Nieuwe wapens Intervieuw met de Sint S.V.V. NIEUWS M.H.C. VENRAY V.C.R00Y V.V. 00STRUM ZWEMMEN Voor de hnisvronwen Bjmogmf vd Munckhof nv Venray I kon wederom niet tot 'n overwinning geraken. Ook in de thuiswedstrijd tegen Sanderbout zat het hen niet mee. Ondanks een voortdurend overwicht ging de rust in met een 1-0 achterstand en werd na een half uur spelen in de tweede helft zelfs een 2-0 achterstand geno teerd. Dit was echter beslist geen gevolg van mat spel, want over 't geheel werd een voortreffelijke wedstrijd gespeeld en vooral constructief mocht het spel alleszins verdienste lijk genoemd worden. Ook ontbrak het allerminst aan schotvaardigheid doch hierbij was de schutters wel zeer weinig geluk beschoren, getuige de talrijke harde schoten tegen paal en lat die even- zovele goede doelpunten hadden kunnen opleveren. Na de tweede Sanderbout goal, die bovendien uit een duidelijke buitenspelpositie tot stand kwam, beleefde de sportieve strijd een on der hoogspanning gespeeld laatste kwartiertje waarin onze ploeg in zijn geheel een beleg op de Sander bout goal ondernam en er tenminste nog in kon slagen een gelijkspel te bewerkstelligen door doelpunten van Bonants en Koonings. Op fraaie wijze werd door Ven- nekens en van Grinsven nog een derde doelpunt tot stand gebracht, doch een voor onze ploeg fatale en onjuiste beslissing van de scheids rechter deed de verdiende overwin ning teniet. Hoe of deze er toe kon komen een door van Grinsven inge lopen doelpunt uit een, vanaf de achterlijn teruggetrokken bal door Vennekens, wegens buitenspel on geldig te verklaren zal wel altijd 'n raadsel blijven. De protestcommissie zal in deze wedstrijd het laatste woord hebben, want zowel door Sanderbout als Venray werd geprotesteerd tegen scheidsrechterlijke beslissingen van de, overigens behoorlijk leidende scheidsrechter. Venray 2 deed het beter en bracht uit Lindenheuvel een 3-2 overwin ning mee. In een prima gespeelde wedstrijd toonden onze reserves zich onbetwist te sterkste tegen de sterker geachte Lindenheuvel reser ves. Doordat een paar doelpunten werden afgekeurd en aan Linden heuvel een doelpunt werd toege kend, dat de doellijn nog niet was gepasseerd, kwam het krachtsver schil onvoldoende tot uitdrukking in de eindstand. Venray 3 verloor met oneven goal van Swolg. Boys in Swolgen 2-1. Onze ploeg gaf de sterke thuisclub goed partij en een gelijkspel behoor de zeker tot de mogelijkheid. Venray 4 kon op eigen terrein te gen D.I.S. 2 maar moeilijk op gang komen. Pas na de rust kreeg mende goede vorm te pakken en toen was er voor Oirlo geen verweer meer mogelijk. Uiteindelijk werd het dan toch nog een stevige 4-1 overwin ning voor Venray. Het 5e en 6e elftal waren vrij. Programma voor zondag 3 dec. a.s. Rios-Venray, aanv. 2.30 u. Venray 2 is vrij. Venray 3-Geijsteren, aanv. 2.30 u. Venray 4 is vrij. Venray 5-Ysselsteyn 2, aanv. 12 u. Swolg. Boys 3-Venray 6, aanv. 12 u Uitslagen. Heren: Venrays II-Roermond II 0—9 Venray I-Maastricht I 10 Dames: Venray I-Maastricht I 31 De uitslag van het tweede heren elftal doet erg ontnuchterend aan en men zou verwachten, dat Venray 'n erg slechte beurt gemaakt heeft. Het tegendeel is echter waar, want men moet bedenken, dat dit elftal geheel bestaat uit juniores en de gemiddelde leeftijd van deze knapen ligt rond de veertien jaar. Dat zij een zo grote nederlaag gele den hebben ligt dan ook zuiver aan het feit, dat de tegenstander een team in het veld stuurde, dat veel ouder en geroutineerder was. De uitslag is in dit licht bezien dan ook van miniem belang daar het er uitsluitend om gaat om de juniores zoveel mogelijk spelinzicht en wedstrijdroutine bij te brengen. En als dan in een wedstrijd als zondag blijkt, dat onze jongens de gehele wedstrijd hard hebben ge werkt om de achterstand zo klein mogelijk te houden, en als tevens blijkt, wat zij tegenover gerouti neerdheid, intelligentie en teamgeest weten te stellen, dan zijn dat voor de club belangrijke winstpunten, die meer betekenen dan welke gewon nen wedstrijd ook. Het gaat dus in deze competitie voor het tweede elftal niet om ge wonnen wedstrijden, maar om te komen tot het spel waartoe deze jongens in staat zijn. En dat dit spel lager ligt dan dat van twintigjari gen is zeer begrijpelijk. Het zal daarom een kwestie van tijd zijn voordat dit elftal is uitgegroeid en gezien het aanwezige spelersmate riaal hoeven we onze verwachtingen niet al te laag te spannen. Het eerste herenteam heeft zich met een benauwde zege aan de kop van de ranglijst weten te handha ven. Deze wedstrijd tegen Maas tricht was niet zonder reden met enige angst tegemoet gezien maar uiteindelijk bleek ons elftal het sterkste. In de eerste helft werd prachtig hockey vertoond. Van beide zijden werd snel en inzichtelijk gespeeld hoewel nog al te vaak slordigheden het spel ophielden. Venray in deze helft sterk in de meerderheid en de bad was dan ook de meeste tijd op de Maastricht helft te vinden. Dat dit alles slechts één doelpunt opleverde was te wij ten aan het feit, dat de voorhoede niet steeds de aanvallen wist af te ronden. Hieraan zal in de toekomst dust nog geschaafd moeten worden. De tweede helft was veel minder dan de eerste en het team kon zich slechts met inzet van alle krachten staande houden. Het heeft dan ook weinig gescheeld of Maastricht zou ons voor de tweedemaal een gelijk spel afgedwongen hebben. Maar de voorsprong werd niet meer los ge laten en daarom bleven de twee punten aan ons. Het duel om de eerste plaats blijft zich nog steeds afspelen tussen Ven ray en Roerjnond. Venray heeft één verliespunt en Roermond twee. Het is dus voor ons zaak om de volgen de wedstrijden met al de beschik bare energie te spelen. Mogelijk dat Roermond nog een steekje laat val len in de tussentijd, maar het zou des te eervoller zijn als we zelf de hele strijd beslisten. De dames waren zondag in een verrassende vorm. Zij waren kenne lijk van plan om wraak te nemen voor de zo jammerlijk verloren wedstrijd in Maastricht. En hierin slaagden ze volkomen. Met snel en intelligent spel overklaste zij hun tegenstanders gedurende de hele wedstrijd. Het grote winstpunt van deze wedstrijd was dat de dames gezien hebben, dat ook bij hen goed samenspel tot de mogelijkheden be hoort. Toen zij dit eenmaal door hadden wisten ze ook niet meer van op houden. Maastricht probeerde alles om de achterstand klein te houden en hier zien we dan ook, dat het zwakke punt van de dames evenals bij de heren in de afwerking ligt. Hopenlijk verandert dit want ten slotte wordt een wedstrijd met doel punten beslist en niet met spel kwa lificatie. In ieder geval verdienden de onzen met recht deze gewonnen wedstrijd én de twee punten die de Bond ervoor beschikbaar had ge steld. Zaterdagavond bracht Sint Nico- laas zijn tradionele bezoek aan de hockeyclub. De Sint deelde berispin gen en vermaningen uit, maar kon toch niet nalaten hier en daar ook woorden van dank en bewondering te uitten. Verder liet hij de wetens waardigheden van het afgelopen jaar de revue passeren, waarbij steeds iemand het slachtoffer werd van zijn scherpe conclusies. Het programma voor aanstaande zondag vermeldt enkel de uitwed strijd van het tweede herenteam naar Blerick III. Hopenlijk leggen zij eenzelfde enthousiasme aan de dag als in voorgaande wedstrijden en mis schien, dat dan een voorzichtig ge lijkspel mogelijk is. Doordat de wedstrijd V.C.Rooy 3- Ras 2 op het laatste moment geen doorgang kon vinden, kwamen al leen de heren 2e zestallers in het veld. Donderdagavond reisden ze naar Venlo, om met Ras 2 de strijd aan te binden. Van enige strijd kon nauwelijks gesproken worden, want zonder de minste moeite, werden de Venlose douane-ambtenaren met 3-0 versla gen. De vastgestelde dames-wedstrijd voor a.s. zaterdag V.C. Rooy I-VCT 3 gaat niet door, deze wordt nu ge speeld op 9 dec. a.s. om 19.45 u. te Venray. Er staan echter nog 2e herenwed strijden voor a.s. zaterdag op het programma, en wel V.C. Rooy I- Tupos I, V.C.Rooy 2-Valuas 3. De wedstrijd van het le heren zestal tegen Tupos I, kan 'n Ven- rayse overwinnig worden, maar dat Tupos zich zonder „slag of stoot'" zal overgeven, weigeren wij te gelo ven. Het 2e herenzestal kan o.i. 2 punten rijker worden, nu Valuas 3 op bezoek komt. Programma Heren, 2-12 '61: V.C.Rooy I-Tupos I, 19.45 u. V.C.Rooy 2-Valuas 3, 2030 u. De wel met spanning tegemoetge- ziene plaatselijke derby tussen ons eerste en ons tweede elftal, is in 'n L overwinning voor ons eerste elftal geëindigd. Deze hoge uitslag doet misschien vermoeden dat onze reserves, we derom met 2 invallers spelend, zich zonder slag of stoot ter slachtbank lieten leiden. Aan beide zijden werd echter hard gewerkt, waardoor het een open strijd bleef tot ongeveer 20 minuten voor het einde. In de beginfase werd snel ge speeld en het doel van onze reserves ontsnapte ternauwernood aan door boring. Na ongeveer 15 minuten spelen werd het 10 voor ons eerste elftal, toen spil Litjens bleef staan wegens vermeend buitenspel en zo linksbinnen Maessen een vrije schietkans bood, die hij dan ook prompt benutte. Na een half uur ke ken onze reserves al tegen een 20 achterstand op toen linkshalf Poels in eigen doel schoot. Nu volgde een offensief van ons tweede elftal dat tot de rust aan hield. Tien minuten voor rust scheen het dat zij succes hadden toen een schot van rechtsbinnen Bonants doel trof. Dit werd echter ten onrechte afgekeurd wegens buitenspel. De De Goed Heilig Man is ook weer in Venray. Men heeft Hem in gehaald met muziek en op het gemeentehuis heeft Burgemeester Custers hem welkom geheten, temidden van honderden kinderen, die hun schrik voor Zwarte Piet Vergaten vanwege het rijkelijk neerdalende snoep. En later is hij rond getrokken door Venrays kom op de trouwe schimmel, die even onsterfelijk lijkt als de Sint zelf Naderhand Hij vermoeid neerge zegen was, in een stoel bij Hotel de Zwaan hebben we even Hem kun nen spreken Spreken over Venray, dat de Goed Heilig Man nader aan het hart ligt, dan men durft te verwachten. Komt het door het St. Nicolaas gilde, door familiebanden De Sint zwijgt er wijselijk over en ook in Venray zelf komt Hij maar moeilijk op gang.... „Ik ben de kindervriend, jonge man en geen politicus en geen chau- venist „Ik wijs de kleinen op hun fou ten en feilen, zolang ze in me gelo ven en help ze daardoor tot betere mensen op te groeien. Wat ze doen als ze groot zijn en te groot zijn ge worden om aan het schone sprookje van Sinterklaas te geloven, is hun zaak, niet de Mijne Maar we wijzen hem er op, dat Hij zelf in zijn antwoord op de be groetingsrede van de Sint de toren bouw van de Sint Petrus Banden heeft aangesneden en dat de Bur gemeester als wens een zwembad voor Venray naar voren bracht „Laten we vaststellen jonge man, dat die toren een revrence was aan St. Petrus, die hoewel zelf visser en schipper zijnde, toch Mij erkennen moet als zijn patroon. En wat het zwembad betreft, Ik moet erkennen rust kwam dus met een 20 voor- spreng voor de „bezoekers". Na de rust volgde een gelijk op gaande strijd. Rechtsbuiten Wilms maakte er na 10 min. 21 van met een onhoudbaar schot, toen hij pracht doorgebroken was. Toen na 25 min. ons eerste elftal op zeer gelukkige wijze op 31 kwam, doordat linksback v. d. Hoo- genhof ,op prachtige wijze" in eigen doel schoot, was de strijd beslist. Na 35 minuten brak linksbuiten Versieyen mooi door en tegen het schot dat volgde, had keeper Raedts geen verweer 41. Met deze stand, die wel wat hoog uitviel, kwam na nog enkele schermutselingen voor beide doelen het einde van deze der by. Zondag a.s. ontvangt ons eerste elftal Swolgense Boys thuis. Indien er flink aangepakt wordt zit er misschien wel een gelijkspel in. Oostrum 2 gaat in Tienray op be zoek en zal daar alleen kunnen proberen de score zo laag mogelijk te houden. DAMESZWEMCLUB HZPC Gymnastiek groep I. De leden van groep I hebben gymnastiek op maandag 4 decem ber a.s. van 5 tot 6 uur n.m. in de gemeentelijke gymnastiekzaal aan de Groenewoudstraat te Horst. Zwemtrainingen in Venlo. Voor alle leden is er op zondag 10 december a.s. een zwemtraining in het Venlose sportfondsenbad. Die genen die aan deze training wensen deel te nemen, worden verzocht dit vóór 7 december a.s. mede te delen aan het secretariaat: tel. 04709-1761. Voor de oudere leden en gehuwde dames is er op dinsdagavond 12 de cember a.s. een training in Venlo. Opgave tot deelname uiterlijk zon dagavond 10 december bij het se cretariaat. S.V.V.-VETERANEN-NIEUWS Zaterdag jl. speelden de SVV- veteranen een voetbalwedstrijd te gen hun collega's uit Geldern. Met deze pittig gespeelde wed strijd, welke dcor de gasten met 3-2 werd gewonnen, besloten onze veteranen een suksesvol seizoen 1961. Op zaterdag 9 dec. houden zij een jaarvergadering welke zal plaats vinden om 8 uur in het theorie lokaal van S.V.V. FRUITPROEFTUIN IN HORST Ir. Verheij van het Rijkstuin- bouwconsulentschap in Maastricht, ging op de door de plaatselijke L.F.O.-afdeling georganiseerde voor lichtingsavond nader in op het doel van een in Horst op te richten fruit- proeftuin. Het zwaartepunt komt hierbij te liggen op het nemen' van proeven met onderstam, zwarte en rode bes en aardbei. Daarnaast wordt de nodige aan dacht besteed aan het onderzoek in zake nieuwe rassen. Ook met morellen en perziken zullen proeven genomen worden. Dat deze fruitproeftuin in Horst is gepland, vindt, aldus ir. Verheij, zijn oorzaak in de uitermate ge schikte grond ter plaatse. Doordat er van rijkswege veel wordt gedaan voor het oprichten van dergelijke fruitproeftuinen is het mogelijk ge worden, dat er naast de fruitproef tuin in Horst nog een tweede komt ergens in Zuid-Limburg. Hiervoor heeft men echter nog geen goede grond kunnen vinden. De hier Wiedenhof uit Schinnen is aangesteld als bedrijfsleider van de toekomstige proeftuin in Horst. dat mijne Pieten over dat gedoe aan de Maas niet bepaald „frisse' rapporten hebben ingediend. Daar gebeuren dingen, die beter voorko men kunnen worden. Dat kan door een eigen zwembad. Trouwens de rapporten van de schoolarts en het onderwijzend personeel wijzen wel uit, dat een deel van Venrays jeugd rustig wat meer water mocht zien, ook om zich te wassen Zo komt het, dat de goede Heilige, of hij wil of niet, toch over Venray komt te praten. En dan zegt deze Sint letterlijk: „Ik kom ieder jaar als trouw be zoeker naar Uw gemeente. En ik verwonder me ieder jaar opnieuw. Verwonder me over de vooruitgang en de uitbouw van die stille dorpjes, die samen de gemeente vormen. O, ik weet, dat er nog vele, vele wen sen zijn, die gaan van woningbouw, nieuwe industrieën, schouwburgen, wegen, naar zwembad en recreatie oorden en sportvelden.Dat de lijst van verlangens nooit schijnt te minderen, eerder al langer hoe uit gebreider en groter wordt. Ik weet, dat er fouten worden ge maakt en domme dingen gebeuren, maar toch is Venray ieder jaar gro ter. Toch zijn er nieuwe scholen en gemeenschapshuizen, zijn er nieuwe gymnastieklokalen en sportvelden, dingen die zo belangrijk zijn voor de jeugd. Toch zijn er telkens weer nieuwe wijken met nieuwe huizen en winkels. De bedrijven groeien uit en men kan van verre Venray 's avonds zien liggen in een gloed van lampen en electrisch licht. Waardeert men wel wat er alle maal gebeurd is? Realiseert men zich in Venray en daarmede bedoel ik nadrukke lijk de gehele gemeente welke 'r machtige vooruitgang er geboekt is, welk een wonderlijke verrijzenis er is voorgevallen, sinds een alles kapot-slaande oorlog over diezelfde gemeente raasde? O, ik vind het uitstekend, dat men telkens opnieuw weer andere din gen poogt te verwezenlijken, dat men telkens opnieuw, als het een nog niet klaar is, alweer denkt over iets anders.... Maar dan moet men ook eens dur ven omzien en eerlijk erkennen, dat er al een machtige hoop gedaan is. Dat er met alle fouten en feilen, die er waren, dat er met alle critiek, die er zelfs terecht is, toch ook veel, enorm veel is gepresteerd, Ge presteerd door jong en oud, door iedereen Laat U van een oud man gezegd zijn, dat ik daarvoor diepe bewon dering koester en dat Venray maar stil-aan zo door moet gaan. Vol zorg voor zijn jeugd, om die een goede en gelukkige toekomst te geven. Dan zal de rest vanzelf in orde komen. Twijfel daar niet aan Na dit wijze woord van de Sint waagden we het niet goed meer om over sommige punten zijn mening nog eens extra te vragen. Trouwens Hij moest weg, voor bezoeken links en rechts in onze gemeente. „Als ik U nog iets mag vragen" zo draaide Hij zich om bij de deur, vraag dan de autobestuurders toch vooral voorzichtig te zijn in de stra ten. Een kind in zijn spel kent geen gevaar en daarom moeten deze mensen extra oplettenTot ziens, in het komend jaar NIEUWE WAPENS VOOR NEDERLANDSE LEGER Meer aandacht „ouderwetse" wapens Binnen niet al te lange tijd zullen de onderdelen van de Koninklijke Landmacht over nieuwe wapens be schikken. De keuze is bepaald door het streven van de Nato om meer aan dacht te besteden aan de conventio nele manier van oorlog voeren. Men heeft in Fontainebleau, waar het riante hoofdkwartier van de Noord Atlantische Verdragsorgani- :satie is gevestigd, de overtuiging ge kregen, dat een verdediging, welke alleen op atoomwapens berust, lang niet ideaal is. Terecht, bij een plaatselijk con flict, zoals bijvoorbeeld rond Ber lijn, zou men anders gedwongen zijn vrijwel direct op de kernwapens te rug te vallen. Een uitbreiding tot een complete oorlog is dan vrijwel onvermijdelijk. De communistische staten, ver enigd in het pact van Warschau, hebben een grote strijdmacht opge bouwd, welke is uitgerust met mo derne wapens voor een conventio nele oorlogvoering, zoals nieuwe handvuurwapens en tanks. Gedeeltelijk valt de bewapening voor kern- of conventionele oorlog overigens samen, want een komende strijd zal, of er nu wel of geen atoombommen worden gebruikt, een uiterst snel en beweeglijk karakter krijgen. Daarvoor zijn vooral tanks en ge pantserde personeelsvoertuigen, 'n tamelijk nieuw verschijnsel in de niet bepaald prettige wereld van de bewapening, nodig. De Nato moet in staat zijn om te gen de communistische macht aan conventionele strijdmiddelen een afdoende tegenmacht te vormen. Amerika is vooral dit jaar bijzon der druk bezig geweest aan de ver betering van de uitrusting van het leger. Kennedy heeft er enkele mil jarden dollars voor opzij gelegd. Nederland kan, begrijpelijk, zover niet gaan. Ons defensiebudget is al zwaar belast. Toch heeft minister Visser (de fensie) met zijn deskundigen 'n plan samengesteld voor modernisering van het leger. Hij heeft het accent niet zozeer op de aantallen, de kwantiteit, als wel op de kwaliteit gelegd. BESTE GEWEER TER WERELD Het belangrijkste wapen voor de soldaat blijft zijn geweer. De Nederlandse infanterist moest het tot nu toe doen met de zware Garand of de vooroorlogse Lee En- field. Wapens, welke voor een mo dern gevecht te ouderwets zijn. Nederland heeft nu een bestelling geplaatst voor het FN geweer FAL, dat aan alle parate troepen ter be schikking zal worden gesteld. Het FAL-geewer is een schepping van de wapendeskundige Saive, die in dienst is van de (Belgische) Fa- brique Nationale d'Armes de Guer re. Saive heeft jarenlang samenge werkt met een andere wereldbeken de fabrikant van vuurwapens, Browning. Het wapen, dat hij nu heeft ge maakt, mag er dan ook zijn. Er kan zowel automatisch, als semi-auto- matisch mee worden gevuurd, wat voor de leek misschien onbegrijpe lijk, maar voor de militair bijzonder belangrijk is. Het geweer heeft twee voorsteu- nen, waardoor het eventueel als lichte mitrailleur kan worden ge bruikt. Een groot voordeel, want daardoor wordt de vuurkracht van een eenheid bijzonder vergroot. Het wapen is ook in gebruik bij het Britse, Belgische, Luxemburgse en Canadese leger. Maakt men een vergelijking met de geweren, welke in het Russische leger worden gebruikt, dan zijn er vele pluspunten voor het nieuwe Nederlandse wapen, zoals de hogere vuursnelheid, de grotere aanvangs- snelheid van de patroon (dus groter bereik) en betere richtmogelijkhe- den. De loop is voorzien van wat een „gecombineerde schiettap-vlamdem- per" wordt genoemd. Dat is een in strument, dat mogelijk maakt, dat de soldaat met dit geweer anti-tank granaten kan afschieten. In het duister wordt bovendien het verra derlijke mondingsvuur afgeschermd. Het FAL-geweer is gekozen na lange reeksen proefnemingen. Men wilde beslist n iet over één nacht ijs gaan, tenslotte zijn met de aan schaf tientallen miljoenen guldens gemoeid. Algemeen kwam men ech ter tot de conclusie, dat er .pp het ogenblik geen beter geweer in de wereld te koop is. TOVERPISTOOL Hetzelfde geldt voor het nieuwe snelvuurwapen, de pistoolmitrail leur, welke al bij luchtmacht en marine in gebruik is, maar nu ook voor het leger zal worden gekocht. Het is de in Israël onwikkelde 9 mm Uzi. Het FAL-geweer heeft een patroonmagazijn voor 20 patronen, de Uzi heeft er één voor 32. Het wapen is bedoeld als vervan ging voor de verouderde stengun. Het heeft een uitklapbare stalen kolf. Wanneer de kolf is uitgeklapt meet het pistool 65 centimeter, in geklapt is de lengte slechts 47 centi meter. Het gewicht is nog geerv4 kg. De Uzi is vrij goedkoop en een ideaalwapen voor luchtlandingstroe pen, commando- eenheden of bewa- kingsgroepen. Voor het gevecht op korte afstand is de Uzi een bij uit stek geschikt wapen. Door de vele mogelijkheden e: kunnen ook tankgranaten mee wor den afgeschoten heeft de Uzi al een bijnaam, het „toverpistool". Het leger krijgt ook de beschik king over nieuwe tanks en voertui gen, welke ermee verwant zijn. Daar is allereerst de AMX lichte tank, gebouwd op het Franse AMX- chassis. Deze tank, vooral te gebrui ken voor verkenningsdoeleinden, heeft een kanon van 75 mm. De snelheid is 65 km. Vergeleken met de nieuwe Russische lichte tank de Pt-76, valt de vergelijking voor de beweeglijkheid op het land guns tig uit. De Russische tank is zwaar der, trager (50 km) en minder be weeglijk. De Russischetank heeft echter het voordeel, dat ze ook ri vieren en plassen over kan steken. De PT-76 is amfibisch, in het wa ter behaald ze een snelheid van 10 kilometer. PERSONEELSVOERTUIGEN In een moderne oorlog moet het mogelijk zijn, dat troepeneenheden, betrekkelijk gering in omvang, maar met een grote vuurkracht, snel van de ene plaats naar de andere wor den gebracht. Daarvoor wil men ge pantserde wagens gebruiken. Op het chassis van de AMX-tank is een voertuig ontworpen, waarin 12 Soldaten kunnen worden ver voerd. Het personeelsvoertuig heeft dezelfde voordelen. Nederland zal ook een andere va riatie kopen, de 105 mm. houwitser, ook op het AMX-chassis. De bedoe ling is, dat hierdoor ook de artille rie beweeglijk wordt gemaakt. Een vergelijking met Russische wapens is niet mogelijk, doordat het Rode Leger dit soort rijdende en gepant serde kanonen niet kent. Het nieuwste Amerikaanse rij dende kanon, de T-195 (nog in ont wikkeling) heeft dezelfde capacitei ten, maar daarnaast het voordeel, dat de 105 mm, houwitser in alle richtingen draaibaar is. De nieuwe aankopen zullen voor het Nederlandse leger belangrijke aanwinsten zijn. De eenheden wor den sneller, doeltreffender, in de letterlijkste betekenis, en sterker door een grotere vuurkracht. Nu om Berlijn de situatie beslist niet lichter wordt, lijken dergelijke aankopen wat angstaanjagend. De plannen waren echter al twee jaren geleden gemaakt. Er is dus geen di rect verband met de huidige span ning in de wereld. Altijd gaat huidje POEDER -ZALF-OUE-ZEER WITTE NYLON IN DE WAS Menige huisvrouw tobt nog wel eens met moeilijkheden bij de was- behandeling van kunststoffen. Veel al heeft moeder de vrouw te kam pen met vergelen of vergrauwen van witte nylon kleding. Nog steeds is hiervoor geen af doende middel gevonden, maar het neemt niet weg, dat er toch wel middelen zijn om te bewerkstelligen dat vergeling niet zo spoedig op treedt. Vooral is dit euvel te wijten aan een onjuiste wasmethode. GEREGELD WASSEN! Nylon moet vooral niet te lang worden doorgedragen en evenmin mag het gedragen goed lang vuil blijven liggen. Het dient zo spoedig mogelijk en wel geregeld gewassen te worden. Witte nylon zetten we in een ruim sop bij een temperatuur van maximaal 60° C. Om kreukels te vermijden mag deze temperatuur niet hoger liggen. Wij nemen bij voorkeur een alkalisch wasmiddel of een wasmiddel dat we zelf alka lisch gemaakt hebben, door toevoe ging van extra soda aan he^sop. DE WASBEURT Als de handen de temperatuur kunnen verdragen, dit is ongeveer bij een temperatuur van 45 graden C, mag het wassen beginnen. Het materiaal moet bij elkaar on geveer een half uur met het sop in aanraking zijn gekomen. Daarna spoelen we in ruim water (dit moet enkele malen gebeuren), waarna het kledingstuk nat wordt opgehangen, dus zonder wringen of iets van dien aard. In een wasmachine mag nylon wel gewassen worden, maar dan slechts gedurende korte tijd. Toch moeten we oppassen met het wassen in een machine, want deze wasmethode veroorzaakt meer kreuk, dan was sen met de hand. Na wassen in de machine moet nylon ook wat bijge- streken worden, wil het kledingstuk er presentabel uitzien. Als het om de een of andere re den niet grondig gewassen is gedu rende langere tijd, dan is het be paald noodzakelijk het goed thuis een z.g. „opknapbeurt" te geven. DE „OPKNAPBEURT" Hiermede moet u niet wachten, tot het nylon reeds vergeeld of ver grauwd ziet. Geeft het liever eens per maand zo'n opknapbeurt. Een goed resultaat wordt bereikt, door de witte nylon eens per maand een uur lang te wassen bij 60 gra den temperatuur in ruim sop van heel veel groene of géie zeep, waar aan per emmer water van 10 liter een handvol soda is toegevoegd. Na afloop moet terdege gespoeld worden, éénmaal is beslist niet vol doende! Hebt u een regelbaar strijkijzer dan moet u dit goed in de laagste stand wat bijstrijken; hebt u zo'n ijzer niet, dan liever niet strijken, want dit materiaal smelt spoedig. Gebreide nylon kledingstukken zo als jumpers vesten en ondergoed mogen na het spoelen gerust in een badhanddoek gerold worden, om het meeste water te verwijderen, 't drogen gaat dan sneller. Zo behandeld als hierboven om schreven, zult u het langst plezier hebben van deze kunststof. Wij maken u er voorts nog even op attent, dat hardnekkige vlekken in witte nylon soms wel eens ver dwijnen door behandeling met war me wolblankoplossing of door ble ken in koude bleekwateroplossing (Va kopje bleekwater op 10 liter wa ter). ballpoints zegge en schrijve de beste...!

Peel en Maas | 1961 | | pagina 6