Onze Venrayse riolering... Gemeenschapshuis in de Vredepeel Opening Venrayse Beroepen -Tentoonstelling WAKHEER U JULIANA$!NGEl41-fe/f/1061 (K4780) Vrijdag 10 november 1961 No. 45 Twee en tachtigste jaargang PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF NV. VENRAY WPPTfRT A H VOHP VPNP AV RTVT ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. per mm. ABONNEMENT S - GIRO 1050652 V VJKJ 1\ V L#iil\A I 1^1 V VJlVlü 1 AlwIVLtll PRIJS PER KWARTAAL 1.50 (buiten Venray 1.75) GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 Strontmijnheer de voorzitterklinkklare stront Deze vieze, maar daarom niet minder duidelijke woorden ontle nen we aan een oud verslag van Venrays gemeenteraadsverga dering. Het ene raadslid had bij zijn opposant, een ander raadslid, eens gecontroleerd wat er allemaal door het z.g. gootsteen-pijpje van zijn huis terecht kwam in de straatgoot. Toen was er geen riolering en via de gootsteen mocht alleen het waswater op de straatgoot geloosd worden. Die loosde dat op slo ten en graven en was dus feitelijk een soort open riolering Het zal duidelijk zijn, dat deze open riolering niet gebruikt kon worden voor de fecaliën. Die hoor den in de beerput thuis, die ieder huis had en die jaarlijks enkele ke ren schoongemaakt moest worden. Dan had de buurt er ook nog wat aan. Om nu zijn tegenstander een hak te zetten verklaarde het raadslid van toendertijd, dat deze ,,'t götgat" gebruikte als afvoer van de W.C. wat hij zelf geconstateerd had, toen hij er eens een paar uur met zijn neus boven had gehangen. Waaruit blijkt, dat indertijd de heren raads leden voor geen kleintje vervaard waren. Zowel in woorden als in da den. 1928 Maar het zal duidelijk zijn. dat die open riolering van die dagen, zelfs al was het alleen voor spoel en waswater, niet bepaald een frisse boel was. Er werd natuurlijk tegen gezon digd en ook andere dingen kwamen er in terecht als alleen het was water. De baby-was moést ook ge spoeld worden, waar of niet En zo kon het in warme dagen wel eens in bepaalde buurten, waar al dat rommeltje tesamen vloeide een onsmakelijke geschiedenis wor den. Toen is dan ook het besluit ge nomen om riolering aan te leggen. In 1928 werd de hele kom van het dorp overhoop gehaald en kwam de eerste ringleiding klaar, die liep vanaf de vloeivelden via Smakter- weg, Maasheseweg, Hofstraat, Gro testraat, Patersstraat, Paterslaan, Langstraat, Henseniusstraat, Hense- niusplein, Schoolstraat, Bindstraat, weer terug naar het vloeiveld. Die vloeivelden waren ook al zowat. Daar bouwde men achter :t Nieuw- huis drie grote bassins, waar alles wat uit de riolering kwam over heen vloeide, om dan uiteindelijk geloosd te worden in de aangeslo ten beken. In deze bassins vormde zich dus een laag bezinksel en het z.g. „scho ne water" werd dan verder afge voerd Dat deze aanleg, die oorspronke lijk bijna 7 km lang was voor de langzaam maar zeker groeiende kom een grote verbetering was, zal iedereen duidelijk zijn. Nieuwe verordeningen verschenen, waardoor regenwaterpij pen op de riolering moesten worden aangeslo ten en w.c.'s en gootstenen. Het in stituut beerput verdween langzaam maar zeker Die aanleg van de riolering was geen eenvoudige zaak, omdat in Venray zelf nog al enige hoogte verschillen voorkomen. Zo lag de leiding aan de Smakterweg haast bovengronds, terwijl hij de in de Grotestraat op bijna 4 meter diepte ligt De riolering was er en daarmede kon een verdere uitbouw moge lijk worden. Weg stinkende putten weg vieze poelen, en onsmakelijke plassen. Het eerste hoofdstuk van de „verstedelijking" van de kom was geschreven. NA DE OORLOG Maar na de bevrijding was van die hele riolering veel kapot en vernield. Men heeft toen gelukkig de zaak grootscheeps aangepakt en bij de vernieuwing gezorgd, dat een en ander behoorlijk werd hersteld en dat nieuwe aansluitingsmogelijkhe den geschapen werden Want het 7 kilometer oude net had reeds voor de oorlog verschil lende straten er bij gekregen en was tot ongeveer 11-12 km uitgegroeid. Na de oorlog zou dat allemaal nog veel vlotter gaan. De Kemp weg kwam er bij als eerste nieuwe buurt. En even daarna moest alleen al in Oost voor nieuwe straten en wegen bijna 7 km extra riolerings buis worden gelegd. Dan kwam de nieuwe buurt rond de Henseniusschool met 3,5 km en tenslotte nog Zuid met ongeveer 5 km. Andere oudere straten als de Merseloseweg werden volgebouwd en aangesloten. WAAR KOOPT DE SINT «GP. daar waar hij de meesïe"keus vindt natuurlijk btf THOMASSEN WAAR KOOPT DE SINT daar waar hij de meeste keus vindt natuurlijk bü THOMASSEN Het aantal aansluitingen op Ven rays rioleringsnet steeg met de dag. Dat de oude leiding dat allemaal niet verstouwen kon, kan een leek begrijpen en het is nog zo heel lang niet geleden, dat bij een forse bui links en rechts het water uit de rioleringsbuizen spoot, omdat het dit niet allemaal meer verwerken kon. Men heeft daartoe twee nieuwe stamriools aangelegd. STAMRIOLEN Een loopt vanaf het Paterskloos- ter via de Julianasingel, Prins Bern- hardstraat, Kolkweg, Mgr. Nolens- straat, Tuinstraat, naar de Willem straat en van daaruit via de Bosweg naar de Smakterweg. Een tweede .stamriool loopt vanaf de Langstraat via de Hoebertwegen Bergweg naar de Hagelweg en Beekweg om dan achter St. Anna om weer op de Smakterweg terecht te komen. Intussen was op het einde van de Smakterweg een gemaal gebouwd, om nog vlotter te kunnen komen tot lozen van die steeds maar gro ter wordende stroom rioleringswa ter.... Vanuit dat gemaal wordt dit spul dan het vloeiveld over geperst. Om de zaak draaiende te houden moesten op de Akkerweg en op de Merseloseweg noodgemalen inge schakeld worden, die het riolerings spul oppompten van dieper gelegen buizen naar de stamriool LEUNEN En nu is Leunen dan aan de beurt. In ons verslag over de ver beteringen aldaar heeft U vorige week kunnen lezen dat in Leunen en naar Leunen toe 7-8 km riole ringsbuizen worden gelegd. Ook hier was het weer puzzelen, omdat dé hoogteverschillen extra voorzieningen nodig maakten. Zo wordt b.v. het afvalwater van plan Zuid eerst gevoerd via het leiding net naar Leunen. Vandaar wordt 't via het nog te bouwen pompgemaal teruggeperst via de persleiding in het stamriool nabij de Paterskerk en van daaruit gaat het dan naar het vloeiveld. Nu is gebleken, dat bij stortbuien een en ander nog overbelast kan worden. Men kan daar trouwens nooit in voorzien. Op zulk een moment komt zo ont zaggelijk veel hemelwater in de rio lering terecht, dat de pompgemalen en 't grote gemaal niet alles verwer- ken kunnen. Daarom heeft men in de grote stamriolen enkele nooduitlaten ge maakt, die het overtollige water op zulk een moment lozen in beken en waterlossingen. Dat is nog altijd beter dan dat het uit de putten en rioleringsbuizen naar boven komt en bij niets vermoedende burgers de deur in schiet of de kelders. OOSTRUM De plannen voor een ander nieuw stamriool, namelijk van Oostrum naar Venray liggen al lang klaar. Bij de intrede van oud-burge meester Janssen in 1938 was een van zijn eerste plannen, de verbete ring van de Stationsweg en de aan leg van riolering. Dat project is door allerlei om standigheden nog steeds niet uitge voerd. De weg is altijd gedeeltelijk op gelapt en we moeten het er wel mee doen. Maar wat de riolering be treft wordt de zaak met de dag dringender. Er is namelijk in Oos trum niet alleen een hele nieuwe buurtschap bijgekomen en is de be hoefte aan riolering steeds gegroeid. Er is riolering, die ook weer loost op een beek, maar uitdrukkelijk is hier ook weer gesteld: alleen was water Men zit daar dus nog altijd met het probleem van beerputten en tanks en men wil daar ook wel eens vanaf. Temeer waar ook het water schap die losing op de beek niet prettig vindt. Nu in Oostrum een nieuw indus trie-terrein gaat komen, wordt de zaak ook al weer dringenderEn men duimt op gemeentewerken, dat nu eindelijk eens begonnen kan worden aan dit stuk werk, voordat het later een keer hals-over-kop moet gebeuren of allerlei kostbare noodoplossingen moeten worden ge creëerd. VLOEIVELDEN WEG? Een ander probleem waar diezelf de dienst mee zit, is het probleem vloeivelden. Nu hoeft men ten aan zien van de overbelasting van deze velden nog niet zo heel gauw bang te zijn, want het blijkt, dat ze „aar dig" wat hebben kunnen. Een andere kwestie is, dat er wel eens geklaagd wordt over stank. Daar komt per slot van rekening de hele riolerings-geschiedenis van Venray op uit, die dan daar bezin ken moet. Nu blijkt dat allemaal zo'n vaart wel niet te lopen omdat een en an der nog al flink verdund wordt, maar van de andere kant is het ook waar, dat bij tijd en wijle er wel eens een luchtje hangt, al is het dan van korte duur, dan niet bepaald naar 4711 ruikt of dergelijk spul Dat bezinksel had vroeger nog enige waarde als „mest", al is dat wel een groot woord. Maar sinds Venray industrialiseert komen daar teveel chemische stoffen bij, zodat dit spul nu geen waarde meer heeft. Een bloemperk dat men met dit spul op peil dacht te brengen, lever de niets dan onkruid op. De bloe men zelf stierven aan de chemica liën Dat alles zou nog zo'n vaart niet lopen als het Waterschap niet een beetje scheel keek naar die gewel dige watermassa's, die via de beken moeten worden afgevoerd en als niet en dat is nog voornamer bij de uitbreiding van het industrie terrein deze vloeivelden niet lang zaam maar zeker in het industrie terrein komen liggenMen moet dus elders heen binnen enkele ja ren. De vraag is op de eerste plaats, waarheen en op de op de tweede plaats of men dan weer het oude principe van vloeivelden moet hand haven. Wordt het dan niet tijd om eens te gaan denken aan een zuive ringsinstallatie Een volledige fabriek dus, die al dat rioleringswater weer transfor meert in doodgewoon (regen)water. Men peinst er wel eens over, want regeren is vooruitzien, maar zo'n in stallatie kost goud-geld en daar is men een tikkeltje bang voor Wat er van zijVenrays riole ring doet zijn werk. Ongemerkt, on gehinderd en het heeft voor een raadslid van nu geen enkele zin ■nog enkele uren boven 't „götgat" van een mede-bestuurder te gaan hangen. Hij zal niets merken, want via een onderaardse leiding vertrekken alle ongerechtigheden naar de vloeivel den, zonder dat iemand er iets van merkt Alleen op de kerkdorpen speelt nu dit probleem, maar of we ooit zo ver komen, dat rond onze gehele ge meente een stamriool ligt, dat dur ven we niet voorspellen Maar had iemand in 1928 gedacht, dat in goed 35 jaren de lengte van het toen aangelegde rioleringsnet bijna zou verdriedubbelen? Wie weet dus wat de toekomst brengen zalEn met zijn allen brengt de rioolbelasting ook nog wel enkele centen in het laad je. WAAR KOOPT DE SINT? Jé. daar waar hij^e^meeste keus vindt natuurlijk b^THOMASSEN We mogen er graag komen, daar achter in de VredepeelMen heeft er de ruimte en de stilte en toch het leven vlakbij Over de Midden Peelweg snorren de wagens, Brabant in of naar Venray. Achter de bossen ligt geheimzinnig het vliegveld, bij de poort waarvan men in de verte enkele mensen ziet lopen. Kleine stippen op een grote vlakte. En aan de andere kant van die grote autoweg ligt dan de „Vreej" met zijn nieuwe huizen, zijn school en zijn uitgestrekte velden. Op de proefboerderijen heeft men het weer druk. Staten en formulie ren moeten worden ingevuld over de resultaten van de afgelopen zo mer en het werkprogramma voor de winter moet worden opgesteld. In het kippenhok-cafeetje brandt geen kachel en men nodigt ons in keuken, waar de koffie goed smaakt, dank zij het water uit de tank van de militairen. De rector blijkt niet thuis. Hij is de schade aan het inhalen van dat maandenlange ziekbed, waarop een auto hem neerwierp. We nemen een kijkje in de mo derne stalling bij Manders en latei- op de kippenfarm van Poèls, waar men verdrinkt in de witte kippen lij ven Men kletst er wat over de dinger van alle dag en men bekijkt de steen, waarop zo trots Vredepeel gebeiteld staat Men kijkt ook naar detanks met water, die vriendelijke militairen daar neerzetten, opdat men in de Vredepeel een fatsoenlijk bakje kof fie zetten kan en zich behoorlijk kan wassen. En als we een dame vragen, die net een emmer water komt halen wat ze wel zegt over de nieuwe wa terleiding, zegt ze nuchter: „Ik mot 't nog zienEn men kan ze geen ongelijk geven, want ze zijn daar al zo dikwijls met een kluitje in het riet gestuurd Doen ze allemaal mee om de bui zen in te graven? vragen we later aan een ander. „Ze zouden gek zijn als ze het niet deden, want zo kost het ook veel geld en moeiteis het antwoord. En inderdaad het is iedere dag opnieuw, ondanks dat men er al aan gewend is, een geren en een ge sjouw, dat men onderhand meer dan moe is. Er is op de boerderijen meer te doen, dan water sjouwen, waar an deren simpel de kraan voor open hoeven draaien Neen, over dat water wordt wei nig gezegd. Men is kennelijk er nog niet van overtuigd, dat die misere binnen afzienbare tijd ten einde is. „Dat moet eerst naar Ged. Sta tenzo zegt men" en komt dat niet wat ongelegen, nu die zelf een regeling hebben ontworpen voor de superonrendabele gebieden Neen, in de Vredepeel heeft men kennelijk het geloof in Sinterklaas verloren en men zal als Thomas eerst overtuigd zijn als de kraan in ieder huis goed water gaat geven „D'r kan nog zeveul gebeuren" is het korte bescheid Als men ergens over praat dan is het over de bouwvergunning die af gekomen is voor het gemeenschaps huis. Dat is pas werk. Wat niemand twee jaren geleden gedacht hrd, wordt nu werkelijkheid. De plannen zijn er en het gelden wat meer is, zelfs de rijksgoedkeuring en de bouwvergunning. Kijk, daar is men trots op. En men staat uit te kijken of aannemer Koenen met zijn mannen nog niet uit Holthees wil komen om te be ginnen „Ja we zouden het grondwerk zelf doen. Als een soort vrijwillige hand en spandienstenMaar dat is ouderwets en we hebben eens zitten tellen, passen en meten en nu blijkt dat we veel beter machinaal het bouwgat kunnen laten graven door een machine uit de Rips. Die heb ben we maar besteld, dan gaat het ook vlugger Kort en bondig komt dat er uit. Men draait een dubbeltje er twee maal om, maar men schrikt er niet voor een graafmachine te bestellen, als die goedkoper uit komt en het vlugger opschiet En zo prepareert.men er zich op, dat we dit jaar nog een plechtige eerste steenlegging krijgen. Want dat wil men wel vieren nu men ein delijk ook dat probleem onder de knie gaat krijgen. Een eigen gemeenschapshuis, met ruimten voor vergaderingen, voor toneel, voor die duizend-en-een din gen, die men nu dikwijls achter wege moest laten, omdat er geen ruimte voor was dan hier of daar een boerenschuur Dat mag dan wel romantisch zijn, maar de lol is er zo gauw af Ook de rector is best tevreden. Er kan nu ook eens wat voor de jeugd gedaan worden, die hier achter in van wat men elders in jeugdwerk de Peel toch al veel missen moet, en andere dingen gewoon vindt. De opgeschoten jeugd wil er uit en zwerft dan uit over heel Noord- Limburg en Oost Brabant. Een ver zetje zij hun van harte gegund, maar nu kunnen ze dat toch overk maar nu kunnen ze dat ook krij gen in eigen gemeenschap Nu we toch over bouwen praten komt natuurlijk kerk en pastorie ook ter sprake.. ,,'t Volgend jaarzegt de rec tor, „niet alles ineens Gelijk heeft hij. Want hij speelt zo'n beetje voor opzichter architect, aannemer, bouwheer en manusje van alles en dat kost tijd. Trouwens bouwvergunningen zijn niet dik gezaaid en men zal blij zijn als het komend voorjaar die voor de kerk binnenkomt. De situatie is op dat terrein wel bijzonder pre cair en onoverzichtelijk. Maar het bisdom heeft zijn volle steun toe gezegd en dat is een gelukkige hulp. Zo blijkt in die rust van de Vreej toch van alles te doen te zijn. De raad van de Vreej, de Vredepeel - commissie vergadert geregeld en men wordt zelfs een beetje bang van alle activiteit, die ontwikkelt wordt Een nieuw gemeenschapshuis, wa terleiding, een nieuwe kerk't is niet weinig voor zo'n kleine ge meenschap. Maar het volgende punt is: verbetering van de Beekweg Want men wil Venray zelf, de kom, waar men wel eens op kankert, vlotter kunnen bereiken. Want daar moet toch de zegen van af komen Men zit er beslist niet stil en de feiten tonen aan dat er hard ge werkt wordt. Niet alleen thuis op het bedrijf maar ook alle tesamen voor die kleine gemeenschap, die nit bij de pakken neerzit De beroepenvoorlichtingstentoonstelling is nog tot en met zater dag a.s. open. De Venrayse schooljeugd en vele ouderen hebben hier een gedegen overzicht gekregen van de mogelijkheden die er heden open staan voor iemand die iets van z(jn leven maken wil, en de moed op kan brengen, zich hiervoor in te spannen. De mogelijkheden zijn niet gering. De hoofdinspecteur-directeur van het districts-bureau arbeidsvoorziening Limburg, de heer Rövekamp wees daarop bij de opening, die vrijdag j.l. in Prinsen hof met vele belangstellenden werd gehouden. Hij noemde een aantal van 4000 beroepen, waarvan een klein deel op deze tentoonstelling vertegen woordigd is. Beroepen die een speciale kennis, speciale aanleg en speciale geaard heid vragen. Deze tiidig te onder kennen is bij de schooljeugd, een der hoofdopgave. Via beroepskeuze adviseurs, psy chologen en andere instituten doet men alle moeite om de jeugd dat advies te geven en die mogelijkheid te wijzen, die gezien aard en karak ter, kennis en inzicht, het beste ge schikt is. Jammer genoeg wordt enerzijds te weinig gebruik gemaakt van deze mogelijkheden, anderzijds zijn er te weinig vakmensen ,die dit noodza kelijke voorlichtingswerk kunnen doen VENRAYSE OMSCHAKELING Het was een antwoord op de openingsrede van Burgemeester Ciisters, die juist gevraagd had om meer en betere beroepskeuze-advi seurs voor Venray. Hij wees er op dat Venray een ongekende evolutie doormaakte. Aan de hand van de cijfers, die wij reeds eerder publiceerden, toon de hij aan, dat in 1950 nog 46% van de beroepsbevolking werkzaam was in de landbouw. In 1960 was dat percentage ge zakt tot 24%. In de sector diensten blijft het percentage om de 35% hangen, maar in de nijverheid is het gestegen van 20% in 1950 tot 40% in i960. En dat wil wat zeg gen. Wat dat betekend, dat b.v. de nieuwe en oude industrie na de oor log bijna 2000 mensen heeft opgeno men. Maar nog belangrijker is, dat van de Venrayse beroepsbevolking 41% gevormd wordt door de jeugd tot 15 jaren. En juist voor deze jeugd is het zo belangrijk te weten wat de beroeps-mogelijkheden zijn. Beroepsmogelijkheden, die geluk kig in de Venrayse industrieën voor een gedeelte kunnen worden geboden. Daarom drong hij sterk aan op een goede beroepskeuze voorlichting. Hij vertrouwde, dat de plannen die worden opgezet om te komen tot de bouw van een nieuw arbeids bureau (aan de Dr. Poelsstraat? red.) ook de nodige ruimte zou bie den voor een beroepskeuze-advi seur, die Venray nog steeds niet heeft VELE GASTEN waren, zoals reeds gezegd, aanwezig bij deze opening. Geestelijken uit verschillende pa rochies, leden van de industriële kring, de heren wethouders en ge meenteraadsleden van Venray en Wanssum, hoofden van scholen en vele andere. Ze werden welkom geheten door de heer Laurensse, die als voorzit ter van de voorbereidingscommis sie voor deze tentoonstelling hen welkom heette en de gemeente dank bracht voor de royale subsi die. Die had het mogelijk gemaakt, dat deze belangrijke tentoonstelling nu in Venray te zien is, waarmede Venray na Roermond een der wei nig Limburgse plaatsen is, die deze voorlichtingsmogelijkheid geeft. Hij hoopte, dat de commissie eer lang in staat zou zijn conclusies uit dit tentoonstellingsbezoek te trek ken en daarover een rapport op te kunnen stellen, dat voor de toe komst misschien van belang zou kunnen zijn. Het was de hoofdinspecteur-direc teur de heer Rövekamp, die de gas ten voorlichting gaf over inrichting en doel van de tentoonstelling. Voorlichting, die ook later de an dere ambtenaren van het gewestelijk arbeidsbureau Venlo en het bijkan toor Venray aan de talrijke belang stellenden gaven. Vooral over de intense belangstel ling van de Venrayse jeugd waren de organisatoren wat best te spre ken en men hoopt dan ook bij velen de belangstelling gewekt te hebben voor nieuwe mogelijkheden, waar van deze tentoonstelling zo over vloedig een beeld gaf. Iedere dag vermeldt de krant hu welijksaankondigingen. Iedere week wordt er van de preekstoel voorgelezen: zijn voornemens een christe lijk huwelijk aan te gaan. Iedere keer opnieuw zet de koster twee bidstoelen naast elkaar voor 't altaar? i Wanneer komt U aan de beurt? Wanneer gaan jullie trouwen? Mocht het inderdaad zover zijn, doe dan wat velen ook gedaan heb ben en trek samen drie dagen naar Manresa in Venlo om je op deze grote stap voor te bereiden. Al weet je alles over het huwe lijksleven van gaaf geslachtsleven tot moderne woninginrichting, als je geen liefde hebt, wordt het niks. Én de echte liefde vindt je pas bij Hem die Zelf De Liefde is. Kom daarom samen naar Man resa! Om teleurstelling te voorkomen zijn er twee retraites: Donderdag 7 tot zondagmiddag 10 december; Maandagavond 5 tot donderdag middag 8 februari. Spreek er met elkaar over en maak je keus. De retraite begint 's avonds om 8 uur en eindigt 's middags cm 1 uur na het middageten. De kosten bedragen 17,50 per persoon. Veel werkgevers geven vrij met behoud van loon. De K.A.B. draagt bij in de kosten (lidmaatschapskaart meebrengen). Bovendien is er in de meeste pa rochies de retraitepenning. Van deze twee dagen zult U een leven lang plezier hebben! Opgaven kunnen geschieden recht streeks aan het Retraitehuis Man resa te Venlo tel. 047000-2461 of via de pastorie van Uw parochie. Manresa heet U van harte wel kom! MSIMMI1EMTOI Ji olU «rrsitfinfcrt J •lAKM •fcvpotinfet» UWlKUl C f.'oo««n^Ov 3

Peel en Maas | 1961 | | pagina 9