s.v.v. MIEUWS v.v. OOSTRUM V.C.R00Y ZWEMMEN Geestelijk artikel Bij de gezellig brandende haard! lekkere koffie... Rood Merk De kwallteltslcoffie bij uitstek. Pak van 250 g 1.48 Fij'ne Dessert De koffie voor fijnproevers; werkelijk Iets bijzonders. Pak van 250 g 1.80 practisch alleen de St. Nicolaasmis laten bestaan, alsmede de jaarlijkse rondgang door het dorp. Maar nergens vindt men ook maar iefe terug over de organisa> tie van een St. Nicolaasfeest bui ten de eigen kring. En daar be stond dan de hele viering in een teer-avond, die zoals reeds ge zegd, later ook nog verviel. Het vaandel en het zilver werd op het gemeentehuis gedeponeerd en het St. Nicolaas-gilde scheen als zovele andere gilden een roem loze dood tegemoet te gaan ST. NICOLAASOPTOCHT Het is in de twintiger jaren, dat Hub. Janssen en later Vincent Pijls nieuw leven inblazen aan het oude gildeMen besluit het gilde als taak te geven de jaarlijkse komst van Sinterklaas naar Venray moge lijk te maken en deze komst in na volging van andere plaatsen zo luis terrijk mogelijk te maken Of dit nu kwam omdat men elders ook mfct Sinterklaasintochten was begonnen en ook in Venray voor dat doel een Sint Nicolaas-comité had opgericht, moge hier buiten be schouwing blijven. Burgemeester v.d. Loo, heeft beide partijen samengebracht en het St. Nicolaas-gilde zijn nieuwe opdracht gegeven. Zo is dan Sint Nicolaas een vrij geregeld bezoeker van Venray ge worden Vrij geregeld, zeggen we, want b.v. in 1935 was er geen intocht, om dat zowel de centen als het animo daarvoor ontbrak. Men heeft toen de Jonge Midden stand ingeschakeld en sindsdien is een en ander vlot verlopen. Ook in de oorlogsjaren is de Sint in Spanje gebleven en in 1946 heeft Venray Vooruit hals-over-kop nog moeten zorgen, dat de Goed Heilige Man te voorschijn kwam. De gilde was toen zo arm gewor den, dat ze geen waardige figuur meer te voorschijn kon toveren. Maar daarna is men toch weer volop begonnen en men heeft nieu we kostbare costuums aan kunnen schaffen dank zij de goedgeefsheid van het Venrays publiek, dat de Sint toch ieder jaar in zijn midden verwacht. Burgemeester Jansen heeft er een traditie van gemaakt de Goed Heili ge Man officieel op het stadhuis te ontvangen en al is 't wel eens voor gekomen, dat Hij wat te politiek werd, de laatste jaren heeft de Sint zich buiten alle dorpspolitiek gehou den. Van de oude traditie is alleen het gilde-zilver overgebleven en de St. Nicolaasmis. Maar thans denkt men er weer sterk aan om het oude vaandel, dat met de brand van Jerusalem verlo ren is gegaan weer in ere te herstel len, zodat het oude in nieuwe glo rie en met nieuwe initiatieven voort blijft leven. OVERPEINZING OVER DE WEE MOED VAN NOVEMBER De maand november heeft iets weemoedigs; dat ligt voor een groot deel aan de natuur. De zon staat ver van ons weg, de weerman stuurt via zijn weerover- zicht een reeks depressies van IJs land en de Oceaan over ons hoofd en de Sovjet-Unie laat zijn koude winden al over ons heen blazen. Daarbij komt nog wat de Kerk in haar liturgie doet: zij neemt ons bij de hand naar het kerkhof, opdat wij er de afgestorvenen herdenken, iets dat we van nature niet graag doen. Kermis, Vastelavond en vakantie liggen ons beter. En om de ernst der zaak nog te benadrukken, gebruikt de Kerk het eind van de liturgische jaarcyclus ook om ons 't verschrikkelijk beeld van het eind der tijden in herinne ring te brengen, U weet wel met ba- zuinende engelen, donder en vuur en het wee-geklaag der vluchten den. Neen, opwekkend zijn al die om standigheden bij elkaar echt niet; ze stemmen ons wat droefgeestig. Het waarom kan ons moeilijk ont gaan. Sterfelijke mensen met een verbazende hang naar plezier en lach en geluk, zijn we echt volko men gericht op de prettige, makke lijke en aangename dingen van het leven. Dit is normaal, zelfs gezond. Als we maar met evenveel plezier en moed ook aan de andere schijnbaar minder prettige en serieuze dingen wilden denken, die evengoed, méér zelfs met geluk te maken hebben. Men kan er lang en breed over praten, feit blijft, dat Christus in Zijn geluksopvatting, in Zijn visie op een welbesteed leven, 8 zalighe den centraal gesteld heeft. Dat 8 punten-program, op de ke per beschouwd, spreekt noch over kermissen en feestdagen, noch over opoffering en onthechting. Dat pro gram staat ook nog in een bepaald perspectief ,het wonderschone, maar in onze kringen zo weinig overwo gen perspectief van de wederkomst van de Heer. Door deze scheefgegroeide tradi ties in onze levensgewoonten maakt het christendom zelfs voor ons, die het aanhangen, vaak 'n beetje zure en benauwende indruk. Het vult de mens met een echte novemberstem- ming. En dat bedoelt de Kerk nu juist niet. Want èn de gedachte aan de we derkomst en de moedige beoefening van het 8 punten-program zijn in staat heel ons gedachten- en ge voelsleven open te breken naar het wezenlijke: God, de Hemel, de Heer lijkheid. Neen, neen, zo triest is november niet, als we de blijde dingen maar niet van de trieste hoek bekijken en daardoor de dingen op hun kop zetten. Venray I bezorgde de talrijke sup porters die het V.C.H.-terrein om ringden, een grote teleurstelling door een 3-1 nederlaag tegen de thuisclub te lijden. In de aanvang zag het er echter niet naar uit, dat Venray een neder laag tegemoet zou gaan. Met vlot opgezette aanvallen, waarbij de bal snel van man tot man werd gespeeld, kreeg de V.C.H. achterhoede volop werk. Na een kwartier spelen scheen de aanvalsdrift wat geluwd en kwam de thuisclub tot een serie aanvallen die al evenmin sukses brachten. Tot de, rust bleef het daarna een wed strijd die een vrij evenwichtig beeld vertoonde; aardig spel een een tech nisch Venray-overwicht, doch ge brek aan stootkracht. De vleugels werden te weinig in 't spel betrokken waardoor verras sende akties meestal achterwege bleven en een gesloten Blerick-ver- dediging zich ten volle kon toeleg gen op het bewaken van ons bin nentrio en dit dan ook weinig kan sen bood om tot een schot te ko men. De tweede helft was van bedui den minder gehalte. Na 10 min. spe len kreeg door een treuzeling bij 't afspelen van onze rechterverdedi- gers de V.C.H.-middenvoor in vrije positie de bal toegespeeld en met 'n vrij schootsveld was onze doelman kansloos tegen het goed geplaatste schot. 1-0. Enkele minuten hierna werd het door een tam rolletje in de rechter hoek 2-0 doordat onze keeper even uit balans raakte door uit te glijden en zijn vertwijfelde sprong naar de bal juist te laat komt. V.C.H. gesterkt door dit onver wacht sukses tracht door te drukken en tot tweemaal toe weet Hendriks door snel uitlopen te voor komen, dat de alleen op hem af stormende V.C.H.-midvoor, raak schiet. Dit wordt onze ploeg dan toch te gortig en vanaf dit moment trekt men wat fanatieker ten aanval. Nadat Koonings fcïerst rakelings voorlangs het doel heeft geknald snijden van Grinsven en Vennekens onhoudbaar door de vijandelijke verdediging en 't is Vennekens die de doelman kansloos passeert 2-1. Onze jongens voelen dan aan dat er inderdaad meer uit te halen valt. Na een massale Venray aanval wel ke in eerste instantie werd afgesla gen lost Koonings van grote afstand een schitterend schot dat doel treft. De scheidsrechter wijst naar het midden, doch komt even later op dit gebaar terug na appeleren van een V.C.H.-speler. Het prachtige doelpunt wordt af gekeurd wegens buitenspel, terwijl o.i. de Blerick-verdedigers zich nog bij de doelman in de doelmond be vonden terwijl onze voorhoede spelers na de afgeslagen Venray- aanval zich reeds uit het vijan delijke doelgebied hadden terugge trokken. Deze scheidsrechterlijke dwaling deprimeerde duidelijk onze gehele ploeg. Het vuur was er uit en een overwinning op de eindstreep die op dit moment zeker niet ondenkbaar was, was verkeken. Een paar minuten voor tijd kwam nog de derde tegengoal bij een ge harrewar voor ons doel, nadat een corner niet afdoende was wegge werkt. Onze reserves hebben zich over de depressie heen weten te werken en gaven op eigen veld de Arcen-reser- ves geen schijn van kans. Met rust was een 2-0 voorsprong beaeikt door doelpunten van G. Rongen en M. Lucassen. Na de her vatting komt Arcen tot 2-1, doch dan is 't J. Arts die met twee doel punten de stand op 4-1 weet te brengen. Arcen stelt hier nog wel een tweede doelpunt tegenover doch de overwinnig wordt door G. Ron gen tijdig veilig gesteld door er 5-2 van te maken. Ook het derde elftal pakte de za ken serieus aan en herstelde zich volledig. In 'n goed gespeelde wed strijd liet men zien dat het echt wel kan mits er wordt aangepakt door de gehele ploeg. Een 3-0 overwin ning op Oostrum was meer dan we hadden durven hopen. Doorgaan zo. Het 4e elftal kon ook ditmaal in Sevenum het ongeslagen record niet handhaven. Een 3-1 nederlaag moest worden geleden, waarmede de voor sprong op Sevenum 2 teniet ging en de leiding nu tesamen met hen moet worden gedeeld. Een nederlaag die de juiste krachtsverhouding welis waar geweld aandeed, maar een veldmeerderheid alleen is niet vol doende; de doelpunten beslissen nu eenmaal de wedstrijd. Het 5e elftal had met Meterik 3 meer moeite als verwacht werd. De Meteriksen slaagden er in om de score beperkt te houden tot 4-0 wel ke stand reeds met de rust was be reikt. Niettemin toch weer een be hoorlijke overwinning voor onze mannen. Programma voor zondag 26 nov.: Venray-Sanderbout, aanv. 2.30 u. Lindenheuvel 2-Venray 2, 12 u. Swolg. Boys-Venray 3, 2.30 u. Venray 4-D.I.S. 2, 12 u. De bezoekers van a.s. zondag „Sanderbout", hebben zich de laats te weken duidelijk hersteld van een telechte competitiestart. Zo werd kortelings leider Linden- heuvel nog door hen geklopt. Onze In feite willen Christus en de Kerk ons juist af helpen van de nare gewoonte, de mooie en blijde zaken somber te zien. ploeg zal terdege op hun tellen moeten passen om niet verder ach terop te geraken. Vorig seizoen werd de thuiswed strijd een 3-2 overwinning voor Venray, doch de wedstrijd in Sit- tard ging met 4-3 verloren. Wij twij felen er niet aan of onze ploeg zal de goede vorm spoedig terugvinden en wij hopen er op, dat dit reeds a.s. zondag het geval zal zijn. Het 2e elftal gaat op bezoek bij Lindenheuvel 2 en zal het j.l. zon dag teruggekeerde zelfvertrouwen hard nodig hebben om de goede voornemens ten uitvoer te brengen. Tracht er minstens een gelijkspel uit te halen jongens, dit moet toch mogelijk zijn. Venray 3 krijgt een zware dobber om in Swolgen een puntje te halen. Indien echter wederom met volle overgave en overtuiging wordt ge speeld behoeft men zich zeker niet bij voorbaat kansloos te achten. Venray 4 ontvangt thuis DIS 2 dat na een goede start achterop is ge raakt. Toch zal onze ploeg de wed strijd niet gemakkelijk op moeten nemen vooral de kansen moeten be nutten die zich voordoen. De tegen slag van jl. zondag zal echter op het vierde geen terugslag als gevolg hebben, daar zijn we van overtuigd Voor het 5e en 6e elftal zijn geen competitiewedstrijden vastgesteld. Voor het 6e elftal betekent dit reeds de 4e achtereenvolgende rust dag; toch wel iets te veel van het goede. Men vraagt zich af wanneer deze competitie zal zijn uitgespeeld als de wedstrijden met 'n dergelijke onderbreking worden vastgesteld. Waarschijnlijk gelukt het om een vriendschappelijke wedstrijd te krij gen, zodat toch nog eens gespeeld kan worden. Afgelopen zondag is weer eens duidelijk gebleken dat er iets mis is in ons eerste elftal. Weer leed het een nederlaag, nu tegen Venray 3. Het is te hopen dat het in de ko mende wedstrijden beter zal gaan, anders ziet het er somber uit. Venray startte snel en nam direkt de touwtjes in handen. Onze ver dediging kreeg het meteen zwaar te verduren. Keer op keer drongen de gastheren tot gevaarlijk dicht bij doel door. Toch kwamen zij op vrij ongelukkige wijze aan hun eerste doelpunt toen onze linksback in de 15e minuut na een verwarde situatie in eigen doel schoot 10. Dit typeerde overigens wel de zware druk waaraan onze defensie blootgesteld werd. Deze 10 stand konden onze jongens dank zij stug verdedigen tot aan de rust behou den, hoewel Venray nog enkele mooie scoringskansen kreeg. Het begin van de tweede helft gaf een licht Oostrum-overwicht te zien. Een tegengoal bleef echter uit. Ven ray kwam weer terug. In de 12e mi nuut kon onze keeper een hard schot niet onder controle krijgen. Hij liet de bal los en in de verwar ring die ontstond, maakte de Oos trum-spil hands. Rechtsbinnen Arts benutte de penalty 20. Nu zette Oostrum alles op alles om een te gendoelpunt te forcei"en. Venray kroop enkele malen door het oog van de naald. Toch viel het derde doelpunt, wat Oostrum be treft, weer aan de verkeerde kant. 15 minuten voor het einde voerde de Venray-midvoor Peters nl. door een hard schot voor zijn club de stand op tot 30. Vlak na het derde doel punt, scoorde Venray nog zijn 4e goal welke echter wegens buitenspel afgekeurd werd. Een kleine bijzonderheid is nog dat 20 minuten voor het einde onze rechtshalf P. Claessens vervangen moest worden wegens een enkel blessure. Zijn invaller kon echter ook geen verandering meer in de score brengen. Venray won dus in een vrij sportieve wedstrijd ver diend met 30. Oostrum 2 speelde op eigen ter rein tegen Meterik 1. Ook dit elftal verloor haar partij, echter niet met 30 maar met 15. De sterkspelende gasten stelden reeds in het eerste kwartier de zege voor zich veilig door twee doelpun ten te scoren. Tien minuten voor rust kwamen zij zelfs aan hun der de doelpunt doordat hun midvoor laag inschoot 03. Na rust ontstond een sterk Oos trum-overwicht. Een mooie combi natie tussen P. Haegens en J. Lit- jens rondde laatstgenoemde af met een fraai doelpunt 13. Even kreeg Oostrum weer hoop, maar Meterik maakte aan elke illusie een einde door in de 15e minuut van de twee de helft het vierde doelpunt voor zich te laten aantekenen. Ondanks hevig protest van de grensrechter die gevlagd had wegens buitenspel, kende de scheidsrechter dit doel punt toe 14. Een kwartier voor 't einde maakte de Meterik-linksbin- nen het vijfde doelpunt door te pro fiteren van het feit dat onze ach terhoede bleef staan wegens ver meend buitenspel. De scheidsrechter sloeg hier echter geen acht op. Hoe wel Meterik in de slotfase nog een hevig ofensief inzette, bleef de stand -5. Ons derde elftal heeft zondag de eer voor Oostrum gered. Het won op eigen terrein met 42 van Merse- lo 2. Na 15 minuten gaf L. Linskens de Merselo-doelman het nakijken door een zacht schot in de hoek 10. Vijf minuten later bracht Merselo echter uit een penalty wegens hands van onze rechtsback de stand op 1. Vlak voor rust gaf J. Lins kens Oostrum opnieuw de leiding 21. Na de hervatting kwam Merselo Bij de gezellig brandende haakl vliegen de uren om en de lectuur wordt alleen onderbroken voor een kop pittige Douwe Egberts Koffie. Die echt lekkere koffie, samengesteld uit de aller beste soorten, wordt op speciale wijze voor u gebrand... en is, door de grote omzet, altijd vers bij uw winkelier verkrijgbaar. SfSEEES*? aanvankelijk iets opzetten wat al di rekt resulteerde in de gelijkmaker 22. Daarna vond Oostrum het ge noeg. Het ontnam de gasten elke hoop op de overwinning door de stand op te voeren tot 42 door doelpunten van H. Graat en J. v. Aarsen. A.s. zondag is de lang tegemoet geziene dorpsderby Oostrum 2 Oostrum 1. Waarschijnlijk zal deze wedstrijd waarvoor wij vrij veel publiek ver wachten, wel in een kleine over winning voor Oostrum 1 eindigen. Oostrum 3 is zondag vrij. Zaterdag jl. was dan de dames wedstrijd V.C. Rooy I-Tikaan I. Beide ploegen waren nog zonder verliespunten. In de eerste 2 sets was V.C.Rooy oppermachtig, de Kesselse dames kwamen er niet aan te pas, met 15-0 en 15-3, veroverde V.C.Rooy 'n prachtige 2-0 voorsprong. Maar in de derde set herstelde Tikaan zich voortreffelijk en wonnen met 15-9. De 4e set moest nu de beslissing brengen, het leek erop dat V.C.Rooy deze wedstrijd zou gaan winnen, toen ze met 14-9 kwam voor te staan. Maar het 15e punt wisten de V.C.Rooy-dames niet te scoren zo dat Tikaan met 16-14 won. Door dit gelijkspel staan beide ploegen gelijk aan de kop van de ranglijst. Het 3e herenteam veroverde za terdag hun 2 eerste winstpunten, door U.V.S. 2 met 3-1 te kloppen. Het 2e damesteam reisde zondag naar Baarlo, om Tupos I en Tupos 2 partij te geven. In de kleine zaal te Baarlo, werden beide wedstrijden gelijk gespeeld. Het 2e damesteam draait nog niet zoals het moet, tempo, enthousias me en vechtlust, ontbreken bij de meeste speelsters nog, want 'n over winning op Tupos II had er zeer ze ker ingezeten. Voor zaterdag staat er maar één Wedstrijd op 't programma, en wel voor de heren 3e zestallers: 25-11 V.C.Rooy 3-Ras 2, aanv. 19 u. DAMESZWEMCLUB Gymnastiek groep IV. De leden van groep IV hebben gymnastiekles op maandag 27 no vember a.s. van 5 tot 6 uur n.m. in de gemeentelijke gymnastiekzaal aan de Groenewoudstraat te Horst. OP MOSWINNING UIT BOS GEEN VERBOD Het Tweede Kamerlid de heer Diepenhorst, heeft mede naar aan leiding van de Venrayse mosaffaire, indertijd de minister van Landbouw schriftelijke vragen gesteld over de moswinnig in Nederlandse bossen. De hoeveelheid mosstrooisel, die nu jaarlijks uit de Nederlandse bos sen wordt gewonnen, bedraagt vol gens 'n ruwe schatting 30.000 tot 35.000 ton. Een belangrijk gedeelte hiervan voorziet in de behoefte in eigen land; het overige wordt in hoofd zaak naar België uitgevoerd. Door 't wegnemen van dit strooi sel is op verschillende plaatsen schade toegebracht aan naaldbossen. Deze schade zal in de eerste plaats de eigenaren van de bossen treffen, doch bij herhaalde strooiselwinning kan het voortbestaan van het naald- houtbos worden bedreigd, tot schade van natuur en landschapsschoon en van de houtproduktie. Voor zover de minister bekend is, is het in België niet formeel ver boden strooisel te winnen. In de staats- en gemeentebossen wordt daar echter, volgens de regelen die een goed beheer meebrengt, geen strooisel gewonnen. Ook in Nederland wordt, afgezien van zeer kleine hoeveelheden, geen strooisel aan de staatsbossen ont trokken. NADELIG Bij de bosbouwvoorlichting wijst 't Staatsbosbeheer voorts op de na delige gevolgen van strooiselwin ning. Een verbod voor het winnen van bosstrooisel wordt door de minister niet overwogen, mede omdat de sier teelt in Nederland en België hier door plotseling voor grote moeilijk heden zou worden geplaatst. Praktijkproeven van het proefsta tion voor de bloemisterij hebben voor de sierteelt hoopgevende moge lijkheden laten zien van het gebruik van zogenaamde tuinturf. De minister meent op grond hier van te mogen verwachten, dat onder invloed van de voorlichtingsdiens ten van de tuinbouwen de bosbouw enerzijds, de kwekers geneigd zullen zijn op tuinturf over te schakelen en anderzijds de boseigenaren steeds minder bereid zullen zijn mosstrooi sel uit hun bossen te verkopen. DUITSE OVERVALLER GEPAKT Min of meer toevallig heeft za terdagavond de rijkspolitie van Sie- bengewald, de 23-jarige Duitser Ar thur Kous kunnen arresteren. Slechts enkele uren eerder waren Duitse en Nederlandse politie een speurtocht naar de jongeman be gonnen. Zaterdagmiddag sloeg Kous de oude vrouw, bij wie hij in Hulm (Duitsland) logeerde, met een bier fles op het hoofd. Motief: roof. De vrouw slaagde erin na een korte worsteling het huis te ont vluchten. Hevig bloedend en schreeuwend alarmeerde zij haar buren. Haar aanvaller nam de vlucht door verlaten weilanden over de grens naar Nederland. Daar, in de straten van Siebengewald, wekte hij de achterdocht van surveillerende politie. Zij vroeg de Duitser naar papieren. Hij had er geen in zijn be zit. De man is aan de Duitse politie overgeleverd. toont U >ets beters in uurwerken

Peel en Maas | 1961 | | pagina 6