Kerkelijke Diensten Van offerkoek lot feestgebak van 26 nov. tot en met 2 dec. Ingezonden Las) van zenuwen? Vrijdag 24 november 1961 No. 47 Twee en tachtigste jaargang PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N VENRAY WPPTCRT A Fl VOOR VPWRAY P"W OMQTRPïfPW ADVERTENTIEPRIJS 8 cl. per i GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1050652 LtLdlULAU V WU1\ V LtilUJl 1 VJiVlU 1 IVLtlYLtll PRIJS PER KWARTAAL 1.50 mm. ABONNEMENTS- (buiten Venray 1.75) Zoals alle zaken hebben ook de poppen van speculaas, die wij in deze dagen vóór Sinterklaas in ver schillende vormen en afmetingen' voor de winkelramen zien, haar eigen gescheidenis. Een geschiedenis, die, naar wij mogen aannemen, teruggaat tot ver voor onze jaartelling, naar de tijd, waarin onze voorvaderen zich vol gens de geschiedenisboekjes onle dig hielden met het drinken van bier uit de schedels van hun ver slagen vijanden en het dobbelspel, terwijl moeder de vrouw op de schrale akker haar rug kromde om de gerst voor dat bier te oogsten, of om op andere wijze in de voedsel- bevoorrading voor de komende bar re en bange winter te voorzien. Wanneer in de tijd, die wij nu aanduiden met december en januari, de winterstormen losbraken, trok- •ken de Germaanse gezinnen zich terug in hun schamele lemen hut ten om bescherming te zoeken tegen het geweld, dat zo meenden zij werd veroorzaakt door Wodan, die op een wit ros, aan het hoofd van een groot leger geesten, in een wil de jacht door het luchtruim raasde. Angstig volgde de bewoners van de hutten het wilde spel der wol ken door het grote vierkante gat in het dak, dat als schoorsteen dienst deed. Dit gat vormde voor hen ver der de verbinding tussen het huis en de Germaanse godenwereld, waar door goed en kwaad de woning bin nenkwamen. Buiten op de akkers stond in de barre sneeuwjacht, eenzaam de Wo- dansgarve. Bij het inhalen van de oogst had men de laatste garve op het land achtergelaten als een offer aan Wodan, tot voedsel voor zijn wild paard. Als tegen de avond de stormwind ging liggen en de sneeuwjacht op hield, was de tijd gekomen om Wo dan en zijn trawanten met offer en dans de nodige eer te bewijzen en hen gunstig te stemmen ten opzich te van de mens. Gezamenlijk trok men naar een open plek in het heilige woud, waar men zich schaarde om de offersteen. De vrouwen droegen grote poppen van deeg met zich mee, die op de steen door de priester werden ge offerd. „MENSEN" VAN DEEG Vroeger zal men hier ongetwijfeld echte mensen ten offer hebben ge bracht, maar allengs werd men zui niger op zichzelf en op zeker dag moet men tot de overtuiging zijn ge komen, dat men evengoed „mensen" van deeg kon verbranden, mits men maar bepaalde kruiden aan het deeg toevoegde, die de geesten in de echtheid van het offer zouden doen geloven. Ieder zal dit een prachtige oplos sing hebben gevonden. De stamge noten omdat niemand er veel voor kan voelen om levend te worden verbrand en de priester omdat er, als hij maar een paar „deegmensen" liet verbranden, nog genoeg over bleef voor een rijkelijk maal. De te offeren poppen werden op de steen gelegd en aan het vuur prijsgegeven. De rest werd zorgvul dig door de priester verzameld en opgeborgen. Na het offeren was het de taak van de mannen om de goden met hun dansen te behagen en de kwade geesten af te schrikken. Zij hulden zich daarbij in vellen van beesten of trachtten er op een andere ma nier afschrikwekkend uit te zien. Sommigen maakten zichzelf hele maal zwart. De dans, die zij onder luid ge schreeuw ten uitvoer brachten, ver beeldde het nader snellen, toegrij- pen en weer wegvluchten van de demonen. Tot slot werd er op oor verdovende wijze op toeters van buffelhorens geblazen, waarmee dan het gevaar weer bezworen werd ge acht. VERSTANDIGE LIEDEN De eerste geloofspredikers die in deze streken optraden, blijken ver standige lieden te zijn geweest. De heidense Germanen lieten zich wel met meer of minder moeite tot het Christendom bekeren, maar van hun gebruiken bleken zij slechts node afstand te kunnen doen. De predikers wisten raad. Toen 't offeren van „deegmensen" niet kon worden uitgevoerd, namen zij de weg van de minste weerstand en verklaarden het heidens offerbrood tot feestgebak voor Christelijke feestdagen. Zo hebben wij het aan die eerste geloofspredikers te danken, dat wij in onze tijd nog onze tanden kun nen zetten in het smakelijk Sinter klaas- en Kerstgebak. HERKENNING Wat hierboven werd beschreven slaat in hoofdzaak op het oude joel feest der Germanen tijdens de zoge naamde zonnewende (voor ons Kerstfeest en jaarwisseling), maar toch herkennen wij er veel punten van overeenkomst in met ons feest van Sinterklaas: het witte paard van Wodan het schoorsteengat waardoor goed en kwaad (koek en gard) naar binnen kwamen, de Wo- dansgarve (ons bosje stro in de schoen), de poppen van gekruid deeg en de zich zwart gemaakt hebbende dansers. Het gebak werd steeds fijner van samenstelling en kreeg de naam speculaas, afgeleid van speculator, hetgeen bisschop betekent. Aan het bakken van de lekkernij werd veel zorg besteed. Als tijdpassering voor de lange winteravonden namen de meestal bij hun baas inwonende bakkersge zellen mes en beitel ter hand om de speculaasplanken te snijden, waarin de poppen werden gevormd. De meest begaafden onder hen maakten van dit prentsnijden hun beroep en trokken van plaats naar plaats om hun werkstukken aan de man te brengen of om er plaatselijk de gewenste figuren in de planken te snijden. POSTILLON D'AMOUR Het waren soms ware kunstpro ducten die via de in de zeventiende eeuw in vele plaatsen gehouden sin ter klaasmarkten in de korfjes van de inkopende joffers terecht kwa men. Ook als postillon d'amour bewees de speculaaspop of „vrijer" in die tijd zeer goede diensten. Wanneer een jongeling zijn oog had laten vallen op een bepaalde jongedochter, en hij de kunst van 't schrijven niet voldoende meester was, dan begaf hij zich naar de Sinterklaasmarkt en zocht zich daar een prachtigee „vrijer" uit. Zodra hij dan zijn aangebedene op de markt ontmoette, overhandigde hij haar de pop. Het meisje nam dit geschenk al tijd aan, maar dit betekende nog niet dat de jongen de zaak als be klonken kon beschouwen. Pa en Ma spraken in die tijden in dergelijke zaken nog een woordje mee en daarom werd het geschenk mee naar huis genomen waar de naam van de schenker door de dochter werd bekend gemaakt. Een paar dagen na Sinterklaas ging de jongeman dan bij de ouders van het meisje zijn opwachting ma ken en daarbij bleek dan al spoedig of men hem al dan niet als aan staande schoonzoon accepteerde. Als bij het koffiedrinken de ge schonken pop op tafel kwam en de schenker er het eerst een stuk van kreeg toegeschoven, dan kon hij zich als verloofd beschouwen. Kwam de koek niet op tafel, dan was zijn aanzoek afgewezen. Na wat heen en weer gepraat over het weer en dergelijke zaken, vertrok hij dan maar zo gauw mogelijk zonder ook maar één woord over het eigen lijke doel van zijn komst te reppen. PAROCHIE ST PETRUS BANDEN Priester vd. week: Past. Geerits Zondag: laatste zondag v.h. kerk. jaar; 6.30 Swaghöfer-Arts; 7.30 Arn. v. Lin; 8.30 voor de meest verlaten zielen; 9.30 hoogmis voor de pa rochie Te Deum; 10.45 J.L. Rommen (bouwvakarb. b.)11.45 Mevr. Dries- sen-Ariaens; 11 u. Congregatie; 11.30 Apostolaat des gebeds op Jerusa lem; 7 u. lof. Maandag: 6.45 M. Franssen en P. Beklet; 7.30 Theob. Basten; 7.30 overl. fam. Franssen-Graat; 8.15 hoogmis t.e.v. Caecilia; 8.15 Ferdi nand Beerkens, echtgen. en overl. familie. Dinsdag: H. Oda; 6.45 Hendrika Thuyls-Muysers; voor de Mis uit stelling; 7.30 Franciscus Paulussen en overl. ouders; 7.30 moeder v. Bo ven en afgestorven kinderen; 8.15 Petrus Thijssen; 8.15 int. vd. Brand weer; 5 uur pl. lof met Te Deum. Woensdag: 6.45 J. Henckens; 7.30 Th. Vermeulen; 8.15 best. d. overl. ouders Tonen-Vermeulen; 8.15 Ant. Weiten. Donderdag: 6.45 overl. fam. Jonc- kers-Claassens; 7.30 Th. Pouwels; 8.15 best. d. Tonen-Vermeulen; 8.15 Mevr. v. Haren-Rous; 7-8 u. biecht gelegenheid; om 8 u. lof en aanbid ding tot 12 uur. Eerste vrijdag: 6.30 G. Janssen (kaartclub); 7 u. zek. int.; 7.45 H. Hart-hoogmis; 8 u. Avondmis voor St. Eloy. Zaterdag: priester-zaterdag; 6.45 Petronella v. Megen; 7.30 M. Frans sen en P. Beklet; 8.15 Theob. Basten best. d.; 9 u. Pl. Huw. Lamers- Geurts; biechtgelegenheid van 5.30- 7.30; 7 u. lof. Morgen, zaterdag 7 u. Avondmis b.g.v. de Kerkenraad te New Delhi. Zondag om 11 u. Congregatie voor de groteren in 't clubhuis van de Mater Amabilis in de Wilhelmina - straat. Dinsdag H. Oda Aanbiddingsdag voor de parochie. Voor de H. Mis wordt 't Allerhei ligste uitgesteld. Aanbidding: 12 u. H. Familie; 23 u. Congreganisten; 34 Christelijke moeders; 5 u. sluiting met lof. RECTORAAT PATERSKERK tel. 1973 (b.g.g. 1502) 27e Zondag na Pinksteren: de H. Missen om 6.30, 7.45, 9 u. en 11.45; de hoogmis om 10.15; de kollekte (2 in 1) voor de kerk en kerkenbouw; na de hoogmis Te Deum, wegens sluiting van het kerkelijk jaar; om 7 uur lof met overweging en gebed voor de vrede. Maandag: Z.Z. Bernardinus en Humilis, belijders; om 8.15 kursus voor 18-jarigen. Dinsdag: H. Jacobus van Marchia, belijder; om 7.30 lof t.e.v. St. Anto- nius. Woensdag: Alleheiligen der Fran ciscaanse Orden. Donderdag: H. Andreas, apostel; om 7 uur Gezinsmis; van 5-8 gele genheid om te biechten. Vrijdag: le vrijdag van de maand; om 6.40 gez. H. Mis; om 7.45 H. Mis voor de schooljeugd; om 7.30 lof. Zaterdag: H. Bibiana, maagd en martelares; van 3-8 gelegenheid tot biechten. ATTENTIE: Nu de H. Mis van kwatr voor 12 wegens de wintertijd weer heel vol wordt, kan men ook weer in het koor plaats nemen. Echter niet meer langs het altaar lopen, als de priester daar is geko- Mis-intenties Zondag: 6.30 Anna Rutten-Pee- ters; 7.45 Jozef Loenen; 9 u. overl. fam. Stoks-Willemsen; 10.15 overl. fam. Weys-v. Ooi; 11.45 overl. fam. Linders-de Bruyni. Maandag: 6.15 voor overledene; 7 Anna Boom D.O.; 7.45 Piet Bom, echtgen. en zoon Pierre; z.a. P. Spee, echtgen. en zoon; 8.30 overl. fam. Willems-Jacobs. Dinsdag: 6.15 voor overledene; 7 u. voor overledene; 7.45 overl. moe der; z.a. overl. ouders; 8.30 zek. int. Woensdag: 6.15 Eva Wilhelmina Rojer; 7 u. voor de eerst volgende tertiaris; 7.45 overl. fam. Paules- Jacobs; 8.30 overl. ouders Odenho- ven-Hillen. Donderdag: 6.15 voor overledene; 7 u. Gezinsmis; 7.45 Piet Bom, echtg. en zoon Pierre; 8.30 Jozef Loenen. Vrijdag: 6.15 voor overledene; 6.40 overl. fam. Tonen-Vermeulen; 7.45 overl. fam. Kateman-Manders; 8.30 overl. broers. Zaterdag: 6.15 voor overledene; 7 u. overl. fam. Bouten-Verschuren; 7.45 overl. fam. Jansen-v. Meyel; 8.30 Louis Wijnhoven-Custers. PAROCHIE OIRLO Zondag: 27e zondag na Pinkste ren, laatste zondag van het kerkel. jaar. Leesmissen om 6.30; Kindermis om 7.30; 2e H. Mis om 8.30 besteld voor een zieke; 10 u. parochie-hoog mis; om 4 u. Rozenkrans en lof ter ere van St. Machutus als sluiting v. 't octaaf. Eerste collecte voor de pa rochiekerk, 2e collecte Bisdom. Maandag: 7.30 zieledienst Francis- ca Simons en Harry Uyterhoven. Dinsdag: 7.30 maandst. Arnoldus Rutten; 10 u. Huwelijksmis bruidsp. Houben-Friesen. Woensdag: 7.30 zieledienst Anna Louisa Bos. Donderdag: 7.30 Stichting Piet v. d. Beuken en Petronella Lemmen; 's avonds biechten van 5-7 en 8-9 Vrijdag: le vrijdag van de maand: 6.30 en 7 u. H. Communie; 7.30 Hgm. ter ere v. h. H. Hart van Jezus, stichting Baten-Jeurissen; na de H. Mis instelling, acte van toewijding, Tantum Ergo en zegen, s Avonds om 7.30 Avondmis voor de leden der H. Familie. Zaterdag: 7.30 H. Mis ter ere van St. Machutus tot zek. int. Zaterdagavond biechten van 57 en 89. A.s. zondag eerste zondag der maand: buitengewone collecte voor de kerk. Deze week de H. Communie aan de zieken. PAROCHIE LEUNEN 27e Zondag na Pinksteren: Mis van de 24ste zondag na Pinksteren; sollemniteit van het feest van St. Catharina; na de Diensten verering relikwie v. H. Catharina; 6.45 lm.; 8 u lm voor Albert Loonen; 9.15 de hoogmis voor de parochie; om 10.30 lm; 3 uur lof. Maandag: gest. jgt. voor Jacobus Peters en familie. Dinsdag: lm voor Petronella Jans- sen-Martens (kindermis voor de meisjes). Woensdag: lm voor Jozef Loenen. Donderdag: lm voor Maria Ger- trudis van Rens-Litjens - kinder mis voor de jongens). Vrijdag: le vrijdag der maand; 7 uur gez. dienst t.e.v. het H. Hart v. hen die offeren; 8 uur lm voor Anna en Jan Baltussen. Zaterdag: lm voor Petronella Ver- koeijen-Cremers; van 4-5 en van 7-7.30 biechtgelegenheid; daarna lof. Kerkpoetsen: Dient je Koonings en Mariet Michels. A.s. zondag le zondag van de maand, maandcollecte voor de kerk. PAROCHIE YSSELSTEYN Zondag: 27e en laatste zondag na Pinksteren. 6.30 lsm. v. zekere in tentie; 8.10 leesm. uit dankb. v. d. fam. Maessen-Swinkels; 9.15 Kin dermis; 10.15 Hoogmis best. jaarg. v. Anna v. Schijndel-Buets; 2 u. lof, na het lof congr. v. d. vrouwen. Maandag: 7.30 leesm. v. Theo v. d. Ven; z.a. leesm. v. d. fam. Claes- sens-Poels. Dinsdag: Feest v. d. H. Oda pa trones van de parochie. 7.30 leesmis v. Hendrikus Michels en Gertuda Friezen; 9.30 pl. Hoogmis bij gele genheid van het 40-jarig bestaan v. d. boerenbond. Woensdag: 7.30 leesm. v. d. overl. ouders Janssen-v. Dijck; z.a. leesm. v. d. fam. Willems-Vos. Donderdag: 7.30 maand. v. Willem Spx*eeuwenberg; z.a. leesm. v. d. overl. fam. Claessens-Zanders. Vrijdag: eerste vrijdag: 7.30 gez. H. Mis t.e.v. H. Hart v. zek. intentie; na de H. Mis is uitstelling en oefe ning van eerherstel; z.a. maandd. v. Johannes Maessen. Zaterdag: 7.30 leesm. v. d. overl. fam. Pouwels-Voesten; 9.30 huwe lijksmis v. h. bruidspaar Coumans- Cox; 6 u. lof tot 7.30 gelegenheid om te biechten. PAROCHIE CASTENRAY 27e Zondag en laatste zondag na Pinksteren; 7.30 vroegmis tot dank zegging; 10 u. hoogmis voor de pa rochie; daarna congregatie, afd. meisjes; 3 u. lof en rozenhoedje; daarna H. Fam. afd. vrouwen. Maandag: 7.30 gez. maandd. voor Anna Cath. vd. Pasch-vd. Homberg. Dinsdag: 7.30 gez. H. Mis v. overl. fam. Kleuskens-Derxks. Woensdag: 7.45 H. Communie; 9 u. gez. H. Mis t.e.v. H. Caecilia; voor leden en overl. leden v. kerkel. zangkoor. Donderdag: feest v. H. Andreas, apostel; 7.30 gez. jaard. v. Godefri- dus Philipsen en Petronella Cox. Vrijdag: le vrijdag vd. maand; 7 u. H. Comm.; 7.30 gest. H. Mis t.e.v. H. Hart; 6.30 Avondmis, gez. H. Mis voor Engelbert Martens; daarna oefening v. eerherstel en zegen met 't Allerh.; gelegenheid tot biechten van 5.30-6.30. Zaterdag: le zaterdag vd. maand, toegewijd a.d. verering vh. Onbevl. Hart v. Maria; priesterzaterdag; 7 u. H. Comm.; 7.30 H. Mis t.e.v. O.L. Vrouw v. A.B. tot int. v.h. die hier voor offerden; van 6-7 u. gelegen heid tot biechten; 7 u. lof en rozen hoedje. A.s. zondag le zondag vd. Ad vent; maandel. buïtengew. collecte voor de kerk. Kerkpoetsen: Lena Emonts en Mia Swinkels. PAROCHIE MERSELO 27e Zondag na Pinksteren; laatste zondag van het kérkelijk jaar; 6.30 Communieuitreiken; 7 u. lm overl. fam. van Lankveld-Giesbers; 8.15 lm tot dankzegging t.i. fam. Poels- Bouten; 10 u. plechtige hoogmis van dankzegging, bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de pa rochie; 5.30 plechtig lof met Te Deum. Maandag: 6.45 lm voor Josephina Verhaag; 7.30 gez. H. Mis t.i. van de Veeverzekering. Dinsdag: feestdag van de H. Oda; 6.45 lm voor Adriana v. Helden- Timmers; 7.30 gez. H. Mis t.e.v. de H. Oda t.i. van de Boerinnenbond. Woensdag: 6.45 lm voor overl. fam. Janssen-Michels; 7.30 gest. jgt. voor Antoon Poels, echtgenote en zoon Henricus. Donderdag: feestdag vd. H. Apos tel Andreas; 6.45 lm voor Jacobus vd. Heuvel; 7.15 rozenhoedje, waar na gez. H. Mis voor Wed. Stiphout- v. Rijswijck vanwege 3e Orde; 5-6 u. biechtgelegenheid; 7.30 H. Uur. Vrijdag: le vrijdag van de maand; 6.30 Communieuitreiken; 7 u. gez. H. Mis v.h. H. Hart t.i. van hen die daarvoor bijdragen; 8 u. lm voor Henricus vd. Hoogenhof; 3.45 lof voor de schoolkinderen; 7.30 Avond mis voor fam. Janssen-Poels. Zaterdag: le zaterdag van de mnd, toegewijd aan het Onbevl. Hart van Maria; tevens priesterzaterdag; 6.45 lm voor overl. fam. v. Dooren-vd. Ven; 7.30 gez. H. Mis om van God vele priesterroepingen te verkrijgen; 5 uur biechten voor de kinderen vh. 4e schooljaar, daarna voor anderen tot 6.30; 7.30 Marialof. Maandagavond om 7.30 Congrega tie voor beide afdelingen. PAROCHIE OOSTRUM 27e en laatste Zondag na Pinkste ren: 7 u. H. Mis tot zek. int.; 8.30 hoogmis, mnd. Petronella Thoone- Lamers; 10 u. H. Mis voor de paro chie; 3 u. lof. Maandag: 7.30 Johanna Schönber- ger-Ardts; Elders t.e.v. O.L.Vrouw van Lourdes (R). Dinsdag: 7.30 Jean Camps; Elders: t.e.v. O.L.Vrouw van Oostrum tot zek. int. (M). Woensdag: 7.30 voor overl. fam.; Elders: voor de zielen van het va gevuur. Donderdag: 7.30 Gerrit Camps. Vrijdag: le vrijdag; 7 u. H. Com munie; 7.30 gez. H. Mis t.e.v. het H. Hart, gest. ird. Wilhelmina Jeucken en ouders; 7 u. Avondmis, gez. jrd v. Leonard Maas. Zaterdag: le zaterdag; 7.30 gest. gez. jrd Willem Meijer, echtg. en zoon; biechten van 3-4 u. voor de kinderen, van 6.30-7.30 voor de gro ten; 7.30 Marialof. A.s. zondag maandelijkse open- schaalcollecte voor onze kerk. RECTORAAT HEIDE Zondag: 27e en laatste zondag na Pinksteren. 7.30 H. Mis t.b.i.; 10 u. Hoogmis voor Harry Muijsers; Ako- lieten: W. Kleuskens en A. v. Rens; Lof te 3 u. Misdienaars van de week: Wim Fleuren en Tonny Poels. Maandag: 7.30 H. Mis voor overl. ouders Litjens-Swinkels. Dinsdag: 7.30 u. H. Mis t.e.v. H. Oda. Woensdag: 7.30 H. Mis voor Pe tronella v. Dijck-Wismans. Woensdag: 7.30 u. H. Mis voor Pe tronella v. Dijck-Wismans. Donderdag: 7.30 u. H. Mis voor Maria Gertruda v. Rens-Litjens. Vrijdag: Eerste vrijdag v. d. mnd.; 7.30 u. H. Mis voor Johannes Camps; 7.45 u. Avondmis voor de Heidse jeugd. Biechtgelegenheid: vóór de Avondmis. Zaterdag: Priesterzaterdag: 7.30 H. Mis voor overl. vader Harry Rutten. 7 u. biechtgelegenheid; 7.30 u. lof. Na het lof biechtgelegenheid tot 9 u. RECTORAAT VEULEN Zondag: laatste zondag na Pink steren. 7 u. gelegenheid tot commu niceren; 7.30 lsm. tot dankbetuiging; 10 u. Hgm. voor de bekende inten ties; 2.30 Buitenkerkel. bijeenkomst in 't zaaltje boven de sacristie voor gehuwden en ongehuwden tot plm. 40 j. Daar wordt gesproken over de Derde Orde. Komen geeft nog geen verplichting. U hebt de kans daar iets te horen waarmee U misschien wel iets in uw leven zou kunnen doen. Maandag: lsm. overl. fam. Drab- bels, Klaassen en v. Meyel. Dinsdag: lsm. v. Elisabeth San- ders-v. Ooi voor genezing. Woensdag: hoogmis 6 wekend, v. zal. Gerardus Houben. Donderdag: lsm. t.e.v. O.L. Vr. v. Altijdd. Bijstand voor een gezin. Vrijdag: lsm. v. z. Hubertus Jans sen; 's avond 7.30 lsm. v. z. Johanna v. Kempen. Zaterdag: lsm. voor het welslagen van het concilie; 's avonds 7.30 u. avondoefening t.e.v. O.L. Vrouw. A.s. zondag acolythen: Martien Cleven, Piet v. Meyel en Tom v. Gassel. Kerkpoetsen: Dora Hagens, Lea Geurts en Jet Burgers. RECTORAAT VREDEPEEL Zondag: 27e zondag na Pinkste ren: 7.30 vroegmis v. d. zielerust v. Reinier Bruijsten; 10 u. Hoogmis t.i.v. fam. Comelissen-Hendriks 2.30 kruiswegoefening tot lafenis v. d. gelovige zielen. Door de week H. Mis om 7.30 u; Maandag: t.i.v. fam. v. Bakel-Pee- ters. Dinsdag: v. d. zielerust v. Reinier Bruijsten. Woensdag: t.i.v. fam. Derikx-Wil- lems. Donderdag: feest v. d. H. Andreas, Apostel, t.i.v. fam. Lenkens-Vloet. Vrijdag: eerste vrijdag v. d. mnd. 7.30 t.i.v. fam. Arts-Ploegmakers; 19.30 gez. H. Mis t.e.v. H. Hart uit dankbaarheid namens fam. Muij- sers-Vullings. Zaterdag: Priesterzaterdag: t.i.v. fam. Hertsig. Biechtgelegenheid: dagelijks vóór H. Mis; zaterdag 34 u. en vóór en na lof. INDUSTRIETERREINEN IN OOSTRUM Geachte redactie, Met enige verwondering is het, geachte redactie, dat de Venrayse ingezetene het beleid gadeslaat, wat gevoerd wordt t.a.v. nieuwe indus trieterreinen. Toen het bestaande industrieter rein aan de Maasheseweg zo lang zamerhand volraakte verwachtte men niet anders dan een verdere uitbreiding in diezelfde buurt. Trou wens de geruchtmakende aankoop van enkele percelen bosgrond daar ter plaatse wees ook in die richting. De enig juiste richting, want in die sector ging zo weinig mogelijk boe- rengrond verloren, terwijl de leg van gas, waterleiding, electrici- teit en riolering geleidelijk kon wor den doorgevoerd naar gelang de be hoeften en aan kon sluiten op be staande netten. Voor de daar werkende mensen kon in Venray-kom voor woongele genheid gezorgd worden. Nu is men ineens een heel andere politiek gaan volgen. Men gaat na melijk tegenover het station, in de richting Oirlo een industrieterrein aanleggen. Voor industrie, die be hoefte heeft aan een spooraanslui- ting Wat dit voor een plaatselijke ge meenschap als Oostrum zal beteke nen, vermag men slechts te raden. Maar zeker is, dat hier grond voor bijna 2 boerderijen opgeofferd moet worden, dat hier gas, waterleiding electriciteit en riolering naar toe gebracht moet worden en dat hier in de toekomst zeker 300-400 men sen zullen komen werken. Mensen, die niet telkens naar de kom zullen fietsen, maar voor een groot deel in Oostrum zullen blijven wonen. Dat vraagt huizen, wegen, straten en dus ook weer boerengrond De samenstelling van de gemeen schap zal veranderen en hogere eisen gesteld worden t.a.v. de ont spanningsmogelijkheden aldaar En dat alles terwijl we indertijd juist de landbouwers uit Venray- kom geweerd hebben onder het motto: dat dan in de kom de moge lijkheid zou blijven voor industrie vestiging met alles wat daaraan vastzit, als woningbouw, recreatie e.a. en op de kerkdorpen de land bouw bestaansmogelijkheden zou houden Deze nieuwe politiek wordt ver dedigd met die spooraansluiting De vraag is echter of zulk een spoor-aansluiting niet vanaf de Smakt naar het bestaande indus trieterrein gemaakt had kunnen worden. Dat zal wellicht meer geld kosten, maar er wordt daardoor ook gas, waterleiding en electriciteits- geld gespaard door b.v. goedkopere aansluitingen, alsmede de riolering. En bovendien wordt landbouwgrond gespaard en een bestaande gemeen schap niet uiteengetrokken. Of dit alles nog niet genoeg is, komt er nu een nieuw voorstel om tussen de Christweg en de Rosmo- lenweg. dus ten zuiden van de spoorlijn ook maar een industrie terrein aan te leggen. Uit bovenstaand zal duidelijk zijn, dat de moeilijkheden daardoor voor vele Oostrumse mensen nog maar groter worden. Degenen, die vertel len dat de betrokken landbouwers toch aardig wat geld voor hun grond maken, zullen wel gelijk heb ben. Maar is er bij het industrieterrein ten oosten van de spoorlijn nog eni ge compensatie-mogelijkheid in het kader van 't Lollebeekplan, ten wes ten van de spoorlijn bestaat die mo gelijkheid niet. En komen dus de betrokken boeren met een hoop geld te staan voor een practisch lege boerderij. Als er geen andere mogelijkheden waren, moest men daar wel vrede mee hebben, maar andere moge lijkheden zijn er o.i. genoeg. Name lijk in de grond links en rechts van de Maasheseweg. Hierdoor gaat geen kostbare boe rengrond verloren, hierdoor blijft 't industrieterrein in een bepaald com plex bestaan, terwijl men in plan West voorlopig nog voort kan om de woningen voor het personeel te bouwen., in plaats, dat men ze nu gaat spreiden over een hele ge meente. Dit heeft ook gevolgen voor de winkelspreiding dat alleen maar extra gelden kost Dit mag dan misschien de schijn hebben, dat Venray-kom de indus trie voor zich alleen opeist, in feite is het niets anders dan de doorvoe ring van de politiek, die gevoerd is vanaf het ogenblik, dat uit Venray- kom de landbouw „verdreven" werd en men voor de toekomstige ontwikkeling van Venray de kom aanwees als plaats waar indus- treën gevestigd moesten worden en woongelegenheid geschapen moest worden voor de daarin werkende mensen Een politiek, die terecht de in stemming had van de raadsleden der kerkdorpen omdat ze daardoor een te grote aanslag op de steeds kostbaarder wordende landbouw gronden voorkomen zagen worden. De landbouw heeft in Venray grote offers moeten brengen. Offers waarvoor vroeger nog enige com pensatie gegeven kon worden en die onvermijdelijk waren. Dat zal ook in de toekomst nog wel het geval zijn in onze snel groeiende gemeen te, al zal er van compensatie geen sprake meer zijn. Maar op deze ma nier wordt o.i. teveel geëist, on danks hoge prijzen, die worden be taald. De toekomst zal uitwijzen, dat men door deze politiek een harmo nische opbouw van kom en kerk dorpen ernstig, zo niet blijvend ver stoord En dat terwijl men de mogelijkheden heeft om dat alles te voorkomenG. Mijnhardfs Zenuwtabletten helpen U er overheen

Peel en Maas | 1961 | | pagina 9