Waarheen gaal de K. I. Sociale voetangels en klemmen SPORT De gezondheid van het schoolkind Lichtdrnkkerjj Stencilt Sint Mlcoiaas koopt het bi; ühomasso Er zijn enige regelingen, waar mede vele onzer lezers nog wel eens te kampen hebben. Dat zijn moei lijkheden met de belasting, met huuropzegging, met ziekteverzeke ring, met kinderbijslag, met wedu- wenpensioen en dgl. Wij willen voor enkele gevallen eens een wenk ge ven. Als iemand a.o.w. geniet en nog in loondienst werkt of gaat werken, moet hij belasting betalen en van zijn loon en van zijn a.o.w. Betrok kene zal dus aangifte moeten doen, waardoor hij waarschijnlijk wel in de inkomstenbelasting zal vallen. De ongehuwden vallen dan in loongroep II en de gehuwden kun nen aanspraak maken op ouder- domsaftrek ad 624 per jaar. ONTRUIMINGSPROCES Indien een verhuurder van woon ruimte het verhuurde opeist b.v. wegens gezinsvermeerdering, kan het zijn, dat hij het verzoek krijgt toegewezen en zal de huurder der halve moeten omzien naar andere woonruimte. Al verleent het huisvestingbureau zijn bemiddeling bij het zoeken naar woonruimte, het is niet zo, dat de gemeente verplicht is andere woon ruimte toe te wijzen. Ook al woont men met een woonvergunning, dan kan de gemeente niet verantwoor delijk worden gesteld voor nieuwe woonruimte. Wel is er in de Huurwet een be paling opgenomen, waaruit blijkt, dat in geval de rechter ontruiming toewijst op geen andere grond dan dat de verhuurder de woning voor eigen gebruik nodig heeft, in het vonnis kan worden bepaald, dat de ontruiming pas mag plaats hebben na verloop van een door B. en W. te bepalen termijn, die echter niet lan ger dan 6 maanden mag zijn. Huurder of verhuurder gaan der halve met een afschrift van het vonnis naar de gemeente om de termijn te laten vaststellen. Aangezien de verhuurder hier de grootste belanghebbenden is, zal hij dat natuurlijk wel doen. Slaagt de gemeente er niet in, binnen die ter mijn woonruimte beschikbaar te stellen, dan mag de huurder met meubels en al op de stoep worden gezet. Wanneer de verhuurder het huis gekocht heeft, kan de ontruiming echter pas plaats hebben na verloop van 3 jaar na de eigendomsover dracht. DUBBELE ZIEKENKOSTEN- VERZEKERING Als iemand particulier verze kerd is tegen ziektekosten en daar naast, doordat hij in loondienst gaat werken, in de verplichte zieken fondsverzekering komt te vallen, zal hij er goed .aan doen nauwkeurig na te lezen" wat in de polis van zijn particuliere verzekering hierom trent staat vermeld. In de meeste gevallen vergoedt de particuliere verzekering niet het geen door wettelijke verplichte ziekteverzekering vergoed zal wor den. Moet betrokkene b.v. worden opgenomen in een ziekenhuis, dan vergoedt het ziekenfonds alleen op neming in de laagste klasse. Is men bij de particuliere ziekte verzekering verzekerd voor opne ming in de tweede klas, dan ver goedt deze verzekering doorgaans alleen het verschil. Pleeg evenwel voor de opname éérst overleg met ziekenfonds én ziekteverzekering. Doet u dan niet, dan is het niet uitgesloten, dat u voor onaangename verrassingen komt te staan. HERTROUWENDE WEDUWE Indien een vrouw die weduwen- pensioen ontvangt volgens de Alge mene Weduwen- en Wezenwet, her- .trouwt, krijgt zij krachtens, de a.w.w een uitkering van een jaar in eens. Zou zij, indien ze niet hertrouwd was, geen vol jaar a.w.w. ontvan gen, b.v. omdat ze al bijna 65 jaar is, dan krijgt ze niet een vol jaar maar nog net zoveel maanden als ze het pensioentje gehad zou hebben als ze niet hertrouwd was. De uit kering houdt op op 65-jarige leef tijd. Het is alweer enige tijd geleden, dat zich rond de Venrayse K.I., die onder beheer stond van het bestuur der Coöperatieve Zuivelfabriek Venray, nog al het een en ander te doen is geweest. 10 jaren geleden is mede door het streven van de Venrayse Zuivelfa briek de kunstmatige inseminatie doorgevoerd. In het rayon van de fokvereni- gingen Wanssum-Blitterswijck, Geijsteren, Oostrum, Merselo en Vredepeel, Ysselsteyn, Venray- Heide-Leunen-Veulen, en Smakt werkte 10 jaren lang de vereniging kunstmatige inseminatie, die in feite bestond uit de Limburgse leden van de Zuivelfabriek, wiens bestuur bij de regeling van de gang van zaken in genoemde vereniging werd bijge staan door de commissie van vee verbetering In die afgelopen 10 jaren zijn op merkelijke successen geboekt. Men heeft prachtig stierenmate riaal gehad en goede resultaten mo gen boeken, waarvan op verschil lende fokdagen getuigenis werd af gelegd, niet het minst op de jubi leum-keuring van een jaar geleden en de fokdag die onlangs in Neer is gehouden Betrekkelijk onverwacht kwam 't bestuur van de zuivelfabriek vo rig jaar October met het voorstel om de K.I. Venray te doen fusië- ren met die van Horst tot een K.I. Centrum voor Noord-Lim burg. Dit voorstel deed men om ver schillende redenen. Op de eerste plaats meende men dat foktech- nisch een concentratie alleszins aan bevelenswaardig was. Op de tweede plaats zou door een dergelijke concentratie het onkos- tencijfer aanmerkelijk kunnen zak ken, o.a. door goedkopere admini stratie, minder stalruimte e.d. En op de derde plaats zou 't Ven ray niet nodig zijn een nieuwe stal met toebehoren te bouwen, een oud zeer omdat die in Horst reeds voorhanden was Met zitten en opstaan werd ge stemd voor of tegen deze fusie. Deze stemming toonde aan dat 225 leden voor de fusie met Horst waren, 139 tegen. Deze laatsten wil den dus kennelijk de zaak laten zo als ze was Dit zoals gezegd tamelijk onver wachte voorstel lokte nog al he vige reacties uit. Er kwam oppositie mede omdat men meende, dat 364 stemmen van de 840 leden wel wat weinig was om over zo'n gewichtig punt te be slissen en men het verder niet eens was met de argumentatie van het bestuur. Het bestuur der zuivelfabriek werd door deze oppositie feitelijk gedwongen een nieuwe vergade ring uit te schrijven, wat dan op 16 december van het vorige jaar gebeurde. De overgrote meerderheid besliste op die druk bezochte vergadering, dat een nieuwe schriftelijke stem ming gehouden moest worden over het genoemde bestuursvoorstel. Nu bleken 359 leden voor de fu sie te zijn, maar 410 tegen, zodat het bestuursvoorstel als zodanig dus verworpen werd en de zaak bleef zoals ze al 10 jaren was De stemming was echter mineur, zoals begrijpelijk. De mensen, die altijd in de beste harmonie in de zuivelfabriek hadden samenge werkt, kregen verschil van mening over de K.I. In mei van dit jaar kwam een ander feit meespelen. Door het Landbouwschap was namelijk be paald, dat met ingang van 1 janua ri 1962 geen enkele vereniging van de K.I. nog mocht staan ondei lei ding van een zuivelfabriek. Dit moesten zelfstandige vereni gingen worden, met een zelfstandig bestuur en volledige vrijheid t.a.v. andere verenigingen. Zo dit niet ge beurde, dan werd de toestemming om kunstmatige inseminatie te ver richten aan een dergelijke vereni ging onthouden en was ze dus met een ter ziele De vergadering, die dit „ultima tum" van het Landbouwschap voor gelegd kreeg kon moeilijk anders doen, dan accepteren dat er in Ven ray een nieuwe K.I.-vereniging moest worden opgericht, of dat de leden van de bestaande zich aan zouden sluiten bij het K.I.-centrum Noord-Limburg. Maar welke van de twee moge lijkheden men kiezen wilde, werd niet uitgemaakt. Het bestuur van de Zuivelfabriek beloofde tot 1 januari a.s. de lopen de zaken te zullen afhandelen, maar bemoeide zich voor het overige niet met 't al of niet fusiëren met Horst of het oprichten van een nieuwe K.I.-vereniging. De commissie van veeverbetering trad ook al enkele dagen na deze vergadering af, zodat er dus feite lijk niemand was, die initiatieven in deze kon ontplooien, daar ook" de oppositie hier weinig voor voelde. De zuivelfabriek gaf toen de voor zitters van de fokverenigingen de opgave een uitweg uit de impasse te vinden. Dat hierbij de Provin ciale Commissie op de uitvoering van de K.I. -in Limburg werd inge schakeld was begrijpelijk. Die besloot om een enquete te houden onder de betrokken leden. Op deze enquete gaven 334 leden de wens te kennen met Horst te willen fuseren, 268 wilden een nieu we vereniging voor Venray Maar het beroerde was, dat 260 leden hun mond dicht hielden en dat men dus nog even ver was als vroeger. Want wat wilde nu precies deze niet-stemmers? Niemand die dit met zekerheid zeggen kon Er is druk vergaderd, maar een oplossing kwam er niet Wel heeft men van de kanten van Roermond gepoogd de wagen weer aan het rollen te krijgen door het doen van enkele tussen-voorstellen. Het eerste luidde: richt een Ven rayse K.I. op maar zet de stieren in Horst „in pension" en bekijk dan later eens of men al of niet wil fu siëren. De oppositie ging hier niet mee accoord. Men wilde wel een nieuwe K.I., maar die zal dan uit maken of de stieren al of niet naar Horst gaan. Toen is er een ander voorstel ge komen: richt een Venrayse K.I. op en laat binnen een jaar na oprich ting een neutrale commissie de voor- en nadelen van een fusie eens bekijken, in een algemene vegade- ring hierover advies geven en die algemene vergadering dan maar be slissen wat te doen of te laten Daarmede is de oppositie accoord gegaan, maar de fokverenigingen spreken zich niet uit. Angstwekkend dicht nadert ech ter de 1 januari, de beslissingsda tum. Nu schijnt men met die datum nog wel wat te kunnen schuiven, maar men zal toch een beslissing moeten nemen. Een beslissing, die verschillende moeilijke kanten heeft, omdat hier bij de liquidatie van de oude ver eniging een grote rol kan spelen, als men alle hoofden niet in „een zak" krijgt en een deel van de le den vast blijft houden aan fusie, een ander deel aan een eigen K.I. Wie zal echter de kat de bel aan binden. Het zal niet meevallen om gezien de zeer wisselvallige stemverhou ding een juist beeld te krijgen van de situatie, om een juiste mening te distileren. Maar er zijn maan den voorbij gegaan, zonder dat de tijd de raad schaft, zoals het spreek woord zegtEn intussen dringt dezelfde tijd De scherpste kanten zqn aan beide zyden misschien afgeslepen. Men zal aan beide zijden geleerd hebben, dat er niemand en niets mee gebaat is om aan tafel te gaan zitten, zonder een voetbreed te terug te gaan. Als aan beide zijden niet iets teruggenomen wordt, dan komt men nooit by elkaar. Nu niet en over een half jaar ook niet. Het valt voor een buitenstaander niet mee, door de bomen het bos nog te zien. Daar is hij te weinig deskundig, te weinig vakman voor. Maar de K.I. zal door moeten blij ven draaien, willen de Venrayse fokkers hun bedrijf in stand kun nen houden. En men zal of men wil of niet tot een oplossing moeten komen wil men niet tot liquidatie en alles wat daar -om en aan zit ko men. En dan is men trouwens nog geen steek verder, alleen, worden de moeilijkheden dan nog groter. Is het dan beslist onmogelijk om aan tafel te gaan zitten en met het jongste voorstel van een provin ciale commissie als uitgangspunt 'n oplossing te zoeken? We weten het niet, want aan bei de kanten spreekt men zich niét uit. Maar nogmaals, er zal iets moeten gebeuren en als mensen als ir. van Wijk en Dr. Tacken nog geen gezag meer hebben, hoe wil men dan ooit nog vooruit kunnen komen De Venrayse boeren mogen dan misschien harde koppen hebben, ze hebben toch in het verleden ook aangetoond begrip te hebben voor samenwerking. Samenwer king, dat geven en nemen vraagt. Is dat hier by deze zo belang rijke kwestie dan helemaal onmo gelijk? We weigeren het voorshands te geloven! Pr. Bernhardstraat 11 Venray Telefoon 1916 TIPS VOL VITAMINEN Zowel kinderen als volwassenen dienen juist in de winter veel vita mine C tot zich te nemen, baby's niet te vergeten. Vele kwalen kun nen het gevolg zijn van gebrek aan vitamine C. Ongelooflijk vitaminerijk zijn ro- zebottels. Hier kunt u jam van ma ken of kopen, die uitermate gezond Bloemkool, spruitjes en boeren kool blinken uit wat betreft de groenten. Aardappelen leveren veel vitami nen door de hoeveelheid, die wij er van eten, vooral de nieuwe. Tegen het eind van het aardappelseizoen bevatten de oude aardappelen maar zeer weinig vitaminen. De waarde van de drie genoemde produkten als leveranciers van vita mine C kan verminderen, als men een verkeerde bereidingswijze toe past. Het vitaminegehalte wordt ge schaad door: a) verhitten, b) koken met veel water, c) opwarmen, d) fijn gesneden in water laten staan en e) fijn gesneden op een warme plaats bewaren. Men doet er goed aan de volgende bereidingswijze in acht te nemen: a. vruchten liefst rauw gebruiken; b. groenten regelmatig rauw te ge bruiken; c. groenten en aardappelen kort voor het gebruik schoon te ma ken; d. groenten niet langer koken dan strikt noodzakelijk is; f. groenten niet na te stoven en g. groenten en aardappelen niet op te warmen. Kleuters verdragen veelal geen rauwe groenten. Baby's, die borst voeding krijgen, zijn wat betreft vi tamine C gebruik afhankelijk van de hoeveelheid, die hun moeder ge bruikt. Indien de moeder voldoen de vitaminerijke produkten eet, pro fiteert haar baby hiervan. Het da gelijks rantsoen voor de moeder moet zijn (minimaal) een behoor lijke portie aardappelen EN onge veer 250 gr. groente OF 1 ons roze- botteljam OF 1 sinaasappel, OF 2 mandarijnen OF 1 ons aardbeien OF 1 ons aalbessen OF Va grape fruit. Sinaasappelen, citroenen en alles wat men uitgeperst gebruikt, moet men gereedmaken zeer kort voor het gebruik, anders verliest het fruit zijn waarde als vitaminebron. S.V.V.-NIEUWS Dat een ogenschijnlijk zekere overwinning in de laatste minuten van de wedstrijd nog teniet kan worden gedaan, ondervond ons le elftal j.l. zondag in Velden aan den lijve. Met een 2-a voorsprong en nog 10 min. te spelen kan men in de mees te gevallen spreken van op fluweel zitten. Een ongelukkig handsgeval binnen het strafschopgebied was de inleiding tot het voor ons tegenval lend gelijkspel. De tot dan correct en goed leiden de scheidsrechter zag in een, voor eenieder duidelijk waarneembaar onopzettelijke hands de bal stuit te tegen de bovenarm van onze ver dediger aanleiding om IVO een strafschop toe te kennen. IVO wist hieruit de achterstand te verkleinen en trok nog even alle registers open om de laatste kloof die hen nog scheidden van een ge lijkspel te overbruggen. Dit geluk te hen in de laatste minuten van de wedstrijd door hun linksbinnen die kans zag om op een door onze doel man gestopte bal door te stoten en de gelijkmaker voor zijn rekening te nemen. Aan deze sensationele laatste 10 min. was een duel vooraf gegaan, dat volop spanning had geboden en aan ernstig gevaar hadden bloot ge staan. Tegen het agressieve, directe spel van IVO kreeg onze verdedi ging handen vol werk doch was over 't algemeen de situatie toch wel meester. Onze voorhoede kon zich op het korte speelveld maar weinig ruimte verschaffen en kwam hierdoor slechts bij vlagen tot 't spel, dat we van hen gewend zijn. Met schieten had men het geluk ook niet bepaald aan hun zijde, getuige de wijze waarop tijdens de eerste helft ko gels door paal en lat werden ge keerd. Ook het Venray-doel ontsnapte enkele keren op een haar na aan doorboring als gevolg van te slappe en slecht gerichte schoten van de Velden-voorwaartsen. De Venray-doelpunten werden ge scoord door Vennekens na een half uur spelen in de eerste helft na uit stekend samenspel met Sijbers en van Grinsven en door van Grinsven na 35 min. in de 2e helft. Dit laatste als gevolg van een snelle doorstoot van onze midden voor en de attent meegekomen Koonings waarbij van Grinsven in laatste instantie rustig de doelman omspeelde en inschoot. Vlak voordien was Smits op pre cies eendere wijze doorgebroken doch zijn harde schot ging juist over. Ondanks dit gelijkspel is de po sitie van Venray op de ranglijst niet ongunstiger geworden. Leider Lindenheuvel verloor n.l. voor de tweede achtereenvolgende maal en heeft nu met Blerick een voorsprong van 2 punten op IVO en Venray, zodat men gerust kan zeg gen, dat de strijd weer volledig open is en in alle hevigheid zal doorgaan. Het beloofd in elk geval een seizoen te worden van volop spanning en strijd. Venray 2 speelde een vrij slappe partij tegen Wit-Zwart 2 en leed 'n 2-1 nederlaag. Ook hier was de paal een struikelblok bij enkele goede schoten. Wit-Zwart nam de leiding doch nog voor de rust kon J. Arts met een handig boogballetje de stand op gelijke voet brengen. Na de rust ontbrak het onze voor hoede aan kracht om door te druk ken waardoor doelpunten uitble ven; een strafschop werd gemist. Kort voor het einde slaagde Weert er in om de overwinning te ver overen bii welk doelpunt onze kee per een ongelukkige misgreep deed. De wedstrijden voor het 3e en 4e elftal werden afgelast. Venray 5 liet aan hun goede be doelingen geen twijfel over en klop te het bezoekende Tienray 3 gede cideerd met 5-2. Aan doelpunten heeft men bij dit elftal geen gebrek. In 5 wedstrijden werden er 31 bij elkaar getrapt. Voor a.s. zondag vermeld het pro gramma voor S.V.V. slechts één wedstrijd, nl. Venray 5-Oostrum 3 met als aanvang 12 uur. Voor de andere elftalen ligt de competitie stil in verband met de interlandontmoeting Nederland- België. Op zondag 19 nov. a.s. wordt ge speeld: V.C.H-Venray Venray 2-RKDEV 2. Voor de lagere elftallen is mo menteel het programma nog niet bekend. HOCKEY-NIEUWS Uitslagen: Dames Venray-Roermond 40 Heren Venray-Roermond 10 De dames en heren hebben de eerste helft van de competitie goed afgesloten; tegen iedere club is nu een keer gespeeld. De dames die reeds hun 4e thuis wedstrijd speelden, voldeden aan de aan hen gestelde verwachtingen en haalden op overtuigende wijze, de volle buit, 2 winstpunten, binnen. Vooral in de thuiswedstrijden wordt er beter gespeeld; in den vreemde schijnt 't niet te lukken; ons dames-team, dat veruit het jongste is in de afdeling heeft nu 7 punten uit 6 wedstrijden. De heren hadden hun reeds lang „verbeide" big match tegen Concor dia Roermond I, dat nog zonder ver- j liespunten was. Over het geheel genomen heeft de wedstrijd niet aan de verwach tingen beantwoord; onze gasten, een snelle ploeg met een prima condi tie, maakte het ons vooral in de 2e helft door hun geraffineerde en per fect werkende off-side-val onmoge lijk ons normaal spel te ontplooien. Vrij spoedig na het begin kon uit een scrimmage onze linksbuiten het le doelpunt laten aantekenen na „bekeken" werk van de rechtsbin nen. Bravo De Venrayse voorhoede had zoals reeds vermeld geen gemakkelijke middag, omdat de Roermondse de fensie zeer resoluut speelde en be hoorlijk stickvast was en mede door dat onze middenlinie, die zich an ders goed van haar voedende taak kwijt, zich daarna meer op de ver- diging ging toeleggen. De verdediging, en speciaal de rechts-back, verdient een pluim voor hun goed werk. De heren mogen zich een herfst- kampioen noemen; met een punten totaal van 11 uit 6 wedstrijden en met de doelcijfers 19-3, 'n behoorlijk resultaat na de promotie naar deze klas. Tot 26 nov. zijn er geen compe titiewedstrijden, wel vriendschap pelijke. Zondag spelen de dames te gen Venlo I. De heren spelen tegen een vete- ranenelftal van de huidige club en de volgende week tegen de vetera nen van de „oude" HCV, de „echte" veteranen dus. Aanvang der wed strijden resp. 12 uur en 14.30 uur. Wij herinneren de junioren er nog aan, dat ze hun enveloppe met Sinterklaasnieuwtjes voor 23 nov. bij G. Cals en P. Jeuken moeten -in leveren. V.C. ROOY-NIEUWS Zaterdag j.l. speelde het le da meteam tegen U.V.S. uit Venlo. Na 2 sets hadden de V.C. Rooy- dames 'n 2-0 voorsprong. De derde set werd met 15-13 door UVS ge wonnen. Het werd zodoende 'n wel verdiende 3-1 overwinning, op hun eveneens ongeslagen tegenstanders. Het 2e damesteam bevocht 'n ver dienstelijk gelijkspel tegen Resia uit Wellerlooi. Het 2e herenteam moest zaterdag, in Blerick aantreden tegen HTS uit Venlo. Na 'n prima gespeelde partij, werden de HTS-ers met 3-1 ver slagen. Door deze uitslag is het 2e V.C. Rooy-team, aan de kop van de ranglijst gekomen, in de 2e klasse afd. Venlo. Programma voor zaterdag 11 nov. Heren V.C.Rooy II- The Teenagers, 19.15 V.C.Rooy 3-The Teenagers, 20 u. Dames: V.C.Rooy II- UVS II, 20.45 u. OOSTRUM-NIEUWS Afgelopen zondag speelde Oos trum I haar zevende kompetitie wedstrijd tegen Meterik I. Het was een matige wedstrijd, waarin slecht geplaatst werd. Aan beide zijden faalden de voorhoedes volkomen. Telkens liepen de aan vallen dood op de resolute verdedi gers, zodat de eindstand tenslotte dubbelblank bleef. De Oostrum-voorwaartsen maak ten dezelfde fout als in de wedstrijd tegen EWC. In de eerste speelhelft misten zij enkele droomkansen, zo dat de mentale steun die zij anders ongetwijfeld gehad zouden hebben, zoek bleef. Wanneer onze jongens de rede lijke kans op het kampioenschap, die nog steeds bestaat, willen be houden, zullen zij in de komende wedstrijden beslist beter moeten gaan voetballen. De wedstrijd Wittenhorst 3-Oos- trum 2 werd afgelast. Oostrum 3 was vrij. A.s. zondag moet Oostrum I in Tienray aantreden tegen Tienray I. Het zal moeilijk zijn om de onzeker heid die er door de laatste twee wedstrijden ontstaan is, weg te wer ken tegen de sterk spelende gast heren. Laten onze jongens echter alles geven wat zij in zich hebben om na een gewonnen wedstrijd de voetbal toekomst weer met vertrouwen te gemoet te kunnen zien. Oostrum 2 krijgt zondag Yssel steyn I op bezoek. Normaal gespro ken zullen de bezoekers de volle winst mee naar de Peel nemen. Toch moeten zij onze reserves die steeds verder op de ranglijst terug gedrongen worden, niet onderschat ten. Een kat die in het nauw zit, maakt soms rare sprongen. Ons derde elftal gaat op bezoek bij Venray 5. Het zal hard moeten voetballen om tegen dit sterke elf tal tenminste een gelijkspel te be halen. HANDBOOGSPORT Op het hazenconcours bij St. Anna, hetwelk gehouden werd op 15, 21 en 22 okt. j.l., werden de prij zen behaald als volgt: le Smits Castenray, 29 p.; 2e v. Dijck Merselo, 27 p.; 3e v. Aarsen Diana, 5 rozen, na lot.; 4e Mulders Castenray, 5x4, na lot.; 5e C. Thiesen Diana, 5x3; 6e M. Bonants St. Anna, 4x2, na lot. 7e P. Jacobs St. Anna, 4x1, na lot.; De dagprijzen waren op 15 okt. voor Smits en op 21 okt. voor van Dijck. St. Anna kan terugzien op een zeer goed geslaagd concours en dankt dan ook alle schutters van Kring XI voor hun steun en op komst. Bestuur en leden van St. Anna. DAMESZWEMCLUB H.Z.P.C. Gymnastiek groep 2. Groep 2 heeft a.s. maandag 13 november gymnastiekles in de ge meentelijke gymnastiekzaal aan de Groenewoudstraat van 5-6 uur n.m. Training in Venlo. Zondag 12 november a.s. training voor alle leden te Venlo. Vertrek in de Groenewoudstraat te Horst om kwart over drie. Dinsdag 14 november a.s. training te Venlo. Vertrek kwart vóór negen n.m. vanaf Lambertusplein te Horst. Deze laatste trainnig is voor oudere leden en gehuwde dames. Op de schoolleeftijd is er als re gel geen getob met ziekte te vre zen. Toch verlangt de gezondheid van de kinderen in deze periode nog wel degelijk zorg en her haalde controle. Er is gebleken dat bq 40°/« (ja, u leest goed: veertig procent!) van de schoolgaande kinderen meer of minder ernstige gebreken wor den aangetroffen, wanneer zulks eens systematisch wordt onder zocht! DE SUPERVISIE VAN DE SCHOOLARTS De steun van de arts van het con- sultatiebuerau waar ouders raad konden krijgen toen hun kind nog zuigeling of kleuter was, wordt op deze leeftijd vervangen door de su pervisie van de schoolarts. Is de gezondheid van de jeugd daardoor nu voldoende gewaar borgd? Neen, dat is ze niet. Zolang er nog veel schoolartsen zijn, die ieder voor zich vele duizenden kinderen onder hun toezicht hebben, is de situatie nog voor verbetering vatbaar. Onder zulke omstandigheden kan de schoolarts hoogstens bestaande ziekten en stoornissen opsporen en de weg tot behandeling daarvan banen. NIET VOLDOENDE Daarmee wordt al veel nuttig werk verricht; allerlei bestaande stoornissen kunnen nu worden aan gepakt: slechte lichaamshouding ge woekerde amandelen, vallende ziek te, platvoeten, hardhorendheid, geestelijke debiliteit, slechtziend heid. Dat is natuurlijk al heel mooi vroeger bestond dat allemaal niet maar het is nog niet voldoende. Op de schoolgeneeskunde alleen mogen de ouders zich niet verlaten: vaders en moeders dienen zelf even eens nauwgezet toe te zien op de gezondheid van hun zoons en doch ters. Uit de activiteiten van de school arts vloeit voort dat plaatsing op speciale scholen wegens bepaalde afwijkingen in overweging kan ko men, alsook een tijdelijk verblijf in een koloniehuis tot herstel of be houd van gezondheid. EN DE 60°/o GEZONDE? Aan de uitgeschifte lichamelijk of geestelijk gehandicapte kinderen is zo bizonder veel te doen, dat het begrijpelijk is, dat de schoolarts aan de zorg voor de zestig procent kin deren zonder stoornissen nauwelijks toekomt. Vandaar dat er thuis goed moet worden gelet op de hygiëne van het schoolkind. Er komt nog heel wat kijken om een gezond kind in goede conditie te houden en voor van al lerlei te behoeden! Aan de zo nodige uitbouw van de schoolgeneeskundige diensten wordt voordurend gewerkt. De school- tandartsdienst is er een voornaam onderdeel van. Het ideaal is, dat de arts en de verpleegster, bijgestaan door de schoolpsycholoog, in samenwerking met het onderwijzend personeel de kinderen opvoeden tot een manier van leven, die een gunstige ontwik keling van lichaam en geest bevor dert. ONGEWASSEN HALS Allerlei hygiënische maatregelen kunnen door bespreking en oefening op school best tot gewoonten wor den, tandverzorging, korrektie van voedingsfouten, adviezen tot het ge wenste aantal uren slaap, verwisse len van rubberlaarzen, natte kousen en schoenen door pantoffels of droge sokken. Het kan even goed mode worden om je goed te wassen voor je uit huis gaat, als het thans gebruik is om met ongewassen hals en vuile nagels op school te komen. Een geheel ander punt is weer, dat de kinderen op school kunnen leren hoe zij op straat moeten over steken en, als zij wat ouder zijn, hoe zij zich verder in het verkeer moeten bewegen. Gezien het groot aantal verkeers ongelukken ook een belangrijk punt t.a.v. de gezondheid van het kind.

Peel en Maas | 1961 | | pagina 10