rob van haaren JANSS0N N.V n PERSONEEL Prijsafslag werkschoenen Th.Ariaens-Kosman Zn. epeda slaperT Woninginrichting poitcetten en El LSI Wij geven onze ogen inspannend werk te doen Ons jaar is 26 sec. te lang ijlste NU een /'Êpeda matras v.a.f69.- Schoolstraat 29 Telefoon 1334 voor de Plaatwerkerij Roestvrijstaal-plaatwerker Foto Studio Gerard Kruijsen Lage „FUT" werkschoenen Ebberink Vooral kinderogen vragen om onze voortdurende aandacht Leraren op de middelbare scholen van Nederland zullen van 4 no vember af, les kunnen geven over de anatomie van het oog -én over het zien zelf met behulp van een filmstrip, die het Centraal Projec tie en lichtbeelden Instituut ge heel gratis aan deze scholen ter beschikking stelt. Die versprei ding is mogelijk door de samen werking met de Stichting Oog en Bril, welke Stichting van 4-11 november een „Zie goed: Leer beter!" week organiseert. Binnen het kader van die cam pagne past zeker het nevenstaan de interessante artikel. In oude tijden hadden de mannen het zeker niet gemakkelijker dan wij nu. Al kent ons leven zijn grote en kleine bedreigingen, de primi tieve mens was in zijn dagelijks le ven aan méér gevaren blootgesteld. Voortdurend moest hij voor vijan den op zijn hoede zijn. Vijanden waren niet alleen onder de mensen te vinden. Ook dieren bedreigden hem. Daarbij had hij meer moeite met het verzamelen van zijn dagelijks voedsel. Op de jacht kwam het aan. Bij alles wat de oudste bewoners van onze aarde deden, hadden zij scherpe ogen nodig. Ook al voor 't bestuderen van de stand der hemel lichamen, waardoor hij gemakke lijker zijn weg kon vinden, was voor de mens in die dagen een scherp gezichtsvermogen van belang. Maar er was één heel belangrijk verschil met nu. In oude tijden werden de ogen veel gebruikt voor zien in de verte en maar weinig voor inspannend werk op korte afstand. De voorhistorische mens kon niet lezen, niet schrij ven, hij vervaardigde geen fijne en nauwkeurige instrumenten. Daardoor vermoeide hij zijn ogen minder dan wij. OOK IN DE BIOSCOOP Bovendien eindigde voor de prir mitieve mens de dag op het ogen blik waarop de zon onderging. Kunstlicht bestond nog niet. Voor dat leven waren onze ogen gescha pen. Tegelijk met de beschaving kwam het meer inspannende werk voorde ogen. Wij doen werk, waarbij wij heel veel van onze ogen vragen. De veiligheid van de snelrijdende auto chauffeur hangt van zijn gezichts vermogen af. Er is geen beroep denkbaar waar bij de ogen een zo belangrijke rol spelen, als dat van vliegenier b.v. Zelfs als wij ons ontspannen geven we de ogen zwaar werk te doen. Tennissen, zeilen enook naar een film kijken zijn vermoeiende bezigheden voor de ogen. Een film is vier kilometer lang. Twee uur lang moeten de ogen heel hard wer ken om alles te kunnen volgen. En dat meestal na een lange dagtaak. ALS KINDEREN KLAGEN Ook de kinderen ervaren, op school hoe belangrijk de ogen zijn. Vaak komen kleine patientjes bij de huisarts met klachten van al gemene aard. Een verband tussen bijvoorbeeld hoofdpijn en de toe stand van de ogen, is lang niet al tijd duidelijk. Vooral niet omdat de kinderen soms menen, dat zij nor maal kunnen zien. Hoewel dat vreemd klinkt: dat kan ook werke lijk wel het geval zijn. „Normale" ogen zijn zodanig ge bouwd, dat zij, zonder inspanning, van voorwerpen op meer dan zes meter afstand een scherp beeld van gen. Kinderen in de klas kunnen dus goed op het bord zien. Wanneer bij een leerling een ge ringe oogafwijking bestaat, kan het zijn, dat hij toch nog scherp ziet. Hij kan dat goede zien bereiken, door zich voortdurend in te span nen. Hoewel dan dus schijnbaar een herstel van het gezichtsvermogen wordt bereikt, is het wel duidelijk, dat vermoeidheid door overinspan- ning kan gaan optreden. Kleine afwijkingen geven dus re den tot zorg. Erger nog wordt het wanneer ernstiger afwijkingen niet tijdig door een bril worden gecorri geerd. Het gevaar bestaat dat het orga nisme zich aan de wazige beelden gaat aanpassen. Het slechte beeld wordt geaccepteerd, zonder dat ge tracht wordt, het te verbeteren. BINNEN EEN BEGRENSDE WERELD Doordat een kind niet goed op het schoolbord kan lezen, bestaat de waarschijnlijkheid, dat het een som b.v. verkeerd overneemt, verkeerd uitwerkt, of in het geheel niet kan oplossen. Slechtere rapportcijfers dan no dig zouden zijn kunnen dan een he leboel verdriet veroorzaken. De on oplettendheid op school wordt gro ter, vermoeidheden en hoofdpijnen zijn vaak voorkomende klachten. Verminderde gezichtsscherpte kan ook een benadeling van de ziels toestand met zich meebrengen. Het duidelijkst komt dat juist bij kinderen tot uiting. Vooral wan neer zij bijziende zijn en zonder corrigerende bril opgroeien. Zij ontwikkelen zich in een begrens de wereld en kunnen een even eens begrensde belangstelling gaan vertonen. Zij worden als „stout", in ernstiger gevallen zelfs als „achterlijk" beoordeeld. Zij zijn geneigd tot eenzelvigheid. De oogarts zal de bron van alle kwaad kunnen vaststellen. Bijziend heid, verziendheid, astigmatisme en andere afwijkingen, kunnen heel vaak met een bril verholpen wor den. Daarmee komt dan aan veel stil verdriet een einde. Een nieuwe wereld gaat open voor een kind als de hinderlijke gezichts- fouten verholpen zijn. Op school zal het zich beter we ren, op straat in het verkeer zal het veiliger zijn. WIJSHEID EN LEVENSGELUK Vroeger gold de bril als symbool van geleerdheid. Dat standpunt is niet vol te houden. Maar wel is er een verband tussen bril en kennis. Want de bril stelt duizenden is staat goed te lezen en aldus wetenschap te vergaren. Modern ogenonderzoek is geba seerd op eeuwen van studie over ons oog en gezichtsvermogen. Mo dern ogenonderzoek wijst, zo nodig, de weg naar een herstel van een goed zicht, naar meer succes op school, naar groter levensgeluk. Wetenschap en vakmanschap wer ken samen als het er om gaat de bril t.e maken, die kinderen nodig hebben. Oogartsen en opticiens beschikken over de kennis en de instrumenten, die naast een juiste oogmeting, de preciese vervaardiging en aanpas van de goede bril garanderen. In onze dagen is „goed zicht" voor niemand een luxe meer. Ook kinde ren kunnen daar gelukkig mee zijn. Een eenzaam meisje mist de vreugden van andere kinderen die goed kunnen zien. Zij strijdt tegen wazige beelden en onbegrepen vlek ken en strepen, die woorden vor men en regels. Met geplaagde, vermoeide ogen tuurt zij tevergeefs naar het bord. In de eigenlijk zorgeloze jaren van haar leven heeft zij een scherp leed mee te dragen, waaraan alleen een ogenonderzoek een eind kan maken. Het jaar 1961 begint zo langza merhand afscheid van ons te nemen. In vrijwel iedere woning in Ne derland steekt 't nieuwe jaar voor zichtig de neus door de brievenbus, als de postbode er de grote gele en veloppe doorschuift, waarin ge woonlijk de nieuwe jaarindeling, in de vorm van een kalender, wordt verzenden. Als de nieuwe aanwinst wordt uitgepakt verwijlen onze gedachten misschien een ogenblik bij de schen ker en waarschijnlijk gaan wij ook nog even vluchtig na of de verander lijke feestdagen in het nieuwe jaar nog wat gunstig vallen, maar ver der reikt onze belangstelling meestal niet. Ter begeleiding van de „kalender lawine", die jaarlijks over onze hoof den wordt uitgestort, volgt hier de geschiedenis van dit, reeds meer dan 2000 jaar oude, voor onze samenle ving onontbeerlijk, hulpmiddel. De naam „kalender" is afgeleid van het latijnse woord „Calare" (roepen). Bij de Romeinen was het gewoon te, dat het bégin van iedere maand door de priesters werd uitgeroepen om ieder, die daarmee te maken had, er van op de hoogte te stellen, dat de dag, waarop de interesten moesten worden verrekend, was. aangebroken. De Romeinse kalender kende aan vankelijk slechts tien maanden, waarvan Martius (onze maand maart), zo genoemd naar de oorlogs god Mars, de eerste was. De overige maanden heetten, Apri- lis, Maius, Juinus, Quintilis, Sextilis, September, October, November en December. Maius en Juinus hadden respec tievelijk haar namen te danken aan de godin van de ontwikkeling van de aarde door natuurlijke vrucht baarheid, Maia, en de schutsgodin der Romeinse vrouwen, Junio De andere namen gaven eenvou- geheel aan, zoals: de tweede, de dig de plaats van de maand in het vijfde enz. De verdeling van het jaar in da gen, weken en maanden is afhanke lijk van de beweging van de aarde, de zon en de maan. Ook de Romei nen hielden daar al rekening mee, maar dit kon toch niet beletten dat er nogal wat fouten werden ge maakt. Ten tijde van Julius Caesar had den deze fouten zo'n omvang aange nomen, dat er een wat chaotische toestand was ontstaan. Julius gaf daarom opdracht de tijdrekening te herzien. Men neemt aan, dat deze opdracht werd uitgevoerd door Nu- ma Pompilius, die er de naam Ju liaanse tijdrekening aan gaf. Pompilius bracht het aantal maan den van 10 op 12 door er Januaris (afgeleid van Janus, de god van de vrede en beschermer van poorten en deuren) en Februaris (genoemd naar de god van de onderwereld Fe- bruus) aan toe te voegen. Omdat Julius Caesar in de vijfde maand geboren was verving hij de naam Quintilis door Julius. Keizer Augustus legde op zijn beurt beslag op de maand Sextilis, omdat hij in deze maand consul was geworden en vele overwinnigen had geboekt. In 46 v. Chr. liet Julius Caesar zijn tijdrekening ingaan. Twee jaren daarna werd hij vermoord. De nieuwe tijdrekening bleek wel een grote verbetering, maar foutloos was zij zeker niet. Men kende drie jaren van 365 da gen, telkens gevolgd door één jaar van 366 dagen. Gemiddeld was het Juliaanse jaar 365 dagen en zes uren en dus ruim elf minuten te lang. Deze fout werd uiteraard steeds groter en in de zestiende eeuw was zij dan ook al uitgegroeid tot 12 volle dagen. In 1582 vond Paus Gregorius XIII, dat het zo niet langer kon doorgaan. Hij herstelde de juiste tijd door kort en goed te bepalen, dat 5 October van dat jaar tevens 15 october zou zijn en elk vierde jaar een schrik keljaar, met uitzondering van de eeuwjaren ,die niet door 400 deel baar zijn. Met deze Gregoriaanse tijdreke ning werken wij tot op de huidige dag. Ook nu moeten wij echter nog rekening houden met een kleine fout: Ons jaar is nog 26 seconden te lang. Indien deze tijdrekening gehand haafd blijft, zullen dus onze nazaten in een verre toekomst weer eens een dag moeten overslaan om „bij de tijd" te geraken. Het is echter heel goed mogelijk, dat het zoevr niet komt, want spitse geesten zijn en blijven bezig met 't ontwerpen van nieuwe tijdrekenin gen. Een tiental jaren geleden circu leerde in de pers het bericht dat er een nieuwe Uno-wereldkalender op komst was. Volgens dit nieuwe sys teem zou het jaar worden verdeeld in vier kwartalen van elk 91 dagen. De eerste dag van elk kwartaal zal dan steeds zondag zijn. Doordat aarde, zon en maan hun loop zelfs niet door de Uno zullen laten beïnvloeden, zal er dus ieder jaar één dag overblijven. Dit wordt Werelddag, die aan het einde van het jaar zal vallen, geen datum krijgt en waarop iedereen vrij zal zijn.è Hetzelfde geldt voor Schrik keljaardag, die eenmaal in de vier jaren, na 30 juni, zal vallen. Wij hebben na de eerste publica ties niets meer over deze Uno- kalender gehoord. Vindt het plan ooit doorgang, dan zal men steeds met één kalender toekunnen. Iedereen zal altijd op dezelfde dag jarig zijn en de liefhebbers van een „lange" kerst komen volledig aan hun trek. De kerstdagen zullen steeds op maandag en dinsdag val len. Epeda Simplex Het speciale adres voor bedden dekens gewatteerde spreien Zie onze rujme sortering in: slaapkamers bergmeubelen haardfauteuils bankstellen eetkamers Fabriek voor Metaalbewerking en Apparatenbouw Nieuwhuisweg 1 VEN GESCHOOLD GEOEFEND ONGESCHOOLD vraagt voor nu ol Met enkele wéken vangt een nieuwe cursus aan voor Ook zij, die reeds eerder hebben gesolliciteerd, zijn nu van harte welkom, bij voorkeur op onze zittingsavond in café „De Engel" maandag 20 nov. 20.00-21.30 u. Tijdens de opleiding wordt het loon normaal doorbetaald, terwijl het te behalen getuigschrift direct recht geeft op opname in een hogere loongroep. Tevens zoeken wij voor zo spoedig mogelijk aankomend TIMMERMAN VENRAY Groteslraat 3 Voor St. Nicolaas Tel. 1212 b.g.g. 1061 Laatste nieuwtje op 't gebied van smalfilmcamera^j de MANSFIELD- camera's met turrent en zoomoptiek. Zeer voordelig, zeer goed in diverse soorten PvS' met 6 md. garanfie js soepel licht modern, verkrijgbaar bij Grotestraat 6 De maquette van de nieuwe beton- fabriek van de n.v. Nelissen, halfweg Oostrum. De zwarte streep op de voorgrond is de Stationsweg. De houten kantoorbarak vindt men op deze maquette niet terug. Op de voorgrond wel de portiersloge met fietsenstalling, daarachter de nieu we cantine, het verwarmingsge bouw en tenslotte de technische af deling. Midden-in vindt U het „be ruchte transformatorhuisje". Achter 't hek de timmerfabriek met maga zijn en de huidige betonfabriek. De ze betonfabriek gaat verdwijnen, er komt dan een nieuwe fabriek die rechts op de maquette is geprojec teerd en waarvoor men de rijks- goedkeuring wachtende is. U ziet er duidelijk de zgn. etalage-wand waarin men de verschillende soorten beton in de praktijk kan toetsen. Zie ook ons artikel over deze nieu we beton-fabriek elders in dit blad. Foto: Foto-Studio G. Kruijssen. Vrijdag Zaterdag maandag Prima flanellen laken Ecru lpers. 19Ó x 230 2pers/ 175 x 230 5.75 6.75 Gestreept vanaf 6.25 sues Textielhandel DAMESVERBAND Marktstraat 5

Peel en Maas | 1961 | | pagina 6