Een mooi gei St. Nicolaas 1 4j. 4}a winkels 4T 4 ,,'t 4ol Sterke uitbreiding van pluimvee veroorzaakt prijsdalingen Vergadering Slatenkring Horst Veulenkeuring Yastelaovend Nieuwe zaken G. HOUBEN Dit jaar grote keus in P. HENDRIX BAZAR Koopt uw St. Nico- laas-geschenken bij: Dansen te Overloon Herenmodes Juhiormodes HICHIELSx Radio- en electro la, Luchtbuksen, Rols Trix electr. tri Trix bouwdozen, 2^is Voor St. Nicolaas in ►18 «I Gebr. Lucassen \n Sigarenmagaj De zaak met st Textielhandel Derk Foto-albumi Platen-albun Kaarten-albui Poëzie-albur Poëzie-plaatj 1 Simplicity^ cholsi schijnt te beduiden. Het enige wat van die oude ka pel bekend is, is dat er verschillen de gebrandschilderde ramen in voorkwamen, geschonken door Ven- rayse pastoors en families, die af komstig waren uit de glasbrande rijen, die Venray vroeger zelf had en waarvan nog enkele specimen bewaard zijn gebleven in het Pa- tersklooster alhier. Die werden ook nog geschonken later toen in 1664 de kapel ver groot werd. Namen van verschillende recto ren zijn ook bekend gebleven. Zo noemde de geschiedschrijver van Beurden Henricus van der Scheu ren als een der eerste rectoren. Onder Theodorus van Cuyck, die later nog pastoor van Overloon en deken van het district Cuyck werd, is dan de oude kapel voor het eerst vergroot, waarbij het priesterkoor gehandhaafd bleef. De kapel had veel geleden en kunstvolle schilde ring in dit koor konden niet behou den blijven. In 1829 was Wilhelmus van de Kerkhof er rector. Studenten van deze priester, die ook latijn onder wees, bouwden het St. Jans ka pelletje. Bij Kon. Besluit van 2 januari 1865, dus bijna 100 jaren geleden, werd Merselo officieel rectoraat en van de Venrayse gescheiden. Dat was onder Antonius van Val kenberg, die een nieuw rectoraat liet bouwen in 1868. In 1890 was het rector Otten die een leerling van de grote bouw meester Cuypers, nl. architect Kay- ser, opdracht gaf een nieuwe kerk te ontwerpen, 11.750 was het aan bestedingsbedrag van de nieuw bouw, die door het aannemersbe drijf W. Wijnhoven werd uitge voerd. De twee oostelijke vakken met de driehoekige absis uit de oude kapel bleven behouden als priesterkoor voor de nieuwe kerk. En de Merse- lose boeren zorgden, dat de stenen, die geschonken waren door de fami lie Otten van Heyen gratis naar de bouwplaats werden gebracht. In de nieuwe ramen probeerde men iets terug te brengen van de oude medaillons en gebrandschil derde ramen, waarvan een groot deel verloren was gegaan of ver kocht. RECTORAAT-PASTORAAT Op de feestdag van St. Jan 24 juni 1891 werd de nieuwe kerk in gewijd door de deken van Horst, de Z.E. Heer Geene, terwijl de pastoor van Venray, de Z.E. Heer Noter- mans de feestpredicatie hield Dan komen we in een nieuwere tijd terecht, waarin pastoor de Bot zulk een grote rol heeft gespeeld. Deze werd in 1934 benoemd tot rector en hij was het die als pastoor in 1936 opnieuw als zodanig werd ingehuldigd. Hij was het die Merselo, dat prachtige jeugdhuis gaf en die door de oorlog kerk en pastorie deerlijk gehavend zag. Het was de in 1951 benoemde pas toor Vercoulen voorbehouden om niet alleen een nieuwe pastorie te bouwen, maar ook de kerk weer in zijn oude glorie terug te brengen en de toren te doen herstellen. Hij was het ook, die kwam tot op richting van een hulpkerk in de Vredepeel. Deze uiteraard onvolledige vogelvlucht over de Merselose pa rochie-gemeenschap toont toch wel aan, dat sinds eeuwen in Merselo een groep gelovige mensen steeds opnieuw geijverd heeft om te ko men tot een eigen kapel, een eigen rectoraat en een eigen parochie. En de geschiedenis toont aan dat hun werk bekroond is gewórden. Dat men dit alles wil herdenken by het zilveren bestaansfeest van de parochie is goed en juist. Zich bezinnen op het verleden om voor de toekomst paraat te zijn. Ge denken wat geestelijke leiders voor een parochie hebben bete kend en daaruit de lessen trekken voor het heden Aangezien er van de dagelijkse eierenproduktie meer dan de helft voor export overblijft ,is ons land wel bijzonder afhankelijk van deze uitvoer. Nergens op de wereld kan men zo een drastische uitbreiding in de pluimveesector zien, als bij ons". Dit verklaarde de heer M. Dings uit Roermond als eerste inleider op de vorige week in Horst gehouden pluimveedag. West-Duitsland had over de laatste jaren gemiddeld een jaarlijkse uit breiding 6 a 7 pet, terwijl Neder land dit jaar een uitbreiding van 20 a 30 pet kon noteren. Wanneer de uitbreiding in dezelfde verhouding blijft doorgaan, betekent het, dat over 10 jaar de huidige export ver drievoudigd zou moeten zijn. Als gevolg van de grote productie verhoging is bij de prijszetting een gevoelige daling ingetreden. Wel licht zal hierin volgend jaar sep- tember-oktober een gunstige wen ding komen. Men is geneigd om bij alles Ame rika als voorbeeld te nemen, wat naar zijn mening onjuist is, omdat in nagenoeg alle opzichten in Ame rika de omstandigheden gunstiger liggen. Het voer b.v. kan men daar uit eigen land betrekken .terwijl ons land dit voor 90 pet moet importe ren. JAARPRODUCTIE 6 MILJARD EIEREN Van de 6 miljard eieren, die jaar lijks geproduceerd worden, is meer dan de helft bestemd voor de export, waarvan bijna 90 pet naar Duits land gaat. Door de grote productie vermeerdering wordt de Duitse markt overvoerd. Wanneer maar de geringste sto ring komt in de voer-import, zou dit funeste gevolgen hebben voor de pluimveehouders. De grootste moeilijkheden in de komende jaren voorzag hij in de dumping van andere landen o.a. 't communistische blok, Amerika en Israël die hun troeven ook op de Duitse markt gaan gooien. In dit verband verdienen enige punten de aandacht, o.a. de wille keurige heffing van sommige lan den en het tegengaan van de kip- penstapel zoals dit jaar het geval was. Volgens de heer Dings heeft ons land de EEG dringend nodig aan gezien in de EEG zelf nog een groot tekort aan eieren bestaat en omdat dan de dumpingen en heffingen gaan verdwijnen en de kuikenmesterij weer zal herstellen. Tot slot legde hij nog in het bij zonder de nadruk óp de kwaliteit van het produkt, welke, uniform doorgevoerd, de export zal consoli deren en verder uitbreiden. Ir. Peters, directeur der C.R.E., sprak als tweede inleider op deze jaarlijkse pluimveedag over de ren tabiliteit in de pluimveehouderij. Hij noemde de eierconsumptie in Nederland in vergelijking met an dere landen vrij laag: 190 a 200 eieren per persoon per jaar. Kleine bedrijven zijn z.i. maar verzorging der dieren, het afleveren' van voer en het ophalen van eieren kunnen op een groot bedrijf goed koper geschieden, terwijl de kwali teit van de eieren gemiddeld beter is. Voorts kan men op een groot be drijf de eieren automatisch verza melen, wat op het kleine praktisch onuitvoerbaar is. Na deze inleidingen werden enige interessante vragen behandeld door een forum bestaande uit de twee in leiders, J. Boumen, directeur der C.V.V. ir. G. Dings, directeur pluimveeteelt-vakschool in Horst, ir. J. Hendrickx, rijkspluimveecon sulent in Limburg en dr. H. Meens dierenarts, verbonden aan de ge zondheidsdienst voor dieren in Lim burg. Op een vraag over entstoffen ver klaarde dr. Meens, dat tegen pseu- dovogelpest een nieuwe entstof is beproefd, welke de dieren geduren de een legperióde beveiligt. De laatste werkvergadering van de statenkring Horst van de Katho lieke Volkspartij is een buitenge woon suces geworden. Van de 42 afdelingen die de sta tenkring telt waren er maar liefst 38 present. Voorzitter Emonts wees in zijn openingswoord op dit belang rijke feit. Na het welkom tot de ver gadering, speciaal ook tot de heren Jan Maenen en Achten, lid van Ged. Staten, stelde hij aan de orde de verkiezing van een voorzitter. De redenen van zijn heengaan als voor zitter had de Emonts in een per soonlijk schrijven aan de afdelings besturen medegedeeld. Naast de candidaat van 't staten- kringbestuur, de heer Beterams, was er één candidaatstelling ingekomen en wel van de afdeling Sevenum, die haar voorzitter, de heer v. Encke- vort voordroeg. Blijkens de uitslag van de schriftelijke stemming bleken te zijn uitgebracht op de heer Be terams 96 stemmen en op de heer v. Enckevort 25 stemmen. De heer Emonts bracht nogmaals dank aan de afdelingen voor het ge durende 15 jaren in hem gestelde vertrouwen. De nieuwe voorzitter bedankte op zijn beurt de heer Emonts voor het vele dat deze gedurende 15 jaren voor de statenkring had gedaan. Hij vroeg verder de steun en het ver trouwen van de afdelingsbesturen. Hierna kreeg de spreker van deze avond, de heer Jan Maenen, Eerste- Kamerlid het woord. In een bijzon dere duidelijke en heldere uiteen zetting besprak hij enkele actuele politieke problemen, zoals de Nieuw-Guinea-kwestie, de situatie rond de E.E.G., de algemene kinder bijslagwet, de weduwen- en wezen wet en de loonpolitiek. Met veel aandacht werd deze uiteenzetting aanhoord en het was maar jammer, dat tijdgebrek geen debat meer mo gelijk maakte. De heer Maenen verklaarde zich echter bereid op deze aangelegen heid te willen terugkomen op de volgende werkvergadering van 8 de cember a.s. Met een hartelijk dankwoord sloot de nieuwe voorzitter deze welge slaagde bijeenkomst. Middelmaat: 2a Irma v. Timmermansweg, A. Peeters, Ysselsteyn. Kleine maat: 2a Anita P. J. Hendrix Geysteren 2c Son ja v. Timmermansweg, H. Stiphout Ysselsteyn. Cat. II, merrieveulens geboren in i960. Grote maat. Ia Roza v. 't Vooren, W. v. Dijek Smakterveldweg (kampioen) lb Nicolien v. Posterholt, H. v. Vegchel Vredepeel 2a Dina v. 't Nieuw- huis G. Goumans Smakterweg 2c Elly, J. Zanders Oirlo. Middenmaat: la Minerva v. Roozendaal, Wed. v. d. Pasch Castenray lc Alie v. Ei kenhof, J. de Hoog Oostrum 2a Marie v. Janslust, L. v. Osch Heide. Kleine maat: lb Anny v. Costaud kind. Custers Oirlo; 3a Fifilien v. Honnie, J. Jans sen Vredepeel. Cat. Ill merrieveulens geboren in 1959, grote maat: la Ada, G. Poels Ysselsteyn (kam pioen) lb Mina v. Brandenhoeve, W. Wijnhoven Oostrum 2b Anny v. Oud Soest, H. v. Lipzig Laagheid- seweg 3a Elly v. Vissershof, J. Classens, Castenray 3b Victoria v. Marisenhof, Wed. Friesen, Casten ray. Middenmaat: la Emma, G. Poels, Ysselsteyn 2d Johanna A. v. Dijck Oostrum. Categorie II, hengstenveulens geb. in 1961. 3b Benot v. d. Roffert, Wed. H. v. d. Pasch Castenray. Op de veulenkeuring die dinsdag te Horst werd gehouden behaalden de volgende veulens een prijs. Cat. I merrieveulens geboren in 1961, grote maat. Ie Paula v. d. Herhof j. Droesen, Heide 2b Miranda v. d. Hoek, J. de Hoop, Oostrum 2a Fifilien v. d. Vredeweg, J. Janssen Vredepeel. Carnaval 1962 is ingezet met het bijna tradioneel geworden „zitting Hazepaeper", waarbij ditmaal de vastelaoves-verenigingen van Ven ray, Oostrum, Oirlo, Castenray Ys selsteyn en Merselo samenwerkten. Een samenwerking die tot uiting kwam, doordat ieder van deze ver enigingen gezorgd had voor 'n buu- tereedner. Vorst Karei heette hen hartelijk welkom, maar ook het College van B. en W. dat met zijn dames deze zitting meemaakte. De heer Burgemeester werden de versierselen overreikt die behoren bij zijn benoeming tot Opper-piël- haas, en hij verbaasde de aanwezi gen door in „plat Venrays" - zij het dan met een Heerlens- en Nieuwen- hagens-accent - de gulle gevers te bedanken en hen te verzekeren dat men bij de organisatie van de Ven rayse carnaval immer op zijn hulp en die van het College kon rekenen. Gezien de uiterst korte termijn Deze belofte leverde de opper-piël- haas nog een extra haze-klap op. waarop een en ander georganiseerd werd, viel het samenspel beslist niet tegen al kon 't programma wellicht wat vlugger afgewerkt worden. Na verloop van tijd verwachten we echter dat Venray niet meer te kla gen heeft over zijn buutereedners en zijn zittingen. Mathies van de Piëlhazen, Gradje van de Karklingels, Toon en Tinus van de Zagewetters, Heintje van de Spurriemökke en Kobus Kwats van de Piëlreuze brachten de zaal danig aan het lachen en sommigen van hen beloven veel voor de toekomst. De hofkapellen van Venray en Oirlo namen het muzikale gedeelte voor hun rekening terwijl de gebr. Min op verdienstelijke wijze oudere carnavalsliedjes ten gehore brach ten. Prins Martin II verdween in een grote worstmolen, waaruit na veel gedraai en getrek de piëlhazen voor de verloting van deze avond te voor schijn kwamen. Met een betere en langere voor bereiding geloven we dat deze en andere zittingen van de carnaval 'n groot evenement gaan worden, die vlot gepresenteerd worden en waar iedereen zijn lol aan kan beleven. Vorst Karei kondigde tevens het bekende boerenbal aan voor nieuw jaarsdag. Dus tijd genoeg om de boerekielkes en kiepskes op te zoek- ken en uit te stukken Verder werd medegedeeld dat de Piëlhaas a.s. zaterdag Venray zal vertegenwoordigen bij het grootse jubileumfeest van de 80 jaar oude Oeteldonkse Carnavalsclub in Den Bosch. Door een keurige interne verbou wing is het pand Hofstraat 2a om getoverd tot een gezellige snack bar, waar de heer Sassen de pol lepel op deskundige wijze zwaait en zijn meestal jonge gasten fri tes en alles wat daarbij hoort ser veren kan Men heeft er een echt gezellige zaak van gemaakt waar ook de ouderen graag even zullen binnen wippen om wat te gebruiken. Met een keur van bloemen werd de opening een feestelijk gebeuren, .terwijl de buurt natuurlijk met deze nieuwe zaak in de Hofstraat de vlag uitstak. Dat men intussen de weg naar deze eetgelegenheid reeds kent blijkt uit de grote drukte, die er voortdurend heerst. Een aanwinst in onze Venrayse winkelstand. Een andere aanwinst is de nieuwe zaak van de firma Tummers op de hoek Langstraat-Henseniusstraat, waar de vroegere kapsalon in een zeer modern winkelpand is veran derd. Dat deze firma op de Maashese- weg wel erg eng behuisd was, blijkt wel als men nu de 'grote collectie ziet, die de fa. Tummers thans eta leert in deze nieuwe winkel. Van televisietoestellen tot was machines, van radio's tot centrifu ges, kortom alle mogelijke electri- sche artikelen liggen te kust en te keur en de goede Sint, die binnen kort naar Venray komt heeft eens temeer de kans om zijn collectie cadeaux met enkele waardevolle stukken in dit nieuwe winkelpand aan te vullen. Ook hier waren veel bloemen en andere cadeaux de feestelijke om lijsting van de heropening. IN MEMORIAM Op het stille kerkhof van het Veu len werd woensdagmorgen onder grote belangstelling het stoffelijke overschot ter aarde besteld van de her G.H. Houben, die op 83-jarige leeftijd zondag jl. rustig en kalm in het Ziekenhuis alhier overleed. Daarmede is een van de grote voormannen op landbouwgebied heengegaan, waaraan de Venrayse landbouwers veel te danken hebben. Hij was van 1920 tot 1939 lid van de Venrayse gemeenteraad en wet houder in de jaren 1923-1927, van 1928 tot 1931 en van 1935 tot 1939. Als sterk voorstander van de ont ginning en de ontsluiting van de peelgebieden heeft hij veel bijge dragen tot de stichting van Yssel steyn en de ontginning van peelplan Zuid, terwijl ook andere boerenbe- langen zijn volledige aandacht en steun kregen. Dat bewijst ook het feit, dat hij van 1935 tot 1950 lid was van de raad van toezicht van de Coöpera tieve Zuivelfabriek Venray, waar van hij van 1935 tot 1949 secretaris was. Daarnaast bekleedde hij tal van andere functies in verschillende boerenorganisaties. In de laatste jaren van Burge meester van de Loo's ambtsperiode was wethouder Houben loco-burge meester en heeft geruime tijd door ziekte van de burgemeesterr de lei ding van het gemeentebestuur ge had. Het was ook loco-burgemees ter Houben, die in 1938 burgemees ter Janssen als burgemeester van Venray installeerde. Na de oorlog heeft hij het wat kalmer aan gedaan, maar behield tot in de laatste dagen van zijn leven een intense belangstelling voor het wel en wee van de Ven rayse gemeente, waarvoor hij zelf zoveel heeft mogen en kunnen doen Moge hij rusten in vrede Speelgoed Luxe artikelen Serviezen Lederwaren Sola-artikelen Parfumerieën Byouterieën Huishoudelijke artikelen maak keuze uit ons speelgoedboekje met 100 reclame aanbiedingen. Grotestraat 13 Julianasingel WASMACHINES STOFZUIGERS SCHEERAPPARATEN CENTRIFUGES STRIJKIJZERS VERWARMINGSLAMPEN HANGLAMPEN SCHEMERLAMPEN zondag 19 november vanaf 5 uur Ter gelegenheid van het afscheid van Prins Tenny II. Muziek de alombekende K.A.J.-Band uit Oss Wollen en en suède vesten, pullovers; slipovers, truien kamerjassen wol. terlenka handschoenen leder wol nylon sjaals wol kamgaren moh. zijde pyama's streep, effen sokken ankiets wol nylon draion, terlenka hoeden, petten, alpino's ondergoed slips shorts singlets borstrokken, pantalons dassen terlenka, polyester overhemden, manchetknopen Swan zakdoeken pullovers truien lange pantalons handschoenen en wanten sjaals mohair anblets nylon pndergoed olastic regenjassen Patersstr. 22 Tel. 1961 Wollen tricoi kinderpantalons Maillots nylon, wol en katoen bij EBBERINK Hofstraat 6 D69 kinderrijwielen, autopeds, dij dames- en heren-sportrijwiejg, wanten, enz. Electr. koffiemolens, mixers, scljnz. A. G00REN Onze sortering is nog groter djen. Kom tijdig, de keuze is nu t Wij bewaren het voor U en b|ec. Julianasingel 1 ie COLAAS nog vo H£NK£N nog md bij ie> te OOSTRUM. 10 pet. extra Sting Prachtcollectie cadeaux waar Reuze sortering Knippatronen 5000 modellen peciaalzaffei choolstrafaa 1

Peel en Maas | 1961 | | pagina 2