige ontgin ning de redding geweest. De moeilijkheden van de pioniers waren dus niet van de lucht en de algemene toestand was niet roos kleurig. In de eerste 2 jaren in het be staan van de boerenbond waren het alleen maar algemene problemen, welke er besproken en behandeld werden. KUNSTMEST EN MENG VOEDERS Pas in het najaar van 1923 werd er voor het eerst gesproken over de aankoop van kunstmest. Men ging de behoefte voelen om een malerij op te richten, maar men wist niet hoe men dit gefinancierd zou kun nen krijgen. Door de heer G.H. Fleurkens werd toen het voorstel gedaan, dat hij dit wel voor eigen rekening zou willen doen, nl. de bouw van een pakhuis en de aanleg van een maalmolen. Dit werd door de leden gretig aan vaard. In 1926 werd meer aandacht aan het veevoeder geschonken en aan mengvoeders voor pluimvee, als mede aan 'n mengsel voor varkens. De algemene vergadering van 21 januari 1927 besloot 't ochtendvoer van Landbouwbelang te betrekken. Spoedig ziet men echter in dat het voordeliger is om zelf mengvoeders te gaan bereiden, want dan kon men voor dezelfde prijs verkopen als nu inkopen. De eerste bereiding van mengvoe ders gebeurde echter zeer primitief en wel met schop en hark. Die schop en hark werden in die tijd deskundig gehanteerd door W. Janssen (Nies- sen Helm) op de zolder van het toen bestaande magazijntje. Al spoedig werd overgegaan tot de aanschaf van een mengketel. De omzet had zich dermate uitgebreid, dat ook uitbreiding van magazijn ruimte dringend noodzakelijk werd. Een uitbreiding die bijna jaarlijks moest worden herzien. Dit bleef zo doorgaan tot aan de oorlogsjaren. In deze jaren nam de veebezet ting snel af, met als gevolg een snel le terugloop van de mengvoederom- zet. In deze jaren kwam de ruimte echter goed van pas voor de opslag van regeringsgranen. NA DE OORLOG Na deze zware tijd zien we weer een snelle groei van de pluimvee- varkens- en rundveestapel, welke ook veroorzaakt werd door de ont ginning van Peelplan Zuid, waar 'n groot aantal nieuwe bedrijven gin gen komen. De kippenhokken rezen toen als paddestoelen uit de grond, varkens stallen werden bijgebouwd en door dit alles steeg de omzet. De opslag werd te klein en de be hoefte aan meer ruimte voor fabri cage en opslag steeds maar groter. In 1954 werd besloten om een nieuwe kunstmestloods te bouwen en het oude gebouw geheel voor veevoeder in te richten. Dit oude gebouw had men in 1950 geheel van G. Fleurkens overgenomen. In 1956 besloot men resoluut tot de bouw van een grote veevoeder fabriek met graansilo's. Heeft men aanvankenlijk wel eens gedacht, dat dit wel wat veel was, in 1958 moest er nog een kunstmest loods bij, waar ook de opslag voor mengvoeders moet worden uitge breid. Tenslotte bracht A. Fleurkens, namens allen dank aan de werkers van het eerste uur van afd. Yssel steyn, zij hebben het belang van 'n goede organisatie juist ingezien. De leden hebben hen veel te dan ken. Maar ook de leden profiteren van Het vertrouwen, dat zij hun coöperatie schonken. FELICITATIES Als afgevaardigde van het hoofd bestuur feliciteerde de heer Dings secretaris van de LLTB te Roer mond, de afd. Ysselsteyn, met dit jubileum en tevens feliciteerde hij de heer G. Fleurkens met zijn 40- jarig jubileum. Voor de vele verdiensten die de heer G. Fleurksen verworven heeft, werd deze door het hoofdbestuur onderscheiden met de zilveren leg penning van de LLTB. Namens het gemeentebestuur van Venray sprak wethouder A. v. Dijck een gelukwens aan het adres van bestuur en leden van de afd. Yssel steyn, alsmede aan het adres van de heer G. Fleurkens. De heer P.J. van Dijck (een van de oprichters van de afd. Ysselsteyn) feliciteerde namens bestuur en Raad van toezicht van de Boerenleenbank te Ysselsteyn. Hij gaf een relaas over het ontstaan van Ysselsteyn van begin tot heden. Ook feliciteerde hij de heer G. Fleurkens, mede namens alle vereni gingen 'van Ysselsteyn. Namens de Boerenleenbank werd een prachtige klok aangeboden die op het kantoor zal komen te han gen. Namens de vereniging werden bloemen aangeboden. Namens de coöp. Centr. Vereni ging Landbouwbelang te Roermond werd het woord gevoerd door de voorzitter van Herten die verder ook feliciteerde namens de econo mische instellingen. Hij bood bloe men aan. Ook feliciteerde hij G. Fleurkens en bood hem als cadeau aan een te levisietafel. Namens de O.V.M. van de LLTB en K.A.B. te Roermond, voerde de oud-dix'ecteur de heer Ament het woord. Ook hij feliciteerde de afd. Yssel steyn en G. Fleurkens. welke laatste hij als voorbeeld van alle zaakvoer ders in Limburg stelde. Namens de Covas te Roermond, feliciteerde de heer Crijns directeur van deze organisatie, beide jubile- x'enden. Namens de kring Venray van de LLTB sprak voorzitter Rutten woor den van gelukwens. Namens de vereniging van zaak voerders in Limburg bood de hee£" Salemans uit Roermond, ook een van de medeoprichters van de afd. Ysselsteyn, gelukwensen aan. Namens de vex'eniging van zaak voerders bood hij G. Fleurkens een opklapbare ligstoel aan, en sprak de wens uit, dat hij hiervan nog veel plezier mocht beleven. De onder-voorzitter van de ver eniging van zaakvoerders van de kring Horst-Venray, de heer A. Jen- niskens, feliciteerde namens het be stuur van deze vereniging en bood G. Fleurkens een cadeau aan. Namens de zaak voerders vereni ging van de kring Venray, felici teerde de heer H. Kuypers van Cas- tenray. Ook deze bood oud-collega G. Fleurkens een cadeau aan. Als laatste kreeg jubilaris G. Fleurkens het woord die op dit mo ment moeilijk woorden kon vinden. Hij had dit alles werkelijk niet durven verwachten. Hij dankte iedereen, dit was voor hem een on vergetelijke dag. Het podium van 't gemeenschaps huis was bijna geheel gevuld met bloemen. Van alle kanten waren deze aangeboden als blijk van waar dering. De eerste, die feliciteerde bij deze 2 feesten was was eigenlijk Pastoor Janssen, die dit in de H. Mis op zeer toepasselijke wijze deed. i olUNKTzstsnnya j ,1A KM AvPoW (—4 JULIANASIN6EL41 'ttUf. 1061 PAROCHIEKERK VENRAY Priester vd. week: P. Symphorius Zondag: le zondag v.d. advent; 6.30 Arts-vd. Hooghe; 7.30 Mart. vd. Bekerom, echtgen. en overl. kinde ren; 8.30 voor de overledenen; 9.30 hoogmis voor de parochie; 10.45 A. Beekers-Flinsenberg; 11.45 Th. Bas ten (Landarb. b.); 7 u. Advents- oefening. Maandag: 6.45 M. Franssen en P. Beklet; 7.30 Cornelis Linders en zoon Jacob; 7.30 Elly, Anny en Bepke Keyzers; 8.15 best. d. overl. ouders Vermeulen; 8.15 Harry Jan sen. Dinsdag: 6.45 Elisabeth Oudenho ven-Arts; 7.30 tot int. vd. H. Vader (Leden v.h. Apostolaat des Gebeds); 7.30 A. v. Lin (zuivelfabriek); 8.15 Hendrik Hermans, Anna Klaessen en Herman Gerrits 3h; 8.15 vr. Vol- lenberg-vd. Broek (buurt). Woensdag: 6.45 G. Janssen (kaart club); 7.30 Dr. Bloemen; 7.30 Willy Rongen; 8.15 L. Poels, echtg. en ,overl. kinderen lh; 8.15 St Nicolaas- gilde. Donderdag: 6.45 Th. Pouwels; 7.30 A. v. Mil (Ras); 7.30 fam. Rongen, vd. Heuvel, Slakhorst, Janssen; 8.15 Gerard Arts en Henrica Verheijen lh; 8.15 Mevr. v. Haren-Rous. Vrijdag: feest vd. Onbevl. Ont vangenis v. Maria, patrones v.h. bisdom; 6.45 M. Franssen en P. Be klet; 7.30 H. v. Meyel; 8.15 Hendri- kus Drabbels, echtg. en kinderen lh; 9 u. hoogmis uit dankbaarheid zek. int. R. Zaterdag: 6.45 W.J. Steerneman; 7.30 overl. fam. v. Lankveld-Crom- menacker; 7.30 Joha Smits, A. Smits en Petra Bekkers lh; 8.15 best. di. overl. oudex's Tonen-Vermeulen; 8.15 overl. ouders Schols-Leers; biecht gelegenheid van 5.30-7.30; 7 u. lof. Mariacongregatie Woensdagavond begint om 7 uur een Triduum voor ALLE congrega- nisten op Jerusalem. Wij verwach ten, dat nu eens alle leden dit tri duum mee maken. Adventsoefening In de advent iedere zondagavond weer een adventsoefening, waarin we samen bidden en zingen. Laten wij ons serieus voorbereiden op Kerstmis en deze oefeningen mee vieren. RECTORAAT PATERSKERK tel. 1973 (b.g.g. 1502) le Zondag van de advent: de H. Missen om 6.30, 7.45, 9 u. en om 11.45; de hoogmis om 10.15; de kol- lekte voor de kerk en armen; 7 uur adventswake. Maandag: H. Petrus Chrysologus, bisschop en kerkleraar; géén kursus 18-jarigen. Dinsdag: Z. Nicolaas Tavillic, mar telaar; 7.30 lof t.e.v. St. Antonius. Woensdag: H. Nicolaas, bisschop en belijder. Donderdag: geboden vasten- en onthoudingsdag; H. Ambrosius, bis schop en kerklex-aar; 7 u. Gezinsmis. Vrijdag: géén onthoudingsdag; feest van Maria's Onbevlekte Ont vangenis; 8.30 pl. gez. H. Mis; 7.30 lof met rozenhoedje. Zaterdag: Mis van de le advents zondag; van 3-8 u. gelegenheid tot biechten. St. Nicolaas-feest Voor de zangertjes van St. Frans wordt zondagavond om kwart vóór acht St. Nicolaas-feest gevierd. En voor de misdienaartjes woensdag middag om half drie. De Sint ver wacht, dat de ouders er voor zor gen, dat géén zangertjes of mis dienaars dan ontbreken, en dat ze zich geen zorg maken, als deze wat later thuiskomen. Liturgische Kerst-voorbereiding Zondag gaat de Advent beginnen en 's avonds kQmen wij bij elkaar in de kerk voor de mooie Advents wake. Tekstboekjes zullen klaar lig gen op de hoeken der banken. Het jongenskoor zal zijn medewerking verlenen. De boekjes na afloop laten liggen, wilt U? Mis-intenties Zondag: 6.30 overl. ouders Oden- hoven-Hillen; 7.45 overl. ouders Stoks-Janssen; 9 u. Johan Claassens en overl. fam.; 10.15 Piet Bom, echtg. en zoon Pierre; 11.45 Martien Jans sen. Maandag: 6.15 overl. vader; 7 uur G. v. Meyel, echtg. en kinderen; 7.45 zek. int.; 8.30 Louisa Wijnhoven- Custers. Dinsdag: 6.15 overledene; 7 uur Francisca Drissen-Ariaens; 7.45 An na Bom; 8.30 Jozef Loenen. Woensdag: 6.15 Fons Beerkens; 7 u. voor zegen in een gezin; 7.45 Eli sabeth Oudenhoven-Arts; 8.30 An- toon Cremers. Donderdag: 6.15 overledene; 7 uur Gezinsmis; 7.45 overl. ouders van Houdt-Janssen; 8.30 Gertr. v. Rens- Litjens, als lid der D.O..

Peel en Maas | 1961 | | pagina 9